Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 41 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gelenler Anlatıyor....!

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Standart Gelenler Anlatıyor....!

Arkadaşlar, bir WAT programıda biterken yaşadıklarımızı ve geri döndükten sonraki duygularımızı yazarsak belki 2009 WAT programına katılacak arkadaşlar için bir örnek teşkil eder.

En başta şunu söylemek isterim ki geri dönüş için ilk uçağıma giderken kalbimin bir yarısı sevinçliydi. Tekrar ailemi görücem, tekrardan onlarla beraber olucam diye. Fakat diğer yarısı...! Tamamen üzüntü içinde yıkılan umutlarla beraber harmanlanırken uçağa doğru hareket ediyordum. Yeni kurduğun düzeni tekrardan bozuk eski düzenine geri dönmeyi aklından geçirmek bile bukadar acı verirken onu yaşamak nasıl bir duygu olacağını düşünüyordum. ABD'ye çalışmaya değil yaşamaya gitmiştim, herkes nasıl yaşıyorsa nasıl kahvaltılarını yapıyor işlerine gidiyorsa o şekilde yaşayıp kültürlerini ve yaşamlarını öğrenip onlerdan biri gibi olmuştum takii İstanbul Atatürk Havaalanına kadar. Daha iner inmez oralardan ayrılmanın iki ülke arasındaki medeniyet farkı gözler önüne serildi. Arkanda bıraktıkların için mi üzülesin yoksa bizim ülkemizde neden insana saygı ve sevgi olmadığınamı üzülesin diye kendi kendi soruyordum kapının önünde beklediğim her saniye.

ABD kimisi için bir rüyaydı, uyandık ve bitti. Kimisi için ise yeni bir hayatın sadece başlangıcıydı.

2009 WAT PROGRAMINDA GÖRÜŞMEK ÜZERE
    Hepinize Şimdiden Şunu Söylüyorum...
    HAVE A NICE SUMMER..

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

O ikim medeniyet farkini gordum bende off dedim nereye geldim ya . O 3 lafinin 2 'si 'i am sorry' olan guleryuzlu insanlar nerede . Ama tam bir saat sonra annemi , babami ablami gorucektim . Degisik duygular icine iriyor insan anlatmakla da olmuyorki yasamak lazim .
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Aynen benim duygularımı yazmışsın arkadaşım. Orada insanların ve tabikide benim ağzımdan please ve excuse me sözcükleri düşmezken daha gelir gelmez kapıdaki adam bavuluma çarpıp "Kardeşim bavulunu düzgün yere koy" deyince anladım ki gerçektende Türkiye'deyim..!
    HAVE A NICE SUMMER..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

zaten farkı ABD'ye gittiğinizde değil, Türkiye'ye geri döndüğünüzde anlıyosunuz
    Turkishwat - WildWood / New Jersey Şubesi

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

kulturel soke yasamak cok dogal bende doneli 1 hafta oldu daha alisamadim ulkeme
    Safinaz...

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

work&travel'ın zevkli geçip geçmemesinin tamamen kişinin kendi elinde olduğunu sağında solunda kim nederse kim ne kadar uyarır,yol gösterir,şunları bunları yapın derse desin orada siz birşeyleri yaşamadan work&travel buymuş diyemezsiniz.Her anı heyecanlı,eğlenceli,keyifli de geçebilir yada uyuz uyuz gider amele gibi çalışır sonra türkiyeye dönünce obaaa 10000 dolar parayla döndüm dersiniz.Peki neler yaptın sorusuna cevabınız ise kısa ve öz olur bu yüzden kesinlikle para kazanmayı ilk amaç yapmadan bu programın keyfine varın 10 sene 20 sene sonra etrafınızdakilere anlatacak bi gençlik hikayeniz olsun döndüğünüzde çok arayacaksınız eğer eğlenmesini,dostlar edinmesini,gezmesini vs vs bildiyseniz

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaslar yazmayin sunlari donesim gelmiyorailemi arkadaslarimi cok ozledim ama basima gelecekleri biliyorum orada...acikcasi ilk 1 ay cok ozledim turkiyeyi ama sonradan ciddi anlamda alistim buradaki yasama insanlara.Ama daglar kadar fark yok amerikadada Turkiyedede nerede kimlerle yasadigin onemli bununda farkina vardim.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

anlatmakla bitmez her ülkeden insanın bulunduğu, sıcak, saygılı ve kurallara uyan bi millet...giderken gerçekten üzüldüm...seneye yaz aynı yerde çalışacağım...eğer bi aksilik çıkmazsa...New Jersey, Six Flags Great Adventure Theme Park....Kodak Fotoğrafçılık.... seneye ordayım yüksek ihtimalle...gelen arkadaşlarla görüşürüz....

Tecrübe Puanı
    10

Isler kotu olursa kapini calarim ama

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

belirtmeyi unuttum ii hatırlattın ben o işe ağustosta gittim...yaz başlarında haftada 30 saati zor vermişler...fakat yönetimde problemmiş....benm gittiğim dönem yönetim değişmiş ve işler yoğundu...overtime ile çalıştık...işler olacak diye garanti etmiyorum...bu sene six flagslar yaz başlarında hiç iş yapamamışlar... bakalım seneye nolcak....

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

geleli 2 haftayı geçti. açıkçası şimdi dönermisin deseler hiç düşünmem. gitmeden önceki düşüncelerim çok farklıydı.asla ülkemden vazgeçemem diyordum. oradayken de çalışmanın verdiği sıkıntıyla allah belasını versin amerikanın hemen dönmek istiyorum diye yakındığımı yemeklerimi deli gibi özlediğimi belirtmek isterim. ama havaalanına iindiğim andan itibaren herşey çok farklı gelmeye başladı.sanki benim bırakıp gittiğim türkiye burası değildi.insana saygı sevgi slm sabah hiç bişey yok. kendi memleketimin haline üzüldüm insanlarıma üzüldüm. medeniyet farkına üzüldüm.1 hafta evden çıkmaya korktum. adama merhaba diyorum mal mal bakıyo yüzüme...saat farkına alışamadım 1 hafta.trafiğe kesinlikle dikkat edin.yola aman diyim atlamayın burda öyle duran arabalar yok. abd saatine göre uyanıyodum sürekli. erken de yatsam geç de yatsam bu böyle sürüp gitti.bi gün gece 12 de uyudum. sonra uyandım ve evin içinde dolaştım yapcak bişey bulamayıp tekrar yatıyorum dedim anneme.annem olm saat öğlen 4 bu saatte yatılır mı? yapma allah aşkına anne saat daha sabah 9... özetlemek gerekirse; ordaki ilk zmznlarınız saf saf yeni öğrenen bi çocuk gibi, ordaki 1. ayınız oralı herşey düzninde, 2. ayınızın sonunda yeter ya dönmek istiyorum, çok özledim, lahmancuuuuuuuuuuuuuuuuuuuun... 3.ayın sonu, biraz daha olsa mı ne uzatsak mı napsak, buraya yerleşmenin yolu ne ya....ve türkiyede dönmek istiyoruuuuuuuuuuuuuummmm
    Her ne söylersen söyle senin bildiğin, karşındakinin anladığı kadardır...
    Mevlana Celalleddin Rumi

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

amerika : sermaya uzerine kurulu bir ekosistemdir arkadaslar.. biz burda neden amerikanin cok medeniyetli bir ulke oldugunu tartismamaliyiz.bunun yerine biz o seviyeye nsl ulasiriz (parayla) bunu dusunmeliyiz.bizim insanimiz burda 1 ay calisip kazandigi parayi ben orda 1 hafta calisarak nasil kazaniyorum bunlari dusunmeliyiz.sonuc olarak cok politik bir post yazmak istemiyorum ama bu ulkede herkesin 3000$ yok oglunu amerikaya gondericek.bireysellikten cok biraz kitlesel dusunmeliyiz.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı m00dy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    amerika : sermaya uzerine kurulu bir ekosistemdir arkadaslar.. biz burda neden amerikanin cok medeniyetli bir ulke oldugunu tartismamaliyiz.bunun yerine biz o seviyeye nsl ulasiriz (parayla) bunu dusunmeliyiz.bizim insanimiz burda 1 ay calisip kazandigi parayi ben orda 1 hafta calisarak nasil kazaniyorum bunlari dusunmeliyiz.sonuc olarak cok politik bir post yazmak istemiyorum ama bu ulkede herkesin 3000$ yok oglunu amerikaya gondericek.bireysellikten cok biraz kitlesel dusunmeliyiz.
    Sorunun en basit cevabı : Türkiye nin yüz ölçümüne bak bir de Amerika'nın...Allah tan meksisa ve kanada çıkmış orda. O ülkeler de olmasa dünyadaki karaların yarısı Amerika da olacaktı.... 2 bilemedin 3 eyaleti nerdeyse türkiye kadar.... eee nüfus az, kaynak çok. Bırak da kişi başı gelirleri yüksek olsun. Ha bir de... ALTIN şuan dünyamızda değerli bi maden. Adamların california alaska tarafları altın dolu. Bizde de BOR var ama kullandırmaya izin yok(!). Bir de insanların birbirleirne çok saygısı var hem mesleki hem normal hayatta. Ben bir bakkalın (marketin ufak boylu) hem iç çamaşarı vs. hem defter hem gıda sattıgını görmedim ama güzelim ülkemde herkes bi dükkan acıyor herşeyi satıyor. Orda herkes para kazansın mantığı varken bizim ülkede Rab bana hep bana' mantıgı var... Sence ne kadar gelişebiliriz?

