Work and Travel 2025
Sayfa 4 Toplam 11 Sayfadan BirinciBirinci 12345678 ... SonuncuSonuncu
Toplam 314 adet sonuctan sayfa basi 91 ile 120 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 2011 work and travel

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı MFC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben bu sene gidip geldikten sonra birkaç tespitte bulundum, bunların sonucunda şu sonuca vardım: Birisi bir şirketi övüyorsa bilin ki bunu bir çıkar için yapıyordur

Niye böyle diyorum? Kısaca açıklayayım. Amerika'ya gittiğinizde yaşadığınız olumlu yada olumsuz şeyler üç şeye bağlıdır: Çalıştığınız yere, size ve şansınıza. Şirketin olumlu yada olumsuz hiçbir etkisi olmuyor. Belki faydasının dokunabileceği yerler oluyor, ama gözlemlediğim kadarıyla Türkiye'deki hiçbir şirket siz Amerika'ya gittikten sonra sizinle ilgilenmiyor. Zaten ilgilenmesini beklemek de ayrı bir hata ama anlatmak istediğimi anlamışsınızdır umarım.

Daha da kısaca şunu söylemek istiyorum: WAT için şirket değil, iş seçin
    yanlisin surda arkadasim:

eger sirket sana bir adaya yarim saatte bir otobus var diyorsa problemdir...
    eger sen isverenine gittiginde ben seni tanimiyorum diyorsa problemdir...
    eger sirket sen bu durumdayken telefonun acmiyorsa problemdir...

ben yasamadim ama sahit oldum...
    ve kimse demesin yhani hersey ogrenciye bagli...eger sirket gorevini yapmiyorsa zaten sansin yoktur...

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

açıkçası benim şirketten tek beklentim istediğim, kendi seçtiğim bir işe gitmekti.. onun için şirketlere gidip ellerinde ne işler olduklarını soruyordum.. birçoğu şu var bu var deyip atıp tutuyordu ki aslında dedikleri işlerin çoğu onlarda yok.. elindeki işlerin listesini gösteren şirketler de genellikle ufak şirketler.. onun için ben de bu ufak şirketlerden biriyle gitmiştim (explore yurtdışı eğitim).. he memnun mı kaldım, hayır.. neden; ilk başta seçtiğimiz işler için kıvırdılar yok işverenlerden biri istememiş de, diğeri saatlik ücretini düşürmüş de, bir başkası sadece kız öğrencileri alıyormuş da (onu da önceden söylemiyor tabi) cart curt.. sonra da başka işe gittik.. o işi kabul ettikten sonra da hiç bir şekilde şirketten yardım istememem gerektiğini biliyordum.. bir şikayetimiz olduğunda sürekli sponsorla iletişime geçtim..

kısacası bence iyi şirket senin istediğin işe seni gönderendir (tabi ki de olmayan bir işe değil).. he sen eğer nereye gittiğini araştırmıyorsan, iş sözleşmende neler yazılı okumuyorsan orası senin hatan..
    Konu nderssen tarafından (11-11-2010 Saat 10:50 AM ) değiştirilmiştir.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı iphonepowder Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben ozmanla gittim süper eğlendim.newyorka gitmiştim ben.çok iyi para kazandım ve gezdim.ankaradaki ozman çalışanları çok iyi ilgileniolar.ben amerikadayken bana e-mail gönderiolardı.ozmanla giden arkadaşlarım var ve çok memnunlar.bu senede ozmanla gidicem.erken başvuru çok önemli.hem iyi iş buluosun hemde vizeye giderken kolaylık oluo.
    hadi gencler ozman a dikkat cok magdur olan var adı gecen sırketten ve duyumlarıma gore ıstanbul subesı tam bir ticarethane nerden para kıvıracaklarını sasırmıslar. dıger bır konu ıse danısmanlık sırketlerıne buyuk beklentılerele gıtmeyın.yenilere tavsiyem sudur ki ilk once nerde calısmak ıstedıgınızı nasıl bı sey yapmak ıstedıgınızı kafanızda netlestırıp sonrada size uygun yerleri forumda arastırıp ona gore istediginiz yere gonderen sırkete gıdın .

şirketleri gezmeden once forumu gezin . ornegin ben gecen sene sirkete ben Cedar Point i istiyorum diye gittim yani sizde ilk once gıdecegınız yerın adını koyun.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

ote yandan bu sene job offer la Cedar Point e yeniden gitmeyi umuyorum ,herkese iyi bir WAT sezonu diliyorum. Cedar a selam Segman a devam

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

sırket secımınde cok dıkkat edın self gıdıceksenız en ucuz sırketı secın ..

