Sayfa 1 Toplam 7 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 193 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: WAT Öğrencilerine Harçsız Pasaport

Wat Profesörü hati - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    18

Arrow WAT Öğrencilerine Harçsız Pasaport

WAT öğrencilerine harçsız pasaport konusu geçtiğimiz sene en çok tartışılan konulardan birisiydi. Bir çok arkadaşımız denedi ancak başarılı olamadı. Kimi arkadaşlarımız daha yolun başında dekanlıktan geri çevrildi kimi arkadaşlarımız emniyet müdürlüklerinden... Ben azmettim ve hiç harç ödemeden 2 yıl uzattım ve istiyorum ki bu sene herkes devletin öğrencilere tanıdığı bu muafiyetten yararlansın. Bu arada hatırlatayım bu sadece pasaport harcı muafiyeti, ilk defa çıkaracak olan arkadaşlar 70YTL cüzdan ücretini her türlü ödiyecekler malesef. Ama olsun 215YTL olan 2 yıllık harcı ödemiyeceksiniz.

Efendim şöyle başlayalım:
    Öncelikle siz "Öğrenci Meşruhatlı Pasaport Almak İsteyen Vatandaşımız" sınız. Yurt dışına bilimsel, sosyal, kültürel(sizinki bu olacak) ve spor etkinliklerine katılmak veya eğitim amacıyla yurt dışına çıkış yapan üniversite öğretim elamanları ile öğretmenler ve öğrencilerin yurt dışına çıkışlarında; Üniversite öğretim elemanları ve öğrencileri yurt dışına çıkışları için üniversitelerinin onayları ve yurt dışında kalacakları tarihleri ile ilgili yazıyı üniversitelerinden alacaklardır. Milli Eğitim Bakanlığından ayrıca bir yazı almalarına gerek kalmayacaktır.

Simdi de pasaport almaya giderken yanınızda götüreceğiniz belgeleri sayalım:
    1 - Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi,
    2 - Yeni alacaklar için 4, var olan pasaportunu geçerli bir nedenden dolayı ( vize reddi alınması, sınır dışı kaşesi vurulması, eşkal değişikliği vb ) değiştirmek isteyenler 3 fotoğraf, pasaportunu uzatmak isteyenler 3 adet fotoğraf,
    3 - İstenen süreye göre maliye veznelerine yatırılacak para karşılığı alınan harç makbuzu,
    4 - Pasaport bürolarından alınacak form doldurularak yeni alacaklar, pasaportunun süresini uzatacak veya değiştirecek olanlar ilk üç maddede belirtilen evraklarla en yakın ilçenin pasaport bürolarına müracaat edeceklerdir.

Bu pasaport harçlarından muafiyetinize ilişkin belgeyi okuldan alırken, yurt dışı çıkış harcı muafiyeti için belge istemeyi de unutmayın. O belgeyi de hava alanında çıkış yaparken görevli polis memuruna göstereceksiniz...

Ben yine de dekanlıkta yada emniyet müdürlüklerinde karşılaşabileceğiniz sıkıntıların üstesinden kolaylıkla gelebilmeniz için konuya ilişkin belgeleri sizin için hazırladım, buyrun ===>> TIKLA

turkishwat inc. shinoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

arkadaşlar bu arada şunu da belirteyim, pasaport çıkış süresi çok kısa bir süre. yani evrakları tamamlamanız halinde bugün başvuru yapsanız yarın pasaportunuz elinizde.

turkishwat inc. shinoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

unutmadan şunu da ekleyeyim, pasaportları en az iki yıllık çıkarmanız sizin yararınıza

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

vay be zamanında 300 lira para ödemiştim buna

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Ben bu işi geçen sene yapmıştım.Okuldan yazı almanız gerekiyo ve marmara üniversitesinde okuyanlar dikkat! çok zor veriyolar.Olayı bilmedikleri için oluyo bu da.Biraz uğraşmanız gidip gelmeniz gerekecek.ben 1 sene uzatmıştım sadece.2 sene uzattırma olayı da sanırım okuldan aldığınız yazıya ek olarak yazdırmanız gerekiyo.bişi yazmazsa 1 sene uzatıyolar.Başvurdğunuz şirket size bi yazı vercek onla okula başvurun.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

gskapun bu pasaportlar değişecekmiş falan filan bizim eski pasaportta usa vizesi var uzatmaya kalkarsak o vize de yeni pasaportta gözükmeyecek mi? ya da başka birşey mi

