Sayfa 1 Toplam 11 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 314 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 2011 work and travel

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart 2011 work and travel

bu yil 2 kez gitmeyi dusunuyorum, sizce 2011 yili beklentiniz nedir?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

bende 2011 de gitmeyi planlıyorum inşallah güzel bi sezon olur..

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Academixle tmeyin:d

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

ozmandan uzak durun derım tercıh sızın yıne deç ıs secımını kesınlıkle kendınız yapın sırkete bırakmayın !! yoksa sırket hem ısınızı gec acıklycak ekımde kayıt yapmanıza ragmen mayıs gıbı acıklar bı de program ucretını verdıkten sonra acıklar taktık uygular elınde kalan dandık bı ısıde sıze verırçsonra degıstır dersenız oyalar sızı en sonunda da der sozlesmede sana 1 ıs bulacagımız yazıyordu onu da yaptık hıc soz hakkın yok bu ıse gıtmke zorundasın der gıdersınız ne ınglzce gelısır sehır dısında calıstgım ıcın bı de koy oldgu ıcın ne de para kazanabılırsınız 2çıs olmadgı ıcın evde bos bos oturursnuzçbu anlattıklarım benım yasadıklarımçsırketım de ozman ızmırdekı.ama farketmiyor hepsi istnbula bagli ana merkeze
    Konu sucre tarafından (18-09-2010 Saat 03:13 AM ) değiştirilmiştir.
    "20 years from now, you will be more disappointed, by the things you didnt do, than by the ones you did. so explore, dream, discover...'' Mark Twain

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Hep ayni sorunlar yasanir seneyede.O kadar anlatilanlar,bastan gecen olaylar kaile alinmaz.Baska ne olabilirki
    Peki.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

arkadaşlar izmirde okuorm bende çok büyük ihtimalle u. towers ile gitmeyi planlıyorum 2 senedir araştırıyorum kafama yatan şimdilik bu tabi sizdende bilgi alabilirsem ona göre plan yapabilirim.öncelikle benim planım program ücretini çıkarmak ve üstünede çok fazla olmasa bile birazcık para kazanmak.nasıl yerleri seçmeliyim küçük yerlerimi büyük yerlerimi?iş olarak nasıl işler seçmeliyim önerileriniz nelerdir?

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaslar hic nereye gidyim nerede calisiyim layina grmeyin yazilacak hersey geldginzde havada kalir cnku gercekten de kimsenin yapacak siyecek birseyi yok mukemmel sans isteyen birsey bu work and travel olayi..ben suan cok sansliyim istanbulda bile yasayamayacgm evde kaliyorum isim cok fena bir sekilde rahat ve parasi gayet iyi..ama kimseye tavsiye etmiyoum etmeyecegim..cnku isin ucunda kaybetmekte var ve emin olun hic bu riske girilcek bir bokta deil abd de work and travel..

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

ozmandan uzak durunda nasıl gıdersen gıt
    ya olduğun gibi görün yada gözüme görünme!!!

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Hee illa gidecekseniz de en ucuz sirketle gidin ne de olsa hepsi ayni isim yapmis diye birsey yok aldanmayin..Dusununce ozman in en iyisi olmasi gerekiyordu oradan anlayin:d

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

kesinlikle öyle yapacığım ama henüz soruma cvp gelmedi arkadaşlar cvplarınızı bekliorum?

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı eghn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kesinlikle öyle yapacığım ama henüz soruma cvp gelmedi arkadaşlar cvplarınızı bekliorum?
    ya turkıyeye donerken masraflarını cıkartıp ustune para koyup donme gıbı bısı dusunuyorsan ben hiç gitme derim yanı hersey burda dusundugun gibi gitmiyor orda mesela ben 1000 dolar parayla gıttım cebımde donerken 34 dolarla dondum bi foto makınesı bı de ıphone aldım okadar yok ben gezmem kendıme bısey de almam işe ev arası gıdıp gelırım dıyorsan gıt ama onun ıcınde degmez
    ya olduğun gibi görün yada gözüme görünme!!!

