Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sonunda kredi kartı aldım!!!

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Thumbs up Sonunda kredi kartı aldım!!!

Yaşayan arkadaşlar bilirler özellikle araba kiralama gibi işlerde kredi kartınızın olmaması çok kötü oluyor.

Banka hesabı açınca verdikleri debit kartla her işinizi halledebiliyor olsanız da
    bazen kredi kartsız olmuyor.

Ben de bu durumdan dolayı gittim Bank of Amerika'ya hesap açtırdım ve "Secure Credit Cart" diye birşeye başvurdum.

Secure Credit Card Nedir?
    Bizim gibi Amerika'ya yeni gelmiş "Credit History" namına hiçbirşeyi olmayan insanlar için hazırlanmış, aynı debit kart gibi işleyen bir sistem.
    Başvururken minimum 300 dolar depozito yatırıyorsunuz.Sonra yatırdığınız para kadar size limit veriyorlar.Ve paranıza 3-4 aylığına el koyuyorlar.

Siz bu 3-4 ay boyunca alışveriş yapıp ay sonu gelince borçlarınızı kuzu kuzu ödüyorsunuz.Böylece yavaş yavaş "Credit History" oluşturmuş oluyorsunuz.Sonra size normal Kredi kartı verip depozito paranızı iade ediyorlar.

Ben de buna başvurdum işte.En azından öyle yaptığımı zannettim.Salak görevli yanlışlıkla normal kredi kartına başvurmuşum gibi formları doldurmuş.
    1 hafta sonra cevap geldi bankadan "Credit History'niz olmadığı için kredi kartı veremiyoruz diye."

Ben kızgın kızgın bankaya gittim.Derken önceki salak Amerikalı görevliyi sallayarak Hindistanlı bir bayan görevliye durumu anlattım.

O da "Boşver Secure Credit Card'ı normal Credit karta başvur." dedi.
    "Farkında olmadan başvurmuşum zaten baksana." dedim.
    "Senin kaydın Alien=Yabancı olarak tutulmuş bunu "resident"a değiştiririsek verirler." dedi.
    "Eminmisin? Ben "resident" değilim ama" dedim.
    "Tabi ki eminim, daha önce yaptım bunu." dedi.
    Sonra başvurduk.İki hafta sonra kart geldi.

Şimdi 700 dolar limitli, 99 dolar depozitolu, 25 dolar da yıllık kart masrafı olan kredi kartım var.
    Araba kiralama dışında ne işime yarayacak onu da bilmiyorumm ama o bile yeterli bir sebep.

NOT:Önceden yabancı için "foreinger" diyolarlar sanıyordum ama bizim durumumuz için daha çok "alien" lafını kullandıklarını öğrendim.İlk duyduğumda "Oha! "alien" yaratık değil mi lan?" dedim kendi kendime.Meğerse O da bizim gibi yabancıymış Amerika'ya.
    Konu gokcek50 tarafından (22-10-2008 Saat 02:12 PM ) değiştirilmiştir.
    Şu WAT olayı bana zehir olsun da beş kuruş kazanamadan, Amerika'yı gezemeden Türkiye'ye döneyim diyorsanız Wildwood -New Jersey tam size göre.

ABD'de eğitimle ilgili geniş bilgi için:
    http://www.turkishwat.net

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

iyi de dostum şimdi o kredi kartın yıllık ödemesi geldiğinde ne yapacaksın? abd'deki adrese gidecek fatura, sen ödemedikçe de zamanla şişecek. ileride abd'ye gitmen gerekirse karşına engel olarak çıkabilir. bence iptal ettir o kartı.

bu arada mesajının not kısmına koptum
    Gel gidelim hamama,
    Otur Barack Obama...

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı gokcek50 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaşayan arkadaşlar bilirler özellikle araba kiralama gibi işlerde kredi kartınızın olmaması çok kötü oluyor.

Banka hesabı açınca verdikleri debit kartla her işinizi halledebiliyor olsanız da

Ben de bu durumdan dolayı gittim Bank of Amerika'ya hesap açtırdım ve "Secure Credit Cart" diye birşeye başvurdum.

Bizim gibi Amerika'ya yeni gelmiş "Credit History" namına hiçbirşeyi olmayan insanlar için hazırlanmış, aynı debit kart gibi işleyen bir sistem.
    Başvururken minimum 300 dolar depozito yatırıyorsunuz.Sonra yatırdığınız para kadar size limit veriyorlar.Ve paranıza 3-4 aylığına el koyuyorlar.

Siz bu 3-4 ay boyunca alışveriş yapıp ay sonu gelince borçlarınızı kuzu kuzu ödüyorsunuz.Böylece yavaş yavaş "Credit History" oluşturmuş oluyorsunuz.Sonra size normal Kredi kartı verip depozito paranızı iade ediyorlar.

