Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: vergi meselesi

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Standart vergi meselesi

arkadaşlar;
    daha önce amerika da gerek work and travel gerekse başka yollarla çalışan kişilerden duyduğum, bize saatlik verilen ücretin bi kısmının vergilere gittiği. bize verilen paycheck i bankaya götürdüğümüzde yüzde kaç kesintiye uğrar acaba?
    örneğin, üniversite okumaya giden bi ark.dan duyduğum %25 gibi bi şeydi? bilgilendirirseniz sevinirim...

turkishwat inc. shinoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

üniversiteye giden arkadaşın sallamış. vergi oranları değişkenlik gösteriyor ve %5 ortalaması var sanırım. ayrıca paycheck de ne kadar kesinti yapıldığı yazılıyor ve bu eksinlen vergilerin sana gelecek sene nisan ayı gibi geri ödeniyor.
    admin (at) turkishwat.net

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

oo süper...
    arkadaşımın söylediklerini duyduktan sonra 'ne oluyoruz' dedim. iyi oldu ama bu haber...
    (ark.ım farklı vizeyle gitti, sözleşmesi falan yoktu, bi kaç günlük yoğunluklarda bulaşık falan yıkıyordu, belki o yüzden öyledir...)
    neyse, teşekkür ederim...

turkishwat inc. shinoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

arkın okumaya gittiyse dışarda bulaşıkçılık zor yapar genelde kampüs içine çalışma izni veriyolar. ilk seneler part time sadece son sene full time'a izin veriyorlar. belki arkını kaçak çalışıyor diye vergi ile kandırmışlardır diyorum ama onca sene kalan biri kandırılamaz herhalde
    admin (at) turkishwat.net

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Watcıların gider gitmez ilk hafta paycheck leri bozdurabileceği ve komisyon almayan bankanın (varsa) nerede oldugunu bulmak. sen oraya gittiğinde orada calısan wat ogrencileri mutlaka yardımcı olur.
    ödemeniz gereken vergileri iyi bilin. bazen yanlıslıkla yanlıs vergiler kesilebiliyor. dolayısıyla sıkıntı oluyor. yanlıs vergi varsa ilk paycheckten sonra işvereninize basvurun.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

rahdan`dan
    Ben geçen sene yanlış vergileride ödedeim elimde olmadan. toplam 2555 dolar çalıştığım şirkette 580 dolardan fazla vergi vermiştim.
    bunların 430 unu geri alabiliyorum. suan gozuken masraflar cıkarılınca ama tabiki oradayken w2 formunu isterseniz yuzde 90 ına yakınını alabilirsiniz.
    burdan oranlayın işte.
    2555 ten 580 vergi kesiliyorsa % 23 civarı bir şeye denk geliyor.
    normal olarak shinoda nın dedğinie göre %5 ise neden aradaki fark bu kadar fazla,sonuç olarak max kesilecek vergi yüzdesi nedir?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    20

maksimum diye birşey sözkonusu değil.. her eyaletin vergi sistemi farklı olabiliyor... ama sanıırm %10 civarında toplam kazancınız üzerinden... yani 5000$ kazandıysanız toplam vergi ödemeleriniz (federal, eyalet vs) 500$ civarıdır...
    Betrayer... in truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes see what others cannot...

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

bu vergileri geri alabilmek için son cekimizi bankaya verip paramizi alamayacakmiyiz ya son cek 600 700 dolar olursa?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı shinoda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkın okumaya gittiyse dışarda bulaşıkçılık zor yapar genelde kampüs içine çalışma izni veriyolar. ilk seneler part time sadece son sene full time'a izin veriyorlar. belki arkını kaçak çalışıyor diye vergi ile kandırmışlardır diyorum ama onca sene kalan biri kandırılamaz herhalde
    kaçak çalışmış evet... (:

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Arkadaşlar forumdan okuduğum kadarıyla bu vergi eyaletten eyalete değişiyor,California büyük bilinen bir eyalet,baya da gitmiş olan vardır..Vergi kesintisi durumu nedir orda,örneğin 8.5 dolardan ne kadar kesilir,8'den aşağı düşer mi?Teşekkürler şimdiden..

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    20

Alıntı Fidelyo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar forumdan okuduğum kadarıyla bu vergi eyaletten eyalete değişiyor,California büyük bilinen bir eyalet,baya da gitmiş olan vardır..Vergi kesintisi durumu nedir orda,örneğin 8.5 dolardan ne kadar kesilir,8'den aşağı düşer mi?Teşekkürler şimdiden..
    aradım ama oran olarak bulamadım california için, ama 8 doların altına düşer kesinlikle net alacağın saatlik ücret... %10 vergi ödesen zaten 7,65 kalıyor sana saatlik...
    Betrayer... in truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes see what others cannot...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Sağol araştırdığın için. %10 çokmuş yav gerçi taxbackle çoğunu Tr'de alıosun da kesintinin,bana para Abd'de lazım gezmeye tozmaya,fazla baya oranlar..

