Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 27 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ukrayna Öğrenci vizesi Üniversite ve Master

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Standart Ukrayna Öğrenci vizesi Üniversite ve Master

Öncelikle herkeze merhaba!

Uzun zamandır siteye yazamıyordum. Umarım WAT2010 hepiniz için güzel geçmiştir.

Biliyorum ki bu seneki wat macerasından sonra çoğu arkadaş üniversitedeki son senelerine girdiler ve "Ulan okulda bitiyor N'apacaz?" modundalar =) Biliyorum ki bazılarımız öğrenim hayatına devam etmek ve bunu yurtdışında yapmak istiyor. Ek olarak son 4 sene boyunca yurtdışında öğrenime devam etmek için burs alacak kadar iyi bir öğrenci olunulmadı ve bütçe sıkıntılı.

Evet, özet olarak geçen seneki durumumu size bildirdim =) Sizde bu durumdaysanız, benim cevabımı söylüyorum UKRAYNA =)

UKRAYNA NE OLA Kİ?
    Ukrayna; Türkiye'nin kuzeyinde, Karadeniz'e sahili olan, ülkenin batısında genelde ukraynaca doğusunda rusça konuşulan, doğu slav ırkı insanlarının yaşadığı sovyetlerden kopma bir ülkedir. (Ukrayna hakkında diğer tarihi, coğrafi, fiziki bilimum kimyevi bilgileri google amcaya danışarak bulabilirsiniz)

PEKİ UKRAYNA'NIN OLAYI NEDİR?
    Daha öncede bahsettiğim gibi ucuzluk... Ukrayna'da üniversiteler çok ucuz ve buna Master, Doktora filanda girmekte. Ayrıyetten yaşamda Türkiye'ye göre çok ucuz. Bunun dışında Avusturya'da üniversite harçları çooook ucuz 750 euro filan ama Türkiyede herhangi bir üniversitede Master veya Üniversiteyi kazandığınıza dair bir belge istiyorlar bunun dışında vize almak biraz zor. Yok bi avusturya bankasında 4000 euro bulunması gerekiyor felan felan o yüzden şu anda sadece Ukrayna'yı anlatıyorum....

TAMAM BEN İKNA OLDUM HADİ GİDELİM
    Ülkeler arası bir olay olduğu için illaki bir şirkete veya ukraynada bulunan bir tanıdığa ihtiyacınız olacak. Benim önerim şirketlere başvurmayın çünkü şirket size üniversiteden davetiye almak ve dökümanlarınızın çevirilerini yapmak için bir dolu para istiyor. Çevirileri tercüme ofislerinde sizde yaptırabileceğiniz için tek ihtiyacınız Üniversiteden davetiye almak oluyor. Ama üniversiteden davetiyede telefonla alınmıyor =) Bu yüzden ukraynada bulunan bir arkadaşınız devreye giriyor ve sizin yerinize davetiye alıyor. Eğer arkadaşınız yoksa internette dolaşın araştırın bu işi şirketlerden çok çok çok ucuza yapan türk öğrenciler var.

Şirketin bir artısı var; rahat oluyorsunuz siz sadece belgeleri şirkete veriyorsunuz onlar her işlemle ilgileniyorlar çeviridir vizedir havalimanında karşılama bla bla bla. Yok ben şirketle alakam olmaz benim o kadar param yok ben heycan arıyorum diyenler bu yazı tam size göre =))

1. ADIM (HAZIRLIK)
    Kararınızı verdiniz. Ukraynada size davetiye alacak bir arkadaş buldunuz. Sıra geldi evraklara:
    Davetiyeyi alması için arkadaşınıza göndereceğiniz belgeler,
    -Üniversite diplomanızın Ukraynaca veya Rusça çevirisi
    -Transkriptinizin Ukraynaca veya Rusça çevirisi
    -Pasaportunuzun fotokopisi
    -Davetiye ücreti (Üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte 50$ geçmez)

Bu sırada vize almak için ve sınırı geçmek için hazırlayacağınız diğer belgeler
    -Tekrardan diplomanız ve çevirisi
    -Tekrardan Transkript ve çevirisi
    -Sağlık Raporu ve çevirisi (Tam teşekküllü hastaneden alınacak)
    -AIDS testi ve çevirisi
    -Doğum Belgesi Formul-A ve çevirisi
    -Seyehat Sigortası (Bence pek önemli değil ama yinede alınabilir )

Eveeet sıra geldi bu yaptırdığımız çevirileri uluslararası geçerliliklerini yapmaya. Bu nasıl oluyor? Tabiki APOSTILLE ile. Apostille nerde yapılır kaymakamlıklarda, valilikte filan filan.

Fakat çevirileri APOSTILLE yaptırmadan önce Notere onaylatmamız gerekiyor. Çünkü resmi makamlar noterde onaylatılmamış çevirileri kabul etmiyorlar.

Kısacası Belgeleri çevirisini yaptırıyoruz -> Notere koşuyoruz noterde onaylatıyoruz -> ordan Apostille yaptırıyoruz.

2.ADIM (VİZE)
    Vize için üniversiteden gelecek olan davetiye şart. Davetiyemizle birlikte apostile yaptırdığımız belgeleri ve vize ücretinin ödendiğine dair dekontu Ukrayna konsolosluğuna götürüyoruz. Eğer İstanbul veya Ankara'da yaşamıyorsak. En iyisi bir seyehat veya vize acentasıyla anlaşmak. Ben 125 TL gibi bir ücrete anlaşmıştım. Veya istanbul veya ankarada oturan bi yakınınıza vekalet vererek vize alım şeklide olabilir. İzmir'de oturuyorum istanbula git gel sadece otobüs parası 90 lira tutuyor vize ücreti 35 dolar civarı birşey birde 3 günde veriliyor öğrenci vizesi, istanbulda kalk yat masrafları 200-300e kadar çıkıyor.

