Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 34 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: nereye self gidiyorsunuz???

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Standart nereye self gidiyorsunuz???

arkadaslar self ile gidicek olanlar burada toplansin?
    kim nereye kiminle hangi kosullarda ne zaman saati kac dolara gidiyor paylasalim
    S-pectacular

**Newyork-boston-massachusetts-philedelphia-atlantic city-new jersey-washington**

--------------------------------------------
    did you start to feel it!!! by@S-pectacular

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ya aslında bende bunu merk eiyordum ayrıca self çin karsıdan davetiye glmesi şart sanırım yan bir iş bulup form alman gerekiyor sanırım tam net bilgi verebileckte var mı acaba

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

aynen oyle bir is bulup is sozlesmesi aliyorsun self icin ben de gecen sene gittigim yere gidiyorum tekrar self olarak

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Arkadaslar 2 senedir self giden ve bu sene de self gidecek birisi olarak deneyimlerimi paylasmak istedim. Oncelikle calisacaginiz sirket size is sozlesmesini ve kendilerinin calistigi Amerika'daki sponsor sirkete ait belgeleri yolluyor. Siz bu belgelerle birlikte o sponsor sirketin Turkiye'deki temsilcisine gidiyorsunuz ve evraklari teslim ediyorsunuz. Tabi bu is icin TR deki sirkete herhangi bir odeme yapmaniza gerek yok. TR deki sirketin tek islevi aslinda vize gorusmesine giderken evraklarinizi duzenleyen sirketolarak gorulmesi ve bilgilerinizi konsolosluga yolluyor olmasi. Maalesef tek basiniza W&T programina katilamiyorsunuz. Her neyse bu acentaya piyasa kosullarina gore cok daha uygun olan DS, Sigorta ve SEVIS odemenizi ( tahmini $600) yaptiktan sonra yaklasik 8 gun icinde belgeleriniz size geliyor ve daha sonra vize gorusmesine gidiyorsunuz.

Umarim herkesin sureci sorunsuz gecer ve Amerika'daki yazini sorunsuz gecirir.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı tough Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar 2 senedir self giden ve bu sene de self gidecek birisi olarak deneyimlerimi paylasmak istedim. Oncelikle calisacaginiz sirket size is sozlesmesini ve kendilerinin calistigi Amerika'daki sponsor sirkete ait belgeleri yolluyor. Siz bu belgelerle birlikte o sponsor sirketin Turkiye'deki temsilcisine gidiyorsunuz ve evraklari teslim ediyorsunuz. Tabi bu is icin TR deki sirkete herhangi bir odeme yapmaniza gerek yok. TR deki sirketin tek islevi aslinda vize gorusmesine giderken evraklarinizi duzenleyen sirketolarak gorulmesi ve bilgilerinizi konsolosluga yolluyor olmasi. Maalesef tek basiniza W&T programina katilamiyorsunuz. Her neyse bu acentaya piyasa kosullarina gore cok daha uygun olan DS, Sigorta ve SEVIS odemenizi ( tahmini $600) yaptiktan sonra yaklasik 8 gun icinde belgeleriniz size geliyor ve daha sonra vize gorusmesine gidiyorsunuz.

Umarim herkesin sureci sorunsuz gecer ve Amerika'daki yazini sorunsuz gecirir.
    çok güzel bi açıklma olmuş tesekkürler aklıma bi soru takıdı sadece gittiğinde anlaşmalı oldugun şrkette çalışmak zorundamısın ben okakta portre fln çizmek istiyorum yani gittiğimde bu bi srun çıkartırmı ?

