Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Washington DC-Virginia(Alexandria Bölgesi) 2010 Maceralarım :)

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Lightbulb Washington DC-Virginia(Alexandria Bölgesi) 2010 Maceralarım :)

Selam Arkadaşlar Geçen Hafta Pazar akşamı (20 Haziran 2010) New York'a iniş yaptık. Şu anda DC'nin hemen yanında bulunan Alexandria'dayım. Premier Aquatics firmasında Cankurtaran olarak çalışıyorum şu anda.

NYC'de 2 gün kaldıktan sonra kalacağım yere(Alexandria) Türkiye'deki hizmet aldığım firma tarafından arabalarıyla kişi başı 40 dolar karşılığında bırakıldık. (Daha sonra bu firmayla ilgili deneyimlerime değineceğim).

Kalacağım eve haftalık 100 dolar veriyorum. 2 oda bir salon odalarda ve salonda 2'şer kişi kalıyoruz. Ev eşyalı zaten şirket bizim adımıza tutmuş ev ücretini paychecklerimizden kesiyorlar. Bu az parayla gelen arkadaşlar için iyi bir şey. Evde internet yok ama ruslar bir tane kablosuz ağı kırmış ben gelmeden önce biz de onu kullanıyoruz. Bu arada ev site içerinde GYM ve Havuz var ücretsiz kullanabiliyorsun. Ama havuz'u evdeki sadece 4 kişi kullanabiliyor. 6 kişi olarak tanımlanmamış çünkü. Bu sitede ve çoğu sitede community center denilen buluşma toplanma alanları var içerisinde mutfağı vs olan Televizyonlu büyük bir salon gibi düşünün. Evimizde televizyon yok ama isteyen buradan televizyonu izleyebiliyor.

Burada Çok rus ukraynalı ve Polonyalı wat öğrencisi var doğal olarak kız da var Hatta şu anda sağ yanımda bir tanesi mutfak tezgahının üzerine öyle bir oturuyor ki anlatamam

Yazacaklarım devam edecek arkadaşlar. Social Security Number'ı ayarlamaya gideceğim birazdan.

Amerikadan sevgilerle...

Ekleme...

-Ev kiraları haftalık 100$, Girişte 150$ depozito ödüyorsunuz.
    -Evler eşyalı ABD'nin diğer evlerinin %80'inde olduğu gibi
    -2 oda 1 salon evler (ABD'liler buna 2 yatakodalı ev diyorlar salon odadan sayılmıyor)
    -Bazı evlerde 2 odada 3er 3er kalınıyor. Bazısında (benimkisinde olduğu gibi) odalarda 2şer salonda da 2şer kişi kalıyor. Bazısında ise bir oda büyük bir oda küçük oluyor 4 birisine 2 birisine yerleştiriliyor.
    -Evlerde kalacağınız kişileri önceden istek yapma imkanınız var. Türklerle kalmak istemiyorsan yabancılarla kalabilirsin.
    -İşe genel olarak Ruslar, Ukraynalılar, Polonyalılar geliyor. Arkasından en fazla Türkler var. Amerikalı çalışan sayısı az. Kolombiya, venezüella gibi güney amerika ülkelerinden de tek-tük denk gelebilir.
    -Genellikle verildiğin eve yakın havuza veriyorlar. Evin çalıştığın havuza 6 milden fazla (yaklaşık 10 km) uzakta ise seni süpervisor'ın işe götürüyor arabasıyla. 6 mil'den az durumlarda bisiklet veya araba satın alarak işine gidebilirsin. Toplu taşıma çok yaygın değil genelde.
    -İlk gittiğinde sözleşme imzalıyorsun. Gidiş tarihine göre ev kirasının tamamını ve depozitoyu 3 ve ya 4e bölerek ilk paychecklerinden kesiyorlar.
    - 50 Dolar Kıyafet ücreti de ilk paychecklerinden birinde alınacak (Şort + 2 Tshirt + Düdük) dolayısıyla ilk 1,5 veya 2 ay doğru düzgün para alamayacaksın demek oluyor.
    -Ona göre yanında 750+ dolar olması senin yararına.olur.

...

-İş tanımı cankurtaran gibi gözükse de imzalayacağınız iş sözleşmesinde havuz operatörlüğü de yazıyor. Havuz operatörlüğü belgesini oraya vardığınızda size çalışmak için birkaç sayfa döküman ve örnek soru verecekler onlara çalışırsanız geçersiniz. 50 soru soruyorlar 35 doğru yapmanız lazım en azından.
    -Havuz operatörlüğü belgesi virginianın her şehrinde gerekmiyor, ama şirket geçen yıl bazı öğrencilerin belgesiz çalıştığı sırada 2000$'a varan cezalar yiyince herkesin almasını istedi.
    -Sınava giriş ilk seferde ücretsiz, geçemezseniz ikinci ve sonrası sefer için her seferinde bu yaz 50$ dolardı seneye 75$ olmuş geçen kontrol ettiğimde.
    -Sorular çok zor değil, ben 3-4 saat çalışmayla geçtim. Ama ingilizcenizin olması lazım anlayacak kadar. Eğer yoksa birisiyle beraber türkçeye çevirip sınava öyle girersiniz.