Ukrayna vizesi alınacak en kolay vizelerden biri diyebilirim. Belgelerinizi veriyorsunuz vizeyi 3 günde basıyorlar =) Mülakat neyi yok =)

3.ADIM (UKRAYNA'YA GİDİŞ)
    Ukrayna'ya giriş yapmak için 2 yol var.
    a)Hava: Türk Hava Yolları ve Aerosvit Airlines (Ukrayna Hava Yolları) her gün Ukraynaya seferleri oluyor. Haliyle Aerosvit hava yolları THY'ye göre daha ucuz.
    Önemli!!! Ukrayna'ya giriş yaparken dönüş biletinizin bulunması gerekiyor (1 yıllık açık) buna dikkat edin lütfen.

b) Deniz: Odessa şehrine İstanbuldan ve Samsundan feribot ile gitmek mümkün biletler 100$ civarı olması gerekiyor. Fakat Ülkenin kuzeyinde okuyacaklar için iyi bir seçim değil çünkü ordan tekrar trenle 15 saat yol çekmek biraz zor olacaktır haliyle =)

Ukrayna gümrükten geçiş: Çok kişiden duydum gümrük polisleri sudan bahaneler bulup rüşvet istediklerini. Özelliklede öğrencilerden. Hatta ülkeye sokmadılarını filan ama ben 2 dafa giriş yaptım Ukrayna'ya birincisi Özel Ziyaret vizesiyle, ikincisi ise Öğrenci vizesiyle. Evraklarım tamdı hiçbir sorunla karşılaşmadım. İki defada girişimi Kiev'den gerçekleştirdim belki diğer şehirlere giriş yaparken bir problem oluyordur ama ben yaşamadım. Öğrenci vizesiyle giriş yaparken bir gerginlik oldu tabi ama oda memur abi ve ablalarla birbirimizi anlayamadığımızdan dolayı sanırsam =)

Giriş yapmak için veznenin önüne geldim. Rusça bilip bilmediğimi sordu. İngilizce lütfen diye cevap verdim. Ukrayna'ya ilk defa mı giriyorsunuz dedi. Hayır daha önce özel ziyaret vizesiyle geldiğimi belirttim. Gel benimle dedi. Beni arka taraflarda bir yere götürdü. Buraya otur bekle dedi. Aha dedim olmadı galiba filan =) bende bir sinir bir stress. Bi bayan memur geldi yanıma rusça birşeyler söylemeye başladı. İngilizce lütfen dedim. Rusça devam etti. İngilizce anlayıp anlamadığını sordum, anladığını söyledi ama rusça konuşmaya devam etti =) Herneyse odur budur filan sonunda azcık rusça azcık ingilizce ile belgelerimi istediğini anladım =) Belgeleri verdim sevmedi yüzünü buruşturdu. O kadar rusça konuşmasından İnvitation Letter kelimelerini anladım ve davetiye mektubumu verdim. 10-15 dakika beni beklettikten sonra geldi Foto dedi. anlamadığımı ilettim. Foto foto... çıkardım bitane vesikalık verdim. Güldü ofisine geri gitti =) sonra tekrar gelip davetiye mektubumu bana verip gümrüğü işaret edip rusça bişiler söyledi =) Vezneye vardığımda ofis yüzüme bikere baktı pasaporta baktı damgayı bastı geç dedi =)

O yüzden benim ingilizce 10 numara derdimi anlatırım filan derseniz aldanırsınız. Genelde derdinizi anlatıyorsunuz onlarda anlıyor ama ingilizce cevap alamıyorsunuz pek =)

Gümrükten geçtiniz bavulunuzu aldınız... Şimdi n'olcak? Eğer sizi karşılamaya gelen biri varsa hiçbir problem yok. Fakat tek başınaysanız ve rusçada bilmiyorsanız işiniz biraz zor. Taksi allahın emri =)) İşte macera burda başlıyor =) Burda taksilerde taksimetre yok. Taksiye binmeden önce pazarlık yapıyorsunuz. Taksiciyle anlaşamadığınız için sizden 100$ bile isteyebilirler =)) ki taş çatlasın gideceğiniz yer 20$ dan fazla değildir =)

4.ADIM (Üniversiteye Kayıt ve Yerleşme)
    Üniversitelerin ücretleri şehir şehir değişiyor. Odessa ve diğer güney şehirlerde öğrenim görmek çok daha ucuz. Ama tüm dünyanın tanıdığı Taras Shevchenko ve diğer üniversitelerin ücretleri 6000$ Civarı. Benim okuduğum üniversitede rusça hazırlık 1500 dolar. Ben Gıda Teknolojileri Üniversitesinde hazırlık okuyorum. Daha sonra burda veya başka bir üniversitede Master'ıma devam edicem =).

Üniversiteye geliyorsunuz. Kayıt parasını ödüyorsunuz. Öğrenci sigortası için para ödüyorsunuz. Yurdun parasını ödüyorsunuz. Sonra sizi yurda yolluyorlar. Yurdunuza yerleşiyorsunuz bla bla...

Amma benim gibi yok efenim ben yurtta kalmam ben ev tutacam diyorsanız biraz karışık. Diğer şehirlerde ucuz olmasına rağmen Kiev'de evler çok pahalı. Bunun için illaki ev arkadaşlarına ihtiyacınız var. Diyelim ki şaaak geldiğiniz gibi ev arkadaşı buldunuz. Burdaki bir öğrencinin karşılayabileceği evler genelde eski Sovyetlerden kalma tek tip 2 veya 1 odalı ve bazıları Crossing-room şekli (Yani evde koridor yok bir odadan diğerine geçiliyor) En dipteki odayı kapan yaşadı =)

Ev hayatı güzel tabi. Yurt gibi değil, parti cümbür şamata gidiyor. Yurdunda mutlaka güzel yanları vardır. Çünkü burda yurtlar karışık öyle kız erkek ayrımı yok.

Eğer evde kalırsanız ev sahibinin sizi o evde kiracı olduğunuza dair ikamet göstermesi gerekecek. Yoksa oturum izni alamazsınız ve 15 Kasımdan sonra illegal durumuna düşersiniz.

