Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ABD den Gelin Alma-Turkiyede Yasama

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Standart Yabanci Birisiyle Evlilik

Sevgili Arkadaslar:

Bu konu hakkinda cok arastirma yaptim, bir suru forum okudum ama kendime en yakin hissettigim ve, aktif olarak kullandigim TW ailesine sormak istedim.

ABD de internship yaparken Peru asilli biriyle tanistim ve o gun bugundur 2 yiloldu beraberiz. Turkiyeye geldi 21 gun tatil yaptik. Ailemle tanistirdim, Turkiye yi gezdirdim, kulturu anlatmaya calistim...Muslumanligi kabul etti. Ben ona ABD de kalmak istemedigimi soyledim onuda kabul etti yani Turkiye de yasayacak. Ordaki aile yapisini az cok biliyorsunuz, ailesini ozleyecegini dusunmuyorum. ABD ye geri donmesi icin elle tutulur bir sebebide yok. Benim icin cok fedakarlik yapti, ickiyi filan birakti, para biriktiriyoruz su an ikimizde.

Ne dusunuyorsunuz arkadaslar? Var mi boyle evlilik yapan etrafinizda yada siz? Bana bosanma oranlarinin %80 oldugunu solyediler?
    Konu beysin tarafından (29-07-2012 Saat 03:23 AM ) değiştirilmiştir. Sebep: yonetici istedi.
    "ALL GOOD THING TO THOSE WHO WAIT"

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Dostum benimde isverenim Turk tu. 13 senedir falan Amerikada yasiyor haliyle Amerikali sevgilisi olmus. Benimde bi 5 aylik donemde kiz arkadasim oldu amerikada Turkiyeye geldi falan neyse.. Bana ordayken soyledigi sey kendi cevresindeki Turk arkadaslarinin evlendikten sonra ayrildigi idi. kendisi de kultur farkindan dolayi iliskinin evlilige gitmeyecegini dusundugu icin ayrilmis. tam detaylarini bilmiyorum ama aileleri falan tanismis baya.

hani tabi inssanina gore farkeder senin iliskin de 2 senedir devam ediyor. kultur farki illaki olucaktir. bazi seylere ayak uydurucaktir ama ayak uyduramayacagi seyler de olucaktir. sen bunlari tolare etmeye gormezden gelmeye hazir olman lazim. idare edebilmen lazim. bizim cok sevdigimiz seyler onlara komik gelip alay konusu olabilir mesela bu benim basima gelmisti. gormezden gelmeyi basarabilmek lazim.

Ailesini ozleyecegini ben de pek sanmiyorum ozlese bile dayanamayacak kadar olmaz senede bi kac kene gitse yeter malum amerikan aile yapisini bir cogumuz biliyoruz. bizim kadar birbirlerine bagli degildirler.

Olumsuz ornekleri cok duymussundur. ben de patronum dolayisiyla biliyorum. 2 sene emek harcamissin bu iliskiye kiz da herseyi kabul etmis. olumsuz seyler duydun diye biseylerden vazgecicek olsan en basta work and travel yapmaman lazimdi belki iki olay kiyaslanamayacak kadar farkli ama....Denemeye deger. sen sadece temkinli ol bir kac sene sonra seni haberlerde gormeyelim `ben turkishwat tan beysin o size soyledigim amerikali aldi cocugumu kacirdi ` diye Allah gostermesin. temkinli ol derken ne demek istedgini anladin sanirim
    Allah mutlulugunu daim etsin

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

yalniz denemeye deger derken olayi sanki basite almisim gibi geldi bir an. cok ciddi bir konu tabiki ama bana kutlru farki var diye sevdigin birinden ustelik seni ve kulturunu herseyiyle kabul etmisken ayrilmak zor geldigi icin oyle soyledim. bilmiyorum ben yapamazdim heralde.