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

haziran basinda baslayan amerika yolculugu benim icin agustos basinda sona erdi..benim icin erken bi bitisti girecegim tek ders sinavindan dolayi.ve iyi ki de oyle olmus.cunku erkek arkadasima, aileme ve arkadaslarima kavusmanin sevinci vardi icimde..sanirim bu donem wat sansli insanlardan biriydim..cunku cok fazla problem yasayanlar gordum calistigim yerde..ama sunu soylemeliyim ki kiz/erkek arkadasiyla gidicek olanlar inanilmaz birlikte eglenebileceklerini soyleyebilirim..ben bunu yapmadim ve cok pismanim..eger boyle bisey dusunuyosan unutamayacaginiz bi yaz olucagindan emin olabilirsiniz..

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

arkadaşlar bizim ülkemizi usa ile karşılaştırmak en başında yapılacak en büyük hatadır...neyini neyle karşılaştıracaksın..eger kolay para kazanma kısa surede çok para kazanma yada gayrı mıllı hasılat veya yüzölçümü ise sorun yok...ama eger bu bır sevgi saygı kültür medeniyet ise hiç sormayın derim...amerikanın geçmişi neki kültürü ne olsun...bırbırını görünce dedikleri hi!!! da o kadar çok merak salmayın...lafı derken size gülümsüyorlar tam 1 sn sonra gene somurtma...ben bunu bıraz alışkanlık gibi görüyorum...yoksa iyi bir sey olarak degil!!!

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Benim yaklasık 10 gun oldu Türkiyeye döneli arkadaslar.Virginia beachte busser olarak bir restaurantta calistim ve maceraya tek basima basladim en basinda bunu soylemek isterim gidecek olan arkadaslara firsatiniz varsa tek gidin hatta tek gidecek olanlar aramasin yanına yandas falan cok karsiniza cikiyor zaten.herkesin de bahsettigi gibi ilk 1 hafta olaya alismaya calisyorsunuz noluyor ne bitiyor insanlarin hareket ve tiplerini sentezliyorsunuz ilk bir ay genelde is muhabbeti ve kaynasılmayan bır donem olarak geciyor ama 2. ayın baslarında ıtıbaren zaten alısmıs oluyorsunuz ve yenı arkadaslıklar yenı kulturlerle kaynasıyorsunuz ve sasıracagınız bırcok olay basınıza geliyor ve anlatılıyor 3. ayın basında ıse bır doygunluk hıssı gelıyor ve nerde su bızım corbacı kebapci bılmem ne usta geyıklerı hat safaya ulasmaya baslıyor gercekten yemek cok buyuk problem bence,fast foodun artık diibine vuruyorsunuz.Ama ayın sonlarına dogru bakıyorsun macera bıtıyor ewe donus yaklasıyor ve artık zamanın kıymetını daha ıyı bılıp son demler yasanıyor kıyafet,laptop,diger elektronik cihaz alisverisi yapiliyor son 2-3 hafta ve gezi planları ardından geliyor.sonra herkesın kabusu olan ataturk havaalanı tabı kı amerikadan kalan alıskanlıkla gulumsuyor ve hal hatır soruyosun ve cevap alamıyorsun ınsanlar bırbırlerı yokmuscasına bakınıyor etrafa hatta sana carpar ise bile donup bıle bakmıyor ne olduguna ve ''hosgeldın turkıyeye'' agızlarda dolanıyor
    arkadaslar benım wat hıkayem genel olarak boleydı cok guzel vakıt gecırdım bunuda yapsaydım keske dedıgım bırsey kalmadı dıyebılırm.laptop,kamera,i-pod ve yaklasık bir bavul yenı kıyafet ve ayakkabı son olarakta gezdıgım 6 eyaletle bırlıkte ve kaldıgım eyalettekı eglencelerden kalan hatıralarla birlikte herseyı gerı de bırakarak donduk Türkiyeye.
    İlk zamanlar insanlarin yuzune bakmak gelmedi icimden cunku hepsinde bir memnuniyetsizlik ve ''Ne bakiyon lan!!'' edası vardı sanki :P kulaklıgımı takip yolda oylece yuruyordum ama tabiki bole gitmiyor anlam veremiyorsun ama ayak uydurmak zorun kaliyorsun.
    Ama soyle dusunuyorum bu forumda bile kac tane wat ögrencisi var herkes en azından amerikada yere cop ve izmarit atılmamasının ne oldugunu anlamis,bu selamlasma olayını herkese sorgulamadan devam ettirmeyi benimsemis olursak belki bizde bu sekilde ozendıgımız hayatı ileride gorebılırız.En azından artık ben oyle yapmaya calisiyorum bır kısıyle eger
    iletisime gececeksem once slmlasmayı ve sonra tesekkur etmeyi borc biliyorum.Aynı zamanda su izmarit konusuna dikkat etmeye basladim harıl harıl cop tenekesı arıyorum sigarayı ictikten sonra tabi bazen arkadasların geyık konusu olabılıyorsun...''Ya at sunu amerikalı'' diye