UKRAYNADAN İZLENİMLER?
    Şimdi yazacaklarım benim izlenimlerim. Ben Kiev'deyim 1.5 aydır farklı şehirlerde durum nasıl pek anlamam bilmem. Kiev gayet büyük ve çok kalabalık bir şehir. Merkezi yerlerin görünümü çok zengin. Ama yine de Türkiye'ye göre ucuz. İlk önce ulaşım acayip ucuz. Dolmuş ve Metro ücreti 2 Hrivna yaklaşık 40 Kuruşa denk geliyor. Otobüs ve tramvay ücretleri 1.5 hrivna 30 kuruş civarı. Bazen hakkatten içki sudan ucuz =))) Mesela büfeden su alcaksınız 5.5 hrivna, bira alcaksınız 5 hrivna =)) Yemek durumlarıda aynen öyle meyve filan ucuz diyemem fakat tavuk ve sığır etinin fiyatlarına inanamazsınız =) Sığır etinin kilosu 10 liraya filan denk geliyor =))

Burda herkez sürekli içiyor konumunda. Oturup birşeyler içilecek her kafede, restauranda, McDonalds'ta bile bira satılıyor. İlk gördüğümde çok acayip gelmişti bana ama ofisten çıkmış orta yaşlarında iyi giyimli bir bayan metro veya dolmuş beklerken elinde birasını rahat rahat yudumlayabiliyor. Tabi bunun yanında rezillikte var içki yüzünden.. Elinde bira yerlerde yuvarlananlar, duvara yaslanmış bi şekilde sızanlar, normal bir caddede duvarın veya ağacın dibine işeyenleride görmek pek tabi olağan şeyler =)

Ukraynalılar kendilerine rus denilince kızıyorlar. Fakat her birey anadili gibi Rusçayı biliyor. Fakat bazıları konuşurken Ukraynaca bazıları Rusça konuşuyor. Gençler arasında Rusça konuşmak karizmatik olay gibi bişe. Öyle Rusça Ukraynaca dediğime bakmayın Türkçe ile Azericeden daha az fark varmış =) Bana söyleyenlerin yalancısıyım =)

Gelelim çoğu ukraynalının türkler üzerindeki görüşlerine; Türkleri dark age'te hala kadınları hapsettiğimiz, suç işleyenin kafasının kesildiği, Kadınların çarşaf giydiği ve okula gönderilmediği, hergün teröristlerin bir yeri havaya uçurduğu bir ülkede yaşadığımızı düşünen kişi sayısı az değil. Fakat Türkiye'ye turist potansiyelide az değil. Gördüğüm 10 kişiden 4ü türkiyeye gelmiş durumda ve türkiye'ye hayranlar. Tabi Türkiyeyi Antalya, İstanbul ve Marmaris olarak biliyorlar ama olsun Türkiye'ye turist olarak gelenlerden hiç şu ana kadar salak bi soru duymadım ama Ukraynalılar'dan duyduğum bir kaç örnekler.

-Sizin Tanrınız kim? (Bazen Zeus diyorum inanıyorlar )
    -Develer için ayrı yollar var mı? (Camel Sigarsı yüzünden düşülen duruma bak )
    -Dinin yasaklıyor diye mi şarap içmiyorsun? (La sevmiyorum işte şarap sevmiyorum bira ver vodka ver ne şarabı)
    -Türkiye'ye geldiğimizde bizde mi başımızı kapatmak zorundayız? (Firt Lady'miz Sağolsun)
    -Türkiye'de hala açık olan harem var mı? (Burda genel ev mi kastetti yoksa haremi böyle genel ev gibi bişe mi zannediyor hala anlamadım )

YA KIZLAR?

Yiğidi öldür, hakkını yeme demişler. Forumda bulunan kız arkadaşlar alınmasın ama Ukrayna kızları hakikatten güzeller. Ben doğma büyüme İzmirliyim. Benim için öyle çoooook aşırı bir fark yok ama sarışın renkli gözlü hatunlar tercihiniz ise aha burası cennet sizin için =) Örnek vermek gerekirse; 1 hafta önce metroda gidiyorum burda metroda oturma yerleri 2 li arka arkaya değil sırtınız metronun cam tarafına, ayaklarınız içe doğru oturuyorsunuz inşallah anladınız demek istediğimi. Bir oturakta yan yana 6 kişi oturabiliyor. Karşımdaki oturaklarda yanyana oturmuş 6 tane kız 6sıda sarışın 6sıda mavi gözlü içlerindeki en çirkini normal güzellikte. Kendi kendime gülmeye başladım acaba böyle bi durum Türkiye'de olur mu diye =)

Eğer sarışınsanız pek şansınız yok. Ama hafif esmerseniz bide rusçada hafif aksan sizden tatlısı yok =))

BUNUN DIŞINDA
    Bunun dışında pek birşey yok. Aklıma gelmeyen birşey olabilir kafanıza takılan birşey olabilir. Sorun gördükçe cevaplarım. Büyük gerçek: Burda Yoğurt ve Kuzu eti YOK =))) Vardır mutlaka ama aramak lazım ben Kievin birçok büyük süpermarketinde bulundum ama hala yoğurt göremedim =)

Tüm Hakları Bana yani FuBaR'a aittir. Her ne kadar kopyalanıp yapıştırılması yasaktır desemde biliyorum kopyalanıp yapıştırılacak =)) O yüzden ne yaparsanız yapın =) En azından alıntıdır: Fubar yazın :P Neyse....
    I'll be there and then one day I'm gonna say "I was there too".

Üstad
    Tecrübe Puanı
    20

Thanks Fubar, ellerine saglik.

P.S

ukraynaca ile rusca arasinda fark turkce ile azericeden daha fazla
    Şirket Seçim Yönergesi
    VİZE BİTİŞ TARİHİ VE MAKSİMUM KALMA SÜRESİ

BİZİM GÜCÜMÜZ YALNIZ KARDEŞİMİZİ YENMEYE YETİYOR!!! AZERBAYCAN 1 - 0 TÜRKİYE

Forum Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Süper bir yazı olmuş fubar.Bende ukrayna da yüksek lisans ya da MBA tarzı bişey düşünüyordum mezun olduktan sonra.Bir çok konu hakkında bilgi vermişsin.Emeğine sağlık
    ""Let the game begin""

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

guzel yazi tesekkurler .benım hıc ruscam yok ya da ukraynaca ..simdi ukraynada yuksek lisans yapmak istesem nasil olacak orada mi ogretiyolar ruscayi ? 1 yil hazirlik toplam 3 yil mi okumam gerkir ?
    "20 years from now, you will be more disappointed, by the things you didnt do, than by the ones you did. so explore, dream, discover...'' Mark Twain

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    15

cok guzel anlatmmissin valla bir nefeste okudum canim cekti
    SEHIRLER HAKKINDA DETAYLI BILGI ICIN TIKLA
    http://www.turkishwat.net/eyaletler-...nun-sehri.html

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı Roma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Thanks Fubar, ellerine saglik.

P.S

ukraynaca ile rusca arasinda fark turkce ile azericeden daha fazla
    Burda Kyiv-Mohyla üniversitesinde Türkçe Anabilim dalı okutmanı Azeri bir elemanla bana bi konuda yardım etmesi için baya bi sohbet etmiştik o söylemişti türkçe ile azerice arasındaki fark daha az diye ama ben anlamam etmem =) ne Azerice biliyorum ne Rusça ne Ukraynaca =) onun yalancısıyım. Hata ettiysem affola

Alıntı sucre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    guzel yazi tesekkurler .benım hıc ruscam yok ya da ukraynaca ..simdi ukraynada yuksek lisans yapmak istesem nasil olacak orada mi ogretiyolar ruscayi ? 1 yil hazirlik toplam 3 yil mi okumam gerkir ?
    Evet hazırlıkla birlikte 3 yıl oluyor. Benimde rusçam yok ama öğrenmeye çalışıorm işte =)
    Burda teoride 3 dilde yüksek lisans var;
    -Ukraynaca
    -Rusça
    -İngilizce

Eğer İngilizce yüksek lisans sınıfı açılırsa (duyduklarıma göre açılması nadirmiş. ingilizce öğretim verebilecek okutman sayılıymış falan filan) ingilizcende yeterli ise rusça ukraynacaya gerek yok.

Ama burda yabancı öğrencilerin çoğu rusçayı tercih ediyor sebebi ise Rusçanın daha international olması. Slav kökenli ülkelerde ve bazı Türkmen ülkelerinde insanlar rusça anlayabiliyor. Ama Ukraynaca anlayamıyor.

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Cok guzel hazirlamissin Alican eline saglik bircok kisiye isik tutacak bir yazi.
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Mükemmel Paylaşım En kısa zamanda yanındayım alican

Bu yüzden ukraynada bulunan bir arkadaşınız devreye giriyor ve sizin yerinize davetiye alıyor.
    Arkadaşı da öyle uzaklarda aramaya gerek yok bence... Biraz araştıralım bakalım..

Forum Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Aslında bir de sorum var.Ukrayna'da master yaptıktan sonra Türkiye'de göreceği değer nedir?İşe başvururken sizce patronlar Ukrayna'da master yapmış olmayı iyi bir şekilde dikkate alır mı?Yoksa eğitim ücreti pahalı olsa da amerika'da yapılmış bir master ya da MBA daha mı yararlı olur iş bulurken?Bu konudaki düşüncelerinizi paylaşıranız sevinirim.
    ""Let the game begin""

Üstad
    Tecrübe Puanı
    20

Avusturya veya Iscev'te master yapmak daha iyi bence.
    Şirket Seçim Yönergesi
    VİZE BİTİŞ TARİHİ VE MAKSİMUM KALMA SÜRESİ

BİZİM GÜCÜMÜZ YALNIZ KARDEŞİMİZİ YENMEYE YETİYOR!!! AZERBAYCAN 1 - 0 TÜRKİYE

Forum Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Dil açısından gerçek çok iyi olur ukraynada master.Sanırım yarı yarıya ucuz amerikada yapılan masterla kıyaslanırsa.Ben 2. sınıf ing işletme öğrencisiyim.Daha şimdiden bir MBA programı düşnüyorum.Açıkçası daha farklı ülkelerde master yapmak dediğin gibi dil açısından oldukça önemli.Tavsiyelerin ve yazılar için çok teşekkür ederim.
    ""Let the game begin""

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı fubar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle herkeze merhaba!

Uzun zamandır siteye yazamıyordum. Umarım WAT2010 hepiniz için güzel geçmiştir.

Biliyorum ki bu seneki wat macerasından sonra çoğu arkadaş üniversitedeki son senelerine girdiler ve "Ulan okulda bitiyor N'apacaz?" modundalar =) Biliyorum ki bazılarımız öğrenim hayatına devam etmek ve bunu yurtdışında yapmak istiyor. Ek olarak son 4 sene boyunca yurtdışında öğrenime devam etmek için burs alacak kadar iyi bir öğrenci olunulmadı ve bütçe sıkıntılı.

Evet, özet olarak geçen seneki durumumu size bildirdim =) Sizde bu durumdaysanız, benim cevabımı söylüyorum UKRAYNA =)

UKRAYNA NE OLA Kİ?
    Ukrayna; Türkiye'nin kuzeyinde, Karadeniz'e sahili olan, ülkenin batısında genelde ukraynaca doğusunda rusça konuşulan, doğu slav ırkı insanlarının yaşadığı sovyetlerden kopma bir ülkedir. (Ukrayna hakkında diğer tarihi, coğrafi, fiziki bilimum kimyevi bilgileri google amcaya danışarak bulabilirsiniz)

PEKİ UKRAYNA'NIN OLAYI NEDİR?
    Daha öncede bahsettiğim gibi ucuzluk... Ukrayna'da üniversiteler çok ucuz ve buna Master, Doktora filanda girmekte. Ayrıyetten yaşamda Türkiye'ye göre çok ucuz. Bunun dışında Avusturya'da üniversite harçları çooook ucuz 750 euro filan ama Türkiyede herhangi bir üniversitede Master veya Üniversiteyi kazandığınıza dair bir belge istiyorlar bunun dışında vize almak biraz zor. Yok bi avusturya bankasında 4000 euro bulunması gerekiyor felan felan o yüzden şu anda sadece Ukrayna'yı anlatıyorum....

