Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Araba kıralamak icin sigorta sart mı

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Araba kıralamak icin sigorta sart mı

Selam arkadaslar.araba kiralamak istedik +200 dolar sigorta depoziti istediler.yer lasvegas havaalanı.bunu odemek Zorunda mıyız.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

DOSTUM BU YAZIYI BİR YERDE GÖRMÜŞTÜM ARABA KİRALAMA VE SİGORTA HAKKINDA HERŞEY VAR TÜMÜNÜ KOPYALA YAPIŞTIR YAPTIM BELKİ FAYDALI OLUR

Amerika’da araba kiralama kesinlikle Türkiye’den daha kolay daha ucuz daha pratik daha mantıklı ve daha güzel arabalar kiralayabilirsiniz. İşte araba kiralama ihtiyacı da tam burada başlıyor. Madem her şey daha iyi neden Amerika’da arabasızlık krizi fırsata dönüşmesin

Amerika’nın her eyaletinin her her şehrinde araba kiralayabilirsiniz. Ve inanın Türkiyedekinden çoook çok daha kolay. Tek yapmanız gereken Türkiye’de alınmış bir Türk ehliyeti ( evet yanlış okumadınız Amerika ehliyetine gerek yok. Kendi local ehliyetinizle 6 ay’a kadar araç kiralayabilirsiniz) ve yurtdışında kullanıma açık bir kredi kartı. Bu süper ikili ile istediğiniz tür ve özelliklerde tüm araçları kiralayabilirsiniz. U-haul kamyonlarını bile

Amerika'daki en yaygın araba kiralama firmaları; Enterprise, Avis, Dollar, Alamo, E-Z Rent a car, National, Hertz, Thrifty vs. Bölgelere göre lokal firmalarla birlikte çok fazla sayıda araç kiralama firması var. Her birinin internet sitesinden kiralamayı düşündüğünüz tarih aralığında istediğiniz araç türünün fiyatına ulaşabilirsiniz. Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken nokta şüphesiz o fiyatlara eklenecek olan Insurance ( sigorta) fiyatlarıdır. Yani o gördüğünüz düşük fiyatlara aldanmayın O fiyatlar her Amerika vatandaşının kendine ait sigortası olduğunu göz önünde bulundurarak verilen fiyatlar. Bu noktada malum siz 1. Amerika vatandaşı değilsiniz 2. İsminize düzenlenmiş araç sigortası yok O zaman buyurun detaylara inelim.

Önce firmaların hangisini isterseniz sitesine giriyorsunuz. Eyaletinizde ki araç kiralama noktalarından en yakını seçip istediğiniz tarihleri belirliyorsunuz. Sonra ki evrede bir çok firmanın sitesinde olan o ince detaylı soruya geçiyorsunuz ki bu soru yaş. Bu kısım aracın kirasını birinci dereceden etkileyen bir faktör. Lakin 25 ve üzeri olunca ek indirimler var ama 25 yaşının altında iseniz risk payından ötürü fiyatlar biraz artacaktır. Yaşı seçtikten sonra ilerle butonuna tıklayıp araç türlerine geçebilirsiniz. Bunlar da ana hatlarıyla ucuzdan pahalıya doğru gider. Bende aynı sıralamayla yazıcam sizin için. Daha gitmeden araç türlerine dair fikir edinmiş olursunuz. Bunlar Economy, Compact, Intermediate, Standart, Full Size, Premium, Luxury, Minivan, Intermediate SUV, Standard SUV, Large SUV, Luxury SUV, Premium Elite, Pickup Truck vs. vs. vs gibi daha bir çok tür araç bulunmakta. İstediğiniz araç türünü seçtikten sonra artık genel bilgilerinizi sistem isteyecek ve önrezervasyonunuz tamam artık. Ready to go!!!

Biliyorum en merak ettiğiniz şey tabi ki ücretleri. Ne kadar bu kiralama ücretleri? Bu noktada çok karışık gibi gelebilir ama ana hatlarda havayolu firmalarının bilet satışı gibi düşünebilirsiniz. Yani istediğiniz araç türü stokları ellerinde azaldıkça fiyatları artar ama ellerinde eğer fazla araç varsa hemen fiyatlara yansır. Ama genelleme yaparsak Economy sınıfı yada compact araçlar günlük 9 $ evet evet yanlış duymadınız günlük 9$’dan başlar ve Luxury sınıfına kadar günlük 350$’a kadar çıkar. Ama günlük normal kiralar hemen hemen 30$ - 50$ arasında olur ki gerçekten ucuz. Ama burada dediğim gibi bir de insurance gerçeği var ki daha bunlar eklenecek.

Gelelim Insurance gerçeğine…. Amerika’da yapmakla zorunlu olduğunuz insurance bizde ki araç sigortası ve kasko karşılığı bir olay. Bizde olduğu gibi orada da yapılması hem kanunen zorunlu hemde gerçekten mantıklı. Toplamda ana hatlarıyla üç farklı insurance vardır seçenek olarak. Bunlar;

Risk Reducer denen düşük çaplı ve en ucuz insurance paketidir. Kapsam olarak bizde ki gibi 24 saat hizmet, yol destek vs gibi reklamsal şeyler var ama en önemli kısmı kaza anında sadece araçta ki hasarı karşılaması. Yani Loss Damage Waiver ki kısaca LDW diye gelir hep önünüze. Sadece ve sadece araçta ki kazadan oluşan hasarı karşılar.
    Risk Freedom denen ve bir kademe daha pahalı ve kapsamlı olan paket. Bu da bir düşük paketi tamamen karşılamasına ek olarak en önemli noktası kaza halinde karşı tarafın masraflarınıda karşılamasıdır. Yani diyelim ki siz kazada suçlusunuz ve karşı tarafta 5 aracı mahvettiniz –ki ben yaptım olası bişey hepsinin masrafını karışılıyor bu paket. $1 million dolara kadar kapsamı firmaya göre değişiklik gösterebiliyor.
    Son olarak en kapsamlı paket Risk Eliminator paketi. Bu pakette diğer ikisini kapsadığı gibi ek olarak her iki taraf için de olası bir hastane veya kişisel sağlık problemlerinin hepsini karışılıyor. Herşey kapsam dahilinde. Tablo ne kadar çirkin olursa olsun aklınız dinç oluyor. Benim tavsiyem kesinlikle bu paket. Evet biraz pahalı ama yinede en rahat olacağınız paket bu paket.
    Bu paketler normal kiralama ücretlerine hemen hemen %100 etki yapar. Yani arabayı haftalık 250$’a kiralarsanız hemen hemen insurance paketine göre değişiklik göstersede ortalama 250$ insurance masrafı eklenir ki toplam bedel 500$’ı bulur. Ama tekrar tekrar söylemeliyim ki ne olursa olsun insurance araç kiralamada en önemli en dikkat edilesi konu.

Kiralama kısmına geri dönersek bazı firmaların sizi bulunduğunuz yerden alma hizmetleri mevcuttur. Telefon eder beni şu adresten alın derseniz hemen bir araç gelir sizi bulunduğunuz yerden ücretsiz alır ve araç kiralama merkezine götürür. Veya size kendiniz gitmek isterseniz rezervasyon kodunuz, ehliyet ve kredi kartınızla direkt gidebilirsiniz. Gittiğiniz zaman önce bazı küçük evrak işlemleri yapılır. Kredi kartınızdan bir miktar ücret bloke edilir. Birkaç evrak imzalatılır ve retçiğiniz araç türünde ki seçenekleri saymaya başlarlar. Hemen cevap vermek zorunda değilsiniz malum bu heyecan verici başlangıca imkanlar dahilinde en iyisi ile başlamak isteyeceksiniz Araçlar nizami bir şekilde yan tarafta ki park alanındadır her zaman. Gider size sunulan tüm seçenekleri tek tek bulur, kapıları açık olduğu için içlerine girer bakar çığlık atar sağını solunu kurcalar ve zor da olsa birine karar verirsiniz Hemen geri gelip aracın bulunduğu slotu sorduklarında “ayy bakmadım ki” diyerek tekrar koşarak dışarı çıkıp aracın yerine tekrar bakarsınız. A3-b27-f18 gibi . Hiçbişey olmamış gibi elinize anahtarı tutuşturup “have a nice trip” derler zaten bu işin bu kadar kolay olabilmiş olması sizi yeteri kadar mutlu edecektir eminim.

Anahtarı alıp koştura koştura bindiniz arabaya bir baktınız ki aaaa otomatik vites Evet Amerika da ki arabaların %99’u otomatik. Hele hele kiralık araçlarda manuel vites bulma şansınız neredeyse hiç yok. Bu konuya hazırlıklı iseniz araba kiralama kararı alın lakin yoğun ve süratli trafiği orada kendinizi geliştirme ihtimalinizi biraz düşürecektir. Sonra aracın yanına hemen kontrol görevlisi yanaşır aracı kontrol eder sonra sizin etmenizi ister. Herhangi bir yerinde hasar olup olmadığını veya aracın kirli olup olmadığını ve en önemlisi benzin seviyesinin elinizde ki sözleşmede belirtilen seviyeyle aynı olup olmadığının kontrolü yapılır. Eğer sizde onaylarsanız hiçbir sorun olmadığını -ki daha hiç karşılaşmadım- direkt artık koltuğa geçip emniyet kemerinizi takıp yola çıkabiliyorsunuz.

Bu arada ek hizmetler olarak bizde ki OGS veya HGS sistemi gibi orada da EZ PASS sistemi var araçların %90’ında zaten halihazırda vardır. Ücretli yollarda siz hiç beklemeden geçersiniz ve ücret otomatik olarak kredi kartınızdan düşer. Bunun dışında birde GPRS sistemi alabilirsiniz. Günlük 9-10 dolar bir ücret ile kiralayabilirsiniz. Böylelikle kaybolmadan sağlıklı bir seyahat imkanınız olur. Eğer yaz boyunca birden fazla sefer kiralayacaksanız gidip Bestbuy’dan bir tane Navigasyon almanızı tavsiye ederim. Böylelikle ek masraf olmamış olur.

Unutmadan trafik kuralları çok keskindir aman ha dikkatli olun. Gezdikçe beni hatırlayıp iki dua edin

HAVE A NICE TRIP

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Teşekkür ederim çok faydası oldu

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

bişey değil dostum

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı hyper35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam arkadaslar.araba kiralamak istedik +200 dolar sigorta depoziti istediler.yer lasvegas havaalanı.bunu odemek Zorunda mıyız.
    Araba kiralarken EN COK dikkat edilmesi gereken konu sigortadir. Mutlaka karsi tarafa ve kendi arabaniza verebileceginiz hasarlari kapsayan bir sigorta yaptirmaniz lazim. Yaptirmazsaniz kendi arabanizdaki hasari siz odersiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)