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart pasaport ücretleri hakkında

herkese merhaba. aracı firmamın yönlendirmesi sayesinde harç ödemeden 2 yıllık pasaport aldım. ayrıca new yorktaki TC konsolosluğunda pasaportumu 2011 e kadar uzattım ve sadece 53$ ödedim ve işlemim hemen bitti. ancak uzatmayı en fazla 5 yıl uzatıyolar. yani benimki 2008 kadar geçerliydi ama, 2006+5=2011 e kadar uzattılar.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

ayseyavuz hoşgeldin. ya ben harç ödemiştim beni yönlendirmediler bu konuda hakkaten kızdım şimdi. peki harç ödememek için en fazla 2 yıllıklara mı müsade ediyorlar? neden 5 yıllık almadın mesela? 5 yıllık pasaport için amerikada 53 dolar hakkaten çok iyi. ot gibi gidip gelmişim

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

''ben öğrenciyim. yurtdışına çıkacağım harç muafiyetinden yararlanmak istiyorum'' dediğimiz zaman direkt olarak pasaportunuzun geçerlilik süresini 2 yıl uzatıyorlar. maalesef bu konuda üst sınır 2 yıl..
    Konu gokhaNJan tarafından (22-01-2007 Saat 02:50 AM ) değiştirilmiştir.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

o zaman ben gidip uzatayım bunun sınırlaması yoktur herhalde yani şu anda gidip uzattıktan 2 yıl sonra gene uzattırabilirim ?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

2 yıl sonra öğrenciliğin devam ederse elbette uzattırabilirsin..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

cevaplar için teşekkürler gökhanjan çok yardımcı oldun sağol

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Smile pasaport süresi ve ücreti

ben amerikaya armada grandee ile gittim.öncesinde bi çok firmaya görüşmüştüm ama pasaport alırken öğrencilere tanınan bu kolaylığı sadece bu firmadan söylemişlerdi. ayrıca bu bilgi internet sitelerinde de yer alıyodu. öğrenciyken başvurduğun zaman en fazla 2 yıllık pasaport veriyolar. zaten uzatma işlemini newyorkta bayağı ucuza halletmiştim. pasaportumu aldığım tarih 15 mart 2006. ben uzatma için 3 ekimde konsolosluğa gittim. eğer yenileme tarihi olarak 3 ekim 2011 isteseydim 75$ ödeyecektim ama ordaki bayan bana bi kıyak daha yapmıştı. süreyi 15 mart 2011 yazdı ve 6 ay için 20$ fark ödemekten de böylece yıtmış oldum

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

neyse biz de türkiyeden halederiz. öğrencilik biterkene de eğer gidersem oradan alırım bi 5 yıllık

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

@hati

yüklediğin dosyanın linkine ulaşılamıyor. Tekrar yükleyebilir misin?
    Teşekkürler
    ----------
    Boğaziçi Üniversitesi bu iş için önemli bilgiler vermiş. Bunlar da ordan alıntı.

5682 sayılı Pasaport Kanunu ile 27 Ocak 2004 tarihli ve 25359 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Yurt Dışına Çıkışlarda Harç Alınmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair 2003/6719 sayılı Bakanlar Kurulu kararı’’ çerçevesinde; bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere katılmak amacıyla ya da eğitim amacıyla yurt dışına çıkacak üniversite öğretim elemanları ile öğretmen ve öğrenciler, pasaport işlemlerinde ve yurt dışına çıkışlarında pasaport ve yurt dışı çıkış harcından muaf tutulabilirler.

Pasaport ve yurt dışı çıkış harcından muaf tutulmak için öğrenci statüsünde olmak zorunludur. Mezunlar bu muafiyetlerden yararlanamazlar. Bu nedenle öğrencilerin mezuniyetleri kesinleşmeden önce bu işlemleri tamamlamaları önerilir.

Pasaport harcından muaf pasaport düzenlenirken yurt dışında geçirilecek süre dikkate alınır. Üniversitelerinden almış oldukları belgede; 6 aya kadar süre belirtilenler için 6 ay, 6 aydan fazla süre belirtilenler için 1 yıl, 1 yıldan fazla süre belirtilenler ile süre belirtilmeyenler için 2 yıl süreli pasaport düzenlenir.

Pasaport veya Yurt Dışı Çıkış Harcı Muafiyetinden Yararlanmak İçin Yapılması Gerekenler:
    • Başvuru sahibi, onaylı başvuru formu ve davet ya da kabul mektuplarının bir örneği ile birlikte
    Öğrenci İşleri Dekanlığı’na başvurur.
    • Öğrenci İşleri Dekanlığı, gerekli belgeleri hazırlar. (Yurt dışında geçirilecek süre bu belgelerde belirtilir ve sözkonusu belgeler 6 ay süresince geçerlidir.)
    • Hazırlanan belgeler başvuru sahibi tarafından ilgili Valilik ya da Emniyet Müdürlüğü’ne sunulur.
    Önemli yeri kırmızı ile yazdım. WAT ile gidenler orda en fazla 4 ay kalıyor yani 6 aydan kısa bir süre olduğu için üniversite ona göre muafiyet belgesi verir. ACaba 2 yıllık alan arkadaşlar nasıl halletti bu işi
    Konu faruk tarafından (05-04-2007 Saat 01:01 AM ) değiştirilmiştir.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı hati Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu pasaport harçlarından muafiyetinize ilişkin belgeyi okuldan alırken, yurt dışı çıkış harcı muafiyeti için belge istemeyi de unutmayın. O belgeyi de hava alanında çıkış yaparken görevli polis memuruna göstereceksiniz...
    @hati ;
    ben okuldan harç muaf belgesini aldım da hava alanında çıkış yaparken görevli memura ne verilcek onu anlamadım?ben tek bir belge aldım okuldan onu da pasaport alırken vercem..başka birşey almadım ki ben

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

danışmanlık firmamın bana vermiş olduğu yazı ile gitmeme rağmen okuldan muafiyet için gerekli belgeyi vermediler.Nedenini sorduğumda Emniyet'in kendilerine vermemelerini söylediklerini belirttiler.2 haftadır böyleymiş.Ve Emniyet ten bu yazıyı istediklerine dair bir belge getirmemi söylediler.Üstelik ukalaca daha önce başka bir öğrencinin bunu denediğini ama alamadığını söylediler.Yani 2 hafta önce veriyorlarmış artık kalkmış.Peki ben ne yaptım.Kalktım İstanbul Emniyet Müdürlüğü ne gittim.Oradaki memur bana Emniyet in okulu asla muhatap almayacağını.Bir yazı varsa bunun ancak Bakanlıktan,o da hem okula hem Emniyet e gönderileceğini söylediler.Yani yalan söylüyorlar.Peki şimdi ne yapacağım?Hiç istemediğim halde Emniyet teki bir arkadaşımı işin içine sokacağım.Neden derseniz sorun para değil sorun mecbur oldukları halde vermemeleri bu belgeyi ve yalan söylemeleri.Ben Emniyet in yerinde olsam dava açarım bunlara.Aslında okula demek lazım,siz benden yazı istiyorsunuzda hani size gelmiş olan yazı nerede vermemenize dair?Daha önce vermemiş olsalar diyeceğim bu programı kültürel olarak kabul etmiyorlar ama kendileri diyorlar 2 hafta öncesine kadar verdiklerini.Niye öğrencilere bu zorluk anlamıyorum.Bakalım neler olacak.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Arkadaslar bende gecen salı gunu gittim dolu belge verdim work and travel makbuzu firmadan alınan belge emniyetten mi tam bilmiyorum yasanın yazısı ve bir dilekçe ile gecen salı basvurdum bugun gittigimde bir baktım bizim bolumun ogrenci işlerindeki adamının 15 gun mu ne izni varmış izne ayrılmış adam saolsun baska bir adama yonlerdirdi benim belgeleri umarım yarın cıkacak burdan tum arkadaslara kolay gelsin diyorum ) bir de istanbul univ. fazla ugrasmayın cok zor veriolar :S

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

"Bu pasaport harçlarından muafiyetinize ilişkin belgeyi okuldan alırken, yurt dışı çıkış harcı muafiyeti için belge istemeyi de unutmayın. O belgeyi de hava alanında çıkış yaparken görevli polis memuruna göstereceksiniz..." hati
    Yani harç ücretinden muaf olmak için üniden kaç tane belge almamız gerek?
    Ben bi tane diye biliyodum:S

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

o yurt dışı çıkış harcı 15 ytl degil mi arkadaslar ???