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

arkadaşlar izmirde okuorm bende çok büyük ihtimalle u. towers ile gitmeyi planlıyorum 2 senedir araştırıyorum kafama yatan şimdilik bu tabi sizdende bilgi alabilirsem ona göre plan yapabilirim.öncelikle benim planım program ücretini çıkarmak ve üstünede çok fazla olmasa bile birazcık para kazanmak.nasıl yerleri seçmeliyim küçük yerlerimi büyük yerlerimi?iş olarak nasıl işler seçmeliyim önerileriniz nelerdir?
    gecen sene ben de senin gibi dusunuyordum oncelikle wat i basrariyla tamamlamak icin iyi bir isin olmasi gerekiyor bunun icin de kesinlikle Mc donlads i secme ve buyuk bi yerleske sec bos gunlerinde 2.iste calisabilecek ve bulabilecek bi yer olsun en onemlisi isini sirkete birakma benim gibi. git kendin sec..
    "20 years from now, you will be more disappointed, by the things you didnt do, than by the ones you did. so explore, dream, discover...'' Mark Twain

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Her bir taraf sorumluluğunu bilirse program da sorunsuz geçer. Sorumluluklardan kasıt şudur:

Öğrencinin sorumluluğu:

- Programla ilgili gerekli evrakları geç kalmadan temin etmek
    - Programla ilgili toz pembe bir tablo çıkaran kesimlerden uzak durmak
    - Programı bitirdiğinde banka hesabında yüklü bir meblağ olamayacağını bilmek
    - İngilizce pratik yapmanın, daha iyi bir kazanç elde etmenin, programın mutlu bir şekilde sonlanmasının kendisine bağlı olduğunu bilmek.
    - Amerika'ya ayak basar basmaz her zorlukta firmasını veya sponsorunu aramamak.
    - Çalışacağı işin kurallarını bilmek ona göre çalışmak
    - Çalıştığı yerdeki işverenin, öğrencinin kültürel değişim programıyla gelmesinin umrunda olmadığını ve öğrenciden iş yapması beklediğini bilmek
    - Ev arkadaşı dağınık diye bunu firmaya şikayet etmemek ve kendi başına halletmek
    - İşvereni bazı haftalar 30 saatin altında veriyor diye şirketten işvereni aramasını ve torpil yapmasını beklememek, böyle isteklerde bulunmamak
    - Çevrede bulunduğu evden daha uygun fiyatlara yerler olduğunu belirtip şirketin kendisine daha uygun bir ev ayarlama zorunluluğu olduğunu düşÃ¼nmemek
    - Bilet değişiklikleri, iptalleri veya güzergah değişiklikleri konusunda öğrencinin bu işlemleri kendi başına yapması gerektiğini bilmesi
    - Şirketlerin veya sponsor firmaların öğrenciye çalışabileceği bir iş ayarlaması, istek halinde konaklama yerinin ayarlanması, sağlık sigortasını yapması ve ABD'de yasal olarak çalışması için DS2019 formunu temin etmesiyle beraber vize ve program danışmanlığının dışında başka bir sorumluluğu olmadığını öğrencilerin bilmesi gerekir.

Firmanın sorumluluğu:

- Öğrencisine çalışabileceği bir iş ve kalabileceği bir yer sağlamak.
    - Yasal çalışma belgesi olan DS2019 formunu temin etmek
    - Vize ve program danışmanlığı yapmak
    - Resmi evrakların hazırlanmasını ve tamamlanmasını sağlamak
    - Öğrenci ABD'ye gitmeden evvel iş ve konaklamayla ilgili son kontrolleri yapmak
    - Öğrenci ABD'ye vardığında işten yana çıkabilecek bir problemde müdahale etmek ve öğrenciyi zor duruma sokmamak

2011 sezonuna dair beklentilerin ne olduğu konusunda bir şeyler belirtecek olursam, işverenlerden ve sponsorlardan gelecek sezona dair ihtiyaçların açıklanmasını beklemek en doğrusu olacaktır. İlerleyen günlerde 2011 sezonu konusunda daha net açıklamalarda bulunabiliriz.
    CCN International Education Services - www.ccnedu.com

CCN Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Servisi
    Work and Travel Departmanı

Work and Travel programında bilmeniz gerekenler konusunda makale için tıklayın

Tel: 0212 292 5707
    Fax: 0212 292 5166
    E-mail: info@ccnedu.com

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

günde 50 saat civarı çalışarak ayaklarınızın haşat olmasını göze alırsanız biraz daha fazla para kazanmış olursunuz .ama hepsi bu.üstüne para koyma gibi bir amacınız olmasın.ben 1400 dolarla gittim ve ilk iki hafta paycheck i alamadığım için o paranın nerdeyse yarısı yemeye içmeye ve konaklamaya gitti.sadece telefon aldım,bir hafta new york ve çevresini gezdim ve cebimde 300 dolarla geriye döndüm.program masrafını çıkarma olayı ise tamamen yalan,öyle birşey alaska da falan çalışmadığınız sürece mümkün değil.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

fikirleriniz teşekkür ederim.

