Work and Travel 2025
Toplam 129 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Beslenme ile ilgili tüm konular (Ana Başlık)

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

cok gusel aciklamisin olayi bende bilgeyeim derken arastirdim biraz sonrada senin ayzdigin mesajin farkina varamadan yadim kusura bakma...benim sormak istedigimde soyle bir mevzu var hani dedin ya yahudilerin kestikleride yenebilirmis, yani oyleyse hiristiyanlarinkininde yenilmesi lazim deyilmi?birde su mevu var biz normal bir markete gitigimizde anlayamayizki et dini usullerine goremi kesilmis kesilmemis felan....yani bende bir sene senin dedigin gibi yaptim fishmac yedim bir yaz boyunca igrenc birseydi ya ama sonrada ogrendim diyolar hak dinlerin kestigi yenilebilir imis......ama bilemeyizki onlarin dini inancina gore kesip kesilmediklerini......

Alıntı farukyazici Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle bu konunun çarpıtılmamasını ve herkesin kendi insiyatifine bırakılmasını öneriyorum.

Özellikle Müslümanlara yönelik pek fazla ürün bulunmuyor. Sadece birkaç kez "Al-Safa Halal" markasını gördüm. Et ürünleri satıyordu. Ben bir etin domuz olmadığını bilsem bile kesim şartlarına güvenmediğim için hiçbirini yemedim. Amerikaya gidip burger yemeyen(balık hariç) sayılı kişilerden biriyim. Evimizin yakınlarında Suriye asıllı birinin yerini bulduk, camın Halal Chicken yazıyordu. Sürekli ordan yedik.
    Et haricinde katkı maddesi olarak diğer ürünlerde de domuz yağı ve türevleri bulunabiliyor. Bundan kaçınmak için Yahudilerden yararlanıyoruz. Onların Kosher denilen ve çok ciddiye alınan bir sistemleri var. Eğer bir üründe KOsher damgası yoksa bir Yahudi için bu ürün haramdır. Ürünün üzerindeki K, D ve U harfleri o ürünün Kosher olduğunu gösterir. İçinde domuz yağı olmadığından emin olabilirsiniz.

Et meselesine tekrar dönecek olursak, yaptığım kısa araştırmalarda semavi dinlere mensup kişilerin kestiği hayvanın etinin de yenebileceğini öğrendim. Bu sebeple Yahudilerin(Kosher olanların) yediği etleri ben de yiyeceğim bu sene. Kosher kesim koşullarına bakarsanız Müslümanlarınki ile aynı. Boğazın kesilmesi ve kanın serbestçe akması vs. Ayrıca kabuklu hayvanları falan onlar da yemiyor.

Son olarak tekrar yazıyorum. Kimseye bu etler "haramdır, helaldir" demiyorum. Sadece bu konulara daha çekingen yaklaşanlar için tecrübelerimi ve araştırmalarımı yazıyorum.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Alıntı yahoo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cok gusel aciklamisin olayi bende bilgeyeim derken arastirdim biraz sonrada senin ayzdigin mesajin farkina varamadan yadim kusura bakma...benim sormak istedigimde soyle bir mevzu var hani dedin ya yahudilerin kestikleride yenebilirmis, yani oyleyse hiristiyanlarinkininde yenilmesi lazim deyilmi?birde su mevu var biz normal bir markete gitigimizde anlayamayizki et dini usullerine goremi kesilmis kesilmemis felan....yani bende bir sene senin dedigin gibi yaptim fishmac yedim bir yaz boyunca igrenc birseydi ya ama sonrada ogrendim diyolar hak dinlerin kestigi yenilebilir imis......ama bilemeyizki onlarin dini inancina gore kesip kesilmediklerini......
    Dediğin doğru. Hıristiyanlarınki de yenir fakat onlarda sıkı bir denetim yok. Yahudiler de bizim gibi helal-haram olayına dikkat ettikleri için Yahudileri örnek verdim. Eğer hıristiyanların kestiğinden emin olduğunuz bir et varsa tabi ki yenilebilir.
    Bu konu Türkiye'nin özellikle de bu günleri için hassas bir konu olduğu için tekrar ediyorum. Herkes kendi insiyatifine göre davranır. Ben sırf bu onuda değil hiçbir konuda fetvalara göre hareket etmem. Çünkü günümüzde kimin ne söylediği belli değil. Yaptıklarımdan ben sorumlu olduğum için ben kendime göre doğru olanı yaparım.
    İlgili ayetin mealine bakarsanız durum açık. Domuz eti haricinde diğer etler için herkes istediğini düşünür. Domuz eti için haram değildir derse birisi o zaman cevaplarım ama diğer durumlar için herkes kendi kararını verir ve ona göre hareket eder.
    Bu konuya cevap yazacak herkesi ciddi ve saygılı olmaya davet ediyorum. Lütfen insanların değer verdiği kavramları espri konusu yapmayın.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)