Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 84 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: tr kartlarını amerikada kullanma

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Thumbs up tr kartlarını amerikada kullanma

bu konuda diğer başlıkşların altına sürekli soruluyor genel olarak tekrar özetleyim

tr de kullandığınız bankamatik ve kredi kartların hepsini amerikada kullanabilirsiniz tabiki yurt dışı kullanımına açık olması lazım zaten %90 ı açık kartların.Döviz hesabı felan açtırmanıza gerek yok normal tr de kullanıyormuş gibi kullanacaksınız alişverişlerde mesala 10 $lık bişey aldınız merkez bankasının o günkü dolar kuru üzerinden tutar hesaplanır ve hesabınızdan o tutar düşer ek olarak hiçbirşey düşmez hesaptan kredi kartı ve bankamitik ikisindede olay böyledir.
    para çekme olayına gelince amerikada bankamatikler ortaktır bankalara ait değildir her yerde rahatlıkla bulabilirsiniz bütün wall martlarda var tek seferde en fazla 200$ çekebilirsiniz ama gün içinde istediğiniz kadar çekebilirsiniz sınırlaması yok bankamatik kartlarındanda kredi kartlarındanda para çekebilirsiniz olay yine aynı mesela 100$ çektiniz o günün merkez bankası kurundan hesaplanır ve hesabınızdan o kadar para düşer ama ek olarak bankamatik para kesiyor para çekme işlemlerinde tam net hatırlamıyorum ama 2.25$ veya 2.5$ olması lazım ücreti isterseniz 200$ çekin isterseniz 1$ çekin bankamatik kullanım ücreti olarak 2.5 doları hesabınızdan düşecektir
    ya olduğun gibi görün yada gözüme görünme!!!

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı matador_36 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu konuda diğer başlıkşların altına sürekli soruluyor genel olarak tekrar özetleyim

tr de kullandığınız bankamatik ve kredi kartların hepsini amerikada kullanabilirsiniz tabiki yurt dışı kullanımına açık olması lazım zaten %90 ı açık kartların.Döviz hesabı felan açtırmanıza gerek yok normal tr de kullanıyormuş gibi kullanacaksınız alişverişlerde mesala 10 $lık bişey aldınız merkez bankasının o günkü dolar kuru üzerinden tutar hesaplanır ve hesabınızdan o tutar düşer ek olarak hiçbirşey düşmez hesaptan kredi kartı ve bankamitik ikisindede olay böyledir.
    para çekme olayına gelince amerikada bankamatikler ortaktır bankalara ait değildir her yerde rahatlıkla bulabilirsiniz bütün wall martlarda var tek seferde en fazla 200$ çekebilirsiniz ama gün içinde istediğiniz kadar çekebilirsiniz sınırlaması yok bankamatik kartlarındanda kredi kartlarındanda para çekebilirsiniz olay yine aynı mesela 100$ çektiniz o günün merkez bankası kurundan hesaplanır ve hesabınızdan o kadar para düşer ama ek olarak bankamatik para kesiyor para çekme işlemlerinde tam net hatırlamıyorum ama 2.25$ veya 2.5$ olması lazım ücreti isterseniz 200$ çekin isterseniz 1$ çekin bankamatik kullanım ücreti olarak 2.5 doları hesabınızdan düşecektir
    Bu akşam çok net konularla karşımızdasın bakıyorumda

Teşekkürle tekrardan bir konuya daha netlik getirdiğin için.
    2008,2009,2011 wat katılımcısı

2008-NY-Thendara City-Van Aukens Inn-Dish Washer

2009-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

2011-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı kayhan86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu akşam çok net konularla karşımızdasın bakıyorumda

Teşekkürle tekrardan bir konuya daha netlik getirdiğin için.
    finaller başladıda çalışmadan yazıyım dedim ne zamandır aklımdaydı

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

finaller başladıda çalışmadan yazıyım dedim ne zamandır aklımdaydı
    Şimdiden başarılar diliyorum o zaman sana.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Şimdiden başarılar diliyorum o zaman sana.
    saolasın hocam

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

çok sağol arkadaşım.Hakikaten soruları tek parça halinde açıklamışsın.Yararlı oldu benim için şahsen.Finallerinde de başarılar

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

çok yararlı bilgiler teşekkürler ama benim bir sorum var
    bende bi 1300 dolar filan var her ne kadar çok büyük bir para olmasada yanımda taşıyıp risk almak istemiyorum tr bankamatik kartlarımda var ama dolarıda lira ya çevirip zarar etmek istemiyorum şimdi ben dolar hesabına bankamatik kartı veren bir banka bulabilirmiyim ve bulursam bu banka dolar aldığı için alışveriş yaparken hiç zarara girmem değil mi?

