Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 102 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İslamiyet Hakkında Karşınıza Çıkacak Sorular ve Yanıtları

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Ozgur guzel ozetlemissin. Bu arada yazdiklarimiza dikkat edelim birbirine hakaret eden, birbirini kiran olursa din dil irk gozetmeksizin permanent ban ile cezalandirilir.

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

@ozgursum
    sanırım bu sitede de bu konuları tarafsızca tartışabileceğim kimse yok neyse iyi akşamlar

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı scapegoat oldboy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @ozgursum
    sanırım bu sitede de bu konuları tarafsızca tartışabileceğim kimse yok neyse iyi akşamlar
    kirilmani gerektirecek bir yazi yazmadim... niye boyle bir tavir aldin merak ediyorum? ki ben son yazdigimla kimden ya da neyden taraf olmusum onu da anlamadim acikcasi...

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

neyse bu akşam anlaşamadık sanırım can sıkıcı bir laf ettiysem affola forumun ortamı bozulmasın

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

neyse bu akşam anlaşamadık sanırım can sıkıcı bir laf ettiysem affola forumun ortamı bozulmasın
    anlasamdik gece gece diyelim yani konu gereksiz yere geriliyor ve amacinda sapiyor bence ondan ozetleyici bir yazi yazmak istedim kimseyi elestirme gibi niyetim de yoktu ayrica.. yanlis anlasildiysam kusura bakma..

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

son mesajda anlaşmış olduk

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Bende konuyu açarken illaki ortam gerilsin diye açmadım. Bir çalışma yaptık isteyen beğenir, isteyen beğenmez, isteyen inanır isteyen inanmaz, isteyen alır kullanır isteyen kullanmaz.... buda böyle devam eder.

Bende eğer birilerini kırdıysam özür diliyorum. Kusura bakmayın...
    "ALL GOOD THING TO THOSE WHO WAIT"

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaşlar maalesef eleştiriye karşı kimsenin hoşgörüsü yok. İnsanların kendilerini geliştirebilmesi için eleştirilmeliler ve dikkate almalılar. Kendini geliştirmek isteyen her arkadaşa önerim olsun.
    Konuda da gerginliğe falan gerek yok. Herkesin inancı kendine. İlk yorumumda da belirttiğim gibi bırakınız insanlar mutlu oldukları gibi yaşasınlar. Neden illaki bizim gibi düşÃ¼nmeyenlerin bizim gibi inanmayanların, kendimiz gibi inanmalarını ve düşÃ¼nmelerini istiyoruz ki?
    Ha ola ki birisi gelirde sorarsa, sizde gönlünüzce dilinizin döndüğünce kendinizi ifade etmeye çalışırsınız. Bu anlattığım olay bazı arkadaşların "tebliğ" deddikleri olaydan daha farklı bir durumdur. "tebliğ" daha uç noktalara vardığı için hafif bir gerilme olmuş olabilir.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

2 şeyde ısrar edicem:9
    1-Gergin bir durum oluştuğunu düşÃ¼nmedim ve bence gergin bir durum oluşmadı.
    2-Karşımdaki kişi sormasa da islamiyeti anlatmak isteyebilirim.İlla sormasına gerek yok. Çünkü insana iyi, doğru, pozitif olduğunu düşÃ¼ndüğüm şeyi anlatmak doğal değil mi?
    Bu durum bir arkadaşınıza abi şu marka %81,5 indirime girmiş kaçırma ayakkabıları yenile demeniz kadar doğaldır.
    İyi birşeyi paylaşmak neden kötü olsun.
    Yazı dili olduğu için biraz özet yazıyoruz. Ama ben de belirteyim. İsteyen istediği dine inanır. İslamiyeti sevmemekte, beğenmemekte, yanlış olduğunu düşÃ¼nmekte olabilir ve normaldir.
    Fırsat bulduğunda çılgınlık yapmayan, bilge olamaz.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

işte bende bunu demek istedim zaten. ben de hristiyanım ve bir müslümanın çıkıp bana "en iyi din bizimkisi bizim kitabımız doğru çünkü en son geldi" demesi bana çok itici geliyor Tanrı bu dinleri boşuna yaratmadı birine gidip en doğru din İslam en son o geldi demek BENİM İÇİN karşımdakinin inancını küçük görmek ve protestanlık yapmaktır yanlış anlama niyetin budur demiyorum ama bu yazı bana bunu çağrıştırıyor amacım polemik yaratmak değil sadece düşÃ¼ncelerimi soylemek

Bu yazıyı hazırlayanlardan ve buraya getirenlerden de Allah razı olsun
    Xuda ji te razi be...