TAMAM BEN İKNA OLDUM HADİ GİDELİM
    Ülkeler arası bir olay olduğu için illaki bir şirkete veya ukraynada bulunan bir tanıdığa ihtiyacınız olacak. Benim önerim şirketlere başvurmayın çünkü şirket size üniversiteden davetiye almak ve dökümanlarınızın çevirilerini yapmak için bir dolu para istiyor. Çevirileri tercüme ofislerinde sizde yaptırabileceğiniz için tek ihtiyacınız Üniversiteden davetiye almak oluyor. Ama üniversiteden davetiyede telefonla alınmıyor =) Bu yüzden ukraynada bulunan bir arkadaşınız devreye giriyor ve sizin yerinize davetiye alıyor. Eğer arkadaşınız yoksa internette dolaşın araştırın bu işi şirketlerden çok çok çok ucuza yapan türk öğrenciler var.

Şirketin bir artısı var; rahat oluyorsunuz siz sadece belgeleri şirkete veriyorsunuz onlar her işlemle ilgileniyorlar çeviridir vizedir havalimanında karşılama bla bla bla. Yok ben şirketle alakam olmaz benim o kadar param yok ben heycan arıyorum diyenler bu yazı tam size göre =))

1. ADIM (HAZIRLIK)
    Kararınızı verdiniz. Ukraynada size davetiye alacak bir arkadaş buldunuz. Sıra geldi evraklara:
    Davetiyeyi alması için arkadaşınıza göndereceğiniz belgeler,
    -Üniversite diplomanızın Ukraynaca veya Rusça çevirisi
    -Transkriptinizin Ukraynaca veya Rusça çevirisi
    -Pasaportunuzun fotokopisi
    -Davetiye ücreti (Üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte 50$ geçmez)

Bu sırada vize almak için ve sınırı geçmek için hazırlayacağınız diğer belgeler
    -Tekrardan diplomanız ve çevirisi
    -Tekrardan Transkript ve çevirisi
    -Sağlık Raporu ve çevirisi (Tam teşekküllü hastaneden alınacak)
    -AIDS testi ve çevirisi
    -Doğum Belgesi Formul-A ve çevirisi
    -Seyehat Sigortası (Bence pek önemli değil ama yinede alınabilir )

Eveeet sıra geldi bu yaptırdığımız çevirileri uluslararası geçerliliklerini yapmaya. Bu nasıl oluyor? Tabiki APOSTILLE ile. Apostille nerde yapılır kaymakamlıklarda, valilikte filan filan.

Fakat çevirileri APOSTILLE yaptırmadan önce Notere onaylatmamız gerekiyor. Çünkü resmi makamlar noterde onaylatılmamış çevirileri kabul etmiyorlar.

Kısacası Belgeleri çevirisini yaptırıyoruz -> Notere koşuyoruz noterde onaylatıyoruz -> ordan Apostille yaptırıyoruz.

2.ADIM (VİZE)
    Vize için üniversiteden gelecek olan davetiye şart. Davetiyemizle birlikte apostile yaptırdığımız belgeleri ve vize ücretinin ödendiğine dair dekontu Ukrayna konsolosluğuna götürüyoruz. Eğer İstanbul veya Ankara'da yaşamıyorsak. En iyisi bir seyehat veya vize acentasıyla anlaşmak. Ben 125 TL gibi bir ücrete anlaşmıştım. Veya istanbul veya ankarada oturan bi yakınınıza vekalet vererek vize alım şeklide olabilir. İzmir'de oturuyorum istanbula git gel sadece otobüs parası 90 lira tutuyor vize ücreti 35 dolar civarı birşey birde 3 günde veriliyor öğrenci vizesi, istanbulda kalk yat masrafları 200-300e kadar çıkıyor.

Ukrayna vizesi alınacak en kolay vizelerden biri diyebilirim. Belgelerinizi veriyorsunuz vizeyi 3 günde basıyorlar =) Mülakat neyi yok =)

3.ADIM (UKRAYNA'YA GİDİŞ)
    Ukrayna'ya giriş yapmak için 2 yol var.
    a)Hava: Türk Hava Yolları ve Aerosvit Airlines (Ukrayna Hava Yolları) her gün Ukraynaya seferleri oluyor. Haliyle Aerosvit hava yolları THY'ye göre daha ucuz.
    Önemli!!! Ukrayna'ya giriş yaparken dönüş biletinizin bulunması gerekiyor (1 yıllık açık) buna dikkat edin lütfen.

b) Deniz: Odessa şehrine İstanbuldan ve Samsundan feribot ile gitmek mümkün biletler 100$ civarı olması gerekiyor. Fakat Ülkenin kuzeyinde okuyacaklar için iyi bir seçim değil çünkü ordan tekrar trenle 15 saat yol çekmek biraz zor olacaktır haliyle =)

Ukrayna gümrükten geçiş: Çok kişiden duydum gümrük polisleri sudan bahaneler bulup rüşvet istediklerini. Özelliklede öğrencilerden. Hatta ülkeye sokmadılarını filan ama ben 2 dafa giriş yaptım Ukrayna'ya birincisi Özel Ziyaret vizesiyle, ikincisi ise Öğrenci vizesiyle. Evraklarım tamdı hiçbir sorunla karşılaşmadım. İki defada girişimi Kiev'den gerçekleştirdim belki diğer şehirlere giriş yaparken bir problem oluyordur ama ben yaşamadım. Öğrenci vizesiyle giriş yaparken bir gerginlik oldu tabi ama oda memur abi ve ablalarla birbirimizi anlayamadığımızdan dolayı sanırsam =)

Giriş yapmak için veznenin önüne geldim. Rusça bilip bilmediğimi sordu. İngilizce lütfen diye cevap verdim. Ukrayna'ya ilk defa mı giriyorsunuz dedi. Hayır daha önce özel ziyaret vizesiyle geldiğimi belirttim. Gel benimle dedi. Beni arka taraflarda bir yere götürdü. Buraya otur bekle dedi. Aha dedim olmadı galiba filan =) bende bir sinir bir stress. Bi bayan memur geldi yanıma rusça birşeyler söylemeye başladı. İngilizce lütfen dedim. Rusça devam etti. İngilizce anlayıp anlamadığını sordum, anladığını söyledi ama rusça konuşmaya devam etti =) Herneyse odur budur filan sonunda azcık rusça azcık ingilizce ile belgelerimi istediğini anladım =) Belgeleri verdim sevmedi yüzünü buruşturdu. O kadar rusça konuşmasından İnvitation Letter kelimelerini anladım ve davetiye mektubumu verdim. 10-15 dakika beni beklettikten sonra geldi Foto dedi. anlamadığımı ilettim. Foto foto... çıkardım bitane vesikalık verdim. Güldü ofisine geri gitti =) sonra tekrar gelip davetiye mektubumu bana verip gümrüğü işaret edip rusça bişiler söyledi =) Vezneye vardığımda ofis yüzüme bikere baktı pasaporta baktı damgayı bastı geç dedi =)

