Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 42 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ayda 662 Lira Harcayan Üniversite Öğrencisi Erdal

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Standart Ayda 662 Lira Harcayan Üniversite Öğrencisi Erdal

Bir üniversite öğrencisinin aylık ortalama 1000 liraya ihtiyacı var. Ancak öğrencilerin aldığı burslara baktığımızda bu mümkün görünmüyor. Bunu bize Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ) Türk Dili ve Edebiyatı bölümü üçüncü sınıf öğrencisi olan Cihan Erdal söylüyor.

Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan (Yurt-Kur) aylık 180 lira burs alan Erdal'ın "lükse kaçmayan" harcamalarının toplamı 662 lira. Bu rakam dergi, gazete, müzik cd'si, futbol maçı bileti gibi harcamalar da eklenince verilen bursların bir öğrencinin hayatını kolaylaştırmadığı çok net olarak görülüyor.

Ergenekon soruşturmasına dahil edilen ÇYDD'nin verdiği burslar tartışma konusu olurken Türkiye'deki iki milyonu aşkın üniversite öğrencisinin temel ihtiyaçlarını karşılayamadığı yine gündeme gelmiyor.

Burs 180, gider 662 lira

bianet'in görüştüğü Erdal'ın aylık harcamaları şöyle:

Yurt kirası: 75 lira
    Yemek: 150 lira
    Ak-Bil: 55 lira
    İnternet: 30 lira.
    Ara toplam: 310 lira

Sinema: 32 lira (Haftada bir film)
    Kitap: 150 lira (Ders kitapları da dahil)
    Tiyatro: 10 lira (Ayda iki oyun)
    Kafe, dışarıda yemek vb.: 100 lira
    Cep telefonu: 18 lira (Ayda 100 kontör)
    Giyim: 30 lira
    Ayakkabı: 12 lira (yılda iki çift üzerinden)
    Genel toplam: 662 lira

Üstelik bu harcamalarına günlük gazete, dergi, maç bileti, müzik cd'si gibi kalemler de dahil olmayan Erdal'ın aylık harcamalarının "küçük" bir kısmını burslarla karşılıyor. "Büyük" bir kısmını işçi olan annesinden ve memur olan babasından alan Erdal'ın bir kardeşi de lisede okuyor.

Yurt-Kur'un verdiği burs 180 lira. Tartışma konusu olan ÇYDD'nin verdiği burs da Ankara şubesinin 2008-2009 raporuna göre aylık 125 lira. Şubenin burs verdiği öğrenci sayısıysa 321.

Üniversite öğrencilerinin sadece yüzde 19'u burs alabiliyor

Sigara içmeyen, annesi işçi, babası da memur olan Erdal Türkiye'de burs alan şanslı azınlıktan. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ve Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun rakamlarına göre yüksek öğretim öğrencisi olan 2 milyon 372 bin 136 öğrencinin yalnızca 454 bin 786'sı burs alabiliyor. Bu rakam toplam öğrenci sayısının sadece yüzde 19'unu oluşturuyor.

Öğrenci Gençlik Sendikası (Genç-Sen) üyesi olan Erdal burs almak için yaptığı diğer başvurulardan olumlu yanıt alamamış.

"Burs veren kurumların kriterleri değişiyor. Kimi nereli olduğunuzla ilgilenirken kimi siyasi fikirlerinize göre size burs veriyor ya da vermiyor. Ben örgütlü bir öğrenci olduğum için Yurt-Kur dışındaki başvurularımdan olumsuz yanıt aldım. Ancak bu kurumlar genellikle burs verdikleri öğrencilerinden kendi durdukları yere göre beklentilere de giriyorlar. Eyleme katılma, protesto etme, toplantılara katılma vs..."

Bursun ve ailesinin yolladıklarının ayı bitirmeye yetmediğini belirten Erdal bir çok ihtiyacını kredi kartıyla temin ediyor.

