Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 102 adet sonuctan sayfa basi 61 ile 90 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İslamiyet Hakkında Karşınıza Çıkacak Sorular ve Yanıtları

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı 41.Harami Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dostum niye bu kadar alındın anlamadım. Bu bir bakış açısı, farklı bir düşÃ¼nce. DüşÃ¼ncelerimden ve inancımdan dolayı beni yargılamaya senin hakkın var mı? İnanç ve düşÃ¼nce özgürlüğü denen bir kavram var sonuçta.
    Arkadaşım tabiki benim hakkım yok, ben doğru bildiğimi sende doğru zannetdiğini söylersin kimsenin düşÃ¼ncelerini yargılamaya hakkım yok. Nasıl inanıyorsan öyle hayatını yaşayabilirsin tabiki.

Ayrıca benzetmelerine dikkat etsen iyi olur. Örnek verirken ölçülü davran bahsettidğin mesele işletme dersi değil ne kar etmesi, ne şirketi, ne patronu nasıl bir benzetme bu???

Eğer Adem Aleyhisselam yaratılmasa idi be şeytan da ona secde etseydi sen meleklerin üzerine çıkabilecek donanıma, kapasiteye sahip olmazdın, yerin sabit olurdu.

Yüce Allah Hz. Ademe ruhundan ruh üflemiştir. Şeytan madem senin tabirinle şirketin en iyi elamanı neden patronuna sadık değil??? patronundan gelen her emri neden yerine getirmiyor???

Allah kimseyi sorgulama ve merak duygusundan yoksun yaratmadı. Herkese düşÃ¼nmesi, sorgulaması, yanlışı ve doğruyu bulması, merak etmesi için "AKIL, FİKİR, DÜŞÜNME YETİSİ,SORGULAMA KABİLİYETİ gibi yetekler" vermiş. Bundadır ki Kuran ı Kerim in bir çok yerinde -Siz Hiç DüşÃ¼nmez misiniz,Akıl etmez misiniz? Hâlâ Kur’anı düşÃ¼nüp anlamaya çalışmıyorlar mı? tarzında ifadeler bulunmaktadır.Eğer isteseydi seni ot yapardı, bi yerde biterdin,ineğin biri gelip seni yerdi ve sen ne merak edebilirdin, ne sorgulardın, nede ineğe neden beni yedin diyebilirdin????

Demişşin şeytan cehenneme giderken yolda insanın kulağına üfledi ve insan merak etdi??? Nerde yazıyor bu ? kaynağın nedir? Allah görmedi mi üflediğini, Allah istese yarattığını yok edip tekrar yaratamaz mıydı şeytanı cehenneme attıkdan sonra??? Nasıl kışın kurumuş ağaçları yazın tekrar canlandırıyorsa,,,,,
    Konu beysin tarafından (11-04-2010 Saat 05:26 PM ) değiştirilmiştir.
    "ALL GOOD THING TO THOSE WHO WAIT"

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı beysinCDA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah görmedi mi üflediğini, Allah istese yarattığını yok edip tekrar yaratamaz mıydı şeytanı cehenneme attıkdan sonra??? Nasıl kışın kurumuş ağaçları yazın tekrar canlandırıyorsa,,,,,
    Neyse dostum, ben sadece farklı açıları yansıtmak istedim. Hz. Adem yasak elmayı yedi diye, insanlığın cennetten kovulup, milyarlarca insanın bir sınava tabi tutulması benim aklıma yatmıyor. Bu aklı bana verende Allah.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

arkadaşlar en güzel ve etkili tebliğ aslında sizsiniz! dolayısyla kalbinizde olanı davranışlarınıza da yansıtırsanız, zaten insanlara tebliğ yapmış olursunz.

