Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 38 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Alaska 2010 Son Haberler - Üstadından

BannedUser
    Guest

Standart Alaska 2010 Son Haberler - Üstadından

Alaska'da orada yaşayan arkadaşlardan direk alınan bilgiler ışığında yazılmış uydurma olmayan bir yazıdır. 2008-2009 bazı yerler için iyi bazı yerler için kötü bir sezonlardı. Ama şu bir gerçek 2010 kötü bir sezon olacak gibi bu demek değildir ki hiç kazanamayacağız yolunu bulan gene kazanır.

DüşÃ¼ş pink salmon da bekleniyor diğer chum, red ve cohoda azalma olmayacak. Yani gidecek arkadaslar mumkunse fish house dan uzak dursunlar tavsiye boxing line, case up, fresh frozen olabiliyorlarsa ve zoru deneyeceklerse clean up bolumunde calıssınlar.

Kodiak gidecek arkadaslar zaten konaklama ve yemek veren fabrikalar sınırlıdır. Bu yuzden gitmeden once durumunuzu ögrenin derim. Ayrıca bu sene Naknekte is yok gibi genelde self giden arkadaslara rastlayacagız yani Bristol Bay artık bir Türk Gölü !! olmayacak

Cogu fabrika ögrenci almıyor bu yüzden şirketler daha once buraya giden öğrencilerden self formu istemeleri icin fabrikalara rica etmelerini soyluyor şahsen ben 20 kişilik bir liste gonderdim ama personel manager kabul etmedi sadece gecen sene gidenler olabilir dedi.

Buradan her sorunuza yanıt vereceğim lütfen soruları bireysel olarak sormayın fabrikalar hakkında da bilgi isterseniz veririm.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Hoşgeldin Latitu. Güzel paylaşım. Teşekkürler

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Merhaba lalitu sen nerdeydin ya
    Yırttım kendimi Alaska hakkında bilgi bulabilmek icin.Westerne gidiorum ben bu sezon kodiakta fabrika hakkında bilgi verebilir misin?
    Ayrıca sezon temmuzda acılıyor denildi bana ancak ben 15 haziranda gidecegim sence nereye gitmeliyim?Nerede is bulabilirim?Naknek,Cordova,...vs?
    Simdiden tesekkür ederim...
    Whence I Would Like?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

kolombiyalı bi arkadasım mayıs bası gitmiş ve temmuzda dönmüş iyide para kazanmıs bence balığın çok olduğu zamandır temmuz ayı

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Geçen sene bile süper sezon dendi, 4 yılda ve 2 yılda bir balık iyi oluyor dendi 2009 için bu varsayımların kesişeceği yıl dendi fakat Cordova' da bile fazla paralar kazanılmadı, bu yıl ise düşüş var deniliyor bence ABD içi ile çok fazla fark olmayacak 2. yılı ve ekstrem durumu olanlar hariç.
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

BannedUser
    Guest

Alıntı Paingod Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba lalitu sen nerdeydin ya
    Yırttım kendimi Alaska hakkında bilgi bulabilmek icin.Westerne gidiorum ben bu sezon kodiakta fabrika hakkında bilgi verebilir misin?
    Ayrıca sezon temmuzda acılıyor denildi bana ancak ben 15 haziranda gidecegim sence nereye gitmeliyim?Nerede is bulabilirim?Naknek,Cordova,...vs?
    Simdiden tesekkür ederim...

Bence en iyi fabrikalardan birini secmissin en guzel yanı Kodiak gibi konaklamanın sorun oldugu bir yerde konaklamanın Westernde ayda 200 dolar olması. Yemek cogu fabrikada yok westernde buna dahil kendin yapacaksın. Saat ucreti 8 dolar over da 12 tabiki. Dostum fabrika seni eger haziran 15 yada 20 de cagırdıysa gitmek zorundasın sezon temmzda acılıyor diye gidersen seni almaz kalırsın ortada. Ayrıca sana tavsiyem sakın kafana gore Naknek ya da Cordova (buraya ozellıkle kesınlıkle) gitme. Cunku buradaki fabrikalar bu sene işci sayısını kısıtlı tutacak diyelim gitmek istedin Anchorage e 15 haziranda indin Naknek gitmek icin ucak bileti bulman gerek Alaska icinde ucak biletleri ateş pahasıdır. Dusun bi kere Anchorage Kodiak arası bile sana 300 dolara patlayacak.

İşyerine servisle gidersin yemek demiştim Kodiak büyük bir yer oldugundan herşeyi bulursun merak etme. Giderken yanında hazır corbalar götür çunku surekli oralardan yersen alışık olmadıgından mide sorunları yaşayabilirsin.

