Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: f 1 vize başvurusu. yardım !! 21 agustos 2010

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart f 1 vize başvurusu. yardım !! 21 agustos 2010

arkadaşlar f1 vizeye başvurdum. bi daha ki hafta istanbulda mulakata gidicem. yalnız sponsor uzaktan akrabam.kendisinden eğitim masraflarını karşılayacağına dair bir yazı ve kendisinin banka hesabında 35bin dolar oldugunu gösteren antetli kağıt aldım. (amerıkada gıdeceğim okulun aylığı bın dolar cıvarı ve 1 yıl kalmayı düşünüyorum)

sorum şu : bu kişi normalde şirket çalışanı. sponsor mal varlığını gösteren belgelere sahip olun deniyor bi sitede.(usa-turk) -- Hareket gösteren banka hesap cüzdanı fotokopisi , Maaşlı ise faaliyet belgesi ve birkaç aylık maaş bordrosu fotokopileri, Tapu fotokopileri, Malvarlığını göstereceğine inandığınız diğer belgeler (Ruhsat, hisse senedi v.s.)... gibi belgeleri de edinmek zorundamıyım. ?? bankadan alınan kağıtla kendisinın (adres telefon fax içeren)sponsor taahüt mektubu yeterli olmaz mı ? görüşleriniz için şimdiden teşekkürler..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

YETERLI OLMAZ

1 yil kalacagin icin buyuk ihtimalle sponsorunun mal varligini incelemek isteyecekler. Hesabinda para olmasi onemli degil. Birinden rica edersin hesabina 50 milyar yatirir. Gider belge alirsin 10 dk sonra parayi iade edersin. Yani cok basit bi islem. Onemli olan sponsorunun parayi nerden kazandigi, nasil kazandigi, gercekten kazandigi...

Maas bordrosu falan varsa ek olarak koysan iyi olur. Yaninda ev araba arsa vb. mal varligi. Kullandigi aktif hesabin banka hesap cuzdani. Son 1 ay icindeki harcamalar falan. Bunlar gibi destekleyiciler onemli. Adam der -sponsorun parasi var, durumu iyi, masrafini karsilayabilir ikna olur.

2. YETERLI OLUR
    Kendimden ornek vermek gerekirse: sponsoruma dair ne gerekiyorsa herseyi almistim (son 6 aylik banka ekstresi, maas bordrosu, vergi levhasi, faliyet raporu, ticari gazete bilmem nesi, araba ruhsati, ev tapusu, cesitli tapular falan filan) isimi garantiye almak istedim. 1 poset dolusu belge vardi.

Ayrica bankada su kadar parasi var yazan kagit yerine devamli kullandigimiz hesabin dokumanini almistim bankadan. Banka kagitim yoktu bile. Son bakiye okul masrafimdan bile dusuktu...

Gorusmede hicbirine bakmadilar. Hangi okul, ne kadar kalacaksin, ailen ne is yapiyor gibi klasik sorulardan sonra direk f-1 vizemi almistim. Kendi kendime -mal gibi bu kadar ugrastim bu belgeleri almak icin demistim.

3. KARARSIZ

Tercih sana kalmis. Ister al ister alma. Ama vizeye girerken o yukarida yazdigin belgeler senden istenen seyler. Gorusmede adam sana:
    -Sponsorunun mal varligini simgeleyen tapu, ruhsat fotokopisi, banka cuzdani vb. birsey ver dediginde yok dersen kotu olur.

Yerinde olsam isimi garantiye alirdim. Ne bulabiliyorsam alirdim yanima. Yok istemezse cope atarsin olur biter, isterse yok demekden daha iyidir.
    Sometimes memories can kill...

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

teşekkür ederim. eyvallah. yalnız ben 1 yıl kalmayı düşÃ¼nüyorum diye işaretledim ds 160formunda. yani karar veremedım 6 ay mı 1 yıl mı die, sonra 1 yılı işaretleyip konsolosa kurs bıtınce bi toefl alıp dönecegm Türkiyeye diye açıklamayı düşÃ¼ndüm. kurs 6 aylık zaten. sponsor olan kişi yurtdışına çıktığı için kendisiyle ilgili evrak temin etmem pek mümkün değil. kurs un 6 aylık olması belki avantaj sağlar. ?!!

vize onaylanırsa öğrenci vizesi oldugu için pasaport en az 2 hafta sonra gelir diyolar doğrumu.? bilet rezervasyonunu ona göre mı yapmak gerek ? ben istanbuldayım. daha kısa sürede gelmez mı ?

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı jailbird_tr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teşekkür ederim. eyvallah. yalnız ben 1 yıl kalmayı düşünüyorum diye işaretledim ds 160formunda. yani karar veremedım 6 ay mı 1 yıl mı die, sonra 1 yılı işaretleyip konsolosa kurs bıtınce bi toefl alıp dönecegm Türkiyeye diye açıklamayı düşündüm. kurs 6 aylık zaten. sponsor olan kişi yurtdışına çıktığı için kendisiyle ilgili evrak temin etmem pek mümkün değil. kurs un 6 aylık olması belki avantaj sağlar. ?!!

vize onaylanırsa öğrenci vizesi oldugu için pasaport en az 2 hafta sonra gelir diyolar doğrumu.? bilet rezervasyonunu ona göre mı yapmak gerek ? ben istanbuldayım. daha kısa sürede gelmez mı ?
    Vize gorusmesinden sonra geliyor hemen. Ben cuma girmistim gorusmeye pztesi elimdeydi. 3 gune gelmisti. Hemde wat'in en yogun oldugu zaman. F-1 vizesinde pasaport hemen geliyor. 2 hafta beklemezsin. Onay verirse max 3-4 gunde pasaport elinde olur.

Dedigim gibi sans isi. ben 3 aylik kursa yazilmistim hicbirsey sormadilar bana. Vize gorusmemin ayrintili sekli burada mevcut. http://www.turkishwat.net/2009-vize-...i-sekilde.html Bende f-1 ile dil okuluna gitmistim. Bilgi almak icin okuyabilirsin belki isine yarar.

Onun haricinde dedigim gibi tamamen sans. Isterse yok demen sorun olabilir belki. Belkide onemsemez. Vize isi birazda sansa dayali. Benim ds formumdaki surede yaklasik 1-2 ay daha fazlaydi okulumdan. Ona pek dikkat etmiyorlar. Zaten okulun bitince baska bi okula basvurmazsan max 1 ay suren var. Yoksa kacak konumuna dusuyorsun.

Sponsorun akrabansa tapu ruhsat vb. seylerin belki ciktisini alabilirsin. Tapu dairesine gidince verirler buyuk ihtimal. Yaninda birseylerin olmasi taraftariyim ben.
    Sometimes memories can kill...

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

eyv. teşekkürler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)