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    20

Alıntı Fidelyo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sağol araştırdığın için. %10 çokmuş yav gerçi taxbackle çoğunu Tr'de alıosun da kesintinin,bana para Abd'de lazım gezmeye tozmaya,fazla baya oranlar..
    5000$ kazansan 500$'ı vergiye gidiyor... ki geziş tozuş planını pek sarsacak bir ücret değil sanırım

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

konaklama+yiyecek+ekstra masraflar..fln fln keşke kazanabilsem 5000 o da vr

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    20

ikinci bir işe sahip olunduğunda 5000$ normal bir fiyat kazanmak için 3 ayda... tabii konaklamana, alkol ve sigara kullanıp kullanmamana da bağlı

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Benim özel bir durumum vardı abd ye dair her vergiyi ödemiş bulundum ve oradayken düzemedim.
    Belirtmiştim ama kaynamış sanırım. yüzde oranının maksimum oldugu sekilde vergi odedim yani. ama dert değil acil paraya ihtiyanız yoksa.

Checklerde sizde kalıyor. dert etmeyin banka almıyor

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ben her eyaletin ayı bi devlet gibi devlet içinde vergide olsun tum işlemlerde farklı imiş..o yuzden kesintilerin de farklı olduğunu düşünüyorum...

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

bazı eyaletlerde vergi alınmadığı doğrumu?yada bu vergi oranlarını nereden öğrenebiliriz?şirketler saat ücretlerini bol bol yazıyorlar ama vergiyi hiç hesaba katmıyorlar

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    20

Alıntı taltrap Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bazı eyaletlerde vergi alınmadığı doğrumu?yada bu vergi oranlarını nereden öğrenebiliriz?şirketler saat ücretlerini bol bol yazıyorlar ama vergiyi hiç hesaba katmıyorlar
    Bazı eyaletlerde vergi yok evet, ama sadece eyalet vergisi ödemiyorsun. diğer vergileri yine alıyorlar....

Hala arıyorum ama bir tablo bulamadım hangi eyaletten ne kadar oranda vergi alındığına dair, bulursam paylaşırım...

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

hımm yani her halükarda bizen bir vergi alacaklar öyle yada böyle.peki bu kesintiler nasıl oluyor?maaşlarımı yansıyor?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    20

Alıntı taltrap Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hımm yani her halükarda bizen bir vergi alacaklar öyle yada böyle.peki bu kesintiler nasıl oluyor?maaşlarımı yansıyor?
    evet, paycheck'ini aldığında kazandığın para 500$ ise, deduction (kesintiler: ör:kira) ve vergiler düşülmüş halde geliyor, neye ne kadar ödediğin yazıyor orda...

yalnız bu yöntem benim firma için geçerliydi (hcms) diğer firmalarda da aynıdır muhtemelen ama emin değilim..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Vergileri Alıyorlar Desek Bile Sırf Vergi Alıyorlar Die De Işimizi Ve Kalacağımız Yeri Değiştirmek Bana Saçma Geliyor Bu Saatten Sora
    Mecbur Vercez Vergileri Sanırım Arkdaşlar

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    20

Alıntı bartublumenberg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vergileri Alıyorlar Desek Bile Sırf Vergi Alıyorlar Die De Işimizi Ve Kalacağımız Yeri Değiştirmek Bana Saçma Geliyor Bu Saatten Sora
    Mecbur Vercez Vergileri Sanırım Arkdaşlar
    abi bu kadar büyütecek oranda değil vergiler %10'u geçmiyor genelde, ve onu da zaten geri alıyorsun... hem hava atarsın polisle karşılaştığında falan... "ben vergilerimi ödeyen bir insanım diye"

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

öyle ama 5000 doların yüzde onu olan 500 dolarda az değil hani

Turkishwat Mover
    Tecrübe Puanı
    17

vergi oranlarını ayrıntılı biçimde gorebileceğiniz site adresi :

http://retirementliving.com/RLtaxes.html

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

teşekkürler Fatih

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

gerekli bir konu
    fatihin paylaşımı güzel

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

selam arkadaşlar,

ordayken yaptığımız alışverişlerdeki vergileri de dönünce alabiliyor muyuz.. eğer öyle bir şey varsa fişleri atmayalım

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı nderssen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam arkadaşlar,

ordayken yaptığımız alışverişlerdeki vergileri de dönünce alabiliyor muyuz.. eğer öyle bir şey varsa fişleri atmayalım
    olsa güzel olur ama yok öle birşey
    LIVE IS LIFE

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

ya ben amerika için geçerli mi bilmiyorum ama şoyle bir şey duymustum..

belli bir mıktarın uzerınde alısverıs yaptıgımızda, misal 1000$ olsun, bunun fisiyle birlikte tax free gibi bir kağıt daha veriliyormuş veya istiyorsunuz, belki de fiş yeterlidir havaalanından çıkış yaparken gumruk gorevlısı veya gorevlı kımse verginizi gosterip geri alabiliyorsunuz..

mantıgı da siz o ulkenın vatandası degılsınız vergi odemek zorunda degilsinizden geliyordu.. mantıklı da yani..

bilen varsa aydınlanalım lutfen

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)