Work and Travel 2025
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sizce nasıl bir iş ve şehir seçimi yapmalıyım?

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Sizce nasıl bir iş ve şehir seçimi yapmalıyım?

Herkese iyi forumlar arkadaşlar uzun zamandır bu forumlarda hayalet olarak gezmekteyim
    Sonunda üniye girdim ve bu sene wat yapmayı düşünüyorum ( şuan şirketlerle görüşme aşamasındayım ve ingilizcemi biraz geliştirmeye çalışıyorum ciee, iş ve vizeyi sorunsuz geçmem için )
    Lafı uzatmıycam hiç sizce hangi şehir ve ne tür bir iş seçmeliyim ?
    Bu doğrultuda beklediğim şeylerde şunlar;
    1 tabikide ingilizcemi geliştirmek.
    2 parası çok önemli değil aslında ama work kısmı bittikten sonrada doya doya travel yapabileyim yani 8$ ve kirada fazla olmasa iyi olur ( bu arada yemeğe para vermesemde mükemmel olur restaurant mc tarzı yerlerde çalışanlar yorum yapabilirler )
    3 2. iş kesinlikle önerirmisiniz ?
    4 tabikide son olarak şehir, sıkılmayacağım izin günlerimde yakın yerleri gezeceğim travel kısmında da rahat ulaşım sağlayacağım gidip görenlerden güzel yer tavsiyeleri bekliyorum.

ha bide sizce nasıl bir takvim izlemeliyim work kısmında hayvan gibi 2. iş bulupta çalışıp sonra gezmek mi ? ( ingilizce sıkıntı olmadığı sürece hammallık bile yaparım ağır işlere alışığım)

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    11

1-) ingilizceni geliştirmek tamamen sana bağlı orda kurduğun ortam çok önemli çoğunlukla bütün işler senin ingilizceni geliştirmene fırsat sağlar dishwasherlık dışında ama dishwasherlığın güzel yani sana ispanyolca geliştirme fırsatı veriyor genelde çalışanlar meksikalı falan.
    2-) ben newyork boston washinton mertle beach(adını doğrumu yazdım bilmiyorum) miami turunu 800 900 dolara yaptım 4 arkadaş 7 kişilik bir jip kiraladık ve 10 gün sürdü bu yolculuğumuz. Bunun ğstüne bide batı turu yaparsın 2000 dolara dolu dolu bi travel yaparsın. Para önemli değil diyorsan bütün masrafların çıktıktan sonra iki bin doların olursa doya doya gezersin ve ikinci işte çalışmana gerek kalmaz. Mutfakta çalışırsan bir öğün yemek bedava olur ama garsonlar bir miktar para veriyor yemek için belki bazı yerlerde hiç vermiyorlardır bilemem ama genelde öderler. mutfak çalışanları hiç ödemez üstüne akşam çıkarken bir içkiyi bedavaya içer . Benim gözlemim mutfak çalışanları bi sıcak bi cana yakın oluyo ki yaptığım amerikan arkadaşların yüzde doksanı mutfaktandır. Ama restoranda hep bi koşuşturma vardır yorucudur biraz
    3-) 2. İş tamamen sana ve koşullara bağlı. Benim çalıştığım yerde herşey pahalı olduğu için ben akşamları restoranda çalışırdım bedava yemek olaun diye bide daha fazla para kazanıyım diye. İlk işim ingilizce geliştirmeme fazlasıyla imkan verdiği için ben yemek ve para doğrultusunda akşam 7 den sonra bulaşıkçılık yapıyodum meksikalı kankilerimde. Az çok ispanyolca öğrendim.
    4-) genellikle 2 gün off alırsın eğer bu günleri değerlendirmek istersen şehir merkezlerine yakın yerlere git gezersin ben adada çalıştığım ve 1 gün off olduğum için çalıışma dönemimde hiç bir yere gidemedim genelde sahile gider akşama kadar yatar ve yüzerdim. Bir çok arkadaşım adada hapis hayatı yaşadığından bahsedersi bu yüzden böyle yerler sıkıcı olabilir. Tabi ben sahile aşık biri olaraktan hiç şikayet etmemiştim.
    Benim görüşüm 3 ay hayvan gibi çalışıp travelde çatır çutur para harcamak. Ama sıkıcı ve yorucudur bu iş. Çoğu kişi çalışırken arada gezmeyi sever ki buda güzeldir ama 5 gün çalıştığınız için fazla para kazanamayabilirsiniz.
    Umarım yazdıklarım sana faydalı olur şimdiden iyi watlar