Forum Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

@beysin, benim de seninkine benzer bir durumum var.Sende olan kaygılar bende de mevcut ve ne yapacağımı ve geleceğin nasıl olacağını bilmiyorum.Ama inandığım bir şey var, şu an yanında seni anlayan ve senin hayatını paylaşabileceğini düşündüğün biri varsa bunu kaybetme.Gördüğüm kadarıyla kız arkadaşın senin için çok büyük fedakarlıklar yapmış.Bundan sonra sana düşende ona anlayışla yaklaşmak ve Türkiye'ye, bu hayata alışma sürecinde onun yanında olmak.

Boşanma oranından bahsetmişsin.Belki temel bazı kültür vs. farklardan dolayı yabancı ile yapılan evliliklerde boşanma oranı yüksek olabilir.Ama şu an Türk'le yapılan evliliklerde de boşanma oranı gayet yüksek.İleride boşanırmıyım, boşanmazmıyım diye düşünmektense şu an önemli olan, seninle birlikte olan kişiye tüm sevgini ve ilgini vermen.

Belki şu an bazı durumlardan dolayı kız arkadaşınla evlenmekten vazgeçebilirsin ya da gelecekte boşanmaktan korkup hayallerini bir kenara koyabilirsin.Ama bu ukte ve hayal kırıklığı içinde seni bir ömür boyu bırakmaz.Belki çocukça gelebilir ama kalbinin sesi sana doğru yolu gösterir.Umarım ne diyo bu dememişsindir.Senin durumuna benzer bir durumum olduğu için, içimde olanları yazdım.
    ""Let the game begin""

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Amadeus sonuna kadar katiliyorum kardesim. Ben iliskimi mesafe ve kultur farki dolayisiyla bitirdim. Ikili iliskilerde genelde mantikla hareket eden bi insanim duygularim ikinci plandadir ama hala dusunurum biraz daha dayansaydim neler olurdu acaba diye. Cok zor bir karar arkadaslar ikinizede Allah kolaylik versin. Tekrar etmek istemiyorum ayni seyleri cok guzel yazmis arkadas zaten.

Forum Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Aslında hata bizde kardeşim.Biz ilişkiye başlarken mantığımızı kullanıp kendimizi engellemiyoruz, kalbimizin sesini dinliyoruz sonra iş ayrılmaya gelince mantığımızı kullanıp kalbimize acı çektiriyoruz.Kimse yaşamasın bu gibi acıları.Ne diyelim...
    ""Let the game begin""

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

arkadaslar cok tesekkur ederim. Ya ordayken hersey cok guzeldi. Hani cok guzel zaman geciriyorduk evlilik uzak oldugu icin ama is evlenme konusuna gelince yani evliklk yaklastikca insan soyle durup bir kez daha dusnuyor. Amedues yani inan varya 24 ekim 2011 de geldim o gunden beri hemen hemen hergun bu olayi dusunuyorum gunde 10 kere ayrilip 20 kere geri donuyorum tabi karsi tarafa bunu belli etmiyorum. Simdi basina boyle birsey gelmemis yada uzakdan bakanla ooo 10 numara kacirma, green kart filan davalari yapiyolar ben dedim zaten istemiyorum ben green kart filan yasicaksan gel turkiye ye oda kabul etti. Ama WAT cilar olsun internciler olsun bu konuda bilgi sahibidirler.

Ailem kabul etti gibi babam biraz olumsuz bakiyor. Guney amerikali olunca bide sicak kanlilar oyle amerikalilarin soguk kanlilari gibi degiller. Her zaman yanimda hissediyorum bana hep dstek oldu maddi ve manevi. Zorluklara katlanabiliyor, benimle yeri zamani gelince tabiri caizse sogan-ekmek yiyebiliyor dusunuyorum bunu yapabilecek biri daha var midir?

Bide 16 ay ABD de kaldikda sonra kizlar yanlis anlamasin ben burdaki bizim kizlarla yapacagimi dusunmuyorum, tamamen ayri kulvarlarda yarisiyorlar. Bilmiyorum 3-4 ay sonra kesin donus yapcak gibi.