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

nisan bugun biriyle konustum cocuk kiz arkadasiyla baska eyalet ve isleri secmisler (burasi uzun neden diye sorma ) sonra pisman olup beraber calismak icin birbirlerinin islerine gecmeye calismeslar ama iki isveren de kabul etmemis onlarda miami de bir tanidiklarinin yanina gidip orda is bulup calisacaklarmis aslinda bu tanidiklari onlara isi ayarlamis.. neyse bunlar amerika ya gidip isverenlerine solemisler calismak istemiyoruz filan diye kiz babam agir hasta benim gitmem lazim deyip 2. gun izin almis isverenden ama cocuk ben alisamadim buraya demis ve adam beni ilgilendirmez demis daha sonra bu cocuk baska bahaneler solese de adam tabi yememis ve izin vermemis gitmesine .. yabi cocuk birakmis isi ve miamiye gitmis 15 gun sonra bir mail gelmis sponsordan vizen iptal edildi ve 15 gun icinde ulkeyi terket diye iste tarihi de belirtmisler ... yani anlayacagin gittigin isvereni ikna etmen lazim eger seni sikayet ederse vizen iptal olabiliyomus.. bi de isi secerken en kotu ihtimali de gozonune alip tum yaz calisabilecegin bir is olmasina gayret goster.. belki yardimci olmusumdur.. yani bir bilgim yoktu bu konuda ama bugun arkadasim basindan gecenleri anlatinca ogrendim...

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ben de gecen yil calistigim yerden aldim job offeri ds-2019 8 gun icinde elime ulasti..Va beach de bisikletcide calisicam.Saati 7.25 (gecen yil 6.75 aliorduk) oranin en prestijli isi oldugu icin kesinlikle vazgecmem

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Ben de self olarak Utah'a gidiyorum.K-Mart'da çalışacam..Yaptıklarım ise şu..

Ben ICEP'in Self-Wat programına başvurdum.Bana Self Arranged Job Offer (SAJO) adında bir form verdiler ve bu formu bulduğum işverene doldurtmamı söylediler..İşverenim formu doldurdu,imzaladı ve taratıp bana gönderdi.Ben de çıktısını aldım ve imzaladım.Ardından ICEP'deki danışmanıma gönderdim.

İşle ilgili tüm prosedür bu..Bunun dışında da dün vize görüşmesine girdim ve kabul edildim..DS belgem gelince vizem basılacak..DS belgem de en geç 20 güne gelecekmiş..

Şimdi uçak biletini ayarlayıp gitmek kaldı..Eğer büyük bir sorun yaşamazsam sevis kaydı dışında sponsorla muhattap olmaya gerek bile yok..Resmen turist gibi gidiyorsunuz işte

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

birisi nerde calisacaksin tam olarak sehir belli mi ve konaklamayi nasil halledeceksin..

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    birisi nerde calisacaksin tam olarak sehir belli mi ve konaklamayi nasil halledeceksin..
    Utah'da St. George a gidiyorum..K-Mart'da çalışacam..Konaklamayı da kendim ayarlıyorum..

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

himm uzakmis baya utah ta ama las vegas a cok daha yakin salt lake city den

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

efet aslında açıklaman cok iyi olmus benmde basıma gedi gene gelirmi diye sordu işten atıldm baska yerde basadım peşin alıodm hergün parayı ama şirketten mai geldi suan çaışmıoo görünüosun bi iş blup joboffer getirmezsen ülkene dön diye bende böye bişi odnuu bilmiodum yani ben istersem gider hiç çalışam fln zannediyodum neyse sonra yeni işimden joboffer aıp ahallettm konuyu ama anırım bu oly farklı sevis fln hallettkten sonra sorın olmuo sanırım bnm bi arkadasım sezon ortasında iş bırktı çekti gtti başka elayete ve sorun yasamadı bu konuyu arastırmk lazım sanırım

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

new york da self yapan yokmu henuz..
    S-pectacular

**Newyork-boston-massachusetts-philedelphia-atlantic city-new jersey-washington**

--------------------------------------------
    did you start to feel it!!! by@S-pectacular