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

arkadaşlar bir şirketle görüştüm full program ücreti 2350 bu fiyat normal mi?

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

full programın açılımı ne oluyor ? Yani içine dahil olan ve olmayan şeyleri belirtirsen yorum yapması daha kolay olur. Sanırım uçak bileti dahil bu fiyata
    Peki.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Thumbs up

Alıntı azuhazu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    full programın açılımı ne oluyor ? Yani içine dahil olan ve olmayan şeyleri belirtirsen yorum yapması daha kolay olur. Sanırım uçak bileti dahil bu fiyata
    uçak bileti değil danışman program ücreti ucuz bilet yardımı var sadece ayrıca vize
    randevu
    servis
    pasaport
    cep harçlığı ve 1000-1500 tl arasında bilet ücreti var

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı azuhazu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu fiyat normal mi azuhazu

BannedUser
    Guest

onurpasazade arkadasım

2350 lira 1.4 liradan dolar olarak ortalama 1750 dolar yapar. Sen dıyorsun ki bunun ıcınde pasaprt harcı ve vıze ucretı var demıssın

fırmalar genelde 1000 dolar alır pasaport zaten ucretsız ılk kez cıkarıyorsan sadece defter parası olan 100 lıra (foto dahil) verirsin. vie icinse 200 dolarin gider gorusme ve sevis icin yani 280-300 lira arasi toplamda 1300 dolar falan yani bu sirket muhtesem fiyat cekmis yani kaziklama anlaminda icinde bilet yoktur zaten bileti bu site de satiyorlar ucuza ya da kendin arar bulursun bence cok arkadasim farkli dusunen ya da hesabimda yanlis var diyen soylesin cep harcligi kismini anlamadim cep harcligindan onlara ne ki bence cok arkadas

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı makroklima Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    onurpasazade arkadasım

2350 lira 1.4 liradan dolar olarak ortalama 1750 dolar yapar. Sen dıyorsun ki bunun ıcınde pasaprt harcı ve vıze ucretı var demıssın

fırmalar genelde 1000 dolar alır pasaport zaten ucretsız ılk kez cıkarıyorsan sadece defter parası olan 100 lıra (foto dahil) verirsin. vie icinse 200 dolarin gider gorusme ve sevis icin yani 280-300 lira arasi toplamda 1300 dolar falan yani bu sirket muhtesem fiyat cekmis yani kaziklama anlaminda icinde bilet yoktur zaten bileti bu site de satiyorlar ucuza ya da kendin arar bulursun bence cok arkadasim farkli dusunen ya da hesabimda yanlis var diyen soylesin cep harcligi kismini anlamadim cep harcligindan onlara ne ki bence cok arkadas

makroklima
    sadece program ücreti 2350 danışmanlık ve ucuz bilet ve is fuarı gibi danışmanlıklar heralde bu hizmetin bedeli olacak. he birde sigorta olayı heralde.

bunların dışında ayrıca işte vize görüşmesidir,randevu servis pasaport defteribedeli uçak bileti ve cep harçlığı hariç onların ücreti ayrı.yani toplam herşeyiyle wat programı bana fazla fazla hesaplayarak 5000 tl ye maloluyo.bu fiyat normal mi? bana biraz fazla geldi de :S

Efsane Watçı cAv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    23

bu lirayla kayıt olmaya bu sene gecildi sanırım..ama gecen senelerle karşılaştırmam gerekirse senin kayıt 1500-1600 dolar arasında bi paraya gelecek..gecen sene eylülde 950 dolara kayıt olan birisi olarak söylüyorum ki bu fiyat yüksek..ekimdeyiz henüz erken kayıt sayılır yani başka şirketlerlede görüşmelisin..

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

anladım sağol arkadaşım.başka firmalala görüş diyosun ama işin açıkcası wat programı ile gitmeyi çook istiyordum...ama forumu takip ettikte bu işten daha doğrusu şirketlerden biraz soğumaya başladım :S iyi ve güveniilir bir şirket bulmak gerçekten zor anladığım kadarıyla :S formda şirket önerenlere şirket adamı gib davranılıyo şirketi beğenmeyenlere senin başına öleşeyler gelmiş ben hiç sorun yaşamadıım diyenler çıkıyo bu wat programı gerçekten kafamı karıştırmaya başladı

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Dolar düştü diye TL'ye geçiş yaptı çakallar.
    2009 Work and Travel (Virginia-North Carolina)
    2010 Work and Travel (Lake George, New York)
    2011 Internship (Germany)
    2012 Internship (???Bratislava)

