Toplam 30 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ciee - Türk personel

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Standart Ciee - Türk personel

Arkadaşlar işverenimle ilgili sıkıntılar tam bitti derken sürekli yeni bir sorunla karşılaşıyorum. 11 gündür sabrediyorum ama artık sabrın sonu geldi. Türkiye'deki danışmanım durumdan haberdar ve biz bir şey yapamayız buradan, öncelikle Ciee yi aramalısın ve sonra biz devreye gireceğiz diyor. Yalnız derdimi anlatacak kadar ingilizcem yok, yani iyi kötü anlatırım ama içim rahat etmez. Çünkü 10 günlük bir süreçten bahsedeceğim, Türkçe anlatmalıyım ve mağduriyetimi net bir şekilde belirtmeliyim. Yalnız Türk personel var mı yani daha önce arayıp derdini Türkçe anlatabilen ? Yani o kadar sinirliyim ki şu an arayıp Türk personel var mı diyecek kadar ingilizce aklına gelmiyor Olaki Türk personel yoksa da ingilizce olarak derdimi anlatmama anlayış gösterirler mi ? Çünkü seri konuşamıyorum, duraksayarak ve düşünerek konuşabiliyorum. Böyle konuşunca da onları oyaladığımı düşünebilirler ve ilgilenmezler mi diye merak ediyorum. Yardımlarınızı bekliyorum...

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

ciee de Turk personel var kardesim, tum diyecegin " can you get me someone who speaks Turkish" kolay gelsin

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Eyvallah kardeşim çok iyi oldu bu bilgi. Hemen arıyorum, umarım sıkıntımı hallederler. Konuştuktan sonra da sizlere haber ederim. Nasıl davrandıklarını, sorunla ne derece ilgilendiklerini...

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Alıntı Captain91 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eyvallah kardeşim çok iyi oldu bu bilgi. Hemen arıyorum, umarım sıkıntımı hallederler. Konuştuktan sonra da sizlere haber ederim. Nasıl davrandıklarını, sorunla ne derece ilgilendiklerini...
    sabırla bekliyorum...
    2008,2009,2011 wat katılımcısı

2008-NY-Thendara City-Van Aukens Inn-Dish Washer

2009-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

2011-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

Profesyonel Watçı ByLyric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı kayhan86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sabırla bekliyorum...
    Çok ilginç yahu allahım yaa...
    ---wat where amazing happens---http://www.turkishwat.net/image.php?type=sigpic&userid=7507&dateline=1307807  820

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Alıntı ByLyric Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok ilginç yahu allahım yaa...
    ne o ilginç olan ?
    2008,2009,2011 wat katılımcısı

2008-NY-Thendara City-Van Aukens Inn-Dish Washer

2009-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

2011-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Arkadaşlar işverenimle ilgili sıkıntılar tam bitti derken sürekli yeni bir sorunla karşılaşıyorum. 11 gündür sabrediyorum ama artık sabrın sonu geldi. Türkiye'deki danışmanım durumdan haberdar ve biz bir şey yapamayız buradan, öncelikle Ciee yi aramalısın ve sonra biz devreye gireceğiz diyor. Yalnız derdimi anlatacak kadar ingilizcem yok, yani iyi kötü anlatırım ama içim rahat etmez. Çünkü 10 günlük bir süreçten bahsedeceğim, Türkçe anlatmalıyım ve mağduriyetimi net bir şekilde belirtmeliyim. Yalnız Türk personel var mı yani daha önce arayıp derdini Türkçe anlatabilen ? Yani o kadar sinirliyim ki şu an arayıp Türk personel var mı diyecek kadar ingilizce aklına gelmiyor Olaki Türk personel yoksa da ingilizce olarak derdimi anlatmama anlayış gösterirler mi ? Çünkü seri konuşamıyorum, duraksayarak ve düşünerek konuşabiliyorum. Böyle konuşunca da onları oyaladığımı düşünebilirler ve ilgilenmezler mi diye merak ediyorum. Yardımlarınızı bekliyorum...
    Adamlar bisey yapsa sasardim zaten. 1-2 euro-dollari cebe indiriyolar sonra Amerika'da sorun oldumu biz ilgilenemeyiz diyorlar. Turkiye'deki sirketlerin para almaktan baska bi islevi yok, CIEE gibi sirketler zaten isi buluyor, bi sorun olursada onlarla muhatap ediliyorsun. Kaptan yasadigin sorunlari istersen paylas burda ve hangi sirketle gittin, nereye gittin bunlarida yazarsan gidecek arkadaslara bir nevi uyari olur yazdiklarin. Insallah bulmusundur Turk CIEE'li..ben de merak ettim sorunun hal oldumu. Olmadiysa soyle orda bir abla var boyle WATcilarin sorunlariyla 1-1 ilgilenen. O halediyor herseyi.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Dün aradım Ciee yi, zor bir durumda olduğumu, işverenimin beni sürekli erteleyip, geçiştirdiğini söyledim. Sonra o bir şeyler söyledi tam anlamadım zaten söyleyeceklerimi de hazırlamıştım. Sonra özür dileyip ingilizcemin kötü olduğunu ve Türk personeli alabilir miyim diye sordum. Önce bilgilerimi istedi baktı doğru sonra Türk personelin sadece haftaiçi çalıştığını söylediler. Biz en geç 5 güne kadar menajerinle görüşeceğiz, halletmeteye çalışacağız ve eğer sorun devam ederse yeni bir iş bulacağız tarzı şeyler söyledi yani bayağı konuştu ama aradan yakaladığım kelimelerle bunları söylediğini tahmin ediyorum. Ben yinede Pazartesi arayıp Türk personeli her şeyi anlatacağım. Bakalım o ne diyecek. Bir de sorunumu paylaşmak isterdim ama işe geç kalmayayım. Kısacası sorunum iş başlangıç tarihim sözleşmem de 31 mayıs olmasına rağmen bugün ilk kez o da menajerin isteksizliğine rağmen işe başlayacağım. Tüm hevesim kaçtı çalışmak için. Bakalım kaç saat çalıştıracak beni. Yarın da durumu daha açık bir şekilde yazacağım hem de Ciee ile geçen konuşmamı. Hadi hayırlısı...