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

nisan bugun biriyle konustum cocuk kiz arkadasiyla baska eyalet ve isleri secmisler (burasi uzun neden diye sorma ) sonra pisman olup beraber calismak icin birbirlerinin islerine gecmeye calismeslar ama iki isveren de kabul etmemis onlarda miami de bir tanidiklarinin yanina gidip orda is bulup calisacaklarmis aslinda bu tanidiklari onlara isi ayarlamis.. neyse bunlar amerika ya gidip isverenlerine solemisler calismak istemiyoruz filan diye kiz babam agir hasta benim gitmem lazim deyip 2. gun izin almis isverenden ama cocuk ben alisamadim buraya demis ve adam beni ilgilendirmez demis daha sonra bu cocuk baska bahaneler solese de adam tabi yememis ve izin vermemis gitmesine .. yabi cocuk birakmis isi ve miamiye gitmis 15 gun sonra bir mail gelmis sponsordan vizen iptal edildi ve 15 gun icinde ulkeyi terket diye iste tarihi de belirtmisler ... yani anlayacagin gittigin isvereni ikna etmen lazim eger seni sikayet ederse vizen iptal olabiliyomus.. bi de isi secerken en kotu ihtimali de gozonune alip tum yaz calisabilecegin bir is olmasina gayret goster.. belki yardimci olmusumdur.. yani bir bilgim yoktu bu konuda ama bugun arkadasim basindan gecenleri anlatinca ogrendim...

Arkadaslar oncelikle size Amerika'da calistigim isi aciklayayim ki kafanizda soru isaretleri mumkun oldugunca azalsin. Ben W&T ve diger araclarla Amerika'ya ogrenci ve isci getiren birr Amerikan sirketinde Supervisor im. Sirketin ismini de soyleyeyim ki mutlaka gidenler olmustur; HCMS. Gorevim icabiyla Amerika'ya calismaya gelen tum ogrencilerin gozu kulagi ve isverenleriyle dogrudan temas sagladiklari kisi ben oluyorum. Bu sebeple 'Nisan' Sana sunu rahatlikla soyleyebilirim ki Amerika'ya gittikten sonra isini degistirme ozgurlugune sahipsin. Fakat tercihen bunu sirketinle anlasarak ya da onlara durumu izah ederek yapmalisin. Yoksa hic kimse seni zorla alikoyamaz. Simdi gelelim yukarida yazanlara. Arkadaslar biz araci sirketler olarak sizin calistiginiz yerlerle aylar oncesinden anlasmalar yapiyoruz ve tahhahutlerde bulunuyoruz su kadar kisi getirecegiz diye. Simdi tabi hicbir sirket bu anlasmalarinin bozulmasini istemez. Dolayisiyla ogrencilerini ellerinde tutabilmek icin her yolu denerler. Vize tehdidi, sinir disi etme tehdidi de maalesef bizlerin de basvurmus oldugu bir yol. Cunku bir insan kendi cikarlari icin sirketlerin cikarlarina zarar vermeye basladigi zaman sirketlere basvuracak fazla yol kalmiyor. O yuzden sunu lutfen biliniz ki bu programda(W&T) sponsorlarinen fazla yapabilecekleri sey programinizin iptalidir. Bu da size aslinda hic bir sey kaybettirmez sadece programa bir daha katilmak isterseniz problem olabilir. Onun disinda vizeniz iptal etmeye yetkili tek makam Departmentt of State yani Disisleri Bakanligi'dir. Bu yola da bir suc ya da huzuru bozacak bir faaliyeti siklikla tekrarlamadikca basvurulmaz.

Son olarak lutfen yazdiklarimdan oraya gittiginiz zaman ozgursunuz ve kafaniza gore hareket edebilrisiniz yonunde bir anlam cikarilmasin. O ulkeye girebilmenizdeki temel kriter yasal olarak o iste calismaya soz vermenizdir. Dolayisiyla durum degisiklikleri kabul gormekle birlikte her zaman hos karsilanmayabilir. O yuzden herkesden ricam Turkiye'de ki acentalarinizi mumkun oldugunca sIKIStrp isiniz ile ilgili en kucuk detaya kadar ogrenin ve Amerika'ya her seye hazirlikli olarak gelin. Her seye hazirlikli olun ki olabilecek kucuk problemler caninizi sikmasin ve cok guzel bir yaz gecirerek Turkiye'ye donun.

Biraz uzun oldu ama deneyim ve goruslerimi paylasmak istedim. Herkese vize surecinde basarilar diliyorum. Saygilarimla.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ben bısey sormak ıstıyorum self olarak gıttıgımız zaman ds formumuz daha erken gelebılırmı acaba merak edıyorum yanı ds kaç gunde gelır self olarak basvurdugumuzda gecen sene bayagı bı sorun yasadım cunku ds'm le ılgılı aylarca beklettı benı adresusa sagolsun goruslernızı beklıyorum

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı turka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben bısey sormak ıstıyorum self olarak gıttıgımız zaman ds formumuz daha erken gelebılırmı acaba merak edıyorum yanı ds kaç gunde gelır self olarak basvurdugumuzda gecen sene bayagı bı sorun yasadım cunku ds'm le ılgılı aylarca beklettı benı adresusa sagolsun goruslernızı beklıyorum
    Arkadasim isini bularak ya da bulmadan gitmen DS formunun hazirlanis surecini ve teslim tarihini degistirmez.Bu formun basvurudan itibaren senin elinde ulasma suresi normalde 7-15 gun arasidir. Yogunluk zamaninda ise maksimum 1 ay. DS formlarinin gec gelmesinin sebebi sirketlerin tum ogrencilerin basvuru formlarini toplu bir sekilde gonderip toplu bir sekilde almak istemelerinden kaynaklaniyor. Cunku Amerika'daki sponsorlar kargo ucretlerini firmalara odetiyorlar. Bu yuzden firmalar " DS 2019 u beklemene gerek yok onsuz da girebiliyorsun vize gorusmesine nasilsa." diye ogrencileri telkin edip genelde mayis ayina sarkitiyorlar bu durumu. Yani senin yapman gereken sey sirketini zorlamak ve hatta baska sirkete gecmek konusunda tehdit etmek.

Bol sanslar.

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı tough Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadasim isini bularak ya da bulmadan gitmen DS formunun hazirlanis surecini ve teslim tarihini degistirmez.Bu formun basvurudan itibaren senin elinde ulasma suresi normalde 7-15 gun arasidir. Yogunluk zamaninda ise maksimum 1 ay. DS formlarinin gec gelmesinin sebebi sirketlerin tum ogrencilerin basvuru formlarini toplu bir sekilde gonderip toplu bir sekilde almak istemelerinden kaynaklaniyor. Cunku Amerika'daki sponsorlar kargo ucretlerini firmalara odetiyorlar. Bu yuzden firmalar " DS 2019 u beklemene gerek yok onsuz da girebiliyorsun vize gorusmesine nasilsa." diye ogrencileri telkin edip genelde mayis ayina sarkitiyorlar bu durumu. Yani senin yapman gereken sey sirketini zorlamak ve hatta baska sirkete gecmek konusunda tehdit etmek.

Bol sanslar.
    Evet tough nickli arkadasin dedikleri dogrudur . Fazla kargo parasi odememek icin DS 'ler toplu gelir . Sirketini sikistirirsan eger bunun ustesinden gelebilirsin .
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

