Work and Travel 2025
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: tecrübeli arkadaşlara akıl danışmak istiyorum

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Standart tecrübeli arkadaşlara akıl danışmak istiyorum

arkadaşlar merhaba,

öncelikle bana zaman ayırdığınız ve bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. burada bir sürü arkadaşın işsiz kaldığının sponsorları tarafından mağdur edildiğinin farkındayım ancak istemediğim bir işte çalışarak bütün yazımın da heba olmasını istemiyorum ve şimdiki işimi değiştirmeyi aynı eyalette başka bir iş bulmayı düşünüyorum. aslında çok uzatmadan konuya geçeyim.

new york eyaletinin schenectady şehrinde bir mc donaldsta çalışıyorum. buraya gelmeyi ben istemedim. sponsoruma kapıdan ilk girdiğimde mc donalds burger king tarzı yerlerde çalışmak istemiyorum demiştim ancak allem edip kallem edip emrivakilerle şunlarla bunlarla bana mc donaldsı çıkardılar. job offer ım job fairden önce geldiği için job faire de gitmeme gerek olmadığını söylediler. ben vize basılmadan önce iş değiştirebildiğimizi burada öğrendim ancak vize basıldığında sizlerle tanışmamıştım bile. herneyse gittik new yorka... buradaki sponsorum olan interexchange in oryantasyonuna katıldıktan sonra iş yerime geldim ve geldiğim gün video izleyerek işe başladım. mc donaldsta çalışan arkadaşlar bilirler çok zorlu bir iştir. zorluğunu geçtim bir de az para alırsınız işte ben bunu bugün bir teyzeden öğrendim. federal yasalara göre 7.5 doların altında yasal olarak işçi çalıştırılamıyormuş. ayrıca bunla kalsa da iyi ev kiramız 75 dolar haftalık aslında bakınca bir çok yere göre iyi duruyor. ancak bu gün oda arkadaşım başka exchange öğrencilerle muhabbet ederken bir apartman dairesini bu civarlarda 65 dolara kiraladıklarını öğrenmiş ve adam istediğiniz kadar kişi de doldurabilirsiniz demiş yani biz kişi başı 75 öderken onlar 3-5 kişi 65 ödüyor ve civardaki bir çok yer de böyleymiş bunu yeni öğrendik.

şimdi diyoruz ki inter exchange e mail atıp biraz da kendimizi acındırıp başka yerde iş bulmalarını istesek? buradaki türk arkadaşların oryantasyondan başka arkadaşları iex e mail atıyor ben sevmedim burayı diye ve şak lake george da otel işine kayıyor. şimdi normalde siz kalın amerikada her ne olursa diyorsunuz ya hakikatten ben dayanırım psikolojik olarak ne olacak 2 ay ancak şeker hastalığım var ve vucudum dayanmayacak diye korkuyorum nedeni ise çalışmak yorulmak değil ilk pay checkim 157 dolardı 75 kiraya verdim 50 de depozito bana kaldı 32 dolar bununla doğru düzgün beslenemiyorum ki her gün 1 öğün süt ekmek muz 15 günde 6 kilo verdim ve isilikler çıkmaya başladı. bir de bu para giyimine kuşamına mı telefonuna travelına mı... benim planım şöyle önce işverenle konuşmak (çünkü menejerle defalarca konuştum rol kestiğimi sanıyor sağlıklı görünüyorsun diyor) ya koşulları düzelt over time ver ya da bize zorluk çıkartma. olumsuz bir yanıt alma durumunda sponsora mail atıp durumu izah etme. biliyorum içinizden iş bulmuşta beğenmiyor pezekek böylelerini asmak lazım diyorsunuz ama durum öyle değil gerçekten. anlayış bekliyorum saygılar.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Kardeşiö bu hafta su işlerini hallet sponsoru ıkna et hafta sonu gel buraya pazartesı otelde basla ama bu hafta sonuna yetısebılırsen tabı =)

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

kardeşim bence önce bütün itiraz yollarını dene şirketinle konuş,olmuyosa sponsoruna mail at gayet de her sorunu açık açık yaz baktın gerçekten hepsi seni mağdur ediyo ozaman dönmeyi düşün

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

benım de ılk pay checkım 157 usd ıdı ılk 2 gunu hesaplamamıslardı beleş calısmıstık yanı benım calıstıgım yerle senın ıs yerı arasında 60 mıl var.ben sanslıydım bı Turk aıle vardı yardım edıyordu ramazanda evlerıne gıtmıstık.ulasım sıkıntı ıdı arbasıyla yardmcı olmaya calısıyordu teyze saolsun.bısıklet alabılırsın gezmeye cıkarsın kafa dagıtırsın ben oyle yapıyodum.ormanlık heryer tadını cıkar temız hava bol oksıjen Turkıyede goremeycegın hayvalar var dogası cok guzel.2.iş bulamazsan benım gıbı butun yaz boyunca 1700 usd falan bırıktırısın uzulme ıyı yaz gecırmeye calıs bır daha nasıp olmuyor

kalkış: Malden, New York varış: Schenectady, New York - Google Haritalar
    "20 years from now, you will be more disappointed, by the things you didnt do, than by the ones you did. so explore, dream, discover...'' Mark Twain

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

İşvereninle ve sponsorunla muhakkak konuş. Durumu iyice anlat ve çalışamayacağını söyle. anlayışla karşılarlar bence ama yine de sıkıntı olursa bas git usta bak osman çağırıyor milleti giden yok. işim yok diye ağlayanlar bile gitmemişler galiba. sen bak durum düzelmesse bas git.
    Wisconsin Dells Profesörü Lifeguardlık kitabını yazan kişi...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)