Work and Travel 2025
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ukrayna Vizesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Standart Ukrayna Vizesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba Arkadaşlar,

Farklı amaçlarla gittiğimiz ABD'de bir çok kültürü yakından tanıyor ve farklı millletlerden arkadaşlar ediniyoruz ve eminim ki ABD dönüşÃ¼nde aklımızda kalanların büyük bir bölümünü aslında orda arkadaşlarımızla geçirdiğimiz zamanlar oluşturuyor. Konunun özüne inecek olursak, yeni bir yurtdışı deneyimi yaşamak, edindiğimiz arkadaşlıkları pekiştirmek adına; coğrafik konumu (Türkiye'ye olan uzaklığı), Ulaşım ağının genişliği-kolaylığı, yapılacak masrafın minimize edilmesi gibi konularda ön plana çıkan ülkelerden biri olan Ukrayna; Ukrayna vizesi ve dikkat edilmesi gereken birkaç konu hakkında bilgi vermek istiyorum.

Ukrayna Vizesi alınması zor olmayan bir vize ancak dikkat edilmesi gereken bir kaç konu var. Ukrayna vizeleri arasında zaman ve ücret açısından alınması en kolay vize turistik vize (T) dir.Ukrayna vizesini 2 iş günü max.3 iş günü içerisinde sağlayan birçok acenta mevcut.(İnternetten araştırdığınızda göreceksiniz). Turistik vize ücretleri acentadan acentaya farklılık göstermekte olup 90-110$ arasında değişiklik gösteriyor.Acentalar bu vizeleri alırken size "Voucher" adı altında Hotel Rezervasyonu'nu da sağlıyorlar. Tabi bu "Voucher" tamamen formalite amacı güden, diğer bir tanımla "fake document"ten başka birşey değil. Bunu acentanızdan tutun, Ukrayna Konsolosluğu ve oradaki gümrük memurlarına kadar herkes biliyor. Turistik Vize ile Ukrayna'ya indikten sonra sizleri zorlu bir süreç bekliyor olacak.

Neden zorlu bir süreç?

Eğer orta yaş ve üstü değilseniz, yani genç ve diğer yolcuların arasında farklılık gösteriyorsanız, pasaport kontorü sırasında -büyük bir ihtimalle-yanınıza bir görevli yaklaşacak ve sizi kısa süreli bir sorgulamadan geçirecek. Bu sorulardan bir kaçı :
    -Ülkeye ilk girişiniz mi?
    -Neden geldiniz?
    -"Voucher" ın üzerinde yazan Hotel'e nasıl gitmeyi düşÃ¼ndüğünüzü soracak ve hemen ardından buna bağlantılı olarak sizi orada karşılayacak bir arkadaşınızın olup olmadığı sorusu sorulacak.
    İşte burda önemli olan bu sorulara hazırlıklı olmak ve orada anında bir yanıt verebilmek.Eğer sizi orada karşılayacak bir arkadaşınız varsa da kesinlikle "arkadaşım var" dememeniz gerekiyor. Çünkü eğer bir arkadaşınızı görmeye gidiyorsanız bu özel ziyaret vizesi gerektiriyor ve bu vizenin türü ve alınma koşulları daha farklı. Tabi aramızda yalan söylemeyi beceremeyenler, ne yapmasını bildiği halde yapamayanlar olabiliyor. Biraz kendinize güveniyorsanız ve karşınızdaki görevliye güveni sağlayabilirseniz problemsiz süreçlerde yaşanabiliyor.

Şimdi bu problemlerin anahtarı nedir onu açıklayalım.

Üzücü ama gerçek birçok eski sovyet ülkesinde olduğu gibi burda da bu kapıyı açan anahtarın adı rüşvet. Pasaport kontrolü sırasında kendinizi sorunsuz geçiş için rüşvet vermeye hazırlayın. Bu adamlar bu işi ekmek kapısı haline getirmişler. Parayı verirseniz (20-30$) bırakın girişinizi onaylamayı sizi kapıya kadar uğurlamaları muhtemel
    Birşeylerin ters gittiğini anlıyorsanız neler yapmanız gerektiğinizde hatırınıza gelecektir zaten.

Ukrayna hakkında birkaç faydalı bilgi:

Uçak bileti için Aerosvit ve THY seçeneği dışında fazla bir seçeneğiniz yok. Aerosvit'in eski uçaklarında yolculuk yapmaktansa THY'de yapmak daha mantıklı olabilir.THY bilet fiyatları'da Ukrayna'nın gideceğiniz bölgesine göre değişiklik göstermekte. Güneyi için ortalama fiyat 500-600 TL arasında.

Ukrayna para birimi Grivni olup 8.20 GR 1$'a eşdeğer.
    1 paket sigara 5-7 Grivni
    Hamburger 5 Grivni
    Kola 4 Grivni
    Benzin Lt 7.60 Grivni vs..

Genel olarak bakıldığında birçok şeyin ucuza alındığı bir ülke. Sokaklarda gezen insanların %80'i elinde bira şişeleriyle geziyor ve bu serbest. Birçok sarhoşa rastlamanız mümkün. İnsanlar çok eski binaları ve arabaları halen kullanmakta. Çok büyük hayallerle kesinliklikle gidilmemeli. Amacınız arkadaşlarınızla birlikte güzel bir tatil geçirmekse güney kıyılarında küçük tatil ilçelerinde zaman geçirilebilir.( Yalta, Kerch vs)

Tüm bu bilgilerin sizlere yardımcı olabilmesi dileğiyle...

Selamlar

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Guzel bir paylasim @Fiorex. Benimde Prag hayallerim var fakat hayalden oteye gecmeyecek gibi simdilik. Rusvet olayi degisikmis gercekten zaten bizim parktaki Ukraynalilara bakacak olursak cok guvenilir olduklarini soyleyemem ...
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

çok çok çok yararlı bilgiler
    teşekkürler
    Konu YETO tarafından (28-01-2010 Saat 11:55 PM ) değiştirilmiştir.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Selam arkadaslar. Bende su an Ukrayna'da oldugumdan bu konuya birkac sey eklemek istedim.

Oncelikle Fiorex'in de dedigi gibi buraya gelirken amaciniza gore vize almaniz cok onemli. Cunku kapidan gecerken sorun cikardiklarina sahit olmasamda bircok arkadasimdan bunlari duydum.

Gelelim vize turlerine:

-Yesil pasaportunuz varsa vizeden yirttiniz =)
    -Turistik Vize (T)
    -Ozel Ziyaret Vizesi (П-1)
    -Ogrenci Vizesi (O)
    -Is adamlarina verilen vize Ticari Vize (Б)

Daha bircok Ukrayna icin vize turu var fakat bunlarin bizleri pek ilgilendirecegini sanmiyorum. Bu yuzden bu kadari yeterli

Ucakta saman kagidindan bir "Immigration Form" dagitiliyor. Beni Ukraynali zannettiklerinden bana vermediler Uyanik olun dagittiklarinda isteyin. Yoksa sizi yabanciya benzetmezlerse kagidi vermiyorlar Allahtan yanimda Turk bir aile vardi. Onlar doldururken dikkatimi cektide hostesten birtane istedim. Formda "Arrival" ve "Deparature" olmak uzere iki kisim var. Iki kismida doldurun. Cunku ben sadece Arrival kismini doldurdum ve Pasaport kontrolunde gorevli Deparature kisminida doldurmami istedi.

Ulkeye girisim Kiev (Kyiv Ukraynalilar Kiev deyince cok kizio ) oldugu ve gelisime uygun vize turu aldigim icin hic bir sorun yasamadim. Ucaktan indiginizde sizi bir otobuse aliyorlar ve Terminale giris kapisina getiriyorlar. Otobusten indiginizde hizli adimlarla pasaport kontrol noktalarina ulasirsaniz sizin icin cok hayirli olur cunku cok fazla gorevli calismiyor ve bazen islemler uzun surebiliyor. Gorevli size once Rusca mi ingilizce mi diye soruyor. Ondan sonra vize turunuze gore sorular sormaya basliyor. Bana sorulan sorular:

-Ziyaretimin amaci
    -Havaalaninda ziyaret edecegim arkadasimin bekleyip beklemedigi
    -ve son olarak Ukraynaca yazilmis bir Davet Mektubu istedi.

