Work and Travel
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dil okulu ve süreç sıkıntısı..!!

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Standart Dil okulu ve süreç sıkıntısı..!!

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır bu forumdayım bir çok bilgi paylaşımında bulunmuş ve bu forumdan çok şey öğrenmişliğim var. Bu yüzden herşeyin başında herkese tüm yardımlarından dolayı teşekkürü bir borç bilirim, özellikle Melih arkadaşımıza.

Geçen yıl WAT ile Amerika'ya gittim ve şimdi de önce dil okulu ardından da master düşünüyorum; fakat dil okulu konusunda kafam biraz karışık bir kaç okulla görüştüm ve master öncesi dile yönelik kursları genelde 8 ya da 12 haftalık şeklinde oluyor; fakat bu bana ilk bakışta Toefl için pek yeterli gibi görünmüyor.Ben ilk başlarda 6 aylık bir kurs düşünüyordum. Hem haftalık 20 saatlik legal çalışma hakkım da olduğu için;ama şimdi diyorum ki 3 aylık bir toefl programına gitsem ve sonrasın da eger yeterli gelmezse bunu uzatsam diyorum Açıkçası kafam çok karışık gitmeyi düşündüğüm şehir Cleveland ve listemdeşu üniversiteler var: Case Western Reserve Universitesi, Cleveland State Universitesi, Kent State Universitesi ve Akron Universitesi. Bunlar hakkında bilgileri olan ve dil okulunda yapmam gerken en mantıklı şeyin ne oldugu konusunda herkesin fikirleriniş bekliyoru Kafam çok karışmış bir durumda bir an önce de
    işlemlere başlamak istiyorum. Ayrıca dil okulu için şirket seçimi ne kadar önemli bu konuda da fikirlerinizi belirtirseniz çok sevinirim..
    PLANÖRLE AMERİKAYA UÇMAK....

BU KADAR ÇILGINCA İŞTE BU WAT..!!!!

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

kardesim sunu soyleyim once.. haftada 20 saat calisma hakki sadece kampus icerisinde oluyor istedigin yerde olmuyor ve kampus icinde is bulmak cok cok zor oluyormus.. bunu da dusunmek lazim masraflar cok yuksek olur 6 aylik kurs icin.. eger imkanin olursa burda toefl almani tavsiye ederim. ama yok dersen illa gidecem dersen kanadayi dusun hem dil okulu hem de master icin cok daha uygun fiyata ayni kalitede universitelerde okuyabilirsin...

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Ozgursum sağol bilgilerin için; fakat Amerika olmak zorunda asıl amacım Amerikaya gidip oraya yerleşmek..

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

o zmn dil okulunu buyuk sehirlerde sec kacak olarak rahat calisabilecegin yer olsun ki fazla zorluk cekme para acisindan.. son olarak da kisa sureli bir dil okuluna kayit yaptirip orda baska daha ucuz dilokuluna gecebilirsin..

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Evet zaten gitmeyi düşÃ¼ndüğüm okulları ve şehri yazdım. Zaten Cleveland'tan başka seçeneğim yok. Orada bazı tanıdıklarım var iş konusunda yardımcı olabilecek.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

o zmn hayirlisi dedigim gibi ilk basta iyi dil okuluyla gidersen vize kolaylasir eger risk goruyosan vize konusunda.. insallah hayirlisi olur..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

-Danismanin onemi wat kadar yok. Hatta sifir diyebilirim. Herhangi bir komisyon almiyorlar. (Komisyon aliyorlar ama sen bireysel basvursan yine ayni ucreti odeyeceksin, okuldan aliyorlar komisyonlarini). Her danisman anlasmali oldugu okullarla birebir iletisim icinde.

-Danismandan ucret almadan once, gidecegin okulun sitesinden ucretlere falan bak. Bi fark yoksa danismana basvur. Belgelerle falan ugrasmazsin.

-Kampusde is bulmak gercekten cok zor. Cunku kampus icinde zaten is yapilacak fazla alan yok. Kampus disi calismak yasak ama tanidik falan varsa belki yanlarinda calisabilirsin.

-Okullar haftalik 20 veya 30 saat oluyor genelde. Benim okulumda 10-2 arasiydi. Ben uzun sure derse dayanamadigim icin gunde 4 saat benim icin yeterli gelmisti. Ama hizli programlarda var. Gunde 6 saat. 6 ders almak sorun olmaz diyorsan onu da secebilirsin daha cabuk ogrenirsin.

-Master'i dusundugun okulun dil okuluna yazilinca kurstan sonra zaten sinav oluyorsun, ingilizcen yeterli gelmezse kursa devam ediyorsun. 12 hafta yeterli gelmezse bi 12 hafta daha alabilirsin. Eger boyle birsey yoksa 12 haftadan sonra okul disindaki herhang bii dil okuluna basvurup sadece toefl egitimi alabilirsin.

-Dil okullari 4 haftada 1 seviye mantigi ile calisiyor. 12 haftada 3 seviye atlayip yeterli seviyeye gelebilirsin gibi. Her ay sonunda sinav oluyorsun. Yeterli gelirse ust kura geciyorsun gelmezse ayni kuru tekrar aliyorsun. Ama senin ingilizcen iyiymis sadece toefl egitimi alacaksan o zaman kur falan olmuyordu. Ama bence 6 ay fazla. 3 ayda kesin ogrenirsin. Toefl da zaten 6 ay verilecek bi egitim yok. Ayni seylerin tekrarini almis gibi olursun.

-Okullar hakkinda fazla bilgim yok ama Case Western her sene dunyanin en iyi univler siralamasinda ilk 100 e giren bi universite. Arastirma alaninda ulkenin en iyilerinden. Digerlerine gore daha taninmis gibi.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

manhattan.!! verdiğin bilgiler için çok teşekkürler.Senin de dediğin gibi firma çok önemli değil; ama çok ilgisiz birileri ile de muhatap olmak istemiyorum.Şuan firma konusunda karar aşamasındayım. En duyarlı şu ana kadar Karya firması ilgilendi.Okul olarak Case Wester Reserve University de karar kıldım.Evet biraz pahalı ama kendimi sağlama almak açısından en verimlinin orası olacağını düşÃ¼nüyorum. 4 aylık yarı yoğun yani haftada 20 saatlik bir kurs tercih edeceğim eğer kurs sonunda yeterli bir toefl skora ulaşamazsam uzatabilirim zaten. Kafamı şu an da karıştıran bankada yüklü bir para göstermek ve vizeyi kolayca elde edebilmek; çünkü benim orada dil okulundan sonra master düşÃ¼ncem var; fakat konsolosluğa nasıl bir şeyler demeliyim ki benim oraya yerleşme mantığıyla gittiğimi düşÃ¼nmesinler. Bu konuda tecrubeli olan daha önce dil okuluyla gitmiş arkadaşların fikirleri çok önemli benim için. WAT için biraz daha rahat bir durum mevcut vize alabilmek için; fakat dil okulunda sanırım daha farklı bir prosedür işletiliyor..

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Evet sonunda bugün ben de vize görüşmesine girdim.
    Dil okulu aracılığıyla gittiğim için daha farklı bir vize prosedürü olacağını biliyordum.
    Öncelikle bir sürü evrak hazırlamıştım. İşte maddi durumu gösteren evraklar, kendi hesaplarım, aile hesaplarım.Okulum bitiyor diye döneceğime dair bi şirkette çalışacağımı gösteren belge. Banka extreleri, öğrenci belgesi, transkript vs vs vs..
    Bu kadar evrak hazırlamam rağmen adam birini bile istemedi benden öğrenci belgesi transkript bile istemedi.
    Herneyse, görüşme olumlu gibiydi
    Şöyle ki:
    Meraba nasılsınız?
    Ne için Amerika'ya gidiyorsunuz?
    Dil okulu için.
    Nereye gideceksiniz?
    Cleveland Case Western Reserve Unv.
    Sonra bilgilerimi inceleyip hmm! daha önce gitmişsiniz siz oraya dedi.
    Sonra masrafları kim karşılayacak dedi
    Ailem abim babam..
    Ee daha önce gitmişseniz ingilizce biliyorsunuzdur dedi
    Bir soru sordu ingilizce daha önce nerede çalıştın diye.
    Ne kadar kalacağımı sordu.
    Bbam ve abimin ne iş yaptığını sordu.
    Geçen yıl orada ne iş yaptığımı sordu.
    Nerede ve ne okudğumu, okulun ne zaman biteceğini sordu.
    Neden Amerika diye sordu.
    En önemli sorulardan biri neden Amerika oldu?
    Bende güzel bir şekilde açıkladım
    En son bilgiler girip pasaortumu kağıtlarımla birlikte toparladı sanki bana uzatacakmış gbi yaptı birden içim bir garip oldu. Sonra pasaportu tekrar açıp vizemin olduğu kısma bir damga vurdu
    En son sorusu can alıcıydı sanırım
    Geçen yıl gitmişsiniz orada arkadaşlarınız var galiba dedi.
    Bende hayır arkadaşlarım yok dedim.
    Nasıl olmaz dedi sonuçta geçen yıl orada bulunmuşsunuz dedi.
    Ben de elbette iş ortamında tanıştığım insanlar oldu; fakat öyle arkadaş anlamında ileri gidecek bir ilişkim olmadı. Biz daha çok work and travel amaçlı gelen öğrencilerle takılıyorduk dedim. Onlarla görüşmekteyim hala dedim. Tamam dedi.
    Ama en son ne bir bilgi ne herhangi bir açıklama yapmadı. Direkt bana ups masasını gidin dedi bir kağıt verip.

Umarım olumlu bir sonuç ulaşır elime. Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar
    ?.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Daha önceden vizen olduğu için aslında seni çok fazla zorlamamış diyebilirim. Zaten Neden ABD sorusunu herkese soruyorlar. Sanada adettendir diye sormuş herhalde Aldın sanırım vizeni. hayırlı olsun

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Umarım almışımdır Melih.Sonucu öğrenince buraya yazacağım.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

benimde bugun bi arkadasım girdi vize goruysmesine ama alamamıs vizeyi dil okulu için butun evralklarıda tamda lsi diye bi okula kayıt yaptırdı new york ta ama 40000 tl bankada para gosterdi fakat yinede vermemişler.

Ama 3 sene once ortalaması düşÃ¼k olduğu için wat tan red yemişti şu an ortalamsı 2 70 civarı çok şaşırdık alamayınca danışman da baya şaşırmış zaten sizce tekrar alma şansı nedir tekrar deneyecek ama bu sefer istanbula gider heralde daha yararlı mı olur?

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

arkadasina gorusme aninda mi red vermisler? bu arada arkadaslar benim pasaport yarin elime ulasacak ne kadar hizli oldu bu sefer umarim vizeli sekilde gelir?
    Konu dingin1 tarafından (29-04-2010 Saat 08:31 PM ) değiştirilmiştir.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı dingin1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadasina gorusme aninda mi red vermisler? bu arada arkadaslar benim pasaport yarin elime ulasacak ne kadar hizli oldu bu sefer umarim vizeli sekilde gelir?
    evet adam direk türkiye ye dönmek için yeterli şey göremiyorum falan demiş fazla da konuşamadık morali çok bozuktu dönünce ne yapacaksın falan demiş iş arayacam bulamassamda babamın yanında çalışacam demiş babasının durumuda iyi ve arkadaşımın mesleği üzerine kurulu işi bütün evrakları götürmüştü ama olmamış

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Iste celiskili yanitlar vermesi onu biraz zorlamis. Bana ne yapacaksin dedikleri anda ben su otelde su deprtmande su gorevde calisacagim gibi net cumleler kullandim. Benden hic bir evrak istemediler. Ayrica daha onceden red yemis olmasi da bir eksi olmus arkadasin icin.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

arkadaslar az once 5 yillik vizem gelmis durumda. 24 saatten kisa bir surede cevap almis oldum

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

hayırlı olsun hocam hesabında ne kadar göstermiştin? bende önümüzdeki yıllarda düşÃ¼nüyorum dil okulunu.

Araştırmacı Watçı HakaN84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    15

dingin kardes msj atmıştım sana, geldimi acaba?

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

marty..!! arkadasim ben hesabimda 25 bin kadar gostermistim fakat adamlar benden hicbir evrak istemediler ogrenci belgeme bile bakmadilar.. sadece sorularla ne ogrenmek sitedigini ogrendi. hicbir evraga gerek duymadilar sanirim..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı dingin1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    marty..!! arkadasim ben hesabimda 25 bin kadar gostermistim fakat adamlar benden hicbir evrak istemediler ogrenci belgeme bile bakmadilar.. sadece sorularla ne ogrenmek sitedigini ogrendi. hicbir evraga gerek duymadilar sanirim..
    En sinir oldugum konu o olmustu Bende tapu, banka cuzdani, evrak falan dunyanin seyini getirdim. Hic birine bakmadilar. Hatta posetten bile cikartmadim. Transkripte bakti 2-3 soru sordu tmm dedi viyezi verdi.
    Sometimes memories can kill...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)