O yüzden benim ingilizce 10 numara derdimi anlatırım filan derseniz aldanırsınız. Genelde derdinizi anlatıyorsunuz onlarda anlıyor ama ingilizce cevap alamıyorsunuz pek =)

Gümrükten geçtiniz bavulunuzu aldınız... Şimdi n'olcak? Eğer sizi karşılamaya gelen biri varsa hiçbir problem yok. Fakat tek başınaysanız ve rusçada bilmiyorsanız işiniz biraz zor. Taksi allahın emri =)) İşte macera burda başlıyor =) Burda taksilerde taksimetre yok. Taksiye binmeden önce pazarlık yapıyorsunuz. Taksiciyle anlaşamadığınız için sizden 100$ bile isteyebilirler =)) ki taş çatlasın gideceğiniz yer 20$ dan fazla değildir =)

4.ADIM (Üniversiteye Kayıt ve Yerleşme)
    Üniversitelerin ücretleri şehir şehir değişiyor. Odessa ve diğer güney şehirlerde öğrenim görmek çok daha ucuz. Ama tüm dünyanın tanıdığı Taras Shevchenko ve diğer üniversitelerin ücretleri 6000$ Civarı. Benim okuduğum üniversitede rusça hazırlık 1500 dolar. Ben Gıda Teknolojileri Üniversitesinde hazırlık okuyorum. Daha sonra burda veya başka bir üniversitede Master'ıma devam edicem =).

Üniversiteye geliyorsunuz. Kayıt parasını ödüyorsunuz. Öğrenci sigortası için para ödüyorsunuz. Yurdun parasını ödüyorsunuz. Sonra sizi yurda yolluyorlar. Yurdunuza yerleşiyorsunuz bla bla...

Amma benim gibi yok efenim ben yurtta kalmam ben ev tutacam diyorsanız biraz karışık. Diğer şehirlerde ucuz olmasına rağmen Kiev'de evler çok pahalı. Bunun için illaki ev arkadaşlarına ihtiyacınız var. Diyelim ki şaaak geldiğiniz gibi ev arkadaşı buldunuz. Burdaki bir öğrencinin karşılayabileceği evler genelde eski Sovyetlerden kalma tek tip 2 veya 1 odalı ve bazıları Crossing-room şekli (Yani evde koridor yok bir odadan diğerine geçiliyor) En dipteki odayı kapan yaşadı =)

Ev hayatı güzel tabi. Yurt gibi değil, parti cümbür şamata gidiyor. Yurdunda mutlaka güzel yanları vardır. Çünkü burda yurtlar karışık öyle kız erkek ayrımı yok.

Eğer evde kalırsanız ev sahibinin sizi o evde kiracı olduğunuza dair ikamet göstermesi gerekecek. Yoksa oturum izni alamazsınız ve 15 Kasımdan sonra illegal durumuna düşersiniz.

UKRAYNADAN İZLENİMLER?
    Şimdi yazacaklarım benim izlenimlerim. Ben Kiev'deyim 1.5 aydır farklı şehirlerde durum nasıl pek anlamam bilmem. Kiev gayet büyük ve çok kalabalık bir şehir. Merkezi yerlerin görünümü çok zengin. Ama yine de Türkiye'ye göre ucuz. İlk önce ulaşım acayip ucuz. Dolmuş ve Metro ücreti 2 Hrivna yaklaşık 40 Kuruşa denk geliyor. Otobüs ve tramvay ücretleri 1.5 hrivna 30 kuruş civarı. Bazen hakkatten içki sudan ucuz =))) Mesela büfeden su alcaksınız 5.5 hrivna, bira alcaksınız 5 hrivna =)) Yemek durumlarıda aynen öyle meyve filan ucuz diyemem fakat tavuk ve sığır etinin fiyatlarına inanamazsınız =) Sığır etinin kilosu 10 liraya filan denk geliyor =))

Burda herkez sürekli içiyor konumunda. Oturup birşeyler içilecek her kafede, restauranda, McDonalds'ta bile bira satılıyor. İlk gördüğümde çok acayip gelmişti bana ama ofisten çıkmış orta yaşlarında iyi giyimli bir bayan metro veya dolmuş beklerken elinde birasını rahat rahat yudumlayabiliyor. Tabi bunun yanında rezillikte var içki yüzünden.. Elinde bira yerlerde yuvarlananlar, duvara yaslanmış bi şekilde sızanlar, normal bir caddede duvarın veya ağacın dibine işeyenleride görmek pek tabi olağan şeyler =)

Ukraynalılar kendilerine rus denilince kızıyorlar. Fakat her birey anadili gibi Rusçayı biliyor. Fakat bazıları konuşurken Ukraynaca bazıları Rusça konuşuyor. Gençler arasında Rusça konuşmak karizmatik olay gibi bişe. Öyle Rusça Ukraynaca dediğime bakmayın Türkçe ile Azericeden daha az fark varmış =) Bana söyleyenlerin yalancısıyım =)

Gelelim çoğu ukraynalının türkler üzerindeki görüşlerine; Türkleri dark age'te hala kadınları hapsettiğimiz, suç işleyenin kafasının kesildiği, Kadınların çarşaf giydiği ve okula gönderilmediği, hergün teröristlerin bir yeri havaya uçurduğu bir ülkede yaşadığımızı düşünen kişi sayısı az değil. Fakat Türkiye'ye turist potansiyelide az değil. Gördüğüm 10 kişiden 4ü türkiyeye gelmiş durumda ve türkiye'ye hayranlar. Tabi Türkiyeyi Antalya, İstanbul ve Marmaris olarak biliyorlar ama olsun Türkiye'ye turist olarak gelenlerden hiç şu ana kadar salak bi soru duymadım ama Ukraynalılar'dan duyduğum bir kaç örnekler.