aslında kurum olarak karar vermiştim ama 2011 nasıl olur ve nereye gitsem diye emin değilim.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

dahstres ,sucre,CCN,earwen,matador36 verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim yani işte tabiki bende biliorm öle çok çok para kazanamıcağımı ama hani eyalet olarak,iş olarak nasıl yerler daha çok kazandırır onun için sordum açıkçası çünkü bu konuda en tecrübeliler sizsiniz ileride şirket bize dandik bi eyaltte dandk bi iş verdiği zaman oranın hakkında bilgimiz olmadığı için seçme hatalarına girmeyelim diye sordum.atıyorum siz x eyaletinde x eğlence merkezinde çalştım çok rahattı,şukadar aldım,ulaşım bisikletle yakındı..vs şeklinde açıklama yaparsanız iş seçiminde biz onlarıda göz önünde bulundururuz ve en azından fikrimiz olur.biraz uzun bi yazı oldu k.bakmayın

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart 2011 work and travel

bende bu yıl ikinci kez gideceğim, self yapabilirsem yine Ocen city i düşünüyorum,

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

dahstres ,sucre,CCN,earwen,matador36 verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim yani işte tabiki bende biliorm öle çok çok para kazanamıcağımı ama hani eyalet olarak,iş olarak nasıl yerler daha çok kazandırır onun için sordum açıkçası çünkü bu konuda en tecrübeliler sizsiniz ileride şirket bize dandik bi eyaltte dandk bi iş verdiği zaman oranın hakkında bilgimiz olmadığı için seçme hatalarına girmeyelim diye sordum.atıyorum siz x eyaletinde x eğlence merkezinde çalştım çok rahattı,şukadar aldım,ulaşım bisikletle yakındı..vs şeklinde açıklama yaparsanız iş seçiminde biz onlarıda göz önünde bulundururuz ve en azından fikrimiz olur.biraz uzun bi yazı oldu k.bakmayın
    Aslında bu %90 öğrenci, %10 şansla alakalı bir şey. Pratik yapmak, kazanç sağlamak, mutlu olmak öğrencinin elindedir. Bu programda öğrencinin iş ve eyalet seçim hakkı vardır ancak seçilen bir noktanın %100 garanti olması gibi bir şey mümkün değil. Programın amacı kültürel değişim yoluyla öğrecilerin Amerikan kültürünü tanıması kendi kültürlerini de oraya aktararak etkileşim sağlanması. Para kazanmanız ise oradaki yaşamsal masraflarınızı ailenizin desteği olmadan karşılamaya yarar. Para biriktirmek ise sizin programa bakış açınızı bağlar.

bende bu yıl ikinci kez gideceğim, self yapabilirsem yine Ocen city i düşÃ¼nüyorum,
    Eğer çalıştığınız işveren tekrar gelmenize sıcak bakarsa self-placed olarak kolaylıkla gidebilirsiniz; fazla ücret de ödememiş olursunuz.
    CCN International Education Services - www.ccnedu.com

CCN Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Servisi
    Work and Travel Departmanı

Work and Travel programında bilmeniz gerekenler konusunda makale için tıklayın

Tel: 0212 292 5707
    Fax: 0212 292 5166
    E-mail: info@ccnedu.com

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Ne kulturel gelisiminden bahsediyorsunuz ya zamanin buuk bir kismi kulturel bunalim yasamakla gecyiorr..kac is grdunuz dydunuz ki sadece 1-2 turk var..sabah aksam selamina leykum:d heh tabiki buyuk tcrubeler katmiyor degil insana msela turk turk u gurbette nasil cuker bunu ogrenirsin:d saka bir yana tabi tcrube katiyor cgu knuda ama bu tcrubeler icin amerka da work and travel yapmaya hcc gerek yok..

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

2011 yılında ben de düşünüyorum abd'ye gitmeyi. geçen yıl notlarım düşük olduğu için vize alamadım, bu sene daha tertipli bir eğitim yılı geçirerek amacıma ulaşırım sanırım. varsa bu yıl wat düşünen arkadaşlar benimle irtibata geçsinler bir grup oluşturursak daha indirimli fiyatlar alırız.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

alternatiften uzak durun dıyorum baska bısey demıyorum!

