Toplam 24 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 24 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: WAT Ne Kazandırır Ne Kazandırmaz ?

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

Post WAT Ne Kazandırır Ne Kazandırmaz ?

Work And Travel programına hazırlanıyorsunuz bir çoğunuz birçoğunuzda daha önce gittiniz.Bu yazım daha çok ilk defa gidecek veya gitmeyi düşÃ¼nüp karar veremeyenler için.Yaşlanmamın ve yaşadığım hayatın verdiği az bucuk tecrübeyle WAT hakkında düşÃ¼ndüklerimi yazmak ve kafası bu konuda karışık olan arkadaşları bir nebze olsun aydınlatmak istedim.

WAT Ne Kazandırmaz ?

WAT arkadaşlar herkesin düşÃ¼ndüğünün aksine genelde (istisnalar kaideyi bozmaz) para kazandırmaz !!!

WAT ile çalışarak genelde oraya gitmek için harcadığınız para kadar bir mebla kazanırsınız ve yine genelde bu parayı orada gezme ve alışveriş amaçlı kullanırsınız ve bitirip dönersiniz tabi harcamamak ve gezmemek sizin elinizde !

WAT Ne Kazandırır ?

WAT insana hayatında maddi hiçbirşeyle satın alamayacağı şekilde bakış açısı(vizyon) kazandırır.Aldığınız nefesin tadına varırsınız geçirdiğiniz saniyenin önemini fark edersiniz tabi bunlar genelde dönüp geldikten sonra farkına varabileceğiniz şeyler oraya gittiğinizde bunu bu kadar çok derinlemesine fark edemiyor insan ne yazık ki dönmeye yakın bunların farkına varmaya başlıyorsunuz bazı arkadaşlar bana abartıyor diyebilir bunlar benim için abartı değil WAT ile amerikaya giden çoğu arkadaşımın bana katılacagını düşÃ¼nüyorum.

Ve emin olun dönüp geldiğinizde bir şekilde mutlaka ABD ye geri gitmek isteyeceksiniz mutlaka ne kadar olumsuzlularla karsılassanızda keşke bunu daha önceden yapsaydım diyeceksiniz.Genelde kızlar geri gitmek istemiyor bunuda ayrıca belirteyim bazı kız arkadaslarım var “bi daha mı aman aman uzak olsun diyolar” tabi onlar için durum biraz daha farklı

Şimdi ilk başta söylediklerimi biraz açayım şimdi herkes oraya en fazla 4 aylığına gidiyor ve çalışması gereken bir iş oluyor tabikide bu yuzden bu 4 aylık süre içierisinde sürekli plan yapıyorsunuz zamanı nasıl daha iyi kullanıp buradaki zamanımı daha iyi geçirebilirm diye her şeyden biraz biraz yapmak istiyorsunuz alışveriş gezip tozma burada yapamayacagınız bazı maceralar felan derken bu planlamayı yaparken zamanın kıymetini öğreniyorsunuz daha az uyuyup daha çok çalışıyorusunuz ve kendinize vakit ayırıyorsunuz yani hayata…!!!

Daha az uyuyup daha çok çalışıp kendinize vakit ayırdıgınızda yaptıgınız sedyen iki kat daha fazla zevk alıyorusunuz bunu yapmak için ne kadar caba gösterdiğinizi biliyorsunuz çünkü ve bu yuzden daha dolu dolu yasamaya çalışıyorsunuz o anı ve dediğim gibi nefes aldığınız saniyenin önemini fark ediyorsunuz …!!!

Bunlar size geri döndğünüzde hiçbir kitapta bulamayacagınız ve hiçbir maddi değerle satın alamayacagınız bir “vizyon” bırakıyor.Ve bu vizyon sadece kişisel olarak düşÃ¼nmeyin biz arkadaşlar bu ülkenin gelecek nesilleriyiz bu vizyon bizimle beraber bizim ve bizden sonraki nesillerinde hayatına etki edecek.

Yani aslında çoğunuzun bi yaz macerası olarak gördüğü bu olay sadece bir yaz macerası değil !!!

Eğer ilk defa gidiyorsanız gitmeden önce şöyle bir dönüp hayatınıza bakın nerede oldugunuza neler yapmak istediğinize !!!

