Work and Travel 2025
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 35 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Amacımızın Ne Olduğunu Unutmayalım!

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Lightbulb Amacımızın Ne Olduğunu Unutmayalım!

MERHABA ARKADAŞLAR,
    BİLİNDİĞİ ÜZERE BURASI WORK AND TRAVEL PROGRAMININ GÜNDEMDE OLDUĞU EN BÜYÜK PLATFORMDUR. KONULARDA DOLAŞIRKEN FARK ETTİM Kİ PROGRAMIN TANIMINDAN VE ASIL AMACINDAN BİR HAYLİ UZAK BİR ŞEKİLDE DÜŞÜNCELERE SAHİBİZ. PROGRAMIN TANIMINI ÖNCELİKLE SİZLERE HATIRLATMAK İSTİYORUM. WİKİPEDİA DA AYNEN ŞÖYLE YAZILMIŞ;

WORK AND TRAVEL NEDİR?

Work and Travel, WAT ya da Work and Travel in USA, Amerika Birleşik Devletleri'nin kültürler arasında yakınlaşma sağlamak ve sezonluk olarak artan düşük/orta vasıflı çalışan ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak amacıyla 1961'den bu yana ABD Dışişleri Bakanlığı'na (Department of State) bağlı "Bureau of Educational and Cultural Affairs" aracılığıyla sürdürdüğü 'Değişim Ziyaretçisi' (Exchange Visitor) uygulamalarından Work/Travel programının, programı yürüten sponsor kuruluşlarca kullandıkları markaları, aynı zamanda programın bilinen adlarıdır.

FARKETMİŞSİNİZDİR Kİ EN BAŞTA YAZAN AMAÇ KÜLTÜRLER ARASINDA YAKINLAŞMA SAĞLAMAKTIR. FAKAT BİZLER NE DÜŞÜNÜYORUZ; HANGİ İŞ RAHAT, HANGİ EYALET GÜZEL, NERDE ÇALIŞAYIM, PARA KAZANMAM LAZIM, ALIŞVERİŞ SONRA YİNE ALIŞVERİŞ, ENSE YAPACAK BİYER OLSUN...VB

GÖRÜYORUMKİ ESAS AMACIMIZ AKLIMIZDA BİLE YOK BİRÇOĞUMUZUN. EVET ARKADAŞLAR BU BİR KÜLTÜREL PROGRAMDIR ÖNCELİKLE LÜTFEN BUNU UNUTMAYALIM. BAZI ARKADAŞLARIN BAŞINA GİTTİKLERİ ZAMAN BURDAN GİTMELERİNDEN KAYNAKLANAN SIKINTILAR BAŞ GÖSTERMİŞ. NASILDA HERKES YORUM YAZMIŞ, KIZMIŞ, KENDİ ÜZERİNE ALINMIŞ. SORUNUN KAYNAĞINI KENDİMİZDE ARAMANIN YOLUNA GİTMEMİŞ HİÇKİMSE. GEÇEN YIL DUYDUĞUMA GÖRE(EMİN OLMAMAKLA BERABER) HERSEY PARK A TÜRK ÖĞRENCİ ALINMAYACAKTI. SANIRIM ALINMADIDA. NEDENİNE GELİNCE ÖNCEKİ YILLARDA BURAYA GİDEN ARKADAŞLARIMIZ KAVGA EDEN ASABİ TAKIM RUHUNU BOZAN İNSANLARMIŞ. YİNE AYNI ŞEKİLDE ALASKA DA BİR FABRİKADA ÇALIŞAN TÜRK ÖĞRENCİLER DİĞERLERİNİ ÖRGÜTLEYİP MAAŞ ZAMMI BOYKOTU YOLUNA GİDEREK FABRİKAYI ÇOK YÜKSEK MİKTARDA ZARARA UĞRATMIŞLAR.

DEĞERLİ ARKADAŞLARIM USA DA YAŞAYAN İNSANLARA SORSANIZ ÇOĞU HARİTADA ÜLKEMİZİN YERİNİ BİLE BİLMİYORLAR. BU İNSANLARIN ÇOĞU BİZLERİ TANIMIYOR BİLMİYOR. ONLARA KENDİMİZİ ANLATMANIN EN İYİ YOLU İSE WAT PROGRAMIDIR. TANIMDADA BELİRTİLDİĞİ GİBİ BU BİR KÜLTÜREL YAKINLAŞMA PROGRAMIDIR. KENDİMİZİ İYİ TANITMAK BİZİM ELİMİZDE OLAN BİRŞEYDİR. KABUL EDİYORUM BAZI ÖNYARGILAR OLABİLİR FAKAT BUNLARI DEĞİŞTİRMEK YİNE BİZİM ELİMİZDE OLAN BİRŞEY OLDUĞU DÜŞÜNCESİNDEYİM. TÜRK DOSTU BİR DÜNYA OLUŞTURMAK YERİNE BUNUN TERSİ YOLLARA SAPMAYALIM LÜTFEN.

