Work and Travel 2025
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: araba aldık yardım eder mısınız

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Standart araba aldık yardım eder mısınız

arkadaslar selam.biz iki arkadas olarak bi araba aldık.satan adamın karısı yenı araba almıs bunlarda plakayı ona devretmısler.sorum su.burda temp tag ve regular tag olarak 2 plaka varmıs.malum bız gıdıcıyız temp tag alsak olur mu.yanı gecıcı plaka bu temp tag.bunun suresı falan var mı.fıyatı nedır.kısacası arabamızın plakası yok.hedıyelık esya satan bıyerde plaka satılıyodu gıttık aldık onu taktık ıdareten.yakalanırsak... cevaplarınızı beklıyorum tesekkurler sımdıden

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Turk illaki yakalanir dostum illaki plaka konusunda bir fikrim yok ama. S hediyelik plaka muhabbetine acayip koptum akliniza bin yasayin

Bu arada arabanin marka model nedir fiyat nedir bir foto koyar misiniz arabanin?
    “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” -- St. Augustine

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Alıntı HeredaS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Turk illaki yakalanir dostum illaki plaka konusunda bir fikrim yok ama. S hediyelik plaka muhabbetine acayip koptum akliniza bin yasayin

Bu arada arabanin marka model nedir fiyat nedir bir foto koyar misiniz arabanin?
    hocam valla modeli 92 ama arabaya baksan 98 2000 falan dersın.daha 180bın mılde.ve motor sesı falan cok guzel.klıma otomatık vıtes elektrklı koltuklar aynalar ya neler var neler arabada.cruıse control bıle var zaten karısı kullanmıs ondan temız bence.sıgara bıle ıcılmemıs ıcınde.adamda tok bi görunus vardı adamın paraya ıhtıyacı yok yanı.bu arada markası buıck.92 model.fotosu varda koymayla ugrasmıyım sımdı yatıcam be hacı yarın ıs var.plaka konusuna gelınce valla bı sure boyle ıdare etcez.bız south carılnadayız.hedıyelık esya dukkanında south carolına bulamadık ama 100 km ılerdekı noth carolına bulduk onu taktık gezıyoruz.ama plaka almayı dusunuyoruz.bıde bıse daha dıcem.bu temp tag 30 gunlukmus falan yazıyo bazı yerlerde.aldıgımız adam 90 gunluk dedı.12 yada 15 dolarmıs.en kotu 30 gunluk olsa ve bız 30 gun doldugunda arkadasımla bırbırımıze satıp temp tagı yenıleyebılırız dımı.abı turkuz ya :d cevaplaarsanız gercekten sevınırız.basımızı belaya gırmeden duzeltelım sunu cunku... yazmayı unutmusum fıyatı 800 dolar.2 arkadas 400 400 verdık

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

sen ne yapiyorsun kardesim ya dmv merkezine gideceksin satis sozlesmenle beraber orada kaydettireceksin.. ordan alacaksin gecici plakayi..30 gunluktur evet 30 gunun sonunda o plakayi kullanamazsin..ustunde tarih icin yapistirma oluyor.. gecerlilik tarihi yaziyor..ayrica sigorta yaptirmak zorundasiniz siortasiz arac kullanmak suctur.. su an yakalansaniz tutuklanirsiniz.. ben ilk defan duyuyorum hediyelik esya dukkanindan plaka alindigini.. hemen sigorta yaptirin sigorta ofsisi bulup yaptirin ya da netten yaptirin.. sonra bu sigortayla ve satis sozlesmesiyle dmv ye gidin danisin gecici plaka olayini.. basiniza is almayin.. ya da direk dmv ye gidip nelerin gerektigini ogrenin..ortalikta da cok dolanmayin bu arabayla..

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sen ne yapiyorsun kardesim ya dmv merkezine gideceksin satis sozlesmenle beraber orada kaydettireceksin.. ordan alacaksin gecici plakayi..30 gunluktur evet 30 gunun sonunda o plakayi kullanamazsin..ustunde tarih icin yapistirma oluyor.. gecerlilik tarihi yaziyor..ayrica sigorta yaptirmak zorundasiniz siortasiz arac kullanmak suctur.. su an yakalansaniz tutuklanirsiniz.. ben ilk defan duyuyorum hediyelik esya dukkanindan plaka alindigini.. hemen sigorta yaptirin sigorta ofsisi bulup yaptirin ya da netten yaptirin.. sonra bu sigortayla ve satis sozlesmesiyle dmv ye gidin danisin gecici plaka olayini.. basiniza is almayin.. ya da direk dmv ye gidip nelerin gerektigini ogrenin..ortalikta da cok dolanmayin bu arabayla..
    Hocam caremiz yoktu. yarin yapicazz zaten o isleri ama napalim burdan dmv nin bulundugu yere taksi 45 dolar...