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

domuz eti yemediğimizi duyunca şaşırıyolar. neden diye soruyolar hep. yanlışlıkla yersen naparsın diye de soran olmuştu.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

God willing; Allah will forgive us diye yanıt verebiliriz

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

..................
    Konu scapegoat oldboy tarafından (18-02-2010 Saat 01:45 AM ) değiştirilmiştir.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Dear ....,

Thank you so much for discussing these questions with me. The information, and especially your answers were wonderful. I especially enjoy the Web sites that you sent.

If you come back to CDA, I have the directions to an Islam mosque in Spokane that is close enough to visit. I would be happy to take you there.

--------------------------------------------------

Thank you, thank you, thank you. You have been a great help and I enjoyed the links as much as talking to you. The mosques are amazingly beautiful!

I very much appreciate the time and care you took to answer my questions. I hope we get the chance to meet each other if you come back.

Sincerely,

---------------------------------------------------

Arkadaşlar daha önce yazan arkadaşlarımıza ithafen bunlar yazılmaz diyenlere ithafen aldığım cevabı burda paylaşmak istedim.

Saygılarımla...
    Konu beysin tarafından (24-02-2010 Saat 11:16 PM ) değiştirilmiştir.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

gerçi cevap verilmiş ama fikrimi belirtmek istedim..
    herkes inandığı fikri sonuna kadar savunur.. e senin dinin de en az bnm ki kadar doğru demiceğimize göre..en doğru şekilde anlatmaya çalışabilirsek ne mutlu bize..

May Allah protect u beysinCDA..
    "Nobody can give you freedom. Nobody can give you equality or justice or anything. If you're a man, you take it" Malcolm X

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

bugun de insanlarin ilk mesajlarinda ayni dogrultuda yazmalari biraz ilginc geldi...

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bugun de insanlarin ilk mesajlarinda ayni dogrultuda yazmalari biraz ilginc geldi...
    ilk mesaj? ilginç? garip bişey mi yazmışım?
    "Nobody can give you freedom. Nobody can give you equality or justice or anything. If you're a man, you take it" Malcolm X

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

yok.. bi tesaduf oldu da soyleyim dedim..

Efsane Watçı cAv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    23

konuyu yeni sanmıştım dikkate almayınız..
    Konu cAv tarafından (26-02-2010 Saat 02:27 AM ) değiştirilmiştir.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

teşekkür etmeyi unutmuşum ya.. harika bir paylaşım.Allah razı olsun çok faydalı olacak bunlar.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Sorulara yazılan cevapları okurken şöyle sordum kendime acaba sorulduğunda bu cevapları verebilir miyim die. Hani yazıyor ya
    --we pray five times a day, I do not tell lie, I read Quran deeply vs.

Şöyle dinledim vicdanımı ,yo değil, diyemiyorum. Hani ne kadar temsil ediyorum ki dinimi. Oraya gittiğim zaman ülkem hakkındaki soruların yanında bu tarz soruların da gelebileceğini hiç düşünmemiştim ta ki bir hafta öncesine kadar. Tesadüf eseri tanıştığım iki koreliyle istekleri üzerine okulu gezdirdikten sonra bir yerlerde oturup sohbet ettik ve yarım saat sonrasında o ardı arkası kesilmeyen sorularını yöneltmeye başladılar. İçlerinden birisi dinler hakkında çok meraklıymış ve sürekli araştırıyormuş. İslam dinine de ilgi duyduğunu söledi ve başladı sormaya. İlk olarak benim de Müslüman olup olmadığımı sordu. Evet cevabını duyduktan sonra da beynimden vurulmuşa döndüğüm o soruyu sordu. ‘Why you do not use a scarf’. O an yüzümün kıpkırmızı olduğunu görür gibiydim. Ne diyebilirdim ki kıza daha kendime dahi dürüst bir şekilde itiraf edemiyorken sebebini. Şöyle bir afalladım önce sonra da bir şeyler ‘zırvaladım’. Cevaplarım beni bile tatmin etmedi. Neyse daha sonra camilerden konu açıldı ve günde kaç defa dua ettiğimizi sordu. Beş dedikten sonra da günün hangi saatlerinde namaz kıldığımızı sordu. Ben tabi yine aynı cehennem sıcağını hissettim. Sabah namazı vaktini hatırlamak dakikalarımı aldı resmen. En son ne zaman sabah namazına kalkmıştım acaba? Sonra birden fazla eşlilikten tutun da neden içki satımının serbest domuz etinin yasak olduğuna kadar sordular. Sordukları bir diğer soru da Quran ve Hz. İsa hakkındaydı. Bizim Hz. İsa’ yı nasıl gördüğümüz, Quran’da nasıl bahsedildiği vs, vs. Ben bildiğim kadar cevaplamaya çalıştım ama toplamda kurduğum cümle sayısı 10 u geçmezdi. Hadi bu soruları geçtim burada bayan arkadaşların sokakta rahatça sigara içtiklerine halbuki bunun kendi kültürlerinde çok kötü bir imaj yarattığına kadar değindiler, o kadar yani. Ya ben kendimi hiç bu kadar eksik ve kötü hissetmemiştim.

Daha sonra bir iki defa yine görüştük bu arkadaşlarla en son ayrılırken ben onlara şal ve klasik nazar boncuğu hediye ederken onların bana ‘Mecdelli Meryem’in gözünden ISA MESIH’ filmini hediye etmeleri ise çok manidardı.

Uzun bir yazı oldu kusura bakmayın, belki de şu günlerde hassas bir noktama dokunduğundandır bu başlık samimi bir şekilde bu tecrübemi paylaşmak istedim.

Yeni farkettim de o kadar türkçe keliminin arasında ‘Quran’ ın işi ne. Ah şu okul, ne hale çevirdin!
    Konu Roxelanne tarafından (09-05-2011 Saat 03:12 AM ) değiştirilmiştir.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

-Eğer vizdanımızı dinleyebiliyorsak o bize en doğru cevapları verecektir.
    Bahane, klişe, laf, ezber, atalar,ama herkes böyle yapıyor, vs. şeylerin ortadan kalktığını görürüz.
    -Müslüman ismini "bedavaya" aldığımız için çok rahatız

-bir ayete bakarsak "Ey iman edenler iman ediniz"(Nisa 136).
    Yani arada bir (aslında sık sık), kendimizi gözden geçirmeliyiz.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Vicdanın sesi doğru vevabı veriyor belki ama olması gereken cevabı veremiyor işte malesef. Ben bunu farkettim bu hadisede. Gerçekten de bazen müslümanlığın kimlik üzerinde yazan bir ibareden öteye geçemediği anlar olabiliyormuş hayatlarımızda. Acı ama gerçek!

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Kur'an da Allah, islam için nimet diyor. YAni insanlara gönderilmiş bir nimet. Ama biz çoğunlukla, bazen, o nimet olan dine "başbelası, emirler ve yasaklar bütünü, kurallar, " muamelesi yapıyoruz, yada öyleymiş gibi yaklaşıyoruz.(60 yaşından sonra bakılacak işler olarak göüyoruz) Yani Allah razı olsun deriz ya hep, bir de Allah'tan razı olmak kısmı var işin.
    Kur'anda hep iman ve amel birlikte geçer. Ayetleri okuduğumuzda işte infak edip iman edenler, namaz kılıp iman edenler. vb.
    Yani eylemle inanç biraradadır hep. Ama günümüzde ben inandım( maalesef çoğunlukla sorulunca hatırlayıp, müslümanım ) demek her sorunu çözüyor ve amele(fiillere) gerek kalmadan gül gibi geçinip gidiyoruz.(ve işin acı kısmı o nimeti(imkanı,değeri,) değerlendir(e)miyoruz.
    Konu neo-kimyager tarafından (11-04-2010 Saat 05:02 AM ) değiştirilmiştir.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

@Roxelanne yazının uzun olması hiç önemli değil. hepsini okudum. Bence bu konu daha fazla ilgi görmeli ama "amerikada kız nasıl tavlanır" konusu dururken kime ne dinden diyenetten. her neyse gel gelelim senin bocaladığın yerlere "örtü konusunda benim tercihim diyebilirsin, yanlış olduğunu biliyorum ama ben bunu tercih etdim diyebilirsin." Ayrıca anlatmak istemiyorsan yada bilmediğini hissediyorsan "sadece Kuran oku" de edebiliyorsan ingilizce Kuran hediye et. Keşke ingilizcem süper olsada anlatsam tüm bildiklerimi. Ama en azından kimle konuşursam "müslümanların terorist olmadığını, olamayacağını, Kuranda böyle birşey yazmadığını, aksine bir insan öldürmenin yaşayan tüm insanları öldürmek kadar cezasının ağır olduğunu, o intihar bombacılarının müslümanlıkla alakası olmadığını, beyinlerinin yıkandığını kabul ettiriyorum, dilimin döndüğünce anlatıyorum."

İnsanların merak ettikleri en çok konuşlulan konular arasında "DİN" vardır. İngilizcemi de bu sayede geliştirdim diyebilirim. Bir çok soruya maruz kaldım ve inanıyorum ki dilimin döndüğünce anlattım.

Neyse kusura bakmayın yazım uzun oldu biraz...Allah hepimizden razı olsun...

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı beysinCDA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ama en azından kimle konuşursam "müslümanların terorist olmadığını, olamayacağını, Kuranda böyle birşey yazmadığını, aksine bir insan öldürmenin yaşayan tüm insanları öldürmek kadar cezasının ağır olduğunu, o intihar bombacılarının müslümanlıkla alakası olmadığını, beyinlerinin yıkandığını kabul ettiriyorum, dilimin döndüğünce anlatıyorum."
    Söylediklerine katılıyorum ancak terörizmin yanlışlığından bahsederken işgalcilere karşı direnmenin erdeminden, öneminden bahsedilmezse eksik kalacağına inanıyorum. Ve de asla özür dileyici bir üsluba gerek olduğunu düşünmüyorum. Onbinlerce mile öteden gelip onlar milyonlarac insan öldürdüler ve bunun üzerine özür dilemesi gereken müslümanlar değil.
    Yani bir adam terörist olabilir ve yanlış yapar, yaptığı yanlıştır ama bu adam neden terörize oldu sorusu da önemlidir.
    İntihar bombacısı olayının artık iyice suyu çıktı. Yani kim yaptı neden yaptı belli değil. Ki bazı örnekleri var bu işi nasıl bir işgalcinin tezgahlayabildiğine dair.
    Bir adamın neden intihar bombacısı olduğu da araştırılmalı yoksa amerikalıların hakaretvari şekilde dedikleri gibibu işi "cennetteki 40 bakire" için yapmadıkları belli.
    KOnu uzun ve konu dışına taşıyor. Özetle,
    Asla özür dileyici bir tavırda değilim ve de amerikalılara da söylediğim gibi "the biggest terrorist is the us army".

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

Yok kimseden özür dilemiyorum zaten sadece anlatıyorum bildiklerimi. Yazımda özür dileyici bir ifade ile anlattığım zannına mı varılıyor ki? Özür dileyecek birileri varsa onlar da kendilerini biliyor ve gerçekten aklı başında olan, başını iki elinin arasına almış biraz düşÃ¼nmüş amerikalılar gerçekleri çok rahat bi şekilde görüyor ve kendilerinin ve bizim ne olduğumuzu biliyorlar.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

sezgin kaymaz'ın ateş canına yapışsın isimli kitabında, cennetten kovuluş hikayesi müthiş bir şekilde kurgulanmış olan, müthiş tiradlar atan azazil veya nam-ı diğer iblis:

Şeytan

"tanrım! diyelim ben hatalıyım... sana giden sonsuz yolculukta,
    kötü bir ülkeden kötü bir kul görmüşÃ¼m, yoldan sapmışım diyelim...
    ne fark eder? bütün yollar sana getirmez mi kullarını?
    haydi diyelim ben hatalı kere hatalıyım, senin övdüğün o kötü kulu yerdiğim ve bu sebepten yoldan çıktığım için...
    gene bile sana taşımaz mı o yol da beni?.. rahmet sütünü niye kesersin benden?
    beni süt emer hayvan yavrularına niçin imrendirirsin?..
    senin iş başarmandan başka kim yetiştirdi beni? böyle düşÃ¼ndüm diyelim yanlış düşÃ¼ndüm;
    peki yanlış düşÃ¼ndümse kimin izniyle düşÃ¼ndüm? ben kulluk yolundan saptımsa o saptığım yolu var eden kim?
    bedene sütle yerleşen huy hayvanattan bile çıkmazken, senin rahmetin ve rızanla bana yerleşen bu huy
    benden nasıl olur da çıkar? benim kabahatim ne?

başını zorlukla kaldırdı cennet semasına. tanrısal doktrinde tek yapması gereken şeyin suçunu kabul ve
    ikrar edip tövbeye gelmek olduğunu gayet iyi biliyordu, ama içinden gelmiyordu bu. niçin tövbe edeydi ki?
    yanılmışsa eğer tanrının izniyle yanılmıştı. şaşırmışsa onun izniyle şaşırmış,
    zıvanadan çıkmışsa onun kabulüyle çıkmıştı.
    misal şu evvelce hiç işitmediği zıvana sözcüğünü de gene onun müsaadesiyle kullanmıştı.
    neydi yani? doğruluk kadar yanlışlığı da yaratan,
    şimdi kalkıp kendi yarattığı şeylerden bir şey seçen kuluna zulüm mü edecekti? haydi canım ne tövbesi?
    tövbe mövbe edemezdi. nasıl ki bu işleri görür, bu hallere düşerken bu işleri görmek ve bu hallere düşmek gerektiği kaderinde öyle buyrulduğu için görmüş ve düşmüşse, tersten git, devrik mantık yürüt, tövbe etseydi eğer, tövbe etmesi kaderinde buyrulduğu için tövbe etmiş olması da gerekmez miydi? ee? etmediğine edemediğine göre?
    demek ki yüce tanrı onun tövbe etmesini istemiyordu.
    yoksa kim karşı gelebilirdi tanrı emrine? şu ana kadar hiç karşı gelmiş miydi mesela? gelmemişti. haşa! haşa huzurdan!" (sf.117-118)

"ey tanrım! birkaç gündür kapından sürmüş durumdasın beni, ama benim gözüm senin güzel yüzünde kaldı.
    ey tanrım, önceden olan lutfa bakıp, sonradan yırtmış, pare pare etmişsem bende midir kabahat?
    sebebi reddetmiş çünkü sebep sonradan olmadır, önceden doğma değil, sonradan olanın varlığına sebep olan ilk sebebe direnç göstermişsem bu benim suçum mudur?
    değil ama hadi diyelim öyle olsun, ben hasetten secde etmemiş olayım adem denen o şey'e... bu hasetin de çıfıtlığımdan değil sana olan aşkımdan peydahlandığını bilmez misin?
    bilmez olur musun hiç? bilirsin elbet!
    severim ben seni. yalnız seni sever, seni anar, yalnız seni sakınır, yalnız seni kıskanırım.
    kıskançlık sevmenin birinci şartı değil midir yüce tanrım?
    değildir de ben mi bilmiyorum?
    bilmiyorsam eğer, bu benim cürmüm müdür? ayıp mıdır bilmemek? hele hele bildirilmemişse!
    diyelim ben yanıldım, ulu yolundan sapa düştüm de belaya attım kendimi gitti. peki kendim nasıl bela olabildim cennetin başına? sevme ve sevilme oyununda şımardımsa birazcık, mat edeydin ya tanrım; mars edeydin ya! ne demeye oyundan dışlarsın beni? dışlayacaktın madem, ne demeye kuldan saydın da yzadın beni bu oyuna? hem sordun mu "oynamak ister misin?" diye?
    sayım suyum yok tanrım!
    baştan başlayalım. yol şaşırdım ben. aşkımdan aşkımdan. kastımdan değil. aşkımdan yol şaşırdım.
    bak bakalım içime şimdi...bu düştüğüm belada da senin aşkının tatlarını tatmada değil miyim? sevmekte ve sevdiğim miktarda sevilmeyi dilemekte kastımı aştımsa, bu hakikatte benim kastım mıdır?
    kabul! yol şaşırdım diyorum; yön şaşırdım. medet!
    yönleri yaratan kim? sen değil misin? nasıl olur da yarattığın yönlerden bir yöne yönelene hor bakar, öbür yarattıkların bu yarattığını hunharca çiğnesin diye ayaklarının dibine atarsın?
    imanı sen yarattın eyvallah... ben de o imandan çıkıp küfre girmiş olayım... iyi de... küfrü kim yarattı?
    ey tanrım küfrü kim yarattı? vallahi ben yaratmadım. içimde şimdi bu küfür dediğin saçmalığı buluncaya kadar onun varlığından haberim dahi yoktu.
    kim yaratttı beni?
    kaderimi kim yarattı?
    ben küfre bulaşmakla küfre dönüşmüşsem eğer, küfrü kim yarattı? dönüşmek denilen kimya kimin icadı?
    sormak serbestti, soruyorum:
    kainatın kilimi yüce zatınca bieydin dokundu da,
    cennetin ruhu senin rahmet nefesinle okundu da,
    varlıkların kaderi senin elinle levh-i mahfuz'a döküldü de,
    bir tek bu aciz kulunun kaderi mi kendi tarafından yazıldı?
    öyleyse yak beni yüce tanrım
    kendi ateşimle kavur!
    yak gitsin!
    yak!"(sf.173-174)

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

arkadaşım bu nasıl bir yazı böyle??? ne demek istiyosun??? Kaderi anlatmaya çalışmış ama tamamen yanlış bir tespit ve hitaplara bakar mısın??? Adem dediği kişi Hz.Adem dir ve ilk peygamberdir. Sezgin in çocukluk arkadaşı değildir. Zaten bu şahıs şeytanla birlikte yanmayı göze almış, şeytanın yardımcılığını yapıyor ve kendine has bahaneler bulmuş.

Ne demek yani ben günah işledim suç Allah ın o bilmiyor mu yaptığı mı??? Saçma tamamen saçma ve şeytanın hoşuna giden, şeytana yalakalık yapan bir yazı... Allah yakmak istese zaten o kudrete, iktidara sahip, hiç bir sebep yokken yakar "Ol der olur." Allah insanları cehenneme koymak için yaratmadı....

Burda unutulan "İRADE" meselesi vardır. Allah herkese irade ve akıl vermiştir, doğru yolu bulmaları için haa kullanırsın, yanlış yere kullanırsın o senin bileceğin iş...

Yazı şeytanın cehennemden kovulmasını bile anlatmaya çalışsa konuyla uzaktan yakından alakası yoktur sadece yazı olsun diye yazılmış bir yazı,,,

Hentbol hocası, edebiyat dersinden kalmış birinin ilgilenmediği konular hakkında edebiyat olsun diye yazı yazması ne kadar doğru??? Belki yazının başını ve sonunu bilmediğim için, yani devamında ve öncesinde neler yazdığını iblmediğim için tepki veriyorum ama "Şeytanın avukatlığını yapmaya gerek yok, Zira şeytan kendisini savunur, Meleklerin hocasıdır zamanında",,,,kendi müdafasını kendisi yapar.

Daha çok yazacak şeyler varda yazı hakkında kalsın,,,

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı beysinCDA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşım bu nasıl bir yazı böyle??? ne demek istiyosun??? Kaderi anlatmaya çalışmış ama tamamen yanlış bir tespit ve hitaplara bakar mısın??? Adem dediği kişi Hz.Adem dir ve ilk peygamberdir. Sezgin in çocukluk arkadaşı değildir. Zaten bu şahıs şeytanla birlikte yanmayı göze almış, şeytanın yardımcılığını yapıyor ve kendine has bahaneler bulmuş.

Ne demek yani ben günah işledim suç Allah ın o bilmiyor mu yaptığı mı??? Saçma tamamen saçma ve şeytanın hoşuna giden, şeytana yalakalık yapan bir yazı... Allah yakmak istese zaten o kudrete, iktidara sahip, hiç bir sebep yokken yakar "Ol der olur." Allah insanları cehenneme koymak için yaratmadı....

Burda unutulan "İRADE" meselesi vardır. Allah herkese irade ve akıl vermiştir, doğru yolu bulmaları için haa kullanırsın, yanlış yere kullanırsın o senin bileceğin iş...

Yazı şeytanın cehennemden kovulmasını bile anlatmaya çalışsa konuyla uzaktan yakından alakası yoktur sadece yazı olsun diye yazılmış bir yazı,,,

Hentbol hocası, edebiyat dersinden kalmış birinin ilgilenmediği konular hakkında edebiyat olsun diye yazı yazması ne kadar doğru??? Belki yazının başını ve sonunu bilmediğim için, yani devamında ve öncesinde neler yazdığını iblmediğim için tepki veriyorum ama "Şeytanın avukatlığını yapmaya gerek yok, Zira şeytan kendisini savunur, Meleklerin hocasıdır zamanında",,,,kendi müdafasını kendisi yapar.

Daha çok yazacak şeyler varda yazı hakkında kalsın,,,
    Dostum niye bu kadar alındın anlamadım. Bu bir bakış açısı, farklı bir düşünce. Düşüncelerimden ve inancımdan dolayı beni yargılamaya senin hakkın var mı? İnanç ve düşünce özgürlüğü denen bir kavram var sonuçta.

Bak bu da daha farklı bir yaklaşma mesela:

bir şirket düşünün. şirketin kurucusu ve sahibi olan patronun emrinde çalışan genel müdür yardımcısı gibi son derece afilli bir pozisyondasınız. patronun da en favori elemanısınız, kariyeriniz o biçim yani. bir de kafasını masasına gömmüş cüzi ücret karşılığı harıl harıl çalışan personel var. yıllarca şirketi başarıdan başarıya koşturmuşsunuz, personel'i eğitmişsiniz, şirket kar etmiş, patron sizi çok tutuyor, siz de patrona son derece sadıksınız.

sonra bir gün geliyor patron, tecrübesiz bir yeni yetme elemanı şirkete getirip, ''tanıştırayım, bu benim oğlum adem, artık adem bey'in emrinde çalışacaksınız, saygıyla eğilin önünde'' diyor.

neler hissedersiniz?

şeytan da işte tanrıya olan sevgisinin karşılığında büyük bir ihanetle karşı karşıya kalıyor. tanrı'nın kendisini aslında diğer melekler gibi iradesiz birer piyondan farklı görmediğini sonunda idrak ediyor. ve ondan sonra tanrı'nın gerçekte yarattığı hiçbir varlığı sevmediğini, sevmeyeceğini, zamanı geldiğinde insanı da bir kağıt parçası gibi kullanıp kenara atacağını ispatlamak için and içiyor.

tanrı da bu sözlerin altında kalmıyor ve şeytan'ı cehennem'e yollayarak sonsuza dek susturuyor. ama şeytan giderken adem'in kulağına üfleyerek kendi iradesinden bir parça veriyor. bu parça insanı insan yapan en önemli şey olan merak duygusundan başka birşey değil. tanrı'nın sadece ibadet etmesi için sorgulama ve merak duygusundan yoksun yarattığı insan şeytan'ın bu kıyağı sayesinde merak etmeye, sorgulamaya başlıyor. insanı yasak elma'yı ısırmaya sevkeden de bu sorgulama. aslında orada insan ilk defa kendi iradesini kullanıyor. tanrı'nın cinlerden sonra insanda da ''iradesi olsun ama yüzde yüz itaat etsin'' ütopya denemesi başarısız oluyor. çünkü tanrının da bilmesi gerekmektedir ki özgür iradesi olan her varlık mutlaka farklı tepkiler verecek, mutlaka farklı kararlar alacaktır, iradenin doğası budur. insanoğlu'nu bugünkü bilim düzeyine ulaştıran bu merak ve sorgulama duygusu ile birlikte iradesi değil midir zaten?

BUNLARA inanmak veya inanmamak kişinin kendi elinde. Ben sadece farklı görüş acılarını yansıtıyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)