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

15 ytl ise hiç uğraşamam valla okuldan bi daha belge almak için..zaten 1001 güçülükle aldım diğerini

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

arkadaşlar karıştırıyosunuz okuldan belge alıyosunuz o belge sayesinde sadece cüzdan ücreti ödeyerek pasaportunuzu alıyosunuz oda 70 ytl. buradaki 15 ytl ise yurt dışına çıkış harcı. her çıkışta ödenen paradır...

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

yok ben anladım olayı da çıkış harcı için de ayrı bir belge alınması söylenmiş başka bir konuda..ben diyorum ki çıkış harcı 15 ytl ise hiç kasamam bir daha başka bir belge almak için..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Geçen Sene çikiş Harcini ödememek Için Bir Belge Istemiyorlardi Bu Da Yenimi çikti? Flyaway Hangi Okulda Okuyordun Sen?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı cellman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yok ben anladım olayı da çıkış harcı için de ayrı bir belge alınması söylenmiş başka bir konuda..ben diyorum ki çıkış harcı 15 ytl ise hiç kasamam bir daha başka bir belge almak için..
    bizden yanı work and travel ıcın amerıkaya gıdecek olanlardan cıkış harcı almıyolar yanı oyle bı belgeye de gerek yok

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

anladım.şirketten de öyle birşey demediler zaten..başka bir konuda hati öyle birşey demiş de benim de kafama takılmıştı..sağolasın açıklama için..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Yıldız Teknik kadar lanet bir okul varsa söyleyin.
    Bilmeyen insanlara, öyle bişey yok diyorlar. Resmi gazeteden genelgeyi alıp gidincede "sadece eğitim amaçlı çıkışlarda veriyoruz" diyorlar.
    Genelgede apaçık kültürel etkinlik yazıyor işte ve konsolosluğun wat hakkındaki tanıtım yazısında da kültürel değişim programı olarak belirtiliyor. Diğer üniversitelerin yaptığını bizim lanet okul niye yapmıyor. Sanki döner sermayeden ödeyecekler benim harcımı.Alt tarafı bi belge düzenleyeceksin yaa...

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Angry

Alıntı farukyazici Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yıldız Teknik kadar lanet bir okul varsa söyleyin.
    Bilmeyen insanlara, öyle bişey yok diyorlar. Resmi gazeteden genelgeyi alıp gidincede "sadece eğitim amaçlı çıkışlarda veriyoruz" diyorlar.
    Genelgede apaçık kültürel etkinlik yazıyor işte ve konsolosluğun wat hakkındaki tanıtım yazısında da kültürel değişim programı olarak belirtiliyor. Diğer üniversitelerin yaptığını bizim lanet okul niye yapmıyor. Sanki döner sermayeden ödeyecekler benim harcımı.Alt tarafı bi belge düzenleyeceksin yaa...
    Bende seninle aynı sıkıntıyı çekiyorum malesef fakülte dekanından,rektör yardımcısına kadar konuştum dedikleri bu belgenin daha önce verildği fakat rektörlüğün aldığı karar nedeniyle artık iaste ve erasmus tipi programlar haricinde kimseye bu belgenin verilmiyeceği yanıtını aldım.Yani bu belgeyi almak isteyenler direk rektörlükle konuşmalı ama artık bunun içinde bir süre yok rektörlükle yazışmaya kalksan kim bilir ne kadar sürer.Bundan dolayı cuma günü gittim başvurdum pasaporta pazartesi alıcam.Malesef bundan sonra yapıcak bir şey yok.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

arkadaşlar 2000 küsur dolar harcıyoruz bu programa..15 ytl için bu kadar zahmete değer mi sizce ya?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı cellman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar 2000 küsur dolar harcıyoruz bu programa..15 ytl için bu kadar zahmete değer mi sizce ya?
    15 ytl için değil bu zahmet pasaport alırken 75 ytl cüzdan bedeli değilde hani 1 yıllık 2 yıllık 3 yıllıkvs bedeller var ya onlardan muaf olmak için uğraşıyoruz biz.Artık uğraşmıyoruz ya

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks