Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 69 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurt Dışı Çıkış Harcı Muafiyeti

turkishwat inc. shinoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Standart Yurt Dışı Çıkış Harcı Muafiyeti

Arkadaşlar yurt dışına öğrenci programı vasıtasıyla, öğrenci olarak çıkacağımız için yurt dışı çıkış harcı olan -eskiden 50 dolar şimdi 15 dolar ya da Ytl tam olarak bilemiyorum- parayı ödemiyoruz.
    admin (at) turkishwat.net

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

ben bi sitede okumuştum belli istisnalar hariç yurt dışı çıkış harcı 15 ytl olmuş. yani bizim için 15 ytl

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

daha önceden foruma milliyetin haberini vermiştim.Evet 15 ytl olmuş...

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

15 YTL bizi enterese etmez öğrenciler bu harçtan muaf geçen sene olduğu gibi diye biliyorum... Yoksa öğrenciler de mi ödemek zorunda bundan sonra?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Bu çıkış harcı değil bildiğim kadarıyla
    Yurtdışında her çıktığında verdiğin para değil mi bu?
    Yani yurt dışına çıkış harcı pasaport olurken verdiğin para oluyo ki, üniversiteden aldığın bi belgeyle 70 milyona indiriyosun o ücreti.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

o verdiğimiz 70 ytl cüzdan ücreti içindi. buradaki 15 ytl ise yurt dışına cıkarken verdiğimiz harç ücreti. önceden daha pahalıydı şimdi 15 ytl ye inmiş. geçen sene giden arkadaşlar nekadar ödüyodu onu bilmiyorum?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

geçen sene ödemiyodukki biz muafdık bundan hala muafmıyız bilmiyrum

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Bence büyük ihtimal muaf oluruz.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

benim okuduğum haberde muaf tutulanlar arasında öğrenciler yer almıyordu :S

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Artık herkes ödüyor bu harcı muafiyet yok (çok sınırlı bir kesim dışında-onlarında içinde biz yokuz) diye biliyorum ben

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

ya bu ucreti havaalanında mı variyoruz?yoksa bileti alırken mi?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

ben hala anlamadım bu ucretı verıyoruz mu vermıyoruz mu? verıyosak joe ya katılıyorum nerde verıyoruz?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

biraz araştırma yaptım da sanırım bu parayı biz ödeyeceğiz..yurt dışında öğrenim gören öğrenciler ödemiyor ama başka öğrenciler için herhangi bir madde yok..ne ilginçtir ki yurtdışında öğrenim gören öğrenci zaten zengindir madem böyle bir harç alıyosun zenginlerden al..fakir ve orta hallilere ne karşıyorsun..nyse ya sinirlendm bak şimdi

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

arkadaşlar veriyoruz 15 ytl yi.. hazırlıklı olun dicem ama 15 ytl işte

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

15 YTL veriyoruz....

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

kime veriyoruz neyi veriyoruz nereye veriyoruz ne zaman veriyoruz

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ya arkadaşlar bu iş için yaklaşık 2500 dolar verdik zaten ,15 ytl yimi dert ediyosunuz....
    o değilde avrupa aktarmalı uçuşlarda transit vize ücreti diye bi olay varmış...o neyin nesidir??ben 19 haziranda paris aktarmalı olarak richmond VA ya uçacağım...bu ücreti paris te ödiyecekmiyim?ödiyeceksem ne kadar ödiyeceğim?
    olaya bak cüzdanımda euro,dolar ve ytl olacak...kendimi çok zengin hissedeceği...hehe

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

kardeş ben gecen sene amsterdamda odemedim bişey

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

4705 sayılı Kanunun 1 inci maddesi ile yurt dışına çıkış yapan (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hariç) Türk Vatandaşlarından çıkış başına 70 YTL harç alınacağı hükme bağlanmıştır. 28.07.2001 gün ve 24476 Resmi Gazete'de yayımlanan 2001/2762 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile de yurt dışına çıkışlarda harç alınmasına ilişkin usul ve esaslar açıklanmıştır.

Yurtdışı Çıkış Harcı, yukarıda yayınlanan kanunla yürürlülüğe girmiş ve yurtdışına çıkışlarda bazı istisnalar haricinde herkesin ödemesi gereken bir vergidir.

Mart 2007'de , TBMM Genel Kurulunda, Yurtdışına Çıkış Harcı Hakkında Kanun ile Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, kabul edilerek yasalaştı. Ve yeni kanun ile yurtdışı çıkış harcı 70 YTL'den 15 YTL'ye düşürüldü. Yurtdışı çıkış harcının 15 YTL'ye düşürülmesi ile bir çok kişiyi kapsayan istisnalarda (yurtdışında öğrenim gören öğrencileri, işadamları, sporcuları, kamu personelleri) kaldırıldı.

Yeni yasaya göre, yasanın çıkış tarihi itibariyle yurtdışında oturma izni bulunanlar ve 7 yaşını doldurmamış olanlar ile yurtdışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının personelinden yurtdışına çıkış harcı alınmayacak.