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı ayhn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dolar düştü diye TL'ye geçiş yaptı çakallar.
    Hahaha, bu iyiydi. Haklısın.
    Peki.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

maliye bakanlığının bi talimatı diye duydum ne kadarı doğrudur bilemem artık

Tecrübe Puanı
    23

Alıntı onurpasazade Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    anladım sağol arkadaşım.başka firmalala görüş diyosun ama işin açıkcası wat programı ile gitmeyi çook istiyordum...ama forumu takip ettikte bu işten daha doğrusu şirketlerden biraz soğumaya başladım :S iyi ve güveniilir bir şirket bulmak gerçekten zor anladığım kadarıyla :S formda şirket önerenlere şirket adamı gib davranılıyo şirketi beğenmeyenlere senin başına öleşeyler gelmiş ben hiç sorun yaşamadıım diyenler çıkıyo bu wat programı gerçekten kafamı karıştırmaya başladı
    adı gecen 3-5 sahtekar şirket var sadece onun dışındakilerden magdur olanlar yok mu var elbet ama onlarınki biraz şans biraz dikkatsizlik..sen şirkete gider ben böyle bi iş istiyorum bunu bana verebilir misin diyeceksin..sonra sana buldum dedigi işten sonra abd de işverenine mail atacaksın böyle böyle diye..onun dışında sürekli şirkete gidip gelicek işlemlerini yakından takip edeceksin..eger ben şirkete kayıt olayım evde oturup şirketten telefon bekliyim dersen sallamazlar..takip edicek uyanık olacaksın..şansta önemli oda iyi giderse sorun yaşamazsın büyük oranda..

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

anladım arkadaşım sağol.vallaha gitmeyi çok istiyorum ama bu şirket muhabbetleri beni ürküttü.işimin takipçisi olurum o yönden sorun çıkmaz.zaten bu işe nerden baksan 5000 tl gömecem. abd ye gidene kadar tepelerine binerim ben enselerinden ayrılmam zaten.sana sormak istediğim şirketi seçerken gönderdiği kişi sayısına mı? daha önce gidenlerin deneyimlerine mi, fiyatına mı yada sponsor firmasına mı bakayım....? bu işin kriteri ne anlayamadım? birde şu soroyu soracam alaskaya gidip balık işine girip deli gibi çalışıp sonra 1 yada 2 hafta neyse artık deli gibi travel yapmak mantıklı mı..!

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

anladım arkadaşım sağol.vallaha gitmeyi çok istiyorum ama bu şirket muhabbetleri beni ürküttü.işimin takipçisi olurum o yönden sorun çıkmaz.zaten bu işe nerden baksan 5000 tl gömecem. abd ye gidene kadar tepelerine binerim ben enselerinden ayrılmam zaten.sana sormak istediğim şirketi seçerken gönderdiği kişi sayısına mı? daha önce gidenlerin deneyimlerine mi, fiyatına mı yada sponsor firmasına mı bakayım....? bu işin kriteri ne anlayamadım? birde şu soroyu soracam alaskaya gidip balık işine girip deli gibi çalışıp sonra 1 yada 2 hafta neyse artık deli gibi travel yapmak mantıklı mı..!

Öyle birşey yapacağına, turist vizesiyle git Amerikaya ya da olmadı sahte bir iş alarak gidersin yaparsın tatilini. 5000 tl ye Amerikada çok güzel bir tatil yapabilirsin. O kadar para harcayıp Amerikaya gideceksin, daha sonra tatil için para biriktirmek için deli gibi calışacaksın. Bu olayı büyütmemek gerekiyor bu kadar
    Peki.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

peki ne yapmalı..?

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

peki ne yapmalı..?

Güzel bir soru.Ben sana dediğimi yapmadım,senin düşündüklerini yaptım.Benim dediğimi yapan olmuşmudur şimdiye kadar bilmiyorum ama pek akıl karı bir şey değil bu wat. Ama illaki ben iyi yanlarını duymak istiyorum diyorsan git herhangi wat şirketine sana wat olayını öyle bir anlatırlarki kendinden geçersin, wata aşık bile olablirsin. Yani Amerikaya turist olarak hiç gitmediğim için bilemicem ama wat yapmış birisi olarak turist olarak gitmeyi yeğlerdim. Dextro diye bir üye var ona sor bu soruyu.Kendisi hem turist vizesiyle hem de watla gitti.
    Peki.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

wat olayını sadec çalışma kısmından dolayı mı turist olarak gitmeye yeğliyorsun yoksa başka sebeplerde var mı?

