Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 22 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: plaka nasil alinir?

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Standart plaka nasil alinir?

ya su forumda bir suru konu var biride adam gibi plaka nerden nasil ne kadara alinir yazmamis, alayi bilgi kirligi, lutfen biri yazabilirmi su plaka isini.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

guncel........

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

tempus başlığını kirletmek istemiyorum ama plakadan geçtim araba alımıyla ilgili net bilgi bulabilidin mi ? araba almış birinin detaylı bir şekilde yazısı var mı? arabanın sahibiyle buluştum, parayı ödedim, şuraya vergi ödedim, şurdan sigorta yaptırdım, şurdan ruhsat olayını hallettim, şurdan vizesini yaptırdım tarzında......... ?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

flooda giricek ama böyle bir "kesin" bilgiye benimde ihtiyacım var.....

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

hadi yetistim imdada simdi olay soyle gerceklesiyor.. arabayi sahibinden aliyorsaniz , arabayi begenip pazarligi yapip anlastiniz bu durumda size arac sahibi satis kagidi imzalaticak hazir bir kagit netten cikartabilirsiniz. neyse gerekli bilgileri yaziyorsunuz ustune bu kagidin alta imza atiliyor ne kadar alindigi filan yaziyor kagitta.. bu kagitla beraber araba ruhsati denen baska bir kagidi da aliyorsunuz.hemen ardindan sigorta yaptirin. bunu netten de yapabilirsin ya da bir ofise gidin.sigorta ve bu iki kagitla beraber en yakin dmv ye gidip satis islemine basliyorsunuz..orda belli miktar sabit ucret ve arabanin satis vergisini odeyerek gecici plakanizi veriyorlar. gecici plakayla beraber 1 ay bazi eyaletlerde 3 aya kadar kullanabilirsiniz arabayi. eger ki kisaysa gecici plakayla araba kullanma suresi sure dolmadan en yakin inspection yapan tamirciye gidip arabayi muayene ettiriyorsunuz eger ki araba onay alirsa onay kagidini dmv ye geri goturup kalici plakayi aliyorsunuz.(bu durum her eyalette ayni degil_bazi eyaletlerde inspection kurallari farkli oluyor ama genelde benzer)eger ki arabayi dealer dan aliyorsaniz zaten o size her turlu belgeleri hazirlayip veriyor , o belgelerle dmv ye gidiyorsunuz gerisi ayni.. biraz karisik oldu ama ilerde duzenlerim..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

saolasın hocam,valla yetiştin peki sigorta durumu nasıl olacak? örneğin türk ehliyeti olan ve amerikan ehliyeti almak istemeyen birisi sigorta yaptırabilirmi? yaptırırsa kaça patlar? ssn göstermek zorunlumudur-zorunluysa ssn olmadan nasıl halledebiliriz? additional driver durumunu nasıl ayarlarız? bunlardan da bahsedebilirsen çok sevinirim..

not:amerikan ehliyeti alma istememe nedenim CA'da ehliyet/id ler 60 günden önce postalanmaya başlamıyor...

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

@ ozgursum.. abi bu kadar uğraşılıyo mu ya :S direk parayı versek alsak binsek 2 ay için bu kadar eziyet masrafa değer mi? polis fln çevirse sorun olur mu ? geçen yaz araba kiraladığımızda bir kere polis çevirdi oda alkol aldınmı diye sordu gece 3 gibiydi... ehliyet ruhsat sorma olayı olmadı.... peki arabayı satarken nasıl oluyor ? tabi satana kadar bozulup yolda bırakmazsa

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı quinzeo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    saolasın hocam,valla yetiştin peki sigorta durumu nasıl olacak? örneğin türk ehliyeti olan ve amerikan ehliyeti almak istemeyen birisi sigorta yaptırabilirmi? yaptırırsa kaça patlar? ssn göstermek zorunlumudur-zorunluysa ssn olmadan nasıl halledebiliriz? additional driver durumunu nasıl ayarlarız? bunlardan da bahsedebilirsen çok sevinirim..

not:amerikan ehliyeti alma istememe nedenim CA'da ehliyet/id ler 60 günden önce postalanmaya başlamıyor...
    kardesim yanilmiyorsam zaten ehliyet icin ssn istiyorlar her turlu en azindan maryland de sart.. sigorta olayi turk ehliyetiyle de yapabilirsin ama turk ehliyetiyle yapinca amerikan ehliyetinden biraz daha yuksek oluyor tutar ama cok da abarti olmaz bunu sigortaciyla konusursun..onlar ayarlarlar..ayni arabayi birden cok kisi kullanicaksa her sofor icin ayri sigorta yaptirmaniz lazim.. olay budur.
    Alıntı Aysin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @ ozgursum.. abi bu kadar uğraşılıyo mu ya :S direk parayı versek alsak binsek 2 ay için bu kadar eziyet masrafa değer mi? polis fln çevirse sorun olur mu ? geçen yaz araba kiraladığımızda bir kere polis çevirdi oda alkol aldınmı diye sordu gece 3 gibiydi... ehliyet ruhsat sorma olayı olmadı.... peki arabayı satarken nasıl oluyor ? tabi satana kadar bozulup yolda bırakmazsa
    yani sana kalmis bisey ortalama 150 dolar civari arabanin kayit masraflari oluyor.. yani 2-3 ay icinde sadece gezmeye ve off gunlerinde arabaya ihtiyac duyuyorsan bence alma 2-3 ay icin gereksiz.. bir de araba satimi cok kolay ilan veriyorsun netten dedigim gibi nette de cok kolay bulabildigin satis kagidini ya da kendin de hazirlayabiliyorsun kagidi sanirim ama o hazir satis kagitlari daha iyi neleri yazman gerektigini biliyorsun en azindan onu doldurup kagidi ve araba ruhsatini arabayi alan kisiye veriyorsun arabayla beraber sen de nakit olarak aldigin parayi cebine koyup karanlikta kayboluyorsun
    Konu ozgursum tarafından (17-06-2011 Saat 07:35 AM ) değiştirilmiştir.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

sağolasın özgürsum bilgiler iyi oldu bir de o dediğin kağıdın, bir örneğinin linkini gönderirsen daha ne isterim ki senden

Efsane Watçı cAv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    23

Arkadaşlar eğer internshiple falan gitmiyorsanız 3 ay için araba almanızı tavsiye etmiyorum.Bizim orada bulgarlardan biri aldığı arabayı muayeneden geciremedi onca uğraştı durdu.Diğer alanlarda satmaya geldiğinde alıcı bulamadılar bozulsa tamir işi zaten tam bomba tamirin saati 80 dolar kac saat sürer ne parca takılır o konuya hic girmiyorum.

En iyisi Hertz falan kiralayp travel yaptıktan sonra gdeceğin yerdeki şubesine arabayı bırakmak temiz iş.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı cAv Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar eğer internshiple falan gitmiyorsanız 3 ay için araba almanızı tavsiye etmiyorum.Bizim orada bulgarlardan biri aldığı arabayı muayeneden geciremedi onca uğraştı durdu.Diğer alanlarda satmaya geldiğinde alıcı bulamadılar bozulsa tamir işi zaten tam bomba tamirin saati 80 dolar kac saat sürer ne parca takılır o konuya hic girmiyorum.

En iyisi Hertz falan kiralayp travel yaptıktan sonra gdeceğin yerdeki şubesine arabayı bırakmak temiz iş.
    cAv söylediklerinde haklısın dostum ama kiralık arabayada bütçe dayanmıyor... dediğin gibi geçen sene 1500'e 4 arkadaş ortak araba aldılar bozuldu ve hurdaya gitti araba.. bozulma riski yüksek.. ama bildiğin gibi araba olmadan hiç bir yere gidilmiyor... aklımdan geçiyor bu sene ama kararsız kalıyorum bakalım bi gidelimde ortama göre karar vericem.....

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

dun dealera sigortaciyi arattim 1250 dolarlik arabaya 850 dolar sigorta istedi, ilk taksidi 200 dolar dedi ilk taksidini ode sonra odemezsin dedi.bende cusssss karsilgini verdim acaba 21 den kucuk oldgm icin mi bu kadar sigorta masrafi istiyorlar.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

arkadaşlar şimdi benim daha ssn n umaram yok ama banka hesabım fln var bank of americadan ssn olması kesin gerekli midir araba için eyalet de florida bu arada

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı TeMPuS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dun dealera sigortaciyi arattim 1250 dolarlik arabaya 850 dolar sigorta istedi, ilk taksidi 200 dolar dedi ilk taksidini ode sonra odemezsin dedi.bende cusssss karsilgini verdim acaba 21 den kucuk oldgm icin mi bu kadar sigorta masrafi istiyorlar.
    muhtemelen oyledir bir de , geico dan ve progressive den bak internet sitelerinden ordan online olarak sigorta yapmayi sec bilgilerini gir son asamaya kadar gel orda fiyat cikar odemen gereken bakarsin miktara.. ama 21 yas alti olman ve turk ehliyetinin olmasi en riskli surucu konumundasin sigorta sirketleri icin..
    Alıntı berkayatici Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar şimdi benim daha ssn n umaram yok ama banka hesabım fln var bank of americadan ssn olması kesin gerekli midir araba için eyalet de florida bu arada
    araba icin ssn istemiyorlar diye hatiliyorum bizden istemediler.. ehliyet alirken istiyorlar artik..

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı Aysin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sağolasın özgürsum bilgiler iyi oldu bir de o dediğin kağıdın, bir örneğinin linkini gönderirsen daha ne isterim ki senden
    google da hangi eyalette alim satim yapacaksan aynen soyle arat. , vehicle bill of sale state adini yaz ve arat.. burda maryland icin bir form var
    http://www.mva.maryland.gov/Resources/VR-181.pdf
    burda da ikinci bir site

Car Selling Contract

,genel olarak burada yazilanlar gibi saticinin ve alicinin adlari adrsleri , arabanin modeli vin numarasi , mil i , ve kac dolara satildigi yazilmalidir formlarda..

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

@ozgursum bilgiler için teşekkürler

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

rica ederim ne demek ne zaman isterseniz..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

arabayı alıyorsun register kağıdıyla courthouse a gidiyorsun belli bir ücret ödüyorsun (eyalete hatta county ye göre bile değişebilir) sonra tamamdır.

Forum Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Plaka için DMV'ye gidiyoruz.Sonra arabanın register kağıdıyla palakaya başvuruyoruz.Eğer plakaya bir şey yazdırmak istemiyorsak hemen ordan bi plaka veriyorlar.Eğer bir şey yazdırcaksanız 2-3 gün sürüyor.Onu alana kadar geçici bir plaka veriyorlar.Ben arabanın plakasına birşeyler yazdırmıştım.O yüzden onun için ayrıca bir ücret ödedim.(25$) tabi bu eyaletten eyalete değişiyor.
    ""Let the game begin""

Üstad
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı TeMPuS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sigorta ile ilgili bir sıkıntın var senin muhtemelen,
    3 aylık sigorta 21 yaş altı için UTAH'da 400 dolar dolaylarındaydı.
    State'den state'e göre sigorta zorunluluğu değişiyor ,
    ona dikkat etmeni öneririm.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

simdi kisaca benim bu yaz araba olayim soyle gerceklesti,

arabayi dealerdan 2500 dolara her sey dahil aldim baska hic bir yere vergi falan odemedim butun odeyecegim vergileri dealer odedim yani oda 300 dolar civariydi ama 2500 un icinde bu 300 dolar.

sonra dealer gecici plaka verdi 1 aylik 10 -15 gun sonrada title denilen belgeyi aldik dealerdan sonra dmv ye gidip 20 -30 dolar karsiliginda gercek plakamizi aldik

Arabayi alirken sigortaya falan ihtiyaciniz yok yani yaptirmak zorunlu degil Amerikada sigorta olayi arabaya yonelik degil kisilere yonelik ayrica yani arabanin degil kisinin sigortasi var ben sigorta yaptirmadim basimizada bir sey gelmedi cok sukur, ama yapilmasini tavsiye ederim cunku daha sonra araba kiralayacaginiz zaman ustunuze kayitli sigorta oldugu icin ayriyetten sigorta odememenize gerek kalmiyacak.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

satarkende arabayi aldigim dealera gittik ve 2000 dolara geri sattik, hic bir evrak olayi falan da yok title in arkasina bir imza attim o kadar

yani kisacasi Amerikaya gidipte araba almamak akil kari degil

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)