Arkadaşlar bildiğim kadarıyla bizler de bu harçtan muafız.öğrenci pasaportu ve elimizdeki ds formlarıyla bu harçtan muaf olabiliyoruz.
    Konu BarisMT tarafından (12-05-2008 Saat 07:02 PM ) değiştirilmiştir.
    Her ne söylersen söyle senin bildiğin, karşındakinin anladığı kadardır...
    Mevlana Celalleddin Rumi

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

evt bizden istemiyolar gecen sefer istemediler. hatta ben sordum gorevliye ogrencilerden alınmıyo dedi.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

15 ytl herkes ödüyor yurtdışında öğrenci olanlar dahi ödüyor tecrübeyle sabit sadece yurtdışında yaşıyorsanız yani oturma izniniz vs. varsa ödemiyorsunuz.

pasaport gişesine gitmeden danışmanın ordan ödüyorsunuz zaten yazıyor orda yurtdışı harç parası diye pasaporta bi tane pul gibi bişey yapıştırıyorlar ondan sonra pasaport gişesine gidip çıkış yapıyorsunuz.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaslar benim bildigim kadariyla HERKEZ oduyor.....bildigim kadariyla dememin sebebi gecen senede odedigimden dolayi...hatta polisle biraz cebelestik oderdin odemezdin filan filan.....ama odemek gerekiyormus ...gerci polis memurunada bagli sonucta bilgisayarli yada baska bir sekilde kontrol yapmiyorlar .......adamin gozunden kaca bilir yada kazaya senden yatirmani isteye bilir ama soyle bir durum var adam bildigini yapiyor yani alacam diyorsa aliyor

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

geçen sene öğrenciler ödemiyordu bir kaç ay evvel çıktı bu yeni düzenleme.15 ytl yaptılar harç parasını ve sadece yurdışında yaşayanlar(oturma izni olanlar) ödemiyor onun dışında öğrenciler hatta yurtdışında okuyan öğrenciler dahi ödüyor. 15 lira zaten fazla bi şey değil 3 paket sigara parası ödeyin gitsin nolacak sanki.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaslar bende biletimi aldgım firmaya sordm odemem gereken harç veya vergi var mi diye vergilerin hepsi bilete dahil odugunu sadece 15 ytl yurt disina cikiş harci vermemin gerektigini soyledi.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Arkadaslar, Bu Harcı Herkes Odemek Zorunda, Ve Bu Sene Havaalanlarında Odeme Yapılma Olayını Kaldırdılar, Yanı Gıtmeden Yatırmanız Gerekıyor Bu 15 Ytlyi. Hava Parası ıste...bıldıgım Kadarıyla Butun Bankalar Alıyor Ama Emın Degılım

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaşlar bence bız muafız...çünkü oluldan aldıgım yazıda pasaport ve harç muafiyeti die yazıordu...ya zaten 15 ytl....versekte önemli deil.büyük bi para deil sonuçta...

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Mart 2007'de , TBMM Genel Kurulunda, Yurtdışına Çıkış Harcı Hakkında Kanun ile Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, kabul edilerek yasalaştı. Ve yeni kanun ile yurtdışı çıkış harcı 70 YTL'den 15 YTL'ye düşürüldü. Yurtdışı çıkış harcının 15 YTL'ye düşürülmesi ile bir çok kişiyi kapsayan istisnalarda (yurtdışında öğrenim gören öğrencileri, işadamları, sporcuları, kamu personelleri) kaldırıldı.
    Arkadaş yazmış bilgiyi zaten.İstisnaların kaldırılması ile birlikte herkese bu vergiyi ödeme zorunluluğu getirilmiş.Tartışmamız gereken bu paranın tahsilatının havalimanında yapılıp yapılamayacağı bence..

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı Fiorex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaş yazmış bilgiyi zaten.İstisnaların kaldırılması ile birlikte herkese bu vergiyi ödeme zorunluluğu getirilmiş.Tartışmamız gereken bu paranın tahsilatının havalimanında yapılıp yapılamayacağı bence..

ben açıklık getiriyim isterseniz konuya ben 2 sene önce yurt dılına çıkarken ne 15 ytl nede 70 ytl gibi bi tutar ödemedim. Neden derseniz çünkü pasaportumu öğrenci pasapotu olarak çıkarmıştım ve yurt dışına çıkınca herhangi bi ücret ödememiştim sizde pasaportunuza bakın eger öğrenci pasaportu çıkardıysanız bu ücreti ödemenize gerek yok BİLGİLERİNİZE..
    FORZA ES-ES

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Alıntı skyline26 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben açıklık getiriyim isterseniz konuya ben 2 sene önce yurt dılına çıkarken ne 15 ytl nede 70 ytl gibi bi tutar ödemedim. Neden derseniz çünkü pasaportumu öğrenci pasapotu olarak çıkarmıştım ve yurt dışına çıkınca herhangi bi ücret ödememiştim sizde pasaportunuza bakın eger öğrenci pasaportu çıkardıysanız bu ücreti ödemenize gerek yok BİLGİLERİNİZE..
    Senin zamanında yurtdışı çıkış harcı 70 liraydı ve istisnalar bu vergiyi ödemiyordu.(Öğrenciler,kamu personelleri vs) Kanun mart 2007 de değişti.70 lira olan vergi 15 ytl ye indirildi ve istisnalar kaldırıldı..

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

en son bir haber okumuştum, yurt dışına çıkacakların dikkatine diye, orada havalimanlarında harç için pul satışının kaldırıldığı yazıyordu...yani satılıyorsa bile bence riske girmeden bir bankadan temin etmek lazım...geçen sene gittigimde havalimanında satılıyordu...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks