Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 84 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: tr kartlarını amerikada kullanma

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı matador_36 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    siz alışveriş için mi öğrendiniz ben bütün kartlardan para çekme olayında aynı oran alınıyor diye biliyorum tr banka kesmiyor parayı amerikadaki atm alıyor komisyon olarak
    alışverişse olmadı bu. benim için önemli olan atm den çekilen para. ziraatta çok ufak bir işim vardı sordum bunu da adam net bi cevap vermedi ama %3e kadar kesilir daha falası olmaz diye birşeyler dedi acele işim olduğu için de üstelemedim, bu haftaiçi bidaha gidicem detaylıca öğrenirim.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

siz alışveriş için mi öğrendiniz ben bütün kartlardan para çekme olayında aynı oran alınıyor diye biliyorum tr banka kesmiyor parayı amerikadaki atm alıyor komisyon olarak
    evet alış veriş için
    para çekme de de aşağı yukarı aynıymış her bankanın(belki döviz kurları çok az oynayabilir ama ziraat para çekerken extra %2 de kesiyormu bilmiyorum

az önce aklıma birşey takıldı bankamatik kartıyla alışveriş yapınca abd bankaları benim posumu kullandın diye bizden para kesmesinler
    yani bizden yalnızca tr deki bankanın komisyonu kesilecek alış verişte abd liler bir şey almayacak değil mi?
    Konu mcc tarafından (31-05-2011 Saat 04:32 PM ) değiştirilmiştir.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı orcns Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    alışverişse olmadı bu. benim için önemli olan atm den çekilen para. ziraatta çok ufak bir işim vardı sordum bunu da adam net bi cevap vermedi ama %3e kadar kesilir daha falası olmaz diye birşeyler dedi acele işim olduğu için de üstelemedim, bu haftaiçi bidaha gidicem detaylıca öğrenirim.
    %2 yi aşacağını hiç sanmam ama o dolar kur farkını hesaplamamış
    hocam sen bankaya gitme onlar tam bilmezler 4440000 ı ara sor bence ama benim bildiğim bizden herşey dahil para çekerken de %4 alıcaklar alışveriş yaparkende ama atm den çekerken amerikalı atm sağlayıcısı bizden 2.5 dolar daha alıcak yani 1000 dolar çekmek en fazla 1050 ye gelecek gibi o rakamı aşmaz bence
    Konu mcc tarafından (31-05-2011 Saat 04:39 PM ) değiştirilmiştir.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

ya bence sallıyor bankadaki adamlar ben para çekerken tr deki bankalar hiç kesinti yapmadı amerikadaki atm kesti parayı
    ya olduğun gibi görün yada gözüme görünme!!!

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

evet,bankalara tam anlamıyla güven duymak zor.ben epey bir bankayla görüştüm,hepsi farklı farklı şeyler söylüyor...tek dikkatimi çeken nokta,hiçbiri vadesiz usd hesaplarını atm kartlarına tanımlamıyor(yapıkredi,ziraat,işbank,hatta hsbc bile bu yönde bilgi verdi.)...bu sene halkbank ve ziraat atm kartlarımı deneyeceğim...bakalım ne olacak...
    Konu quinzeo tarafından (31-05-2011 Saat 05:48 PM ) değiştirilmiştir.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı quinzeo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet,bankalara tam anlamıyla güven duymak zor.ben epey bir bankayla görüştüm,hepsi farklı farklı şeyler söylüyor...tek dikkatimi çeken nokta,hiçbiri vadesiz usd hesaplarını atm kartlarına tanımlamıyor(yapıkredi,ziraat,işbank,hatta hsbc bile bu yönde bilgi verdi.)...bu sene halkbank ve ziraat atm kartlarımı deneyeceğim...bakalım ne olacak...

bende bir türlü dolar hesabını tanıyan göremedim adiler para kazanmak için yapmıyorlar

matador peki ben ziraatın banka kartıyla abd de alış veriş yapsam abd li bankalar da para kesmez dimi yani yalnızce komisyonu ziraat alıcak abd li banka benim pos makinamı kullandın diye para kesmeyecek ?
    Konu mcc tarafından (31-05-2011 Saat 05:57 PM ) değiştirilmiştir.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı mcc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende bir türlü dolar hesabını tanıyan göremedim adiler para kazanmak için yapmıyorlar

matador peki ben ziraatın banka kartıyla abd de alış veriş yapsam abd li bankalar da para kesmez dimi yani yalnızce komisyonu ziraat alıcak abd li banka benim pos makinamı kullandın diye para kesmeyecek ?
    ya ben sadece metro kartı alırken kartımı kullandım ondada card finansı kullandım hiç bir komisyon alınmadı ama zannetmiyorm ek ücret alacaklarını.
    benim önerim tr den yatırılan parayı 200 dolarlar halinde çekip pay checkler için açtığımız hesaba yatırmak onun kartını kullanırsınız

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

benim abd de bankaya gitme şansım olmadığından ziraat e paramı atıp onu kullanacağım umarım ziraatle alış veriş yaparken dediğin gibi abd lilerde komisyn almaz

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

benim abd de bankaya gitme şansım olmadığından ziraat e paramı atıp onu kullanacağım umarım ziraatle alış veriş yaparken dediğin gibi abd lilerde komisyn almaz
    mecbur gideceksin bankaya pay checkleri bozdurmak için ama maaşı elden alırsan bilemem orasını zaten hesap açtırmak çok basit yani 10 dakika sürüyor

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

mecbur gideceksin bankaya pay checkleri bozdurmak için ama maaşı elden alırsan bilemem orasını zaten hesap açtırmak çok basit yani 10 dakika sürüyor
    çok mantıklı ve basit bir yol ama ben wat a gitmiyorum camp usa e katılacağım yani özünde benzer programlar ama biz 3 ay sonunda toplu nakit para alıyoruz ve ben west virginianın High View diye bir kasabasın yakın(düşün kasabaya yakın)bir kampta international staff olarak çalışacağım ve bilirsin camp usa biraz sıkı öle her istediğinde kampı terkedemiyorsun terketsen bile arabasız bir yere gidemiyorsun hadi gittin high view de zaten banka yok(internetten araştırdığım büyük bankalar dahil en yakın banka bana 25 mil falan)böyle olunca bir de ilk gün beni patronun havaalanından alıp kampa götüreceğini de düşününce benim bankaya ulaşmam çok zor gözüküyor zaten bu yüzden tr bankamatik kartı götürmeyi seçtim aldığım son ve kesin bilgide şu para çekerken %4 kaybım olacak ve alışveriş yaparkende dolar kuru nedeniyle %1.5 falan ve internetten alışverişte de yaklaşık %1.5

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

mesela ziraat her ay 240 tl yatırıyorya bize onu amerikada çekebiliyoruz değil mi, ve bu atmlerden hesabımızdaki bakiyeyi vs kontrol edebiliyor muyuz ve bunun için bi ücret var mı?
    ek soru ziraat paralarını çekerken parayı dolar olarak mı veriyor ? tl vermez heralde
    Hollywood Smile Killer

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı victormature Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mesela ziraat her ay 240 tl yatırıyorya bize onu amerikada çekebiliyoruz değil mi, ve bu atmlerden hesabımızdaki bakiyeyi vs kontrol edebiliyor muyuz ve bunun için bi ücret var mı?
    ek soru ziraat paralarını çekerken parayı dolar olarak mı veriyor ? tl vermez heralde
    evet çekebilrsin ama hesap bakiyesini göremiyorsun yada ben göremedim parayı dolar olarak alırsın ilk mesajda açıkca anlattım

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Thumbs up

sağol matador
    Hollywood Smile Killer

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

sağol matador
    önemli değil travel kısmında 3 kredinide çeksen temiz bi 450 500 doların olur

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

önemli değil travel kısmında 3 kredinide çeksen temiz bi 450 500 doların olur
    borç alıp gidiyorum zaten travel bana haram ama kaç kere gidicez sanki usa'ya borç illaki ödenir
    Hollywood Smile Killer

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

borç alıp gidiyorum zaten travel bana haram ama kaç kere gidicez sanki usa'ya borç illaki ödenir
    illaki ödenir bor bi şekilde gezmeden gelirsen pişman olusun haberin olsun

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Bu ziraata her türlü küfrü buradan ediyor ve hyerkesi uyarıyorum ben tr de bankaya binkez tr ziraat banka kartını abd de kullanabilirmiyim diye ama onlar evet tabii dediler gel gelelim ki şu anda kartla alışveriş yapamıyorum ve yana yana tr den abd ye para transfer yöntemi arıyorum

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Bu ziraata her türlü küfrü buradan ediyor ve hyerkesi uyarıyorum ben tr de bankaya binkez tr ziraat banka kartını abd de kullanabilirmiyim diye ama onlar evet tabii dediler gel gelelim ki şu anda kartla alışveriş yapamıyorum ve yana yana tr den abd ye para transfer yöntemi arıyorum
    para çekmeyi denedinmi peki ?
    let’s smile into the night ,)

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

para çekmeyi dene alışverişde sorunlar olabiliyor

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

ailene bildir bankani arayip konusunlar belki engeliyolar yurtdisi kulanimini, ben de bir kere olmustu olay, adamlar calinti sanip yurtdisi alisverislerinde direk durduruyolardi. Birde Money Transfer | Western Union diye bir sey var..en guvenilir para transferi..belli bir miktar oduyor sana para yolayan ama bankalarda zaten para havalesi oldumu aliyolar..paypal olayida var ama onda banka hesaplari acmaniz lazim parani gidip cekmen icin..westernunion olayinda direk kimligini gosterip aliyorsun westernin bayisinden.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

bazı bankalarda eğer borcu bir kaç gün geç öderseniz yurtdışında kullanıma kapanıyor

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

arkadaşlarım buradan laptop almak ıcın 1610 dolar para gonderdı hsbc banka kartına..aslında hıc gırmek ıstemem boyle al-ver ısıne de kıramayacagım bır arkadasım.ilk gun sorunsuz bır sekılde 800 doları cektım.geri kalan 800 doları cekemıyorum 6 gundur..gızlı sorunun cevabını bılmedıgı ıcınden telefon bankacılıgı veya ınternet bankacılıgıda yapamıyoruz..cok kotu durumda kaldım...Sizce sorun nedır?

O bu degılde paranın gerı kalanını alamazsam nasıl acıklıcam arkadasa bana bıle sacma gelıyor cunku..al bu 800 dolarını gerı dıger 800 u yok..hıc olcak ıs degıl..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

evet ark sorunu gelmeden cozmuştum cevaplarınızı daha yeni gördüm bu aptal ziraat bank kart la alışveriş yapılmıyor ve yalnızca bank of america atm lerinden ve bazı otellerde yada fastfood larda olan özel atmlerden para çekiliyor diğer bankaların atm lerinde calışmıyor
    one touch 800 doları bank of america atm sinden 200 200 çekmeyi bi dene derim hem belki kesinti olmustur 1550 dolara falan düşmüştür

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

bu konuda diğer başlıkşların altına sürekli soruluyor genel olarak tekrar özetleyim

tr de kullandığınız bankamatik ve kredi kartların hepsini amerikada kullanabilirsiniz tabiki yurt dışı kullanımına açık olması lazım zaten %90 ı açık kartların.Döviz hesabı felan açtırmanıza gerek yok normal tr de kullanıyormuş gibi kullanacaksınız alişverişlerde mesala 10 $lık bişey aldınız merkez bankasının o günkü dolar kuru üzerinden tutar hesaplanır ve hesabınızdan o tutar düşer ek olarak hiçbirşey düşmez hesaptan kredi kartı ve bankamitik ikisindede olay böyledir.
    para çekme olayına gelince amerikada bankamatikler ortaktır bankalara ait değildir her yerde rahatlıkla bulabilirsiniz bütün wall martlarda var tek seferde en fazla 200$ çekebilirsiniz ama gün içinde istediğiniz kadar çekebilirsiniz sınırlaması yok bankamatik kartlarındanda kredi kartlarındanda para çekebilirsiniz olay yine aynı mesela 100$ çektiniz o günün merkez bankası kurundan hesaplanır ve hesabınızdan o kadar para düşer ama ek olarak bankamatik para kesiyor para çekme işlemlerinde tam net hatırlamıyorum ama 2.25$ veya 2.5$ olması lazım ücreti isterseniz 200$ çekin isterseniz 1$ çekin bankamatik kullanım ücreti olarak 2.5 doları hesabınızdan düşecektir
    banka kartı ile sadece alışveriş yaptığımızdamı çekebiliriz yoksa bankamatiktende aynı şekilde mi ?

kredi kartı limitim 750 lira.türkiyeden kredi kartına 1000 lira yatırılırsa nasıl bir kullanım olur?

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı frktslc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    banka kartı ile sadece alışveriş yaptığımızdamı çekebiliriz yoksa bankamatiktende aynı şekilde mi ?

kredi kartı limitim 750 lira.türkiyeden kredi kartına 1000 lira yatırılırsa nasıl bir kullanım olur?
    bankamatiklerdende çekiyorsun sorun olmaz

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Standart Amerikada Banka Kartı Kullanma Olayı

Amerikada bizim banka kartlarından masrafsız işlem yapabildiğimiz kart var mı ? Türkiyeden ailem para yollamak istese Western Union mı kullanmak zorunda ? Başka yolu var mı ?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı mrtkryln Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Amerikada bizim banka kartlarından masrafsız işlem yapabildiğimiz kart var mı ? Türkiyeden ailem para yollamak istese Western Union mı kullanmak zorunda ? Başka yolu var mı ?
    en ıyı yontem "paypal" dır. ıkıncısı ıse "western unıon" dur. paypal ıle "1$" a masraf kesılırken bu, western unıon da "10$" dır.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

en iyisi paypal dir ancak biarz daha ugrastirir , herkes yapamiyor hele ki ailelerin par yollayacagini dusunursek zor durum moneygram western union dan daha az masraf aliyordu gecmis yillarda. Ancak eger hesabinda para varsa banka kartini rahatlikla heryerde kullanabilirsin. Tek sarti var , kartinin visa , mastercard olmasidir. Maestro ise banka kartin gecerli olmayacaktir. Bunun yerine ailenden alacagin ek kart , ya da senin var ise kredi kartin (visa , mastercard olmali ) onu kullanman en iyisidir. Ailen senin kredi karti borcunu oder , sen orda harcama yaparsin herhangi bir par yollama ihtiyaci olmaz. Kredi karti heryerde geciyor. Herhangi bir masraf filand a alinmiyor kullanimda , sadece dolar olarak yaptigin harcama gunun kurundan tl ye cevriliyor sen de tl olarak borcunu oduyorsun.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Anladım , western unıon candır o zaman Bildiğimizden şaşmayalım biz

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı mrtkryln Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anladım , western unıon candır o zaman Bildiğimizden şaşmayalım biz
    en ıyısı, dıgerlerı ıle ugrasmaya degmez kafa rahat ohh mıs

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)