-Sizin Tanrınız kim? (Bazen Zeus diyorum inanıyorlar )
    -Develer için ayrı yollar var mı? (Camel Sigarsı yüzünden düşülen duruma bak )
    -Dinin yasaklıyor diye mi şarap içmiyorsun? (La sevmiyorum işte şarap sevmiyorum bira ver vodka ver ne şarabı)
    -Türkiye'ye geldiğimizde bizde mi başımızı kapatmak zorundayız? (Firt Lady'miz Sağolsun)
    -Türkiye'de hala açık olan harem var mı? (Burda genel ev mi kastetti yoksa haremi böyle genel ev gibi bişe mi zannediyor hala anlamadım )

YA KIZLAR?

Yiğidi öldür, hakkını yeme demişler. Forumda bulunan kız arkadaşlar alınmasın ama Ukrayna kızları hakikatten güzeller. Ben doğma büyüme İzmirliyim. Benim için öyle çoooook aşırı bir fark yok ama sarışın renkli gözlü hatunlar tercihiniz ise aha burası cennet sizin için =) Örnek vermek gerekirse; 1 hafta önce metroda gidiyorum burda metroda oturma yerleri 2 li arka arkaya değil sırtınız metronun cam tarafına, ayaklarınız içe doğru oturuyorsunuz inşallah anladınız demek istediğimi. Bir oturakta yan yana 6 kişi oturabiliyor. Karşımdaki oturaklarda yanyana oturmuş 6 tane kız 6sıda sarışın 6sıda mavi gözlü içlerindeki en çirkini normal güzellikte. Kendi kendime gülmeye başladım acaba böyle bi durum Türkiye'de olur mu diye =)

Eğer sarışınsanız pek şansınız yok. Ama hafif esmerseniz bide rusçada hafif aksan sizden tatlısı yok =))

BUNUN DIŞINDA
    Bunun dışında pek birşey yok. Aklıma gelmeyen birşey olabilir kafanıza takılan birşey olabilir. Sorun gördükçe cevaplarım. Büyük gerçek: Burda Yoğurt ve Kuzu eti YOK =))) Vardır mutlaka ama aramak lazım ben Kievin birçok büyük süpermarketinde bulundum ama hala yoğurt göremedim =)

Tüm Hakları Bana yani FuBaR'a aittir. Her ne kadar kopyalanıp yapıştırılması yasaktır desemde biliyorum kopyalanıp yapıştırılacak =)) O yüzden ne yaparsanız yapın =) En azından alıntıdır: Fubar yazın :P Neyse....

Eline sağlık çok iyi olmus, özelliklede kızlarla ilgili kısımda çok haklısın..

Moldova, Amsterdam ve Romanya ile ilgili olarakta gelecek yaz hazırlayan olmazsa, ben bir yazı dizisi hazırlayacağım

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Kievden girdiysen sorun olmamış olabilir. Daha önce bir simferopol örneği yaşamıştım .Hatta Odesa'ya sık sık giden bir arkadaşım var. Daha bedava geçememiş Bu haftasonu bir Kharkov deneyimi yaşayacağız. Orada da durum aynıysa, Kiev'den giriş yapmak en mantıklısı 27 öğlen Kiev'deyim bu arada haberin olsun. Görüşürüz

Efsane Watçı cAv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    23

Üniversite bitiyor bu yıl..bitirince yapacak birşey de yok velet yaştayız henüz.. arayış icindeyim önce tekrar wat sene icnde de abd internship düşünüyorum..abd de ukraynalı ve ruslarla yaşadıgım deneyimlerden sonra orayada gitmek isterdimama biraz tuzlu gibi geldi..okurken calışabiliyor musn?

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı Fiorex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kievden girdiysen sorun olmamış olabilir. Daha önce bir simferopol örneği yaşamıştım .Hatta Odesa'ya sık sık giden bir arkadaşım var. Daha bedava geçememiş Bu haftasonu bir Kharkov deneyimi yaşayacağız. Orada da durum aynıysa, Kiev'den giriş yapmak en mantıklısı 27 öğlen Kiev'deyim bu arada haberin olsun. Görüşürüz
    Evet çoğu kişi kievden giriş yaptığıma bağlıyor.. Bende çok duydum illa rüşvet verecen diyorlar =))) Bu arada 27 sinde bekliorm. Ukraynaya girer girmez ara ona göre görüşelim. Kalcak yer ayarlayalım. Mümkünse sizi karşılayım.

Alıntı cAv Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üniversite bitiyor bu yıl..bitirince yapacak birşey de yok velet yaştayız henüz.. arayış icindeyim önce tekrar wat sene icnde de abd internship düşünüyorum..abd de ukraynalı ve ruslarla yaşadıgım deneyimlerden sonra orayada gitmek isterdimama biraz tuzlu gibi geldi..okurken calışabiliyor musn?
    Birkere öğrencinin yasal olarak çalışması yasak. Okurken çalışma imkanı düşük biraz girişken olmak gerekiyor tabi. bide rusça bilinmediği için öle işe girmek zor. Ama ben bi şirket buldum amerikalılara internet üzerinden akademik tez hazırlayıp filan satıorlar. Help deski ukraynada şirketin amerikalılar arıyor sen ödemede websitenin kullanımında yardım ediyorsun felan. İnterview'a gittim. Herşey okey dediler ama Muhasebecileriyle konuşması gerekiyormuş. Kayıt altında olmadan bana maaş ödeyebilmeleri için. Eğer muhasebeci okey verirse sanırsam çalışacağım. Ama düşük bi şans tabi... Genelde burda rusçayı bilen öğrenciler cafelerde filan çalışıor.. Ama belirtmek isterim... Maaşlar TR'den daha düşük.....

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Kharkov'dan girişte de rüşveti verdik sayın memurlara Yani Kiev dışında beleş geçme ihtimaliniz yok gibi bir şey Bu arada Fubar'a ilgi ve alakasından dolayı bir kez daha teşekkür edeyim. Kendisi yeterince yardımcı oldu bize. Master olayında akademik anlamda size ne katar bilmem ama böyle uygun fiyatlara hem master yapma, hem dil öğrenme imkanını bir arada bulamazsınız diye düşünüyorum.

Uploaded with ImageShack.us

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Merhaba Fubar..
    Verdigin bilgiler icin cok tesekkur ederim..bende seninle ayni durumu yasiyorum su an icin..ve bir karar verme asamasindayim ukraynada yuksek lisans yapmak iicin verdigin bilgiler gercekten cok yararli oldu benim icin..Sanirim gittiginden beri biraz zaman gecti su anda memnun musn orada?

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

yazınızı okudum ve çok faydalandım. benim gibi bu yazıdan faydalanmak isteyen arkadaşlara bir tavsiyem olacak. sakın global group şirketiyle işlemlerinizi yaptırmayın. beni aylarca oyaladılar. sonuçta da hiç bir işlemimi yapmadılar. onlara ödediğim paramı da geri iade etmediler.

zaten ukrayna gibi bir ülke için aracı şirkete ihtiyacınız olmayacak.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Bu rüşvet kaç tl civarı oluyor? Kazıklanmayalım Yani tutup çok az veririz laf yaparlar çok fazla veririz olan cebimize olur

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı freepixel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu rüşvet kaç tl civarı oluyor? Kazıklanmayalım Yani tutup çok az veririz laf yaparlar çok fazla veririz olan cebimize olur

fiorex her zaman 30$ veriyor ama benim arkadaş yanında bozuk olmadığı için 100$ vermek zorunda kalmış para üstü vermiyorlar anlayacağın

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

cok yararli bilgi olmus saol, ama arkadasim hic mi psikoloji dalinda master olmaz ya kac saattir ariyorum bi program bulamadim, birde bi kac sirket ismi verebilirmisin bu ukrayna master programi bulabilecek
    LIVE IS LIFE

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

fiorex her zaman 30$ veriyor ama benim arkadaş yanında bozuk olmadığı için 100$ vermek zorunda kalmış para üstü vermiyorlar anlayacağın
    Demek ki yanımızda bozuk para mutlaka bulunduralım Bir de Rusça bilmek Ukrayna'da insanlarla yeterince anlaşmak için yeterli mi?

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Ne kadar ilgiçtir ki yine tam 30 dolar verdim

Forum Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

İçeri mi almıyorlar yoksa para için bekliyorlar mı?
    ""Let the game begin""

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Ben şu an lise 4 öğrencisiyim ukrayna ya üniversite için gitmek istiyorum bu sene sonunda yani bu eylülde. Ukrayna'ya gitmem için ordaki okuluma başvuracak kimseyi tanımıyorum orda ve danışmanlıklara da o kadar para kaptırmak istemiyorum. Ukrayna'da yaşayan ve belli bir ücret karşılığında yardımcı olabilecek arkadaşlar lütfen bana ulaşsın

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Herkese Selamlar,

6.5 yıl olmuş bu konuyu başlatalı ve yazıyı yazalı... Hayat çok ilginç... Sırf bu yazıyı hatırladığım için geri döndüm bu siteye ve birkaç bir şey paylaşmak istedim...

Bu yazıyı yazmam bana hayatta ne kapılar açtı, şimdi ben bile inanmakta zorluk çekiyorum.

Bu yazıyı yazdıktan 2 ay sonra bana bu forumdan bir arkadaş ulaştı (sırf bana ulaşmak için foruma üye olmuş ) Bu arkadaş Ukrayna'ya gelmek istediğini söyledi... Bana daha detaylı sorular sordu vs. 2. sayfada bir yerde o soru soran arkadaş (yolgezer nickli ) Aralık 2010 sonu gibi bu arkadaş Ukrayna'ya geldi.. O aralar ben de ev arkadaşı bakıyordum ve benim eve çıktı... Ev arkadaşı olduk. Sonra çok yakın arkadaş olduk. Daha sonra Yolgezer Varşova'ya mastera gitti. Ben Ukrayna'da 1 sene daha kalıp eğitimi tamamladım ve Askerlik filan derken Yıl 2013 oldu... Yolgezer bu arada Budapeşte'de iş buldu ve oraya gitti... Ben de askerden yeni dönmüşüm iş bakıyorum falan filan derken Budapeşte'de kurumsal bir şirkette Yolgezer'in vasıtası ve referansı ile işe girdim. Ve Budapeşte'de şu an nişanlı olduğum müstakbel eşimle tanıştım Burda yaklaşık 1 sene çalıştıktan sonra sırf yurtdışında kurumsal bir şirkette tecrübem var diye - doğduğum büyüdüğüm şehirde (izmir ) - aylık brütü 5 haneli olan bir iş teklifi aldım. Kabul ettim hemen tabii Şimdi izmirdeyim... zorluk çekmeden arabamı, evimi aldım ve de evleniyorum.

Bu yazıyı yazmasaydım yukarıdakilerin hiçbiri olmayacktı... ben yolgezer ile tanışmayacaktım ve böyle değerli bir arkadaşım olmayacaktı... Yolgezer benim varlığımdan bile haberi olmadığı için bana Budapeştedeki iş için referans olamayacaktı. Budapeşte'de bol partili, bol içmeli, bol gezmeli harika bir yıl geçiremiyecektim... Şimdi evleneceğim insanla tanışmamış olacaktım... Yurtdışında iş tecrübem olmadığı için şu an beni ekonomik olarak rahat ettiren, hem de doğuduğum büyüdüğüm şehirde, bir iş bulamayacaktım...

Hayat ilginç arkadaşlar... Yaptığınız ufak bir paylaşım, bir yazı sizi çok farklı yerlere götürebiliyor...

Fubar Out!

Kalın sağlıcakla...

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Yaptigimiz kucucuk seylerin aslinda hayatimizin yonlendirilmesinde cok buyuk bir etkiye sahip olabileceginin kaniti. Cok mutlu oldum adina Fubar. Hayatinin kalaninda ayni sekilde guzel gecmesi dilegiyle.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)