Çünkü döndüğünüzde aynı hayata bakıyor olmayacaksınız !!
    !

Saygılarımla …!!!

(bu yazım gereksiz görülür ve silinirse alınmam çünkü sadece yazmak istedim…!!!)

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

saol sincili sonuna kadar okudum ve ilk defa gidecek birisi olarak seninde dediğin gibi (Çünkü döndüğünüzde aynı hayata bakıyor olmayacaksınız !!!)
    çok şey değişecek dünyanın ne kadar küçük olduğunu,nasıl para kazanılıp harcanılacagını ,kendi ayaklarımın üzerinde nasıl durmam gerektıgı öğreneceğim. belkı de orada karsılastıgımız her sorun karsısında çözüm yolları arıyacak buluncada sevinecek ya da bulamayınca üzülüp ders cıkaracak ve dahada olgunlaşacagız çünkü bizi insan ilişkileri olgunlaştırır.ben mesela hep kendımde biraz özgüven eksıklıgı toplum ıcınde rahat davranma eksıklıgı hıssedıyorum ve bu yürüyüş tarzımızı bile etkiliyor..gidip gelince belki bi çok şey değişir. .. çünkü ilk defa üniversiteyi kazandıgımda ailemden ilk defa uzaklasmıstım baska bı sehire gelmiştim çok farklı gelmişti sonradan alıstım bı sekılde ..şimdi ise ilk defa aılemden uzakta hem de baska bi ülkeye dünyanın jandarmalıgını yapan bi ülkeye gideceğim ..değişceğimi biliyorum
    "20 years from now, you will be more disappointed, by the things you didnt do, than by the ones you did. so explore, dream, discover...'' Mark Twain

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Sincili dediklerine birebir katiliyorum..orada zorluk cektigimiz,yeter artik donuyorum dedigimiz,ya da iyiki gelmisiz iyi ki sunu yapiyoruz dedigimiz bir suru an var.Ama buraya gelip arkaniza donup baktiginizda hersey icin iyi ki yapmisim diyorsunuz..Cok guzel bir yazi olmus eline saglik..

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Eline, koluna, bileğine, klavyene, en önemliside yüreğine sağlık @sincili
    süper olmuş cidden süper yani. WAT olayı budur arkadaşlar bunun başka açıklanabilecek bir şekli daha olamaz.

bir kaç birşeyde ben eklemek istiyorum müsadenizle arkadaşlar,

WAT insana ne kazandırır,

1- Hayatınızda Türkiyenin sınırları dışına çıkmamış biri olarak, yurt dışı deneyimi, diğer kültürler nasıl? insanlar nasıl yaşıyor, felan filan,

2- Hayara bakış açınız cidden değişir gitmeden önce bir sonrki günü düşünüyorsanız gideip geldikden sonra 1 yıl sonrasının planını yaparsızın.

3- Ailenizden ayrı, sevdiklerinizden ayrı, ülkenizden ayrı bir müddet nasıl yaşanıyor,nasıl kendi ayaklarınızın üstünde durabiliyorsunuz, onun lezzetinin alırsınız ve sahip olduğunuz değerlere daha da fazla sarılırsınız. (zira balıklar yaşadığı suyun mükemmelliğini bilmez eğer hiç suyun dışına çıkmamışsa.)

4- Kendinize olan özgüveninizde müthiş bir artış olur. (abi ben ABD görmüş adamım, bu da neki, biz orda ne sıkıntılar çektik, her işi yaparım havasına girersiniz ).

5- Hayatınızda bir daha belki yaşamayacağınız ve ömrünüz boyunca anlatacağınız hatda torunlarınıza bile "BEN ABD'de iken" diye başlayan hatıralarınız olacaktır.

6- yaw birde paramız olsa herşey "10 numara" olcak aga tabi para kazananlarda var onların deneyimleri daha farklı ve tatlı oluyor kimileri babalarının 1 yılda alabileceği parayı 4 ayda alıp gelince tabi durum değişiyor.