tuogh gerektn yararlı bir acıklama olmus cok tesekkur ederim.aklıma sadece bii takıdı şirketler öğrencyi korutmk için vizeni iptal ederim fln dio demişsin buu sadece göz korkutmakmı yoksa gerçekten böle bişiye hakları varmı? suan tek kalan bi şrket bulmak sanırım bunun için önerebileceğiniz herhangi bir ite varmı acaba?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı nisan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tuogh gerektn yararlı bir acıklama olmus cok tesekkur ederim.aklıma sadece bii takıdı şirketler öğrencyi korutmk için vizeni iptal ederim fln dio demişsin buu sadece göz korkutmakmı yoksa gerçekten böle bişiye hakları varmı? suan tek kalan bi şrket bulmak sanırım bunun için önerebileceğiniz herhangi bir ite varmı acaba?
    Ben de self gidiyorum ve en uygun fiyatı verdiği için ICEP'i seçtim.Vize randevusu sırasında biraz sorun yaşadık ancak o da kendilerinden kaynaklı bir sorun değil konsolosluk kaynaklı bir sorundu.Biraz geç de olsa istediğim tarihe randevumu aldılar..Şu an hala self olarak gideceklere en düşük fiyatı veriyorlar galiba..Tavsiye ederim.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı Birisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de self gidiyorum ve en uygun fiyatı verdiği için ICEP'i seçtim.Vize randevusu sırasında biraz sorun yaşadık ancak o da kendilerinden kaynaklı bir sorun değil konsolosluk kaynaklı bir sorundu.Biraz geç de olsa istediğim tarihe randevumu aldılar..Şu an hala self olarak gideceklere en düşük fiyatı veriyorlar galiba..Tavsiye ederim.
    tavsiye çin saol ama sanırım öncee işimi bulup hangi sponsora calıştıgını öğrenmek gekmezmi bazı şirketle her sponsorla çaışmıyorlarmış diye duydum ki vizeye girmek içinde işinin kesin oması lazım değilmi

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Nisancim daha once de bahsettigim gibi ne Tr deki sirketinin ne de Amerika'daki sponsorunun vizeni iptal etme yetkisi yoktur. Sadece sponsorun programini iptal edebilir ki bu durumda dahi Amerika'da vize surenin bitisine kadar kalabalir hatta calismaya devam edebilirsin. Tek sorun programa bir kez daha katilis surecinde zorluk yasarsin. Onun disinda bir tehlikesi yok ama kisisel olarak sorun yasamamani isterim.

Firma konusunda ise self gidecegin icin buyuk firmalardan sasmamani tavsiye ederim. Cunku is degistirme asamasinda bu firmalarin ogrencilerine daha cok kolaylik saglaniyor. Hangi sehirdesin bilmiyorum ama mutlaka 2 ya da 3 firma vardir one cikan. O firmalarla birebir gorusmelisin; ki ben isim vererek herhangi bir firmanin reklamini yapmak istemem. Umarim her sey yolunda gider.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

tavsiye çin saol ama sanırım öncee işimi bulup hangi sponsora calıştıgını öğrenmek gekmezmi bazı şirketle her sponsorla çaışmıyorlarmış diye duydum ki vizeye girmek içinde işinin kesin oması lazım değilmi
    PArdon bunu yeni gordugum icin cevaplamamistim onceki yazimda. Eger belli bir iste calismak istiyorsan eger isvereninle temasa gec ve onlara hangi sponsorla calistiklarini sor ve iletisim bilgilerini iste.(mail adresi) daha sonra sponsor sirketle konus ve de TR deki anlasmali acentalarini ogren ve acentaya giderek durumu bildir.

Eger kafanda herhangi bir is yoksa isini secmeden de DS formunu basarlar. Fakat egerki vize gorusmesine katilacaksan bu durumda karsindaki gorevliye durumu acikladigin (hatta birazcik beyaz yalan da soyleyebilirsin )takdirde vizeni alirsin. Yani isinin kesin olmasina gerek yok.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Şirketler sponsorlarla çalışmıyor ki..Benim bulduğum iş bir tanıdığım sayesinde ayarlandı.Bana kendi çalıştığı yerde müdürüyle görüştü ve rica etti o da kabul etti.

ICEP bana CCI'ın Self Arranged Job Offer formunu verdi ve bunu doldurtup işverene imzalatmamı istedi.Ben de yaptım.