Ben de buna başvurdum işte.En azından öyle yaptığımı zannettim.Salak görevli yanlışlıkla normal kredi kartına başvurmuşum gibi formları doldurmuş.
    1 hafta sonra cevap geldi bankadan "Credit History'niz olmadığı için kredi kartı veremiyoruz diye."

Ben kızgın kızgın bankaya gittim.Derken önceki salak Amerikalı görevliyi sallayarak Hindistanlı bir bayan görevliye durumu anlattım.

"Senin kaydın Alien=Yabancı olarak tutulmuş bunu "resident"a değiştiririsek verirler." dedi.

Şimdi 700 dolar limitli, 99 dolar depozitolu, 25 dolar da yıllık kart masrafı olan kredi kartım var.
    Araba kiralama dışında ne işime yarayacak onu da bilmiyorumm ama o bile yeterli bir sebep.

NOT:Önceden yabancı için "foreinger" diyolarlar sanıyordum ama bizim durumumuz için daha çok "alien" lafını kullandıklarını öğrendim.İlk duyduğumda "Oha! "alien" yaratık değil mi lan?" dedim kendi kendime.Meğerse O da bizim gibi yabancıymış Amerika'ya.
    Bencede kalmayi dusunmuorsan ve Turkiye 'ye doneceksen , iptal ettir credi kartini .
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Giderken tabii ki iptal ettirecem.Hernekadar yıllık 25 dolar kart ücreti deseler de bunlara güven olmaz.

Başka bankalarda da hesaplarım var. Giderken hepsini kapattıracam.

Bu adamlara güven olmaz. 25 dolar derler biryerleden gene bir yol bulurlar para kesmek için.
    Şu WAT olayı bana zehir olsun da beş kuruş kazanamadan, Amerika'yı gezemeden Türkiye'ye döneyim diyorsanız Wildwood -New Jersey tam size göre.

Tecrübe Puanı
    10

Giderken tabii ki iptal ettirecem.Hernekadar yıllık 25 dolar kart ücreti deseler de bunlara güven olmaz.

Başka bankalarda da hesaplarım var. Giderken hepsini kapattıracam.

Bu adamlara güven olmaz. 25 dolar derler biryerleden gene bir yol bulurlar para kesmek için.
    Aynen oyle forumda ornekleri var zaten . Bende kapatmayi dusunmuyordum daha sonra karar degistirdim daha dogrusu arkadaslar degistirmemi sagladi . Nasilsa yeni kart basvurusu 30 dk. , debit kartin gelmesi ise 10 gun ...

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

türkiyedende alabiliyo muyuz kredi kartı usa için

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

acaba hsbc den falan alsak olurmu

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

hesabınız açık kalırsa,internet şubesi şifrenizi aldıysanız email yoluyla da hesabınızı kapatabiliyosunuz..ben öyle yapmıştım..

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Tabii ki Türkiyeden aldığınız kredi kartını yurt dışında kullanabilirsiniz.
    Ama bankanızdan yurt dışı kullanımına açtırmanız gerekiyor.

Ayrıca yurtdışındaki her kullanımızda belirli oranda komisyon kesileceğini de unutmayın.

Bence parasız kalma durumuna önlem olarak alınabilir. Ama direk kullanma amaçlı almak gereksiz.

HSBC gibi uluslararası bankalardan almak daha avantajlı ama onlar da gene komisyon kesiyor.

Mesela Citi Bank-Amerika kartınızı Türkiyede kullanınca %3 komisyon alıyor. Aynısı tersi içinde geçerli.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Merhaba,
    gokcek50 özellikle sana soruyorum ,bu işlerle uğraşmışsın,ama sorum herkese açık, belki yanlış bir sorudur ama neyse ben debit kart aldım usa da ve baya yoğun bir şekilde kullandım sence bu "credit history" oluşturmuş mudur?,
    gerçi adı üstünde "credit" başka "debit" başka ama...
    Fırsat bulduğunda çılgınlık yapmayan, bilge olamaz.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

bizim burdaki kredi kartları orda geciyo mu?
    chemical engineering&maths&physıcs....

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Alıntı physics85 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizim burdaki kredi kartları orda geciyo mu?
    bu soruya bu konudaki bir cevap ile cevap vermek istiyorum
    neden hiç okuma zahmetine bile katlanmıyorsunuz anlamış değilim

Ayrıca yurtdışındaki her kullanımızda belirli oranda komisyon kesileceğini de unutmayın.

Bence parasız kalma durumuna önlem olarak alınabilir. Ama direk kullanma amaçlı almak gereksiz.

HSBC gibi uluslararası bankalardan almak daha avantajlı ama onlar da gene komisyon kesiyor.