Neyse @sincili açtı bizde yazalım dedik
    "ALL GOOD THING TO THOSE WHO WAIT"

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

vay be çok çok güzel, açıklayıcı olmus ellerinize sağlık

Efsane Watçı cAv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    23

gercekten yazılar cok güzel olmuş Sincili ve beysinCDa yı tebrik ediyorum..Ve Sincilinin üni örnegi aynen benim icinde gecerli..daha önce abim amerikaya gitmişti ve 4 ay sonra eve gelen adam gercekten farklıydı..pozitif yönde..zaten bu yola girmemin en önemli sebeplerinden biri bu oldu..tekrar teşekkürler ..

Forum Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

@Sincili gerçekten çok güzel bi yazı olmuş.İçindekileri en iyi bir şekilde anlatıp bizim neler yaşayıp düşÃ¼nebileceğimizi çok iyi anlatmaşsın.
    ""Let the game begin""

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Work and travel çalışarak özgürleşmektir... working with gaining freedoom
    Daha önce israile gitmiştim gençlik kampına pasaportumda vizesi duruyo. Bir de bunu yanına abd vizesi eklenirse çok hoşş olur çoook

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

@sincili paylaşımın cidden cok hoş olmuş ellerine sağlık daa ilk kez wat a gidcek bi bayan olarak bahsettiğin bayanların neden bdaha mı asla dicek kadar memnuniyetsiz olduklarını cok merak ettim :S ??????

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaşlar artık türkiye gençleride avrupalı gençler gibi dünyayı gezebilecek.biliyorsunuz bazı ülkelerle vize kalktı .ben amerikadan döndükten 1 hafta sonra 2haftalığına lübnana gitmeyi planlıyorum.ondan sonrada sık aralıklarla diğer ülkelere. ben hukukçuyum devam zorunluluğum yok ayda bir bir haftalık seyahatler yapabilirim.rusyayada haziranda vize kalkıyor ve bi kaç ülkeye daha yazın başına kadar vize kalkacak.konsolosluğa gitmeden pasaportla doğru havaalanına gitmek yeterli olacak tabi.avrupaya da ancak turist vizesiyle gidebilicez.bu;gençlere okul eğitimden apayrı bir bakış açısı kazandırır ve gençlerin at gözlüklerinden kurtulmalarını sağlar diye düşÃ¼nüyorum.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı necmar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar artık türkiye gençleride avrupalı gençler gibi dünyayı gezebilecek.biliyorsunuz bazı ülkelerle vize kalktı .ben amerikadan döndükten 1 hafta sonra 2haftalığına lübnana gitmeyi planlıyorum.ondan sonrada sık aralıklarla diğer ülkelere. ben hukukçuyum devam zorunluluğum yok ayda bir bir haftalık seyahatler yapabilirim.rusyayada haziranda vize kalkıyor ve bi kaç ülkeye daha yazın başına kadar vize kalkacak.konsolosluğa gitmeden pasaportla doğru havaalanına gitmek yeterli olacak tabi.avrupaya da ancak turist vizesiyle gidebilicez.bu;gençlere okul eğitimden apayrı bir bakış açısı kazandırır ve gençlerin at gözlüklerinden kurtulmalarını sağlar diye düşünüyorum.
    Dostum bende Avrupa'ya serbest dolaşım var da ahh para olsa da ayda bi kere gidebilsem bir yerlere
    2009 Work and Travel (Virginia-North Carolina)
    2010 Work and Travel (Lake George, New York)
    2011 Internship (Germany)
    2012 Internship (???Bratislava)

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı rise'nfall Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @sincili paylaşımın cidden cok hoş olmuş ellerine sağlık daa ilk kez wat a gidcek bi bayan olarak bahsettiğin bayanların neden bdaha mı asla dicek kadar memnuniyetsiz olduklarını cok merak ettim :S ??????
    kızlar biraz daha hassas oluyor tabi bazı konularda yanlış anlaşılmasın doğaları gereği bazı olumsuzluklara direnmeleri yada olur ya böyle demeleri çok ta kolay olmuyor tabi bunu genellemek yanlıs benim bahsettiğim işi orada ters giden birkaç kişi endişe edecek bişi yok tabikide

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı sincili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kızlar biraz daha hassas oluyor tabi bazı konularda yanlış anlaşılmasın doğaları gereği bazı olumsuzluklara direnmeleri yada olur ya böyle demeleri çok ta kolay olmuyor tabi bunu genellemek yanlıs benim bahsettiğim işi orada ters giden birkaç kişi endişe edecek bişi yok tabikide
    umarım onlardan biri olmam

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı rise'nfall Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    umarım onlardan biri olmam
    umarım !!!

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı ayhn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dostum bende Avrupa'ya serbest dolaşım var da ahh para olsa da ayda bi kere gidebilsem bir yerlere
    eğer amacın sadece gezmekse alışveriş yapmıcaksan ucuza gezebilirsin trenle ve ucuz pansiyonlarda kalırsın sadece konaklama yeme ve yol masrafın var.ben son bir senedir hukuk bürosunda çalışıp biraz para biriktirdim üniversite bitmeden o parayı gezerek harcamak istiyorum.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı necmar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eğer amacın sadece gezmekse alışveriş yapmıcaksan ucuza gezebilirsin trenle ve ucuz pansiyonlarda kalırsın sadece konaklama yeme ve yol masrafın var.ben son bir senedir hukuk bürosunda çalışıp biraz para biriktirdim üniversite bitmeden o parayı gezerek harcamak istiyorum.
    Aslında dediğin gibi benim de planlarım var da asıl yapamama sebebim yanıma arkadaş bulamıyorum. Tamam bana bütün avrupa serbest de yanıma adam yok Yoksa dediğin gibi çok büyük masraf olmaz
    2009 Work and Travel (Virginia-North Carolina)
    2010 Work and Travel (Lake George, New York)
    2011 Internship (Germany)
    2012 Internship (???Bratislava)

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

@sincili ve akabinde BeysinCDA çok teşekkürler paylaşımlar için....

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Güzel bir yazı olmuş arkadaşlar elinize sağlık....

Kaybedilen: Türkiyede geçirilecek küçük bir yaz ....
    Kazanılan: Amerikada geçirilecek büyük bir yaz ....

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı sivilhava Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güzel bir yazı olmuş arkadaşlar elinize sağlık....

Kaybedilen: türkiyede geçirilecek küçük bir yaz ....kazanılan: Amerikada geçirilecek büyük bir yaz ....
    abi gerçekten çok büyütüyoruz amerikayı .ülkemi hiçbişeye değişmem ..ben busene ilk defa gitcem ve 2008 yazı mesela benım en güzel yazımdı çok tutkulu bi aşk yaşamıstım ..çok güzeldi o yaz :d
    "20 years from now, you will be more disappointed, by the things you didnt do, than by the ones you did. so explore, dream, discover...'' Mark Twain

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı sucre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi gerçekten çok büyütüyoruz amerikayı .ülkemi hiçbişeye değişmem ..ben busene ilk defa gitcem ve 2008 yazı mesela benım en güzel yazımdı çok tutkulu bi aşk yaşamıstım ..çok güzeldi o yaz :d
    bi git gel görcem ben seni forumda

ayrıca bizde bir karış vatan toprağını hiçbişeye değişmeyiz o ayrı mevzu karıştırmamak lazım birazda yazarken dikkat etmek lazım !!!

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

bi git gel görcem ben seni forumda

ayrıca bizde bir karış vatan toprağını hiçbişeye değişmeyiz o ayrı mevzu karıştırmamak lazım birazda yazarken dikkat etmek lazım !!!
    bana eski sevgilimi geri getirin wat tan vazgeceyim

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

bana eski sevgilimi geri getirin wat tan vazgeceyim
    gitmek isteyen gider istesende durduramazsın...!!!

gelmek isteyen de gelir istesende engel olamazsın ...!!!

bu yüzden ne giden nede gelen için hayatında bişeyleri değiştirme !!!

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

gitmek isteyen gider istesende durduramazsın...!!!

gelmek isteyen de gelir istesende engel olamazsın ...!!!

bu yüzden ne giden nede gelen için hayatında bişeyleri değiştirme !!!
    wat formu aşk formuna döndü..çok haklısın abi

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

wat formu aşk formuna döndü..çok haklısın abi
    walla oyle oldu wat ı bitirdi herkes artık değişik şeyler yazmaya başladık bide kırık kalpler konusu acalım bu konuları orada tartısalım

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks