Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 46 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: harç muafiyeti belgesi için vergi dairesi mühürü

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Standart harç muafiyeti belgesi için vergi dairesi mühürü

arkadaslar forumda goremedım bilgilendirmek istedim.okuldan aldıgımız harc muafiyet belgesini vergi dairesinden onaylatmamız gerekiyor.üzerine(...) senelik harçsız pasaport alması uygundur yazıp muhur basıyorlar.(...)2-3 sene yazdırabilirseniz sizden kralı yok.bana izmirde 1 senelik yazdılar arkadasa antakyada 2 senelik yazmıslar, tanıdık bulursanız 4 senede yazdırabilirsiniz.İzmirdeki arkadaslar için bornova vergi dairesi (eski adliye,merkez postane)yanında yapıyor.konaktakiler yapmıyor bosuna gitmeyin.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

ii de ogrenci islerinden verilen belgede kac yillik oldugu yazmiyor mu ? onun okulu iki yillik cikartmistir . ben ole cani isteyenin 3-4 yillik cikartabilecegini dusunmuyorum

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

okulun verdigi belgede kac yıllık alınabilecegi hakkında bilgi yok ,tamamen vergi dairesindeki insanın insiyatifine kalmış

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

ya benim okuldan aldigim belgelerde 1 yillik diye yaziyordu eminim hatta bolumdekilerle ugrasmistim 2 yillik ciksin diye

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

bende okulla ilgili bir durum olduğunu düşÃ¼nüyorum okuldan aldığımız belgede kaç yıllık olacağı yazıyor ve ona göre vergi dairesinde tarihi giriyorlar. Aksi taktirde vergi dairesi müdürü kafasına göre iş 150 tl için yapmaz, yapamazda. zira sormadık soru koymuyorlar Ayrıca onaylattığınız tarihten hemen sonra pasaportunuzu alın yada süre uzatın, belgeyi bekletmeyin.. Sürekli vergi dairesinin imza sürküleri değiştiğinden emniyetteki görevliler arıza çıkarıyor

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Ben Eskişehir'de harç muhafiyet belgesi aldığımda 1 yıllık uzatılmasını bekliyordum. Vergi Dairesi'ne gittiğimde oradaki memurun Eskişehir'in 2 yıllık uzattığını söyledi. Şehirden şehire değişiyor durum.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    17

Arkadaşım daha bugün pasaportunu uzatmak için emniyet müdürlüğüne gitti.
    Ona söyledikleri yönetmelik değiştiği için 1 yıldan fazla harçsız pasaport yazısı veremeyecekleri.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Ben Afyonda okuyorum ama Tekirdağda, ailemin yanında bunu onaylatma şansım var mı?
    Yoksa okuduğum yerde onaylatmam zorunlu mu?

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

okudugun yerde alacaksin... okul bulundugun il emniyet mudurlugune itafen cikartiyo belgeyi

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Teşekkürler, iyiki şimdi gördüm konuyu yoksa yarın tekirdağa gittiğimde çok geç olacaktı. :S

Çok çok teşekkürler konuyu açan arkadaşa...

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

bide basılan mühürün okunabilirliğine dikkat edin. az kalsın beni tekrar vergi dairesine yolluodu memur.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Bende bugün alabildim pasaportu tamamen vergi dairesindeki memurun insifiyatine kalmış birşeymiş adamın iyi tarafına denk gelirseniz basıyor mührü sonra uzatılacak sürenin oraya kalemini yaklaştırıyor ve diyor hadi sana iki senelik vereyim geçen sene almıştım bir sene vermişlerdi bu sene iki senelik uzattırdım güzel oldu.Tamamen şans

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

internette "bilmem kaç sayılı yasa falan feşmekan gereğince en fazla 2 yıllık harçsız pasaport alınabilmektedir" gibi bi şey geçiyo, bunun aslı var mıdır ya da tam olarak anlamı nedir, neyle alakalıdır? vergi dairesinde şansımız tutar da 5 yıllık alabilirsek alırız yoksa ne alırsak onla mı yetinirizdir doğrusu

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    okudugun yerde alacaksin... okul bulundugun il emniyet mudurlugune itafen cikartiyo belgeyi
    Arkadaşım okula söylerler ben şurdan alcam diye nerden almak istiyorlarsa o emniyet müdürlüğüne ithafen yazılır. Benim arkadaşım İzmirde okuyordu Amasya da aldı pasaportunu. Sorun olmuyor ama okula söylemeleri gerek.
    "ALL GOOD THING TO THOSE WHO WAIT"

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı varyok Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    internette "bilmem kaç sayılı yasa falan feşmekan gereğince en fazla 2 yıllık harçsız pasaport alınabilmektedir" gibi bi şey geçiyo, bunun aslı var mıdır ya da tam olarak anlamı nedir, neyle alakalıdır? vergi dairesinde şansımız tutar da 5 yıllık alabilirsek alırız yoksa ne alırsak onla mı yetinirizdir doğrusu
    Arkadaşım 1. sınıfta isen okuluna söyle sana 5 yıllık versin.Okulu ikna kabiliyetine bakar. okulda olduğun ve okuduğun müddetçe alabilirsin muafiyeti bu bizim hakkımız.

" 5682 sayılı pasaport kanunu ve İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 02.05.2005 tarihli ve 37 sayılı genelgesi uyarınca, bilimsel, sosyal, kültürel ve spor etkinliklerine katılmak üzere veya eğitim amacıyla yurt dışına çıkış yapan öğrenciler, pasaport işlemlerinde ve yurtdışına çıkışlarda, pasaport harcından muaf tutulabilirler."

HARÇLAR KANUNU İÇ GENELGESİ SIRA NO: 2008/2

Tarih 08/07/2008
    Sayı B.07.1.GİB.0.02.63/6330-24
    Kapsam
    T.C.
    MALİYE BAKANLIĞI
    Gelir İdaresi Başkanlığı
    Sayı : B.07.1.GİB.0.02.63/6330-24
    Konu : Harçsız pasaport uygulaması

2. YÜKSEK ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN
    a) Öğrenimine Türkiye'de devam edenler için :
    Öğrenimine Türkiye'de devam eden öğrencilerce, öğrenim görülen yüksek okul yönetimi (Rektörlük / Dekanlık / MYO Yönetimi / Enstitü Yönetimi vs.) tarafından verilecek belge ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile illerde vergi dairesi başkanlığına, vergi dairesi başkanlığı bulunmayan yerlerde defterdarlığa; ilçelerde vergi dairesi müdürlüğüne, vergi dairesi bulunmayan yerlerde malmüdürlüğüne başvurulması halinde, ayrıca bir belge istenmeksizin söz konusu belge üzerine "... adlı kişiye ... tarihinden itibaren ... süreli harçsız pasaport düzenlenmesi uygundur." şeklinde bir kaşe ve mühür basılmak suretiyle uygulamaya yön verilecektir.

Yeterli galiba
    Konu beysin tarafından (07-02-2010 Saat 01:58 AM ) değiştirilmiştir.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

ben yüksek lisans öğrencisiyim, 2011 şubatta bitecek okulum. yani son şansım gitmek için :d şimdiye kadar gitmediğime yanıyorum ve bu şansı değerlendirmek istiyorum. okulu ikna etsem bile, vergi dairesinde sorun çıkma ihtimali var mıdır?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

okula dielkeç verdin mi yazmak zorundalar ki harçsız pasaport alıcak bu cocuk kim engel olabilir...
    Wat

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

ya ben gttm vergi dairesine müdür muavini belgeye 2 yıl yazdı.emniyete gittm bu olmaz 1 yıllık olması gerekiyo dedi geri gonderdi onumuzdeki haftaya kaldı iş

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

çok çelişkili şeyler var ya internette, vergi dairesinden kaç yıl yazarlarsa o kadar olur deniyo, okulla alakası yok deniyo. emniyet olayını da şimdi burda okudum. bi standardı olsa keşke, keşke hepimize 5 yıllık veriverseler zaten gidince amerikada konsoloslukta 5 yıllık uzattırmayı deniycem.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı ibrahimsari Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya ben gttm vergi dairesine müdür muavini belgeye 2 yıl yazdı.emniyete gittm bu olmaz 1 yıllık olması gerekiyo dedi geri gonderdi onumuzdeki haftaya kaldı iş
    emniyet neye dayanarak bunu söylediki sana? Benim emiyetten aldığın yazıları burdan okuyabilirsin.