Burda dikkatinizi cekecegim. Ozel ziyaret vizesi alirken Turkiyedeki Ukrayna konsoloslugu sizden ziyaret mektubu istemiyor fakat Pasaport Kontrolunde gorevliler istiyor. Eger Ozel ziyaret vizesi alip buraya gelmeyi planliyorsaniz, mutlaka arkadasiniza Ukraynaca olarak sizi davet ettigini, Ne kadar ve nerde kalacaginizi aciklayan bir davet mektubu yazdirtin.

Arkadisini ziyarete geleceklere Ozel Ziyaret Vizesi almalarini kesinlikle oneririm. Cunku Arkadasinizi ziyarete gelip Turistik vize alirsaniz ve bunu gorevliye caktirirsaniz buyuk ihtimal size zor anlar yasatacaktir. Turizm sirketine 20 dolar daha fazla verin hem bu sorundan kurtulun hemde 3 aylik vizeniz olsun. Turistik vize 1 ay.

Yeni cikan haberlerde Ukrayna ile ulkemizin vize kaldiracagini bircok kez okudum ve isittim. Bu yuzden bu vize bilgilerine daha ne kadar ihtiyacimiz olacak bilmiyorum =)

Bunun disinda ulkenin fakir oldugu daha Havaalanindan anlasiliyor. Fakat Kyiv cok guzel ve zengin bir sehir. Mimari olarak binalar cok guzel. Gezilip gorulebilcek cok guzel kiliseler ve muzeler var. Cernobyl Muzesi ve Savas muzesi favorim. Caddelerde genelde son model Jipler var.

Metro eski fakat gayet gelismis ve neredeyse sehirde heryere ulasiyor. Toplu ulasim cok gelismis ve cok ucuz diyebilirim. Metro da sadece gecis icin 1.5 Hrivna yani 30Kurus oduyorsunuz. Burdada Dolmus diye bir kavram var Dolmus 2 hrivna 40 Kurus civari.

Genel olarak hersey Turkiye'den ucuz olsa da en sevindigim seylerden biri de icki su kadar ucuz =))) Ulkemde bir sise biraya 2.7 Lira verirken burda 1 lira ila 50 Kurus arasinda bir rakam verince baya sevindim

Giyim sektorunde Turk firmalari cok tutululuyor. Turk giyim markalari populer ve pahali. Alisveris merkezlerinde bir giyecegin etiketine baktiginizda Made in Turkey yazmasi cok olasi =)

Nargile cok moda burda bu yuzden gelirken yaninizda kucuk bir nargile getirirseniz cok guzel bir hediye olacaktir. Burda nargile bulunan kafeler, iceride Nargile bulundugunu buyuk tabelalara yazarak gosteriyor =)

Sokaklarda icmek serbest oldugundan gunduz vakti cok sarhos ve caddede metroda otobuste elinde buyuk bir birayla dolasanlari goreceksiniz eminim

Herhangi bir sorunuz olursa bu konu uzerinden sorarsaniz cevaplamaya calisirim.
    I'll be there and then one day I'm gonna say "I was there too".

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

süpersiniz
    gerçekten bu süper bilgiler için çok teşekkür ederim. SEneye bayağı bir işime yarayacaktır

Üstad
    Tecrübe Puanı
    20

Ukraynaya gitmeden once rusca ogrenin derim , yoksazor durumda kalirsiniz, dimi ?
    Şirket Seçim Yönergesi
    VİZE BİTİŞ TARİHİ VE MAKSİMUM KALMA SÜRESİ

BİZİM GÜCÜMÜZ YALNIZ KARDEŞİMİZİ YENMEYE YETİYOR!!! AZERBAYCAN 1 - 0 TÜRKİYE

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Alıntı Roma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ukraynaya gitmeden once rusca ogrenin derim , yoksa zor durumda kalirsiniz, dimi ?
    Benim rusçam bana yetiyor abi Geliştirmeye devam ediyorum ama. Ayrıca arkadaşınız felan varsa hiç korkulacak bir durum yok. Her türlü olay, hadise vb anında tercüme ediliyor.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