"Kartımın limiti 400 lira ve genellikle ay sonunda limiti bitirmiş oluyorum. Aldığım burs geçinmemi sağlamak bir yana dursun, dişimin kovuğuna bile yetmiyor."(BÇ)

Kaynak: http://www.bianet.org/bianet/toplum/...cilik-imkansiz

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Az önce eksisozluk'de gezerken bu haberi gördüm ve sizlerle paylaşmak istedim arkadaşlar..

Çoğumuz kırk kanaat geçinmeye çalışan öğrencileriz burada..Erdal hakkındaki düşünceleriniz nelerdir

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

şu da bir gerçekki insanlar hep ağlıyor...ama gidip baksan 2 tane cep telefonu vardır hem de en lüksünden...ya da kızlar...ellerine ne zaman para geçse soluğu kuaförlerde boyalarda alıyorlar sonra da ağlıyorlar... kimseye güvenenmemek gerek kaldı ki annesi de babası da çalışıyormuş hiç bir yerden geliri olmayanlar napsın :S:S

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Ben en çok şu kısma takıldım

Sinema: Neden her hafta sinemaya gitmek zorundasın..Hadi gittin diyelim,niye 8 lira? Altta yazana göre her ay 100 kontör yükleyen adamsın..Al bi Turkcell hat,club şifresiyle pazartesi/perşembe git 4 lira öde..Al sana kafadan aylık 16 lira kar..Hattın başka bir hatsa da illa ki çevrende Turkcell sahibi ve şifresini kullanmayan biri vardır..

Kitap: Ulan 150 liraya ne kitabı alıyorsun..150 liraya aylık en az 5 kitap alınır..Bu da haftada birden fazla kitap okumak demek..Madem bu kadar kitap kurdusun,git kütüphaneye..Her okulda devasa kütüphaneler var..Ücretsiz al oku..

Kafe,dışarıda yemek: Olm sen öğrencisin öğrenci..Paran vardır gidersin o ayrı..Ama kırk kanaat geçinen adamın dışarıda yiyip içmeye aylık 100 lira ayırması ne demek yaa..Biz de gidiyoruz yeri geldiğinde cafelere falan ama hiç de bu kadar paramız gitmiyor..Otur biraz yurdunda ders çalış..Sınavın falan yok mu senin..

Giyim: Her ay bir şeyler almak zorunda mısın? Yok bu yıllık ortalamaysa 30x12= 360 lira yıllık yapar..Sen 360 lira harcayarak aldığın giyimi bir yılda eskitiyor musun? Eğer gidip adidas dı nike dı mağaza mağaza gezersen gerçi bu paraya 2-3 parça şey alırsın..Git biraz ucuzluk nedir öğren..Madem paran yok ne işin var lüks mağazalarda..Ayrıca marka mağazaların da indirimlerini takip et bu kadar marka düşkünüysen..Geçen sene cebime 100 lira koyup LCW'den koca bir poşet doldurarak çıkmıştım..Hala da giyiyorum..En az 2 sene daha giyerim..Hepsi de çok şık ve kaliteli kıyafetler..

Bunlar kafama takılanlar..Sizlerin görüşlerini de çok merak ediyorum..

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı Birisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben en çok şu kısma takıldım

Sinema: Neden her hafta sinemaya gitmek zorundasın..Hadi gittin diyelim,niye 8 lira? Altta yazana göre her ay 100 kontör yükleyen adamsın..Al bi Turkcell hat,club şifresiyle pazartesi/perşembe git 4 lira öde..Al sana kafadan aylık 16 lira kar..Hattın başka bir hatsa da illa ki çevrende Turkcell sahibi ve şifresini kullanmayan biri vardır..

Kitap: Ulan 150 liraya ne kitabı alıyorsun..150 liraya aylık en az 5 kitap alınır..Bu da haftada birden fazla kitap okumak demek..Madem bu kadar kitap kurdusun,git kütüphaneye..Her okulda devasa kütüphaneler var..Ücretsiz al oku..

Kafe,dışarıda yemek: Olm sen öğrencisin öğrenci..Paran vardır gidersin o ayrı..Ama kırk kanaat geçinen adamın dışarıda yiyip içmeye aylık 100 lira ayırması ne demek yaa..Biz de gidiyoruz yeri geldiğinde cafelere falan ama hiç de bu kadar paramız gitmiyor..Otur biraz yurdunda ders çalış..Sınavın falan yok mu senin..

Giyim: Her ay bir şeyler almak zorunda mısın? Yok bu yıllık ortalamaysa 30x12= 360 lira yıllık yapar..Sen 360 lira harcayarak aldığın giyimi bir yılda eskitiyor musun? Eğer gidip adidas dı nike dı mağaza mağaza gezersen gerçi bu paraya 2-3 parça şey alırsın..Git biraz ucuzluk nedir öğren..Madem paran yok ne işin var lüks mağazalarda..Ayrıca marka mağazaların da indirimlerini takip et bu kadar marka düşkünüysen..Geçen sene cebime 100 lira koyup LCW'den koca bir poşet doldurarak çıkmıştım..Hala da giyiyorum..En az 2 sene daha giyerim..Hepsi de çok şık ve kaliteli kıyafetler..

Bunlar kafama takılanlar..Sizlerin görüşlerini de çok merak ediyorum..
    benm de demek istediklerim bunlardı işte..

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Bir üniversite öğrencisinin aylık ortalama 1000 liraya ihtiyacı var. Ancak öğrencilerin aldığı burslara baktığımızda bu mümkün görünmüyor. Bunu bize Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ) Türk Dili ve Edebiyatı bölümü üçüncü sınıf öğrencisi olan Cihan Erdal söylüyor.

Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan (Yurt-Kur) aylık 180 lira burs alan Erdal'ın "lükse kaçmayan" harcamalarının toplamı 662 lira. Bu rakam dergi, gazete, müzik cd'si, futbol maçı bileti gibi harcamalar da eklenince verilen bursların bir öğrencinin hayatını kolaylaştırmadığı çok net olarak görülüyor.

Ergenekon soruşturmasına dahil edilen ÇYDD'nin verdiği burslar tartışma konusu olurken Türkiye'deki iki milyonu aşkın üniversite öğrencisinin temel ihtiyaçlarını karşılayamadığı yine gündeme gelmiyor.

Burs 180, gider 662 lira

bianet'in görüştüğü Erdal'ın aylık harcamaları şöyle:

Yurt kirası: 75 lira
    Yemek: 150 lira
    Ak-Bil: 55 lira
    İnternet: 30 lira.
    Ara toplam: 310 lira

Genel toplam: 662 lira

Üstelik bu harcamalarına günlük gazete, dergi, maç bileti, müzik cd'si gibi kalemler de dahil olmayan Erdal'ın aylık harcamalarının "küçük" bir kısmını burslarla karşılıyor. "Büyük" bir kısmını işçi olan annesinden ve memur olan babasından alan Erdal'ın bir kardeşi de lisede okuyor.

Yurt-Kur'un verdiği burs 180 lira. Tartışma konusu olan ÇYDD'nin verdiği burs da Ankara şubesinin 2008-2009 raporuna göre aylık 125 lira. Şubenin burs verdiği öğrenci sayısıysa 321.

Üniversite öğrencilerinin sadece yüzde 19'u burs alabiliyor

Sigara içmeyen, annesi işçi, babası da memur olan Erdal Türkiye'de burs alan şanslı azınlıktan. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ve Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun rakamlarına göre yüksek öğretim öğrencisi olan 2 milyon 372 bin 136 öğrencinin yalnızca 454 bin 786'sı burs alabiliyor. Bu rakam toplam öğrenci sayısının sadece yüzde 19'unu oluşturuyor.

Öğrenci Gençlik Sendikası (Genç-Sen) üyesi olan Erdal burs almak için yaptığı diğer başvurulardan olumlu yanıt alamamış.

"Burs veren kurumların kriterleri değişiyor. Kimi nereli olduğunuzla ilgilenirken kimi siyasi fikirlerinize göre size burs veriyor ya da vermiyor. Ben örgütlü bir öğrenci olduğum için Yurt-Kur dışındaki başvurularımdan olumsuz yanıt aldım. Ancak bu kurumlar genellikle burs verdikleri öğrencilerinden kendi durdukları yere göre beklentilere de giriyorlar. Eyleme katılma, protesto etme, toplantılara katılma vs..."

Bursun ve ailesinin yolladıklarının ayı bitirmeye yetmediğini belirten Erdal bir çok ihtiyacını kredi kartıyla temin ediyor.

"Kartımın limiti 400 lira ve genellikle ay sonunda limiti bitirmiş oluyorum. Aldığım burs geçinmemi sağlamak bir yana dursun, dişimin kovuğuna bile yetmiyor."(BÇ)

Kaynak: http://www.bianet.org/bianet/toplum/...cilik-imkansiz
    kesınlıkle cok hahlı erdal kendımızı geçındırecegız dıye sınemadan tıyatrodan sosyal aktıvıtelerden kısıyoruz ve buda sosyo kulturel gelısımımızı olumsuz yonde etkılıyor haksız mıyım fakat gelın gorun kı para yok ben ayda 500 le gecınmeye calısıyorum kıra elektrık su ınternet yeme ıcme sadece bunları karsılayabılıryoruz ve dedıgım gıbı sosyal hıc bır aktıtıvete dogru duzgun katılamıyoruz allahtan İNTERNET var yoksa mal gibi yaşayacagız

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı turka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kesınlıkle cok hahlı erdal kendımızı geçındırecegız dıye sınemadan tıyatrodan sosyal aktıvıtelerden kısıyoruz ve buda sosyo kulturel gelısımımızı olumsuz yonde etkılıyor haksız mıyım fakat gelın gorun kı para yok ben ayda 500 le gecınmeye calısıyorum kıra elektrık su ınternet yeme ıcme sadece bunları karsılayabılıryoruz ve dedıgım gıbı sosyal hıc bır aktıtıvete dogru duzgun katılamıyoruz allahtan İNTERNET var yoksa mal gibi yaşayacagız
    turka Kocaeli gibi bir ilde nasl yetmez 500 lira abartma yaaa..

Üst limit tabi ki yoktur ama 500 liranın alt limit olmadığı da kesin..Ben aylık yaklaşık 250-300 liraya sinemaya da gidiyorum,cafeye de gidiyorum...

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

ya birisi bilader sen kiraya ne kadar veriyon şu günler bir öğrencinin 250 300 den aşağı ev bulması imkansız ee elektrik su derken ne kaldı geriye yapmayın arkadaşlar 500 lira nereye yetiyor haa tamam harcama konusunda söylediklerine katılıyorum ama dediğim gibi elektrik su ve kiraderken elde pek birşey kalmıyor.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı ayberkdundar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya birisi bilader sen kiraya ne kadar veriyon şu günler bir öğrencinin 250 300 den aşağı ev bulması imkansız ee elektrik su derken ne kaldı geriye yapmayın arkadaşlar 500 lira nereye yetiyor haa tamam harcama konusunda söylediklerine katılıyorum ama dediğim gibi elektrik su ve kiraderken elde pek birşey kalmıyor.
    Ya maddi güç yoksa neden eve çıkıyorsunuz..Ben yurtta kalıyorum ve gayet de memnunum yurttan..Aylık 108 lira yurt ücreti veriyorum ve karşılığında yaklaşık 60 liralık yemek yardımı alıyorum KYK'dan..Eve çıkmayı ben de düşündüm bir ara ama artı/eksi durumuna baktığımda bir sürü eksi gördüm ve vazgeçtim..

KYK artık eski KYK değil..Odalarda priz var..Kablosuz internet var..Hele hele yeni yurtlarda tuvalet banyo bile odanın içinde..Aynı otel gibi..

KYK'yı beğenmeyebilirsiniz..Ama maddi gücünüz yokken eve çıkıp sonra da para yetmiyor diye ağlanmaz ama..

Ayrıca siz yine farklısınız..Evde para yettiremiyorsunuz..Yukarıdaki arkadaş yurtta kaldığı halde 662 lira harcıyormuş

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

evet o konuda haklı olabilirsin ama şartlar işte benim okul şimdi aydın didimde burdaki tek yurt okulun yurdu aylık 300 lira sadece sabah kahvaltı onuda dersler dolayısıyla yiyemiorum sence mantıklı olan hangisi ama sanda hak veriyorum bunu bil

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı ayberkdundar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet o konuda haklı olabilirsin ama şartlar işte benim okul şimdi aydın didimde burdaki tek yurt okulun yurdu aylık 300 lira sadece sabah kahvaltı onuda dersler dolayısıyla yiyemiorum sence mantıklı olan hangisi ama sanda hak veriyorum bunu bil
    Sen istisnasın..Kendini sayma..Ama yukarıdaki adama da fena ifrit oldum

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Sen istisnasın..Kendini sayma..Ama yukarıdaki adama da fena ifrit oldum
    Dostum burdaki yurtlar da keşke senin dediğin gibi olsa da yurtta kalsak Benim de direk yaptığım harcamalar; 115 lira kira,okul yolu 80 lira(Manisa gibi bi yerde o ne dersiniz muhtemelen ama muradiye kampüsünde olanlar iyi bilir), faturalar 85 lira (elektrik, su, internet, lig tv). 280 liraya tekabül ediyor yaptığım direk harcamalar. Benim ne yiyeceğim, ne içeceğim, hafta sonları ne yapacağım da cebimde kalan paraya göre şekilleniyor 7 aydır sinemaya gitmiyorum, insaf Neyse ki otostop var da İzmire külfetsiz olarak gidip geliyoruz
    Konu ayhn tarafından (22-04-2009 Saat 03:46 PM ) değiştirilmiştir.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

662 liraya ankarada yurtta kalmak sartiyla cok cok iyi yasanir. konaklama kosullarina bir sey demicem cunku heryerde degismektedir. Ancak bu paradan konaklama ulasim ve interneti dustugumuzde bu arkadasa 500 tl para kaliyor. ben diyorum ki ulasim konaklama ve internet parasini dusun bana 500 lira verin ben iddaa ediyorum ankarada cok cok iyi bir ogrenci yasami surdururum... yani bu arkadas ulkenin sansli ogrencilerinden sadece parasini kullanmasini bilmiyormus. kac tane arkadasim var ulasim konaklama disinda internet de yok 200 - 250 civarinda parayla yasiyor ankarada....

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

@birisi kardeşim tüm mesajlarında söylemek istediklerimi sen söylemişsin hermesajına katılıyorum
    AEK

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ben 5 yillik universite hayatimda en parali oldugum hatta arabam oldugu zamanlarda bile ayda 662 lira harcamadim. bu yazi cydd ye istinaden yazilmis yanli bir yazidir. zaten @birisi olayin sacmaligini tum acikligiyla yazmis. sanki ogrenciler zor durumda ve cydd onlarin imdadina yetisiyormus gibi gibi bir mana verilmeye calisilmis. ankarada nerdeyse 500.000 universite ogrencisi var 321 kisiye burs veriyomus cydd. devede tirnak bile denmeyecek bir oran yani. bosuna cabalamasinlar ne mal olduklari hangi kriterler gore burs verdikleri ortaya cikti.

not: yazinin alinti oldugunu biliyorum. yaziyi buraya koyan arkadas yanlis anlamadin yazmis gibi konusmuyorum..

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

zubeyr yanlis konusuyorsun. cydd yi oven bir yazi olabilir seninki de karalayan bir yazzi oldu. isterse 1 ogrenciye burs versinler bu onlara minnettar olmamiz icin bir nedendir. burs karsiliginda bir sey yaptirmadiklari surece bu boyle. ha boyle bir dusuncen varsa belgelriyle konusursun. adamlar devlet eliyle halkin parasiyla burs vermiyorlar unutma bagislarla toplanan paralarla burs veriyorlar ankaradaki 300000 ogrenciye burs vermesi gereken makam hukumettir. son olarak da ne mal olduklari belli oldu dedigin dernegin gozaltina alinan kisileri serbest birakildi biraz haberleri takip etsen baya iyi olur sanirim yanlis yonlendirme olmaz...

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...ankaradaki 300000 ogrenciye burs vermesi gereken makam hukumettir...
    Yok daha neler.
    Bildiğim kadarıyla Amerika'ya gitmiş adamsın. O zenginlik içinde bile böyle bir sistem yok. Devletin her öğrenciye burs verdiği nerde görülmüş?
    Harç parasından falan şikayetçi olsan anlarım da bütün öğrencilere burs vermediği için devleti suçluyorsan sana gülüyorum. Bak, işte burda :

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı faruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok daha neler.
    Bildiğim kadarıyla Amerika'ya gitmiş adamsın. O zenginlik içinde bile böyle bir sistem yok. Devletin her öğrenciye burs verdiği nerde görülmüş?
    Harç parasından falan şikayetçi olsan anlarım da bütün öğrencilere burs vermediği için devleti suçluyorsan sana gülüyorum. Bak, işte burda :
    Harbi çok mualifsin faruk

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

erdal yine iyiymis,is yapmadigim aylarda ben 300 lirayla idare ediyorum bunun 150 lirasida kira

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

valla soyle bir hesap yaptim zorunlu masraflari dustugumuzde geriye 350 lira kaliyor.ayda iki tiyatro 4 sinema bileti(gnctrkcll ile ) 4 tl dir bu da aayda 24 tl eder. yani geriye 325 tl kaliyor. haftada bir gunduz bir de gece ciksa haftada 30 tl gitse buna ayda 120 eder geriye kalir 205 tl. kitap alimi icin diger arkadaslarin dedigi gibi kutuphaneler kullanilir ve para harcanmaz. ama defter ve kalem veya fotokopi parasini ayda 5 tl desek kalir 200 tl. ayda kiyafet ve ayakkabiya 50 tl versek kalir 150 tl. 50 tl de canimiz cikolata dondurma ne bilim ne olursa cekti aldik. kaldi 100 lira bunu da biriktirse senede 1200 tl karda bu arkadas. yani bu arkadas calisan bir cok kisiden daha zengin yil sonunda 1200 lira kari var

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

faruk anlamamissin benim dedigimi. arkadas 500000 ogrenciden birkac yuz kisiye burs veriliyor diye bir dernegi sucladi ben de dedim ki bu bursu vermiyor diye birini suclayacaksak bu hukumet olmalidir...

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

faruk anlamamissin benim dedigimi. arkadas 500000 ogrenciden birkac yuz kisiye burs veriliyor diye bir dernegi sucladi ben de dedim ki bu bursu vermiyor diye birini suclayacaksak bu hukumet olmalidir...
    Az kişiye burs verdikleri için suçlamadı kimseyi. Sadece abartıldığı kadar fazla kişiye burs vermediklerinden bahsetti. Yani KYK kapatılmış, binlerce öğrenci açıkta kalmış gibi haberler yapılıyor.
    Arkadaşın söyledikleri doğru bence. CHP'nin başvurusuyla yapılan kanun değişikliği ile belediyelerin burs vermesi yasaklandı. Sırf İBB'nin burs verdiği 50.000 kişi vardı. Bu haberleri nedense göremedik medyada.

Tavsiye vermek haddim değil ama herkese şunu söylüyorum :
    İster solcu olun, ister sağcı; ister komünist, ister emperyalizm yanlısı; mutlaka alternatif haber kaynaklarını takip edin ve kendi fikirlerinizi geliştirin. Doğan medya grubu Aydın Doğan'ın başında olduğu milyar dolarları en iyi şekilde yönetmek adına haber sunar. O yüzden olaya bir de ters açıdan bakın.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

bu arada Mr. Baykal faruk ben de sana guluyorum bak o da burda

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Taraflı Haberlerde izlediğim kadarıyla CYDD sanki binlerce öğrenciye burs veriyormuş gibi bir izlenim yaratılıyor.Kaç kişiye verdikleri önemli değil karşılıksız veriliyorsan Allah razı olsun

Ve buna karşı halkı bilhassa öğrencileri kışkırtma şeklinde bir tavır seziyor insan...

Gelelim gider gelir konusuna;
    ya bu Erdal arkadaş nasıl gecinemiyor yav 1.200 Tl maaşlı memur 4-5 cocugu okutuyor bu zamanda..Biraz yokluk çektirmek lazım günümüz genclerine ki Tasarrufu öğrenip israftan kaçsınlar.Hem bu dünyada hem öbür dünyada Gelir gider dertleriyle ugraşmasınlar

Ayrıca Muhalefet tarafında ise değişim rüzgarının kokusunu alıyorum artık

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

faruk nereye cektin konuyu ya. benim zaten zubeyr e karsi bi sey solememin nedeni siyaseti karistirmasiydi buraya. yani birisi nin bu konuyu acarken siyasi en ufak bir seyi dusundugunu sanmiyorum.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

bu parayla nasıl geçinemez bir üni öğrencisi !!! bence söyleyecek fazla bişe yok
    ஐ~√V^ $ahs!y€T ^√V'^~ஐ

Diejenigen, die Empfehlung Empfehlung lebensfähigen

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

bianet'in görüştüğü Watken'ın aylık harcamaları şöyle:
    Ev kirası:100 lira
    Yemek: 100 lira
    Ak-Bil: 60 lira
    İnternet: 25 lira.
    Ara toplam: 285 lira

Sinema: Korsan 0 lira (Haftada 10-20 FİLM)
    Kitap: 10 lira (Hepsi fotokopi be ayrıca ebook lar sağolsun)
    Tiyatro: Hayatımız tiyatro ne geregi var (Her Allah'ın günü)
    Kafe, dışarıda yemek vb.: Az önce yedik ya yukarıda
    Cep telefonu: 30 tl
    ELEKTRİK-SU-YAKIT : 50 Aylık
    Genel toplam: 350-400 arası bişi işte

diğer giderleride işte öğrenci mantığıyla çözmeye çalışıyoz

Bekliyorum herkesi ERDAL lar yazmasın komplekse girmeyelim
    Konu watken tarafından (22-04-2009 Saat 08:42 PM ) değiştirilmiştir.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Ozgursum den Watken e sevgilerle
    Ev Kirasi: 0(ailemle yasiyorum)
    Disarida Yemek:150
    Internet:Ablam sagolsun oduyor
    Ulasim:100
    Sinema:8
    Tiyatro:8
    Giyim -Ayakkabi:50

bunun disinda arada arkadaslarla disari cikmak icmek gibi aktiviteleri saymadim. cunku belirli fiyati yok o ayki ruh halimize gore degisiyor bu... yukarida gordugun masraflari babam bank karsilarken internet ve benim ekstra cep harcligimi ablam bank ustlenmektedir.Ama bana para yetmemektedir. Bu ulkede ac ve sefil ogrenci hayati yasamaktan biktim

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

toplami yazmayi unutmusum. toplamda kesin 316 civari parea harcamaktayim ki ekstra harcamalari sagolsun gecen yaz kazandigim paralarin devamiyla sagliyorum.burdan wata soyle gecis yaptim allah herkese guzel kazancli wat nasip etsin gelecek sene ki ogrencilik hayatini kolaylastiracak kazanclari Turkiye ye getirmek nasip etsin

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

toplami yazmayi unutmusum. toplamda kesin 316 civari parea harcamaktayim ki ekstra harcamalari sagolsun gecen yaz kazandigim paralarin devamiyla sagliyorum.burdan wata soyle gecis yaptim allah herkese guzel kazancli wat nasip etsin gelecek sene ki ogrencilik hayatini kolaylastiracak kazanclari Turkiye ye getirmek nasip etsin
    amin kardeşim !! herkes umarım bol kazançlı bir sezon geçirir
    ஐ~√V^ $ahs!y€T ^√V'^~ஐ

Diejenigen, die Empfehlung Empfehlung lebensfähigen

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)