Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İlk WAT Deneyimim Detaylı Anlatım

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart İlk WAT Deneyimim Detaylı Anlatım

WORK AND TRAVEL DENEYİMİM
    Uzun oldu biraz kusura kalmayin

ilk defa work and travel e katılan biri olarak daha gitmeden önce büyük bir heyecanla bavulumu hazırladım ve uçakda olsun ,oraya ilk indiğimde olsun neler yapmam gerektiğini tekrardan gözden geçirip uzun ve zorlu geçecek olan seyahatime başladım.tabi bundan öncesi de önemli evrakları toplamak , şirketinle anlaşman ,danışmanın sana ilgisi, işverenle olan iletişim,uçak bileti ve son olarak da en zorlusu vize süreci ki ben tam 2 hafta isim soruşturmasına kalan biri olarak beni en çok zorlayan şeylerden birinin o olduğunu söyleyebilirim hatta isim soruşturması kaldıktan sonra herşeyi iptal etmiştim neredeyse tabi isim soruşturmasına da mayısın sonunda kaldığım için bu yüzden öncelikle isim soruşturmasına girme ihtimalini göz önünde bulundurarak vize görüşmesine erken girmeye çalışılsın tabi bunu da yapmak için işinizin erkenden belli olması yani work and travel şirketine müracaatınızı erken yapmanız gerekiyor ben martın sonlarında yapmıştım tavsiyem en geç ocakta kararınızı vermiş olmanızdır

Heyecanla bekledığımız ve evrak topladığımız süreçten sonra ist havalimanından yolculuk başlar 2aktarmayla ist-roma,roma-boston,boston-atlanta şeklinde atlantaya ulaşırız.roma boston uçağında I-94 belgesi vegümrük belgesi doldurulur.bostonda valiz alınır , vize ve pasaport köntrölü yapılırken görevli ds imi istedi ve bende bana şirketimin verdiği kağıdı uzattım şöyle baktıktan sonra dedi 'bunun 2.sayfası nerede?' ben çıkardım Sevis belgesini verdim "bu mu?" diyerek ... Yok dedi başka olacak o nerde dedi .tabi ben eminim ki bende başka belge yok yani ds nin ikinci sayfası diye birşey hiç görmemişim dedim bi çantamı arayayım o zaman çantamı ararken tabi beni yollayacak evime diye düşünürken görevli dedi . Tamam sonra arar bulursun parmaklarını şuraya düz şekilde koy dedi yolladı ben de koşa koşa ayrıldım tabi ordan..Sonrada bostondan atlantaya geçerek son uçak seferimini de yapmış oldum

Çalışacağım yer north carolina-cherokee buraya gitmek içinde atlantada indik asheville le greyhound bus ile geçmem ve oradan da işverenin beni almasını beklemem gerekiyor. İşveren in dediği gibi otobüş biletini 1 saat önceden almak için daha önceden almayın demisti "giderken alırsınız zaten boş oluo otobüslerin hepsi," demişti. greyhound bus stationa metro ile geçiyoruz saat gece 11buçukta 12buçukta binceğimiz otobüs var. fakat otobüs doluymuş bizde bir sonraki gün öğlen için bilet alıp dönüyoruz ve o gece havaalaninda konaklamaya kararveriyoruz.biraz zorlu geçen geceden sonra tekrar metroyla otobüs istasyonuna gidip otobüse binip 8 saatlik atlanta-asheville yolculuğumuza başlıyoruz ..asheville da işveren bizi çok bekletmeden alıyor tabi daha öncede telefonla saat kaçta orada olacağımızı bildirmiştik..

İşveren bizi kendi arabasıyla kalacağımiz yere götürüyor ve bazı şeyleri anlattıktan sonra bizi bırakıyor.kalacağımız yer tipik bir 2 katlı amerikan evi toplam 16 kişi aynı evdeyiz tabi büyük bi ev..aynı odada dominikli ve karayipli arkadaşlarla 6kişi beraber kalıyoruz .malum biraz pis insanlar temizliğe hiç dikkat etmiyorlar ve bu konu hakkında sıkıntı çekeceğimizi ilk günden anlıyoruz.Evin büyük bir mutfağı ve büyük bir salonu var ve en önemlisi evd 2 tane bilgiseyar ve wifi modem var.Kötü yanı ise en yakın markete gitmek için yaklaşık yarım saat yürümeniz gerekiyor.Zira gittiğimiz yer yani Cherokee zaten çok küçük bir kasaba sadece yaz aylarında gelen turistler var ve bu turistler bu küçük kasabanın hayatta kalmasını sağlıyor

Çevreyi tanımak ve dinlenmekle geçirdiğimiz 1 günden sonra managerimiz eve geliyor ve nerede çalışacağımızı , ne zaman işe başlayacağımzı,iş ve kaldığımzı yer hakkında genel bilgiler verdı.Kalacağımız yere vardıktan sonra geçen 2 günden sonra işe gitmeye başlıyorum.işte yalnızca benim türk olmam ve işi öğrenirken iletişim yetersizliği nedeniyle zira bana işi öğretmeye çalişan adamın meksikalı ve çok kötü ingilizcesi olması nedeniyle biraz zorluk çekiyorum.aynı zamanda dondurma ve fast&food restaurantı olan Amerikan Dairy Quenn in mutfak bölümünde çalışıyorum.İşimiz burger yapmak,. ekmek et ve burgerlerin içine konan herşeyi de yapmak aynı zamanda... İşi öğrenmek yaklasık olarak 1haftamı aldı tabi tranining programı gibi birşey görmedim zaten benimle beraber başka işe yeni başlayan olmadığı için direk başladım işe .9am-4pm çalışıyordum haftada da bir gün off dum yani birgün tatilim vardı.benim çalıştığım yerde ve benimle ayni shifte sahip başka work and travel öğrencisi yoktu yani çalıştığım insanların çoğu zaten bu mesleği yapan insanlardı.ama hepsi çok yardımcı oluyorlardı özellikle managerim çok iş ile ilgilenemese de bi sıkntım olduğunda hemen yardımcı olmaya çalışıyordu.

Daha önceden böyle işte çalışmadığım için ilk başlarda çok yorucu gelmişti iş sabah erken kalkmak bu arada work and travel öğrencilerini işe götürüp getiren bir servisimiz vardı ve onu kaçırmamız gerekiyordu çünkü arabasız bi şekilde gidilebilecek mesafede değildi iş.sabah erken kalkıp servisi beklememiz gerekiodu böyle olunca ve işte sürekli ayakta 7 saat boyunca yoğun bir tempo ile çalışmam bana yorucu geliyordu başlarda.yani işden eve geldiğim zaman tamamen bitkin bir biçimde yatağa gidiyordum .Fakat 2 haftanın sonunda bu tempoya alışmıştım ve ya overtime yada 2.iş için bi arayışa girmek istiyordum .Ve managerime overtime isteğimi ilettim .Managerimin overtime isteğime olumlu cevap vermesiyle haftada 55 saat çalışmaya başlamıştım.ama bunu sadece 2hafta yapabildim çünkü ramazan geldi.bu sefer managerime oruç tutacağımı bu nedenle sabah ları daha fazla uyumam gerektiğini ve beni akşam shiftine alıp alamayacağını sordum.bunu da kabul etti tabi dondurma bölümünde çalışmam şartıyla ,ramazan boyunca akşam shiftindeydim artik yani 4pm-12pm arası çalışıyordum.

İşte bi tek türk ben olmam sebebyle biraz zorlandım ama bu ingilizcemin gelişmesi açısından çok iyi oldu aynı zamanda aynı odada yabancılarla kalmak da ingilizce açısından önemli çünkü ingilizcenizi farkedilir sürette geliştirmek istiyorsanız bir gün içerisinde türkçeden daha fazla ingilizce düşünmniz, konuşmanız gerekiyor.tabi yaptığınz iş ile de alakalı bir durum bu işiniz ne kadar konuşma gerektiriyor mesela housekeeping işlerinde nerdeyse hiç konuşmanıza gerek yok bu yüzden sürekli etraftaki işteki insanlarla muhabbet etmeye çalışın eğer geliştirmek istiyorsanız ingilizcenizi ki onlarda muhabbet etmeyi çok seviyorlar genelde çok boş bir konu hakkında bile olsa

Okulumun biraz erken başlayacak olması durumuyla normalde bir work and travel öğrencisi 3 ay çalışması gerekirken ben tam 2 ay sonunda işi bırakıp gezme faslına geçiyorum bu da tam ramazan bayramına denk geliyor.ilk haftalarda çok zorlandığım ama artık alıştığım ve muhtemelen ileride özleyeceğim işimi sıkılmadan bırakıp gezmeye geçmek hoş bir şey.

Work and travel , hem gitmeden öncesi hem gittikten sonrası ike birçok sıkıntı içeren bir program gerçekten insanı çok zorluyor her manada.ama bu çekilen sıkıntılar aynı zamanda insanı geliştiriyor ve problemlerle nasıl başa çıkabilecğini öğreniyor insan yalnız başına bile olsa kendi ülkesinden çok uzakta bile olsa başka bir dili konuşan insanların arasında bile olsa.Ve work and Travelin herhalde en güzel yanlarından biri en sonunda program biterken kendi kazandığın parayla gezmek ve alışveriş yapmak olsa gerek.

Travel kısmına geçmemle birlikte 2 ay boyunca düzenli olarak çalıştıktan sonra bi boşluk hissediyor insan.çalışdığım yer olan south carolinadan ,milwaukee Wisconsine geçiyorum uçakla orada yaklasık 1 hafta kaldım.her bi yanı parklarla dolu içerisinde onlarca küçük göletin olduğu çok düzenli bir şehir milwaukee 1 hafta sonrasında otobüsle chicago ya geçtim.amerikanın en büyük 3.kenti olan chicago aynı zamanda amerikanın en yüksek binası nı downtown unda bulunduruyor gerçekten büyüleyici bir downtownu var.yüzlerce ünlü markanın ve onlarca gökdelenin çevrelediği magnificant mile de binlerce insan arasında kaybolabiliyorsunuz.chicagodan Uçakla connecticut a bir arkadaşımı görmek için gittim ve onunla beraber arabayla new jerseyde bir gece konaklayarak washington dc ye gittik beraber orada da onun arkadaşlarında kaldık.washington da 3 gün kaldım ve şehri detaylıca gezme imkanı buldum.Oradan sondan bir onceki duragim olan philadelphia ya gectim 2gun de orada gectikten sonra new yorka gectim new yorku 1 gun boyunca tamemen yuruyerek gezdim. Times squre, rockfeller,central park , empire states... Ve en son JFK airport.

Uzun,sikintili,perisaniyetlerle dolu ama cok kisa zamanda cok fazlA sey ogrendigim work and travel seruvenim tam da suanda jfk havalimaninda ucagi beklerken sona eriyor.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

valla harbiden uzun olmuş. okuyamadım kusura bakma umarım güzel geçmiştir
    2008,2009,2011 wat katılımcısı

2008-NY-Thendara City-Van Aukens Inn-Dish Washer

2009-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

2011-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    12

Sana bişiyler katmış olması açısından çok güzel bir deneyim olmuş
    What an experience .!!

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

etkileyiciydi tamamını okudum teşekkürler paylaşımın için.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)