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı cnsy5 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bizim ülkemizi usa ile karşılaştırmak en başında yapılacak en büyük hatadır...neyini neyle karşılaştıracaksın..eger kolay para kazanma kısa surede çok para kazanma yada gayrı mıllı hasılat veya yüzölçümü ise sorun yok...ama eger bu bır sevgi saygı kültür medeniyet ise hiç sormayın derim...amerikanın geçmişi neki kültürü ne olsun...bırbırını görünce dedikleri hi!!! da o kadar çok merak salmayın...lafı derken size gülümsüyorlar tam 1 sn sonra gene somurtma...ben bunu bıraz alışkanlık gibi görüyorum...yoksa iyi bir sey olarak degil!!!
    hahahahahaha Adamlar "hi" diye diye tavlamış bizikileri sende 1 gram etkilenme göremedim helal olsun valla Abi herkesin aklında şimdi olumlu davranışları kalmış adamların. Tuvalete 20 metre kala donunu indirmeye başlayan zencilerden kimse bahsetmiyor nedense , ya da yedikleri omuz etinin pisliğinden. Kısacası biraz klasik olacak ayrıca bu ülkede herşeyi meşrulaştıran bi cümle olan "burası TÜRKİYE kardeşim" lafını hatırltmak isterim arkadaşlar Hatta kahramanımız, yüce insan başbakanımızın şu lafıda sizin durumunuza tam uyuyor " beğenmiyosan ananıda al git kardeşim" hhehehehhehe

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Hala Turkiye'ye alisma surecindeyim. Sagimda solumda turkce konusulurken bile bi acayip hissediyorum kendimi. Sabaha da okula gidecegiz bakalim. Iyisiyle, kotusuyle bize guzel bir hatira kaldi diyebilirim.
    Haa, bu arada bi daha gider miyim wat ile...
    Zannetmiyorum.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Sizin saygı dıye bahsettıgınız olay ve o sahte selamlaşmalar sizi aldatmasın. Bunlar insanların uzerındeki baskıdan kaynaklanan bir durumdur. Ben hayatım boyunca suratıma bakıp 32 dişini gösterip selam verdıkten hemen sonra asılan bir suratı ilk kez amerıkada gordum. Onun dısında guatemala ya meksınanın sınır kasabasına guatemalaya gittim fakat boyle dangalak bir durum soz konusu degıldı. O sistemın ınsanlar uzerındekı gizli baskısının küçük bir yansımasıdır kulturlerının bır parcası olmus dıyebılırız. Turkıyede ki somurtkan ınsan suratlarını bende hava alanına ınınce hemen farkettım tabı ama bu oradakı yapay ilişkileri meşru kılacak tepeye oturtacak bir gerçeklık degildir. Bu yanılgıya düşmeyin.
    Viva México cabrón

( NY-San Diego-México-LA-FL-Costa Rica-Nic-Hon-El Salvador-Guate-FL-NY )