İslamı yaşayan kişi olmak bence önemli, İslamın gerekliliklerini sayarız; ama bizde bu gerekliliklerin hiçbirini yapmıyorsak, ingilizcemiz ne kdar iyi olursa olsun etkili olmicaktır bence. yani gerçekten tebliğ etmeyi dert ediyorsanız bence bildiklerinizi davranışlarınıza yansıtmanız yeterli olucaktır.

dolayısıyla bazı arkadaşların yazının başında söylediklerine de katılıyorum, yarım yamalak bilgilerle kişiye gerçektende yanlış bilgiler verebilriz, bu da insanların İslam hakkında zaten var olan önyargılarını daha da arttırabilir. bilmediğimiz bir konuda "bilmiyorum" demek çok daha doğrudur bence.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı 41.Harami Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neyse dostum, ben sadece farklı açıları yansıtmak istedim. Hz. Adem yasak elmayı yedi diye, insanlığın cennetten kovulup, milyarlarca insanın bir sınava tabi tutulması benim aklıma yatmıyor. Bu aklı bana verende Allah.
    Arkadaşım madem aklın almıyor, aklının alması için bilmen lazım, bilmen içinde okuman lazım, araştırman lazım.Akıl delil ister,,,

Eğer aklın varsa ki şÃ¼phem yok aşağıdaki linkleri dikkatle ve objektif bir şekilde okumanı ve akıl süzgecinden geçirmeni sana tavsiye ediyorum! Bak bakalım aklın nasıl kabul ediyor "insanlığın cennetten kovulup, milyarlarca insanın bir sınava tabi tutulmasını".

Hz. Adem’in Cennet’ten Çıkarılmasındaki Hikmet
    Hz. Adem’in Cennet’ten çıkarılmasının hikmeti nedir?

Hikmeti vazifelendirmektir. İnsan dünyaya gönderilerek büyük bir imtihanla vazifelendirilmiştir. Bu imtihan neticesinde ruhuna yerleştirilmiş olan, Allah’ın isim ve sıfatlarına mazhar olabilecek hadsiz kabiliyetler, nefis ve şeytana ve dünyanın zorluklarına karşı giriştiği çetin mücadeleler neticesinde gelişip ortaya çıkar. Bu gelişme sayesinde meleklerden de daha yüksek makamlara çıkarak mahlûkatın en eşrefi olabilir. Eğer Hazret-i Âdem Cennet'te kalsaydı; makamı sabit kalırdı, kabiliyetleri inkişaf etmezdi. (Bkz. Bediüzzaman Said Nursi, 12. Mektub)

http://www.sorularlaislamiyet.com/su...icle&aid=10304

http://www.sorularlaislamiyet.com/su...%20yarat%FDlma

http://www.harunyahya.org/imani/Seytan.html

Nur Penceresi Hz. Adem ve Hz. Havva'nın Cennetten Dünyaya Gönderilmesinin Hikmetleri (sabırla 16.Dk ya kadar dinlemeni tavsiye ediyorum)

Nur Penceresi 12.Mektub

http://www.risaleforum.net/risale-i-...tilis-hikmeti/

SAYGILARIMLA....
    Konu beysin tarafından (11-04-2010 Saat 08:07 PM ) değiştirilmiştir.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

@41. Harami
    Kur'an ve hadisler ortadayken insanların sapmasının en büyük nedenlerinden biri de İnsan-Tanrı yaklaşımıdır. Yani Allah ı da insan ve insan(lar) gibi düşÃ¼nüp buna göre akıl yürütmelerdir.
    Bahsettiğin şirket örneği kendi içerisinde çok tutarlı, mantıklı ve anlaşılırdır. Ama Allah ı insan-tanrı şeklinde düşÃ¼nüp akıl yürütecek olursak milyon tane yanlış anlayışa çok kolay ulaşabiliriz. Bu nedenle Allah ı kendine bize tanıttığı gibi tanırsak doğru olanı bu olur.
    Fırsat bulduğunda çılgınlık yapmayan, bilge olamaz.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı neo-kimyager Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Söylediklerine katılıyorum ancak terörizmin yanlışlığından bahsederken işgalcilere karşı direnmenin erdeminden, öneminden bahsedilmezse eksik kalacağına inanıyorum. Ve de asla özür dileyici bir üsluba gerek olduğunu düşünmüyorum. Onbinlerce mile öteden gelip onlar milyonlarac insan öldürdüler ve bunun üzerine özür dilemesi gereken müslümanlar değil.
    Yani bir adam terörist olabilir ve yanlış yapar, yaptığı yanlıştır ama bu adam neden terörize oldu sorusu da önemlidir.
    İntihar bombacısı olayının artık iyice suyu çıktı. Yani kim yaptı neden yaptı belli değil. Ki bazı örnekleri var bu işi nasıl bir işgalcinin tezgahlayabildiğine dair.
    Bir adamın neden intihar bombacısı olduğu da araştırılmalı yoksa amerikalıların hakaretvari şekilde dedikleri gibibu işi "cennetteki 40 bakire" için yapmadıkları belli.
    KOnu uzun ve konu dışına taşıyor. Özetle,
    Asla özür dileyici bir tavırda değilim ve de amerikalılara da söylediğim gibi "the biggest terrorist is the us army".