ben 2 gun once geldim kievden turist vizesiyle gittim 9 gun boyunca kaldim amerikadan tanistigim arkadaslar bana 2 odali appartment buldular 45 dolar gunlugu. Vizeyi 120 dolara 2 gun icinde cikardilar. Giriste bir sorun yasamiyorsunuz kontrol ediorlar tamam diyip izin veriorlar. Size gidilmemesi gereken yeri soyluyorum SHOOTERS die bir clup var oraya gitmeyin turkleri almiyorlar ,security no dior baska bisey demior en son rus arkadaslarimiz sikistirdi patronunun esmer turke benzeyenlerin iceri alinmamasini emretmis.( Buranin sahibide turk!!! ). Gidilmesi gereken yerler ARENA(2005de avrupanin en ii gece clubu secilmis),PATIPA,CAREBEAN,BABY FACE, HEAVEN,AJUR,AVOLON,RIVAL PALACE. Gece saat 11.30 da basliyor sabah 7de bitior ve haftanin hergunu gece hayati var. Bu shooters a ikinci kez girmeyi denedik ama yine almadilar sonra tam kapinin orda polisler cevirdi bizi pasaport kontrolu yapti immigration kartina bakti bisey bulmak icin aradida aradii zaten yanimizdaki norvecli cocuk passaportunu yaninda tasimiormus ordan sorun cikti bizim herseyimiz tam busefer jeepli bi arac cagirdi buda narkotik aramasi yapti bize bisey bulamadi busefer tutturdular norvecli arkadasi merkeze goturecez diye mekanin securitysi geldi polislerle konustu olayi halletti. ( ukraynalilar turkelri sevmiyor hatta nefret ediyor diebilirim o nedenle cluplarda biriyle tanistigim zaman alman kibris meksika falan uyduruordum).
    sormak istediginiz bisey olursa kievle ilgili sorabilirsiniz.
    LIVE IS LIFE

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Konunun ipi elimizden kaçmasın sakın arkadaşlar Evet çok işittim "Türk mü? uzak dursun!!" dediklerini.. Bununda nedenleri var tabiki

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

apaciiler saolsunn
    LIVE IS LIFE

Üstad
    Tecrübe Puanı
    20

Ukrayna'nin resmi dili Ukraynaca ama Her kes Rusca konusuyor diye bilirim (bati ukraynadaki bazi eyaletler haric) Kiev zaten rus sehri her kes rusca konusuyor.
    Şirket Seçim Yönergesi

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı memetcetinkaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben 2 gun once geldim kievden turist vizesiyle gittim 9 gun boyunca kaldim amerikadan tanistigim arkadaslar bana 2 odali appartment buldular 45 dolar gunlugu. Vizeyi 120 dolara 2 gun icinde cikardilar. Giriste bir sorun yasamiyorsunuz kontrol ediorlar tamam diyip izin veriorlar. Size gidilmemesi gereken yeri soyluyorum SHOOTERS die bir clup var oraya gitmeyin turkleri almiyorlar ,security no dior baska bisey demior en son rus arkadaslarimiz sikistirdi patronunun esmer turke benzeyenlerin iceri alinmamasini emretmis.( Buranin sahibide turk!!! ). Gidilmesi gereken yerler ARENA(2005de avrupanin en ii gece clubu secilmis),PATIPA,CAREBEAN,BABY FACE, HEAVEN,AJUR,AVOLON,RIVAL PALACE. Gece saat 11.30 da basliyor sabah 7de bitior ve haftanin hergunu gece hayati var. Bu shooters a ikinci kez girmeyi denedik ama yine almadilar sonra tam kapinin orda polisler cevirdi bizi pasaport kontrolu yapti immigration kartina bakti bisey bulmak icin aradida aradii zaten yanimizdaki norvecli cocuk passaportunu yaninda tasimiormus ordan sorun cikti bizim herseyimiz tam busefer jeepli bi arac cagirdi buda narkotik aramasi yapti bize bisey bulamadi busefer tutturdular norvecli arkadasi merkeze goturecez diye mekanin securitysi geldi polislerle konustu olayi halletti. ( ukraynalilar turkelri sevmiyor hatta nefret ediyor diebilirim o nedenle cluplarda biriyle tanistigim zaman alman kibris meksika falan uyduruordum).
    sormak istediginiz bisey olursa kievle ilgili sorabilirsiniz.

ukraynadayken söylede seni shooter's a rahatca girmeni sağlıyım. Harika mekan görmeni isterim. Mekan sahibi'de gayet mükemmel bir insandır. Şuan Dnipro nehri üzerine harika bir yer açıyorlar. Eylül gibi açılışı olacak sanırsam. Muhtemelen orayada türkler giremez ama açılışına alırlar belki. Şansınızı deneyin.

Ayrıca ben İş Vizesi iel gittim hiçbir sorun çıkmıyor. Passport görevlilerine hello dediğiniz anda konuşacakları dili kolayca anlayabiliyorlar. Evet diğer arkdasın biri yazmış uçaktan indirildiğinizde vize gişelerine mümkünse koşun çünkü cidden kalabalık oluyor.

Metroyu herzaman kullanabilirsiniz. Rahat güvenlidir. Fakat metro düzergahlarından sonraki yerlere otobüsle gitmeniz gerekir ve gece ise çok tercih etmeyin taksiye atlayın yeterli rusçanız var ise.

Patipayı, Arenayı,Avolon ve ajuru kesinlikle görün. Carrabien Klup cidden pahalıdır ve eski tip müzikler sevmiyorsanız giriş parasına verdiğiniz paraya yanıcaksınız ha bide oranın etrafında mankamatik olmamasıda cabasıdır. xD

Arsenalna'daki yada emin değilim daha ilerisidir. MC'te dnipro nehrine karışı bi yemek yiyin ve feniküler ile tüm şehri görecek manzaraya sahip parkı gezin.
    Ayrıca St. Sophia kilisesindeki bal şenliğini kaçırmayın
    ve daha nice gezilecek yer var. khrişatik gibi

ayrıca ev ile ilgili sorunu olan varsa yardımcı olmaya çalışırım.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı Roma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ukrayna'nin resmi dili Ukraynaca ama Her kes Rusca konusuyor diye bilirim (bati ukraynadaki bazi eyaletler haric) Kiev zaten rus sehri her kes rusca konusuyor.
    Kiev şehri bir rus Şehri değildir.
    Sovyetler zamanının sanat, bilim ve tahıl barınağıydı. Fakat Şuan Ukrayna Devletinin Başkentidir.
    Evet ukraynaca diye bir dil vardır fakat sadece eksi jenerasyon konuşmaktadır. Genç nesil rusçaya yönelmekteler. Ayrıca bizdeki Toefl Kurs muhabbetleri onlaradada vardır. Okulda ingilizceye önem vermeyen öğrencilerin hepsi ing dil kurslarının kapılarını aşındırmak zorunda kalıyormuş. tüm şirketler batıcı bir politika güdüyormuş çünkü. Sebebi de dışa açılımöış.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Son ekleme Her gece gece hayatı yok P.tesi Salı ölü günlerdir. Çarş'da ölü gibidir. Perş cuma gayet haraketlidir Cumartesi pazar tavan yapar.
    Burada Eğlencenin konserin bittiği eve gitmek için arabaya yürüdüğünüz bir vakitte (en azından ankara için) millet yeni hazırlanıp barlara diskolara gider. evet 7 gibi eğlence bitmek zorundadır.

-Shooter evet son kez bahsetmem gerekirse Türkleri almaz. Sebebi Ne çakalı ne apaçisi ne amelesi ne kürdü varsa doluştuğu ve kaliteyi düşÃ¼rdüğü içindir (benim düşÃ¼nceme göre). Ha diğer yerler böyle midir hayır değildir ama orası gerçekten pahalı ve lüks bir mekan öyle herkes giremez. Cebinde parası olan ve eli yüzü düzgün insanları gayet rahat alırlar.

memetçetinkaya- bir dahaki seferi paraya kıy önceden konuş rezerve ettir ve 50 dolara bir limuzin kiralayıp öyle git sana maksimum gece sana 300$ a patlayacaktır. ama yanında 5-6 kızla geceyi bitirsin. Tanımadığın shooter'sın sahibi hakkındada (sahibide türk!!!)demezsin. Ayrıca orası 4 ortağın sanırsam

Üstad
    Tecrübe Puanı
    20

Ukraynaya bi kac kez vizesiz gidip geldim, (Azeri pasaportuyla)
    bati ukraynada her kes ukraynaca konusuyor, dogu ukraynada (kiev basta olmakla) herkesin rusca konustugunun sahidi olmustum. Ruscayi mukemmel bildigim icin hic bi sorun yasamamistim. Bu yilda gitmegi planliyorum. su an benim new yorka bula bilecegim en ucuz bileti aerosvit sagliyor. kiev uzerinden.
    Şirket Seçim Yönergesi

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

cok ucuzmus ya hayret :S
    kill them all-spartacus

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)