Sayfa 2 Toplam 7 Sayfadan BirinciBirinci 123456 ... SonuncuSonuncu
Toplam 193 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: WAT Öğrencilerine Harçsız Pasaport

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Alıntı cellman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar 2000 küsur dolar harcıyoruz bu programa..15 ytl için bu kadar zahmete değer mi sizce ya?

Bahsettiğin şey havaalanında ödenen yurtdışı çıkış harcı.
    Biz pasaport harcından bahsediyoruz. Hani şu 150 YTL civarında olan para. Birde dediğin gibi zaten 2000 küsür harcıyoruz. bu sebeple elimizden geldiği kadar azaltmaya uğraşıyoruz. Bu yazdıklarımı geçmiş zamanda düşünün artık siz çünkü lanet olası okul vermiyor belgeyi

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

ogrenciler zaten cıkıs harcı 15 TL odemio diye biliyorum ben. bir de ben pass hakkinda bilgi almak icin emnyet mudurlugundeki buroyo gittm orda bu konuda cıkarılan zorluklardan bahsettm ilgili memur saolsn bayagı ilgilendi. oole bisi yok dedi daha bugun verdik harcsız pass dedi hatta bi defter actı bizim universtenn bizim fakultenn yetkililerini bulup ismlerini ve imzalarini gosterdi. bunların boyle bir dilekce vermeye yetkileri varmıssss aramizda hişşşş :d fekat ben o yetkilere gittigimde biraz soguk davrandılar biraz prosedur ve bekletmeden sonra o dilekceyi aldım nihayet. nie boole bir zorluk cıkarılıo anlamadm bi turlu daha oncede rektorluge ugramıstım hic alamıycakmısım gibi bir izlenm bıraktılar neyse ki sonra pass veren memurla konustuktan sonra kovalamaya deger bi is oldugunu anladım ve aldm sonunda. bu arada aynı memur 1 yıllık alabilcegimi sooledi zaten su an dilekcemde de bir yıl yazıo sonra uzatırız gerekirse sorun deil yaf bunada sukur :d

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Arkadaşlar vermek istemezlerse 'e iyi o zaman milli eğitim bakanlığına dilekçe vereyim de müfettişlerle siz ilgilenirsiniz artık' diyince etekleri tutuşacak ve mecbur vericekler belgeyi; tabi dediğiniz gibi biraz geç kalındı yani artık bi an önce hallolması gerek bu pasaport işinin.
    Ben de zorlamasaydım dilekçemi kabul edecekleri yoktu, gerçi 5 gün günden beri dekan beyefendinin! belgeyi imzalamasını bekliyoruz ama..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

worldismine-hangi unidesin?
    lusid-milli eğitim bakanlığı müfettişinin üniversiteye bir yaptırıma hakkı var mı ki o işle yök ilgilenmiyor mu?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

hmm anladım yukarda 15 ytl olan tartışılmış da o sandım ben..
    o pasaport harç muaf belgesini almak için ben de uğraştım baya..dilekçede yaz mevsimi yazıyor diye geri gönderdiler neymiş kesin tarihler olması gerekiyormuş..alakası yok benden önce alan arkadaşlar yaz mevsimi diye almışlar bunu sonradan öğrendim..sırf iş yapmamak için atıp tutuyorlar..halbuki onların teşvik etmesi lazım böyle programlara..kafalar ilerlemiyor ki malesef..
    bu arada üniversitelerin bağlı olduğumu kurum meb değil yök haberiniz ola..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Evet yök ama içişleri bakanlığına da başvurulabilir belki; zaten şikayetçi olduktan sonra bulunur merci, yeter ki o bilinç, cesaret olsun..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

arkadaşlar bu iş için ben de uğraştım ama dün aldım sonunda.
    Bölüme dilekçe yazın,onlar dekanlığa yazıyorlar, dekanlık rektörlüğe, siz en son gidip rektörlükteki öğrenci işlerinden alıyorsunuz.Bizim üniversitede bu şekilde oldu en azından...

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

her üni de farklı demekki..
    ben öğrenci belgesi + şirketin verdiği dilekçe + benm yzdığım dilekçeyi genel evrak diye bir departman var oraya verdim..dış ilişkiler departmanından aldım..1 hafta sürdü belgenin çıkması..6 kişinin imzası gerekiyormuş..bürokrasiye bak :@

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

harbiden ya anlamadım ben bu isi pass ı veren memurdan universiteki öi ndeki adama kadar binbir minnetle alıos bu pasaportu.yoxa sadece basına aksilik gelen bedeviler mi yazıo buraya kolayca halledenler de yazzsın bizahmet merak etmeye basladm yahu. bi de sorum olacak pasaport en son adrese mi gelio biz mi alıos. thnx

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Biz elden alıyoz zannedersem emniyet müdürlüğünden.
    Tabi o ana kadar da elimize veriyolar..
    Konu LusiD tarafından (16-04-2007 Saat 02:05 AM ) değiştirilmiştir. Sebep: ek

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

emniyettn alıosn pasaportu zaten sabah gidersen akşama çıkmış oluyor..en geç ertesi gün alabilirsin..

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

arkdaşlar bende vize işlemlerine başlıyorum.. salı günü öğrenci işlerine harcsız pasaport için dilekçe vericem..sonra pasaportu çıkarıcam vs... vs.. sizden öğrenmek istediğim bunları en kısa zamanda ne kadar sürede halledebilirim.ve bunları çıkarmadan ds formu yollanıyomu. yani ben bunları hallederken şirket bu formu yollayabilir mi...

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Arkadaşım ben de senin gibi biraz geç başvurdum programa ve üniversitenin çıkardığı binbir zorluktan dolayı pasaport başvurumu ancak 3 gün önce yapabildim ve salı günü alıcam. Şirketteki yetkili, pasaport olayını bi an önce halletmemi, pasaport çıkmadan işlemlerin başlayamayacağını söylemişti.
    Bence bir an önce pasaport başvurunu yap, eğer benim gibi bi üniversiten! var ise harç ücretinden muaf olmak için alman gereken belge için biraz beklemek zorunda kalabilirsin; eğer daha da geç kalmak istemiyorsan belgeyi beklemeden başvurunu yap derim ama yine de üniversitene sor ne kadar sürede belgeyi verebileceklerini..
    Şahsen ben o belgeyi alabilmek için yılmadım, 3 hafta boyunca her gün kapılarına dayandım ve haklı davamı kazanıp belgeyi söküp aldım. Tabi bu arada biraz geç de kaldım; pişman da değilim.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

136,5 YTL

Bu parayı ödediğimi ömrüm boyunca unutmayacağım. Ne pis üniversiteymiş böyle...

Çok geç kaldığım için mecburen parayı ödeyip aldım Bu arada, öğleden sonra pasaport başvurusu almayan pasaport bürosuna da ...

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı atlantiz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkdaşlar bende vize işlemlerine başlıyorum.. salı günü öğrenci işlerine harcsız pasaport için dilekçe vericem..sonra pasaportu çıkarıcam vs... vs.. sizden öğrenmek istediğim bunları en kısa zamanda ne kadar sürede halledebilirim.ve bunları çıkarmadan ds formu yollanıyomu. yani ben bunları hallederken şirket bu formu yollayabilir mi...
    Bu harçsız pasaport verme işi okuldan okula çok farklılık gösteriyor.1 haftada da bu belgeyi alan var hiç alamayanda var(örnek ben ).Ama pasaport işi ,eğer cuma gitmezsen, saat 12den önce belgeleri verdiğin müddetçe pasaportunu akşama alabiliyorsun.Yani zorluk çıkarmıyolar.Pasaport çıkmadan ds formu yollanıyor mu tam bilmiyorum ama bence yollanır yani alakası yok gibi o iki formun ama tam bilenden öğrenmende fayda var.Kolay gelsin
    Konu umut tarafından (23-04-2007 Saat 02:05 PM ) değiştirilmiştir.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

arkadaşlar pasaportunuzu çıkarmdan ds formu için başvuramazsınız
    çünkü o formun çıkması için pasaportunuzun fotokopisi lazım
    ds formu yasal çalışma izni olduğu için pasaportu olmayan biri bu belge için başvuramaz

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Arkadaşlar ben de bugün harçsız pasaport almak için okuldan belgeyi aldım 5 gün sürdü o belgeyi almam hiç zorluk çıkarmadılar. Okulumu çok seviom valla işler tıkır tıkır yürüo

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Benim okulum(itü) da eminim ki böyle bir yarar sağladığı için belge parası veya bilmem ne adı altında bir miktarını kendi alır döner sermaye hesabı

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Bende cuma günü başvurdum yarın pasaport elimde olacak.Fakat ben harçsız muafiyet belgesinde tarih belirttiğim için polis memuru bana en fazla 1 yıl vereceğini söyledi eğer tarih belirtmeseymişim en fazla 2 yıl vericekmiş.Nasıl iş anlamadım.Ulan okul bana tarihi attırıyor ben de tarihi attım bi pislik çıkmasın diye.Neyse amerikadaki Türk konsolosluğundan pasaportu 5 yıllık yaparım.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

yeditepe üniversitesinde bu harçsız pasaport işi nasıl hallediliyor bilen daha önceden alan var mı acaba???

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı tinkerbell Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yeditepe üniversitesinde bu harçsız pasaport işi nasıl hallediliyor bilen daha önceden alan var mı acaba???
    öğrenci işlerine dilekçe yazıcaksın ve dilekçenin yanında work and travel şirketine verdiğin para karşılığı aldığın makbuzu vericeksin 2-3 gün içinde de sana harçsız pasaport istediğine dair bir kağıt vericekler onu emniyete kimliğinle ve 4 adet resminle beraber götürüp 2-3 gün içinde pasaportunu alıcaksın sadece cüzdan bedeli olarak 82 YTL vermen yeterli

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı sir_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öğrenci işlerine dilekçe yazıcaksın ve dilekçenin yanında work and travel şirketine verdiğin para karşılığı aldığın makbuzu vericeksin 2-3 gün içinde de sana harçsız pasaport istediğine dair bir kağıt vericekler onu emniyete kimliğinle ve 4 adet resminle beraber götürüp 2-3 gün içinde pasaportunu alıcaksın sadece cüzdan bedeli olarak 82 YTL vermen yeterli

şirketimin hazırlamış olduğu bir dilekçe kağıdı gibi birşey var onu götürücem heralde cünkü ücretin henüz önkayıt kısmını ödedim ve elimde makbuz değil banka dekontu var.birde sen yeditepe'den aldın mı bu harçsız pasaportu?? forumda takip ettiğm kadarıyla okullar baya zorluyolar eğer bizimkinde de öyleyse hiç uğraşmıyayım 1 yılllık pasaport alıyım sonra amerikada uzattırayım...

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı tinkerbell Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şirketimin hazırlamış olduğu bir dilekçe kağıdı gibi birşey var onu götürücem heralde cünkü ücretin henüz önkayıt kısmını ödedim ve elimde makbuz değil banka dekontu var.birde sen yeditepe'den aldın mı bu harçsız pasaportu?? forumda takip ettiğm kadarıyla okullar baya zorluyolar eğer bizimkinde de öyleyse hiç uğraşmıyayım 1 yılllık pasaport alıyım sonra amerikada uzattırayım...
    Hayır dilekçeyi sen kendin yazacaksın harçsız pasaport istediğine dair,Makbuz dediğim ön kayıt ücreti yani banka dekontunu götürüceksin.Ben bu belgeyi istanbul üniversitesinden aldım.Söylenenlere hiç kulak asma hemen veriyorlar en azından istanbul üniversitesi vermiyor diyordu herkes ama 6 arkadaşa ve bana 3 gün içinde verdiler bence söylenenlerin çoğu saçma çoğu üniversite verir bu belgeyi.

Ha unutmadan söyliyeyim dilkçe yazarken bu programa eğitim ve kültürel amaçlı olarak katıldığınıda vurgulayarak belirt çünkü üniversite senin oraya eğitim için gittiğine inanırsa sana bu belgeyi veriyor.Son olarak dilekçede amerikada ne kadar kalacağına dair bir tarih yazmassan izi olur çünkü ben dilekçede tarihleri belirttim öğrenci işlerindeki adam dedi tarihleri yaz diye bu sefer de polis memuru bana 1 yıllık verdi tarih bellirttiğim için yoksa iki vericekti.Yani sana aksi belirtilmedikçe tarih yazma.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Ben de dün başvurusunu yaptığım harçsız pasaportumu 81 YTL defter bedeli ödeyerek bugün aldım Darısı vize ye