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Nerde çalışıyorsun is nedir
    ya olduğun gibi görün yada gözüme görünme!!!

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Normalde iş başlangıç tarihim 31 mayıs ama ilk gün iş için gittiğimde Fisherman's wharf a menajerim burada çok fazla busser olduğunu ve seni diğer restaurantımız olan Fish Tales e göndereceğiz dedi ben de nasıl isterseniz dedim sorun çıkarmadım. Sonra Fish tales e gittim ordaki menajer 4 gün sonra gel dedi ben de neden yani normalde başlamam lazım diyince işte çok fazla çalışan var, şu bu derken bayağı kıvırdı ben yine sesimi çıkarmadım 4 gün sonra gittim nerede senin SSN (Social security number) dedi, yarın başvuracağım dedim. Onu al öyle gel dedi. Diğer gün başvurdum tekrar gittim. Bu defa da o olmadan işe alamam 2 hafta sonra al gel dedi ama diğer öğrenciler fishermans de bu numara olmadan 3 haftadır çalışıyor dedim, onlar 1 ay önce gelmişler ve daha yeni başvurdular, yok kabul etmiyorum dedi. Gittim asıl menajerimin yanına durumu anlattım o da erteledi 2 gün sonra yani geçen çarşamba birlikte gideceğiz dedi, ben onlara bu numara olmadan nasıl çalışıldığını anlatacağım onlar işin rajonunu bilmiyorlar hesabı konuştu. Eğer sorun çıkarsa da sana burada bir iş bakarız dedi lafın gelişi. Gittik fish tales e adamı zorla ikna etti sanki ben fazlalığım öyle ortalık malı gibi bir o tarafa bir bu tarafa 10 gün geçirdiler. Sonra formları, sözleşmeleri doldurdum. İş kıyafetlerinden bahsetti, cuma al gel bakacağım dedi olmuş mu diye uygunsa eğer cumartesi başlatacağım dedi. Tamam dedim cuma gittim bakmadı bile kıyafetlere ve pazar gel dedi. Tamam da sen geçen gün cumartesi başlayabilirsin dedin diyince işte çok fazla çalışan var diyip yine aynı şeylerden bahsetti. İyice hevesim kaçtı ama tamam ulan buna da tamam dedim yeterki başlıyim dedim içimden ve gülümseyerek çıktım. Pazar ilk kez başladım işe. Kıyafet olarak ayakkabı ve pantolon almamı istemişti. O da tişört verecekti. Bedenim medium gitti xl vermez mi hem de uzun kollu galveston gibi yanan bir yerde Herkes garip garip bakıyor sanki sokak çocuğu hesabı, babanın kıyafetini mi giydin sen tatlı şey der gibi, bazıları da bu manyak kim bu havada kalın ve uzun kollu giyinmiş derdi ne acaba Hiç aldırış etmedim yani edemedim yeteri kadar rezil olduk. Sonra yapmam gerekenleri çok hızlı bir şekilde kelimeleri yutarak anlattı anlamayim hesabı malum ingilizcemin iyi olmadığını biliyor. Çok şükür önceki iş deneyimlerimden ve Türk ün zekası sayesinde bir çırpıda kaptım işi. Sonra bıraktı gitti beni . Ben de sanki yıllardır orada çalışıyormuş gibi işe devam ettim, küçük bir hatam bile olmadı. Tabi o çaktırmadan takip ediyor beni, uzun bir süre gözlerini alamadı benden hayretle izledi ve artık pes etti çok iyisin dedi aferin oğlum devam et hesabı. İlk günden herkesin beğenisini kazandım ve 5 saat çalıştım. İlk hafta 25 saat gibi çok az bir süre vermiş. Artık bu çalışmamın karşılığında artmasını bekleyeceğim.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Normalde iş başlangıç tarihim 31 mayıs ama ilk gün iş için gittiğimde Fisherman's wharf a menajerim burada çok fazla busser olduğunu ve seni diğer restaurantımız olan Fish Tales e göndereceğiz dedi ben de nasıl isterseniz dedim sorun çıkarmadım. Sonra Fish tales e gittim ordaki menajer 4 gün sonra gel dedi ben de neden yani normalde başlamam lazım diyince işte çok fazla çalışan var, şu bu derken bayağı kıvırdı ben yine sesimi çıkarmadım 4 gün sonra gittim nerede senin SSN (Social security number) dedi, yarın başvuracağım dedim. Onu al öyle gel dedi. Diğer gün başvurdum tekrar gittim. Bu defa da o olmadan işe alamam 2 hafta sonra al gel dedi ama diğer öğrenciler fishermans de bu numara olmadan 3 haftadır çalışıyor dedim, onlar 1 ay önce gelmişler ve daha yeni başvurdular, yok kabul etmiyorum dedi. Gittim asıl menajerimin yanına durumu anlattım o da erteledi 2 gün sonra yani geçen çarşamba birlikte gideceğiz dedi, ben onlara bu numara olmadan nasıl çalışıldığını anlatacağım onlar işin rajonunu bilmiyorlar hesabı konuştu. Eğer sorun çıkarsa da sana burada bir iş bakarız dedi lafın gelişi. Gittik fish tales e adamı zorla ikna etti sanki ben fazlalığım öyle ortalık malı gibi bir o tarafa bir bu tarafa 10 gün geçirdiler. Sonra formları, sözleşmeleri doldurdum. İş kıyafetlerinden bahsetti, cuma al gel bakacağım dedi olmuş mu diye uygunsa eğer cumartesi başlatacağım dedi. Tamam dedim cuma gittim bakmadı bile kıyafetlere ve pazar gel dedi. Tamam da sen geçen gün cumartesi başlayabilirsin dedin diyince işte çok fazla çalışan var diyip yine aynı şeylerden bahsetti. İyice hevesim kaçtı ama tamam ulan buna da tamam dedim yeterki başlıyim dedim içimden ve gülümseyerek çıktım. Pazar ilk kez başladım işe. Kıyafet olarak ayakkabı ve pantolon almamı istemişti. O da tişört verecekti. Bedenim medium gitti xl vermez mi hem de uzun kollu galveston gibi yanan bir yerde Herkes garip garip bakıyor sanki sokak çocuğu hesabı, babanın kıyafetini mi giydin sen tatlı şey der gibi, bazıları da bu manyak kim bu havada kalın ve uzun kollu giyinmiş derdi ne acaba Hiç aldırış etmedim yani edemedim yeteri kadar rezil olduk. Sonra yapmam gerekenleri çok hızlı bir şekilde kelimeleri yutarak anlattı anlamayim hesabı malum ingilizcemin iyi olmadığını biliyor. Çok şükür önceki iş deneyimlerimden ve Türk ün zekası sayesinde bir çırpıda kaptım işi. Sonra bıraktı gitti beni . Ben de sanki yıllardır orada çalışıyormuş gibi işe devam ettim, küçük bir hatam bile olmadı. Tabi o çaktırmadan takip ediyor beni, uzun bir süre gözlerini alamadı benden hayretle izledi ve artık pes etti çok iyisin dedi aferin oğlum devam et hesabı. İlk günden herkesin beğenisini kazandım ve 5 saat çalıştım. İlk hafta 25 saat gibi çok az bir süre vermiş. Artık bu çalışmamın karşılığında artmasını bekleyeceğim.
    Sabrın takdire değer kardeşim helal olsun.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

İşte bu durumu aynen Ciee ye ilettim. Oradaki Türk personel Onur bey ne güzel işe başlamışsın daha ne istiyorsun, seninki de sorun mu daha neler neler var, hem ararsak senin imajın kötü olur dedi. Ben de zaten şu an için aranmasını istemiyorum dedim, sadece durumumdan haberdar olun istedim. Yani bundan sonra olacak küçük bir soruna dahi tahammül edemem. Zaten ailemden para istedim, onları da gereksiz yere zor duruma soktum gibi mağduriyetimden bahsettim. 2.iş konusunu sorunca o sana kalmış dedi ama çalıştığın yere söylemeden uygun saatlerde gidip başka bir yerde çalışabilirsin dedi. Ve çalışma saatim konusunda ise menajerine daha fazla çalışmak istediğini, zaten işe geç başladığını, paranın kalmadığını belirt dedi. Eğer başka bir sıkıntı olursa ya da sana az saat vermeye devam ederse de bize tekrar haber ver ve ilgilenelim dedi. Böyle bir konuşma oldu. Çok sabırlı bir insanımdır ama biraz fazla anlayış gösterdim heralde. Sizce doğru mu yaptım yoksa çok mu geç kaldım ?

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı özli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sabrın takdire değer kardeşim helal olsun.
    Sağol kardeşim teşekkür ederim

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

İşte bu durumu aynen Ciee ye ilettim. Oradaki Türk personel Onur bey ne güzel işe başlamışsın daha ne istiyorsun, seninki de sorun mu daha neler neler var, hem ararsak senin imajın kötü olur dedi. Ben de zaten şu an için aranmasını istemiyorum dedim, sadece durumumdan haberdar olun istedim. Yani bundan sonra olacak küçük bir soruna dahi tahammül edemem. Zaten ailemden para istedim, onları da gereksiz yere zor duruma soktum gibi mağduriyetimden bahsettim. 2.iş konusunu sorunca o sana kalmış dedi ama çalıştığın yere söylemeden uygun saatlerde gidip başka bir yerde çalışabilirsin dedi. Ve çalışma saatim konusunda ise menajerine daha fazla çalışmak istediğini, zaten işe geç başladığını, paranın kalmadığını belirt dedi. Eğer başka bir sıkıntı olursa ya da sana az saat vermeye devam ederse de bize tekrar haber ver ve ilgilenelim dedi. Böyle bir konuşma oldu. Çok sabırlı bir insanımdır ama biraz fazla anlayış gösterdim heralde. Sizce doğru mu yaptım yoksa çok mu geç kaldım ?
    Ben de aynen azmini ve hirsini takdir ettim Kaptan arkadas. Su CIEE'deki Turk hiyar agasi Onur'ada gelirsek. Adama bak, sen nerdeyse 4 haftani yemis adamlar ve ailenden para isteyip onlari sIKIntiya soktugunu anlatiyorsun herif 'nolmsu baslamisin iste ise sevin' diyip bide isini yapmamak icin iyi kafalamis simdi ararsak ordaki itibarin bozulur ayaklariyla.

Her zaman yazip duruyorum aldiklari 1-2 bin dollar ya da euroyu ondan sonra adamlarin ilgilendikleri bile yok. Bi daha olursa ilgileniriz diyor. Bu adamlar adam gibi gorevlerini yapsalar gidilen is yerlerinde hic bir Turk arkadasimiz sorun yasamaz. Hadi yiyorsa bunu bi Amerikaliya yapsinlar. Orda aslinda bizleri koruyan kanunlar var, bu CIEE gibi sirketlerin nasil is yurutugunu Amerikan hukumeti bilse bunlara ceza verir ama sesimizi duyan duyuran yok. Turkiye'deki sirketler bulmus yolunu, sen sorun cekmisin, ailenden para istemisin, orda ortada kalmisin umrunlarinda bile degil. Neyse ya cok yazdim ama bu adamlardan bende zamaninda cok cektim. Ingilizceyi ilerletince ve orda 1-2 Amerikali dost edinince hakkimi soke soke aramasinida almasinida bildim.

Kaptan ayrica sana is vermedikleri gunlerin parasinida iste bu hiyar agasi Onur'u arayip. Deki ben sirketimle ilk gunden ise basliyacam diye geldim ve isi birak ailemden para isteyip burda kaldim ilk gunlerimde. Bunu sirketin degilse bile CIEE'nin karsilamasi lazim! Eger Onur yine kivirirsa yaz buraya, ben benim tanidik ablaya senin bu sorunu iletirim. O haleder eminim.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Kardeşim ilgin için teşekkür ederim. Yarın en ağırından konuşacağım. Şu an çok üzgünüm hiç hak etmediğim şeyler yaşıyorum Artık hayırlısı diyorum bakalım ne diyecek Onur bey Bugünkü yaşadıklarımı da birazdan yazacağım.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Bugün 6da tekrar gittim işe. Tişörtü rica ettim değiştirdi XL ı alıp small ı verdiler. İşe başladım her şey iyi hoş dört dörtlük yapıyorum işimi. Tabi müşteri az olunca zaman kalıyor ve diğer personellere de yardım ediyorum. Herkes benden memnun çok iyisin, dilin iyi olmayabilir ama işin hakkını veriyorsun gibi şeyler söylüyorlar. Yüzümden gülücükler eksik olmuyor derken menajer geldi bugünlük yeter demez mi, saate baktım 9, sadece 3 saat çalıştım Programa bakmaya gittim bitiş saatlerini yanlış mı gördüm derken bir de ne görim 11 bitiş yazıyor bugün için hadi onu geçtim pazartesi günü çalışmam gerekiyormuş Normalde pazar çalıştım ben 6-11 arası. Menajer programı bilmiyorum yarın(pazartesi) belli olacak gel bak dedi çalışıp çalışmadığına gittim yanına nereden bakabilirim diye, benimle gel dedi programı gösterdi ve çalışma saatlerimi söyledi, çarşamba-pazar boş günün, diğer günler çalışıyorsun ve hepsi saat 6da başlıyor dedi. Ben kenardaydım net göremedim ki içine girip de bakmak istemedim ayıp olmasın diye. Bende teşekkür ettim, tam üstümü değiştirmeye geçeceğim derken bugün de çalışmıyorsun diye ayrıca belirtti. Ben de bu haftalık program böyle sandım, heralde ilk bakışta yanlış gördü diye düşündüm, sonuçta ben de net göremedim. Tamam nasıl isterseniz diyip yani ona güvendim ve ayıp olmasın diye geçerken tabloya yine bakmadım. İşte bugün iş çıkışı pazartesi çalışmam gerektiği halde beni çalıştırmadığını gördükten sonra artık iş çığrından çıktı ve sabrın sonu geldi. Şu ana kadar 8 saat çalıştım, perşembe-cuma-cumartesi de tahminen 3-4 saat çalışacağım ve toplamda ucu ucuna 20 saate ulaşacağım. Ve bir diğer problem söylemeyi unuttuğum bana çok fazla busser var denip fish tales e gönderilirken benden 10 gün sonra gelen iranlı şu an fishermans de busser olarak çalışıyor ve ilk haftası bitmek üzere toplamda 25 saat alacak. Nedenini merak ettim meğerse menajerlerden biri iranlıymış Bugün de evdeki arnavutlara sordum gerçekten öyleymiş onlar da hakkını ara diyorlar. Yarın ciee yi arayıp derhal sorunun çözümünü isteyeceğim. Küçük bir sorun bile yaratmama rağmen nelerle karşılaşıyorum, ayın 31inde işe başlamam gerekirken 16 gün oldu ve sadece 8 çalıştım ve bundan sonraki haftalar da ne kadar çalışacağım meçhul. Bundan sonra en az 35-40 saat çalışmak istediğimi, 1 saat aşağısını kabul etmeyeceğimi, çünkü mağduriyetimi ancak böyle giderebilirim. 29undan beri burdayım, 18 gündür cepten gidiyor. Hepsini söyleyeceğim artık napıyorsa yapsın ciee, bu kadar taviz de gerçekten çok fazla. Hep sorun olmasın derken, iyi niyetimi kullanıyorlar ve şu an ki durumum gerçekten çok kötü. 3 gündür ailemle de görüşmüyorum durumumdan haberdar olup üzülmesinler diye. Çünkü yalan söylemeyi de beceremiyorum Ve bildiğiniz gibi ilk kez work and travel a katıldım. Tecrübe sıkıntım da var ister istemez. Nasıl bir yol izlemeliyim bundan sonra yardımlarınızı bekliyorum ?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

