Sayfa 1 Toplam 13 Sayfadan 1234511 ... SonuncuSonuncu
Toplam 384 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mc Donalds İşlerinde Çalışmayı Düşünenler

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Thumbs up Mc Donalds İşlerinde Çalışmayı Düşünenler

Arkadaslar 2007 yazında FL Navarre da Mc Donaldsda çalıştım. Çalıstıgım Mc bölgedeki en yogun restoranttı ve geliri de baya yüksekti. Arada satıs rekoru kırdıgımızda managerlerimiz gift kartlarımıza 10-15$ yüklüyorlardı, falan filan. Mc Donalds düşünen arkadaslara is yerindeki pozisyonlardan, is ortamından, vs A dan Z ye Mc isleri hakkındaki sorularınız icin yardımcı olabilirim bu baslık altında. 2008 Watcılara iyi yazlar diliyorum
    Konu yakuza tarafından (15-06-2009 Saat 09:50 PM ) değiştirilmiştir.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

yakuza oncelikle konuyu actigin icin cook tesekkurler
    bende Mc Donalds ta calisicam bu yaz Mobile AL ye gidecem ds2019 bekliyorum ilk once ben ingilizcemi epey ii hale getirmek istiyorum bunu basarabilir miyim

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

yakuza arkadasım sagol bole bı konuya ıhtıyac vardı bende new orleans mc donalds ısınde calısacam ısım onaylandı new orleans takı mc ler hakkında bılgın varmı yada new orleansa ılgılı... ayrıca new orleansa gıdeck olan arkadasları ve gitmiş olanları "new orleansa gidenler" baslıklı konuya beklıorum tag=new orleans

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı tevenen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yakuza oncelikle konuyu actigin icin cook tesekkurler
    bende Mc Donalds ta calisicam bu yaz Mobile AL ye gidecem ds2019 bekliyorum ilk once ben ingilizcemi epey ii hale getirmek istiyorum bunu basarabilir miyim
    Bu sana kalmıs tabiki de, ne kadar cok konusursan sosyal olrsan o kadar cok gelisir ingilizcen. Ama Mc de hangi pozisyonda calısırsan ingilizce ne kadar konusursun ne konusursun söylüyeyim. Mc de 3 tarafta calısma sansın olucak.
    1. Front desk --> İceri gelen müsterilerden siparis alınan bölümdür.Müsterilerle birebir muhattap olabilirsin, ama managerler genelde degisim ögrencilerini bu bölüme vermiyordu cünkü yogun bir restorantta hızlı siparis almak hızlı iletisim önemli oluyor front desk bakımından. Burda müsteriyle iletisimin " hos geldiniz, nasılsınız, nasıl yardımcı olabilirim " tarzında olur. Gelen müsteri aç oldugu ve isi gücü oldugu icin seninle havadan sudan sohbete girmez.
    2. Grill side --> Burda tavuk ve patates kızartma, monitörden siparis alma, ocakta et pisirme, burger hazırlanması tür isler yapılıyor. Burdaki muhabbet genelde " et bitti, sogan bitti, suna ihtiyacım var veya su siparis geldi tursusuz olucak, ... vs " gibi olur is esnasında. Ama siparis gelmedigi zaman muhabbet etmek geyik yapmak sana kalmıs. Genelde biz veya diger ruslar bu bölümde calıstık. Abd de okullar acılınca satıslar azalmıstı biz de geyik yapmakla geciriyorduk vaktimizi Bence bu bölüm daha eglenceli cünkü abd li ve diger ülkelerden yasıtlarınla sakalasma, sohbet daha zevklidir müsteriyle merhabe merhabaya göre.
    3. Window Side --> Burada kulaklıkla müsteriden siparis alınır, müsteri pencereye gelince siparisin ücreti alınır ve diger pencerede burger teslim edilir falan filan. Burada da müsteriyle direk iletisim gerektigi icin restoranın etrafnda araba kuyrugu olusmaması icin hızlı siparis alan kisiler calısır. Burda da ingilizce iletisimin front desktekinden farksız degildir.
    Kısacası managerler degisim ögrencilerini müsteriyle direk iletisim kurabilecekleri pozisyonlara genelde vermiyorlardı. Ama sen kendini sevdirirsin, ingilizcenle orda calıstıgın zaman icinde kendini kanıtlarsın o zaman is degisir tabi. Ama sunu söylemeden gecemiycem ki Mc ler Abddeki 1 numaralı restoranlarıdır. İcerdeki calısanların zaman zaman cok hızlı calısmaları gerekebilir özellikle yaz dönemi tabiki de. Bu yüzden managerleriniz de sizi en verimli sekilde kullanmaya calısır.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Yakuza verdiğin bilgiler için forum adına teşekkür ediyorum

