Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 14 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: wat ile gidip amerikada okula yazılmak

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Standart wat ile gidip amerikada okula yazılmak

mümkünmü arkadaşalr bu? yapanınız veya çevresinde yapmış olanlar var mı bu olayı daha önce? wat ile amerikaya gidip okula nasıl yazılabiliriz?

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Benim bildigim amerikaya wat ile gidip orada bi dil okuluna yaziliyorsun..SOnra otomatikmen vizen uzuyor filan.Peki bu islemi neden burdan yani turkiyeden direk yapipta gitmiyoruz.Amerikan hukumeti burda dil okuluna vize verirken sizin kaliteli bi yere yazilmanizi istiyor.Buda maliyeti yuksek bi durum tabi.Sonucta orda orta halli bi dil okulu bile gostermelik olarak sizi orada tutuyor..Denemedim ama saglam kaynaktan aldim bilgiyi..

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Work and Travel programı için öğrencilere verilen J1 vizesi özel bir izin niteliği taşımaktadır.Dolayısı ile öğrencilere dil kursları,üniversiteler ve diğer eğitim kuruluşlarında resmi eğitim alma hakkı tanımaz. Eğitim amaçlı planlarınız için farklı vizeler mevcuttur.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

wiseman in dedigi gibi bu olay var.Dil okuluna yaziliyor ve vize ogrenci vizesine cevriliyor karisik ve detayi fazla biraz tabi orda avukatlarla urasmaniz gerek yapan kisilerde var mumkun yani

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

J1 vizesini F1 vizesine çevirmen gerekir böyle bir durumda. Ancak bunun bir sürü prosedürü olmasının yanısıra tüm işlemlerini halletsen bile çevirememe olasılığın çok yüksek.Vizeyi çevirmen için sponsor firmanla , çalıştığın şirketle , okulunla vb hepsiyle irtibata geçmen,gerekli belgeleri sağlaman adam akıllı eksiksiz bir başvuru yapman gerekiyor.( Bunuda genelde avukatlar yardımı ile yapıyorlar).Sonuçta sen oraya J1 vizesi ile gidip statü değiştirmek istiyorsun bu da Amerikan Hükümeti tarafından çok onaylanan birşey değil.Yani herşey yolunda gitse bile seni vize değişikliği için tekrar TR ye yönlendirecekler.yada bir başka ülkeye çıkış yapıp oradaki amerikan konsolosluğuna başvurman gerekecek. Mexico , canada gibi.
    Kısacası eğer okumaya gidiyorum diyorsan direk f1 vizesine başvur. kafan hiç ağrımasın.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaşlar haklısınız iyi güzelde bi arkadaşın dediği gibi buradan yani amerika dışından bir konsolosluktan vize almak zor. ayrıca istediğim dil okulu falan değil normal üniversite yani burdaki kaydımı oraya aldırma işini soruyorum bunu daha önce yapan veya gören varmı? mesela burda istanbul üniversitesi makina mühendisliğinde okuyorum oradada newyork üniversitesi makina mühendisliğine kaydımı yaptırmak istiyorum ve dönemlik okul ücretimi de yatırabiliyorum. bu mümkün mü?

hem çalışıp hem okuma şansımız varmı f1 de?

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

hocam ben de bu sene dedigin olayi yapacagim o kadar zor bir olay degil cok var benim tanidigim vize statusunu degistiren sadece bir kac ay bekliyorsun yani.f1 vizesi ile calisamassin ama bu bunun gorunen yuzu bir cok ogrenci f1 vizesiyle calisiyor ama kacak olarak yaniisi ayarlaman lazim...

bende dokumanlarimi hazirlayacagim bu sene community collegeler uygundur dil okullarindan yilda bir donem okuyorsun 4.500 dolar civari

yani red ihtimali dusuk bir oran bakada hesap filan gostermen lazim bence arastir gitmeden belgelerini hazirla burdan...

orda rahat edersin...turkiyede cok pahali danismanlik sirketleri ustune cok para aliyor...

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaşlar bende bu yaz wat programıyla gidip hemçalışıp hemde dil kursuna gitmek istiyorm.dil okulunun saatleri ni iş çalışma saatlerine göre ayarlanabiliyormu?aranızda bu şekilde yapan varsa yardımcı olabilirmi,??

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

GEçen sene ki ev arkadaşım Maxim (moldovalı) ben oradayken kolej sınavlarına girdi Ve kitty hawk'ta şuanda okuyor kendileri. Çok cüzi bir paraya okuduğunu belirtti, Nisan ayından itibarende çalışmak için izin aldığını ama zaten bu dönemde çalıştığını söyledi. aylık 150 dolar vererek evde kaldığını da ekledi.
    Sanırım kolay ancak J1 i F1 yaparken bir ay gibi bir süre kaçak konumuna düştü, çünkü o presedürlerden dolayı j1 in bitiş tarihinden F1 in geliş tarihi arasında bir zaman kalmış. Ama böyle bir düşüncesi olan varsa dediğim gibi değiştirecekse erken değiştirmek için adım atsın.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

orda j1 vizen varken seni dil okullarindan kabul etmiorlar bir de dil okullari filan cok pahaliydi belki benim sordugum cok pahalidir ama ugrastiginiza deger arkadaslar
    California PAlm DesErT & BufFalO ThuNdEr ReSorT . . .

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

J1 ile kayıt yaptırıyosun sonra vizen bitince geliyosun buraya. Ordaki okulun "bu eleman bizim öğrencimiz" diye davetiye gönderiyor. Bu durumda F1 alamamak için terörist falan olman lazım

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

kayit aldiklarini sanmiorum j1 ile sordugumda vize sormustu biz de bir arkadasimla j1 dedigimizde kusura bakmayin kayit yapamioruz gibisinden konusmustu ama neden olmasinki
    California PAlm DesErT & BufFalO ThuNdEr ReSorT . . .

Acemi Watçı sugras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    0

Herkese merhabalar,

Direkt olarak böyle bir tecrübe yaşamadım lakin Birleşik Devletlerde üniversite eğitimini tamamlayan ve başarı ile mezun olan bir arkadaşım bu olayı şu şekilde özetledi;

Öncelikle work and travel programının sağladığı vize opsiyonunun değişimi söz konusu olmak zorunda. Bu da demek oluyor ki J1 vize tipinin F1'e dönüştürülmesi. Bu konu hakkında bazı dil okulları poliçelerinde de belirttiği gibi dil okuluna kayıt yaptıran şahsın işlemlerini üstlenebiliyorken dil okullarının büyük bir çoğunluğu bu olayı yapmama taraftarı. Bunun nedenine gelecek olursak vize tipi değişim süresi 2-9 ay kadar zaman arasında gerçekleşebiliyor. Örnek olarak siz work and travel programı ile Birleşik Devletlere gittiğinizde vize süreniz maksimum 210 güne tekabül ediyor. Türkiye'den gittiğinizi var sayarsak Haziran 15 / Ekim 1 diyelim. Artı 30 günde travel kısmını ilave edelim. Bu süre sizin J1 sürenizi kapsamaktadır. Maksimum vize tipi değişim süresini baz aldığımızda Ekim 15ten başlayıp zamanı 9 ay ileriye taşırsak J-1'a geçiş yaptınız ve dil okuluna belirlenen tarihlerde başladınız. Ama orada kaldığınız 9 ay boyunca her hangi bir çalışma hakkınız olmadığı için ne ile geçineceğiniz pek umursanmaz. Bu kimi zaman sizi hayal kırıklığına uğratabilir, kimi zaman ise dil okulunu meşgul eden bir sorun haline gelebilir. Bu işlemleri yürütme konusunda maddi bir talepte bulunmamaları sizden ziyade dil okullarını büyük bir sorumluluğun altına iter. Bu nedendendir ki bir çok dil okulu bu olayı poliçelerinde belirtmesine rağmen sizlere detaylı bilgi vermez. Ayrıca vize tipi değişimi talebinde bulunuyorsanız cebinizden yaklaşık $1000/$1500 dolar para çıkmak zorunda. O yüzdendir ki eğer böyle bir yol seçimi yapma konusunda kararlıysanız aktarılan herşeyi iyi düşünüp analiz etmeniz gerekir.

Ayrıca bilmeniz gereken bir başka konu da olası bir büyük sorunda sınır dışı edilebilme ihtimalinizin diğer vize tipleri ile gelen yabancı uyruklu kişilerden daha fazla olması. Bunun nedeni iste bir program üzerinden Birleşik Devletlere gelip burada kalmaya karar vermiş olabileceğinizi düşünmeleridir. Bu bilgileri aldığım kişi böyle bir yola girmenin çok büyük bir risk taşıdığını da sözlerine ekledi.

Umuyorum ki bu cevap sizi bir nebze olsun bilgilendirmiştir.

Hoşçakalın.
    Travel Management & Tourism Guidance of Gazi University

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

arkadaşlar bende wat ile gidip 3 ayda dil kursuna gitmek istediğimden bu konu üzerinde baya bir araştırma yaptım ve net ulaştığım bilgileri size sunacağım.. J1 ile gittiniz ve 1 ekimde vizeniz mi bitecek ilk yapmanız gereken ..
    1 ) Vize bitimine 1 ay kala bir avukatla görüşüp bu talebinizi belirtmeniz avukat ücreti 500/1000 dolar arası değişmektedir iyice araştırma yapmanız gerekmektedir..
    2 ) Dil kursları ile görüşüp orada dil eğitimi almak istediğinizi kendilerine belirtmeniz gerekir görüşme esnasında samimi olun..
    3 ) Dil kursu size yazacağı bir dilekçe ile avukata gidip vize değişim işlemlerine başvuru yapacaksınız..
    4 ) Kısa zamanda bu değişim olacaktır diye biliyorum..

bu işlemin dezavantajları şunlardır..
    1 ) Wat süresinin bitiminde türkiyeye dönmediniz için ABD yetkililerine orada kalmak istediğinize dair bir olumsuz düşünmesine sebep olursunuz.
    2 ) Olduda aileden biri hasta oldu veya türkiyeye dönmek istediniz tekrar ABD ye geri dönemiyorsunuz ..Bunun sebebi abd de size verilen vize pasaporta işlenmeyip sadece elinize bir kağıt tutuşturuluyor..
    3 ) Türkiyeye geldiniz tekrar geri dönemiyorsunuz sizde tekrar konsolosluğa başvuru yapıp eğitim vizesi çıkarmaya karar verdiniz; bu sefer tekrar red yiyorsunuz bunun sebebi ise biz sana 1 ekime kadar kalacaksın dedik sen tutup bu süreyi ihlal edip uzattın..

yani diyeceğim o ki işlem fazla zor değil aslında hükümetin işine yarayan bir durum ki kazandığunız parayı ülkeye bırakacaksınız.. İyi düşünüp karar vermeniz gerekiyor arkadaşlar.

Ben loisianada çalışacağım ekim ayında da new jersey'e geçeceğim olur da ölüm olmadığı sürece geri dönmeyi pek düşünmüyorum green card filan da bulursanız kalın orada derim... tabi yönetici kadroda veya bir mesleğiniz var ise onun dışında aylık 3000 $dan aşağı geliriniz var ise TÜRKİYE'de yaşamak size daha cazip gelecektir..

unutmayın türkiyede bir çok yerde 3000TL ye yaşarsınız fakar ABD de bu olay böyle değil..

orada zaman=para olarak değerlendirilmektedir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)