ARKADAŞLAR SADECE BASİT VE MİNİMUM SAYILARI ELE ALARAK SİZE SOMUT ANLAMDA BİR HESAP YAPMAK İSTİYORUM ;

GEÇEN YIL YAKLAŞIK OLARAK 10.000 TÜRK ÖĞRENCİ WAT PROGRAMINA KATILDI.
    BUNLARIN HER BİRİ KENDİSİNİ 3 AY İÇERSİNDE EN AZ 10 YABANCIYA İYİ TANITSA 10.000X10=100.000 TÜRK SEMPATİZANI.

BU SEMPATİZANLAR 10 AR ARKADAŞINA BİR TÜRK ARKADAŞIM VARDI ÇOK İYİYDİ GİBİSİNDEN SADECE BAHSETSE: 100.000X10=1.000.000 TÜRK'LER İLE İLGİLİ İYİ ŞEYLER DÜŞÜNEN YABANCI MİLLETLERDEN İNSANLAR.

EVET ARKADAŞLAR YILDA MİNİMUM 1 MİLYON İNSANI TÜRK DOSTU YAPABİLECEK KİŞİLER BİZLERİZ. BUNUN TERSİNİ GERÇEKLEŞTİRECEK KİŞİLER YİNE BİZLERİZ. VE BİZ BU PROGRAM BOYUNCA SADECE AMERİKALI DEĞİL 10 LARCA ÜLKEDEN İNSANLA KARŞILAŞIYORUZ.

KÜÇÜK BİR ÖRNEK; TÜRKİYE' YE DÖNEN BİR ARKADAŞIM HAVA ALANINDA YAŞLI BİR HANIMIN ÇANTASINI TAŞIMASINA YARDIMCI OLUYOR, VE KADINA SORDUĞUNDA URUGUAY'LI OLDUĞUNU ÖĞRENİYOR VE URUGUAY'I SEVDİĞİNİ SÖYLÜYOR. YAŞLI TEYZEMİZDE İLK BAŞTA TÜRK OLDUĞUNU ÖGRENDİĞİNDE ARKADAŞIMA BİR TEPKİ VERMEZKEN AYRILACAĞI ZAMAN TÜRKİYE'DEN ÇOK HOŞLANDIĞINI SÖYLÜYOR. (BELKİDE O ZAMANA KADAR BÖYLE DEĞİLDİ)

ARKADAŞLAR BU KONUYA DİKKAT EDİLMESİNDE ÜLKEMİZ VE GELECEK NESİL AÇISINDAN YARAR GÖRÜYORUM.

UZUN OLDU BİRAZ ÜŞENMEYİP OKUYAN ARKADAŞLARIMA TEŞEKKÜR EDERİM.
    Konu sefaklc tarafından (22-12-2008 Saat 09:22 PM ) değiştirilmiştir.
    what's up nigga

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

yani biz oraya sadece kültürümüzü anlatmayamı gidiyoruz? yani çalıştığımız yer kötü olsun daha önceden giden arkadaşların imkanları kötü olsun onlarda bize ''ya arkadaşlar ben gittim işveren çok kötüydü paramızı vermedi '' gibisinden şeyler sölemesine rağmen yok abi ben gidicem kültürümü tanıtıcam mı dicem. ya da bu kötü şartlardan hiç bahsetmesin yani yardımcı olmamış olsun. ilginç yaklaşmısın gibime geldi

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı espiyon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yani biz oraya sadece kültürümüzü anlatmayamı gidiyoruz? yani çalıştığımız yer kötü olsun daha önceden giden arkadaşların imkanları kötü olsun onlarda bize ''ya arkadaşlar ben gittim işveren çok kötüydü paramızı vermedi '' gibisinden şeyler sölemesine rağmen yok abi ben gidicem kültürümü tanıtıcam mı dicem. ya da bu kötü şartlardan hiç bahsetmesin yani yardımcı olmamış olsun. ilginç yaklaşmısın gibime geldi
    yazdığın şeyler zaten sürekli konusuluyor burda. birazda kafamızı kaldırıp diğer tarafa baksak diyorum. söylediğin şeyler zaten konusulacak normalide bu olduğu düsüncesindeyim. fakat diğer tarafı ihmal edildiği zaman farklı ve genel problemler çıkıyo dikkatinizi çekmek istediğim nokta orasıdır. hiçkimse körükörüne gitsin yada sadece kültürümüzü tanıtalım. kötü yere gidip kendimizi iyi tanıtalım gibisinden şeyler yazmıyor dikkatlice okursanız.
    what's up nigga