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı fethi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1-) ingilizceni geliştirmek tamamen sana bağlı orda kurduğun ortam çok önemli çoğunlukla bütün işler senin ingilizceni geliştirmene fırsat sağlar dishwasherlık dışında ama dishwasherlığın güzel yani sana ispanyolca geliştirme fırsatı veriyor genelde çalışanlar meksikalı falan.
    2-) ben newyork boston washinton mertle beach(adını doğrumu yazdım bilmiyorum) miami turunu 800 900 dolara yaptım 4 arkadaş 7 kişilik bir jip kiraladık ve 10 gün sürdü bu yolculuğumuz. Bunun ğstüne bide batı turu yaparsın 2000 dolara dolu dolu bi travel yaparsın. Para önemli değil diyorsan bütün masrafların çıktıktan sonra iki bin doların olursa doya doya gezersin ve ikinci işte çalışmana gerek kalmaz. Mutfakta çalışırsan bir öğün yemek bedava olur ama garsonlar bir miktar para veriyor yemek için belki bazı yerlerde hiç vermiyorlardır bilemem ama genelde öderler. mutfak çalışanları hiç ödemez üstüne akşam çıkarken bir içkiyi bedavaya içer . Benim gözlemim mutfak çalışanları bi sıcak bi cana yakın oluyo ki yaptığım amerikan arkadaşların yüzde doksanı mutfaktandır. Ama restoranda hep bi koşuşturma vardır yorucudur biraz
    3-) 2. İş tamamen sana ve koşullara bağlı. Benim çalıştığım yerde herşey pahalı olduğu için ben akşamları restoranda çalışırdım bedava yemek olaun diye bide daha fazla para kazanıyım diye. İlk işim ingilizce geliştirmeme fazlasıyla imkan verdiği için ben yemek ve para doğrultusunda akşam 7 den sonra bulaşıkçılık yapıyodum meksikalı kankilerimde. Az çok ispanyolca öğrendim.
    4-) genellikle 2 gün off alırsın eğer bu günleri değerlendirmek istersen şehir merkezlerine yakın yerlere git gezersin ben adada çalıştığım ve 1 gün off olduğum için çalıışma dönemimde hiç bir yere gidemedim genelde sahile gider akşama kadar yatar ve yüzerdim. Bir çok arkadaşım adada hapis hayatı yaşadığından bahsedersi bu yüzden böyle yerler sıkıcı olabilir. Tabi ben sahile aşık biri olaraktan hiç şikayet etmemiştim.
    Benim görüşüm 3 ay hayvan gibi çalışıp travelde çatır çutur para harcamak. Ama sıkıcı ve yorucudur bu iş. Çoğu kişi çalışırken arada gezmeyi sever ki buda güzeldir ama 5 gün çalıştığınız için fazla para kazanamayabilirsiniz.
    Umarım yazdıklarım sana faydalı olur şimdiden iyi watlar
    Dostum cevabın için çok teşekkür ederim çok güzel açıklamışsın herşeyi çok güzel bir yazı olmuş. Kafamda biraz bişeyler şekillendi güneye gidip 2. iş bulup çalışıp hayvan gibi sonrasındada güzel bir batı turu 2-3 haftalık mükemmel olur o zaman. Şimdilik böyle düşünüyorum bakalım Aralık sonu gibi herşeyim belli olacak ortalamam tutmazsa diye boşuna şirkete para vermemek için bekliyorum iş bulamazsamda yapacak birşey yok artık bulduğumuz işe gideriz Hakkkımmızda hayırlısı olsun bakalım

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

arkadasin sana yaptigi genel tavsiyeleri dinle ancak kimseye hangi isi ya da hangi sehiri seceyim diye genel soru sormamalisin. Cunku bunun cevabini kimse sana veremez. Hangi isi sececegin senin ingilizce seviyene ve senin hangi isi yapabilecek olmanla alakalidir. Ingilizce seviyenin yetmedigi ya da kisisel olarak asla yapamayacagin bir isi secemezsin. Simdi ben sana garsonlugu sec desem ingilizcen yetmiyorsa bosa konusmus olurum. Ya da eglence parkinda ride larda calis desem , gunese karsi hassassan bunu yapamazsin. Ayrica sececegin is , sectigin sirketin elindeki is secenekleri arasindan olacaktir. Ben California da restaurantta calisacam diyebilirsin , sirketinin elinde california da is yoksa gidemezsin.

Peki ne yapmalisi? bunun cevabi basittir , oncelikle sirket secmediysen en az 7-8 firma ile gorusup , fiyati uygun olan , is sececekleri cesitli olan bir sirket bulmalisin. sirketi sectikten sonra is secim surecinde sana sunulan isleri forumda paylasarak bizden fikir alabilirsin. islerin detaylarini gormeden kimse sana is ya da bolge tavsiye edemez. Ederse de ezbere olur. En dogru yaklasim sira sira gitmektir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)