-Her bir saatlik sürede 15 dakika mola hakkınız var. Yani 45 dakika çalışıp 15 dakika dinleniyorsunuz.
    -Çalışacağınız havuzlar tek cankurtaranlı, 2,3,4 ve üstü olarak değişebilir. Havuzun büyüklüğü ve mekanda bulunan havuzların sayısına bağlı olarak.
    -Buna göre tek cankurtaranlı havuzlarda 45 dakika sonunda düdük çalıp herkesi havuzdan çıkartıyorsunuz. Diğer havuzlarda sadece 16 yaşından küçükler havuzdan çıkıyor. Yetişkinler kalabiliyor.
    -Çok cankurtaranlı havuzlarda işler biraz daha değişik eğer tek havuz varsa bir ya da iki kişi ya da artık havuzdaki insan sayısının çokluğuna göre ya da birden fazla havuz varsa ikisini görebilecek konumda tek kişi, göremeyecek konumda 2 kişi vs. 15 dakika nöbette kalınıyor.
    -Havuzlarda Her gün sabah havuzu açtığınızda kimyasal kontrolleri yapılır, her havuzda bulunan test aletleriyle.
    -Bu testlerden Ph, Klor testi her saat başı yapılıyor. siyanürik asit, havuz içine dağılmış serbest klor testi ve adını şimdi hatırlamayamadığım bir test daha haftada bir kez yapılıyor.
    -Bu yapılan testler havuz defterine gerekli kısımlara yazılıyor.
    -Beklenmedik bir zamanda size şehrin sağlık departmanı denetçisi, süpervisor veya şirket bölge yöneticilerinden birisi denetlemeye gelebilir.
    -Sağlık denetçisine karşı dikkatli olmanız lazım. Her havuza ayda bir kez gelir genelde. Size 5 testin hepsini yaptıracak, Havuzun genel temizlik durumuna bakacak, havuz ekipmanlarının doğru çalışıp çalışmadığı durumları hakkında size soru da sorabilir. Sorun olsa da olmasa da bir rapor doldurup size verecek. Bu raporu süpervizorünüz sizden alacaktır.
    -Süpervizörünüz her hafta en azından 3 kez bir havuzu denetlemek zorunda. Haftada 3 kez gelip genel durum hakkında rapor dolduracak. Bunlarda sorun olmaz, zaten bir süre sonra kanka gibi bişey oluyorsunuz

-Havuzları her sabah testten sonra genel durumuna göre, havuz bölgesi süpürülmesi, havuzun içerisinde yer alan yaprak vb. maddelerin süzgeçle alınması, havuz dibinde görüntü kirliliği yaratan yabancı maddelerin de havuz vakum aletiyle çekilmesi işlemi duruma göre yapılıyor.
    -Vakum genelde haftada 1-2 kez yeterli oluyor. Bazı havuzlarda 10 günde bir yaptığım bile oluyordu
    -Tabi diğer bir şeyde havuz çevresinde bulunan şezlong ve sandalyelerin minderleri varsa sabahları onların yerleştirilmesi ve akşam çıkarken toplanıp odaya konması gerekiyor.
    -Tüm bu işleri tek kişilik bir havuzdaysanız tek yaparsanız ama o zaman zaten havuz küçük olur. Birden fazlaysanız bölüşüyorsunuz zaten.

-Cankurtaranlık için aranan koşullar ve geçmeniz gereken sınavlar ve almanız gereken 2 günlük bir eğitim de var tabi (eğitim şart )
    -Bunun ilk koşulu 300 metre hiç durmadan yüzmeniz. Süre sınırı yok ama rahat rahat takılabilirsiniz .
    -Bu 300 metrenin 100 metresi kurbağalama, 100 metresi kulaç, 100 metrede ikisinden karışık yüzebilirsiniz.
    -Bunu geçtikten sonra 25 metre yüzüp havuzun dibine bırakılmış 5kg ağırlığında olan dumble'ı iki elinizle çıkartıp sırt üstü iki elinizde dumble'ı tutarak, yani ellerinizi yüzmek için kullanmadan 25 metre geriye doğru yüzmeniz gerekiyor.
    -İlk seferde başaramazsanız tekrar etme hakkınız var.
    -Bu ilk testi geçmeniz durumunda eğitime girme hakkına sahip oluyorsunuz. Gerçi dumble'ı geçemeyenler ile 200 ve üzeri yüzenler daha sonra eğitimden önce geçtiler.
    ...
    Konu solakbeyi tarafından (04-10-2012 Saat 03:20 PM ) değiştirilmiştir.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Evet Sosyal Security Office'e gittim. Ama şirketim sağolsun geçen hafta yapması gereken sevis kaydını yapmadığı için SSN alamadım. Birazdan Sevis kaydımı yapmaya çalışacağım. Yarın da tekrar giderim artık ofise. Sevis kaydımı yapamadım bakalım sponsorumla iletişime geçeceğim. Son durumu bildiririm yine.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

kaldığın yerde ulaşım nasıldı acaba, gece hayatı hareketli bir yer mi?
    biraz bilgi verebilirmisin

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

devamı gelmemiş bu hikayenin devamını bekleriz

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

yazara nasıl ulaşıcaz acaba

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Soru: Alexandria (premier aquatics) gece hayatı olarak nasıldır acaba?
    sürekli taksiye para bayılmak zorunda kalacakmıyız?

Cevap: Alexandria'nın neresinde kalacağınıza bağlı. Daha doğrusu Premier'in sizi o bölgede nereye yönlendireceğine. Metro hattına yakın bir yerde de olabilirsin. Otobüs hattının geçtiği bir yerde de olabilirsin. Ve Otobüsün zar zor geçtiği bir yerde de olabilirsin. Tamamen şansına kalmış bir şey bu. Tabi ki en güzeli metro hattına yakın olman. Taksiye binecek para verecek Work and Travel'cı arkadaş nadir olur. Genelde birileri araba alır onlarla beraber takılırsınız. Yani eğer araba alamayacaksan araba alan veya arabası hali hazırda bulunan kişilerle sıkı arkadaşlık kurmaya bak. )

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

o bölge hakkında paylaşabileceğin şeyler var mı ? zaman nasıl geçirilir?
    2.iş bulmak mümkünmü gibi?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

solakbeyi ile iletişime gectim finalleri bitince hikayenin devamını getirecek. Kafamıza takılanları sorarız bi kac gun daha sabredin arkadaslar

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

hadi devamını bekliyoruz ama

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

benimde bu sene gitmeyi düşündüğüm yerlerden birisi.nasıl tavsiye ediyormusunuz?

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

solakbeyi finallerin bitmedi mi daha?

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

kardes ben bu yaz katılacağım wata..senin gittiğin iş aynı amerikadaki şirketimizde aynı ben de alexndria sehrine gıdecegım..bana ne tavsıye eden orda ne yapıp ne yapmamalıyım bıde ben cok ıyı yuzme bılmıom bılıom ama cnkurtaranlık kadar degıl..sorun olurmu turkıyede mulakat yapılmadı yapılmayacakmısda..numaram numara paylaşımı yasak ismim serdar yardımcı olursan cok sevınırım
    Konu Ugur tarafından (28-03-2012 Saat 08:15 PM ) değiştirilmiştir.

Profesyonel Watçı ByLyric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    15

Arkadaşlar biraz vitesi boşa almakta fayda var hani
    ---wat where amazing happens---http://www.turkishwat.net/image.php?type=sigpic&userid=7507&dateline=1307807  820

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

@ serdar öğutlü
    arkadaşım şubat başı gibi mulakat yaptılar, sanırsam geç kaldın kayıt olmak için nisan mayıs gibi cankurtaranlık eğitimi olacak istanbulda büyük ihtimalle oraya gelirsin sende orda yüzüp yüzemeyeceğini görürsün.yanlız yüzme hızın çok önemli değil. 300m yüzebiliyor olman ve 3 metre gibi bi mesafe dalıp 5 kg ağırlığı çıkartman yeterli.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

archendeno yada hayalperest watçı şirket şubatta mülakat yapacaktı yapmadı şirketle en son görüşmemizde de mülakatyapılmayacağını bildirdi ama kesin değilmiş..kayıt için geç mi kaldım o nası olur ben kasım kayıt yaptırdım yani aralıkta şirkete vermem gereken parayı vermiştim..bana tel ulaşabilir misin sen mesaj atıp tanıtsan arasam konuşsak olur mu???numaram sanırım görebiliyorsun

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

merhaba serdar bey az önce telefonunza mesaj attım ama iletilmedi, premier aquatics bu sene türkiyedeki ciee üyelerinden sadece advisten lifeguard alıyor. bildiğim kadarıyla başta bu böyle değildi fuara 1 ay kala flan böyle bir karar aldılar.eğer firmanız advis değilse ve premier aquatics değiştirmezse bu kararını büyük ihtimalle bu firmada çalışamazsınız.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

İlk Mesajda yazıdklarımı güncelledim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)