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

abd den 3 gün önce döndüm bende..
    2011 de 2. kez gitmeyi düşünüyorum ama bu yıl son yılım olucagından vize vermicekler diye düşünüyorum! çünkü okulu uzatmak gerekiyor geri dünüceginin izlenimini onlara (konsolosluğa) vermek için! bende alttan ders falan bırakamam benim için imkansız bişey ders bırakmak
    ama mutlaka 2. kez gitmem lazım yapamadıgım şeyleri yapmak adına o yüzden son senesinde ders bırakmadan mezun olmasına rağmen vize alan varsa bana olumlu bişiler yazarsa cok sevinicem birde sanırım mezun oluyorsam eğer, döndüğümde işe başlıcam tarzında bir iş kabulü göstermek gerekiyormuş vize görüşmesinde! deneyimi olan arkadaş lütfen deneyimini paylaşsın benimle

kendi proğramıma gelince orada para yapmayı artık unutsun lütfen şu watçılar! sürekli gitmeyen arkdaşlar aynı şeylerden bahsediyor! 3 ayda trilyon kazanamıcagınıza göre kazandıgınız fazladan 300-500 dolar kazansanız ya da cebinizde prayla dönseniz noolucak ki ben anlamıyorum
    bu proğramın insana kattıkları çooook başka! hayatında bir kez bu kdr kolay gidersin abd ye + çalışıp kendi paranla alışveriş yapmak ve gezmek gibi şansların oluyor... eyalet seçimi olayında ise herkes başka şey söyler ama rahatlıkla şunu diyebilirim henüz gitmemiş arkadaşlara eğlence parklarında çalışmak para getirmez ama çevre ve eglence getirir... çünkü tüm imkanlardan ücretsiz faydalanırsınız parkın içinde yüzlerce sizin gibi insan çalıştıgı için hergün en az 20 kişiyle tanışmanız bile muhtemel! tüm işler yorucudur saat başına aldıgınız ücret tatöin etmez ama ortam iyidir...kaldıgınız yere verdiğiniz ücret ve yaşam koşullarınız da sizin cebinizdeki parayı etkiler... yani kimi watçılar gibi iş dışında sürekli biyerlerde gezip içerseniz beş kuruşsuz orda kalırsınız bırakın dönmeyi... benim çok arkadaşım öyle magduriyet yaşadı son zamanlarında.. çünkü saatler düşüyo sezon bitiyo eger birikim yapmadıysan işin çok zor! birde yaz sezonunun hareketli oldugu yerlerde çalışmak 2. iş açısından iyidir gerçi ruslar erkenden gidip biçok yeri kapatır ama olsun onlar erkende dönüyolar aynı zamanda. dolyısıyla ilk 2 ay olmasa da sora iş imkanı çıkabiliyo. beim öyle olmuştu eglence parkı + otel de çalıştım böylelikle turlara da katıldım çevre eyaletlerı de gezdim deli gibi alışveriş yaptım elektornik aldım ve beş kuruşsuz döndüm çünkü benim için para önemöşi değili hergünü dolu dolu yaşamak önemliydi.. para her zaman sana bağlı olarak cebinde olucak bişeydir ama abd de öyle istedigin her an olamazsın.. zaten toplasan 3 ayın olucak o yüzden yaşayabilicegin herşeyi yaşa gör gez al derim ben gitmek isteyen arkadaşlara... çok uzadı farkındayım ama inanın daha söylicek çooooooooooooooook şey var...

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Sitede son yili olupta,alttan dersi olmadan vize alan var ,merak etme.Hem konsolosluk memurunun yerinede kendi kendine karar verme
    Peki.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

ben kendi kendime karar vermiyorum! buraya üye olduğum günden beri yüzlerce yorum okudum her konuyla ilgili! haliyle kafamızda bir izlenim oluşuyor! son senesinde vize alan olduğunu da biliyorum ama nadir ve nasıl geçiyor o vize görüşmeleri durumlarından dolayı onu merak ediyorum ve öğrenmek istiyorum mümkünse o durumu yaşayan arkadaşlar yardımcı olursa bana çok sevinicem.

Efsane Watçı cAv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    23

gidin gencler sürünsenizde gidin geriye paralı veya parasız erken yada gec nasıl donerseniz donun ama gidin tecrübesini yaşayın su kısa ömrünüze anltabilceginz 1 2 anı eklerseniz en kötü ..

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı ophelia23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben kendi kendime karar vermiyorum! buraya üye olduğum günden beri yüzlerce yorum okudum her konuyla ilgili! haliyle kafamızda bir izlenim oluşuyor! son senesinde vize alan olduğunu da biliyorum ama nadir ve nasıl geçiyor o vize görüşmeleri durumlarından dolayı onu merak ediyorum ve öğrenmek istiyorum mümkünse o durumu yaşayan arkadaşlar yardımcı olursa bana çok sevinicem.
    son sinifta olanlar icin istenen seyler aslinda yuksek lisans basvuru kagidi veya ne bbilim ales sonucu gibi seyler olabilir ya da dondugunde calisacagina dair bir belge.. bu arada kesin olmamakla birlikte bayanlarin daha ben red yedigini duymadim bayanlara daha kolay veriliyor vize bunun bircok nedeni olabilir.. seninde bayan oldugunu tahmin ederek soluyorum.. son siniflar ozellikle son yillarda baya rahat almaya basladilar aslinda. not ortalamasi yuksekse ve bir tane belge goturebiliosa sorun cikmior genelde..

