Avrupa Birliği üye ve aday ülkelerinde uygulanan üniversiteler arasında öğrenci değişim programının (Erasmus) Türkiye versiyonun adı ‘Farabi’ oldu. YÖK Genel Kurulu’nda kabul edilen ve tüm üniversite öğrencileri ile bütün öğretim elemanlarına açık olacak program, üniversite sistemine önemli bir yenilik getirecek.

Programın rağbet görmesi için değişime katılacak öğrenci ve hocalara ekstra ücret ödenecek. Bir üniversiteden bir veya iki dönem başka bir üniversiteye giderek öğrenim görecek öğrenciye Yurtkur’un verdiği bursun (180 YTL) 1,5 ile 3 katı (270-540 YTL) arasında burs verilecek. Not ortalaması 4 üzerinden 2 olan öğrencilerin tercih edileceği programda, öğrenci başarısı teşvik edilmiş olacak. Bir üniversitede kadrolu görevli iken geri kalmış bir üniversiteye giderek ders veren hocanın ek dersleri de 10′la çarpılacak. Ankara’daki bir profesör Hakkari veya başka bir üniversitede bir veya iki dönem ders verirse 3 bin YTL’lik maaşının dışında ilave 5 bin YTL civarında ücret alacak.

YÖK üyesi Berrak Kurtuluş’un yürütücülüğündeki bir komisyon tarafından hazırlanan Farabi Değişim Programı, devlet ve vakıf üniversiteleri ile birlikte askeri yükseköğretim kurumları ile polis teşkilatına bağlı yükseköğretim kurumlarını da kapsayacak. Farabi programında isteyen öğrenciler bir veya iki dönem başka bir üniversitede eğitim görebilecek, hocalar da farklı bir üniversitede yine bir veya iki dönem ders verebilecek. Öğrencilerin daha çok doğu illerinden batıdaki üniversitelere gelmesi beklenirken, öğretim elemanlarının da daha çok batı illerinden doğu illerine gitmesi öngörülüyor. Ancak batı veya doğu illerindeki üniversiteler kendi aralarında da öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yapabilecek.

Önümüzdeki öğretim yılında başlayacak programa Yunus Emre, Mevlana veya Ulusal Değişim Programı (UDEP) gibi isimler konulması da tartışılırken, YÖK Genel Kurulu Farabi isminde uzlaştı. Değişim programına teklif ettiği Farabi isminin verilmesinden memnun olan YÖK üyesi Halis Ayhan, Farabi’nin yurt dışında en fazla tanınan filozoflardan olduğunu söyledi. Farabi’nin değişim programına uygun olarak ‘çok gezmiş’ bir isim olduğunu kaydeden Ayhan, Farabi’nin dünya kültüründe Aristo’dan sonra insanlık kültürünün ikinci öğretmeni olarak tanındığını belirtti. Ayhan ayrıca, Farabi isminin telaffuzunun da kolay olduğunu hatırlattı.

PROTOKOL İMZALAYAN ÜNİVERSİTELER:

Kocaeli Üniversitesi
Celal Bayar Üniversitesi
Gazi Üniversitesi
Ege Üniversitesi
Anadolu Üniversitesi
Gaziantep Üniversitesi
Trakya Üniversitesi
İnönü Üniversitesi
Erciyes Üniversitesi
Harran Üniversitesi
Karabük Üniversitesi
Kafkas Üniversitesi
Atatürk Üniversitesi
Ordu Üniversitesi
Karadeniz Teknik Üniversitesi
Dicle Üniversitesi
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
Süleyman Demirel Üniversitesi
Uşak Üniversitesi
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
Kilis 7 Aralık Üniversitesi
Giresun Üniversitesi
Adnan Menderes Üniversitesi
Niğde Üniversitesi
Pamukkale Üniversitesi
Ahi Evran Üniversitesi
Amasya Üniversitesi
Mersin Üniversitesi
Afyon Kocatepe Üniversitesi
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
Fırat Üniversitesi
Cumhuriyet Üniversitesi
Yıldız Teknik Üniversitesi

Erasmus ile aynı özelliklere sahip bir program...İlgilenen arkadaşlara duyurulur...