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı sincili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yakuza arkadasım sagol bole bı konuya ıhtıyac vardı bende new orleans mc donalds ısınde calısacam ısım onaylandı new orleans takı mc ler hakkında bılgın varmı yada new orleansa ılgılı... ayrıca new orleansa gıdeck olan arkadasları ve gitmiş olanları "new orleansa gidenler" baslıklı konuya beklıorum tag=new orleans
    Ben Navarre FL da calıstım New Orleansta da bulunmadım ne yazıkki. Ama Mc ler her yerde aynıdır. Genelde 5pm-1am arası günün 20 saatine yakın calısırlar ve günün belirli saatlerinde cok yogun olur. Calısacagın Mc de benzer olucak ama bunların pencereye servisi (Drive Thru) var mı veya ne kadar yogun sube olduklarını sen arastırabilirsin. Kontratındaki muhtemel is adreslerini maps.google da yaz ve hangi restoran daha yogun olacak haritadan anlayabilrisin az cok. Örnek olarak benim calıstıgım Mc tatil beldesinde islek bir otoyol kenarındaydı ve bazı saatlerde cekilmez derecede yogun oluyordu

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı Fiorex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yakuza verdiğin bilgiler için forum adına teşekkür ediyorum
    Bos vakitlerimde sorular gelirse hamburger hazırlanısına kadar anlatabilirim.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

yakuza birde yatirdigin parayi cikariliyor musun kalacak yerler nasil oluyor bir de haftasonlari gezmeye vakit ayirabildin mı=?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

yakuza birde yatirdigin parayi cikariliyor musun kalacak yerler nasil oluyor bir de haftasonlari gezmeye vakit ayirabildin mı=?
    Overtime almamamıza ve 2. iste calısmamama ragmen kazandıgım parayı cıkardım. Hafta sonu olayına gelince öle bir sey yok. 7 gün calısıyorsun. Şaka şaka. Haftalık vardıya oluyor ve manager in senin hangi günler calısmayacagını ve gece mi sabah mı gündüz mü hangi saatlerde calısacagını belirliyor. Genelde haftada 2 gün tatiliniz olucak. Tatilin yani off günlerin art arda da olabilir hafta sonu da olabilir. Baslarda bu sık degisebilir ama bir yerden sonra uzun süre sabit kalır. Tatil günlerinin art arda gelmesi birazcık uzak yerleri araba kiralayıp gezmek, dinlenmek, bakımından iyi, ama o yogun tempodan 2 gün art arda ayrı kalmak bakımından kötü. 2 gün calısmayıp sonra sabah 4 de kalkıp ise gitmesi zor geliyordu sahsen bana, ama zevk de alıyordum. Bir kac defa gece kulübünden gecenin 3.30 unda gelip üstümü degisip ise gittigimi biliyorum. Şaka gibi ama cok eglenceliydi bence. Kalacak yer konusunda fikrim yok. Onu kontratındaki sartları okuyarak sen anlıyacaksın. Ama isverenleriniz is yerinize olabildigince yakın housing ayarlıyorlar, onu söyleyebilirim...

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

yakuza bu sene de gidecek mısın ?nereye ?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

yakuza bu sene de gidecek mısın ?nereye ?
    Valla cok istiyordum ama maalesef. Stajdır, yaz okuludur vs yüzünden bu sene gidemiyecegim. Mezun olmadan önce 1 kere daha kesin gitmeyi düsünüyorum. Floridayı cok sevdim ama bir de abd nin batısına gidio hollywood, las vegas vs gezmeyi düsünüyorum.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

yakuza ordaki insan larin turklere yaklasımı nasil acaba barbar gozuyle bakıyorlarmıs diyolar ? birde patronlarla iliskin nasil di ?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

yakuza ordaki insan larin turklere yaklasımı nasil acaba barbar gozuyle bakıyorlarmıs diyolar ? birde patronlarla iliskin nasil di ?
    Hayır, gayet normal. Barbarlık vs yok. Sadece ilk baslarda su salak hindi şakasını yapmaya calısanlar oldu, cevaplarını verdik. Ama genel olarak insanların yaklasımı gayet insancıl. Yolda görüp tanımadıgın insanlar bile selam veriyor, gülümsüyor, iyi günler diliyor vs vs. Ayrıca en ufak bir seyde özür diliyorlar ve bol bol tesekkür ediyorlar. Hatta bazen sorry, excuse me ve thank you kelimelerini duymaktan sıkıldıgım bile oluyordu.
    Patronlarla aram da iyiydi. İs yerinde diger Türk arkadasların veya Rusların saatleri ara ara haftalık 1 er 2 ser saat düsürüldügü oluyordu is yogunlu azaldıgı zamanlarda. Ama benim hep sabitti haftada 40 saat ve sonlara dogru 42.5 saate kadar bile cıktı cogu kez. Ücretler saatlik oldugu icin is yerinde 1 dk bile bosa gecirmek hos olmuyordu. Managerlerimiz yapılabilecek is varken bos duranları hep uyarırdı. Ben de aldıgım ücreti sonuna kadar hak etmeye calısıyordum, o yüzden managerlerle aram hep iyiydi. Hatta bu nedenle günün en yogun saatlerine sabah vardıyasına kaydırmıstı manager beni. vs vs.
    Abd li patronlar disiplin istiyor yani, isini ciddiye alır aldıgın ücreti hak etmeye calısırsan senin de patronlarınla aran iyi olacaktır.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

yakuza yiyecek ve kalacak yer konusun da bir sikinti yasadin mı (bizim sozlesmede yazana gore icecekler free yiyecekler yuzde 50 indrimliymis apartmanda kalacagiz arkadasimla birlikte deposit=150$ kıra haftalık 67,5 bu nasil Mobile AL İCİN?)FL de nasildi kımlerle kaldın??bir de biz Mc Donalds a gideceklere ne gibi seyler onerirsin senin yasadigin sikintilar olmustur ?cook tesekkurler simdiden

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

yakuza yiyecek ve kalacak yer konusun da bir sikinti yasadin mı (bizim sozlesmede yazana gore icecekler free yiyecekler yuzde 50 indrimliymis apartmanda kalacagiz arkadasimla birlikte deposit=150$ kıra haftalık 67,5 bu nasil Mobile AL İCİN?)FL de nasildi kımlerle kaldın??bir de biz Mc Donalds a gideceklere ne gibi seyler onerirsin senin yasadigin sikintilar olmustur ?cook tesekkurler simdiden
    Kalacak yeri is verenin ayarlıyor, yani evinde yapısal olarak bir sorun oldugu zaman cözüyorlar ve kullanılır hale getiriyorlar. Bizde hava asırı sıcak ve nemli olmasına ragmen klima bozuktu ilk basta. Ertesi gün hemen tamirci gönderdiler halloldu. Posta kutumuz yoktu, cözdüler falan filan. Ev arkadaslarınla iliskilerinde sorun cıkarsa ve supervisor a yansırsa hos olmaz ama supervisorlarınız her zaman yardımcı olacaktır size. Zira bizde boyleydi, onların da cozemeyecegini dusundugumuz durumlarda da ana sponsorumuza mail atıyorduk. Benim abddeki ana sponsorum aag (allianceabroad) dı. Senin de gidecegin yer ve ücretlerinden senin de aag ile gidecegini tahmin ediyorum. Arkadasınla gidecegine göre aynı odayı alırsınız, supervisor sadece sizi eve yerlestiriyor kimin kimle kalacagına karısmıyor. Evlere yerlestirirken de aynı milletten olanları aynı evlere koyuyorlar ve is yerlerine en yakın evlere yerlestiriyorlar. Biz evde 5 Türk kalıyorduk ve ev sıfırdı, garajlı, cim bahceli falan.
    Evde sıkıntı yasadık mı dersen 1-2 ufak sey oldu. Ama yaslarımız itibariyle oturduk konustuk cözduk hep. En cok sorun kıskanclıktan cıkabilir, is yerinde sana daha cok saat veriyorlar, sen kolay isi yapıyon vs vs gibi sebeplerden ötürü yani. İs yerinde baslarda fazla bir sey bilmiyeceginiz icin grillde et pisirme isine verirler sizi. O da cok zor degil aslında. Ama ocagın sıcagından dolayı kimse ocakta calısmak istemez. Demek istedigim is yerinde cömezlik döneminizde birbirinize yardımcı olun, birbirinizi kollayın, birbirinize isi ögretin. Aynı iste calısacagınız icin isteki sorunlar eve yansıyabilir ona dikkat edin.
    Kira ve depozito normal. Depozitonun tamamını zaten geri ödeyecekler eve ciddi hasar vermezseniz
    İcecek ve yiyecek konusuna gelirsek evet icecekler bedava. Zaten o sıcakta icecek paralı olsa kazandıgınız parayı icecege yatırırsınız. İs yerinde icecek makinası olacak kola, meyve suları, sprite, root bear, vs vs. Dayan dayanabildigin kadar, ama calısanlar icin ufak bardaklar var onla iceceksin yoksa manager in uyarabiliyor. Yemek konusunda ise %50 kısmı yalan, inanmayın, ama daha iyisi var. Onun yerine günde 1 defa sadece vergi ödeyerek yiyecek alabiliyorsun. Mesela 6$ lık yiyecek alıyorsun managerin geliyor kasada employee discount icin sifre giriyor 40-50 cent ödüyorsun. Ama restoran managerlerini veya vardıya managerleriniz fazla disiplinli de olmuyabilir, calısırken yer icersiniz veya vardıya sonunda yiyecek almana izin verebilirler. Bizde restoran manageri cok sıkıydı ve bütün artan yiyecekler, dondurmalar vs direk cöpe atılıyordu, yeme icme yasaktı, fazladan indirimli yiyecek kesinlikle vermiyorlardı. Simdilik diyeceklerim bu kadar. Aklıma geldikce öneriler de yazarım...

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Ya biz bu Mc ve Burger'da kola makinesi dışarıda olduğu için bitince bi daha dolduruyoduk. Arkadaşın biri sınırsız dediği için dayandık paso ama acaba öyle mi gerçekten? Yoksa çaldık mı kolaları

Not : Çalışan değildim

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Çok teşekkür ederiz yakuza Bende bu sene Mc Donald`s da çalışacağım.
    Louisiana,Lafayette bnmkide.Verdğin bilgiler için tekrar teşekkürler gerçekten bilgilendirici.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı farukyazici Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya biz bu Mc ve Burger'da kola makinesi dışarıda olduğu için bitince bi daha dolduruyoduk. Arkadaşın biri sınırsız dediği için dayandık paso ama acaba öyle mi gerçekten? Yoksa çaldık mı kolaları

Not : Çalışan değildim
    Merak etme müsterilere de sınırsızdı Türkiyedeki gibi siseden doldurmuyorlar ki kolayı, sprite ı, meyve suyunu. İceceklerin özleri geliyordu 3 er galonluk posetlerde direk icecek makinasının sistemine baglıyorduk. Bu kadar yani

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı MaJ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkür ederiz yakuza Bende bu sene Mc Donald`s da çalışacağım.
    Louisiana,Lafayette bnmkide.Verdğin bilgiler için tekrar teşekkürler gerçekten bilgilendirici.
    Önemli degil, siz sorun ben cevaplıyayım. Ne kadar bilgili giderseniz oraya o kadar iyi. Biz mesela ise ilk basladıgımızda Ruslar bizden 2 hafta önce gelmisler. Onlar isi biliyordu bize hava yapıyolardı. 2 hafta sonra noldu biz de isi ögrendik adil bir rekabet basladı, iyi calısan disiplinli olan managerlerin gözünde daha ii yerlere geldi daha cok saat aldı.
    Bir seyden daha bahsetmek istiyorum. Restorant manageriyle ilk konusmamızda adama sorular soruyorduk " ne zaman ise baslıycaz, haftalık saatlerimiz nasıl belirlenicek vs vs " seklinde. Manager imiz bize Brezilyalıları örnek vermisti. Bizden 2 sene önce brezilyalı ögrenci grubu gelmis ve adamlar gece kulübünden cıkmıyorlarmıs, ev partileri, falan filan. İşe de uykulu yarı baygın gelip kötü calısıyorlarmıs. Hatta bir keresinde de araba kiralayıp gezmeye gidip kaybolmuslar, polis bulmus getirmis sonra. Bu konusma sonunda managerimiz bunlardan bana gına gelmisti, saatlerini de düsürüyordum demisti. Demek istedigim işle eğlenceyi karıstırmamaya dikkat da edin. Arada yorgun veya uykulu olabilirsiniz ama caktırmayın o zamanlarda da, calısıyo numarası yapın İyi saatler almak istiyorsanız da haftalık saatlerinizi ayarlıyan restorant manageri yani baş managerle de aranız hep iyi olsun. Kontratınıza güvenip de sakın tartısmaya veya kötü bir tavırla konusmayın, saatinizi düsürebilir. Onlar sizin calısmak istediginizi zaten biliyor, ona göre saatlerinizi elinden geldigi kadar iyi düzeyde tutacaktır. Bizim arkadaslardan biri saatimi arttırın gibi bir sey söylemisti onun da cevabı su olmustu : Ben de Amerikaya gelirken cok para ödemistim, sizin calısıp cok para kazanmak istemenizi anlıyorum. demisti. ... vs vs

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Alıntı yakuza Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merak etme müsterilere de sınırsızdı Türkiyedeki gibi siseden doldurmuyorlar ki kolayı, sprite ı, meyve suyunu. İceceklerin özleri geliyordu 3 er galonluk posetlerde direk icecek makinasının sistemine baglıyorduk. Bu kadar yani
    ne poşeti yahuuu
    tiksindim ha şimdi

seneye tr'den götüreyim o zaman ben

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

ne poşeti yahuuu
    tiksindim ha şimdi

seneye tr'den götüreyim o zaman ben
    Poset dedigim kola özü, sprite özü sıvı olarak kutu icersinde olamayacagı icin büyük bir posetti yani. Serumu düsün, onun yaklasık bi 10-15 katı kadar bi poset. Cıkıs icin özel bir kapagı var onu icecek makinasının giris borusuna baglıyorsun. Ayrıca o icecek özü poseti de koli icersinde geliyor. Pis kötü bir durum yok yani. Olsa biz icmezdik calısanlar olarak ki günde 2,3 lt kola ictigimi biliorum.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Ya hazır elin değmişken şu patates kızatma ve hamburger işini anlatır mısın? Annemi getirecem okusun bunları, o da yapsın evde

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Ya hazır elin değmişken şu patates kızatma ve hamburger işini anlatır mısın? Annemi getirecem okusun bunları, o da yapsın evde
    Valla patetes kızartma isinde bir incelik yoktu. Kutudan patates posedini alıyorduk, patatesi kızartma selelerine ayıran makinaya döküyorduk. Ordan dolu seleyi al yag dolu kızartma makinasına daldır, tusa bas 3 dk 7 sn sonra hazır olsun. Kızarırken arada bir de sallıyorduk o kadar. Evde fritözde veya tavada yapılan patates kızartmasının daha saglıklı olduguna eminim, bosuna anneni üzme
    Hamburger isiyse ayri bir uzmanlık alanı. Elin cok cabuk olmalı ve masadaki arkadaslarınla organize calısman lazım. Özel hamburger ekmegini alıp ısıtıcı makinada ısıtıyorduk önce. Sonra icine hardal, ketcap, mayonez veya özel istege göre barbekü, ranch sosları ekliyorduk. Daha sonra sogan, tursu ve istege göre marul, amerikan veya isvec peyniri ekleyip etini koyup paketleyip gönderiyorduk. Bu anlattıgım genel olarak tabi. Hamburger cesidine göre degisiyordu tabi icindeki malzemeler. Hangi burger a ne konulur, hangi ekmek, hangi et kullanılır vs vs bir sürü inceligi var. Hatta icine konulacak malzemelerin sırası bile önemliydi. Managerimiz sogandan önce tursu gelmez deyip dururdu Sanki tadı degiscekmis gibi.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Yakuza, verdiğin bilgiler için teşekkürler. Çok faydalı olmuş.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Bende bu yaz mc donalds da çalışacağım yakuza verdğin bilgiler gerçekten çok yararlı teşekkürler. Senin çalıştığın mc donalds da kaç tane çalılan vardı?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı _DaUt_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende bu yaz mc donalds da çalışacağım yakuza verdğin bilgiler gerçekten çok yararlı teşekkürler. Senin çalıştığın mc donalds da kaç tane çalılan vardı?
    Yaklasık ve maalesef 70-80 kadar. Bu yüzden managerler kesinlikle overtime vermiyordu

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Hmm O Zmn Senin çalıştığın Baya Merkezi Bi Yerdeydi :d

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

bizim gideceğimiz yerde alınacak öğrenci sayısı 70 ve her günde 1 meal bedava.
    Time division multiplexing of fibre optic interferometric sensor

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Benim gittigim yerde muhtemel calısabilecegim 5 restaurant vardı. Ama sadece bizim restorantta 70-80 civarı calısan vardı, 8 i degisim ögrencisi olmak üzere. Calıstıgım restorant da otoyol kenarındaki ufak tefek alısveris merkezlerinin bulundugu mola parkı icindeydi. Otoyol ve belde islek oldugu icin Mc de cok calısıyordu. Hatta 5 Mc icinde en yogunuydu, satıs rekorları kırdıgımız ve asırı yorucu pazar günleri oluyordu.
    İşte bizim dükkan http://maps.google.com/maps?f=q&hl=t...h&z=19&iwloc=A

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

yakuza verdiğin bilgiler için cok tesekkürler dostum...maj arkadasım bende new orleansa gidiyorum bu sene ınsallah new orleansa gidenler konu baslıgı actım orada organize olabiliriz....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)