Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 50 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gerçekleri Konuşalım (PARA)

BannedUser
    Guest

Sen haklısın arkadas. Yaptıgın isi bile sormuyorum sana gerek duymuyorum... He para kazanmak icin gidiyorum. Ama kazandıgım parayı Meksika da yerken hiççççç acımıyorummm.. Daha da yazmam proramın amacıymıs.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı makroklima Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sen haklısın arkadas. Yaptıgın isi bile sormuyorum sana gerek duymuyorum... He para kazanmak icin gidiyorum. Ama kazandıgım parayı Meksika da yerken hiççççç acımıyorummm.. Daha da yazmam proramın amacıymıs.
    tmm yaw relax yaw herkezin kendince bi düşüncesi vardır kimi para yapmaya gider kimi para yapım iicene bi gezim görim der [Ben] kimi gidim bulunduugm ortamda 3 ay gecırım en son newyorku görüp gelim der .... bla bla bla gider bu iş herkez bir deilki bir düşünsün makro kendince Haklı @ozz sende kendince haklısın
    FORZA ES-ES

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı skyline26 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ozz yanlış anlamışın anlaşılan bu makro dönemlik 15 bin kazanıyo kardesim orayı düzeltmek istedim 2 3 senelik deil
    kimseyi kırmak üzmek istemem de takdirini size bırakıyorum o zaman ne diyim 15000dolar karla dönmek 3 ayda.
    her yerde green card aramak lazım o zaman ne diyelim.
    neyse hillary dokunmasın aman

Efsane Watçı cAv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    23

Mesajların hepsini okudum aslında burada yazılan her mesaja kontra çıkmak gibi bir niyetim yok ama biraz düzeltme yapmak isterim.

-Öncelikle konuyu acan arkadaşımın yazdıklarına cevaplar yeterince verilmiş zaten ama yinede oradan cıkan sonuc şudur ben şirketin dedikleri herşeye araştırmadan inandım ve para kazanmak icin yazıldım ama maalesef para kazanamdım.Bu tamamen kendi hatasından kaynaklanmaktadır ve genel olarak Wata yapılacak bir şikayet özelliği taşımamaktadır.Hep söylediğiniz gibi Wat ın amacı para kazanmak olmadığı gibi bir ucak biletine 1200 dolar basmakta değildir.Hele 500 dolar duydum ki hepten şoka soktu beni 500 dolarla sochi'de 3 gün hafta sonu tatilimi yapar tatil dönüşüde istanbuldan vizemi alırım.Herkesle iddasına da girerim.

-Wat öğrencilerinin aldığı paranın Abd lilerden az olduğunu duydum ki bunun üzerine yazmaya gerek duymuyorum çünkü temelsiz ve tamamen yanlış bir bilgidir.

-Wat öğrencilerini calıştığı işlere ABD lilerin tenezzü etmediği gibi bir yazı daha gördüm bu da tamamen yanlış yaptığım işe özenen 15 abd li yıkabilirim buraya.

-Oradaki işlerin kötü olduğu belirtilmiş.Bunu yazanın türkiyede garsonluk vb işte çalışıp calışmadığını sormak isterim.2 sene önce ABD de 2 hafta bulaşıkcılık yaptım bir pizzacıda, türkiye de ise TR genelinde şubeleri olan başka bir pizzacıda garsonluk.Orada yaptığım bulaşıcıklığın gerek saygı olsun gerek mutfak calışanlarının davranışları olsun gerekse müşteri hoşgörüsü olsun Tr deki garsonluktan bin kat daha iyi olduğunu söyleyebilirim.Para meselesini katmıyorum bile.

-Son olarak alaska konusunda da kendi görüşümü belirtmek isterim.Arkadaşımın bahsettiği WAT ruhundan anladığım şudur.günde 8-10 saat neyse calışır akşam cıkışında herhangi bir partiye katılınır veya bara gidilir veya arkadaşlarla yakın şehirlerden birine gidilinir gece orada gecirilir gibi.Alaska da böyle birşeyin yapılamayacağı aşikardır.keza nerde olursa olsun günlük 16 saat calışan adam yorgunluktan uyuyamayabilir bile.Ben alaskada calışır diğer eyaletlerde paramla rahat rahat gezerim düşüncesi vardır ki ben bunu da kesinlikle aynı şey olarak görmem.Ve her daim söylediğim birşey vardır.Bir yere gidip gezmekle orada yaşamak bir değildir.