dostum,durumuna çok üzüldüm,keşke daha önce söyleseydin...ulaş bana bi mutlaka...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı quinzeo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dostum,durumuna çok üzüldüm,keşke daha önce söyleseydin...ulaş bana bi mutlaka...
    Söylemek isterdim ama sizleri de durduk yere meşgul etmek istemedim yani hep iyimser düşünüp hareket ettim. Demek hakkımı aramaya kalksam, ya da bir hata yapsam işten kovulacaktım diye tahmin ediyorum Menajeri bir türlü memnun edemedim, daha ne yapmalıydım bilmiyorum Artık hayırlısı sabahı bekliyorum ciee yi aramak için malum burada saat gece 1. Ulaş demişsin bana, özelden mesaj attım, müsait olduğunda bakarsın Bu tarz bir sorun yaşayan var mı merak ediyorum, nasıl çözdü ? Çünkü günlerdir buradayım ve bu sorunlarla uğraşmaktan amerikanın tadını çıkaramıyorum :S Umarım yardım eden olur...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Bugün 6da tekrar gittim işe. Tişörtü rica ettim değiştirdi XL ı alıp small ı verdiler. İşe başladım her şey iyi hoş dört dörtlük yapıyorum işimi. Tabi müşteri az olunca zaman kalıyor ve diğer personellere de yardım ediyorum. Herkes benden memnun çok iyisin, dilin iyi olmayabilir ama işin hakkını veriyorsun gibi şeyler söylüyorlar. Yüzümden gülücükler eksik olmuyor derken menajer geldi bugünlük yeter demez mi, saate baktım 9, sadece 3 saat çalıştım Programa bakmaya gittim bitiş saatlerini yanlış mı gördüm derken bir de ne görim 11 bitiş yazıyor bugün için hadi onu geçtim pazartesi günü çalışmam gerekiyormuş Normalde pazar çalıştım ben 6-11 arası. Menajer programı bilmiyorum yarın(pazartesi) belli olacak gel bak dedi çalışıp çalışmadığına gittim yanına nereden bakabilirim diye, benimle gel dedi programı gösterdi ve çalışma saatlerimi söyledi, çarşamba-pazar boş günün, diğer günler çalışıyorsun ve hepsi saat 6da başlıyor dedi. Ben kenardaydım net göremedim ki içine girip de bakmak istemedim ayıp olmasın diye. Bende teşekkür ettim, tam üstümü değiştirmeye geçeceğim derken bugün de çalışmıyorsun diye ayrıca belirtti. Ben de bu haftalık program böyle sandım, heralde ilk bakışta yanlış gördü diye düşündüm, sonuçta ben de net göremedim. Tamam nasıl isterseniz diyip yani ona güvendim ve ayıp olmasın diye geçerken tabloya yine bakmadım. İşte bugün iş çıkışı pazartesi çalışmam gerektiği halde beni çalıştırmadığını gördükten sonra artık iş çığrından çıktı ve sabrın sonu geldi. Şu ana kadar 8 saat çalıştım, perşembe-cuma-cumartesi de tahminen 3-4 saat çalışacağım ve toplamda ucu ucuna 20 saate ulaşacağım. Ve bir diğer problem söylemeyi unuttuğum bana çok fazla busser var denip fish tales e gönderilirken benden 10 gün sonra gelen iranlı şu an fishermans de busser olarak çalışıyor ve ilk haftası bitmek üzere toplamda 25 saat alacak. Nedenini merak ettim meğerse menajerlerden biri iranlıymış Bugün de evdeki arnavutlara sordum gerçekten öyleymiş onlar da hakkını ara diyorlar. Yarın ciee yi arayıp derhal sorunun çözümünü isteyeceğim. Küçük bir sorun bile yaratmama rağmen nelerle karşılaşıyorum, ayın 31inde işe başlamam gerekirken 16 gün oldu ve sadece 8 çalıştım ve bundan sonraki haftalar da ne kadar çalışacağım meçhul. Bundan sonra en az 35-40 saat çalışmak istediğimi, 1 saat aşağısını kabul etmeyeceğimi, çünkü mağduriyetimi ancak böyle giderebilirim. 29undan beri burdayım, 18 gündür cepten gidiyor. Hepsini söyleyeceğim artık napıyorsa yapsın ciee, bu kadar taviz de gerçekten çok fazla. Hep sorun olmasın derken, iyi niyetimi kullanıyorlar ve şu an ki durumum gerçekten çok kötü. 3 gündür ailemle de görüşmüyorum durumumdan haberdar olup üzülmesinler diye. Çünkü yalan söylemeyi de beceremiyorum Ve bildiğiniz gibi ilk kez work and travel a katıldım. Tecrübe sıkıntım da var ister istemez. Nasıl bir yol izlemeliyim bundan sonra yardımlarınızı bekliyorum ?
    Kaptan ozelden bana ismini soyadini, nereye gitigini ve hangi lokantaya veya is yerine calistigini, Turkiye'den hangi sirket seni yolladi ve burdaki menajerin ismine kadar bilgilerini bana ilet. Seni bahsettim mesajlarimda soyledigim ablaya...bu bilgileri istedi..merak etme para istemiyecek..insallah o senin isini halleder.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı Hasan21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kaptan ozelden bana ismini soyadini, nereye gitigini ve hangi lokantaya veya is yerine calistigini, Turkiye'den hangi sirket seni yolladi ve burdaki menajerin ismine kadar bilgilerini bana ilet. Seni bahsettim mesajlarimda soyledigim ablaya...bu bilgileri istedi..merak etme para istemiyecek..insallah o senin isini halleder.
    Fisherman's Wharf, Galveston , Teksas

