Bir yılı aşkın süredir foruma üyeyim ve şirketimden çok daha fazlasını sizlerin buraya yazdıklarınızdan öğrendim.Bu yüzden en başta siteyi kuran arkadaşlara ve tecrübelerini yazanlara teşekkür ediyorum.
Bu sabaha gelirsek;

Görüşme öncesi sıramı beklerken 2 ve 3 nolu gişeler açıktı.2.gişedeki uzak doğulu abimiz epey soru sorarken 3 numara ayakta,bir bilgisayara bir konuştuğu kişiye bakarak mülakat yapıyordu.Gayet anlaşılırdı soruları.Hangisiyle görüşsem daha iyi olur acaba derken 3nolu abimiz ben ordayken görüştüğü 4 ya da 5 kişinin 2'sine red verdi.Noluyoruz derken birden 1 nolu gişe açıldı ve ilk görüşmesini benimle yaptı:

Selamlaşmadan sonra,

G: Geçen yıl da programa katılmışsın,doğru mu?
B: Dogru.

-Bunu dedikten sonra pasaportu açtı,sayfanın birine kocaman bir mühür bastı.Red mi veriyor acaba derken neyseki sorulara devam etti.(Bunu neden yaptığını bilen var mı acaba?)

G: Dumlupınar Üniversitesi'nde okuyormuşsun.
B: Evet.
G: Geçen sene nereye gittin,ne iş yaptın,hangi restoran?
B: Teker teker cevapladım.
G: Yine aynı yer,aynı iş mi?
B: Evet.
G: Bu ekonomik krizde seni tekrar kabul etmeleri güzelmiş.
B: Haklısınız.
G: Daha önce yurt dışında bulundun mu?
B: Evet,üç kez Bulgaristan'a gittim.
G: Ne zaman ve ne için?
B: Yılları söyleyip,yaz tatili için dedim.

-Bu sırada DS'leri kontrol etmeye başladı.Son on yılda yurtdışına çıktıysak işaretlediğimiz bir yer vardı.Oraya USA yazılmış.Oraya baktıktan sonra,formları camın altından bana uzatarak(İçimden yine eyvah! dedim,bu işin sonu nereye varacak ) şurayı kontrol edip neden burda Bulgaristan yok tarzında birşey söyledi ama tam anlamadım.Sesi çok kısık çıkmıştı ve hızlı konuşmuştu.Bende:

B: Oraya gidişim son on yıl içinde değildi.
G: Hmmm.

-Bu sırada transkripte sıra geldi.Dönemlere teker teker baktı.Son döneme daha bir dikkatli baktı.(Son dönem ortalamam 0.44)

G: Ne zaman mezun olacaksın?
B: Önümüzdeki yıl ocak ayında.

-Transkripti geçti,DS-2019'a bakarak bilgisayara birşeyler yazdı.Sanırım otuz saniye kadar sürdü ama bana çok uzun geldi.Sonra:

G: Tamam vizeni onaylıyorum,birkaç gün içinde kargodan teslim alırsın,iyi yazlar.

Der demez ohh be dedim

Uzun oldu ama hepsini yazmak istedim.Okuyanlara teşekkürlerimi iletiyorum.

Bu arada self gidenlerden iş sözleşmesi isteniyor denmişti forumda.2numarada benden önce görüşen birinden istedi uzak doğulu abimiz.Sözleşmeyle ilgili detaylı sorular da sordu.Ne tür bir iş bu gibi...Benden istenmedi.

Görüşmeye gitmeyen arkadaşlara başarılar.Vizesi onaylananlara da iyi yazlar diliyorum.