Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 39 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Pasaport süre uzatma mı yeniden çıkartmak mı?

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Unhappy Pasaport süre uzatma mı yeniden çıkartmak mı?

geçen sene wat ile amerikaya gitmiştim. bu senede gitmek istiyorum ama şirketim, pasaport u yeniden çıkartmam gerektiğini söyliyor.
    elimdeki, geçen sene wat a gittiğim, pasaportun süresini uzatamazmıyım? illaki yenismi çıkmalı ve sebebi neden? (eğer yenisi zorunluysa)

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

Alıntı ItsBritneyB*tch Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçen sene wat ile amerikaya gitmiştim. bu senede gitmek istiyorum ama şirketim, pasaport u yeniden çıkartmam gerektiğini söyliyor.
    elimdeki, geçen sene wat a gittiğim, pasaportun süresini uzatamazmıyım? illaki yenismi çıkmalı ve sebebi neden? (eğer yenisi zorunluysa)
    Süresi daha önceden uzatılmış olsaydı 5 yıl mesela kullanabiliyodun ama şimdi bordo renkli pasaport veriyorlar.Bizden ek ücret almıyorlar.Yani Harç parası ödemiyoruz.sadece defter parası ödeniyor.Yeni bi uygulama olduğundan eski pasaportları uzatmıyorlar herhalde.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

yani uzatma gibi çaremiz yok dimi? illaki yenisi saçma ama ya :S
    emniyete gittiğimde soracağım birde.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

Şu an uzatmıyolar,sadece yenisini veriyolar.Zaten lacivert pasaport 2015 te süresi bitiyormuş.bu yeni çipli pasaportlar 10 yıl geçerliymiş..illa yenisi olacak

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

arkadaslar şöyle bir durum sözkonusu ki BORDO PASAPORTlarında suresi dolunca onlar da uzatılmıyor örneğin geçen sene aldıgım bordo pasaportumu bu sene süresi dolması nedeniyle içerisinde sadec tek bir vize sayfası dolu olmasına rapmen değiştirmiş bulunuyorum.. Hatta şu an gıcır gıcır bir halde konsoloslukta üzerine vize basılmayı bekliyor kendileri

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Sürekli gitmeyi düşünenler,gidenler için pasaportu uzun süreli almak açıkçası bana daha mantıklı geliyor.Şahsen ben 10 yıllık aldım.He 10 yıl kullanır mıyım orası meçhul

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

Alıntı Username Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sürekli gitmeyi düşünenler,gidenler için pasaportu uzun süreli almak açıkçası bana daha mantıklı geliyor.Şahsen ben 10 yıllık aldım.He 10 yıl kullanır mıyım orası meçhul
    pasaport kullanılabilirliği açısından 10 yıl daha mantıklı ama uzatma yapmadıklarından tek çare yenisini çıkarmak zaten.bize bi olumsuz yanı yok.eskisini uzatabiliyor olsaydıkta defter parası verecektik yenisini cıkartıncada..Neticede öğrenciyiz ve hepimiz 1 yıllık harçsız pasaport belgesiyle alabiliyoruz.ondan sonra pasaport çıkarmamışsın gibi yine harç ödüyosun(öğrenciysen tekrar harçsız alıyosun tabi)..
    Bu yeni pasaportun tek dez avantajı yakın yıllarda lacivert pasaportla 10 yıllık harç parasını ödeyip 2015 ten sonra kullanamicak olması..ama onların kalan sürelerini yeni pasaporta eklerler herhalde...

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı Ugur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    pasaport kullanılabilirliği açısından 10 yıl daha mantıklı ama uzatma yapmadıklarından tek çare yenisini çıkarmak zaten.bize bi olumsuz yanı yok.eskisini uzatabiliyor olsaydıkta defter parası verecektik yenisini cıkartıncada..Neticede öğrenciyiz ve hepimiz 1 yıllık harçsız pasaport belgesiyle alabiliyoruz.ondan sonra pasaport çıkarmamışsın gibi yine harç ödüyosun(öğrenciysen tekrar harçsız alıyosun tabi)..
    Bu yeni pasaportun tek dez avantajı yakın yıllarda lacivert pasaportla 10 yıllık harç parasını ödeyip 2015 ten sonra kullanamicak olması..ama onların kalan sürelerini yeni pasaporta eklerler herhalde...

O şekilde bakarsan tabii ki bu da mantıklı ama benim gibi okuldan harç muafiyet belgesi alamıyorsan 112 lira bir sene kullanıp atacağına 10 yıl alıp 383 küsür lira vermek daha mantıklı geliyor zaten 4-10 yıl arası sabit 383 lira, almışken 10 yıllık çıkarttım bende yoksa öteki türlü almanın da kendine göre avantajları var 9 Şubat 2022 de artık yine çıkartacağız tabii o zamana kadar pasaportlar akbil kıvamına gelmezse

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

O şekilde bakarsan tabii ki bu da mantıklı ama benim gibi okuldan harç muafiyet belgesi alamıyorsan 112 lira bir sene kullanıp atacağına 10 yıl alıp 383 küsür lira vermek daha mantıklı geliyor zaten 4-10 yıl arası sabit 383 lira, almışken 10 yıllık çıkarttım bende yoksa öteki türlü almanın da kendine göre avantajları var 9 Şubat 2022 de artık yine çıkartacağız tabii o zamana kadar pasaportlar akbil kıvamına gelmezse
    Son sınıfmısın ondan mı vermediler harçsız pasaport belgesini?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Hayır hazırlık öğrencisiyim ama bizim pek sevgili okulumuz Work and Travel için muafiyet belgesi vermiyor-muş(!) Bunun bir yasa olduğunu,almaya hakkım olduğunu söylediğimde,bu yasanın okulun insiyatifine bırakıldığını,istemediği zaman pek ala vermeyeceğini söyledi.Açıkcası bunu söyleyen kişinin onayı olmadan ben bu belgeyi alamıyorum öyle olunca da daha fazla gerginlik çıkmaması açısından üstelemedim bende.Yoksa işin sonu nereye giderdi tahmin edemiyorum

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Son sınıfmısın ondan mı vermediler harçsız pasaport belgesini?
    Bazı üniversiteler work and travel denince vermeye biliyor bu harcsız pasaport belgesini adam diyoki [sahsi dusuncem] bu cocuk par harcıyor bin tl ler veriyor diyip 100 tl mi veremiyo diye düsünüp veremeye biliyo belke daha deişik düşünceleride vardır ama aklımdaki düşünce bu o yüzden sirketinizdeki danısmanınızdan work and travel degilde dil amacıyla ilgili bi yazı alırsanız sorun çıkmaması acısından [okuldaki belge için] daha ii olur
    FORZA ES-ES

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

Dilekçe yazınca cevap vermek zorundalar ama..Sözde vermiyoruz yerine dilekçeye cevap olarak yazılan belgede gerekçeleriyle birlikte neden belgeyi vermediklerini yazmaları gerekiyor.

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Yeni pasaportlar uzatilmiyor. Ona gore uzun sureli cikartmaniz onerilir.
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Bu arada ek bilgi pasaportunuzun geçerlilik süresinin anahtarı okuldan aldığınız belgedir.
    Örneğin benim work and travel programı için pasaport çıkartacağımı bilmelerine rağmen tahminimce program hakkında bilgisi olmayan üniversite personeli (sağolsun ) belgeye süreci iki yıl olarak işlemiş ve defterdarlık emniyet üçlemesiyle 2014 e kadar geçerli bi pasaport çıkartmışlar
    Yeni çıkartacak arkadaşların bilgisine..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

Alıntı break Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yeni pasaportlar uzatilmiyor. Ona gore uzun sureli cikartmaniz onerilir.
    uzatılmıyor derken nasıl oluyor?bu sene yeni pasaport çıkartmıs olan biri seneyede wat yapmak isterse yeniden mi çıkartmak gerekiyor?

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Yeni pasaportlar süresi bitince geçerliliğini yitiriyor ve uzatılmıyor. Tekrardan pasaport başvurusu yapıp yeni pasaport almak gerekiyor. Bu nedenle her sene pasaport almak için uğraşacağımıza 10 yıllık pasaport alalım tek seferde olsun bitsin

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

ama 10 yıllık pasaport biraz tuzluben pasaportu sadece wat için kullanıcam,o yuzden şimdi uzun süreli alsam yine pahalıya patlar bana.ve şimdi 4. sınıfım ve intership de dahil olmak uzere pasaportu kullanacağim süre kısıtlı..o yüzden 1.,2. sınıflarin her yıl ugrasip oraya git buraya git yapacağina uzun süreli alması dediğiniz gibi mantıklı..çünkü her seferinde eski pasaporttaki vizeyi ibraz etmek icin 3. basvuruda önceki pasaportlarıda beraberinde taşımak gerekir..

Efsane Watçı cAv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    23

Hocam tuzlu dediğin 1 yıllık 180 lira 10 yıllık 450 lira defter parasıyla beraber arada uçurum yok.Ayrıca WAT dönüşü ilerde Rusya ya falan gidilmekte istenebilir.Önceden bilseydim ilk senem de daha alırdım 10 yıllığı evde her çekmecede bir pasaportum var

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

Hocam dedim ya ben sadece wat amaçlı ve 2 kere daha anca vize başvurusuna giderim o yüzden 52,5 lira her sene ödesem dahi zam geldi filan 150 lira öderim..Ama dediğin gibi başka ülkelere giriş çıkış yapmayı planlayan yada 1. veya 2. senesinde wat a başvuranlar için 10 yıllık daha mantıklı..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı cAv Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam tuzlu dediğin 1 yıllık 180 lira 10 yıllık 450 lira defter parasıyla beraber arada uçurum yok.Ayrıca WAT dönüşü ilerde Rusya ya falan gidilmekte istenebilir.Önceden bilseydim ilk senem de daha alırdım 10 yıllığı evde her çekmecede bir pasaportum var
    4-10 arası 383 lira + 62 lira da cüzdan parası sanırım

9 Şubat 2022 de bitecek benimkinin tarihi ,baktıkça kendimi bir garip hissediyorum zira pasaport geçerliliğini yitirdiğinde ben 30 uma merdiven dayamış olacağım

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

4-10 arası 383 lira + 62 lira da cüzdan parası sanırım

9 Şubat 2022 de bitecek benimkinin tarihi ,baktıkça kendimi bir garip hissediyorum zira pasaport geçerliliğini yitirdiğinde ben 30 uma merdiven dayamış olacağım
    Ben harçsız aldığım için sadece defter parası veriyorum o yüzden 10 yıllık almadımyoksa 1 yıllığa harç ödemek zorunda kalsam düşünmeden bende 10 yıllık alırdım.Çünkü intership içinde başvurucam seneye..Hele o başvuruda bi lacivert bide bu yıl çıkarttığım pasaportla beraber seneye çıkaracağım pasaport olacak 3 tane

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

dostlar benim sorum şu şekilde sizlere: Geçen sene nama check mağduruydum gidemedim ama vize mi bastırdım ne olur ne olmaz diye o öylece duruyor pasaportta.Pasaportum 2 yıllıktı kasım 2012 de bittiği için 2012 wat'ı için yeniden çıkartıyorum ( vize geçerlilik tarihinden itibarıyla en az 6 ay geçerli olması kuralından dolayı,ha bu arada, sizce saçma değil mi bu olay pasaportum nasıl geçersiz olur arkadaş,ne alaka geldikten sonra geçerli oması felan..)Yeni pasaport çıkartınca eski pasaportu vize alırken yanımda götürmeli miyim,yoksa o pasaport emniyette mi kalıyo ebediyyen??Çünkü varsa eski pasaportunuzu yanınınızda getirin diye bir açıklama var vize için gereken belgeler arasında...Emniyette kalırsa problem olmasın..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

Eski pasaport sizde kalır.Emniyet sadece kağıt delgeci ile pasportu deler kullanılmaz olduğunu göstermek için.Ama sizde kalır içindeki belgerli gerektiğinde sunabilmeniz için..Giriş çıkış tarihleri ve vize sayfaları gibi..

Edit:Mantık arama boşuna zaman kaybedersin

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Eski pasaport sizde kalır.Emniyet sadece kağıt delgeci ile pasportu deler kullanılmaz olduğunu göstermek için.Ama sizde kalır içindeki belgerli gerektiğinde sunabilmeniz için..Giriş çıkış tarihleri ve vize sayfaları gibi..

Edit:Mantık arama boşuna zaman kaybedersin
    ok. çok sağol uğur, teşekkürler

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaşlar benim de bir sorum olacak.Pasaportumu Ocak'ta çıkarttım.Daha sonra erasmusa başvurdum ve kazandım.Halihazırda yazın Alaska'ya gidiyorum.Erasmus için vize başvurusu yapacağımda gideceğim ülke bana vize vermek için pasaportumun vize bitiş tarihinden üç ay sonra bitmesini istiyor.Ancak pasaport ocakta sona eriyor.Sanırım pasaport süresi artık uzatılmıyor.Bu durumda ne yapabilirim sizce?

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

Yenisi için başvuramazmısın?yani eskisinin süresi bitmeden yenisi için başvuramazmısın?Harç parasını kendin ödeyip 10 yıllık alabilirsin pasaportu diye düşünüyorum ama emin değilim prosedür hakkında..

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Sanırım vermiyorlar ben de bilmiyorum ne yapayım olmazsa arayıp öğreneceğim.Ama bildiğim kadarıyla yenisini alınca eskisini deliyorlar bu şekilde geçersiz oluyor.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı Alaskan_09 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım vermiyorlar ben de bilmiyorum ne yapayım olmazsa arayıp öğreneceğim.Ama bildiğim kadarıyla yenisini alınca eskisini deliyorlar bu şekilde geçersiz oluyor.
    benim pasaportumun bitmesine 8 ay vardı yeni çıkartmak zorundaydım(abd'den ekim de dönecek olursam yetmiyordu süresi) 1 yıllık için başvurdum 1 yıl 8 ay lık pasaport verdiler.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Benim durum biraz daha farklı hocam.Amerika için hiçbir problem yok ama mesela nisanda erasmus için tekrar vize görüşmesine gireceğim.Finlandiya vereceği vizeden en az üç sonra bitmesini istiyor pasaportun o yüzden iki arada bir derede kaldım.Yeni pasaport çıkarırsam eskisini deliyorlar kullanılmaz hale geliyor diye biliyorum süre uzatmak da artık yok sanırım.NAsıl olacak ben de bilmiyorum durum biraz karışık

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)