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

sen bu sekilde polise yakalanirsan ne olacagini bilmiyorsun sanirim.. tutuklanirsin belli bir kefaret cezasi cikar ki bu 500 dolar civari birsey olur daha az olmaz.. ardindan da programin iptal edilir Turkiye ye donersin wat icin verdigin 3000 dolar arti 500 dolar cezayla donmus olursun sana maliyeti 3500 dolar olur 45 dolar taksi parasi vermemek icin aman dikkat sakin dolanmayin bu sekilde fazla..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Hahahahaaa muhabbetlerer bak ya olay budur isate adamalr yasiyor maceralarini
    “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” -- St. Augustine

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

ne oldu vize gorusmeni yazacaktin..

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

@lastman hediyelik plaka takmayın polis bizi mi kandırıyorsunuz diye kızar. plakasız 1 hafta kullanabilirsiniz. ama satış sözleşmesi yanınızda olacak durdurursa yeni aldık yaptırıcaz diyin bişey olmaz biz 15 gün gezdik plakasız bişey demediler ama bir polis hemen yaptırın geç kalacaksınız dedi sadece. plaka konusundada geçici plaka ve sabit plaka diye bişey yoktu bizim eyalette. plakaya başvuruyorsun arabayı 1200'e almıştı arkadaşlar ama 600 dediler 185 dolar plakaya verdiler. sizde 400 diyin sözleşmede yazmıyor nasılsa. neyse bizimkiler plaka için bu parayı verince plaka gelene kadar geçici plakayı verdiler onu taktık. zaten kartondandı sonra normal plaka geldi.
    Wisconsin Dells Profesörü Lifeguardlık kitabını yazan kişi...

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

eyaletten eyalete degisiyor kurallar ama plakasiz kullanim dye birsey duymadim gecici plaka ya da normal plaka var zaten gecici plakalarin nedeni tum islemeler icin sure vermek.. size tolerans gostermis polis her polis boyle cikmaz.. bana gicigin teki catmisti hakli oldugum halde mahkemeye yollamisti beni..

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

bize 2-3 defa polis denk geldi ve hepside allaha şükür iyiydi hiçbiri sigorta falan sormadı. hatta birinde arkadaş ehliyetsizdi. ondada hiçbişey sormadı 3buçuk ay sigortasız kullandık )) biz çok şanslıymışız

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

kardesim siz baya sansliymissiniz benim karsi komusum ehliyetsiz araba kullanmaktan tutuklandi 1500 dolar cezyla cikti disari sigortasiz araba kullanmaktan mahkemeye yollananlar vardi bildigim yine gercekten cok sansliymissiniz..

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

gelecek yıl yine gidecem ama bu sefer şansa bırakmam sigortamı falan herşeyimi yaptırırım

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Arkadaslar durumun ciddiyetinin bizde farkindayiz elbette.burasi cok kucuk bir yer ve ben 3haftada sadece 1 kere polis gor.yine tabi buna guvenip is yapmayiz.ama biz nerdeyse bi araba prasi taxi odedk.otobus sabah 8de var sadece.en olmadi otobusle gideriz sdece.bu arada hediyelik esya plakasi sadece ben amerikada boyle bise yaptim demek icin yani

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

daha önce araba alım-satım başlığına yazmıştım;

Alıntı orcns Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhabalar, araba alım-satım'ıyla ilgili presedürler şu şekilde;

**Bu anlattıklarım Florida eyaleti için geçerlidir.Başka eyaleti bilmiyorum.

Öncelikle iki seçenek var.
    1-Galeri
    2-Sahış
    galeriden alınca biraz daha farklı sanırım tam olarak bilmiyorum, ben sahışı anlatıyorum.

*Title: namı diğer arabanın ruhsatı.tek sayfadır, üstünde araba sahibinin ismi yazar.
    *Insurance: sigorta
    *Temprorary tag: geçici plaka. 1 aylık verilir. ücreti sadece $7'dır. bildiğimiz plakalardan farkı plastik-kağıt karışımı olması.
    *Tag: plaka

bunların türkçe karşılıkları yerine ingilizcelerini kullanıcağım çünkü araba alırken çok karıştırılıyor.

-kendinize uygun araba buldunuz ve fiyatta anlaştınız. Almak için sadece bir imza yeter!

title'ın üst kısmında araba sahibinin ismi ve adresi yazar, alt kısmında ise satıcı adı-soyadı-imzası, alıcı adı-soyadı-imzası, arabanın satıldığı tarih, arabanın kaça satıldığı ve kaç mil'de olduğunu yazmanız gereken kısım vardır ve bu kısım boştur. arabayı alırken sadece bunlar doldurulur ve imzalar atılır. Araba artık sizindir!(fiyata 'GIFT' yazarsanız title'yi üstünüze alırken vergi ödemezsiniz. ama burda dikkatli olmak lazım, eğer arabayı cash'le değil checkle alıyorsanız yapmayınız!) Title'ın yanında adamın arabayı size sattığına dair bir kağıt alırsanız daha iyi olur.buna ihtiyaç var mı diye sorarsanız hiç lazım olmadı. ama işi garantiye almak gerek.(bir a4'e, ... kimlik numaralı ... mildeki ... marka arabayı, ... kişisine, ....fiyat karşılığında sattım. altına ikinizde imzanızı atarsınız ve işlem biter. bunun için internetten bir çıktı varmış ama benim satıcım böyle bir kağıt verdi.)
    Bu işlemi yaptıktan sonra satıcı plakasını alır ve gider.

-İkinci aşama tag olayı:

Tag almak yaklaşık $400 dolar, bunun yerine temprorary tagle 2 ayımızı rahatlıkla geçirebiliriz.
    Bunun için de insurance yaptırmanız gerekicek. çevredeki insurance ofislerine giderek en ucuzunu araştırın ve yaptırın.(pip sigortası var, bu sadece kişiyi ve kaza da karşıdaki arabayı karşılıyor, en ucuzu budur.) insurance yaptırdıktan sonra insurance ofisinden temprorary tag yaptırıcam derseniz size bir kağıt vericek. title'yi, o kağıdı, pasaport ve sürücü belgenizle(türk ehliyeti oluyor) dmv'ye gidiyorsunuz, size 10 dk içinde temprorary tag'inizi veriyorlar.ve arabanızı artık gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. birinci temprorary tag'iniz bitince, yine sigorta ofisinden kağıt alıp dmv'ye gidince aynı işlemler. 3.sünü alabiliyormuyuz bilmiyorum.

(temprorary tag)

-Title'yi üstünüze alma.

Arabayı satmak için bunu üstünüze almanız gerekmektedir. daha önce bahsetmiştim title'nin üst kısmında araba sahibinin ismi bilgisayarda yazmışmıtır diye, kısaca alttaki elle yazdığımız alıcı kısmındaki isminizi sahibi kısmına aldırıcaksanız. Bunun için pasaport, sürücü belgesi, title ile dmv'ye gidilir. title'yi üstüme almak istiyorum dediğinizde isterseniz 10dk içinde verirler yada adresinize yollanır. bunun ücreti $105.25'dir.(eğer arabayı alırken ücret kısmına 'gift' değilde ücretini yazarsanız, bir de arabanın vergisini verirsiniz). Artık araba sahibi kısmında isminiz yazıyor, istediğiniz zaman arabayı satabilirsiniz!
    Arabanın bütün işlemleri tamam.

-Satış

Arabaya alıcı buldunuz ve satıcaksınız. Siz alırkenki işlemlerin aynısı olucak. Title'ı üstünüze alınca satıcı adı-soyadı-imzası, alıcı adı-soyadı-imzası, arabanın satıldığı tarih, arabanın kaça satıldığı ve kaç mil'de olduğu kısmı boş oluyor yine. bu kısımlar doldurulup, imzalar atılır ve araba satılmıştır!(eğer alıcı isterse bahsettiğim gibi bir kağıt doldurur verirsiniz)

Bunun dışında bir sorunuz varsa lütfen sorunuz. iyi watlar.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Gulmekten ancak iki kere okumakla bitirdim konuyu. Süper. Tebrik ediyorum, Türk tür ne yapsa yeri.
    Peki.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sen bu sekilde polise yakalanirsan ne olacagini bilmiyorsun sanirim.. tutuklanirsin belli bir kefaret cezasi cikar ki bu 500 dolar civari birsey olur daha az olmaz.. ardindan da programin iptal edilir Turkiye ye donersin wat icin verdigin 3000 dolar arti 500 dolar cezayla donmus olursun sana maliyeti 3500 dolar olur 45 dolar taksi parasi vermemek icin aman dikkat sakin dolanmayin bu sekilde fazla..
    korkutmayın vize iptal olur diye garantisi yok onun arkadaşım 18 gün hapis yattı geldi çalışmaya devam etti hiç bişey olmamış gibi

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

demekki sponsora bildirilmemis bu durum.. amerika icinde hapis yattiginizda sponsorunuza bilgi veriliyor ve sponsorda aninda program iptaline gidiyor.. bunu cevrem 10 -15 kez gordum hep farkli farkli konularda kucuk seylerde gordum..oyle ciddi suclar filan degildi..

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Yardimci ilan arkadaslara ozellikle orcnz arkadas cok tak ederm.Bugun itibaryle regular tag aldik.temp tag icin bu eyletin ehliyeti gerekliymis.zaten regulrda 40 dolr.umRim sorun yasamayiz.tekrar tskk.bu arada o eski plakayl 6 gun gezmek cok guzeldi :d

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)