Yani ne CCI benim işvereni tanıyor ne de işveren CCI'ı..Amerika'da bir bakkalda bile çalışabilirsiniz bu şekilde..

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

tough detaylı açıklaman için gene teşekkür ederim ayrıca diğer arkadasım bu her şirket için geçerli deil ama bazı irketlerin kend anlaşmalı sponsorları var sende bu nedene gidip şirketin anlaşmalı oldugu sponsor şirketle anlaşman gerekr diye biliyorum

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı Birisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şirketler sponsorlarla çalışmıyor ki..Benim bulduğum iş bir tanıdığım sayesinde ayarlandı.Bana kendi çalıştığı yerde müdürüyle görüştü ve rica etti o da kabul etti.

ICEP bana CCI'ın Self Arranged Job Offer formunu verdi ve bunu doldurtup işverene imzalatmamı istedi.Ben de yaptım.

Yani ne CCI benim işvereni tanıyor ne de işveren CCI'ı..Amerika'da bir bakkalda bile çalışabilirsiniz bu şekilde..
    Arkadasim CCI senin isverenini onceden tanimis olmayabilir ama senin isverenin imzalattigi formlar CCI'ya gonderilecek ve temasa gecsin gecmesin senin calisacagin yer CCI'yin kayitlarinda yer alacak. Evet Amerika'da bir bakkalda bile calisabilirsin ama calistigin bakkalin adresi ve ismi sponsor sirketinde mutlaka olacaktir. Yani isini sonradan formun basildiktan sonra bile bulsan belli bir sure icerisinde sponsor firmana bildirmek zorundasin. Zaten SEVIS ile yaptigin da tam bu oluyor. Sana da gecirecegin yaz icin simdiden bol sans. Umarim gonlunce gecer.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Arkadaşlar ben derdimi anlatamadım galiba..

Benim tough'un mesajından çıkardığım şu..

Mesela ben A firmasında işi buldum..Gidip A firmasına hangi sponsor ile çalıştığını soracam ve o sponsorun Türkiye'deki temsilcisi ile iletişime geçecem..

Eğer doğru anlamışsam bunun yanlış olduğunu bildirmek istiyorum.

Work and travel programı kapsamında birkaç sektör hariç her sektörde çalışabilirsiniz ve bu sektörlerin toplam işverenleri milyonları buluyor.Mesela work and travel açısından popüler olan Six Flags,Cedar Point gibi şirketler bazı sponsorlarla çalışıyor olabilir ama bu onların sadece bu sponsorlardan iş kabul ettiği veya her firmanın bunlar gibi sponsorlarla çalıştığı anlamına gelmiyor.

Benim işim K-Mart'da.Wal-Mart'dan sonra Amerika'nın en bilindik marketler zincirinden ama mağaza müdürü benim sayemde bu programdan haberdar oldu.

Şimdi ben bu işverene nasıl hangi sponsor diye sorabilirim?Ben ona durumu ana hatlarıyla anlattım ve kabul etti.Daha sonra firmaya işi bulduğumu bildirdim.Onlar da bana iş kabul formu verip doldurtmamı istedi.Daha sonra işverenim bu formu doldurdu ve bana gönderdi.Ben de imzaladım ve form CCI'a gitti.

CCI'da şu anda DS'i hazırlıyor.Böylece işe yerleştirmem tamamlanmış oluyor.

Ha bu da benim bağımsız bir yaz geçireceğim anlamına gelmiyor.CCI ile giden her öğrenci gibi ben de CCI'ın kurallarına bağlı olmak zorundayım.İş değişikliği yaparsam,konaklama değişikliği yaparsam v.s. CCI'ı bilgilendirmek zorundayım.