Mesela Citi Bank-Amerika kartınızı Türkiyede kullanınca %3 komisyon alıyor. Aynısı tersi içinde geçerli.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Arkadaşlar Türkiyedeki kredi kartınızı ABD'de kullanmayı düşünüyorsanız

ABD'deki harcamalarınızı dolar olarak ödemek istediğinizi bankanıza söyleyin

aksi takdirde ABD'deki ödemeleriniz TL'ye çevrilmiş olarak gelecektir.

Bu durumda kur farkından zarar edersiniz...

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı apollon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Türkiyedeki kredi kartınızı ABD'de kullanmayı düşünüyorsanız

ABD'deki harcamalarınızı dolar olarak ödemek istediğinizi bankanıza söyleyin

aksi takdirde ABD'deki ödemeleriniz TL'ye çevrilmiş olarak gelecektir.

Bu durumda kur farkından zarar edersiniz...
    ayrıyeten,
    banka sizin için exchange işlemi yapacağı için komisyonda alır, adını vermeyeyim zaten hatırlamıyorum da meşhur bir tanesi %2 komisyon alıyor....

Tecrübe Puanı
    10

Alıntı neo-kimyager Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ayrıyeten,
    banka sizin için exchange işlemi yapacağı için komisyonda alır, adını vermeyeyim zaten hatırlamıyorum da meşhur bir tanesi %2 komisyon alıyor....
    Bir anektod da benden : Araba kiralamak isterseniz kiralayacak olan kisinin hem kredi karti hem de surucu lisansi olmasi gerekir . Yani arac kiralayacaksaniz 250 TL limitli olsa bile yaninizda kredi karti goturun .

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaslar amrıkada hscb bankın kartını cok rahat bı sekılde kullanabılırısnız ama mutlaka kurunuzu dolara cevırın yoksa alısverıs yaptıgınızda banka o parayı tl den dolara cevırıyo ve zarar edıyorsunuz

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Evet arkadaşlar, yukarıda yazılanlara ek olarak bende birşey eklemek istiyorum..

Bendede citi ce finans bank kredi kartları var.

Yurt dısında harcama yaptığım zamanlar için, gitmeden önce kartların dolar hesabının açılması gerekli.

Telefon bankacılığı ile hemen yapabiliyorsunuz.

Ayrıca, boyle bir durumda alınan komisyon oranı dısında bazı farklarda mevcut.

1- Türkiyede alısveriş yaptığınız zaman aylık odemeniz gereken tutarın asgarisini ödemeniz mümkünken, yurt dısında dolar üzerinden nekadar harcama yaptıysanız o ay hepsini odemeniz gerekiyor.

2-Türkiyeden giderken kredi kartınızda belli bir miktar türk lirası harcamanız varsa eğer, bununla birlikte de yurt dısında dolar harcamanız varsa, kredi kartınız ile ilgili olarak 2 adet extre alıyorsunuz..birisi turk lirası extresi diğeride dolar extresi...bunlar için ayrı ayrı odeme yapıyorsunuz harcadığınız para birimi üzerinden...eğer istersen,z bankada döviz harcamanızı, o anki kura göre TL cinsinden odeyebilirisniz...

3-tabi bu odeme sekli size kalmıs, ama ben westernUnion ile para transfer edip türkiyeden birisine yaptırmayı dusunuyrm..diğer türlü yurt dısında EFT vb konusunu nasıl yaparız bilmiyrm.yani elimizdeki paycheck ile dolar alıcaz, onuda amerikada bir bankadan türkiyedeki hesaba eft yapmak mümkünmü bilmiyorum yada masrafı nedir...kaldıkii türkiyedeki banka hesabıma parayı eft ile yollsam bile, kredi kartı borcum iki farklı para biriminden olduğu için yine karısık bir durum olacak...en iyisi bence western union ile parayı aktarıp, bir tanıdıktan rica etmek...

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

@aalpinistt
    ben eft olayını gerçekleştirmeye çalışmıştım. Durum şöyleydi, amerika'daki küçük bir bankadan, türkiye deki bankadaki dolar hesabıma para transferi için usa daki banka : aba number,swift code, ve türkiye deki bankanın usa daki aracı bankasına ait numaraları istedi ama tr deki banka "aba number" ı sağlayamadığı için işlem gerçekleşmedi. Anladığım kadarıyla tr deki bankalar farklı bir sistem kullanıyorlar ve IBAN number diye bir numarayı kullanıyorlar muhtemelen avrupa ile uyumludur.
    Ayrıca, bu işlemin ingilizcesi electronic wire ve masraf 50 usd idi.

Diğer taraftan ilk sayfadaki sorumu tekrarlıyorum, usa da kullandığımız debit card ın credit history oluşturma da bize bir faydası olmuş mudur?