Bende New york city e gittim gezdim ama o nyc nin beğenmediğin mc inde 3 ay calışmış bir watcının yaşadığı tecrübenin yarısını yaşamadım.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

Mesajlarda surekli gecen bi cumle var "birbirimizi kandirmayalim";
    ozellikle bu cumle alaska ile ilgili konularda ortaya cikiyor.ben ilk iki sene ozmanla wata katildim.wata gidip sorun yasayanlarin az olmadigi bu sirkette bende ufak tefek sorunlar yasadim ama issiz kalma yada konaklama bulamama gibi birsey degildi.(bu aciklamayi yaptim cunku sirket adi kullandim ve aciklama geregi duydum sorun olmasin diye)Ve ilk sene para biriktirip aileme yuk olmadan ikinci sene kendi paramla gitmek icin para kazanma plani yapiyodum ve bana alaskayi onerdiler ozmandan.Ve dedilerki;

Bu isi ozellikle para kazanma amaciyla gidenlere veriyoruz ve sartlari agir oldugundan dolayi kizlara tavsiye etmiyoruz(kiz arkadasim icin).oraya gittiginizde gunde 16-20 saat calisacaginiz zamanlar olacak,yeri gelicek bos bos 2 haftaniz gececek yeri gelecek 2 hafta dus alacak zamaniniz olmayacak balik kokacaksiniz.baliktan tiksineceksiniz bi sure.baliklar bozulmasin diye surekli soguk ortamda calisacaksiniz.1 odada 6-10 kisi yatmaniz gerekebilecek.konaklama sirketin sagladigi olanaklara bagli biz simdiden kesin bisey diyemeyiz.balik cikmama gibi bi riste var bunuda goze almaniz gerekli.yani sartlar olumsuz ama illa ben para kazanicam diyosaniz siz bilirsiniz.

Simdi ben bu sartlari bilerek gidince neden kole olmus oluyorum?Turkiyede nerde is bulucamda 3 ayda 10-15 bin dolar arasi para biriktirebilicem?Ben kendi bunyeme guvenir giderim.Sana zor gelen bana kolay gelir.Sana mantalite olarak zor gelen beni etkilemez.Ayrica bu programa katilan ogrenciler en kucuk 18 yasinda ve neyin ne oldugunun farkina varabilecek yasta.insan hayatinda boyle buyuk bi olay yapacaksa eger her acidan arastirir.Google a wat nedir diye yazsan bi foruma girsen alaskayla ilgili iyi kotu birsuru yorum bulur ve ogrenir.Yani alaskanin zor sartlar altinda calisilan(otel yada baska isler icin degil balik temizleme isi icin) bir bolge veya is secenegi oldugu gidecek olan ogrenciye soyleniyor.Bunu bilerek ve bunu kaldirabilecegini dusunerek giden kisi kole degildir.Aksine ozguven ve cesaret sahibi kisilerdir.Zorluklara karsi yasamayi ogrenir.Bunun getirisi bile o sartlarda calismaya deger.Neticede omur boyu o isi yapmaya zorlanmiyoruzki kole olalim.Bi koleliktir gidiyor.Magdur olan herkes kole oluyor nedense.

Para olayina gelince amerikali bi arkadasim vardi pool attendent olarak calisiyodu.ne overtime yapabiliyodu ne de bizim kadar saat ucreti alabiliyodu.Yani bizim ulkemizde yokmu turisti kaziklamaya calisan?dunya kadar var..Amerikada olmasi da gayet dogal.ama bu demek degildirki her amerikali bizi dolandirir bizi dusuk ucrete tabi tutup zorla calistirir.eger boyle bi olay yasaniyosa bunun adi kolelik degil magduriyettir.Ve eger magdur oluyosaniz ve hakkinizi alamadiginizi dusunuyosaniz gidin amerikan polisine basvurun.Anlatin durumunuzu ve yardim isteyin.Sozlesmem boyle boyle ama ben bu sartlarda calisiyorum deyin.Beni kole gibi calistirdilar demeyin.

BannedUser
    Guest

Helal sana UGURR....

Arkadas demiş ki NYC Mc Donalds da bir ay calısan kadar tecrube edinmedim. Herhalde ABD de Mc de calısanlara soyle bır baksanız 1000 tane calısandan kac tanesi ABD lidir. sahsen ben 1 tane gormedim. Ya bu cok komik NYC Mc de calısmak tecrube oluyo eglence oluyor ama Alaska da calısmak kölelik ben buna gülerim ya )))))))))

Adamlara Meksikaya gittim 1 ay kaldım gezdim yedim ictim diyorum onlar hala Alaskanın zor sartlarından bahsediyor. Benim edindiğim tecrubenin 10 da 1 i edinmemis adamlar bana boyle mesajlar atıyor ben buna sasırıyorum. Mesaj atmayayım diyorum ama zorluyorlar.... Kimseye Alaska'yı övmüyorum ben ama kötulemek nedir onu anlamıyorum. Tutturmuslar programın amacı programın ruhu. Neymis amacı ruhu anlatın bizde bilelim yaa. Dil gelistirme programı değil. Para kazanma değil. Eglenmek degil... Ya offf sıkıldım bu konudan ister gidin ister gitmeyin kardesim Alaska'ya

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Aslında hepimizin yaptığı hata Amerikada kendi yaşadığımız deneyimleri yazıp bir geneleme yapmamızdır. herkesin Amerikada yaşadığı şeyler farklıdır. HEpimizin ortak özelliği üniversite öğrencisi olmak ve aynı vize tipiyle amerikaya gitmemizdir. GEri kalan herşey birbirinden tamamen farklıdır. Kimisi gider dayanamaz 1 hafta sonra geri döner, kimisi gider wattan sonra dil okuluna falan yazılır hiç dönmez. Kimisi Newyorkun göbeğinde çalışır. Kimisi etrafında hiçbir yerleşim yeri olmayan kırsal kesimde çalışır. Kimisi hiç çalışmaz ailesinden sürekli para isteyip geçinir. Kimisi 10000-15000 dolar kazanır. Kimisi 2000-3000 dolar anca kazanır. Kimisi çok sosyaldir hergün partilerde gezer. Kimisi cemaatcidir etrafındaki cemaatcilerle toplanıp sürekli ibadet eder. Bu örneklere binlerce daha ekleyebiliriz. O yüzden Nasıl bir Amerika maceranız olacağına öncelikle şansınız sonra kendiniz karar vereceksiniz. Ama şunu unutmamak gerekirki bu program kesinlikle bir dil öğrenme ve para kazanma programı değildir. Bu program hepimiz için Amerikaya gittim deme programıdır.
    NOT: Amerikada yapacağınız iş türleri yazın Bodrumda, MArmariste, Antalyada çok kolay bulabileceğiniz iş türlerindendir.YAni vasıfsız sezonluk işçilik. ve buralarda kalacak yerinizi ve yeme içmenizi işverenler karşılar. YAni amerikaya gitmek için yapılan masrafları hesaplamasak dahi Bodrumda bu tarz işleri yaparak daha fazla para kazanırsınız. Ayrıca örneğin MArmarista Amerikada konuşacağınızdan daha fazla ingilizce konuşma fırsatı bulacağınıza eminim. Bunları Amerika yerine Türkiyenin turistik yerlerine gidin diye değil. Türkiyedede bu kaadar kazansam türkiyedede bu işleri yaparım diyen arkadaşlar için yazıyorum.
    O yüzden kendimizi kandırmaktan vazgeçelim. Hiç kimseniz anlattıklarına kulak asmayalım. Amerikaya gidip kendi maceramızı yaşayalım.

Efsane Watçı cAv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    23

Helal sana UGURR....

Arkadas demiş ki NYC Mc Donalds da bir ay calısan kadar tecrube edinmedim. Herhalde ABD de Mc de calısanlara soyle bır baksanız 1000 tane calısandan kac tanesi ABD lidir. sahsen ben 1 tane gormedim. Ya bu cok komik NYC Mc de calısmak tecrube oluyo eglence oluyor ama Alaska da calısmak kölelik ben buna gülerim ya )))))))))

Adamlara Meksikaya gittim 1 ay kaldım gezdim yedim ictim diyorum onlar hala Alaskanın zor sartlarından bahsediyor. Benim edindiğim tecrubenin 10 da 1 i edinmemis adamlar bana boyle mesajlar atıyor ben buna sasırıyorum. Mesaj atmayayım diyorum ama zorluyorlar.... Kimseye Alaska'yı övmüyorum ben ama kötulemek nedir onu anlamıyorum. Tutturmuslar programın amacı programın ruhu. Neymis amacı ruhu anlatın bizde bilelim yaa. Dil gelistirme programı değil. Para kazanma değil. Eglenmek degil... Ya offf sıkıldım bu konudan ister gidin ister gitmeyin kardesim Alaska'ya

Benim mesajıma cevap veriyor gibi başlayıp kafana göre alıp götürmüşsün konuyu.MC te calışan 1 tane abd li görmemişsin komik olan bu asıl.Heralde biz seninle aynı amerikaya gitmedik.Amerika icinde abartısız 50 farklı mcte yemek yemişimdir ve alayında abd liler calışıyordu ki hic yabancı ögrenci calıştırmayan mcler bile gördüm.Bu noktada bile yanlışın olmasına rağmen işin komik yanı benim kastetdiğim bu değildi.