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı sefaklc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazdığın şeyler zaten sürekli konusuluyor burda. birazda kafamızı kaldırıp diğer tarafa baksak diyorum. söylediğin şeyler zaten konusulacak normalide bu olduğu düsüncesindeyim. fakat diğer tarafı ihmal edildiği zaman farklı ve genel problemler çıkıyo dikkatinizi çekmek istediğim nokta orasıdır. hiçkimse körükörüne gitsin yada sadece kültürümüzü tanıtalım. kötü yere gidip kendimizi iyi tanıtalım gibisinden şeyler yazmıyor dikkatlice okursanız.
    sen herkes konaklama güvenlik işyeri falan hakkında konuşuyo demişsinde ..önce bu şartların iyi olması lazım zaten herkes en az 3-5 kişiye anlatıyodur kültürünü.zaten dil geliştirmekte bir etken olduğu için wat programında dilimizi geliştirmek için zaten yabancı insanlarla konuşmak zorundayız.bence kültür tanıtımı muhakkak yapılıyordur

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı espiyon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sen herkes konaklama güvenlik işyeri falan hakkında konuşuyo demişsinde ..önce bu şartların iyi olması lazım zaten herkes en az 3-5 kişiye anlatıyodur kültürünü.zaten dil geliştirmekte bir etken olduğu için wat programında dilimizi geliştirmek için zaten yabancı insanlarla konuşmak zorundayız.bence kültür tanıtımı muhakkak yapılıyordur
    gerektiği ilgi düşündüğün kadar gösterilmiyor bu konuya. bir taraf yaparken bir taraf yıkıyo ve böylece hiçbiryere varılamıyo. gittiğin zaman bana hak vereceğini düşünüyorum.
    what's up nigga

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

sefaklc kultur tanitimi watcilar icin onem olarak ilk uce bile girmez gercekci ol. bence bole olmasi da normal. ben oraya kendi kulturumu tanitmaya gitmiyorum. onun yeri baska platformlar wat degil... sen de onbinlerce giden turk arasindan birkac kotu ornek gosterip herkesin ole yaptigini da dusunme...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sefaklc kultur tanitimi watcilar icin onem olarak ilk uce bile girmez gercekci ol. bence bole olmasi da normal. ben oraya kendi kulturumu tanitmaya gitmiyorum. onun yeri baska platformlar wat degil... sen de onbinlerce giden turk arasindan birkac kotu ornek gosterip herkesin ole yaptigini da dusunme...
    arkadaşım bende ilk 3 te olmadığını bildiğim için yazdım. gerek gödüğüm için yazdım. ayrıca bunlar benim düşüncelerim değil bu arada gidip gördüğüm şeylerdir. on binlerce kişiden bir kaç türk değil verdiğim örnekler. araştırırsan 2007 yılına kadar hersey park ın kaç Türk e iş verdiğini öğreneceksin. Koskoca parkın Türk öğrenci almamasını sağlayan sadece 1 kişiyse haklısın. yine aynı sekilde koskoca fabrikayı iflasın eşiğine getiren 1 kişiyse yine sen haklısın. demek ki onbinlerce insandan birkaçı değilmiş böyle düsündüren demekki bir sıkıntı varmış. vize almaya gittiğiniz zaman söyleyin bakalım benim amacım kültür paylaşımı değildir diye o vize pasaporta basılacakmı. orda insanlara gittiğimiz zaman farklı yerler farklı insanlar tanımak istiyoruz, farklı kültürleri öğrenmek istiyoruz demeyi biliyo hepimiz. biz bu insanları kandırıp yalan mı söyledik yani yıllarca programın amacı bu değilse. ayrıca sadece kötü örnek değil. iyi bir örnek te bulunuyor yazıda bilmem dikkatini cektimi.
    what's up nigga

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

valla bak o zaman ben de sana baska bi ornek vereyim utah lagoon park da 2007 da 5 - 6 turk calismis o kadar iyilermiski 2008 senesinde park da calisan125 civarindaki watci arasinda 65 turk vardi... oraa giden kisileri amaci farkli kulturleri tanimak diyosun kendi kulturunu tanitmak degil !!!! bunlar farkli seyler.. haa ben taniticam benim onceligim bu diyorsan arastir amerikada Turkleri en kotu bilen eyelate git orda tanit!!! sakin is secerken baska seylere bakma!!! bu arada watcilarin da geri donduklerinde odeyecekleri kredileri hayatlarinda belkide bir kere gorebilecekleri amerikayi gorebilmeleri icin gerekli olan parayi ve yasadiklari yerde sikintili bir yasam yasamamalari icin gerekli tum ortami sagla hep beraber tek amacimiz kultr tanitmak olsun....