Forum Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

beysin kardeşim çok iyi anlıyorum seni.Dediğim gibi eğer ailen de olumlu bakıyorsa kesinlikle kalbinin sesini dinle.Senin ne kadar düşünceli olduğunu anlıyorum.Belki ailen ciddi ciddi boş ver oğlum başka kültürle mutlu olamazsın, biz sana burda birini buluruz diyebilir.Ama sonuçta bu da senin hayatın.Dışarıdan görüldüğünde mutlu olup, aslında içinde mutsuz olma.Green kart olayı falan hikaye.Herkes ilk başta hayat arkadaşıyla mutlu olmayı ister.Ne yapacaksın amerikan vatandaşı olup eğer hayatında mutsuzluk olacaksa.Anladığım kadarıyla sen de onunla olmak istiyorsun ama içinde büyük bir korku var.Bunu yenmek için bi yerlerden başlamak lazım.Kesinlikle kalbinin sesini dinle.

Ben de senin gibi Türk kızlarıyla yapamayacağımı düşünüyorum ve yolumu buna göre çizdim.Ben belki daha yolun başındayım ama bazı şeyleri ciddileştirmenin zamanı geliyor.Kızlar yanlış anlamasın ama onlardaki olgunluk daha bizdeki her kızda yok.Sen o olgunluğu, iyi ve kötüyü seninle paylaşabileceğini düşündüğün birini bulmuşken sakın bırakma.Bırakırsan eğer bu pişmanlık senin aklından bir ömür boyu çıkmaz.
    ""Let the game begin""

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

oncelikle kardeslerim cok sevindim.. ozellikle yasin sana iyi kizla karsilasmissin.. senin icin baya buyuk fedakarliklar yapiyor bunu sakin unutma.. kolay kolay hicbir kiz bu fedakarligi yapmaz.. simdi bu fedakarligi yapip turkiyeye geldiginde eger ki alisamazsa sorun yasarsa (ki insallah yasamazlar) fedakarlik sirasi sana gelir sakin unutma.. sana boyle deger veren kisinin de degerini bilip sakin hicbir zorluktan kacma.. allah mutlu etsin , hayirli guzel gunler nasip etsin.. insan ruh ikizini buldugunda kolay kolay kaybetmemeli..

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Bu konu hakkında en kısa zamanda bir tez ile geri dönüş yapacağım Beysin Bir Latin Atasözü der ki " Kuşkunun olduğu yerde özgürlük vardır" ... Bu arada başlığı ABD'den gelin alma değil de, "Yabancı birisiyle evlilik" yada "Yabancı Gelin" diye değiştirirsen daha makbule geçer sanki..

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

arkadaslar yorumlar icin cok tesekkur ederim. TW ailesi baska bu arada Fiorex seni gordugume mutlu oldum neydi o gunler ii atisirdik seninle ama atasozunu begendim.

Yaw oruclu olunca basligi bu kadar atabildim

simdi soyle dusunuyorum arkadasim benden yasca buyuk 5 yas var ama sorun olmayacagini dusunuyorum. Zaten ben kendi yasitlarimla hic anlasamadim beni gorende 30 filan diyor ama yas olayi kafami kurcalamiyor degil. Su andaki isim dolayisiyla eminim ki burdan birisiyle dahi evlensem evlilik olmaz THY de saga sola git.kim bekler seni hatta kim evlenir seninle. is degistirmem gerekcek, oda zaman alcak en az 2-3 yil eee 2-3 yil kim beklicek??? Sirin Ferhat i bile beklememistir 3 yil

benim icin o kadar fedakarliklar yapti ki bilmiyorum dereyi gecene kadar mi yapiyor yoksa cidden mi bide ben acayip supheci biriyim babamdan bile suphelenen biriyim kili kirk yaran manyak tipler var ya onlardanim ee konu da evlilik olunca kili kirk degil ben 80 filan yariyorum yani...

Amedeus ailem oyle diyemez bana yaa dese bile direk ben sey diyorum '' cok ugrasirsaniz yolu izi biliyorum basar giderim diyolar tamam oglum sen bilirsin diyorlar bir daha da konu acilmiyor zaten biliyolar beni giderim yani...

yaa hani ben tanimiyorum soyle birini sevdigi icin, dinini, dilini, ismini, memlekletini, ailesini terk edecek ama hepsine okay nisanlim. bende anlamadim ama mantikli aciklama yaptigim surece sartlarimi kabul ediyor.

haa bende onun icin bir cok fedakarlik yaptim ama onun kadar degil. Ama zannedersem evlendikden sonra yapcam mesela cay sevmiyo en basiti

arkadasim evlendi turkiye de oda bana askin sesini dinleme diyor aklinla hareket et ediyor ve bunlar daha yolun basinda simdi ABD ye geri gitcekler.

Ama olaylar kisilere gore degisiyor.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Bir Türk atasözü der ki "Seviyorsan git evlen abi" Bu işin şakası tabi ki.

Bu kız şimdi sizin icin evini, ailesini, alıştığı kültürü, dostlarını bırakacak; ve sizin icin Türkiye'de sıfırdan yeni bir hayata baslayacak, evet tam olarak sıfırdan bir hayat, yapayalnız olacak, tek tanıdığı insan siz olacaksınız, TV yabanci dilde, kultur farklı, hersey farklı.İleride bu durumun sıkıntısı olmaması benim temennimdir.

Çevremizde yabancı bayanla evlenip gerçekten cok mutlu olan bir sürü insan var; bunlardan birininde senin olma ihtimali neden olmasın..Ama 21 gün biraz kısa sanırım Türkiye için.2 yıl'da Türkiye'de yaşarsanız sanırım bişeyler netleşecektir iki taraf içinde..
    Amor Fati..

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı madafakabayasi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir Türk atasözü der ki "Seviyorsan git evlen abi" Bu işin şakası tabi ki.

Bu kız şimdi sizin icin evini, ailesini, alıştığı kültürü, dostlarını bırakacak; ve sizin icin Türkiye'de sıfırdan yeni bir hayata baslayacak, evet tam olarak sıfırdan bir hayat, yapayalnız olacak, tek tanıdığı insan siz olacaksınız, TV yabanci dilde, kultur farklı, hersey farklı.İleride bu durumun sıkıntısı olmaması benim temennimdir.

Çevremizde yabancı bayanla evlenip gerçekten cok mutlu olan bir sürü insan var; bunlardan birininde senin olma ihtimali neden olmasın..Ama 21 gün biraz kısa sanırım Türkiye için.2 yıl'da Türkiye'de yaşarsanız sanırım bişeyler netleşecektir iki taraf içinde..
    bende zaten en kisa zamanda TR ye cagircam zaten 1 yil oturum izni alabiliyor konsoloslukdan ABD den en az 6 ay filan beraber yasamayi dusunuyorum.

Ya simdiki mantiken dusundugumde o yukarida saydigin olaylari ben kapatabilir miyim? hani o ailesinin yerini, kultur degisikligini, yeni bir hayata baslayan birinin sosyal ve psikolojik ihtiyaclarini ben karsilayabilir miyim?? yada ben degil mantiken normal siradan bir insan karsilayabilir mi?

Forum Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Dediğin gibi kız arkadaşının ihtiyacını duyabileceği bir çok konu olacak.En basidinden dışarı çıktığında aynı dili konuşabileceği birini bulamayacak.(tabi sen Türkçe öğretmişsindir baya tahminimce ) Senin böyle durumlarda her zaman onun yanında olup kendinden fedakarlıkta bulunman lazım.Sonuçta o buraya kadar gelmeyi düşünebiliyorsa ve kendi hayatından bir çok şeyi geride bırakabilecekse, senin de her durumda onun yanında olman lazım.

O değil de hayatta bu kadar zorluk ve mutsuzluk varken senin bu mutluluğun peşinden koşabiliyor olman gerçekten çok güzel.Seni hakikaten tebrik ediyorum kardeşim.Umarım her şey gönlünce olur.Bence hayallerinden vazgeçme ve mutluluğu yakala.
    ""Let the game begin""

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

sorma amsdeus o konuda biraz problem var ben tembel ciktim ogretmeye heveslendirmedim oda cok boyle ogrenmek istiyor gibi durmuyor buraya gelince tomer e filan yollamayi dusunuyorum. Bana soyle bir gerekce sunuyor ''ben hocalardan original olani ogrenmek istiyorum, kulakdan dolma ogrenmek istemiyorum diyor gerekcesi bu. Gunaydin filan diyo

birde ben yilin 150 gunu burda olcam 150 gunu yurtdisinda oda bayagi bir problem olcak yoksa her zaman yaninda olcam tabiki...Zor isler yaa Allah yardimcimiz olsun...
    Konu beysin tarafından (29-07-2012 Saat 05:04 PM ) değiştirilmiştir.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

bu forumda en farklı okuduğum başlıklardan biri. farklı kültürdesiniz fakat bunlar insanların değiştiremeyeceği şeyler değil. eğer seni düşünüyorsa, senle zorluklara katlanıyorsa, yani tv programlarında dedikleri gibi elektirik varsa, hayırlı olsun )

birde şeye dikkat çekmek istiyorum boşanma oranları %80 demişsin(araştırdığına göre güvenilir kaynaktır, kaynağı sorgulamıyorum), fakat ben bu oranın içinde sırf farklı ülkeye göç etmek için de evlenenlerin olduğunu düşünüyorum. yani 3-5 yıl sonra işleri bitince boşananlar.
    Konu orcns tarafından (29-07-2012 Saat 04:39 PM ) değiştirilmiştir.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

yok kaynagini arastirmadim evlenmememi istemeyen bir yakinim soyledi. Oyle olsa bile bende sizinle ayni gorusteyim ve zaten kendimi %20 lik kisimda buluyorum. Arastirmalarima gore zaten bizimkiler moldovalilarla filan cok evleniyomus 3-4 yil once onun sebebinide biliyosunuz zaten :d simdi devletde zorlastirmis evrak islemlerini filan hemen tc vatandasi yapmiyor.

simdi ben soyle dusunuyorum ''buyukler diyorsa vardir bir bildikleri'' deneyimlerime dayanarak buyuklerinin sozunu tutmayanlar genelde evlilik konusunda o olay mutlu sonuclanmior. Yani gerci simdi soyle bana olumsuz yaklasanlar bulunduklari sehirden cikmayip, Turk olmayanlari ''GAVUR'' diye niteleyip, Turkden baska diger milletlerin musluman olamayacagini dusunen tiplerde var.

Yokmu TW dan evlenen ilk mi olcam

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

beysin takipteyiz, gençlerin önünü aç, örnek ol )
    seneye -forumda hiç arama yapmadan- (bu fiorex içindi ) aynı konuyu,yeniden, yeni başlık açanlara tecrübenle yardımcı olursun, devam et!!!
    Fırsat bulduğunda çılgınlık yapmayan, bilge olamaz.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

aynı sokaktaki bir kız arkadaş 2 sene önce bir Amerikalı çocuğu getirmiş ve şu an Türkçe anlaşıyorlar )

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

ben kıyısından dönmüştüm, iyiki de dönmüşüm diyorum şu anda. 2 yıllık bir ilişkiydi. gerçi o zamanlar yaşımız da küçüktü. arkadaş umarız mutlu olmuştur. başlık geçen senenin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)