Ama anlatmak istediğim belli bir sponsorla çalışmak zorunda olmamanız.Umarım anlatabilmişimdir.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

tough sen diyorsun ki sponsor sirketin vizeyi iptal etme yetkisi yok. benim anlamadigim adamlar zaten seni programdan cikartirlarsa bu program icin aldigin vizenin iptal olmasi gerekmez mi? ikincisiyse benim ev arkadasim programdan cikartildi ve vizesi 6 agustos itibariyle iptal edildi.intrax tarafindan yollanan mailde 21 agustos gunune kadar ulkeyi terketmesi gerektigi bildirildi benim anlamadigim burda sponsor tehdit etmiyor direk olarak diyorki programdan cikartildin ve cikartildigina dair yazi gerekli makamlara bildirildi dolayisiyla vizen 6 agustos itibariyle iptal edildi 15 gun icinde ulkeyi terket bunu aciklarsan sevinirim kafam iyice karisti bu konuda

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

birisi bu soledigin senin icin gecerli cunku k-mart herhangi bir sponsorla calismiyor. benim isverenim intraxla calistigini ve sadece intraxla gelen ogrencileri kabul edecegini soledi ve intrax is sozlesmesi yollamazsam imzalamayacagini bildirdi..

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

birisi bu soledigin senin icin gecerli cunku k-mart herhangi bir sponsorla calismiyor. benim isverenim intraxla calistigini ve sadece intraxla gelen ogrencileri kabul edecegini soledi ve intrax is sozlesmesi yollamazsam imzalamayacagini bildirdi..
    Bu istisnai bi durum o zaman..Bunun gibi istisnai durumlar söz konusu olabilir.Ancak bunu genellememek gerekli.

Benim belirtmek istediğim nokta o

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Arkadaslar goruyorum ki aslinda guzel bir noktaya deginmisiz oncelikle birisi istisnai olan senin durumun. Cunku W&T programina katilan 55.000 i askin kisinin buyuk bir cogunlugu sponsorlar araciligiyla islerini buluyor ve o sponsorlarin anlasmali olduklari sirketlerde calisiyorlar. Sponsorlarin ana gelir noktasini olusturuyor bu anlasmalar. Senin durumuna gelince K-Mart W&T programiyla daha once ogrenci almamis olabilr ve muduru programdan haberdar olmayabilir fakat benim anlatmak istedigim sey calisacaginiz yerden yazin orada calisacaginaza dair bir belge alip(is sozlesmesi ya da is teklif mektubu gibi) bunu hangi sponsorla gideceksen ona yollaman gerektigidir. Bu kadar basit. Fakat W&T ile ogrenci calistiran bir cok sirket seni calistiklari sponsorlara yonlendirecektir. Yani W&T ile programa katilan ogrencileri calistirmiyor ise calisacagin sirket program adina istisna olan budur. Son olarak senden Amerika'daki isverenine mutlaka senden kesilecek vergilere Medicare Tax olarak nitelenen vergiden muaf oldugunu belirt. Cunku Amerika'da calisan herkes bu vergiyi de oder.Sadece W&T ogrencileri muaftir.

Diger arkadasimin sorusuna gelirsek. Biz de hem sirket hem de sponsorlar adina yaklasik 70 tane ogrenciye ayni maili yolladik. Ve hatta Turkiye'ye girislerine delil olarak pasaportlarinin giriste muhurlenen sayfalrini scan ederek sponsor firmalarina yollamalari gerektigini ve aksi takdirde kacak gocmen olarak haklarinda islem baslatilacagindan bahsettik. Yukarida da degindigim gibi hic bir sponsor vize iptali yetkisine sahip degildir. Cunku bu program kulturel degisim programidir. Yani programinizi iptal ederek sizin DS-2019 formunuz gecersiz hale gelir ve calisamazsiniz. Fakat vize surenizin bitis tarihine kadar Amerika'da yasal olarak kalabilirsiniz. Size tum bunlari anlatmamin sebebi ise bir cok kisi bu durum yuzunden hem magdur olup ulkelerine donduler hem de program hakkinda olumsuz dusuncelere sahip oldular. Dedigim gibi Amerika'da kalabilir ama yasal olarak calisamazsiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)