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

sefaklc gercekten de gereksiz şeyler yazmıssın kusura bakma:S

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla bak o zaman ben de sana baska bi ornek vereyim utah lagoon park da 2007 da 5 - 6 turk calismis o kadar iyilermiski 2008 senesinde park da calisan125 civarindaki watci arasinda 65 turk vardi... oraa giden kisileri amaci farkli kulturleri tanimak diyosun kendi kulturunu tanitmak degil !!!! bunlar farkli seyler.. haa ben taniticam benim onceligim bu diyorsan arastir amerikada Turkleri en kotu bilen eyelate git orda tanit!!! sakin is secerken baska seylere bakma!!! bu arada watcilarin da geri donduklerinde odeyecekleri kredileri hayatlarinda belkide bir kere gorebilecekleri amerikayi gorebilmeleri icin gerekli olan parayi ve yasadiklari yerde sikintili bir yasam yasamamalari icin gerekli tum ortami sagla hep beraber tek amacimiz kultr tanitmak olsun....
    bak işte ne güzel olmuş. valla arkadaşları takdir ettim. aynı şekilde geçen yıl bizde los angeles go kart world de bunu gerceklestirdik. 70 çalışanın içinde 4-5 kişiydik ama bizi o kadar sevdiler ki bir çogunun mail ve tel no ları var. hala mesajlaşıyoruz. eminim onlarda öyledir. mexicalılar bize biraz ispanyolca öğretti biz onlara Türkçe öğrettik. mesaj geliyo 3 dilde yazılmış bizden aynı şekilde geldikten sonra bile dostluklarını hissedebiliyosak. demekki boşa yazmamışım. ve bu yıl oraya Türk giderse bize uyguladıkları muameleyi bize deger verdikleri için onlara da uygulayacaklardır eminim. bu arada amerika hayat boyunca bir kere görülecek bir yer değil gözünüzde çok büyütmeyin. Ayrıca kimse kimseye para garantisi veremez. Sana burda para garantisi sunan yazılar mevcutsa banada söyle yazanlarla irtibata geceyim. bende tekrar gideyim.

bu arada yazılarındaki tutumu bu forumun üyesi olan bir kişi ye yakıştıramadım. düzeltmen senin acından olumlu olacaktır. yanlış anlama sadece arkadaş tavsiyesidir. forumda seviyenin düşmesini istemem.
    what's up nigga

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

MERHABA ARKADAŞLAR,

FARKETMİŞSİNİZDİR Kİ EN BAŞTA YAZAN AMAÇ KÜLTÜRLER ARASINDA YAKINLAŞMA SAĞLAMAKTIR. FAKAT BİZLER NE DÜŞÜNÜYORUZ; HANGİ İŞ RAHAT, HANGİ EYALET GÜZEL, NERDE ÇALIŞAYIM, PARA KAZANMAM LAZIM, ALIŞVERİŞ SONRA YİNE ALIŞVERİŞ, ENSE YAPACAK BİYER OLSUN...VB

GÖRÜYORUMKİ ESAS AMACIMIZ AKLIMIZDA BİLE YOK BİRÇOĞUMUZUN. EVET ARKADAŞLAR BU BİR KÜLTÜREL PROGRAMDIR ÖNCELİKLE LÜTFEN BUNU UNUTMAYALIM. BAZI ARKADAŞLARIN BAŞINA GİTTİKLERİ ZAMAN BURDAN GİTMELERİNDEN KAYNAKLANAN SIKINTILAR BAŞ GÖSTERMİŞ. NASILDA HERKES YORUM YAZMIŞ, KIZMIŞ, KENDİ ÜZERİNE ALINMIŞ. SORUNUN KAYNAĞINI KENDİMİZDE ARAMANIN YOLUNA GİTMEMİŞ HİÇKİMSE. GEÇEN YIL DUYDUĞUMA GÖRE(EMİN OLMAMAKLA BERABER) HERSEY PARK A TÜRK ÖĞRENCİ ALINMAYACAKTI. SANIRIM ALINMADIDA. NEDENİNE GELİNCE ÖNCEKİ YILLARDA BURAYA GİDEN ARKADAŞLARIMIZ KAVGA EDEN ASABİ TAKIM RUHUNU BOZAN İNSANLARMIŞ. YİNE AYNI ŞEKİLDE ALASKA DA BİR FABRİKADA ÇALIŞAN TÜRK ÖĞRENCİLER DİĞERLERİNİ ÖRGÜTLEYİP MAAŞ ZAMMI BOYKOTU YOLUNA GİDEREK FABRİKAYI ÇOK YÜKSEK MİKTARDA ZARARA UĞRATMIŞLAR.
    doğru bir düşünceyi yanlış bir yolla anlatmışsın arkadaşım..kendi ülkemdeyyken bile işin evin,konaklamanın kalitesine önem verirken hiç bilmediğim ülkelere gidecekken neden bunları araştırmayayım..tabiiki önceliklerim bunlar..türkiyeyi amerikalılar tanımıyor diye de üzülmen gereksiz..çoğu neden savaşa girdiklerini bile bilmeyen bir ülkenin evlatları bunlar..hamburgeri göbeğine yaslayıp amerikan dizilerine kaptırmıslar kendılerını yani..bu kadar kasma sorarlarsa aslanlar gibi türküm derim anlatırım ama elin amerikalısına gel kardeş bak biz haritada buradayız diyecek halim yok