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı mcc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok yararlı bilgiler teşekkürler ama benim bir sorum var
    bende bi 1300 dolar filan var her ne kadar çok büyük bir para olmasada yanımda taşıyıp risk almak istemiyorum tr bankamatik kartlarımda var ama dolarıda lira ya çevirip zarar etmek istemiyorum şimdi ben dolar hesabına bankamatik kartı veren bir banka bulabilirmiyim ve bulursam bu banka dolar aldığı için alışveriş yaparken hiç zarara girmem değil mi?
    dostum parayı yanında götür. ceplerine paylaştır 2-3 e bölsen yeter.
    sonra gittiğin zaman da 2-3 gun içinde git bankaya hesap açtır ve yatır parayı. 50-60 dolar kalsın yanında. birde bankamatik kartı iste. zaten banka hesabı lazım olucak. bankamatik kartında gelince her daim o kartı kullanabilirsin zaten her yerde geçerli. burada ki gibi kart almıyoruz nakit ver olayı yok. 40-50 dolar nakit para taşıyarak 4 ayımı geçirdim dolu dolu.hiç sıkıntı yaşamadım. sende yaşamazsın sanmıyorum. bu arada hiç bir kesinti de olmaz. ilk gittiğimde bende parayı üzerimde göturmustum. sonradan da anlattığım gibi yaptım. banka hesabı için SSN gerekebilir. ama sonra getireyim parayı ğzerimde taşımayayım falan dersen yardımcı oluyorlar ama sonradan da eksik olan SSN'yi bildirmen gerek tabi.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

dostum parayı yanında götür. ceplerine paylaştır 2-3 e bölsen yeter.
    sonra gittiğin zaman da 2-3 gun içinde git bankaya hesap açtır ve yatır parayı. 50-60 dolar kalsın yanında. birde bankamatik kartı iste. zaten banka hesabı lazım olucak. bankamatik kartında gelince her daim o kartı kullanabilirsin zaten her yerde geçerli. burada ki gibi kart almıyoruz nakit ver olayı yok. 40-50 dolar nakit para taşıyarak 4 ayımı geçirdim dolu dolu.hiç sıkıntı yaşamadım. sende yaşamazsın sanmıyorum. bu arada hiç bir kesinti de olmaz. ilk gittiğimde bende parayı üzerimde göturmustum. sonradan da anlattığım gibi yaptım. banka hesabı için SSN gerekebilir. ama sonra getireyim parayı ğzerimde taşımayayım falan dersen yardımcı oluyorlar ama sonradan da eksik olan SSN'yi bildirmen gerek tabi.
    dostum sağol kesinlikle mantıklı ama ben şimdi west virginianın High View diye bir kasabasın yakın(düşün kasabaya yakın)bir kampta international staff olarak çalışacağım ve bilirsin camp usa biraz sıkı öle her istediğinde kampı terkedemiyorsun terketsen bile arabasız bir yere gidemiyorsun hadi gittin high view de zaten banka yok(internetten araştırdığım büyük bankalar dahil en yakın banka bana 25 mil falan)böyle olunca bir de ilk gün beni patronun havaalanından alıp kampa götüreceğini de düşününce benim bankaya ulaşmam çok zor gözüküyor
    aslında ben zaten normalde de toplu para taşımayı seven asla kart kullanmayan biriyim ama forumda yeni bir konuda ruslar la ilgili yazılanları okudum herkes hırsız,paragöz falan demiş öyle olunca ruslarla aynı yerde kalacağımıda düşününce o 1300 dolar bana bir hafta da uçarmış gibi geliyor.. yani anlayacağın tırstım böyle oluncada gidişime 10 gün kala yana yana parayı hem zarar etmeden kullanacağım hemde saklayabileceğim bir yol arıyorum(en mantıklısı dolar hesabı açtırıp bankamatik kartı almak ama 10 gün kaldığı için kart yetişmiyor o da olmuyor) artık en olmadı doları try yapıp bir bankamatik kartına atıp %8 %10 gibi kur kayıplarına göz yumacağım yada gidince patrona kardeş al şu 1000 doları ben senden sonra alırım diyeceğim inş kabl eder paramı emanet alır
    Konu mcc tarafından (30-05-2011 Saat 10:04 PM ) değiştirilmiştir.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Mevcut kredi kartı borçlarımızı nasıl ödeyecez orada bilginiz varmı ?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

mesela 100$ çektiniz o günün merkez bankası kurundan hesaplanır ve hesabınızdan o kadar para düşer ama ek olarak bankamatik para kesiyor para çekme işlemlerinde tam net hatırlamıyorum ama 2.25$ veya 2.5$ olması lazım ücreti isterseniz 200$ çekin isterseniz 1$ çekin bankamatik kullanım ücreti olarak 2.5 doları hesabınızdan düşecektir
    bu kadar cüzzi bir rakam olduğuna eminmisiniz ?
    yanımda bankamatik kartı götürücem, birkaç elektronik cihaz isteyenler var hesap cüzdanımı da onlara verip zamanı gelince parayı ordan bu kadar cüzzi bir miktara çekebilirmiyim ?

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

dostum sağol kesinlikle mantıklı ama ben şimdi west virginianın High View diye bir kasabasın yakın(düşün kasabaya yakın)bir kampta international staff olarak çalışacağım ve bilirsin camp usa biraz sıkı öle her istediğinde kampı terkedemiyorsun terketsen bile arabasız bir yere gidemiyorsun hadi gittin high view de zaten banka yok(internetten araştırdığım büyük bankalar dahil en yakın banka bana 25 mil falan)böyle olunca bir de ilk gün beni patronun havaalanından alıp kampa götüreceğini de düşününce benim bankaya ulaşmam çok zor gözüküyor
    aslında ben zaten normalde de toplu para taşımayı seven asla kart kullanmayan biriyim ama forumda yeni bir konuda ruslar la ilgili yazılanları okudum herkes hırsız,paragöz falan demiş öyle olunca ruslarla aynı yerde kalacağımıda düşününce o 1300 dolar bir hafta uçarmış gibime kaldı tırstım böyle oluncada 10 gün kala yana yana parayı hem zarar etmeden kullanacağım hemde saklayabileceğim bir yol arıyorum artık en olmadı doları try yapıp bir bankamatik kartına atıp %8 %10 gibi kur kayıplarına göz yumacağım yada gidince patrona kardeş al şu 1000 doları ben senden sonra alırım diyeceğim inş kabl eder
    hmm anladım durumunu şimdi patron kabul etmez bence böyle bir sorumluluğu orada adamlar üzerinde 100 dolar bile taşımazken sen 1000 dolar parayı emanet ediceksin adam guvenemez bence kendine. o zaman sen en iyisi dolar hesabı açtır tl ye çevirmeden yatır o zaman kur kaybı yaşamayabilirsin.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı HeredaS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yüzde 10 veye 20 si ödendiği takdirde her ay faiz işlemez borca burda bi arkadaşına biraz para bırak o her ay yüzdesini ödesin gelince kapatırsın

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

aile ve arkadaşların yardımıyla bu işi halledebilirsiniz. ben bu sene kart borçlarını tamamen kapatıp gidebilecek durumdayım şükür ki. öyle de yapıcam. ama yanıma da alıcam kartlarımı ne olur ne olmaz.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

internet bankacılığı ?
    bu arada yeri gelmişken sorayım. internet bankacılığı kullanmak istiyorum ve hattım avea. orda kullansam şifre mesaj olarak gelir mi ?
    bugün bankamı aradım ve baya sıra vardı, müşteri temsilcisiyle konuşamadım. bu soruların cvabı ondaydı aslında

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

İki kredi kartımda da taksit süreci devam eden borçlar var heralde kartı bırakmama gerek olmadan da arkadaşıma para bıraksam buradan ödeyebilir.Benim demek istediğim oradaki bankalardan ya da ATM lerden bu işlemi yapamıyormuyuz du

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

hmm anladım durumunu şimdi patron kabul etmez bence böyle bir sorumluluğu orada adamlar üzerinde 100 dolar bile taşımazken sen 1000 dolar parayı emanet ediceksin adam guvenemez bence kendine. o zaman sen en iyisi dolar hesabı açtır tl ye çevirmeden yatır o zaman kur kaybı yaşamayabilirsin.
    çok karışık dimi artık bi bankaya gidip dolar hesabı açtıracam sonra da bankamatik kartını 10 gün için de yetiştirin diye yalvaracam çünkü millet 1 ay da geliyor falan diyor
    bir de az önce bir şey duydum galiba mevcut tr hesabına bağlı bankamatik kartını dolara tanımlatabiliyormuşsun o olursa süper olucak şu ilginç konuşan bankacı kızları tel den arıyalım bakalım ne diyecekler