Kim bu abla anlayamadım, Ciee de mi çalışıyor ? Biraz daha açıklarsan sevinirim...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Fisherman's Wharf, Galveston , Teksas

Kim bu abla anlayamadım, Ciee de mi çalışıyor ? Biraz daha açıklarsan sevinirim...
    Yok CIEE calismiyor, Cleveland'a yasiyor..baska baslik altinda acikladiydim ne yaptigini ama burda yazmak istemedim sanki reklamini yapiyormusum gibi. Kendisinin bir sirketi var, Cleveland'a giden Turklere yardimci oldugu gibi WAT ci bizim gibi genclerin sorunlariylada ilgileniyor ufak bir ucret karsiligi. Bana ozelden ya da burdanda olur isim soyadinida versene Kaptan. Bir de su menajer denen adamin isim soyadini..ayrica biliyorsan su CIEE'daki Turkun tam ismi..ablaya mail atip bildirecem...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı Hasan21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok CIEE calismiyor, Cleveland'a yasiyor..baska baslik altinda acikladiydim ne yaptigini ama burda yazmak istemedim sanki reklamini yapiyormusum gibi. Kendisinin bir sirketi var, Cleveland'a giden Turklere yardimci oldugu gibi WAT ci bizim gibi genclerin sorunlariylada ilgileniyor ufak bir ucret karsiligi. Bana ozelden ya da burdanda olur isim soyadinida versene Kaptan. Bir de su menajer denen adamin isim soyadini..ayrica biliyorsan su CIEE'daki Turkun tam ismi..ablaya mail atip bildirecem...
    Kardeşim özeline bak mesaj gönderdim ama ben sizlerden sadece neler yapabileceğimi öğrenmek istedim. Bu yardımın gerçekten fazla, ilgin için çok teşekkür ederim...

Profesyonel Watçı ByLyric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı kayhan86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ne o ilginç olan ?
    Beklemek bekletilmek abi
    ---wat where amazing happens---http://www.turkishwat.net/image.php?type=sigpic&userid=7507&dateline=1307807  820

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Çok uzun zaman oldu, konuyu güncellemeyeli ve yarım kaldı, tamamlamak istiyorum, hem bundan sonraki seneler ciee ile katılmak isteyenler için de bilgi olur. Öncelikle bu zaman diliminde yaşadığım diğer sıkıntılardan bahsetmek gerekirse ; ben işimi dört dörtlük yapınca, diğer busser ların özellikle meksikalıların benle çalışmak istemelerini ilk zamanlar hoş karşılarken hani nolacak yardım ederler birlikte işin üstünden geliriz derken, birkaç günlük gözlemlerimin ardından hiçbir iş yapmayıp, sadece menajerin önünde iş yapmaları, göz boyamaları bir nevi televizyona oynamaları. Tamam çok şükür çok hızlıyım, işin üstesinden tek başıma geliyorum ama biraz da olsa insan yardım eder yahu, hadi onu geçtim menajerin yanında bana emir vermeleri ve menajerin sesini çıkartmaması olayı bambaşka bir boyuta taşıdı. Diğer konu ise yemek yemeyi bırakın, nefes almaya fırsatım olmuyor, gerçekten çok zor şartlarda çalışıyorum ( ki fishermans deki çalışan arkadaşlarım her gün yemek, dinlenme ve sigara içmek gibi ihtiyaçlar için kolaylıkla izin alabiliyor ) ve kendi işimi bitirip başkalarına yardım etmem, herkesin mükemmelsin, 1 numarasın, merak etme hepimiz menajerlerle sürekli konuşuyoruz, en kısa zamanda çalışma saatlerin artacak, her şey yoluna girecek demeleri ama menajerlerin umrunda olmamam. 5-6 kilo verdim çok ağır şartlarda çalışarak, hadi bu sorun değil diyeceğim, Türkiye de beslenmeme dikkat edip kilo alırım diyeceğim ama ah bir de çalışmama değse aldığım paraya değse sorun etmeyeceğim ki diğer tarafta yani fishermans wharf da çalışanların overtime yapmaları işin tadını kaçırıyor, insanın hevesini kaçırıyor. Ve arkadaşlarımın 2 haftalık paycheckleri 600-700 civarındayken, benim 1 aylık paycheck im 600 dolar olması insanın çok zoruna gidiyor ve benim yaptığım işin yarısını yapıyorlar. Emin olun daha çok sorun var, bu kadarını yeterli görüyorum. Son kez konuşmaya gittim asıl menajerimle fishermans wharf daki çok az param var, 2 aydır buradayım, yardım edin lütfen bana dedim son kez, hatta geçen hafta sana burada 2.iş imkanı tanıyacağım demiştiniz eğer fish tales de çalışma saatlerin artmazsa demiştiniz, tamam arttı ama sadece 5 saat ki bu benim mağduriyetimi karşılamaz (en azından 1000 dolarlık bir mağduriyet yaşadım), lütfen burada çalışmama izin verin eğer beğenmezseniz her şeyi bir kenara bırakıp buralardan gideceğim dedim. Yok dedi zaten arttı saatlerin hem ben öylesine söyledim hesabı. Ve 2 işte çalışman imkansız aynı şirkette derken herhalde hem fish tales de hem de fishermans wharf da çalışan 5-6 personeli unuttu bir şey demedim, hem overtime sevmiyorum ve böyle imkan tanımıyorum çalışanlarıma derken diğer wat öğrencilerine verdiği overtime ları unuttu yine bozmadım ( son hafta arkadaşlarımın aldığı çalışma saatleri ortalama 42-43 saat ve biri 50 saat aldı) ve son olarak bundan sonra böyle bir şeye de imkan tanımayacağım dedi, örneğin 12-6 arası çalışması gerekiyorsa schedule da, 6 da gidecek kalma yok, fazla saat yok bundan sonra dedi ve dün akşam arkadaşım 11 de işi bitirdi, 5 saat fazla çalıştı, kıvırmalar ve yalan söylemelerle yolun sonuna geldik. Benden sonra ciee deki personelleri çağırıp hakkımda bayağı yalan-yanlış şeyler söyledi, yine bir şey demedim, görevliler tamam gidebilirsin dediler, 20 gün süren var iş bulmak için ve sana job offer göndereceğiz maille, onu doldur ve bize gönder, bol şanslar dediler olay bu şekilde kapandı.
    Konu Captain91 tarafından (23-07-2011 Saat 07:35 AM ) değiştirilmiştir.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Ciee konusunda diğer söyleyeceklerim ise geldiğimden beri konuştuğum Türk personellerin ciee de hiçbir yetkilerinin, yaptırım güçlerinin olmaması, sadece telefonda Türkçe konuşma yeteneğine sahip olmaları çok gülünç bir durum, baştan beri söyledim sadece iletişimde kopukluk var, ben buraya merhaba, nasılsın bilerek geldim, şu an ki ingilizcem inanılmaz seviyede. Eğer sürekli dosyanı güncelliyorum, seni acil listesine alıyorum, her şeyi yola koyacağız gibi yalanlar söylemeyip bir kere yardım etmeye tenezzül etseydiniz olay bu noktalara gelmezdi ki buralara tek başıma geldim ve ben sadece sizi iletişim konusundaki sıkıntı için aradım, buradan bu şekilde ayrılmak istemezdim. Ama her seferinde yardım edeceğiz diyip, diğer aramamda senin sorunun ne, noldu yine, tekrar anlat, sanki arandıkça para kazanan, arayanı telefonu tuttukça para kazanan bir sponsor gibi ve her seferinde bizim belli kriterlerimiz var, bunların içine giren bir durum varsa yardım ederiz ya da etraftan Türk bul yardım iste demesi ve zaten minimum 20 saat yazıyor sözleşmende gerisi mühim değil, adamlar sana 20 saat veriyor öp başına koy, sesini çıkarma, bizi zor durumda bırakma Türk personeller olarak demeleri gerçekten çok ilginçti. Ben ısrar ettikçe, tamam konuşmaya çalışacağım demesi, sanki işinden olma riski varmış gibi konuşmaları çok garip bir durum ki ben onlara güvenerek buralara geldim, madem öyle vize vermeseydiniz ama merhaba, nasılsınla ile vize verilirse böyle olur. Size tavsiyem ingilizceniz en azından belli bir seviyede olsun gelmeden ve az çok derdinizi anlatacak kadar dil bilip gelin buraya ve sıkıntı yaşadığınızda sponsorunuzdaki Türk personellerle görüşmeyin, hiçbir yaptırım güçleri yok ki onlara sorduğumda sizin anlaşılan hiçbir yetkiniz yok, izin verin kendimi zorlayarak yetkili personelle ingilizce konuşmak istiyorum diyince sessiz kalması... Sonuç olarak 27 si son çalışma günüm, sonra New york a geçiyorum, tanıdıklarım iş ayarladı, pizza restaurantında çalışacağım, tabi işten ayrılırsanız ciee 20 gün süre veriyor iş bulmanız için. Yeni sayfam inşallah hayırlı olur, herkese iyi watlar diliyorum...

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Önce bi teşekkür edelim başına gelenleri yeni adaylara faydası olsun diye paylaştığın için cidden güzel bir konu olmuş sıkılmadan okudum tüm mesajlarını..
    Sonra sabrını tebrik mi etsem yoksa çok dayanmışsın keşke o kadar ezdirmeseydin mi desem bilemedim..Sanırım ben senin kadar dayanamazdım özellikle çifte standart ve yalanlara karşı..
    Profilinde şirketin mesajlarında sponsorun yazıyor ve bence öylecede kalsın ki insanlar görsün kimin nasıl hizmet verdiğini karşılaştırma yapsınlar..
    Şirketlerin elinden bişey gelmeyebilir,sponsor işverene yeteri kadar yaptırım uygulayamayabilir ama insan bi ilgilenilmek,haklarının gözetilmesini ister.Ki adı geçen büyük markalar bile bu kadarını beceremedikten sonra ben niye yüzlerce dolar fazla verip bunları seçeyim??
    İyi watlar umarım herşey dilediğin gibi olur,okuduklarımıza göre çoktan haketmişsin

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Ne demek kardeşim, ben de teşekkür ederim üşenmeden okuduğun için Dediğin gibi çok sabır gösterdim, farkındayım ama yapım bu, hep iyiye yoruyorum, küçük bir ihtimal bile olsa pes etmiyorum ama ihtimal kalmayınca, yalanların sonu kesilmeyince gitmek en doğru karardı. Ama çok mutluyum şu an, çalışanlara bu hafta son, önümüzdeki hafta New York a gidiyorum dediğimde, o an işlerini bırakıp ingilizcemin çok iyi olmadığını bildikleri halde benimle konuşmaları, ilgilenmeleri, nereye gidiyorsun, lütfen burada kal demeleri, vedalaşırken gerçekten tanıştığıma çok memnun oldum demeleri ve çoğunun facebook, msn gibi adreslerini vermeleri, paylaşmaları, bir daha görüşmek istemeleri bana fazlasıyla yetti Tabi ben de onlara söz verdim, en kısa zamanda ingilizceyi belli bir düzeye taşıyıp mesaj yazacağıma, belki de tekrar buralara gelebileğimi onlarla görüşmek için, çok düşük bir ihtimal ama neden olmasın Artık hayırlısı olsun diyorum, umarım seneye gitmeyi düşünenler için yardımcı bir konu olur...
    Konu Captain91 tarafından (23-07-2011 Saat 08:00 AM ) değiştirilmiştir.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Valla kardes bu sitedeki magdur olan onlarca genci gördükce vazgeçesim geliyor. Hayır benim ki wat değil üstelik staj 1 yıl geçmez böyle ki

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı kerimk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla kardes bu sitedeki magdur olan onlarca genci gördükce vazgeçesim geliyor. Hayır benim ki wat değil üstelik staj 1 yıl geçmez böyle ki
    Vazgeçme derim ben, ben burada yaşadığım sorunlardan, mağduriyetlerden bahsettim, tabi bunların en önemli nedeni ingilizcemin yetersiz olmasıydı ama bu durumuma rağmen amacım sadece şansımı denemekti, belki vize alabilirim, gidebilirim ümidiyle başvurdum bu programa. Vizeyi kolaylıkla aldım, geriye tek kalan şey oradaki konuşmalarda yaşayacağım müdahale edilmesi gereken durumlarda sponsorumun bana tercüman olması, yardımcı olmasıydı ki, hiçbir zaman eften püften şeyler için aramadım ve ben onlara güvenerek geldim buralara. Baştan beri beni oyalamaları, yalanlar, Ciee deki Türk personellerin çok pasif olmaları olayı bu noktalara getirdi. Her ertelemelerinde durumum daha kötüye gidiyordu ama çaresizdim, çabala çabala derken bir yere kadar çünkü insanın sağlığı her şeyden önce gelir. Ve ben onların her kötü davranışına iyilikte yanıt verince, her hafta işim ağırlaştı, benim işim olmadığı halde şunu yap, bunu yap demeleri, aldığım paranın yaptığım işin yanında hiçbir öneminin olmaması ; işi ayrılık noktasına getirdi. Sen iste burada olmanın iyi yanlarından da bahsederim, ama iş konusunda pek iyi yanı olmadı arkadaşlıklar dışında. Gitmeden önce her şeyi öğren de git derim, düzenini kur, ilk gittiğinde oraya vardığında sürprizlerle karşılaşmak,, insanı çok üzüyor, zaten bu tarz şeylere çoğumuzun tahammülü olmaz. Onun dışında zamanla amerika da olmanın tadını çıkaracağını düşünüyorum, çünkü neredeyse her noktada kültür farklılıkları var. Eminim birçoğunu seveceksin, nasıl Türkiye deyken ah amerika da olmak vardı demek gibi Hakkında hayırlısı olsun, 1 yıl uzun süre, bu tarz sorunlar insanları yıpratır, umarım güzel zaman geçirirsin amerika da stajında

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Vazgeçme derim ben, ben burada yaşadığım sorunlardan, mağduriyetlerden bahsettim, tabi bunların en önemli nedeni ingilizcemin yetersiz olmasıydı ama bu durumuma rağmen amacım sadece şansımı denemekti, belki vize alabilirim, gidebilirim ümidiyle başvurdum bu programa. Vizeyi kolaylıkla aldım, geriye tek kalan şey oradaki konuşmalarda yaşayacağım müdahale edilmesi gereken durumlarda sponsorumun bana tercüman olması, yardımcı olmasıydı ki, hiçbir zaman eften püften şeyler için aramadım ve ben onlara güvenerek geldim buralara. Baştan beri beni oyalamaları, yalanlar, Ciee deki Türk personellerin çok pasif olmaları olayı bu noktalara getirdi. Her ertelemelerinde durumum daha kötüye gidiyordu ama çaresizdim, çabala çabala derken bir yere kadar çünkü insanın sağlığı her şeyden önce gelir. Ve ben onların her kötü davranışına iyilikte yanıt verince, her hafta işim ağırlaştı, benim işim olmadığı halde şunu yap, bunu yap demeleri, aldığım paranın yaptığım işin yanında hiçbir öneminin olmaması ; işi ayrılık noktasına getirdi. Sen iste burada olmanın iyi yanlarından da bahsederim, ama iş konusunda pek iyi yanı olmadı arkadaşlıklar dışında. Gitmeden önce her şeyi öğren de git derim, düzenini kur, ilk gittiğinde oraya vardığında sürprizlerle karşılaşmak,, insanı çok üzüyor, zaten bu tarz şeylere çoğumuzun tahammülü olmaz. Onun dışında zamanla amerika da olmanın tadını çıkaracağını düşünüyorum, çünkü neredeyse her noktada kültür farklılıkları var. Eminim birçoğunu seveceksin, nasıl Türkiye deyken ah amerika da olmak vardı demek gibi Hakkında hayırlısı olsun, 1 yıl uzun süre, bu tarz sorunlar insanları yıpratır, umarım güzel zaman geçirirsin amerika da stajında
    güzel yanlarından da bahset o zaman biraz merak ettim bak
    VENİ VİDİ VİCİ

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)