Tecrübe Puanı
    10

Alıntı Beholder Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sizin saygı dıye bahsettıgınız olay ve o sahte selamlaşmalar sizi aldatmasın. Bunlar insanların uzerındeki baskıdan kaynaklanan bir durumdur. Ben hayatım boyunca suratıma bakıp 32 dişini gösterip selam verdıkten hemen sonra asılan bir suratı ilk kez amerıkada gordum. Onun dısında guatemala ya meksınanın sınır kasabasına guatemalaya gittim fakat boyle dangalak bir durum soz konusu degıldı. O sistemın ınsanlar uzerındekı gizli baskısının küçük bir yansımasıdır kulturlerının bır parcası olmus dıyebılırız. Turkıyede ki somurtkan ınsan suratlarını bende hava alanına ınınce hemen farkettım tabı ama bu oradakı yapay ilişkileri meşru kılacak tepeye oturtacak bir gerçeklık degildir. Bu yanılgıya düşmeyin.
    Alaska 'da durum tam tersiydi kucuk yer oldugu icin hersey cok farkliydi . Acikcasi size dusman olan 2. sinif insan yerine koyanlarda olmadi diil ama genel olarak insanlar cok guler yuzluydu . ' bu oradakı yapay ilişkileri meşru kılacak tepeye oturtacak bir gerçeklık degildir. Bu yanılgıya düşmeyin.' bence bu sozun cok genelleyici .

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı cnsy5 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben ise tam tersini düşünüyorum. İnsanlar hi dedikten sonra saatlerce sohbet ettiğimi, akşamına yemeğe veya bara gittiğim çok olmuştur (aşağı yukarı hergün). Bu durum birazda kaldığın yere ve eyalete göre değişmektedir. Bayağı şehir dolaştım ve bana göre çalıştığım yerin halkı kadar sıcak insan göremedim.
    Hadi diyelimki sadece hi diyoralar, kendi ülkemizde bile insanlar bunu yapmıyorlar. Yolda geçerken bir bayana merhaba demek ülkemizde nekadar çok acayip görülüyorsa orada ise bu durum çok normal. Bu sebepten dolayı bu durumu yer ve zamana göre düşünmek gerekmektedir...!
    HAVE A NICE SUMMER..

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ailemı aramak için postane ararken havaalanında dukkanın birinde bayana sordum postane nerede:
    -bayan: dışarda

ben: efendim

bayan: dışarda dedim ya

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı bahaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ailemı aramak için postane ararken havaalanında dukkanın birinde bayana sordum postane nerede:
    -bayan: dışarda

ben: efendim

bayan: dışarda dedim ya

eeee nolmuş yani

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

yani olmuş olan şu çok yardımcı oldu ben bilmiyordum sanki postanenin dşarda olduğunu çünkü kadın havaalanında başka bir dükkanda çalışıyordu

Turkishwat Mover
    Tecrübe Puanı
    17

slm 5 aylik uzun bi zamandan sonra herkese: (ozellikle fiorex ve shinoda
    dikkat ettim yazilara cogu arkadas usa'nin cok guzel yasanilabilir ve insanlarinin com sicakkanli oldugundan bahsetmis.ayni yanilgiya bende gecen yil dusmustum vede amerikayi ulasilmaz gorenlerdendim.
    bikac arkadasim deginmis tuvalet kulturleri olmadigina,yalanci gulumsemelerine -"fu..ing american smile" - ancak su % 100 kesindir ki eyaletten eyalete,sehirden sehire,hatta towndan towna hersey degisiktir amerikada.biryerdeki davranis baska biyerdeki ile tamamen tezat halindedir.
    ayrica insanlari anlatildigi gibi guleryuzlu sicakkanli falan degildir.disaridan usa'ya gelenleri 2.sinif dil bilmeyen mahluklar olarak gorurler ancak gorunurde sirin davranmaya calisirlar.
    amerikada hersey ama hersey paradir.biz j1 oldugumuz icin vergi vs. pek odemiyoruz ancak bir amerikalinin ayin en az 5 gunu "uncle sam" icin calistigini unutmayalim.
    onur,karakter,ar,edep,haya denilen kavramlar yoktur.kultur hic yoktur.meksikalilar ve bizim gibiler onlar icin onlara hizmet icin yaratilmis kolelerizdir onlarin gozunde.irk ayrimciligi yoktur derler,alasini yaparlar.genclerinin cok buyuk bir bolumu (turkiyedekinden daha fazla oldugu kesin) marijuana kullanirlar.sokagin ortasina tukururler,kusarlar,tuvaletten ellerini yikamadan cikarlar sonra da samimi bi sekilde elinizi sikarlar:P , geceleri sokaklarda bagirirlar,asansorlerde homurdanirlar,gaz cikarirlar,yellenirler.barlarda baskalarinin sevgilisinin sagina soluna dokunmasindan keyif alirlar,keyif almasalar da kiskanmazlar.striptiz barlarda sevgililerinin sagini solunu acarlar ve milletin izlemesinden kesinlikle zevk alirlar.
    evlenmeden cocuk yaparlar boyfriend girlfriend durumlari.sonra anlasamazlar ayrilirlar cocuk ortada kalir.ne oldugunu bildiniz
    80 yasina gelirler elleri titrer ama hala calisirlar nasi calismaksa!onlara bakacak evlatlari yoktur cunku evlatlarini 16 yasinda kapi disari etmislerdir bile!
    sene basindaki yazilarimdan belki bilen vardir ben buraya temelli kalmaya geldim ama ekim sonu canim ulkeme donuyorum.cahiliyle,magandasiyla herseyiyle cok seviyorum ulkemi.ozellikle de yemekleriyle.
    god bless turkiye
    ozledim ulan ozledim

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Hocam sen çok dolmuşun yaw.

Ama olaylar biraz bakış açısıyla da alakalı.Dediğin şeyler doğru olabilir ama olaya negatif yönden bakarsan herşeyi negatif görürüsün.

Amerika'nın saymakla bitmeyecek pislikleri olduğu gibi saymakla bitmeyecek güzelllikleri de var.Bardağın hangi tarafını gördüğün önemli.

Eğlenmek için geldiysen Amerika'da herşeyi sallayıp olaylara pozitif bakmak lazım.Yoksa yıllardır Amerika'da yaşayan ve sürekli arabesk modunda "Allah bu Amerikanın belasını versin.Kuruttu bizi." diyerek hayatını kendi kendine zehir eden Türklerden bi farkımız kalmaz.

Ama sonuçta güzel ülkem Türkiyem derim başka birşey demem.
    Şu WAT olayı bana zehir olsun da beş kuruş kazanamadan, Amerika'yı gezemeden Türkiye'ye döneyim diyorsanız Wildwood -New Jersey tam size göre.

ABD'de eğitimle ilgili geniş bilgi için:
    http://www.turkishwat.net

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Fatih'in söylediklerine birebir katılıyorum.Fakat Türkiye'de ancak mahkemelerde dağıtılmaya çalışılan "Adalet" olgusu, orada sokaklarda yaygınlaşmış durumda.Benim gözlemlerim arasında dikkatimi çeken buydu.Kültür ve ahlak elbetteki çok farklı. Bunun en önemli nedeni din ve ekonomik gelişmişlik düzeyi.Şimdi düşündümde bu konu tez konusu yapılabilir yahu 200 sayfalık bir tez çıkar bu konudan.Bu arada fatih sen baya kalmışsın orada.Kusura bakma Nj de görüşemedik inşallah Tr ye gelince görüşürüz.

Turkishwat Mover
    Tecrübe Puanı
    17

gokcek o dedigin ya da kastettigin turklerden o kadar cok gordum ki ama inan onlar da haksiz degil.sistem kendi icinde o kadar guzel ogutuyo ki ne oldugunu anlamiosun bile.bende kalmis olsaydim kesinlikle dedigin turklerden olacaktim.yani kacinilmaz son gibi bisey.ayrintili anlaticam daha sonraki yazilarimda!

fiorex benden daha guzel ozetlemis olayi.mahkeme sokak sekli yani.fiorex 200 sayfanin en az 50 sayfasi benden krdsm
    TR'de gorusmek uzere

Tecrübe Puanı
    10

Alıntı fatih255 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gokcek o dedigin ya da kastettigin turklerden o kadar cok gordum ki ama inan onlar da haksiz degil.sistem kendi icinde o kadar guzel ogutuyo ki ne oldugunu anlamiosun bile.bende kalmis olsaydim kesinlikle dedigin turklerden olacaktim.yani kacinilmaz son gibi bisey.ayrintili anlaticam daha sonraki yazilarimda!

fiorex benden daha guzel ozetlemis olayi.mahkeme sokak sekli yani.fiorex 200 sayfanin en az 50 sayfasi benden krdsm
    TR'de gorusmek uzere

Winscoin nasil Fatih memnun musun ? Ne zaman doneceksin Turkiyeye ?

Turkishwat Mover
    Tecrübe Puanı
    17

wisconsin iyidi ama suan NJ deyim.gelmez olaydim :P
    7 kasim ins. donus.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)