Yerleşkeler kogus tarzı her odada 8*12 kişi kalıyor.

Gelelim en kötü yanına sadece salmon işler bu durumda dua ette salmon iyi gelsin ( bu sene bekletiler dusuk )

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Ya simdi düsünüyorumda deniliyo ki cogu fabrika isci sayısını düsürdü azalttı bilmem naaptı...Ozmn o fabrikada calısacak olan mevcxut personele düsecek calısma saati artacaktır bu dogru mudur?Ayrıca acıkca sölemek istiyorum ben alaskada 2-2,5 ay calısıcam sence 5000-6000 arası kazanabilmem mümkün mü?
    Whence I Would Like?

BannedUser
    Guest

Bak arkadaşım konaklama saglayan fabrika isci sayısını dusurmez cunku hıc bır zararı yok işcinin eger balık yoksa aksama kadar yatar sanki paramı veriyor. işci sayısında dusme diye birsey yok sadece wat ogrencisi almıyor cogu firma amerikalıların cok basvuru yaptıgını duyuyorum. dostum sana diğer bir tavsiyem beklentin dusuk olsun once dua et masrafın cıksın sonra kar etmeye bak. gidipte 1000 dolar kazananlar var orada ya da ertesi gun kapı onune konulan veya kardesim sen kimsin saenin adın benım işcı lıstemde yok diyen

dediğim gibi 2 ayda 8000 de olur hiçte

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Umarım basımıza böle işler gelmez.Dogru diyosun beklentiyi düsük tutmak gerek ama sence 200dolar haftalık konaklama pahalı degil mi?Eve cıkmak daha karlı gibime geldi...
    Whence I Would Like?

BannedUser
    Guest

Hayır bence cok degil 200 dolar. Ama birde gunde 8 saatten az çalısırsan ogunun parasını almıyor sanırsam fabrıka ayrıca bazı fabrikalar senin fabrikan yapar mı bilmem sezonu bitirirsen orada konaklama parasını geri veriyor. Zaten tek orada olmayacaksın oceaun b. falan git bos durma. Hem zaten Kodiakta yer bulmak o kadar kolay değil

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

global sea foods hakkinda bilgisi olan var mi ?

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

kardeş international seafoods of alaska hakkında bilgin varmı??2 temmuzda cıkıyorum istanbuldan...

BannedUser
    Guest

Yazıyı nisan ayında yazmışım ve olaylar aynı dediğim gibi gelişti. pink salmonda müthiş bir düşüş vardı diyebilirim ki bizim fabrikanın fish house hiç çalışmadı. diğer değimdiğim bir noktada diğer somonlarda azalma olmayacağıydı. buda gerçekleşti ilk 2 sene kazandığım kadar para kazandım.

Bunun nedeni ise 2010 kış mevsiminin sıcak geçmesi. Eğer Alaska'da kş mevsimi sıcak geçerse balıkta bir düşüş görülüyor. En kısa zamanda 2011 sezonu hakkında da detaylı bilgileri size göndereceğim.

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Ketchikan bu sene cok iyiymis.
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Bu sene en iyi cordova ve dillinghamdı sanırım=)
    Whence I Would Like?

BannedUser
    Guest

İyi değildi Alaska bu sene arkadaşlar gerçi gene güzel kazandık ama iyi değildi. Kethcikan EC de ve Dillingham PPSF de arkadaslarım vardı. Onlar pişman degillerdi iyi kazanmıslar ama beklenen kadar iyi olmadı. Hatta ilk sene gidip memnun olanlar bile var kazanılan para karsılıgında ama daha once gidenler durumun farkında iyi olmadıgını biliyorlar. Pink salmon erken bitmese inanın tarihin rekorunu kırabilirdik. Ama olmadı işte. Ancak tahminim su bu sene Alaska güzel olacak gerçi bunu paylasacağım Alaskadan haber alır almaz.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

cordova son yılların rekorunu kırdı doğru tespitt

BannedUser
    Guest

Su Cordova'da ne buluyorsunuz bilmem valla. Kanım ısınmadı gitti oraya.
    ya gerçi size göre 6000*7000 dolar kazanmak iyi olabilir. Bunun zaten self gitmeyenler için maliyeti 3000 dolar. 1000 dolarda orda yese 2 ay orda kalıp 3000 dolar kazanarak dönmek bence amelelikten baska birsey değildir. Hala ısrarla Alaska'ya gideceklere önce Naknek veya Dillingham ardından transfer olarak Kodiak gitmelerini tavsiye ederim. Ya da transfer olmak istemiyorlarsa ve ilk seneleri ise direk Kodiak gitsinler. Ketchikan'da transfer istemeyenlere güzel bir alternatif olabilir.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

makraklima sen hiç cordova daa bulundnmu bilmem bn rahatlığı açısından gidiormm transfer derdi yokk kalma yemek bedavaydı yani insanlar öle kolay kolay 1000dolar da harrcamaz zevkten bişi almzsa.bnm arkadaşmm cordovaya türkiyeden 150 dolarla geldii.kötü sezondade 6-7bin kazanmk iidir masrafnn yok çünkü ve bilmediğn şeyler de self gidilebiliyorr cordovaya.ayrıca bn 6-7bin deil 10.000 kazandmm arkadşmm 11500 kazandı.insanları nedn etkilemeye çalışıosnn onu da anlamadmm

BannedUser
    Guest

Bak kardeşim ben kimseyi etkilemiyorum. Cordova tam bir risktir. 2009 da Cordova da bulundun mu bilmem cok iyi hatırlıyorum oraya giden sitede onur diye bir cocuk vardı ve 2 ayda 2000 dolar mı ne kazanmıstı hatta mesajlarını bulayım.
    Üyenin adı oonur33 müş.

selam arkadaslar su an cordova alaskadayım sezonu merak edenler olabılır ben ve benımle beraber 16 turk arkadas cordova ocean beauty seafoodsda calısıyoruz ben gelelı 2 ay oldu ve su ana kadar 1000 dolar kazanabıldım ısler cok kotu sezon daha acılmadı eger 10 gun ıcerısınde acılmassa ısten cıkaracaklar alaska gercekten kumar gecen senelerde gelen arkadaslarımız var burada onların kazandıklarını bılıyoruz sız sız olun alaskayı tercıh etmeyın bu arada fabrıka adı verdım ama yanımızdakı fabrıkalarda calısmıor sehır olarak cok kotu bu sene burası baska merak ettıgınız sorular varsa yazabılırsınız cevaplarım

2009 da durum buydu. Cordova tam bir risktir demek istediğim bu kimseyi etkilemiyorum ben. isteyen istediği yere gitsin burda sadece bildiklerimi konusuyorum. Sen simdi burada 10000-12000 kazandım dersen adamlar yönelir o baglamda tabi. Ama ben hala ısrarla Cordova risk diyorum.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

onuru çok ii tanıormm çook ii de dostumm, o sene felaket sezondu bu seneki kodiak gibi ama çalışann yine 6binini kazandı ort .7bn dee kazann vardı ve kötü sezonda oldkça ii rakam ama onur fazla çalşmadıı 4500 falan kazandı anca.ve balık olan yerde kodiakta bile mesela balık olmadı bu sene bazen en ii yerlerde bile kötü olabilioo geçen sene cordova böleydi ki yine insanlar 6bn kazanabildii konaklama ve yemek bedava, bu sene de gayeet ii sezonn geçti cordovada olağan sezonlar gibi bide hazrian ve eyllde fazla iş olsaydı 14bni görrdk heralde.bnm amacım polemik ve kmseyi etkilemek deil ama sen cordova risk dersen bnde en az risk olan yer cordova derim...

BannedUser
    Guest

Tamam arkadaşım daha Cordova hakkında yazmıyorum bizde kazandık 3 sene 1000*12600*11600 ama kimseye oraya gidin demiyorum. Neyse zaten başlıgın acılma amacı o değildi.

Ben burdan 2011 hakkında arkadaslara gerekli bilgileri vereceğim.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Kodiak ta eger sansin varsa paranin belini kirarsin))))...2010 yilinda tek sehir kodiak tek fabrika Isa deydim ve sezonun kotu olmasina ragmen gayet memnunum...kismetse 2011 dede gitcem...

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

valla makroklima bedava polemik yapmayı sevmem hatta tanımadğmm birisylede nedn tartışaymm ama size göre 6-7bn ii gibi konuşmaya yaparsan ve yanlış bilgi verirsen insanları bilgilendirmek ve hatanı düzeltmek için konuşurumm.
    @djnia valla bu sene kodiak kötüydü bu sene memnun olduysann seneye daha da memnunn olursnn bu sene kodiaktan bizmm fabrikaya oceanbeauty uçak kaldrmştı kodiaktan 60 kişi geldi onlarda isa nın ii olduğunu söylüyolardı, inş seneye ii geçer ki zate geççek de

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

isa in gece vardiyasinda case up ta calismak benim icin buyuk sansti...gerci sansimizi kendimiz arttirdik...az kalsin cordova ya bende geliordum...iyiki gelmemisim dedim...gerci ordada iyi kazanmisti sonradan gidenler...

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

merhaba arkadaşlar bu sene ilk defa wat'a başvurdum kodiaktaki ocean beauty ye gidicem fabrika hakkında bilgi verirmisiniz? ne kadar iş yapar ? orda sezon ne kadar sürer? diğer bir sorum da bildiğim kadarı ile orda 7 fabrika varmış bunun bir getirisi olur mu ? kodiak bölgesini değerlendirebilirmisiniz? biliyorum çok soru sordum ama bi sorum daha olucak bize birkaç hafta 3 saat falan çalışıcak kadar iş olur dendi ama ben fazla para kazanmak istiyorum yorgunluk falan önemli değil benim için bu yüzden sezon başında ocean beauty de çalışırken hangi fabrikalarda iş bulabilirim ? hangi fabrikalar daha fazla iş yapabilir yardımcı olursanız sevinirim? bide fabrika temizleme işine falan kalabiliyomuşuz sanırsam onu nasıl yapıyoruz biz mi istiyoruz yoksa yetkililer mi bu işte çalışıcakları seçiyor? sorduğum sorular komik gelebilir bunun için kusuruma bakmayın ama benim bu ilk gidişim olduğu için biraz heyecanlıyım. formdaki alaskayla ilgili yazılarınızı da okudum ama hala biraz endişelerim var bu yüzden bu soruları sorma gereği hissettim. değerli yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim =)

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

makroklima arkadaşım burdan bu yaz alaskaya gidicekler için yardım ediceğini söylediğin için sorularımı buraya yazdım ve özellikle günlerdir sen yada bu konuda başka deneyimli arkadaşlar cevap verir diye bekliyorum.

Profesyonel Watçı ByLyric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı gökberk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    makroklima arkadaşım burdan bu yaz alaskaya gidicekler için yardım ediceğini söylediğin için sorularımı buraya yazdım ve özellikle günlerdir sen yada bu konuda başka deneyimli arkadaşlar cevap verir diye bekliyorum.
    Makro yu göremiyorum nerelerde acaba
    ---wat where amazing happens---http://www.turkishwat.net/image.php?type=sigpic&userid=7507&dateline=1307807  820

BannedUser
    Guest

Alıntı gökberk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba arkadaşlar bu sene ilk defa wat'a başvurdum kodiaktaki ocean beauty ye gidicem fabrika hakkında bilgi verirmisiniz? ne kadar iş yapar ? orda sezon ne kadar sürer? diğer bir sorum da bildiğim kadarı ile orda 7 fabrika varmış bunun bir getirisi olur mu ? kodiak bölgesini değerlendirebilirmisiniz? biliyorum çok soru sordum ama bi sorum daha olucak bize birkaç hafta 3 saat falan çalışıcak kadar iş olur dendi ama ben fazla para kazanmak istiyorum yorgunluk falan önemli değil benim için bu yüzden sezon başında ocean beauty de çalışırken hangi fabrikalarda iş bulabilirim ? hangi fabrikalar daha fazla iş yapabilir yardımcı olursanız sevinirim? bide fabrika temizleme işine falan kalabiliyomuşuz sanırsam onu nasıl yapıyoruz biz mi istiyoruz yoksa yetkililer mi bu işte çalışıcakları seçiyor? sorduğum sorular komik gelebilir bunun için kusuruma bakmayın ama benim bu ilk gidişim olduğu için biraz heyecanlıyım. formdaki alaskayla ilgili yazılarınızı da okudum ama hala biraz endişelerim var bu yüzden bu soruları sorma gereği hissettim. değerli yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim =)
    Özür dilerim cok giremiyorum siteye artık sadece bakıp cıkıyorum.
    1. Arkadaslarımdan duydgum OB nin iş yağtıgını ama ortamın kotu oldugu
    2. Sezon Kodiak'ta 2 ya da 2.5 ay surer ki bu da sezon iyi olursa 8000*9000 yaparsın zaten kotuyse Allah bilir.

Ya bir saniye ben bunların cevabını özelden attım sana gökberk özeldende yazmıstın neden yardım etmıyorsun dedın kı anlamadım

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

özür dilerim arkadaşım özel mesajlara bakıyorum yeni gönderiniz yok dedi ama herhalde senin duvarın gibi bişey var ben oraya yazmışım bende senden cevap bekliyordum ama mesaj kutumda görünmeyince tekrar bi yazıyım dedim şimdi gördüm cevabını teşekkür ederim sormak istediğim bişey daha var ob hakkında ki çekincelerini benimlede paylaşabilirmisin sonuçta oraya gidicez bikaç arkadaşımla bide daha önce ob de çalışan arkadaşların varsa eğer onların yaşadıklarından bikaç bişey anlatabilirmisin? bu sene ilk gidişimiz olduğundan biraz meraklıyım da merakımı mazur gör

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)