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Ayırdığın 5000 TL ye acıyorum o yüzden. Yani verdiğin örneğe bakarsak, bir ya da iki hafta tatil için 5000 liran gidecek belki daha az ya da daha fazla artı orda deli gibi çalışacaksın yorulacaksın,eziyet çekeceksin.Bunu wat şirketleri açısından bakarsak CV de Amerikada çalışmış olduğun görünecek,Watla Amerikaya gidip çalışmak zor birşey değil artık. Herkezin yapabileceği birşeyin CVnde pek bir önemi yok. Ne fark var ABD de çamaşırhanede çalışmakla TR de aynı işi yapmak arasında.İşte yeni kültürmüş,dilinin gelişmesiymiş felan.Kültür görmek için 5000 lira harcamana gerek yok,git Sultahmet Meydanına,üç ayda dil felan gelişmez oraya gitmenin şokunu atlatamadan Türkiyeye geliyorsun birde Türkiyenin şoku.Derin konular bunlar.Fazla düşünme bence.
    Peki.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

eee gitmeyeyim mi yanii..!

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

bu olay madem hiç iyi bir program değil o zaman millet neden 2. ye veya 3. ye gidiyo :S

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Hiç bir üyeye bu kadar çok cevap vermemiştim. 5000 lira senin cebinden cıkıyor arkadaşım,sen bilirsin.Herkez bildiğini,gördüğünü, başından geçeni anlatıyor sana.Sana sadece karar vermek kalıyor.O para lafı edilecek şekilde mühim değilse senin için git derim.Git gör yaşamı,hayatı,özgürlüğü vs. En azından vizyon sahibi olursun,bakış açın değişir,filmlerdeki gibi olmadığını görürsün anlarsın herşeyin. Tr de iş beğenmeyip çalışmayıpta,Amerikada tuvalet temizleyip geldiğinizde Amerikada çalıştım ettim vs. diye havalara girmeyinde,kendinize başkasına bile yapamayacağınız en büyük kötülüğü yapmış olursunuz sonra.Sana iyi watlar.
    Peki.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

bilgiler için sağol.ben tr de de tuvalet ve oda temizliği yaptığım için sorun olmaz benim açıımdan.amaç abdyi görmek.bu kadar düşük maliyetle abdyi yaşayabilirmiyiz 3 aylığına...? ben iyi bir macera olacağını düşünüyorum...bakalım hhayırlısı...tekrar teşekkür ederim bilgiler için.herkese cvb yazmıyon heralde zahmet oldu.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

o parayla orda 3 ay yaşaman imkansız...yaşayabileceğin maksimum 2-3 haftayı geçmez...tabi bu iyi bir şekilde..hadi kastın 1 ay yaşadın.ama ben ihtimal vermiyorum..azu nun dediklerine katılan çok insanda var.senin gibi o maceraya atılmalıyım diyende var..bu tamamen kişisel görüş..ama azunun dedikleride tamamen doğru kendince..en basitinden biz 3 kişi gittik.aynı şeyleri beraber yaşadık.ama diğer 2 arkadaşım azu yla aynı fikirde.fakt ben tekrar gitmek isterim..dediğim gibi bu tamamen kişisel bi görüş.forumu iyice araştırarak, hikayeleri okuyarak kendince bi artı-eksi tablosu çıkarmalısın ve tamamen kendin karar vermelisin.orada kesinlikle yaşayacak olan sensin..ve ynlız başına bişeyleri kaldıracak olanda...yani işi özü kendindce bi değerlendirme yap ve karar ver...

şirket konusuna gelince...bu sene sponsorlar artış yapmış.(şirketlerin söylediğine göre!) ve o yüzden eylül-ekin fiyatları ortalama 1300-1500$ arası değişiyomuş.aldığım duyum ve tüyolara göre sizlere söyleyebileceğim bunlar...

Tecrübe Puanı
    23

abi bu wat olayı icin herkes farklı birşey söyler bu işten zevk alacak mısın bu tamamen kişisel..adam benle aynı yemegi yiyor aynı yerde yaşıyor aynı işi yapıyor ama o memnun degil ben cok memnundum mesela..benim düşüncem sürünsenizde gidindir ama ben sövenleri bi daha abd lafını bile duymak istemeyenleride cok gördüm..

karar senin onur kardeşim forumda her konuda bilgi var yazıları oku kendince bi degerlendir ona göre karar ver..burda sana kesin gitmelisin veya gitmemelisin diyecek birilerini bekleme

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

teşekkür ederim yorumlarınız için.ben belli bir yaşa gelmiş ve bu süreçte çok olmasada okul ve iş tecrübesine sahip biriyim.ama yine de abd de bir tecrübenin insana birçok şey kazabdıracağı düşüncesindeyim. ve bu süre 3 ay gibi bir zaman.hepinize yorumları için teşekkür ederim.Şuan tek düşüncem hangi şirket,hangi eyalet ve hangi iş..?bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)