http://www.turkishwat.net/vize-ve-pa...-zamani-4.html

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Arkadaşlar benim anlamadıgım şey ben passport başvuracagımda,
    2 adet resim
    eski passport varsa
    Kimlik ve
    okuldan aldıgım öğrenci belgesi normal bildigimiz belge bu dilekçe gibi değil.
    ve bana bunların yeterli olacagını söyledi? hatta bir arkadaşım öğrenci belgesi yerine öğrenci kartını göstermiş onuda kabul etmişler?

Nedir bu dilekçe onu anlamadım?

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Arkadaşım okuldan aldğın öğrenci belgesi ile sana pasaport muafiyeti vermezler, vermemeleri gerek.
    1- Bağlı bulunduğun yüksekokul,fakülte,enstitü ye dilekce yazarak hangi sebepleden yurtdışına çıkmak istediğini belirtmelisin. Ve o dilekçeye ek olarak work&travel ile gidiyosan şirketin sana kayıt belgesi verir o belgeyi ek olarak eklemesin. onunla birlikte öğrenci işlerine başvur. Öğrenci işleri bir üst makama yazı yazar ve üst makamda emniyet müdürlüğüne yazı yazar " şu öğrenci şu şu şu sebeplerden dolayı yurtdışına çıkacaktır diye pasaport harcından muaf olması için gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederim diye" bir yazı yazması gerek.

Ayrıca bunları şirketin sana söylemesi gerek. Danışmanlık ücreti içinde bunlarda var.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

bu harç muhafiyet belgesini dil okulu içinde alabilir miyiz? şirket bağlantısı olmadan ??
    PLANÖRLE AMERİKAYA UÇMAK....

BU KADAR ÇILGINCA İŞTE BU WAT..!!!!

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

alabilirsin benim eski okulda dilokuluna bi arkadasim kaydolmustu kayit belgesini harcsiz pasaport icin dilekceyle beraber verdi bolume onlar da vermisti belgeyi..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Arkadaşlar dün Bostancıdaki Harçlar bölümüne bakan Rıhtım vergi dairesine gittim. Okuldan aldığım 1 yıllık harçsız pasaport verilmesi uygun görülmüştür belgesini de götürdüm. Md. Muavini 19 Haziran ile 20 ekim arası ABD'de olacağım belirtildiği için 6 aylık verebileceğini söyledi. Bu tarihleri kaldırtırsan 1 yıllık verebilirim, altta yazan 1 yıllık pasaport alması uygundur yazısını bu tarihler olduğu sürece işleme koyamam dedi.

Okula gittim tarihleri kaldıramayacaklarını söylediler, 1 yıllık alacağını zaten belirttik vermek zorundalar dediler. Tekrar Vergi dairesine döndüm bu sefer Müdüre ile görüştüm. 10 dakika kadar kanun şöyle kanun böyle anlattı, gene olmadı.

neyse bari 6 aylık alayım dedim bu sefer de okul belgeye yanlışlıkla 19.06.2010 yerine 19.07.2010 yazdığını farkettim. Belgeyi onaylayan kişiye yanlış yazıldığını okulun 19 haziranda kapandığını anlattım, o ise biz kağıttakine bakarız git düzelt öyle getir dediler. zaten saat 16:30 olmuştu herkes çıkıyordu. Ben de bugün olmayacağını anlayarak sinirli bir şekilde ayrıldım oradan.

Şimdi benim sormak istediğim 6 aylık pasaport alsak Konsoloslukta sorun yaşarmıyız. eğer yaşarsak ben nasıl 1 yıllık pasaport alabileceğim. Anladığım kadarıyla pasaportun geçerlilik süre belirtilen 19.06.2010 tarihinden itibaren 6 ay geçerli olucak.

İşler çok karmaşıklaştı. Yardım edin işin içinden çıkamıyorum. Bir de Emniyete de biometrik vesikalıklardan götürsek sorun olmaz değil mi?