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

bence wat tanımı yanlış yapılmış kültürel değişiklik olması için amerikadan da türkiyeye öğrenci gelmesi lazım o yüzden bu programın amacı doğu bloğu ülkesi öğrencilerine abd yi ve kapitalizmi sevdirme ya da sempati duydurtmadır
    daha sonra doğu bloğunda olmayan ülkelerin de katılması uygun görülmüş ve abd düşmanlığının çok olduğu ülkeler de katılmış.
    programın amacı bu iken benim amacım sırayla şudur
    1- İngilizce pratik
    2- Maddi kar ya da en azından zarar etmeme
    3- Abd kültürünü tanıyıp bunu kendimize fayda sağlayacak şekilde değerlendirme
    4- Yeni yerler görme
    5- Eğlenme
    6- Vaktimizi iyi değerlendirme
    7- İş tecrübesi
    8- Ülkemi amerikada tanıtma

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

arkadaslar sıradan bir amerikan vatandası dünyada olup bitenden bihaberdir.
    bunun sebebi devletin 300 milyon insanın ayaklanmasını önlemek cabasında olmasıdır
    cünkü bilindiği üzere bi ülkeyi bölmek için ya azınlıklardan işe başlıyacaksın ya da ekonomisini bağımlı hale getrceksin (aynı ülkemizde olduu gibi duyunu umumiye= imf ya da 1.dünya savası sıralarındaki ermeni sorunu gibi)
    2 etken cok zayıf olduğu için geriye kalan tek şey o milletin azınlıkları ile uğrasmaktır,onları bilgilendirmek ya da kışkırtmaktır
    amerika da cok uluslu bir devlet olduğu için bunu önleme cabasında sürekli.
    bu yüzdendir ki dünyada olup biten bircok olayı bilmezler
    ataraksia arkadasımın dediklerine tamamen katılıorm
    gidip de oraya otur kardesim bak burası bnm ülkem deme gibi bi hevesim yok
    zaten 600 yıl dünyaya kök söktürmüş bir Osmanlı İmparatorluğunu bilmiorlarsa bu artık onların cahilliğidir....

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaşlar söylediklerinize katılmıyo değilim. sanırım biraz daha farklı açıdan bakıyoruz WAT a. zaten saydığınız şeyler konusuluyo sürekli. onların olması gerektiğinide belirttim yine bir arkadaşa. benim söylediğim şeyler orda sizler için çok ekstra olacak diye düşünüyorsunuz. tabi ki sizin düşünceleriniz bunlar saygı duyuyorum. benim esas amacım böyle bir şeyin de program amacı olarak var olduğuna dikkat çekmekti. sanırım amacıma ulaştım. inanıyorumki gittiğiniz zaman bana hak vereceğiniz bir kaç durum olacaktır. tabi hak verip vermemekte sizin tasarrufunuzdur. ilgilenen ve okuyan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
    what's up nigga

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Arkadaşımız programın görünmeyen yüzü hakkında yorumda bulunmuş. Kaçırdığımız bir nokta var aslında. Bu program Kültürel değişim programıydı. Hala öyle ama şuanki noktaya gelmesinde bizlerin çok büyük etkisi var. Özellikle WAT programına ilk yıllarda katılan öğrencilerin yurda döndüklerinde çevrelerine anlattığı tek yönlü hikayeler, programın en önemli amaçlarından birini köreltmiştir. Giden öğrenciler döndüklerinde sürekli ne kadar para kazandıklarını, nereleri gezdiklerini vb gibi hikayeleri anlattılar. Bugün programa olan yoğun ilginin en büyük sebebi dönen öğrencilerin anlattığı şişirme hikayelerdir. Kimse yaşadığı kötü olaylardan, hangi koşullarda yaşadığından bahsetmez. Herneyse konuyu farklı bir boyuta taşımadan şunları söylemek istiyorum. ABD'ye gidecek her öğrenci belli bir miktar para kazanacak ve gezebildiği kadar gezecektir. Bunlar öyle yada böyle elbet olacaktır.Fakat Sefa'nın anlattığı şeyleri gerçekleştirebilmek tamamen bizlerin elinde. Sadece bir örnek vereceğim. ABD'de bir arkadaşım iki farklı ırk hakkında yorumlar yapmıştı. Ruslar ve Türkler... "Ruslar için para için yaratılmış aptal insanlar.. Sabahtan akşama kadar çalışırlar, akşamdan sabaha kadarda votka içerler" dedi. Türkler için "Türklerin nasıl olduğunu tam olarak anlamış değilim ama sanırım biraz saygısızlar" demişti. Neden böyle düşündüğünü sorduğumda "Kız arkadaşıyla beraber kaldığı için" bizimkiler tarafından sözlü saldırıya maruz kalmış. Gerçekten ordaki insanlar Türkiye'nin nerede olduğunu bile bilmiyor.Her yıl giden binlerce öğrenci Türkiye'yi azda olsa anlatabilmek için iyi bir fırsattır.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Teşekkür ederim Melih yorumların için. Beni anlayan birisi çıktığına sevindim. Sadece ben değilmişim böyle düşünen umutlandırdı beni yazdıkların. Daha önce de belirttiğim gibi burası gercekten WAT ile ilgili sınırsız bir bilgi kaynağı. Hepimizin amacı burda birbirimize yardımcı olmak. Arkadaşlara yardımcı olmak amacıyla yazdığım sözlere tercüman oldun diyebilirim.
    what's up nigga

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

wat programının kültürel değişim programı oldugunu dusunmuyorum ben. amerikanın belli sezonlarda ihtiyac duydugu işcileri temin edebilmesi amacıyla yapılmıs bi program. bunun için universite ogrencileri seciliyo cunku bu ogrencilerin ulklerine geri donmeleri icin onemli bi sebepleri var o yuzden ortalamanın 2,00 nin ustunde olması son sınıflara doneceğine dair belge sunmaları vs gibi kosullar isteniyo.
    ve dikkat ederseniz hayat standartları amerikaya gore cok dusuk olan ulkelerden oldukca fazla talep var. turkiye, rusya, ukrayna, polonya, kazakistan, vs.. ben sahsen bi ingilizin yada bi fransızın work and travel programına katıldıgını gormedim. bunun sebebi amerikanın ingiliz yada fransız kulturunu tanımak istememesi deildir. o ulkelerden bu tarz bi programa katılımın pek fazla gerceklesmemesindendir haklı olarak.
    eger gercekten amac kulturel değişim programı olsaydı cok sayıda ulke tarafından tercih edilirdi diye dusunuyorum.
    ayrıca hellguard ında dediği gibi turkiyeyede oradan ogrenci gelmesi gerekirdi..

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

@Stephen,

Programın ABD için amaçlarını konuşmuyoruz zaten. Şu ana kadar yazan arkadaşların hepsi WAT programının ABD açısından ne anlama geldiğini anlatmış. Biz kendi penceremizden bakıyoruz olaya..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ya zaten davranıslarımızla canayakınlıgımızla yada tavrımızla biz mıleltımızın krakterıstık ozellıgını tasıyoruz oraya..tabii ki amerıkanalrla turkoıye hakkında konusuruz yerı gelınce..ama adamlara ^^ abi bak benım ulkem boyle^^ dıye anlatma geregı duymam..

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

MERHABA ARKADAŞLAR,
    BİLİNDİĞİ ÜZERE BURASI WORK AND TRAVEL PROGRAMININ GÜNDEMDE OLDUĞU EN BÜYÜK PLATFORMDUR. KONULARDA DOLAŞIRKEN FARK ETTİM Kİ PROGRAMIN TANIMINDAN VE ASIL AMACINDAN BİR HAYLİ UZAK BİR ŞEKİLDE DÜŞÜNCELERE SAHİBİZ. PROGRAMIN TANIMINI ÖNCELİKLE SİZLERE HATIRLATMAK İSTİYORUM. WİKİPEDİA DA AYNEN ŞÖYLE YAZILMIŞ;

WORK AND TRAVEL NEDİR?

Work and Travel, WAT ya da Work and Travel in USA, Amerika Birleşik Devletleri'nin kültürler arasında yakınlaşma sağlamak ve sezonluk olarak artan düşük/orta vasıflı çalışan ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak amacıyla 1961'den bu yana ABD Dışişleri Bakanlığı'na (Department of State) bağlı "Bureau of Educational and Cultural Affairs" aracılığıyla sürdürdüğü 'Değişim Ziyaretçisi' (Exchange Visitor) uygulamalarından Work/Travel programının, programı yürüten sponsor kuruluşlarca kullandıkları markaları, aynı zamanda programın bilinen adlarıdır.

FARKETMİŞSİNİZDİR Kİ EN BAŞTA YAZAN AMAÇ KÜLTÜRLER ARASINDA YAKINLAŞMA SAĞLAMAKTIR.......
    @fiorex
    burada work and travel programının bir kulturel değişim programı oldugu vurgulanmıs. bende bunun aksini dusundugumu belirttim. olaya ogrencilerin yada abd nin acısından bakarak bi yorum yapmadım. zaten olaya farklı bi acıdan bakmak bu programın hangi amaca hizmet ettiğini değiştirmez bence. gidenlerin amacı ingilizce geliştirmek gezmek vs. olabilir. ama bu programın amacı, onceki yazımda belirttiğim gibidir. ben boyle dusunuyorum..
    amerikan hukumetinin, yabancı ogrencilerin ABD ye gelip ingilizcelerini geliştirmeleri, gezmeleri ve kendi insanlarının turk rus vs. kulturlerini tanımaları için olusturdugunu zannetmiyorum..

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Onu kim ne amaçla yazmış bilmiyorum. Programın ortaya çıkış sürecindeki amaç o olabilir. Zamanla ABD için anlamı değişmiştir. Bende sizin dediklerinize katılıyorum. Ama hala ABD açısından inceliyorsunuz durumu. Elbette Amerikalılar hadi bize kültürünüzü tanıtın diye beklemiyor. Tıpkı "bunlar gelsinde onlara ingilizce öğretelim "demedikleri gibi.Üstüne basa basa söyledim zaten bazı şeyler bizim elimizde. En azından davranışlarımıza biraz olsun dikkat etsek kardır.

Son olarak tekrar tekrar aynı mesaj yazılmasın diye yazıyorum.

Work and Travel programı ABD için Kültürel Değişim Programı değil. Eskiden öyle olabilir ama şuan öyle değil.(!)

Program bizler için kültürel anlamlar taşıyor ve bende bu noktada bir kaç yorumda bulundum. Rica ediyorum tekrar "ucuz işçi programı " vs gibi yorumlar yapılmasın. hemfikiriz

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

hernekadar wat olayina sefanin bakabildigi gozle bakmasakta hakliya hakli...
    Better late than never

ŞİRKET SEÇİM YÖNERGESİ (ORTAK BİLDİRİ) Mağdur olmamak için okuyunuz...

http://www.turkishwat.net/work-trave...k-bildiri.html

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

ya herkes nıye kasıyo bu wat olayında anlamıyorum... bari turızm bakanlığına basvuralım da ulke tanıtımına ayrılan paradan pay alalım.. programın adı ne bır bakın ısterseniz work and travel... gıdın ıyı ıslerde calısın gonlunuzce gezın eglenın guzel ulkemıze dondugunuzde zaten yeterınce sorun yasayacaksınız...

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

ha şöyle yaaa

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Alaska 'daki fabrika Wrangell Seafoods mu ? Nerden ogrendin kaynagin nedir ? Eger ogrenebilirsen Wrangell Seafoods mu , dogrular misin ?
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

bundan 3-4 yıl once olsa idi mıllet arastırmadan gidiyorDu neyın ne oldugunun bilmeden... ama su anda o kdr forum ve bilgi varki.. artık cogu sirket ise yanlıs aksettırmenın kedılerıne verdıgı zararı anladı, bu yuzden bunu nerdeyse hiç yapan yok sımdı.. yanı sımdı herkes WAT a gıdınce ayakta ve bazende zor şartlarde çalışacagını biliyor...belki alaska harıc cok getırcek kadar parada kazanmayacagını bılıyor... eger bunları ve karşılaşcagınız zorlukları göze almıyorsanız gıtmeyın... size zorlayan yok... oturun evınızde rahtca .. yada ben para kazancam diyorsanız varsa imkanınız TR de calısın...

Şimdi diyorsunuz Amerika sizi sadece mevsimlik işçi olarak göruyor, elbetteki bir gözü sizi kulturel degişim programı ögrencisi görsede,cogunlukla dgr gözü de sizi mevsimlik işçi olarak göruyor...bu ınkar edilemez... bana sorarsanız bu programın USA ye deyılde bize ne kattıgı daha önemli...ee o zmn WAT ne oluyor diceksiniz...

bence WAT bu saatten sonra :
    1. Politik acıdan : alt yapı olarak gelişmiş, belli bır denetım devleti sitemi içinde olan USA yı tanımak ve ulkemız ıle dgr ulkelerle karsılastırmak...
    2. Kulturel acıdan: ayrıca, WAT programi ile sadece ABD gitmis olmuyor, ayni zamanda Cin,Kore, Meksika ve bazi Arap ulkelerinide soyle bir ziyaret etmis kadar oluyorsunuz ve butun bu kulturleri tanima imkaniniz oluyor.
    3. ıngilizce ogrenme: sansa baglı olmak üzere cok olmasada az da olsa inglizce konusmanızı geliştiriyor yada o ustunuzdekı ıı uuu diye ara ara ing konnusşma gibi kötü alışkanlıgınızdan kurtuluyorsunuz...
    4. İş acısından: yaşamda o şekilde çalışan insanlarında bır hayatı varmıs onu anlıyorsunuz, ve patronlarında sizin gibi bir insan oldugunu ve sizle eşit oldgunu anlıyorsunuz... bezen işe gitmek istemeybiliriniz, erinirsiniz çalışmak istemesiniz işte o zmn anlarsınız sizin ne kdr şanslı oldugunuzu, ve elinizdeki meslegınıze baglanmanız gerektıgını...
    5. Tecrube ve yetenek acısından: gezme-görme, yon bulma, interneti gercekten de yararlı bi şekilde haytın içinde kullanma vb yetenekler ve tecrubeler kazanıyorsunuz..
    bu saydıgım 5 madde nın hepsi ise = size farklı bakış açıları sağlayarak, bazen 2 bazen 3 insan gibi düşünme gücü ve yetenegi veriyor... bu sadece amerıka için demıyorum.. dunyanın neresınde gezersenız gezın bu sonuçlar hemen hemen aynı olucaktır... ama öğrenci iken bu fırsat Amerika yonunde..eger varsa başka altarnetifleriniz ve olanagınız erasmus, staj, master , dil okulu, ceşitli egitim programları gibi gidin gezin gorun derim ister amerıka ister uzak dogu ister avrupa olsun....

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaşımıza katılmamak elde değil. gerçekten çok iyi analiz ettiğini düşünüyorum. düşünce paylaşımın için teşekkür ediyrum.

bu arada los angeles da bulundun galiba benimde 3 aylık bir tecrübem var aynı yerde. şayet gideceksen soruların varsa elimden geldiğince yardımcı olurum. gittiysen orasıyla ilgili düşüncelerinide özelden yollarsan sevinirim.
    what's up nigga

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı break Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alaska 'daki fabrika Wrangell Seafoods mu ? Nerden ogrendin kaynagin nedir ? Eger ogrenebilirsen Wrangell Seafoods mu , dogrular misin ?
    olabilir kardeşim cetusa da çalışan birisi söyledi. ama hangisi olduğunu unuttum
    what's up nigga

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Arkadaşlar herkes kendi menfaatini tabiki ön planda tutacak. konaklama çalışma imkanlarını ön planda tıtacak ama bu demek değilki biz bunları yaparken kendi menfaatlarımızı ön planda tutarken diğer kalan herşeyi umursamayacağız.Bir de bir arkadaş ülke tanıtımının yerinin bu olmadığını söylemiş bende bir iki şey söyleyim eğer hollywood u antalyaya taşıyamıyorsanız elinizde bu gibi bir güç yoksa yada dünyaya tanınmış bilim adamları sanatçılar sunamuyorsanız ülke tanıtımının yapılması hatta ülkeyi bırakında türk insanının tanıtılması yönünde fırsatları değerlendirmek birazda bizlere düşüyor.
    Ayrıca yüzlerce örneği var amerikada rahat rahat çalışırken iyi para kazanıp iyi şartlarda konaklarken yemek yediği kaba pisleyen türk öğrenci grupları.bakın gruplar diyorum çünkü bizlerde garip bir sürü psikolojisi var.Tek başına kuzu gibi olan efendi bir kişi bir grup içine girince tam bir canavar olabiliyor.2 sne önce wrangleda polon ve türk öğrenciler eylem yapmıştı ve bu türklerin geneline mal oldu.3 sene önce vergi kesmeye başladığı için alaskanın en iyiy fabrikalarından biri olan ocean beauty kodiak ta eylem yapıldı buda tüm türklere mal oldu şimdi sorsan yapan arkadaşlara nederler.hersey ayrı bir hikaye,universal ayrı.Bizler hareketlerimize dikkat etmediğimiz sürece gelecekte wata katılan öğrenciler daha fazla işsiz kalacak yada sıkıntı yaşayacak.o halde oraya gidipte yamyamlık yapan arkadaşlar hiç ağlamasınlar işsiz kaldıkları yada kötü muamele gördükleri için çünkü etme bulma dünyası bugün ben birine kaba davranır biyerde kavga çıkartırım 2010 yazında bana sinirlenen kişinin karşısına başka bir türk gelir ,işten atılır eziyet çeker vs. yani anlayacağınız yediği kaba pislemeyi adet haline getirmiş bir milletiz bizler bu wat programında.Herkes hoşgörülü olmalı ve kızmadan önce karşısındakinin bakışaçısını iyi anlamalı.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

bence bu konu cok uzadı
    kapatın konuyu ya da konuyu değiştirin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks