Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Couchsurfing Nedir?

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Standart Couchsurfing Nedir?

Couchsurfing hakkinda bilgisi olan arkadaslar bu baslik altinda bildiklerini paylasabilirse hepimiz icin cok iyi olur. Sitede arastirdim fakat bunun hakkinda hicbir baslik gormedim.

Bu sistemi daha nasil duymadigima su an cok pismanim.

Bir kac sorum var hemen onlari paylasayim.

1-)Amerika'ya gitmeme yaklasik 10 gun var. En hizli bir seklinde adresimi nasil onayli yapabilirim. 25 dolar bir ucreti var yaziyor Turkiye icin. Eve de bir kart geliyormus 15 gunu bulabiliyormus bu kartin gelmesi....

Ucretsiz de kullaniliyor sanirim ama adres onayli olmayanlari insanlar genelde tercih etmiyor ogrendigim kadariyla.

2-) Travel kisminda bu sistemi kullanan var mi?

3-) Bu sistemi kullanip da kotu bir olayla karsilastiniz mi? Evimize gelen kisilere nasil guvenecegiz?

Insan"gelen kisi ben uyurken önce böbreklerimi sonra da esyalarimi filan çalip evimi de atese vererek kaçabilecek psikopat bir katil olmadigini nereden bilebilirim? nasil emin olurum da tanimadigim adami güvenip evime alirim?" gibi bir senaryoyu da dusunmeden edemiyor.
    Bu sorularin haricinde bu konu hakkinda tecrubesi olanlar da bilgilerini paylasabilirse super olur.

Cevap verenlere simdiden tesekkurler.
    Konu captain89 tarafından (07-06-2012 Saat 09:13 AM ) değiştirilmiştir.
    2013 self WAT katılımcısı olmayi cok istiyordu ama tekrardan full gidiyor. Olaya gel....

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Aktif bir CS üyesiyim, ilk olarak şunu söylemeleyim ki Couchsurfing kesinlikle bedava konaklama amaçlı bir site değildir. Bundan çok daha fazlasıdır. CS'de bir düzen vardır, ruh vardır, uzun zamandır kendi içinde bir hiyerarşi vardır ve bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Asıl amaç konukseverliktir, evde olmadığın zamanlarda nerede olursan ol CS üyelerinin evlerinde konaklayabilirsin ya da kendi evinde dünyanın herhangi bir yerinden bir CS üyesini ağırlayabilir, birlikte vakit geçirip, yaşadığın çevreyi gösterebilirsin. Konaklama dışında yaşadığın şehrin mutlaka bir gurubu vardır CS’de, orayı takip edersen sürekli etkinlikler düzenlenir, partiler olur, yeni insanlarla tanışıp vakit geçirme fırsatın olur.

Sistem nasıl çalışır?

Gideceğin yeri arama kısmına yazarsın, site sana oradaki üyeleri gösterir. Üyelerin profillerini dolaşırsın, referanslarına bakarsın, kimmiş neymiş öğrenirsin, eviyle ilgili de bilgiler de oradadır, onlara da bakarsın ve uygun görürsen bu kişiye Couchrequest yollarsın veya mesaj atarsın şu tarihlerde müsait misin diye. Olumlu bir yanıt alırsan o tarihlerde buluşursunuz ve konaklarsın CS üyesinin evinde. Bunun dışında gitmek istediğin yeri seçip bir yazı yazarsın, ben x, şöyle biriyim, şu tarihlerde orada olacağım vs vs. herkese açık olacak bu yazı ve gitmek istediğin yerdeki üyeler bu yazıyı görecek ve sana "bende kalabilirsin" diye teklif yollayabilecek. Aynı şekilde sana böyle teklifler gelebilir şu tarihlerde müsait misin diye, veya sen de herkese açık olan ev arayanların yazılarını okuyarak üyeleri evine davet edebilirsin. Bunların dışında acil durumlarda şehirlerin guruplarında "Urgent Couch" adında oluşumlar vardır. 1-2 gün içinde bir yere gidecekseniz ve henüz bir planınız yoksa oraya konu açıp genelin görebileceği bir istekte bulabilirsiniz. Oradan da üyeler size yardımda bulunabilir. Aynı şekilde siz de üyesi olduğunuz şehirin bu gurubunu takip ederseniz acil yer arayan üyelere yardımcı olabilirsiniz.

Sorularına gelince şöyşe söyleyeyim,

Onaylı üyelik sistemi var. Bu sistem sayesinde kendi adına kayıtlı kredi kartından bir bağış yapıyorsun ve böylece adını onaylamış oluyorsun. Adresine de kart geliyor ve oradaki aktivasyon kodunu girerek adresini de onaylamış oluyorsun. Bu aşamalardan sonra onaylı üye olmuş oluyorsun, üyeler arasında güvenilir biri oluyorsun. Ama şunu söylemeliyim ki bu sistemi kullanan çoğu kişi onaylı üye değil. Asıl önemli olan referans sistemi. Evinde ağırladığın kişiler ve seyahatlerin sırasında konakladığın kişiler profiline senin hakkında yorumlar bırakıyor, "şöyle biri, şöyle yaptık, böyle yaptık vs." referans içeren yazılar yani. Referansın ne kadar çok olursa o kadar güvenilir biri olursun. Referans sistemi sayesinde güvenilir bir ortam var CS’de. 10 günde gelmesi çok zor ama postanın, Amerika’daki adresini verirsen daha iyi olur bence senin için. Ya da Türkiye’den o kartı alıp üstündeki numaraları sana ulaştıracak biri varsa öyle de olur. Bana 6 haftada gelmişti.

Şimdi diyeceksin ki ben yeni üyeyim referansım yok ne yapmam lazım? Onaylı üye olmak tabi senin güvenilirliğini artıracaktır ilk başta ama o olmadan da birçok bağlantı kurabilirsin. Profil çok önemli, boş beleş şeyler yazmamak lazım profil bilgilerine. Gerçekten seni ifade eden şeyler yazman lazım, fotoğraflarını koyman lazım, yani lafın özü gerçekçi, dolu bir profil oluşturman lazım ki ilk başta insanlar sana güvenebilsin. Ben ilk misafirimi ağırladığımda sormuştum nasıl güvenip de geldin benim evime diye, profilini okudum çok hoşuma gitti, güvendim sana ve geldim demişti.

Emin ol ki bilinçli olup da bu siteyi kullandığın sürece kötü bir olayla karşılaşman çok sürpriz olur senin için. Referans sistemi gerçekten çok güzel işliyor ve bu sitenin üyelerinin hepsi gerçekten çok sıcakkanlı insanlar. İnanılmaz bir sistem var, dünyanın her yerinden insanlara tanışıyorsunuz, maceralarınızı paylaşıyorsunuz, eğleniyorsunuz beraber, mükemmel vakit geçiriyorsunuz. Sadece konaklama açısından bakmamak lazım olaya. Birçok şey katıyor insana. Kesinlikle herkese tavsiye ederim ama lütfen bilinçli kullanalım, tadını çıkartalım.
    Konu rerere tarafından (07-06-2012 Saat 04:58 AM ) değiştirilmiştir.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Yararlı bilgiler bunlar,sayın CS üstadı , peki bu insanlar nasıl onaysiz üye olabiliyor? Onaysiz uyeler bir is cevirenlermi oluyor? Benimde yakında Utah a gitmem gerekecek...
    Peki.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Ben de uzun zamandır CS üyesiyim ve kullanıyorum da. CS amacı insanları sosyalleştirirken bir yandan da gezmelerini kolaylaştırmak. Bir şeyler paylaşılıyor (kahve, yatıya kalma, gezide eşlik etme), kültürler öğreniliyor. Yararı çok aslında. Ayrıca kullanmak için para ödemek zorunda da değilsin. Ben ödemedim ama referanslarım var mesela, bunlar kabul edilme konusunda yardımcı oluyor. Gezme kısmında ben bunu kullandım ama Amerika'da değil, Avrupa'. 3 kere toplamda. Avusturya'da, Zürih'te ve Berlin'de CS evinde kaldım. 40,30 yaşında insanların eviydi mesela ikisi ama gayet güzel bir arkadaşlık da geliştirdik, hala konuştuğumuz kişiler. Evimde de 1 kişi ağırladım. Ve ben henüz kötü bir şeyle karşılaşmadım. Temkinli olursan karşılaşmazsın da. İnsanların CS üyesi olmasının sebebi gezmek, tanışmak, görmek. Bunun dışında biri pek olmuyor gibi (:

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

rerere çok güzel anlatmış bende aktif olarak kullanıyorum cs yi yurtdışında 1 defa kullandım makedonyada ama çok kişi misafir ettim 30u çok rahat geçmiştir gelen insanlar genelde çok anlayışlı olur ama aralarıdna bir kaç kişi çıkıyor sizi kullanmaya çalışan bilinçli olursanız hiç bir problem olmaz
    ya olduğun gibi görün yada gözüme görünme!!!

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı azuhazu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yararlı bilgiler bunlar,sayın CS üstadı , peki bu insanlar nasıl onaysiz üye olabiliyor? Onaysiz uyeler bir is cevirenlermi oluyor? Benimde yakında Utah a gitmem gerekecek...
    Üyelik tamamen ücretsiz, onaylı üye olman da şart değil. Onaylı üye olmayıp da gayet aktif şekilde siteyi kullananlar var. Açıkçası çoğu kişi bu onaylı üyelik sistemine itibar etmiyor üyelerle iletişim kurarken, önemli olan kişilerin referansları.

Onaylı üyelik sistemi bir nevi bağış sistemi aslında, kredi kartından çekilecek minumum miktarı belirtiyor site sana, sen bu miktarı ya da gönlünden ne geçiyorsa daha fazlasını ödeyerek bağış yapmış oluyorsun sisteme. Siteye üye olduğun adınla kredi kartındaki isim eşleşince adını onaylamış oluyorsun, daha sonra adresine gelecek olan karttaki aktivasyon numarasını girerek de adresini onaylıyorsun. Bu aşamalardan sonra profilinde "VERIFIED MEMBER Identity Checked, Location Verified" yazacaktır yeşil renkle. Profilin fotoğrafında da yeşil bir tik işareti olacaktır.

Bu sistemi güvenlik açısından dikkate alan kişiler elbet vardır ama emin ol çok azdır sayıları. Önemli olan senin profilindeki referanslar. Güzel, tatmin edici bir profil hazırlarsan ilk başlarda iletişim kurma konusunda sıkıntı çekmezsin. 3-4 referansın olduktan sonra zaten gerisi senin için daha kolay olacaktır.
    Konu rerere tarafından (07-06-2012 Saat 01:15 PM ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)