Ny da mcte calışan adamdan kastım o adamın nyc sokaklarında yaşamışlıklarıyla ilgiliydi.Alaskadaki işi kölelik olarak nitelendirmiyorum ama nyc mcte calışan adamın iş bitiminde dışarıya cıkıp göreceği şeylerle alaskadaki adamın göreceği şeyler aynı olmaz heralde diye düşünüyorum Meksikaya gittim 1 ay kaldım diyorsun güzel birşey o acıdan bakılırsa benim kaldığım yerde her hafta sonu kanada montreal'e giden Watcılar vardı yine işin komik yanı ben bunu da kastetmemiştim.kanada montrealde yaşayan bir adamla oraya travela giden adamın alacağı hazzın aynı olmayacağıydı.

Neyse bizim farklı şeylerden bahsettiğimiz aşikar.Benden bu kadar.

BannedUser
    Guest

Haklısın Alaska ile NYC aynı olmaz ne goruyorsa NYC de NYC de de kaldım 10 gun ama Seattle ıle orayı kıyaslamam bile zevkler ve renkler tartısılmaz tabi..

Amerikalıdan kasıt beyaz Amerikalı.. Bende 10 larca Mc e gıttim ama calısanların %85 i asyalı ve siyahlardı.. ya kim nerde istiyorsa calıssın arkadas ama Alaskaya bir kere gimemiş adam burda yorum yapmasın kötulemesin. Break yapsın ama gitmeyen yapmasın... Alaska kotu mademde neden hersene yuzlerce self ogrenci gidiyor... Kolelık yapıyormusuz once bu yorumu yapmak ıcın alaska gormek lazım. youtube da magdur ogrencileri izlemekle olmaz o. bende goruyorum yuzlerce magdur abd ıcınde....

Ayrıca cok guzelde haz alıyorum..
    Konu BannedUser tarafından (29-01-2012 Saat 08:25 PM ) değiştirilmiştir.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

Alıntı Moody Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ama şunu unutmamak gerekirki bu program kesinlikle bir dil öğrenme ve para kazanma programı değildir. Bu program hepimiz için Amerikaya gittim deme programıdır.
    Neden belli bir kalıp içine sokuyosunuz bu programı?diğer dediklerineze katılıyorum ancak bu söylediğiniz kişisel bi görüş ve genelleme yapılmaması gerekir diye düşünüyorum.Paraya ihtiyacı olan adam gider para kazanır yanlış bişey mi yapmış olur?Kişiye tanınan haktır bu program.Ne amaçla kullanılacağı kişiye kalır.İlk gidişimde para kazanma amaçlı gittim ikincisinde gezme amaçlı gittim.Bu sene ingilizcemi maksimum düzeyde ilerletmek için ve yine para kazanmak için gidiyorum.

Birde kuzenim ship a hoy da çalışabilmek için torpil kullandı vs.. kazandığı aylık 1500 lira idi.vasıfsız işçiye verilen para türkiyede ancak bu kadar oluyor.Daha iyi yer var mı bilmiyorum ama bence amerikada en kötü işte bu para kazanılır.(giderkenki maliyeti hesaba katmıyorum çünkü isteyen gider onu göze almayan gitmez zaten..)Ve ülkenden ayrı kalıp başka bi dilin konuşulduğu ülkede kalmak kolay bişey değil.Hiç bi işte bunun artısı olmasada kendi içinizde bişeyleri başarmanın verdiği mutluluk yeter diye düşünüyorum.Bu programdan para kazanılmasada kişsel gelişim için bile gidilir..

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Alıntı Ugur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu programdan para kazanılmasada kişsel gelişim için bile gidilir..
    -Çok doğru,aslında herkes fikrini söylese sorun çıkmayacak ancak fikrini dikta etmeye çalışırsa konu uzayıp gidiyor,şahsen böyle laflara kulakta asmıyorum ; yok kölelikmiş yok afrikalı köleler bindiği gemiye para vermemiş ,bırakın bu işleri böle konuşup ayağına çocuk işçilerin yaptığı ayakkabıyı giymeyen çok azdır... algıda seçicilik ! bunu gör diğer olayları görme.