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı orcns Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    internet bankacılığı ?
    bu arada yeri gelmişken sorayım. internet bankacılığı kullanmak istiyorum ve hattım avea. orda kullansam şifre mesaj olarak gelir mi ?
    bugün bankamı aradım ve baya sıra vardı, müşteri temsilcisiyle konuşamadım. bu soruların cvabı ondaydı aslında
    gelir sıkıntı olmaz. amerikada iken tr de kullandığın hattın orada da açık oldugu surece aranabilirsin arayabilirsin yurt dışı kullanıma açıksa tabi. bunun dışında ücretsiz olan tek işlem kısa mesaj alma işlemi. diğer tüm işlemler gerçekten pahalı. birde bu söylediğim turkcell için geçerli. avea ve vodafone'un oradaki kullanımı ve gsm durumu nedir bilmiyorum ama amerikada sanırım bütün bu 3 gsm operatörununde kullanılabiliyor olması lazım.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

İnternet bankacılığı konusunu daha ayrıntılı bilen arkadaşlar,daha önce kullanan arkadaşlar açıklayabilirse sevinirim.Buradaki banka,oraya bizim cep telefonumuza aktivasyon şifresini gönderir mi gerçekten merak ediyorum.Öyle bir şey olursa buradan götüreceğimiz bankamatik kartımızı çok yakından takip edebiliriz.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

kredi kart,fatura,harç vs ödemelerimizi bile yapabiliriz.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Alıntı erhanozcan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnternet bankacılığı konusunu daha ayrıntılı bilen arkadaşlar,daha önce kullanan arkadaşlar açıklayabilirse sevinirim.Buradaki banka,oraya bizim cep telefonumuza aktivasyon şifresini gönderir mi gerçekten merak ediyorum.Öyle bir şey olursa buradan götüreceğimiz bankamatik kartımızı çok yakından takip edebiliriz.
    gönderiyor arkadaşım. mesajlar geliyor. bir sıkıntı yok. ben daha önce çok mesaj aldım turkcell den yapıkrediden maximumdan ailemden. sıkıntı yok.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Hocam son aldığım bilgiye göre ziraat döviz kuru + %2 kesiyor yaptığım hesaplamalara göre kesin olarak söylüyorum tr bankamatik kartınızla abd de harcama yapınca 100 dolarda 4 dolar gidiyor

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Hocam son aldığım bilgiye göre ziraat döviz kuru + %2 kesiyor yaptığım hesaplamalara göre kesin olarak söylüyorum tr bankamatik kartınızla abd de harcama yapınca 100 dolarda 4 dolar gidiyor
    nerden öğrendin ben geçen sene ziraatten 1000 dolar felan çektim öyle bişey olmadı

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

kredi kartı borcu yüzde 10 veye 20 si ödendiği takdirde her ay faiz işlemez borca burda bi arkadaşına biraz para bırak o her ay yüzdesini ödesin gelince kapatırsın

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

yarın akbank ve avea için kesin yanıtları öğrenicem

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Artık öyle yapacaz,gitmeden baya parada türkiyeye bırakıp gidecem gözküyor,ahh ahhhh kara bahtım

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

nerden öğrendin ben geçen sene ziraatten 1000 dolar felan çektim öyle bişey olmadı
    az önce ziraatı aradım öyle söylediler ama %2 çok az bence banka kuru 0.03 krs fazla olduğundan biraz daha gidiyor toplamda %4 yapıyor yani 155 lirada 6 lira gayet makul

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

az önce akbank ile görüştüm, 7TL + %0.05 ayrıca çekilen $ olduğu için işin içine kur olayı filan giricek, baya zararlı yani. ziraat sadece %2-3 gibi rakamlarsa çok uygun.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı orcns Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    az önce akbank ile görüştüm, 7TL + %0.05 ayrıca çekilen $ olduğu için işin içine kur olayı filan giricek, baya zararlı yani. ziraat sadece %2-3 gibi rakamlarsa çok uygun.
    evet ziraatın herşey dahil %4 ama para çekmek için değil alış-veriş yapmak için 7 tl olmasa akbank da çok hoş olurmuş

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

evet ziraatın herşey dahil %4 ama para çekmek için değil alış-veriş yapmak için 7 tl olmasa akbank da çok hoş olurmuş
    siz alışveriş için mi öğrendiniz ben bütün kartlardan para çekme olayında aynı oran alınıyor diye biliyorum tr banka kesmiyor parayı amerikadaki atm alıyor komisyon olarak

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)