Özür dileme konusundaki görüşüne saygı duyuyorum, direnme konusunda da hak veriyorum sana, lakin tamam direneceksin, karşı da çıkacaksın ama bunu yaparken kullandığın yöntem terorist diye eleştirdiğimiz karşı tarafın yönteminden farklı olması gerekiyor bence. Aranan şey kesinlikle haktır buna kimsenin karşı çıktığı yok ama bunu yaparken kullanılan methodun doğruluğu kesinlikle tartışılır bence.
    Konu Roxelanne tarafından (09-05-2011 Saat 03:13 AM ) değiştirilmiştir.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı sum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar en güzel ve etkili tebliğ aslında sizsiniz! dolayısyla kalbinizde olanı davranışlarınıza da yansıtırsanız, zaten insanlara tebliğ yapmış olursunz.

İslamı yaşayan kişi olmak bence önemli, İslamın gerekliliklerini sayarız; ama bizde bu gerekliliklerin hiçbirini yapmıyorsak, ingilizcemiz ne kdar iyi olursa olsun etkili olmicaktır bence. yani gerçekten tebliğ etmeyi dert ediyorsanız bence bildiklerinizi davranışlarınıza yansıtmanız yeterli olucaktır.

dolayısıyla bazı arkadaşların yazının başında söylediklerine de katılıyorum, yarım yamalak bilgilerle kişiye gerçektende yanlış bilgiler verebilriz, bu da insanların İslam hakkında zaten var olan önyargılarını daha da arttırabilir. bilmediğimiz bir konuda "bilmiyorum" demek çok daha doğrudur bence.

Kesinlikle katılıyorum. Ah bir bildiklerimizi davranışlarımıza yansıtabilsek keşke, o zaman belki de söze bile gerek kalmayacaktır kim bilir? Dediğin gibi hakkında tam olarak bilgi sahibi olmadığımız konularda açıklama yapmak ne kadar mantıklı acaba. Yalnız bir de şu açıdan bakmak gerekir ki; bilmediğini bilmek ve bilmiyorum diyebilmek ne kadar büyük bir erdem olsa da, bunun yanında araştırmamak, öğrenmek adına hiç bir çaba sarfetmemek, bilmeye çalışmamak da atalarımızın dediği gibi ayıpların en büyüğü olsa gerek.

Efsane Watçı cAv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    23

aslında bu bilmemek degil bilipte yapmamaktır..birisi bana bu tarz konular hakkında neden sorularını yöneltse kesinlikle cevaplarım..ama bunu ingilizce yapamam sorun bu..
    yoksa cogu kişi neyin ne oldugunu biliyor bence sadece uygulamıyor..

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

İşte sorun da bu zaten cAv. Neden bildiklerimizi yapmıyoruz ya da yapamıyoruz. Yeri gelince hapsini açıklıyoruz ama peki neden davranışlarımıza aksettiremiyoruz bunları. Ben özellikle şu günlerde çok sorguluyorum bunu açıkcası. Hatırı sayılır miktarda kitap okudum konularla ilgili ama neden uygulamıyorum ya da uygulayamıyorum okuduklarımı, benden istenen şeyleri neden yerine getiremiyorum. Böyle olduğu zaman da ister istemez insanın imanını sorgulayası geliyor.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

daha güçlü bi motivasyona ihtiyaç vardr belki, uygun bir ortama ya da daha fazla düşÃ¼nmeye, ama böyle araştırıp gerçekten doğru bilgilere ulaşıp da bişiylere kalkışmak herkesin tercih ettiği bi yol değil maalesef, oyzdn seni kutluyorum Roxelanne!

ayrıca herkesin neyin ne olduğunu bildiğine de kesinlikle katılmıyorum, çünkü bir çok insan hiçbir şey bilmiyor, bildiğini zannediyor sadece ... bu konuları araştırınca yanlış bildiklerinin doğrusunu görmekte insana daha fazla sorumluluk yüklüyor bence, belki de insanlar araştırmaktan oyzdn bukdr korkuyor
    muhteşem bir ayet paylaşmak istiyorum,

"...yoksa gece vakitlerinde, secde hâlinde ve ayakta, ahiretten korkarak ve Rabbinin rahmetini umarak itaat ve kulluk eden mi? De ki: “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Ancak akıl sahipleri öğüt alırlar." Zumer, 9.
    Ah! küçük hokkabazlık, sefil aynalı dolap;
    Bir şapka, bir eldiven, bir maymun ve inkılap! NFK

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

@41. Harami

ilk gönderinin tamamını okudum, Sezgin Kaymaz bey kimdir tanımam pek açıkcası ama yazısı çok başarılı bir şekilde pek ‘edebik’ olmuş. Bu yazıyı bizimle paylaştığına gore sen de onunla aynı görüşleri taşıyorsun sanırım, gerçi daha sonraki yazılarında söylemişsin zaten. Kesinlikle seçiminden ötürü eleştirmiyorum seni yanlış anlaşılmasın lütfen. Benim asıl sormak istediğim şey şu, bizim azazilin ‘cennetden sürgün’ meselesini acaba bir de diğer görüşten inceleme fırsatın oldu mu? Hani mesela Kuran, tefsir vs. gibi. Gerçekten merakımdan soruyorum. Çünkü bu yazıyı yazan Sezgin Kaymaz efendi o kadar başarılı yapmış ki işini, bırak her günü bu tarz şeyleri sorgulayarak geçen insanları, kalbinde iman konusunda birazcık dahi boşluk olan insanları bile belki inandıkları şeyler doğrultusunda sorgulamaya itebilir. İşte bu noktada da daha once söylediğim gibi bizim araştırmacı ruhumuz devreye giriyor. Acaba gerçekten yazıldığı gibi mi?, bu şeytan bu kadar haksızlığa mı uğramış?, ihanete mi uğramış? vs.vs. deyip bir de karşı tarafın düşünce süzgecinden geçiriyor muyuz acaba aynı konuyu. İşte bu yüzden sordum sana da bir de diğer kaynaklardan inceledin mi konuyu diye.

Ben bu yazıyı iki defa okudum hatta belki de üç. İlkinde değil ama ikincisinde mümkün olduğu kadar kendimi herhangi bir tarafa tabii tutmadan değerlendirmeye çalıştım. Aklım almadı açıkcası yüzbinlerce meleğin bir arada toplanıp kendilerinden Hz. Adem’ e secde etmeleri emredildiğinde bizim ‘Şeytancık’ dan başka kimse sevgi bağlılık gerektirir, itaat gerektiriri bilmeyip nedense Allah’ a ona olan aşklarından dolayı karşı çıkma gereği duymamışlar. Bahtsız! şeytan dışında diğerlerinin tümü Allah’ı yeterince kıskanamamış demek ki! İnsanın istemeden de olsa sorası geliyor şu iblise; ya sakın senin derdin şu yenemediğin kibrin, engel olamadığın nefsinin istekleri olmasın hani belki sen ateşten Adem se topraktan yaratıldı diye kendince bir gerekçen de olabilir.

Bir de ben şu şeytanın yolumu, yönümü şaşırdım, medet Allah’ım! gibisinden yakarışlarına hiç bir yerde denk gelmedim. Ben mi kaçırdım acaba.

Neyse daha fazla uzatmadan, seni bilmiyorum sevgili @41.Haremi ama, şunu kesinlikle iddia edebilirim ki bu yazıyı yazan ya hiç eline Kuran almamıştır ya da ,çok çok özür diliyorum herkesden, almış ama başka yerleriyle okumuştur.

p.s: bahsi geçen yazının söylemi bana Mevlana' nın Etme şiirini hatırlattı. Biraz 'plagiarism' mi hissettim ne
    Konu Roxelanne tarafından (09-05-2011 Saat 03:15 AM ) değiştirilmiştir.

Tecrübe Puanı
    23

herkesin herşeyi bildigini kim söyledi ki..Cogu kişi biliyor dedim..Tabi bu bilgi temel şeyler genelde..araştırma konusuna gelirsen yüzde100 haklısın..bizim milletimiz dinle ilgili araştırmadan korkuyor..ne insanlar gördüm Kur-an nın Türkcesini okumaktan korkan..
    @Roxelanne
    Bilipte yapmamak zaten en kötüsü..nedeni herkese göre farklı ama genel olarak günlük koşuşturma icinde unutlup gidiyor..biraz düşÃ¼nüyorsun ben hicbişey yapmıyorum sonum ne olacak diye bu 1 dk bile almıyor düşÃ¼nmekten vazgeciyorsun belkide korkuyorsun kafanı meşgul edicek başka bişeye yöneliyorsun hemen..halbuki günün 5 vakti uyarıldıgımız şanslı bi yerde yaşıyoruz..Bu imkanın oldugu bi yerde kalıp onu kullanmamamız bizim icin günahın en büyügü oluyor belkide..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Peki arkadaşlar aranızda hiç gerçekten belki de yapmak istemediğinden dolayı yapmadığını düşÃ¼nen oldu mu?
    2009 Work and Travel (Virginia-North Carolina)
    2010 Work and Travel (Lake George, New York)
    2011 Internship (Germany)
    2012 Internship (???Bratislava)

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

ya bu arada tecrübe puanım da 1 olmuş. Foruma pek de fayda sağladığım yok ama görünüşe görünüşe göre şu Serbest Kürsü' de dolaşa dolaşa daha Wat'a katılmadan profesyonel Watçı olacağım ya hadi hayırlısı

Tecrübe Puanı
    23

Alıntı Roxelanne Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya bu arada tecrübe puanım da 1 olmuş. Foruma pek de fayda sağladığım yok ama görünüşe görünüşe göre şu Serbest Kürsü' de dolaşa dolaşa daha Wat'a katılmadan profesyonel Watçı olacağım ya hadi hayırlısı
    biliyorum istemeden yaptın ama banada iyi laf sokuşturmuş oldun böylece
    İşimin iptal oluşu sebebiyle Wat sürecinden uzaklaşmam bu tarz Serbest Kürsü taraflarına yazmama neden oluyor..neyse konu dagılmasın..cevp verme

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Vermezsem duramam kahretsin. Ama sen verme

ya bilmiyordum gerçekten de istemeden olmuş ben kendim için söylemiştim onu.
    Konu Roxelanne tarafından (09-05-2011 Saat 03:08 AM ) değiştirilmiştir.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı sum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    daha güçlü bi motivasyona ihtiyaç vardr belki, uygun bir ortama ya da daha fazla düşünmeye, ama böyle araştırıp gerçekten doğru bilgilere ulaşıp da bişiylere kalkışmak herkesin tercih ettiği bi yol değil maalesef, oyzdn seni kutluyorum Roxelanne!

ayrıca herkesin neyin ne olduğunu bildiğine de kesinlikle katılmıyorum, çünkü bir çok insan hiçbir şey bilmiyor, bildiğini zannediyor sadece ... bu konuları araştırınca yanlış bildiklerinin doğrusunu görmekte insana daha fazla sorumluluk yüklüyor bence, belki de insanlar araştırmaktan oyzdn bukdr korkuyor
    muhteşem bir ayet paylaşmak istiyorum,

"...yoksa gece vakitlerinde, secde hâlinde ve ayakta, ahiretten korkarak ve Rabbinin rahmetini umarak itaat ve kulluk eden mi? De ki: “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Ancak akıl sahipleri öğüt alırlar." Zumer, 9.
    Merhaba arkadaşlar konuyu yeni okuma fırsatım oldu en son yazdıktan sonra , tum mesajları okudum ve de en guzel bi tanesini alıntı yapıp yazayım dedım.

Evet Roxealanne ı bende tebrik ederim. Düşünmek, sorgulamak önemli bir mesele. Peygamberimizin de Hira mağarasında düşündüğünü, sorguladığını, hayatı anlamaya çalıştığını biliyoruz.

- Roxealanne direniş konusunda haklısın.Amaç asla oldurme olmamalı zaten islamın amacı insanları yaşatmaktır ama hakikattır ki savaşın kaçınılmaz old durumlar oluyor, savunma gibi.(oturup, elimize gitarları alıp savaşlar olmasın demek duygusallıktan öte bişi değil)(not önceki parantezi dikkate almayın dramatize içindi:) Kı peygamberın savaşlarında da gerçekten çok az sayıda insan olmuştur.Çünkü öldurmek değil yaşatmaktı amaçları.
    Bir de medya her zaman manipule edilebilir bir şey. OLaylar bazen söylenenden çok farklı olabiliyor.
    - @Ayhn neden istemediğini de düşünmek lazım.
    -yukarı süper yazılar geçmış herkesten alıntı yapmadım ama
    -bi araba cümle aklımdan gelip geçiyor ama şimdilik bu kadar diyelim
    Fırsat bulduğunda çılgınlık yapmayan, bilge olamaz.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Geçen günlerde, duyduğunuza emin olduğum Cemaat topluluğuna gittim, sohbet için. Nedendir bilinmez, bu adamlar "islamiyetin gardiyanlarız biz" algısı oluşturdu bende.

sohbeti eden kişi, zorla evliliklerin, severek ve tanışarak yapılan evliliklerden daha iyi sonuçlar doğuracağını söyledi. Kendiside bekar, evlenmiyorlar zaten.

Neyse, Bu şeytan olayını sordum. Hz. Adem'in cennetten kovulması, şeytanın onu kıştırması ve haram elmayı yemesiyle olmuştur değil mi dedim?
    Hayır dedi. Allah Adem'in yemesini istedi, adem'de iradesiz olarak elmayı yedi ve cennetten kovuldu dedi. Ama daha sonrasında kendine cennetten daha yüksek bir mertebe ödül olarak gösterildi dedi.

Ee, üstüne basa basa söyledi ve takrarlattım, Allah Adem'e iradesiz olarak elmayı yedirtti ve cennetten kovdu. Şimdi bu nasıl bir mantığa sığıyor ben anlayamadım, çözemedim. Anlayan çözen bilen varsa, dinlemek isterim.

Şimdi ben 23 senedir, Adem'in cennetten kovulmasının sebebinin, şeytanın kışkırtmasıyla yediği haram elma sanıyordum. Etrafımdaki insanlara sordum, onlarda aynı şekilde sandıklarını söyledi. Şimdi size soruyorum, siz nasıl biliyordunuz bu mevzuyu?

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı 41inciHarami Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçen günlerde, duyduğunuza emin olduğum Cemaat topluluğuna gittim, sohbet için. Nedendir bilinmez, bu adamlar "islamiyetin gardiyanlarız biz" algısı oluşturdu bende.

sohbeti eden kişi, zorla evliliklerin, severek ve tanışarak yapılan evliliklerden daha iyi sonuçlar doğuracağını söyledi. Kendiside bekar, evlenmiyorlar zaten.

Neyse, Bu şeytan olayını sordum. Hz. Adem'in cennetten kovulması, şeytanın onu kıştırması ve haram elmayı yemesiyle olmuştur değil mi dedim?
    Hayır dedi. Allah Adem'in yemesini istedi, adem'de iradesiz olarak elmayı yedi ve cennetten kovuldu dedi. Ama daha sonrasında kendine cennetten daha yüksek bir mertebe ödül olarak gösterildi dedi.

Ee, üstüne basa basa söyledi ve takrarlattım, Allah Adem'e iradesiz olarak elmayı yedirtti ve cennetten kovdu. Şimdi bu nasıl bir mantığa sığıyor ben anlayamadım, çözemedim. Anlayan çözen bilen varsa, dinlemek isterim.

Şimdi ben 23 senedir, Adem'in cennetten kovulmasının sebebinin, şeytanın kışkırtmasıyla yediği haram elma sanıyordum. Etrafımdaki insanlara sordum, onlarda aynı şekilde sandıklarını söyledi. Şimdi size soruyorum, siz nasıl biliyordunuz bu mevzuyu?
    Gitdiğin yer bizi ilgilendirmez zaten yazılarından sonra oraya samimi bir niyetle gitdiğini düşÃ¼nmüyorum beni de ilgilendirmez.

Herneyse arkadaşım zorla evlilik kavramı ne demek açıklar mısın? tahmin ediyorum senin zorla dediğin kavramı "görücü usulü ile evlenme" olarak yazacaktın fakat "zorla" evlilik diye yazdın sanırım. Söylediklerini araştırabilirsin. Bakabilirsin severek evlenenlerle, görücü usulü ile evlenenlerin boşanma oranları nedir? kimler daha mutlu oluyorlar? hangi evlilikler uzun süreli oluyor? hakkında çalışmalar yapılmıştır.bakabilirsin ben bilmiyorum...

tahminim attığım linklerin hiçbirine göz atma zahmetinde bulunmadın ve hiçbirini okumadın, konuya değer bile verdiğine inanmıyorum.Herneyse okursun yada okumazsın sorunun cevabı aşağıdaki linkte

saygılarımla...

http://www.sorularlaislamiyet.com/su...w_qna&id=22359
    Konu beysin tarafından (13-04-2010 Saat 08:04 PM ) değiştirilmiştir.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

@41İnciHaremi, daha önce de sormuştum yine soruyorum. Konularla alakalı sadece çevrendeki insanlara soru sormaktan başka sen kendin bir araştırma içerisine girdin mi?

Alıntı 41inciHarami Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu cümlenden ben hayır cevabını çıkardım, bilmiyorum yanılıyor muyum? Bu soruna benim kendimce okuduklarım doğrultusunda bir takım açıklamalarım var tabiki. Ama sorunu cevaplar mıyım, hayır cevaplamam. Çünkü ne alimim, ne hoca ne de bu ilimde belirli bir tahsis gördüm. Sadece ben de her insanın yapması gerektiği gibi okudum. Ayrıca bu konular emin ol bir cümleyle cevaplanacak kadar basit şeyler değil, özünde aydınlatılması gereken o kadar çok şey barındırıyor ki, sorular soruları takip ediyor. Cevaplamamamın bir diğer sebebi de bu tarz konularda hazır bilgiye karşı olduğumdandır, hele ki böyle bir forumda. Sonuçta burada karşısındakine herhangi bir şekilde istemeden de olsa çarpıtıcı ya da yanıltıcı bilgiler vermeyecek kadar derinlemesine araştırma yapmış, artık belirli bir seviyeye ulaşmış kaç kişi vardır ki, ben de dahil.O yüzden 41inci Haremi yok öyle yağma, zaten çağımızın hastalığı olan hazırcılık bari ilim konusunda olmasın.

Eğer farklı bir niyetin olmadan gerçekten öğrenmek amacıyla sorduysan bu soruyu sana tavsiyem böyle konularda belirli bir tahsisi, bilgisi olmadan yorum yapan kimseye ne soru sor ne de körü körüne söylediklerine inan! Bu kişi hangi görüşÃ¼ savunuyor olursa olsun farketmez. Al eline önce Kur’an'ı oku, yetmedi türkçe mealini oku, yetmedi tefsir oku o da yetmezse konularla alakalı şimdiye kadar yazılmış o kadar çok kitap var ki al onları oku. Yani ey üniversite mezunu gençlik oku,oku,oku!!!
    Konu Roxelanne tarafından (18-04-2010 Saat 03:23 PM ) değiştirilmiştir.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

gerçekten bu kadar çok soru sormaları iyi birşeymi kötü birşeymi tam anlayamadım. ama cevap vermek şart mutlaka

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı swatci10 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gerçekten bu kadar çok soru sormaları iyi birşeymi kötü birşeymi tam anlayamadım. ama cevap vermek şart mutlaka
    biz ne kadar onları, onların dinini, yaşam tarzlarını, sosyal hayatlarını merak ediyor isek onlarda bizden daha fazla bizi merak ediyor.

ayrıca tüm müslümanları potansiyel terörist olarak gördükleri için, acaba doğru mu? diye eşelemeden edemiyolar.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaslar size tavsiyem eger boyle bu durumla karsilasirsaniz ve bilgini yetersizse egr bu kitabi onerebilirsiniz, icinde hristiyanlik ve islam karsilastirilmis bilgiler mevcud sizde baskalarina onerebilirsiniz kitabin addi (Tuhfetu-l-Erib fi-reddi ala ehlis-salib)tukce anlami hristiyanliga reddiye yazar anselmo turmeda, musluman olduktan sonraki adi Abdullah Tercuman..
    Sanirim filmide var izleyebilirsiniz
    saygilar

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı thewhitewolf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar size tavsiyem eger boyle bu durumla karsilasirsaniz ve bilgini yetersizse egr bu kitabi onerebilirsiniz, icinde hristiyanlik ve islam karsilastirilmis bilgiler mevcud sizde baskalarina onerebilirsiniz kitabin addi (Tuhfetu-l-Erib fi-reddi ala ehlis-salib)tukce anlami hristiyanliga reddiye yazar anselmo turmeda, musluman olduktan sonraki adi Abdullah Tercuman..
    saygilar
    zannetmiyorum bu kadar derine ineceğini olayın bende olaylar domuz etini niye yemiyorsunuz felanda döndü işte başı niye kapatıyorlar felan
    ya olduğun gibi görün yada gözüme görünme!!!

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı thewhitewolf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    saygilar
    ben o kitabı teLeffuz edemem ki yahu waLLa gecen sene hiç karsıLasmadım böLe bi durumLa kimsede karısmıo kmsenin dinine faLan

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

konuyu okuyup yorum yapiyim dedim ama ortalara doğru konu kendini aşmış baya uzamış amerikalıların kendi ülkeleri ve dinleri hakkında bu kadar detaylı bilgileri yokken bizim dinimizle ilgili bu kadar detaylı bilgiyi zaten sallamazlar pek, tabi bu benim görüşüm. zaten kafalarında "tüm müslümanlar terörist" kanısı varken, bizim yapabileceğimiz tek şey normal olduğumuzu göstermek

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

amerikaya gitmeden önce ben de bu konuyu cok düşündüm. yarım doktor candan yarım hoca dinden eder mantığıyla hakkında kesin bilgim olmadığı konuları bilmiyorum araştırıyım öyle cevap veririrm diyeceğim (tabi islamiyet hakkında soru soran olursa) ve gitmeden 2-3 tane Kuran ın ingilizce tercümesini alıp amerikada tanıştığım bazı kişilere hediye edeceğim

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı omar sami Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    amerikaya gitmeden önce ben de bu konuyu cok düşündüm. yarım doktor candan yarım hoca dinden eder mantığıyla hakkında kesin bilgim olmadığı konuları bilmiyorum araştırıyım öyle cevap veririrm diyeceğim (tabi islamiyet hakkında soru soran olursa) ve gitmeden 2-3 tane Kuran ın ingilizce tercümesini alıp amerikada tanıştığım bazı kişilere hediye edeceğim
    bence onlar bu tip bi davranışla karşılaşırlarsa garipseyebilirler aslında ben bile bi hristiyan ya da musevi kendi kitabından bi cümle hediye etse garipserim. O yüzden eğer böle bişi yapcaksan dikkatli ol

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı asdfghj Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence onlar bu tip bi davranışla karşılaşırlarsa garipseyebilirler aslında ben bile bi hristiyan ya da musevi kendi kitabından bi cümle hediye etse garipserim. O yüzden eğer böle bişi yapcaksan dikkatli ol
    ewt katılıyorum
    ya olduğun gibi görün yada gözüme görünme!!!

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı asdfghj Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    zaten tanıştığım bazı kişilere vereceğim bu hediye olayını yanlış anlayacak kişilere vermem. bi de onlarda adamlar sokaklarda kendi kutsal kitaplarını dağıtıyorlar. ben 2-3 Kuran hediye etsem coğu amerikalı garipsemez diye düşünüyorum

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)