-Bu program amacının dışında değil,seni köle gibi değil vatandaşı gibi çalıştırıyor,hakların var,en önemlisi orda yaşıyorsun programın temeli zaten bu YAŞAMAK ,tecrübe kazanıyorsun,dil geliştirme tamamen sana kalmış.Alaska konusuna gelince Alaska Amerikan toprağı değilmi? oranın da halkı var ve yaşam sitilleri balıkçılık üzerine şimdi giden arkadaşlar sence hiç mi birşey katmadı hayatlarına?belki 2-3 değişik canlı gördü ve onun için çok değerli bir olay? bana sorucak olursan alaskaya sırf 'kutup ışıklarını' görmek için bile gidilir....

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Ben bu programa 4 kez katıldım. farklı şehirlerde bulundum. Fırsatım olsa bir kez daha katılırm. Ama bu programın amacının Amerikanın sezonluk vasıfsız işçi açığını kapatmak olduğunu ilk gidişimdede biliyordum şimdide biliyorum. Yok kültürel değişimmiş falan filan, bunların hepsi işin hikayesi. Öncelikle giden öğrencilerin çok büyük kısmı ingilizce cümle dahi kuramıyorlar. Zaten vasıflı bir işte çalışmak büyük çoğunluk için imkansız oluyor. Bununla birlikte çoğu işveren öğrenciyle hiçbir mülakat yapmadan, yüzünü dahi görmeden kabul ediyorlar. Bu işte sizcede bir tuhaflık yokmu? Ayrıca ben Almanyadan, İngilterden, japonyadan falan work and travel yapmaya gelen öğrenciye rastlamadım. Neden bu tarz ülkelerden bu programa katılmıyorlar? Onların kültürel değişime hakları yokmu? Amacım inanın programı kötülemek değil ama gerçekleri hepimiz bilmesi gerekiyor. Şunuda belirteyim; Antalyada bir otelde temizlik işçisi olarak çalışan bir kişi ayda ortalama 900 tl kazanır. yeme içme kalacak yer işverene ait olduğu için bu 900 tl cebine kalır. Amerikada bir otelde temizlik işçisi olarak çalışan kişi ise ayda ortalama 1000-1200 dolar kazanır. bunun 300 doları ev kirası 250 dolar yemek masrafı desek. aylık cebine 500 dolar civarı para kalır. Yani türkiyede daha fazla para kazanır.
    Herkesin gidiş amacı farklı diyen arkadaşlarada şunları belirteyim; Sizin gidiş amacınızın hiç bir önemi yoktur. Orda nasıl bir sezon geçireceğiniz büyük oranda şansınıza bağlıdır. Kimisi para kazanmaya gider doğrudur ama 3 ay boyunca iş bulamadan yada çalıştığı işte çok az saat alıp hiç para kazanamadan dönen para kazanmaya gelmiş kişilerde çoktur. İngilizce öğrenmeye gelip 3 ay boyunca türklerle kalıp türk işverenin yanında çalışanda çoktur.
    Kısacası bu programın güzel yanı Amerikaya gitme fikridir. Siz orda çöp toplarken, patates kızartırken, tuvalet temizlerken, sıcağın anlında saatlerce beklerken, annenizin, babanızın eşe dosta bizim çocuk amerikada deyip gururlanmasıdır.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Helal sana UGURR....

yav zaten gitmiyoruz alaska'ya da o köleliği de çekmiyoruz da neden her olumsuz lafta alaska öyle güzel böyle güzel,new york da neymiş bir yerimin kenarı şeklinde cevap atmak zorunda hissediyorsunuz kendinizi hayret.
    siz kendinizi 2 ay çok ağır şartta çalışıp 1 ay gezerek ve de para kazanmış şekilde dönerek wat yapmayı mantıklı bulabilirsiniz ama ben yada başkası da diyor ki wat'ın amacı bu değil.bunu yapan yapsın da öyle 1 ay krallar gibi meksikada tatil yaptım,yaparsın da ama öncesindeki 2 ayda nasıl çalıştın ?önceki o 2 ay hayatın nasıldı ?
    hadi size mantıklı geliyor tamam da bize mantıksız gelmesine neden hemen saldırıyorsunuz ?
    överken yada eleştirirken biraz karşı tarafın açısından bakmanız lazım.yani ortalama bir insan ne düşünür ?
    ortalama bir insan 2 ay günde 15 saat soğukta çalışıp 10 kişi aynı odada kalır mı?üzerinden 2-3 yıl geçince bile balık denilince kusucak gibi olur mu ?sonrasındaki 1 aylık tatil yada kazandığın 3-5 buna değer mi ?
    sizin için değer belki ama ortalama birisi için ?
    rahatına düşkününü,kültürü görmek isteyeni,abd görmek isteyeni zaten gitmez de alaska'ya daha ortalama bir arkadaşımız gitmek isterse alaska'ya çok iyi çok da güzel taaam mı demek çok yanlış.
    yapana saygımız var haklı sebepleri olabilir ama bu iş wat ruhuna aykırı...

BannedUser
    Guest

Balık denilince midem bulanmaz. O balık dediğin somon burada eğlence için gidilip lokantada yuzlerce lira verilip yenen balık. Ayrıca şimdi olsa gene yerim.. Cok lezzetlidir.. ABD görme kısmına gelince herkesten fazla yer görmüsümdür herhalde wat ile gidipte.

Sorularına cevap rahatına duskun olan kimse alaskada calısmasın. Lifeguard. Housekeeper olmasın. Restaurantta calısmasın.

Bilmiyorum yani rahatına duskun adam ABD de ne iş yapar.

Rahatına duskun adam gitsin oraya bence calısmasın en güzeli. Birde hala wat ruhu diyorsun. Nedir su wat ruhu anlamadım gitti ???

Benim tahminim su. Gunde 8 saat masa bası calısırım. Aksam cıkınca. arkadaslarla takılırım. Yerim içerim mi. Sence nedir wat ruhunu yansıtan iş. Nedir bunun ruhu anlatırsan....

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı Moody Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında hepimizin yaptığı hata Amerikada kendi yaşadığımız deneyimleri yazıp bir geneleme yapmamızdır. herkesin Amerikada yaşadığı şeyler farklıdır. HEpimizin ortak özelliği üniversite öğrencisi olmak ve aynı vize tipiyle amerikaya gitmemizdir. GEri kalan herşey birbirinden tamamen farklıdır. Kimisi gider dayanamaz 1 hafta sonra geri döner, kimisi gider wattan sonra dil okuluna falan yazılır hiç dönmez. Kimisi Newyorkun göbeğinde çalışır. Kimisi etrafında hiçbir yerleşim yeri olmayan kırsal kesimde çalışır. Kimisi hiç çalışmaz ailesinden sürekli para isteyip geçinir. Kimisi 10000-15000 dolar kazanır. Kimisi 2000-3000 dolar anca kazanır. Kimisi çok sosyaldir hergün partilerde gezer. Kimisi cemaatcidir etrafındaki cemaatcilerle toplanıp sürekli ibadet eder. Bu örneklere binlerce daha ekleyebiliriz. O yüzden Nasıl bir Amerika maceranız olacağına öncelikle şansınız sonra kendiniz karar vereceksiniz. Ama şunu unutmamak gerekirki bu program kesinlikle bir dil öğrenme ve para kazanma programı değildir. Bu program hepimiz için Amerikaya gittim deme programıdır.
    NOT: Amerikada yapacağınız iş türleri yazın Bodrumda, MArmariste, Antalyada çok kolay bulabileceğiniz iş türlerindendir.YAni vasıfsız sezonluk işçilik. ve buralarda kalacak yerinizi ve yeme içmenizi işverenler karşılar. YAni amerikaya gitmek için yapılan masrafları hesaplamasak dahi Bodrumda bu tarz işleri yaparak daha fazla para kazanırsınız. Ayrıca örneğin MArmarista Amerikada konuşacağınızdan daha fazla ingilizce konuşma fırsatı bulacağınıza eminim. Bunları Amerika yerine Türkiyenin turistik yerlerine gidin diye değil. Türkiyedede bu kaadar kazansam türkiyedede bu işleri yaparım diyen arkadaşlar için yazıyorum.
    O yüzden kendimizi kandırmaktan vazgeçelim. Hiç kimseniz anlattıklarına kulak asmayalım. Amerikaya gidip kendi maceramızı yaşayalım.
    Bende şahsen katılıyorum.
    Parayı ihtiyacı olan çok çok çok zor şartlarda çalışabilecek olan gitsin alaska'da çalışsın tabi.
    ama programın uç örneğidir bu.genel olarak yapılan değil.
    o yüzden programı alaska üzerinden eleştirmek çok yanlış.
    bunun dışında isteyen gezer,tozar para kabıyla döner isteyen ucu ucuna çıkarır parasını gezer,çalışır isteyen para kazanmaya gider tabi.
    mutaassıp bir hayat yaşayan da vardır gidip,her gece party diyen de vardır,2-3 ay çalışıp 1 ay sightseeing tadında gezen de,hollywood-las vegas-mustang gt vs hayallerini gerçekleştiren de,3-5 kazanıp iphone,macbook,ipad toplayıp gelen de vardır.
    Bu kadar çok tip insan varken alaska güzel demek yanlış bir kere herkesi düşünüp söylenmesi gerekir böyle sözlerin.
    Ha bu kadar çok farklı amaçla giden insan varken gelip de alaska'yı örnek verip kölelik demek de hoş değil.tamam alaska'yı savunamam köleliğin farklı biçimi diyen adama ama work and travel'ı savunurum rahatlıkla.

birde not kısmınızı 2 mesajda belirtmişsiniz.
    Türkiye'deki çalışma şartları pek te öyle güzel değil.
    hani diyelim 800,900 kazandık yanımıza kar kaldı ama bu haftada 40 saat çalışmayla mı olur sizce ?
    Otelde çalışan arkadaş yada tanıdık diyelim konuştuğum kimselerin böyle bir durumdan bahsettiğini görmedim.
    aylık alacağın belli orada sabahtan uyuyana kadar iştesin.arada ara verirsin yemek vs yersin ama bütün gün çalışırsın.
    günde 12 saat çalışacaksan zaten Abd'de 1000-1500 arası değil 2500 dolar kazanırsın.yeme içme-konaklama çıkarsan da 1500 kalır gibi.Hani daha avantajlı olduğu kesin.
    Türkiye'deki çalışma şartları abd'den iyi değil+kazanç da en fazla yarısıdır burada oraya göre.tabi gitmeye bedel ödeniyor ayrı..

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Balık denilince midem bulanmaz. O balık dediğin somon burada eğlence için gidilip lokantada yuzlerce lira verilip yenen balık. Ayrıca şimdi olsa gene yerim.. Cok lezzetlidir.. ABD görme kısmına gelince herkesten fazla yer görmüsümdür herhalde wat ile gidipte.

Sorularına cevap rahatına duskun olan kimse alaskada calısmasın. Lifeguard. Housekeeper olmasın. Restaurantta calısmasın.

Bilmiyorum yani rahatına duskun adam ABD de ne iş yapar.

Rahatına duskun adam gitsin oraya bence calısmasın en güzeli. Birde hala wat ruhu diyorsun. Nedir su wat ruhu anlamadım gitti ???

Benim tahminim su. Gunde 8 saat masa bası calısırım. Aksam cıkınca. arkadaslarla takılırım. Yerim içerim mi. Sence nedir wat ruhunu yansıtan iş. Nedir bunun ruhu anlatırsan....
    Kaç kere anlattım arkadaşım.

yani alaskada köpek gibi çalışıp , bilen bilmeyen çoğu kişiden gönüllü kölelik damgası yiyen bir işle , alaska denen yerde yaşamayla abd'deki işleri karıştırma istersen kimseyi yanıltma.
    avantajı var ne ?para
    para için insan neler yapmıyor.
    herkesin yapacağı başka.herkes paraya ne kadar ihtiyacı varsa o kadar kötü işte çalışabiliyor bunlar normal.

hayır nedir alaskadaki işleri gidip de inatla garsonmuş,lifeguardmış 'la aynı tutuyorsun hayret.
    internette vs her türlü kölelik olsun rezalet olsun haberleri alaska ile ilgilidir tek tek örnek göstermeyeceğim.

balık diyince iğrenip kusmuyor olabilirsin ama kusan bir sürü insan var.
    balık sevmediğimizden de değil sanıırm yanlış anladın gene yada öyle işine geldi bilemiyorum.günde 16 saat 2 ay boyunca robot gibi soğuk balık işi yapıyorsun o koku vs günde 16 saat 2 ay yani sen balık çok lezzetli diyorsan hala iyi mide varmış...

wat ruhu için ben sana tanım da yaparım,örnek de veririm,verdim ama sen pek oralı olmayacan belli.
    en iyisi bir ortalama insan ne yapar ne eder diye düşün...

yani şimdi para için namusunu satan da var öyle biri gelse bana dese sende patronun ne derse yapıyorsun para için farkımız ne?
    rahatına düşkün olan çalışmasın dese bu hayat kadını ne diyeceğim ben sence ?ne denebilir yani ?
    gidip de sen alaska denen yerde 15 saat günde çalışmayla günde 8 saat git götür yaptığın,yer masa temizlediğin garsonluk,çanta taşıdığın bellboyluk,havuz gözlediğin lifeguardlığı bir tutarsan hiç bir şey anlatamayız sana !

alaska'da balıklarla uğraşmayı onursuz bir davranış olarak nitelemiyorum yanlış anlaşılmasın yapana da saygım var.
    ihtiyacı vardır yapar.
    öyle hoşlanıyordur yapar.
    o şartta çalışabilecek NADİR insanlardandır yapar.
    o şartta çalışan daha fazla gezer,daha fazla para kazanır zaten orasında da şüphe yok.

hani buradaki çoğu arkadaşın doğru düzgün iş tecrübesi bile yokken alaska'dan normal bir işmişcesine normal bir yermişcesine(4saat gece-20saat gündüz) bahsetmek yanlış.

BannedUser
    Guest

Konusuyorsun bişey anlattıgın yok agzınıda bozma yok köpek gibi calısmak oraya giden 100 lerce ogrenci var. Ya ne istiyorsan onu düsün Alaska hakkında... Senin gibi seviyesiz kişilerle muhattap olamam.O ovmekte oldugun lifeguard işinde aksama kadar sıcaktan sımsıyah olup ana avrat küfreden biliyorum. Garsonlara köpek gibi davranan işverenleride. Ya neyse ne dikkat edersen Alaska'ya kesinlikle gidin demiyorum ama senin gibi gitmeyinde demiyorum.

Hem nerede yazıyor Alaska normal gunde 6*7 saat calısır kolay iş diye.

SON MESAJDIR::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

hic gitmemis olanlarin yaptigi arastirmalarla burda atip tutmasi ne kadr aci yasamadan boyle zirvaliklar ve hipotezler uretmeyin

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

yok amerika bizi vasifsiz islerde kulaniyormus da orda bi ton sikinti cekiliyomus da.evet dogru kendi milletinin yapmaya cekindigi isler olabilir bazilari ama biz bunu kabullenerek gidiyoruz.Burda onlari kotuleyenler hic gitmesin ne gerek var.sen kendi ulkende cok mu guzel sartlarda calisiyosun ? ben turizmciyim heryerde calistim ama amerikada gordugum saygiyi,anlayisliligi ve sabri da hic bi yerde gormedim.hii herkes sansli olamaz tabi.cok kotu sartlara denk gelmis olanlar da vardir belki.ama o da bu isin tuzu biberi olsun.bizim amacimiz var biz dil ogrenmeye degisik kulturleri tanimaya gidiyoruz.o yuzden bunu istemeyenler burda bu programi elestirecegine hic bulasmasinlar bu ise

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

bazı arkadaşlar burda wat sürecini kötülemişler olumsuz yanlarından bahsetmişler,ben bu sene ilk kez gidecek biri olarak düşündüğümde bile tabiki her şey olumlu olacak değil, olumsuzluklar da yaşayacağız elbet, ama asıl nokta şu ki, bu sitedeki herkes belirli yaşta olan ve kendi iradesi çerçevesinde karar alıp uygulama yetileri olan insanlar..

gitmeyi göze alan herkes ABD hakkında derin araştırmalar yapıyordur elbet, işleri belli olanlar da çalışacakları eyalet, şehir, işveren hakkında araştırmalarda bulunuyordur, ki bu site sayesinde daha önceden gitmiş olanlarla iletişime geçip işini de ona göre seçme ,artıları eksileri değerlendirebilme olanağına sahip herkes..

o yüzden bu tür başlıklar açıp sanki hiç kimse hiçbirşey bilmiyormuş gibi akıl vermeye çalışmak yada orada bulunmuş şartları bilen tecrübeli arkadaşlar tarafından yazılan her yoruma cevap verme hissiyatını barındırmak, pek hoş bir durum değil..

gitmeye karar verenler elbet durumu detaylıca düşünmüş ve psikolojik olarak hazırlanmıştır,ki maddi durumunu ona göre ayarlamış insanlar olacaktır..

umarım herkes seçtiği işte ve eyalette artı ve eksileriyle şuan hayal ettiği gibi bir wat süreci yaşar, ve seneye bu zamanlar bizler de edineceğimiz tecrübelerimizi bu sitede bilgi arayan yeni arkadaşlara aktarabiliriz...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)