ozellikle amacini iyi belirle.. is secerken en onemli kriter haftalik min calistirma suresi ortalama deil !! konaklama fiyati ki cok onemlidir yuksek konaklama fiyati olan islerden kacin.. saat lik ucretin yuksekligine aldanmadan daha once o ise gidenlere ulasmaya calisip ne kadar kazanildigini ogrenmeye bakin.. ayrica calisma kosullarini da goz onunde bulundurun. gidip de sikayetle donenlerin buyuk cogunlugu aslinda hayatlarinda hic calismamis is hayati nedir bilmeyen ve amerikada eglenicem calisirken gibi sirket yalanlarina inanmis kisiler oluyor..hangi isi yapabileceginizi ve hangi iklimde yasaybileceginizi hatta buyuk sehirde mi yoksa kucuk sehirdemi yasayabileceginizi iyi dusunun..bir de is sozlesmelerinde yazan ise ulasim olayina da dikkat edin ucretsiz servis ya da cok ucuz servis saglayan ya da konaklamasi ise yurume mesafesinde olan isleri secmeye calisin.. genel itibariyle konaklama ve ulasim ic kesimlerde daha ucuz oluyor kiyi kesimlerde cok pahali oluyor.. ayrica alttaki imzamda bulunan linki okumanizi tavsiye ediyorum tecrubeli arkadaslarin sirket secimi ve wat ile ilgili uyarilari bulunmaktadir...
    Konu ozgursum tarafından (29-09-2010 Saat 06:19 AM ) değiştirilmiştir.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Para öncelikse eğer sizin için eğlence parklarını gtercih etmeyin.Chicago ve New York'ta bulunmuş ve bir eğlence parkında çalışmış biri olarak oraların pahalı olduğunu ve ordan kazanacağınız parayla kendinizi zor geçindireceğinizi söyleyebilirim size.Ha overtime yapma şansım da oldu ama kazandığım parayı aynen harcamak durumunda kaldım.

Yanınıza alabildiğiniz kadar fazla para almanızı öneririm şahsi olarak.Nasılsa orda kazanmaya başlayacağım,400-500 yeter demeyin.Çünkü hiç bilmediğiniz bir yere gidiyorsunz ve ne yaşayacağınızı bilemezsiniz,tedbirli olmakta fayda var.Ayrıca ben ilk 2 hafta paycheck alamadım ve sanırım pek çok işte bu prosedür var.O iki haftanın konaklama ve yiyecek masrafıını da göz önüne alın.

Aslında söyleyebileceğim çok şey var ama ilk etapta bunlar önemli bence.Sorusu olan varsa cevaplarım

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

pekı abd de en cok kazandıran ıs veya ısler hangılerıdır....cunku benım aklımda calıfornıdakı ıx flags vardı su aralar ama dıyosunkı cok fazla kazanamzsın anca yemene yeder kazandıgın..benım oraya gıtme amacım eglnemek oraları gezıp tozmak..bıraz alıs-verıs yapmak..kısacası eglence parkları dedıgıne gore ne benım alıs-verısıme yeter nede oraları gezıp tozmama..pekı bunun ıcın en cok kazandıran ısler hangılerıdır..en azından 2 ay kasıp gerı kalan son 15 gun delı gıbı gezmek ıstıyorum tabıkı begendıgım bı kac esyayıda almak...

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı reyes_19 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    pekı abd de en cok kazandıran ıs veya ısler hangılerıdır....cunku benım aklımda calıfornıdakı ıx flags vardı su aralar ama dıyosunkı cok fazla kazanamzsın anca yemene yeder kazandıgın..benım oraya gıtme amacım eglnemek oraları gezıp tozmak..bıraz alıs-verıs yapmak..kısacası eglence parkları dedıgıne gore ne benım alıs-verısıme yeter nede oraları gezıp tozmama..pekı bunun ıcın en cok kazandıran ısler hangılerıdır..en azından 2 ay kasıp gerı kalan son 15 gun delı gıbı gezmek ıstıyorum tabıkı begendıgım bı kac esyayıda almak...
    pek bılmıyorum ama agustos sonları eglence parklarında is azaliyomus dediler dedıler ..ben mc donaldstaytım cok az kazandım ve eylul ılk haftası ıtıbaren hıc ıs yoktu

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Ozman dan uzak durun ,gerisi yalan...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)