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı solakbeyi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar dün Bostancıdaki Harçlar bölümüne bakan Rıhtım vergi dairesine gittim. Okuldan aldığım 1 yıllık harçsız pasaport verilmesi uygun görülmüştür belgesini de götürdüm. Md. Muavini 19 Haziran ile 20 ekim arası ABD'de olacağım belirtildiği için 6 aylık verebileceğini söyledi. Bu tarihleri kaldırtırsan 1 yıllık verebilirim, altta yazan 1 yıllık pasaport alması uygundur yazısını bu tarihler olduğu sürece işleme koyamam dedi.

Okula gittim tarihleri kaldıramayacaklarını söylediler, 1 yıllık alacağını zaten belirttik vermek zorundalar dediler. Tekrar Vergi dairesine döndüm bu sefer Müdüre ile görüştüm. 10 dakika kadar kanun şöyle kanun böyle anlattı, gene olmadı.

neyse bari 6 aylık alayım dedim bu sefer de okul belgeye yanlışlıkla 19.06.2010 yerine 19.07.2010 yazdığını farkettim. Belgeyi onaylayan kişiye yanlış yazıldığını okulun 19 haziranda kapandığını anlattım, o ise biz kağıttakine bakarız git düzelt öyle getir dediler. zaten saat 16:30 olmuştu herkes çıkıyordu. Ben de bugün olmayacağını anlayarak sinirli bir şekilde ayrıldım oradan.

Şimdi benim sormak istediğim 6 aylık pasaport alsak Konsoloslukta sorun yaşarmıyız. eğer yaşarsak ben nasıl 1 yıllık pasaport alabileceğim. Anladığım kadarıyla pasaportun geçerlilik süre belirtilen 19.06.2010 tarihinden itibaren 6 ay geçerli olucak.

İşler çok karmaşıklaştı. Yardım edin işin içinden çıkamıyorum. Bir de Emniyete de biometrik vesikalıklardan götürsek sorun olmaz değil mi?
    En az yillik olmasi lazim. Emniyete goturecegin farketmez fotograf olsun yeter. Okula verdigin o kagitta yaz donemi yazsan daha iyi olur tarih verme.
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Exclamation

Alıntı break Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

En az yillik olmasi lazim. Emniyete goturecegin farketmez fotograf olsun yeter. Okula verdigin o kagitta yaz donemi yazsan daha iyi olur tarih verme.
    vergi dairesinde ki adam bir kağıt çıkardı kağıtta abd nin karşısında 6 ay yazıyordu. Bana 6 ayla veriyor dedi. Okul kağıda orada olabileceğim maksimum tarihleri yazmış (okulun kapandığı 19 haziran ile kaydın en geç yapılacağı 20 ekim arası) silmemekte kararlı gözüküyor. Ben yazamıyorum o tarihleri yani. Ayrıca Üniversite yönetimi Ben senin geri gelmeyeceğini nereden bileyim diyor bana. Bunu Vergi dairesi müdüresine söylediğimde oraya bunu yazsa da geleceğini nereden bilecek peki dedi. Çık işin içinden çıkabilirsen.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    17

Allah belalarını versin bu vergi dairelerinin !

Harç muafiyet belgesine 1 yıl yazmamışlar diye adamlar tutturdu 6 ay veririm diye.
    Sonra ordaki dosyalara bakın bizim fakülteden alan insanlar var dedim,
    en az 5 kişi buldu ama yine de vermedi.
    Şimdi tekrar okula gidip dilekçe vericem de falan da filan.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı n3co_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah belalarını versin bu vergi dairelerinin !

Harç muafiyet belgesine 1 yıl yazmamışlar diye adamlar tutturdu 6 ay veririm diye.
    Sonra ordaki dosyalara bakın bizim fakülteden alan insanlar var dedim,
    en az 5 kişi buldu ama yine de vermedi.
    Şimdi tekrar okula gidip dilekçe vericem de falan da filan.
    Benimkisinde 1 yıl yazdığı halde vermediler.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Arkadaşım nasıl vermediler. Vergi dairesindeki müdür vergi dairesi yetkililerinin eminyetde olduğunu söylemiş. İstanbulda bağzı semtlerde öyle sanırım. Arkadşlarım bugun aldı 1 yıllık pasaport istanbuldan. Hangi vergi dairesinden aldıklarını öğrenince yazarım buradan.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)