Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Turistik vize almak için...Lütfen yardım..

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Turistik vize almak için...Lütfen yardım..

İyi akşamlar öncelikle, durumumu özet geçiyorum sizlere

Ben Bilkent öğrencisiyim, ortalamam 0.80 şuanda 2. senemde, geçen sene ailevi sebeplerden dolayı gitmedim. 7 yaşından 9 yaşına kadar babamın ücretli izni sayesinde yasal olarak yaşadım, okula da gittim. İngilizcem ana dilim gibi.

Arkadaşım itü öğrencisi, 3. yılında 2'nin üzerinde ortalaması. Ortalama ingilizcesi var.

Work and travel'ı araştırdım, not ortalamamla kesinlikle gidemeyeceğim söylendi. 2. dönem notlarımı düzelttikten, 2.5'un üstüne çıkardıktan sonra Haziran'da vize başvurusu yapmayı düşündüm, yalnız alamazsam uçak biletimin yanacağını, iş bulamama imkanımın olduğunu, ben gidemezsem arkadaşımın da mecburi olarak gidip baya bi işkence çekeceğini düşünerek wat'la bu sene kesinlikle olmayacağı kanaatine vardım.

Haftada 18 saatten az dil kursu üzerinden turistik vize düşündüm yalnız anladığım kadarıyla turistik vize almak için dil kursuna ihtiyacım yok, boşuna para vermiş oluyorum.

Kısacası durumlarımız böyle şuanda arkadaşla. Bu yaz kesin olarak Amerika'ya, California'ya gitmek istiyoruz. Orda kalmak gibi bir amacım da yok, 3 ay sonunda dönücez.

Durum böyleyken, bana önerileriniz nedir? En mantıklısı turistik vize midir? Turistik vize alırken transkriptin önemi nedir, normal evraklar dışında nasıl bir belgede sorun çıkabilir, alabilmem için ne olması gerekir kısaca? Mesela biz arkadaşla istanbul atatürk fen mezunuyuz, çok da iyi üniversitelerde okuyoruz, bunun bir faydası olur mu?

Baya aklım karışık anlıycağınız, her türlü yardıma açığım. Şimdiden teşekkürler.

edit: zamanında gittiğimde yeşil pasaportla gitmiştim. şuanda babam memur+öğretim görevlisi, annem de memur. bunun da bir etkisi olur mu bilmiyorum.
    Konu Karmam tarafından (04-01-2011 Saat 08:16 PM ) değiştirilmiştir.

BannedUser
    Guest

Alıntı Karmam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyi akşamlar öncelikle, durumumu özet geçiyorum sizlere

Ben Bilkent öğrencisiyim, ortalamam 0.80 şuanda 2. senemde, geçen sene ailevi sebeplerden dolayı gitmedim. 7 yaşından 9 yaşına kadar babamın ücretli izni sayesinde yasal olarak yaşadım, okula da gittim. İngilizcem ana dilim gibi.

Arkadaşım itü öğrencisi, 3. yılında 2'nin üzerinde ortalaması. Ortalama ingilizcesi var.

Work and travel'ı araştırdım, not ortalamamla kesinlikle gidemeyeceğim söylendi. 2. dönem notlarımı düzelttikten, 2.5'un üstüne çıkardıktan sonra Haziran'da vize başvurusu yapmayı düşündüm, yalnız alamazsam uçak biletimin yanacağını, iş bulamama imkanımın olduğunu, ben gidemezsem arkadaşımın da mecburi olarak gidip baya bi işkence çekeceğini düşünerek wat'la bu sene kesinlikle olmayacağı kanaatine vardım.

Haftada 18 saatten az dil kursu üzerinden turistik vize düşündüm yalnız anladığım kadarıyla turistik vize almak için dil kursuna ihtiyacım yok, boşuna para vermiş oluyorum.

Kısacası durumlarımız böyle şuanda arkadaşla. Bu yaz kesin olarak Amerika'ya, California'ya gitmek istiyoruz. Orda kalmak gibi bir amacım da yok, 3 ay sonunda dönücez.

Durum böyleyken, bana önerileriniz nedir? En mantıklısı turistik vize midir? Turistik vize alırken transkriptin önemi nedir, normal evraklar dışında nasıl bir belgede sorun çıkabilir, alabilmem için ne olması gerekir kısaca? Mesela biz arkadaşla istanbul atatürk fen mezunuyuz, çok da iyi üniversitelerde okuyoruz, bunun bir faydası olur mu?

Baya aklım karışık anlıycağınız, her türlü yardıma açığım. Şimdiden teşekkürler.

edit: zamanında gittiğimde yeşil pasaportla gitmiştim. şuanda babam memur+öğretim görevlisi, annem de memur. bunun da bir etkisi olur mu bilmiyorum.

Bu durumda hem turist vizesi hemde J1 vizesi alma sansın aynı arkadasım. ortalaman ılk donem yukselıyorsa yukseltmeye bak. Eger ortalamayı 1.2 lere cıkarabılırsen kı bunun ıcınde cok kasmana gerek yok sanırsam. Dıyelım kı beceremedın o zaman aılevı nedenler falan yazmıssın. Aılevı nedenle ortalaman dusukse bunu belırtırsen wata katılmanda bır sakınca yok. Turıst vızesını alacagında kesın degıl. WAT ta herhangı ortalama sınırı yok. Vıze memuru ıcın onemlı olan senın donup donmeyecegın. Tabı kı okudugun okulun bolumun bunda etkısı var. baska sorun olursa burdan sormaya devam et

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı makroklima Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu durumda hem turist vizesi hemde J1 vizesi alma sansın aynı arkadasım. ortalaman ılk donem yukselıyorsa yukseltmeye bak. Eger ortalamayı 1.2 lere cıkarabılırsen kı bunun ıcınde cok kasmana gerek yok sanırsam. Dıyelım kı beceremedın o zaman aılevı nedenler falan yazmıssın. Aılevı nedenle ortalaman dusukse bunu belırtırsen wata katılmanda bır sakınca yok. Turıst vızesını alacagında kesın degıl. WAT ta herhangı ortalama sınırı yok. Vıze memuru ıcın onemlı olan senın donup donmeyecegın. Tabı kı okudugun okulun bolumun bunda etkısı var. baska sorun olursa burdan sormaya devam et
    Bu döneme de geç başladım, bu dönem sonu 0.8'lere çıkacak. 2. dönem problem olmaz 2'nin üzerine rahat çıkar da o da çok geç oluyor.

WAT'ta ailevi neden diye belirtmeme neden inansın ki o adam? Yani öyle olsa herkes kullanmaz mı? Benim konuştuğum bütün WAT şirketleri "bu ortalamayla gitmene imkan ihtimal yok" dediler. Turistik vize almanın da benim açımdan daha kolay olacağını söylediler, yani transkript en azından turistikte ön koşul değil dediler.

BannedUser
    Guest

Mesela hastalık olmustur ve doktor raporu ıle bunu kanıtlarsan sorun olmaz sonucta yalan degıl. Iste orada neden dusuk sebebı ne bunu kanıtlarsan sorun olmayacak. Ama gercek nedenı senın calısmamıs olmansa evet alman cok zor

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Mesela hastalık olmustur ve doktor raporu ıle bunu kanıtlarsan sorun olmaz sonucta yalan degıl. Iste orada neden dusuk sebebı ne bunu kanıtlarsan sorun olmayacak. Ama gercek nedenı senın calısmamıs olmansa evet alman cok zor
    Belgeye dökebileceğim bir şey değil ne yazık ki. Yani durumu görüşmede açıklayabilirim ama kanıtlayamam, adamların insiyatifine kalmış gerisi.

Ben o zaman şu şekilde bir soru sorayım, turistik vize almam için dil kursu veya benzeri bir programa yazılmam gerekiyor mu yoksa turistik vizede sadece gidip vize başvurusunu mu yapıyorum?

BannedUser
    Guest

turistik vize ve dil kursu vizeleri farklı vizeler. evet sıradan bir vatandas gibi gidip basvuru yapabılırsın turıstık vızede ama onda da aynı j1 gibi geri donmene etken teskil edecek evraklar ısteyecekler okul durumu, malı durum gıbı. dıl kursunda ıse once gıdecegın dıl kursu ıle anlasman gerek ve her dıl kursuda olmaz. cok dandık kursları kabul etmiyorlar.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

turistik vize ve dil kursu vizeleri farklı vizeler. evet sıradan bir vatandas gibi gidip basvuru yapabılırsın turıstık vızede ama onda da aynı j1 gibi geri donmene etken teskil edecek evraklar ısteyecekler okul durumu, malı durum gıbı. dıl kursunda ıse once gıdecegın dıl kursu ıle anlasman gerek ve her dıl kursuda olmaz. cok dandık kursları kabul etmiyorlar.
    Haftada 18 saatin altında dil kursuna kaydolursan turistik vize alabilirsin dendi bana da o yüzden emin olamamıştım dil kursu gerekiyor mu diye.

Şimdi ben baya iyi okullar bitirdim, amerika'da kalmışlığım var. Annem devlet memuru. Görüşmeyi başarılı geçirirsem, yani cevapları teklemeden güzel verirsem bu ortalamayla gitme şansım olur mu sizce verdiğim bilgileri de düşünürsek?

BannedUser
    Guest

Haftada 18 saatin altında dil kursuna kaydolursan turistik vize alabilirsin dendi bana da o yüzden emin olamamıştım dil kursu gerekiyor mu diye.

Şimdi ben baya iyi okullar bitirdim, amerika'da kalmışlığım var. Annem devlet memuru. Görüşmeyi başarılı geçirirsem, yani cevapları teklemeden güzel verirsem bu ortalamayla gitme şansım olur mu sizce verdiğim bilgileri de düşünürsek?
    vize alabilirsin demişler. alırsın dememişler bende aynısını diyorum alabilirsin. ama sectıgın okul kalıtelı olursa alma sansın o kadar yukselır. eger abd gitmişligin varsa ve burada kı maddı durumun ıyıyse wat programınada katılıp sansını deneyebılırsın. ama vize alma sansım hangınde yuksek dersen dil kursunda ancak o da kesın degıl kardesım.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

WAT şirketlerinin hepsi bana bu ortalamayla kesinlikle gidemeyeceğimi söyledikleri için bana o zor görünüyor.

Şimdi o zaman ben yakın vakitte turistik vize başvurusu yapayım bir kursa veya programa kayıt olmadan.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Turistik vize ile dil kursu arasındaki bağlantıyı kuramadım ben. Turistik vize için gereken tek şey maddi durumun iyi olması ve karşı tarafı döneceğinize ikna etmeniz. GPA, okuduğunuz okul, dil durumu, vs... önemli şeyler değil bildiğim kadarıyla.

Ki zaten Amerika Birleşik Devletleri yoldan geçene 10 yıllık turistik vizeyi verdiği için çok çok rahat alacağınızı düşünüyorum. Yeşil pasaportunuz da varmış.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı emirhan1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Turistik vize ile dil kursu arasındaki bağlantıyı kuramadım ben. Turistik vize için gereken tek şey maddi durumun iyi olması ve karşı tarafı döneceğinize ikna etmeniz. GPA, okuduğunuz okul, dil durumu, vs... önemli şeyler değil bildiğim kadarıyla.

Ki zaten Amerika Birleşik Devletleri yoldan geçene 10 yıllık turistik vizeyi verdiği için çok çok rahat alacağınızı düşünüyorum. Yeşil pasaportunuz da varmış.
    O şöyle oldu, WAT çok zor denilince ben dil kursunu aradım, kadın bana haftada 18 saatten az kursa kaydolursam turistik vize alacağımı ve onun daha kolay olacağını söyledi. Tabi konuştuğum kadın dil kursunda görevli olduğundan turistik vize almam için kursa gerek olmadığını söylemedi.

Yeşil pasaportum şuanda yok, 7 yaşında almıştım, 21 yaşındayım şuanda. Annem memur ama şuan ergin olarak gene yeşil pasaport alabilir miyim bilmiyorum.

Sanırım görüşmeye iyice hazırlanıp ikna edici olmam lazım. Zaten kalmak gibi bir düşüncem yok da bilmiyorum en iyi nasıl ifade edeceğim onlara.

BannedUser
    Guest

Alıntı emirhan1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Amerikan hükümeti yoldan geçene vize mi veriyor senden duyuyorum bunu. Gecen sene gözümün önünde kadının oğlu orda yaşamasına rağmen vermedi vizeyi görevli

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Amerikan hükümeti yoldan geçene vize mi veriyor senden duyuyorum bunu. Gecen sene gözümün önünde kadının oğlu orda yaşamasına rağmen vermedi vizeyi görevli
    Belge eksikse ya da durumları çok kötüyse tabii ki vermezler. Ayrıca orada yaşayan tanıdık, vs... olması çok daha negatif bir durum. Çünkü Amerika'ya kaçacağını düşünüyorlar.

Belgeleriniz tamsa, (ki çok cüzi miktarda belge istiyor Amerikan Konsolosluğu) durumunuz çok kötü değilse, hele bir de üniversite öğrencisiyseniz çok çok kolay alırsınız turistik vizeyi. Ben dahil onlarca arkadaşım tek seferde kolaylıkla aldılar. Hem de yoldan geçene 10 yıl basıyor Amerikan Konsolosluğu.

Özellikle Avrupa ile karşılaştırıldığında müthiş kolay. Schengen vizesi almak ölüm. Saçma sapan onlarca belge istiyorlar, sadece gideceğin gün sayısı kadar veriyorlar ve müthiş derecede uğraştırıyorlar. Mukayese bile edilemez.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Şimdi bana bir abim orada nerede kalacağımı belirtmem gerektiğini söyledi.

Ben internetten tanıştığım ve birkaç yıldır konuştuğum bir arkadaşıma durumu izah ettim, o beni davet edebileceğini söyledi.

Bunun prosedürü nedir acaba veya bilmem gereken ekstra bir şey var mı bu konuda?

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Yeşil pasaportum şuanda yok, 7 yaşında almıştım, 21 yaşındayım şuanda. Annem memur ama şuan ergin olarak gene yeşil pasaport alabilir miyim bilmiyorum.
    25 yaşına kadar alabilirsin yeşil pasaport..
    2009 Work and Travel (Virginia-North Carolina)
    2010 Work and Travel (Lake George, New York)
    2011 Internship (Germany)
    2012 Internship (???Bratislava)

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı ayhn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    25 yaşına kadar alabilirsin yeşil pasaport..
    Bak bu süper oldu işte, çok sağolasın

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)