Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 27 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ehliyeti Olmayipta Amerikada Almak Isteyenler..1 Gunde Ehliyet!

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Standart Ehliyeti Olmayipta Amerikada Almak Isteyenler..1 Gunde Ehliyet!

Merhaba arkadaslar.. Normalde ben NYC watini yapan bi arkadasinizim.. Malum bizim pedicablere artik ehliyet istiyorlardi ve benim yoktu. Yaklasik 10 farkli state`in DMV sini aradim tek tek tek bilgi aldim. Bu isi 1-2 gunde halledebileceginiz NY ve NJ yakinlarinda sadece North Carolina var. Ama herkes Chicago`yu onerdigi icin buraya geldim. Su anda da zaten Chicago downtownda Washington Street var orada bulunan bi Staplestaki bilgisayardan birini kullaniyorum.

Herneyse.. Driver`s ID ya da Non-driver`s ID almanin 4 onemli kurali var:

1- Gecerli bi pasaport (ya da amerkadan aldigin herhangi bir resmi ID)
    2- Social Security Card
    3- Insurance olan bir arac
    4- Ve sikinti cikaran sey.. proof of residency

Ilk 2 belge hepimizde oldugu icin sorun yok.. 3 sik icin oralarda bulunan bir yakininiz araci olabilir ya da kiralayabilirsiniz hatta sanirsam orada bulunan surucu kurslari da arac veriyor sanirim tabi parasini vermeniz sartiyla..

Gelelim proof of residencye bu belge Bank of America, T-Mobile ya da AT&T gibi sirketlerden gelmis bi mektup olmasi lazim.. Chicago (yani ILLINOIS eyaleti) icin bu belgeden 2 tane olmasi gerekiyor. Yani atiyorum bi belge T-Mobile`dan bi belge Bank Of America`dan.. Bunlari nasil elde edersiniz? Bu belgeler sadece isminize ve adrese bakmak icin kullaniliyor ve size geri veriliyor. Yani cop oluyor. Bu belgedi adres IDnize de isleniyor...

Tum bunlari halletiginiz taktirde sizi hemen written teste aliyorlar.. 35 soruluk bi test..20 tanesi normal test 15 tanesi yoldaki isaretlerle alakali.. ama cok kolay (dedigime bakmayin ilkinde gecemedim cunku isaretlere bakmamistim 7 yanlis isretlerden 1 tane testen cikti.) en fazla 7 yanlisiniz olmasi gerekiyor ama hic ama hic korkmayin ilkinde yapamasiniz bile hemen tekrar teste girebiliyorsunuz.. bunu gecince size learning permit veriyorlar. bununla yaninizda biri varken practice yapabiliyorsunuz.. yok ama araba kullanmayi biliyorum diyorsaniz hemen road teste basvurabilirsiniz. sonra road testi veriyorsunuz sonra aninda driver`s idnizi aliyorsunuz.

Tum bu saydiklarim yaklasik 2 saat suruyor.. yani testlerde sorun yasamazsaniz. 2 saatte ehliyetiniz elinizde.. maliyet 40$.. sorusu olana yardimci olmaya calisirim..

amerikadaki arkadaslar bana 347 608 2592`den de ulasabilir..

he bu arada Chicago su ana kadar gordugum en guzel sehir! kesinlikle sanisiniz varsa gidin gorun

saglikli kalin!

@break
    Gerek forumun gerekse konuyu acan arkadasin yasal isleme maruz kalmamasi icin bazi kisimlari editledim. Herhangi bir sorusu olan arkadasi arasin ya da ozel mesaj atsin.

Tesekkurler.
    Konu break tarafından (30-07-2010 Saat 09:48 PM ) değiştirilmiştir.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Aynisi Virginiada da gecerli, kesinlikle bir ucret felanda odemiyorsun(Araba kiralama haric,arkadasinizin arabasi varsa sorun yok). Pasaportunuzu istiyorlar,orda yasadigimi kanitlamak icinde ben paychecki gostermistim.Tabi Turk ehliyetiniz varsa bu kadar kolay. Turk ehliyetiniz yoksa surucu kursuna gitmeniz gerekiyor iki hafta
    Peki.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    20

yaw ben o proof of residence olayini farkli kapatmistim, bana hic mektup gelmiyordu, o yuzden online statement goturdum (bankadan), 1 hafta sonra ID geldi.

benim anlamadigim sana verilen ehliyet temporary mi (kagit)? yani normalde gercek licence'in eline gecmesi icin 1 hafta lazim en az.
    Şirket Seçim Yönergesi
    VİZE BİTİŞ TARİHİ VE MAKSİMUM KALMA SÜRESİ

BİZİM GÜCÜMÜZ YALNIZ KARDEŞİMİZİ YENMEYE YETİYOR!!! AZERBAYCAN 1 - 0 TÜRKİYE

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

benim kıbrıs ehliyetim var Türkiyedede onu kullanıyorum ama yıllık yenileme yaptığım için uğraşmak istemiyorum Türkiye için. Ben bu ehliyetle New jersey de nereden bu şekilde alabilrim?

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Yada alabilirmiyim

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Ben de suan ehliyet almak icin ugrasiyorum elimde bir kitapcik var ona calismaya basladim bazi bolumlari zor ingilizcesinden dolayi anlamiyorum pek . Ohio clevelandtayim ben . Icinizde herhangi bir site onerebilecek olan var mi hani benzer sorular olan ve calisabilecegimiz..
    PLANÖRLE AMERİKAYA UÇMAK....

BU KADAR ÇILGINCA İŞTE BU WAT..!!!!

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Konuyu sabitliyorum, yararli bir paylasim olmus.
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı Roma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yaw ben o proof of residence olayini farkli kapatmistim, bana hic mektup gelmiyordu, o yuzden online statement goturdum (bankadan), 1 hafta sonra ID geldi.

benim anlamadigim sana verilen ehliyet temporary mi (kagit)? yani normalde gercek licence'in eline gecmesi icin 1 hafta lazim en az.

ben de online statementin ciktisini alip goturdum zaten.. bu proof of residency olayini Illinois IDsi olan biri varsa daha kolay hhalledebilirsiniz. O da su: Size proof of residency icin 2 tane belgeniz var mi diye soruyorlar. Yoksa su an sizinle birlikte Illinois IDsi olan biri var mi diye soruyorlar. Varsa bi kagit variyorlar isminizi ve arkadasinizin ismini yaziyorsunuz. ve arkadasiniz da siz de kagidi imzaliyorsunuz. Bu kagitta arkadasim, kardesim, vs artik yakinliginiz neyse Illinoiste bu adreste oturmaktadir gibi birsey yaziyor. Boyle bi sansiniz varsa onu da kullanabilirsiniz. Aslinda yazi cok derli toplu olmadi vaktim olmadigi icin ama daha duzgun ve ayrintili yenilerim artik daha sonra..

Ha bu arada temporary falan vermiyorlar.. testleri gectiginiz an kimligin 2 dk icinde basilip size veriliyor.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı dingin1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de suan ehliyet almak icin ugrasiyorum elimde bir kitapcik var ona calismaya basladim bazi bolumlari zor ingilizcesinden dolayi anlamiyorum pek . Ohio clevelandtayim ben . Icinizde herhangi bir site onerebilecek olan var mi hani benzer sorular olan ve calisabilecegimiz..
    Chicago icin Chicago's Russian Community NonProfit Site adresi var ama rusca.. google translate cok duzgun bir sekilde ingilizceye ceviriyor. oradan sorulari bulabilirsiniz. cok kolay ama soruluar. ingilizcede problem yasamiyor ve anliyorsaniz kesinlikle helledersiniz.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı By_KIRTAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim kıbrıs ehliyetim var Türkiyedede onu kullanıyorum ama yıllık yenileme yaptığım için uğraşmak istemiyorum Türkiye için. Ben bu ehliyetle New jersey de nereden bu şekilde alabilrim?
    KKTC`yi ulke olarak tanimadiklari icin sizin durum biraz karmasik. NJ`de herhangi bi DMV`ye gidip sansinizi deneyebilirsiniz.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Cok tesekkurler gercekten mukemmel otesi bir paylasim olmus bende ayni sikintiyi yasiyorum ehliyet konusunda dediklerini arastiracam

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı Pccash Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cok tesekkurler gercekten mukemmel otesi bir paylasim olmus bende ayni sikintiyi yasiyorum ehliyet konusunda dediklerini arastiracam
    rica ederim.. herhangi bi sorununuz olursa her zaman yardımcı olmaya calışırım.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

turkiyede ehkiyeti burada kullanabiliyoruz degil mi? Ben pasaport yanimda tasimamak icin ID almak istiyorum.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

türkiyede hiç araba kullanmadım burdaki arabalar otomatik vitesli daha kolay diyorlar acaba 1 hafta felan arkadaşın arabasıyla denesem sonra ehliyeti alabilir miyim ?

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı unwanted_rogue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    türkiyede hiç araba kullanmadım burdaki arabalar otomatik vitesli daha kolay diyorlar acaba 1 hafta felan arkadaşın arabasıyla denesem sonra ehliyeti alabilir miyim ?
    Ben de hiç kullanmayı bilmiyordum, biraz practice yapıp alabilirsiniz.. araba stop ettirme gibi bi şansınız yok zaten. kurallara dikkat edin yeter. gerisi nfs oynamak gibi dermişim.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Peki Türkiye'yede çevirttirdiğiniz zaman orjinal amerika ehliyeti elinizde duruyor mu ? yoksa Onun yerine size türkiye ehliyetini mi veriyorlar ?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

orada aldıgımız ehliyet peki burada geçermi

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16
    Fırsat bulduğunda çılgınlık yapmayan, bilge olamaz.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Bende Amerika'da ehliyet almaya çalışmıştım ancak 6 aydan az vizeler için veremediklerini söylemişlerdi. Acaba görevli kişi bilmediği için mi böyle dedi, yoksa gerçekten böyle bir şey var mı Louisiana eyaleti için bilemedim şimdi.
    Birde Türk Ehliyetini 3 ay kullanabiliyoruz diye bir şey duydum ama biz bi grup Miami'ye giderken polisler durdurdu hızdan dolayı ceza yedik ama polislerle kanka olup orada sorduğumuzda bize ehliyetinizi kimse umursamaz siz kullanmanıza dikkat edin hız yapmayın falan dedi.
    Konu açılmışken uyarı olsun bu herkese araba kullanırken hız sınırlarına çok dikkat edin. 75 mil limitli yerde 83 ile yakalandık diye 185 dolar ceza yedik.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

burdaki dönen muhabbetlere göre eskisine göre biraz daha evraklara dikkat ediyorlar. Çünkü ehliyet aynı zamanda kimlik yerine geçtiği için kaçaklar için 10 numara belge. Dolayısı ile 1 kere kimlik/ehliyet alan kaçak durumda da nispeten rahat. Sanırım bunu engellemek için artık vize durumu nedir daha iyi inceliyorlar.

Türk ehliyeti ise eyaletten eyalete değişir, 3 ay-6ay geçerli olabilir. O eyaletin DMV sayfasından kontro etmek lazım. Tabi eyalet değiştirdiğinizde de diğer eyaletin aşrtları farklı olabilir.

Yine de 6 aydan az vizeyle ehliyet verecek eyalet olacağını tahmin ediyorum.

Alıntı WonderKid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende Amerika'da ehliyet almaya çalışmıştım ancak 6 aydan az vizeler için veremediklerini söylemişlerdi. Acaba görevli kişi bilmediği için mi böyle dedi, yoksa gerçekten böyle bir şey var mı Louisiana eyaleti için bilemedim şimdi.
    Birde Türk Ehliyetini 3 ay kullanabiliyoruz diye bir şey duydum ama biz bi grup Miami'ye giderken polisler durdurdu hızdan dolayı ceza yedik ama polislerle kanka olup orada sorduğumuzda bize ehliyetinizi kimse umursamaz siz kullanmanıza dikkat edin hız yapmayın falan dedi.
    Konu açılmışken uyarı olsun bu herkese araba kullanırken hız sınırlarına çok dikkat edin. 75 mil limitli yerde 83 ile yakalandık diye 185 dolar ceza yedik.
    Konu neo-kimyager tarafından (24-02-2013 Saat 04:36 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: klavyede aşırı sürat
    Fırsat bulduğunda çılgınlık yapmayan, bilge olamaz.

Efsane Watçı cAv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    23

Alıntı mygoodies88 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    orada aldıgımız ehliyet peki burada geçermi
    Ehliyet aynı zamanda kimlik yerine geçiyor amerikada.Bu nedenle vize bitiş tarihinizle ehliyet geçerilik tarihiniz aynı oluyor bir çok eyalette yani senin sorunun cevabı hayır oluyor zaten bu durumda.Birçok eyalette diyorum çünkü bazı eyaletler buna dikkat etmiyor otomatik 5 yıllık ehliyeti veriyorlar.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

Birde orda ehliyet alırsan süresi bitmeden burda Türk ehliyetine çevirebiliyosun diye biliyorum sınava filan girmeden.Benim arkadaşım araştırmıştı baya sınava girdi Amerikada geçemedi o ayrı meselebu olay 2009 da oldu o zaman 150 TL ödeyip değiştirebiliyordu.Umarım değişmemiştir..

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

5 kez araba kiraladik. 4 kez filan de polis ile munasebetimiz oldu. Hic birinde ehliyet sorun olmadi.Turk ehliyeti geciyor sanirim teksas ta. Almaniza gerek olmayabilir.

Ayrica her araba kiralayisimizda da Turk ehliyeti ile kiraladik.
    2013 self WAT katılımcısı olmayi cok istiyordu ama tekrardan full gidiyor. Olaya gel....

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

Bende hız limitini aşıp ceza alıp mahkemeye çıktım ehliyetle alakalı hiçbir sorun çıkmadı.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Bilgiler bayağı yararlı olmuş teşekkür ediyorum, geçen yıl hiç araba deneyimimiz olmamıştı bu yıl inşallah arabamızı alacağız.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    11

Ehliyetim kayıp bulamıyorum bugün yola çıkıyorum.Orda almam gerekcek alabama için nekadar zamanımı alır ?

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    11

Alıntı 2015watci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ehliyetim kayıp bulamıyorum bugün yola çıkıyorum.Orda almam gerekcek alabama için nekadar zamanımı alır ?

çıkarman yol dahil 4 saatini falan alır tabi sorun ve talepleri anlayabilirsen. sen git oraya ailen aramaya devam etsin bulursalar sana resmini atsınlar ya da fax tarzı bir şeyle iletsinler memur neyi talep ederse artık. Ben de gittim yaptırdım Alabama'da zorunlu ama kontrolü yapılmıyor. beni hiç çevirmediler çevrilen arkadaşa da sormamışlar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)