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı neo-kimyager Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @aalpinistt
    ben eft olayını gerçekleştirmeye çalışmıştım. Durum şöyleydi, amerika'daki küçük bir bankadan, türkiye deki bankadaki dolar hesabıma para transferi için usa daki banka : aba number,swift code, ve türkiye deki bankanın usa daki aracı bankasına ait numaraları istedi ama tr deki banka "aba number" ı sağlayamadığı için işlem gerçekleşmedi. Anladığım kadarıyla tr deki bankalar farklı bir sistem kullanıyorlar ve IBAN number diye bir numarayı kullanıyorlar muhtemelen avrupa ile uyumludur.
    Ayrıca, bu işlemin ingilizcesi electronic wire ve masraf 50 usd idi.

Diğer taraftan ilk sayfadaki sorumu tekrarlıyorum, usa da kullandığımız debit card ın credit history oluşturma da bize bir faydası olmuş mudur?

Evet IBAN ile para transferini gerçekleştirebilriz, masraf Western Union ile kıyaslanabilir tabi...

Debit Kart konusunda sorduğun soru ile ilgili cevabımda emin değilim, yani debit kart halk arasında bildiğimiz atm yada bankamatik kartıdır...Kendi hesabındaki parayı alıp kullanır çekersin fakat kredi kartları gibi "credit history" için faydası olur mu bu işlemlerin bilmiyorum....

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

neo-kimyager şöyle bir şey soyleyebilirm ama yinede emin değilim, yani amerikadaki uygulama farklı olabilir..

Türkiyede karşılığı; kredi tarihçesi olan "credit history" için kartına ödeme yapman gerekiyor. Fakat debit kartlarda bizler genelde çekiyoruz ve banka tarafından izlenen bir kart değil buyuk oranda. Yani kredi kartlarında ise, belli sürelerle ekstere elimize ulaşınca vb.. ödeme yapmak zorundayız. Bunun sebebide gelecekte ödemelerimizi zamanında yapıp yapmama eğilimimizin belirlenmesidir..
    Bu sebeple debir kartta odeme yapmadığımız için bu tarz bir belirleme mümkün olmayabilir..

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

@aalpinistt
    cevapların için teşekkürler, bilmiyorum umarım debit card ın bir faydası olmuştur yada olur,
    diğer taraftan ben IBAN number ile transfer yapılabileceğini sanmıyorum çünkü ben denedim olmadı. Yani usa daki banka bu numarayı tanımıyor.
    Forumda başka başlıklarda vardı para gönderme ile ilgili geçenlerde, bende hesapladığımda moneygram, western den daha ucuza geliyordu.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Orada kalmayı planlamıyorsanız kredi kartının size hiçbir getirisi olmaz. Araba kiralamak gibi nadir olaylar için TR kredi kartını kullanabilirsiniz. Bankanın o anki kur değeri üzerinden TL'ye çevrilir.

Diyelim bankanız 5 kuruş fazla belirledi fiyatı. 200$ ödeseniz, 10 lira fazladan ödemiş olursunuz. Diğer yandan kredi kartına ödeyeceğiniz yıllık ücret bunun 4-5 katı olacaktır.

Diğer yandan; eğer orada sürekli kalmayı, okula yazılmayı düşünüyorsanız taksit imkanı açısından kredi kartı avantajlı olur.
    Bence Debit kart bütçeyi ayarlamak ve risk almadan alışveriş yapmak hususunda daha etkili bir yöntem.

Tecrübe Puanı
    10

Debit Card internetten cok ise yariyor ya . Sari FC Barcelona sapkasi bulursam alicam ebay 'den .

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

@break ve @faruk
    aynen katılıyorum,

kısa vadede debit card her işi hallediyor, özellikle internetten alışverişte
    artı, mağazaların internet fiyatları da, burada olduğu gibi, daha ucuz.
    Ben uzun vadeli düşündüğüm için bu sorunun cevabını merak etmiştim ve başka bir forumda da sordum cevabını kopyala-yapıştır yapıyorum.

bu konuyu bankaya sordum. Dedi ki; debit card'in, credit history'ine zerre kadar yarari dokunmamakla birlikte, bizden kredi karti istediginde bizim icin referans olabilir. Yani soyle sen 1 yil boyunca butun herseyini o debit karttan yaptigin ve surekli para bulundurdugun takdirde, banka sana bu datalara bakarak kredi karti verebilir. Buradaki anahtar kelime: verebilir... O bile kesin degil. En temizi min $300 istedikleri secured credit card'lardan almak. sanirim en kolay yolu o. O kartini 6 ay 1 yil temiz tutarsan, verdigin deposit'i sana iade edip sana normal bir kredi karti veriyorlar... Oyle diyor bank of america... Digerlerinin de asagi yukari sartlari aynidir diye dusunuyorum.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

biz bonus card kullanmıştık sadece günün kuru ile çarpıp yansıdı faturamıza. ingilteredeydik.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)