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı sir_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende cuma günü başvurdum yarın pasaport elimde olacak.Fakat ben harçsız muafiyet belgesinde tarih belirttiğim için polis memuru bana en fazla 1 yıl vereceğini söyledi eğer tarih belirtmeseymişim en fazla 2 yıl vericekmiş.Nasıl iş anlamadım.Ulan okul bana tarihi attırıyor ben de tarihi attım bi pislik çıkmasın diye.Neyse amerikadaki Türk konsolosluğundan pasaportu 5 yıllık yaparım.
    benim de başıma aynı şey geldi. emniyet "tarih girmeseydin iki yıl yazardık" dedi. okula gidip bunu söylediğimde "tarih yazmasaydık da niye yazmadınız derlerdi" dediler. neyse sonuçta bir yıl da olsa harçsız aldım. ayrıca jet hızıyla çalışan öğrenci işlerimize teşekkür ediyorum, belgeyi başvurduğum gün alıp emniyete gittim. ertesi gün de pasaport çıktı.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ya arkadaşlar ben ist. kültür üni.deyim ve bize de vermiyorlar bu belgeyi okullar karar almış kalktı fln diye geçiştiriyorlar ne yapmam gerekiyor?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı cemo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya arkadaşlar ben ist. kültür üni.deyim ve bize de vermiyorlar bu belgeyi okullar karar almış kalktı fln diye geçiştiriyorlar ne yapmam gerekiyor?
    Yok kardeş neredeyse hepsi veriyor.Bence sen ordakilere sormalısın neden vermediklerini ve diğer üniversitelerin sorunsuzce verdiklerini söyle gerekirse dekanlığa git söyle.Ama kesin olarak şunu söyliyeyim üniversitelerin bu belgeyi vermemesinin en önemli nedeni öğrencinin eğitim amacıyla yurtdışına gittiğine inanmaması yani büyük ihtimalle sizin üniversite senin amerikaya gezmek için gidiceğini sandığından bu belgeyi vermiyor olabilir sen genede dilekçe yazıp bu seyahatin eğitim ve kültürel amaçlı olduğunu vurgula yani eğitim için gittiğine inandırman gerek üniversiteyi.Olmazsa dediğim gibi dekanlığa gidersin.Ha bu arada kurumun verdiği referans dilekçesini de vermeyi unutma kendi dilekçene ek olarak.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

en son dedikleri "dekanlıkla bi görüşelim tekrar o zaman" oldu ztn... bakalım bu dediklerini de belirteyim o zaman bi oraya eğitim ve kültürel amaçlı gidiyoruz diye ...peki direk dilekçeyi yazalım mı yoksa sorup mu yazalım dilekçe hazırlayalım mı diye? yani nasıl bir dilekçe olması gerek on uda bilmiyoruz açıkçası...teşekkürler

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Arkadaşlar, üniversiteden kağıt alırken özellikle 2 yıllık almak istediğiniz belirtin. Hatta seneye tekrardan çıkacağınızı ve bu prosedürlerle tekrardan sizleri yormak istemiyorum diye birazda yağlayın.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı cemo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    en son dedikleri "dekanlıkla bi görüşelim tekrar o zaman" oldu ztn... bakalım bu dediklerini de belirteyim o zaman bi oraya eğitim ve kültürel amaçlı gidiyoruz diye ...peki direk dilekçeyi yazalım mı yoksa sorup mu yazalım dilekçe hazırlayalım mı diye? yani nasıl bir dilekçe olması gerek on uda bilmiyoruz açıkçası...teşekkürler
    pasaportla ilgili dilekçe hakkında bilgisi olmayanlar aşağıdaki örneğe bakarak kendi üniversitelerine hitaben yazabilirler.Yazıları ortalamayı unutmayın he)

TC.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İKTİSAT FAKÜLTESİ DEKANLIĞINA

Fakültenizin iktisat bölümü, 2. sınıfı,05….. nolu öğrencisiyim. Eğitim ve kültürel amaçlı olarak katıldığım work and travel öğrenci kültürel değişim programı aracılığıyla 25.06.2008-01.10.2008 tarihleri arasında eğitim maksadıyla ABD’ye gideceğim. 27.01.2004 tarih ve 25359 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Yurt Dışına Çıkışlarda Harç Alınmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” ve 5682 sayılı pasaport kanuna dayanarak, yurtdışına çıkabilmem için harçsız pasaport almak istemekteyim.Bunun için gereken belgenin verilmesini istiyorum.

Gereğinin yapılmasını saygıyla arz ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks