Sonuç: Bu tez geçer mi?

Katılımcı sayısı
30. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Evet

25 83,33%
  • Hayır

5 16,67%
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 40 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Firma Politikaları ve Fiyat Savaşları (ARAŞTIRMA)

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Standart Firma Politikaları ve Fiyat Savaşları (ARAŞTIRMA)

Merhaba Arkadaşlar,
    Daha öncede belirttiğim üzere bir araştırma çalışması yaptığımı sizlere söylemiştim. Bugün itibari ile tezimi sizlerle paylaşıyorum. Bizim üniversitedeki hocalarımız ve kanaat önderlerimiz burada bulunmadıkları için bu tezin geçip geçmeyeceğini anketle birlikte oylarınıza sunmak istiyorum.

Selamlar

"Firma Politikaları ve Fiyat Savaşları"

1.Konu:
    Work and Travel Programı'nda yaşanan mağduriyetlerin Danışmanlık Şirketleri tarafından ticari olarak kullanımı

2.Amaç :
    - Work and Travel Programı'nda yaşanan mağduriyetlerin, resmi ve gayriresmi beyanlarla ticari olarak kullanımının, www.turkishwat.net internet sitesi üzerinde yazılmış "Mağduriyet" mesajlarının incelenmesi suretiyle ortaya koyulması
    - Programı nispeten ucuz satan şirketlere karşı yazılı, sözlü ve görsel "Ucuz ise uzak dur" beyanının gerçeği yansıtmadığının ortaya koyulması amaçlanmıştır.

3.Önem:
    Bu çalışma,
    -Yaşanan mağduriyetlerin önüne geçilmesi,
    -Firmaların ticari beyanlarının gerçekliğinin ortaya koyulması,
    -Work and Travel programına katılmış/katılmayı düşÃ¼nen öğrencilere kaynak teşkil edecek olması,
    - Yaşanan mağduriyetlerle birlikte en üst seviyeye ulaşan bilgi kirliğinin önüne geçilmesi açısından önem arzetmektedir.

4.Yöntem:

4.1 Kavram Çerçevesi

Bu çalışmada Work and Travel programı ile ilgili en geniş bilgi ve belgelerin bulunduğu www.turkishwat.net üzerinden kaynak tarama modeli kullanılmıştır.

4.2 Varsayımlar
    Bu çalışmada,
    - www.turkishwat.net adlı sitenin Work and Travel programına katılmış/katılan öğrencilere kaynaklık eden en geniş içerikli web sitesi olduğu,
    - İncelenen her bir mağduriyet konusunun bir (1) öğrenciyi ilgilendirdiği
    - Programa katılmış tüm öğrencilerin ilgili şirketlere "Full Placement" olarak kayıt olduğu
    - Firmaların internet sitelerinde beyan ettikleri 1 Aralık-31 Ocak Full Placement program fiyatlarının "Net Program Fiyatı" olduğu,
    - +- 200$ frekansında değişen program maliyetlerinin sabit olduğu,
    - Paket programlarda 1500-1301 dolar arası "Normal", 1301 ve daha düşÃ¼k değerdeki fiyatların "Ucuz" olduğu varsayılmıştır.

4.3 Kapsam ve Sınırlılıklar

- Bu çalışma www.turkishwat.net sitesinde, 12 Mart 2006 - 1 Şubat 2010 tarihleri arasında "Mağduriyet" üzerine açılmış/yazılmış konu başlıkları,
    - Çalışmada belirtilen fiyatlar firmaların 1 Aralık - 31 Ocak Full Placement program paketleri,
    - Çalışmada, ilgili kaynakta yer alan toplam 28 mağduriyet konusu/mesajından "Kaydadeğer" 21 adeti ile sınırlandırılmıştır.

4.4 Veri Toplama Tekniği
    Çalışmada ilgili kaynak dijital olarak taranmış ve veriler kayıt altına alınmıştır.

5) Zamanlama
    Çalışma 03-07 Şubat 2010 tarihleri arasında dört gün süre ile gerçekleştirilmiştir.

6) Verilerin Değerlendirilmesi
    Bu başlık altında programda mağduriyet yaşamış olan öğrencilerin, açmış oldukları konular ve mağdur olduklarını belirttikleri şirketlerinin programı satış fiyatları sıralama ile birlikte verilecektir.

_________________Konu Başlığı_________________Şirket Fiyatı__________

1 "Kesinlikle tercih edilmemesi gereken şirket"____________1400$___________
    2 "............ile............işleri"_______________ ____________1400$___________
    3 "Haziran geldi daha birşey yok"______________________1400$___________
    4 "Orlando mağduru"_______________________________1400$______ _____
    5 "Hiç mi namuslu şirket yok?"________________________1400$___________
    6 "..............mi/mı hayır!" ____________________________1400$___________
    7 "................ ile gidenler"____________________________1400$________ __
    8 "................ile ilgili okuyun mutlaka"___________________1400$___________
    9 "..................."_____________________________ ______1400$__________
    10 "............ kesinlikle hayır"__________________________1400$__________
    11 " Konu içi mesaj"________________________________1400$_______ ___
    12 " Konu içi mesaj"________________________________1399$_______ ___
    13 " Konu içi mesaj"________________________________1399$_______ ___
    14 " ...............ile gidenlerin perişanlığı___________________1350$__________
    15 " .............. sanırım dolandırıldık" ____________________1300$__________
    16 "Sponsor firma yalan söyledi"_______________________1299$_________ _
    17 "Amerika'da kaderine terkedilmiş öğrenciler" ___________1250$__________
    18 "............... ile işi iptal olanlar"_______________________1250$__________
    19 "................................"________________ ____________1250$__________
    20 "............ şirketine dikkat!" _________________________1250$__________
    21 "............. mağdurları"_____________________________1200$_____ _____

Elde edilen istatistiklere göre WAT programında "Mağdur" olduğunu iddia eden öğrencilerin

- 11 tanesi programa 1400$,
    - 4 tanesi programa 1250$
    - 2 tanesi programa 1399$,
    - 1 tanesi programa 1350$
    - 1 tanesi programa 1300$
    - 1 tanesi programa 1299$
    - 1 tanesi programa 1200$ ödemiştir.

Elde edilen verilerle ilgili yüzdelik dilimler aşağıda verilmiştir.

-Program için "Normal" düzeyde para ödeyip "Mağdur" olanların toplam "Mağdur" öğrenci sayısına oranı : %66.6'dır.

-Program için "Ucuz" düzeyde para ödeyip "Mağdur" olanların toplam "Mağdur" öğrenci sayısına oranı ise : %33.3'dür.

6.1 Sonuç
    Programa katılıp mağdur olmuş öğrencilerin mağduriyetlerinin "Ucuz Şirket" seçmeleri ile ilgisi bulunduğu söylemi, elde edilen veriler ışığında gerçeği yansıtmamaktadır.

6.2 Yorumlar
    Work and Travel sektöründe şirket program maliyetleri +-200$ frekans aralığında yer almaktadır. Piyasanın genişlemesi ve her geçen gün programı düzenleyen firmaların sayısının artması, bazı şirketleri mağduriyetleri ticari anlamda kullanma yoluna itmiştir. Kendi fiyatlarını meşru kılmak adına programı nispeten daha ucuza satan firmaların hizmetlerini kötülemeleri gayri ahlaki bir davranıştır. Serbest piyasa koşullarında firmalar hür iradelerini kullanarak fiyat belirlemektedirler. Elbette ki firmalar ve hizmet kaliteleri arasında belirli oranlarda fark bulunacaktır. Zira Work and Travel bir tekel maddesi ya da herhangi bir mağazada bulunan bir ürün değildir. Firmaların resmi ve gayriresmi beyanlarında iddia ettikleri "Ucuzun mağduriyet yaşatacağı" fikrinden derhal vazgeçip, yine iddia ettikleri "Kalitelerini anlatma, bildirme ve övme" yolunu tercih etmeleri gerekmektedir. Bu çalışmanın sonuçlarında dikkat edilmesi ve manipüle edilmemesi gereken diğer konu:
    Çalışmanın sonuçlarından "Programı pahalı satanlar mağduriyet yaşatıyor" anlamının KESİNLİKLE ama KESİNLİKLE çıkartılmaması gerektiğidir. Öğrencinin sorgulaması gereken ise, fiyatın az mı yada çok mu olduğu değil, ödenecek para ile alınabilecek hizmetin doğru orantılı olup olmadığıdır. Şirket seçimi yapılırken bu tür söylemler kesinlikle dikkate alınmamalı ve hazırlanan http://www.turkishwat.net/work-trave...k-bildiri.html mutlaka okunmalıdır.

7. Kaynakça
    www.turkishwat.net / Fiorex

İzinsiz olarak yada kaynak belirtilmeden kullanılması halinde yasal işlem kesinlikle YAPILMAYACAKTIR
    Kesinlikle bilimsel bir çalışmadır. Sorusu olan arkadaşların sorularını yanıtlayabilirim.Ancak rica ediyorum çalışmanın tamamını okumadan sorularımızı iletmeyelim.

*Konu dışında şirket mesajları, örneklerle övme/karalama vb gibi eylemler ceza yönetmeliğine tabi tutulacaktır. Lütfen konu dışında mesaj yazmalayım.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

tez geçer gayet güzel bir çalışma olmuş..bir noktada önerim var sadece..mağdur olanların yüzdelerini vermişsin...eğer ki oraya genel katılımda mağduriyet oranlarınıda verirsen güzel olabilir..

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Alıntı CaMuR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tez geçer gayet güzel bir çalışma olmuş..bir noktada önerim var sadece..mağdur olanların yüzdelerini vermişsin...eğer ki oraya genel katılımda mağduriyet oranlarınıda verirsen güzel olabilir..
    Programa katılan net öğrenci sayısı bir şekilde elde edilebilir ama mağdur öğrencilerin sayısına net bir şekilde ulaşamayacağımız için sıkıntı yaşayabiliriz. Bu konuyuda zaten çalışmanın sınırlılıkları kısmında yazdım "Sadece TW" üzerinden araştırılmıştır diye. Tahmini belirtmek gerekirse gerçek anlamda mağdur olanların oranı bana göre %3'ü geçmez.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

%3 ü firmalardan kaynaklı mı yoksa genel olarak mı söyledin??

çünkü bildiğimiz üzere, kişinin hal ve davranışları yüzünden işten çıkartılması karşılığında sponsor yeni iş garantisi vermiyor..

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

%3 ü firmalardan kaynaklı mı yoksa genel olarak mı söyledin??

çünkü bildiğimiz üzere, kişinin hal ve davranışları yüzünden işten çıkartılması karşılığında sponsor yeni iş garantisi vermiyor..
    "Gerçek anlamda mağduriyet" derken işte bende bundan bahsetmiştim aslında. Kişinin hal ve hareketleri, yanlış eylem ve söylemleri yüzünden yaşanan mağduriyetleri buna katmıyorum elbette.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    17

...........dan San Diego Pedicab'e gidenlerin mağduriyeti %100.
    Sebebi San Diegodaki pedicab firmasının bulunmaması ve öğrencilerin kaderlerine terkedilmesi

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

arkadaslar bne internship e katilmayi dusundugum icin sirketlerin ucretlerine bakiyordum ve ilginc birseye rastladim. gecen sene batan ve tum program ucreti odenmesine ragmen ds formu icin gereken parayi tekrardan isteyen ,gecen yaz nerdeyse tum ogrencilerine rezalet yaz gecirten bir sirketin
    internship program ucreti tam 4200 dolar bu fiyat piyasanin en yuksegi. hatta soyle soylleyim benim %100 guvendigim bir sirket ve ellerinde garanti hazir is oldugunu soyleyen baska bir sirket 3200 dolara bu isi yapiyor demekki fiyatin yuksekligi kalitenin de yukseligi anlamina gelmiyor..

bu arada fiorexin onderliginde baslatilan bu sirketlerle ilgili konulardan sonra goruluyor ki bircok sirket sorumsuzca ve kotu yapiyor islerini...umarim bu yazilanlar ogrenciler tarafindan iyi anlasilir ve olusacak baskilarla sirketlerin islerini duzgun yapmasi saglanir..
    Konu ozgursum tarafından (07-02-2010 Saat 09:29 PM ) değiştirilmiştir.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

iyi bir çalışma olmuş. tşk ederiz

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

@ozgursum
    Belirttiğin şirket kapanmış durumda.
    Bu çalışmayı neden yaptığımın herkes farkındadır umarım. Ucuzu kötüleyen şirketlere buradan bir sorum olacak. Programı 1000 dolara satan şirket, fiyatını 1300 e çıkarınca iyi şirket mi olacak? Bu yanılgıyı kırmak için böyle bir çalışma yaptım.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

geçerli bi tez olmuş.
    work and travel düşÃ¼nen bi insanın bi şirkete başvurmadan önce kesinlikle bunları okuyup, değerlendirmesi lazım.teşekkürler bilgiler için

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Full Placement programının şirkete net maliyeti(belge iş alımı artı kargo) 700'dır (Artı eksi 10 dolar) maksimum.
    100 dolar size harcamaları olsa, komisyoncu artı telefon gorusmeleri vs.
    gerisini siz düşÃ¼nün.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Çok güzel olmus. ellerine saglık. Ben sirkete 850 dolar a yazıldım daha once giden arkadslar tavisye ettiler memnn kalmıslar umarım ben de kalırım ve tezine bir kanıt olurum

P.S : bu arada kullandıgın metod u gecen donemki dersimde (sosyal bilimlerde arastırma yöntemi) gormustum harika olmus emek harcanmıs belli. Ellerine saglık
    P.P.S: keske gecen sene olsaymıs dersi anlardım en azından

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Alıntı slhgny Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok güzel olmus. ellerine saglık. Ben sirkete 850 dolar a yazıldım daha once giden arkadslar tavisye ettiler memnn kalmıslar umarım ben de kalırım ve tezine bir kanıt olurum

P.S : bu arada kullandıgın metod u gecen donemki dersimde (sosyal bilimlerde arastırma yöntemi) gormustum harika olmus emek harcanmıs belli. Ellerine saglık
    P.P.S: keske gecen sene olsaymıs dersi anlardım en azından
    Rica ederim @slhgny. Aslında bu konuyu sadece 3 kısa cümle ile özetleyebilirdim ancak o zaman anlamı kalmazdı. Emek ve zaman harcanmış bilimsel bir çalışmada olması gereken kalıpları kullandım sadece. Tez yazımı da buna çok benzerlik gösteriyor. WAT üzerinde mini bir tez diyebiliriz.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

fazla takip edemiyorum siteyi ama gayet güzel bir tez olmuş keşke bizim zamnımızdad böyle güzel bir çalışma olsaydı önümüzde nanın eksikliğini yaşayan bilir sadece.
    Muchas gracias amigo por información..

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Fiorex herzamankı gıbı harıka bır calısma cıkarmıs ortaya sirketlerın fiyatına bakmayın arkadaslar ne kadar ıcten olduklarına bakın malzeme bızden yemek sızden
    Better late than never

ŞİRKET SEÇİM YÖNERGESİ (ORTAK BİLDİRİ) Mağdur olmamak için okuyunuz...

http://www.turkishwat.net/work-trave...k-bildiri.html

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı rahdan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Full Placement programının şirkete net maliyeti(belge iş alımı artı kargo) 700'dır (Artı eksi 10 dolar) maksimum.
    100 dolar size harcamaları olsa, komisyoncu artı telefon gorusmeleri vs.
    gerisini siz düşünün.
    şirketler sözleşme başına işverenlere belli bir para veriyorlar diye biliyorum..doğruluğu hakkında bişey diyemicem..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

melih Tabiki bir tez dir bu..
    Wat

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Eline saglik dokturmussun yine @Fiorex. Bu tez gecer hatta WAT alaninda yuksek bile yapar. Harika tespit olmus acikcasi.
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

merhaba oncelıle calısman ıcın senı tebrık ederım
    senın bu calısmaların uzerıne hemen bı calısma yaptım ve soyle bı sonuc cıktı sanırsam program ucretı 1301-1500 arası olan sırket sayısı bır elın parmagını (en fazla 10 dur)gecmıyor ve bu sırketler arasında bu ısı gercekten cok ıyı yapan en az 8 tane sırket sayarım sana
    dıger 2-3 sırketın yaptıgı kotu seylerı dıger bu ısı hakkıyla yapan 8(tahmınımce) sırkete malletmek bence bıraz haksızlık olur
    sende benım gıbı cok ıyı bılıyorsun kı bu sıerketle gercekten bu ısı hakkıyla yapıyor
    sence de bu dıger sırketlere bıraz haksızlık olmamıs mı
    eger ıstatıstık yapmak ıstıyorsanız bı ıstatıstıklerı ısımlerıyle bırlıkte acıklayın kı yasın yanında kuruda yanmasın
    saygılarımla

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Alıntı amerikan eagle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba oncelıle calısman ıcın senı tebrık ederım
    senın bu calısmaların uzerıne hemen bı calısma yaptım ve soyle bı sonuc cıktı sanırsam program ucretı 1301-1500 arası olan sırket sayısı bır elın parmagını (en fazla 10 dur)gecmıyor ve bu sırketler arasında bu ısı gercekten cok ıyı yapan en az 8 tane sırket sayarım sana
    dıger 2-3 sırketın yaptıgı kotu seylerı dıger bu ısı hakkıyla yapan 8(tahmınımce) sırkete malletmek bence bıraz haksızlık olur
    sende benım gıbı cok ıyı bılıyorsun kı bu sıerketle gercekten bu ısı hakkıyla yapıyor
    sence de bu dıger sırketlere bıraz haksızlık olmamıs mı
    eger ıstatıstık yapmak ıstıyorsanız bı ıstatıstıklerı ısımlerıyle bırlıkte acıklayın kı yasın yanında kuruda yanmasın
    saygılarımla
    @american_eagle
    Bir tez yazlırken amaç, önem, varsayım ve sınırlılıklar mutlaka belirtilmelidir. Bende bunları belirttim. Sonuç paragrafı ve yorum kısmını da eğer dikkatlice okursan şu yorumunun benim tezimle alakalı olmadığını anlayacaksın.

2.Amaç :
    - Work and Travel Programı'nda yaşanan mağduriyetlerin, resmi ve gayriresmi beyanlarla ticari olarak kullanımının, www.turkishwat.net internet sitesi üzerinde yazılmış "Mağduriyet" mesajlarının incelenmesi suretiyle ortaya koyulması
    - Programı nispeten ucuz satan şirketlere karşı yazılı, sözlü ve görsel "Ucuz ise uzak dur" beyanının gerçeği yansıtmadığının ortaya koyulması amaçlanmıştır.
    3.Önem:
    Bu çalışma,
    -Yaşanan mağduriyetlerin önüne geçilmesi,
    -Firmaların ticari beyanlarının gerçekliğinin ortaya koyulması,
    -Work and Travel programına katılmış/katılmayı düşÃ¼nen öğrencilere kaynak teşkil edecek olması,
    - Yaşanan mağduriyetlerle birlikte en üst seviyeye ulaşan bilgi kirliğinin önüne geçilmesi açısından önem arzetmektedir.
    Elbetteki bu işi hakkıyla yapan bir çok şirket var. Burada fiyat hiç önemli değil. 1400'e de yapan mükemmel şirketler var, daha aşağısına da.. Ancak dediğim gibi tezde bunu incelemedim. Ticari kaygılarla beyan edilmiş, gerçeği yansıtmayan beyanların ortaya koyulmasıdır amacım. Sonuç ve yorum kısmını tekrar dikkatlice okumanı istiyorum. Sanırım biraz yanlış okudun...Diğer iki Ã¼ç şirketin yaptıklarının, işini hakkıyla yapanlara mal edilmesi ile ilgili bir durum yok ortada. Hatta tez dikkatli okunursa,
    "Fiyat" ın çoğu zaman anlam ifade etmediği gerçeği de ortaya çıkacaktır. Fiyatı düşÃ¼k tutan şirketler, fiyatlarını 1400-1500 seviyesine çektiklerinde nasıl ki "Kaliteli Firma" olmayacaklarsa, yüksek tutanların fiyatı düşÃ¼rmesi de onların "Kalitesiz Firma" olduğu anlamına gelmeyecektir. Tekrar söylüyorum bu çalışmanın iyi şirket yada kötü şirket belirleme ile yakından uzaktan hiçbir alakası yoktur. Ortaya çıkan verilerle birlikte Ucuz Şirket-Mağduriyet ilişkisi ele alınmıştır.

P.s: Yaptığım bu açıklamaların hepsi tez ile alakalıydı. Eğer bu kadar açıkça ortaya konan bir sunum seni halen tatmin etmediyse, hala bu tez iyi şirket-kötü şirket belirlensin diye yaptığımı düşÃ¼nüyorsan şunu söyleyebilirim ki bende program fiyatı 1400 olan bir şirketle gittim. Yine gidecek olsam onlarla giderim. Burada kıstasım ucuz yada pahalı olması değil aldığım hizmettir.

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

ben senın gercekte yapmak ıstedıgın seyı anlıyorum ama burdan su sonucta cıkıyor 1300 dolar ve uzerı sırketlerde dıgerlerıne oranla daha fazla sorun cıkıyor dolayısıyla bunlardan uzak durun gıbı seyler

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Alıntı amerikan eagle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben senın gercekte yapmak ıstedıgın seyı anlıyorum ama burdan su sonucta cıkıyor 1300 dolar ve uzerı sırketlerde dıgerlerıne oranla daha fazla sorun cıkıyor dolayısıyla bunlardan uzak durun gıbı seyler
    Bunu bende düşÃ¼ndüm ve yorum kısmında ek olarak bu şekilde yorumlanmaması için açıklama da yaptım. Her zaman söylüyorum, birçok kez yazdım, şirket seçim yönergesinde de yazıyor. Sorgulanması gereken fiyatın az yada çok olması değil, ödenecek parayla alınabilecek hizmetin doğru orantılı olup olmadığıdır.

Ek olarak çalışmanın hedefinden sapmaması için "Sponsor" değişkenini göz önünde bulundurmadım. Sponsor firma burada gerçekten önem arzediyor. Bir puanlama ile durumu açıklayacak olursak, 10 üzerinden 9 verdiğimiz bir sponsor ile 10 üzerinden 5 verdiğimiz bir sponsorun fiyatları aynı ise burada biraz durup düşÃ¼nmek gerekiyor ve bu tez ile birlikte yine ortaya çıkıyor ki "Fiyat" gerçekten anlamsız.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

şirketler sözleşme başına işverenlere belli bir para veriyorlar diye biliyorum..doğruluğu hakkında bişey diyemicem..
    işverenlere değil sponsorlara ödeniyor. Bahsettiğim maksimum 700 dokar olan mebla, Türkiye firmalarına sponsorların tekliflerinin maksimum değeridir.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Güzel çalışma eline sağlık....

Ben de bir şeyler söylemek istiyorum konu hakkında..

Bir çoğu şirket 1400 veya 1300 der fiyatlarına ve biraz pazarlık yapıldığında rahatlıkla 1200 , 1100 lere çekebilirsiniz fiyatı hangi şirketle denediysem mutlaka inerler birkaç görüşmeden sonra. Bende geçen yıl 1300 e gittim ve verdiğim paranın karşılığını alamadım. Bazı sorunlar yaşadım. Bence şirket çelışanları her zaman indirime gidecek kişilerdir yeterki biraz zorlayın. Sizi kaçırmak istemeyeceklerdir .............

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Evet işte @sivilhava... olay bu.. Fiyata bakmayın diyoruz... diyoruz...diyoruz... anlatabilirsek Önemli olan hizmet kalitesidir.. Teşekkürler yorumların için buı arada..

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Geçen sezon bu tezi yazmıştım. Bu sezonda piyasadaki fahiş fiyatları yine istatistiki olarak kaleme alacağım. Eğer WAT sektörüne birşeyler katabiliyorsak ya da yanlışlarını görmelerine yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bizlere...

Kısa bir süre sonra... :
    " WAT'da Tekelleşme Faaliyetleri ve Fahiş Fiyatlar"

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

O zaman "Normal fiyat" üzerinden hizmet veren şirketler, argümanını şu şekilde çürütme yoluna gidecektir:

Tezinde "Normal fiyat" ve "Ucuz fiyat" ile programa dahil olan toplam öğrenci sayısının istatistiğini dahil etmemişsin. Yani; eğer ki "Normal fiyat" ile wat'a katılan öğrencilerin sayısı, "Ucuz fiyat" ile gidenlerden çok daha fazla ise "Normal fiyat" ile katılanların mağduriyet oranı çok daha az çıkacaktır.

Örnek vermek gerekirse:

TW'da, programa "Normal fiyat" ile katılan toplam öğrenci sayısı: 1000
    TW'da, programa "Ucuz fiyat" ile katılan toplam öğrenci sayısı: 100

Araştırmalarına göre toplam 21 mağduriyet mesajı var;
    bunların 14'ü "Normal fiyat" ile gitmiş, 7'si ise "Ucuz fiyat".

Buna göre:
    TW'da, "Normal fiyat" ile gidip mağdur olanların oranı: 14/1000 = 0.014
    TW'da, "Ucuz fiyat" ile gidip mağdur olanların oranı: 7/100 = 0.07

Sonuç: "Normal fiyat" ile hizmet veren şirketlerin mağdur etme oranı, "Ucuz fiyat" ile hizmet verenlere göre 5 kat daha azdır.

Not: Sayılar gerçekleri yansıtmayıp ihtimal olarak ele alınmıştır.
    Konu nderssen tarafından (14-11-2010 Saat 06:13 AM ) değiştirilmiştir.

BannedUser
    Guest

Oncelikle FİOREX helal olsun sana tek tek degerlendirmissin.

Bende sana katılıyorum. Work and Travel ögrenciye yonelık bır program oldugundan bazen otobus parasını bıle zor bulan bız ogrencıler ıcın 10 dolar bıle cok onemlı. Ancak 10 dolar 100 dolar heabı yapmamak gerek. Sımdı yanlıs anlasılma olmasın yanı sırket secerken parasına bakmamak gerek ama gidipte bir sirketer 2100*2500 lira vermek akıl karı degıl. Bız buradan ılk kez gıdecek ogrencılere ne kadar magdur eden sırketlerı dırek soylemesekte ıma etmeye calısıyoruz. Soyle yalan soylerler boyle yalan soylerler desekte gene de bunlara kulak asmayıp gıdıp adı gecen bu sırketlere kayıt oluyorlar.

İlla birsey cok pahalı dıye ıyı cok ucuz dıye kotu olmaz. Sen hem sırket secım yonergesınde o kadar detaylı calısmıssın kı sırket sececek arkadaslar bunun yarısı kadar arastırma yapsa magdurıyet yasamayacak seneye 2011 yanı burada gene aglayanlar sızlayanlar gorecegız kı bunların bazıları bırebır uyardıgımız kısıler olacak buna ınanıyorum.....

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Sevgili @nderssen,

Bu tezi yazarken varsayımlar kısmında özelikle belirtmiştim. Mağduriyet içerikli konuar aslında birer kişiyi ilgilendirmiyor elbette. Kimisi grup olarak mağdur olmuş, kimisi kız-erkek arkadaş vs.

4.2 Varsayımlar
    Bu çalışmada,
    - İncelenen her bir mağduriyet konusunun bir (1) öğrenciyi ilgilendirdiği
    Senin dediğin şekilde bir savunma ancak ticari kaygısı olan güzide şirketerimiz tarafından yapılabilir. Bunun da amacı yine manipüasyon olacaktır. Evrenin bütününe turkishwat üzerinden bakma şansımız yok. Öğrenciler buraya memnun olunca gelip yazmıyorlar genelikle mağdur oldukarında şirketler ile ilgili yazıyorlar. Eğer evrenin bütünü TW'da yer alsaydı senin yazdığın şekilde net bir çalışma yapabilirdim. Net olmayan bir bilgi üzerinden gideceksek Konsolosluğun 2009 yılında yayınladığı bir belge var. Hangi şirket ne kadar öğrenci gönderdi.? Bu belgedeki bilgilere baktığımızda 10 bin kişilik WAT pastasında programı "normal fiyat" üzerinden satan firmalar aşağı yukarı 3500-4000 kişi göndermişken, geri kalanlar 1300$ ve aşağı fiyata satanlar tarafından gönderiliyor. Bu pencereden de baktığımızda net bir sonuca varamayız ancak verdiğin örneğin geçerliliği konusunda fikir sahibi olmuş oluruz.

@makroklima,
    Teşekkür ederim. 2500 vermek akıl karı değil demişsin ve tam üstüne basmışsın. Onunla ilgili de kısa süre içinde bir çalışma yapıp zevkle takip ettiğinize inandığım http://www.turkishwat.net/reklamampp...erlendirmeler/ bölümünde yayınlayacağım.

Selamlar

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Varsayımlarını zaten eleştirmedim Fiorex, hepsinin öyle olduğunu kabul ederek tezine eleştiri getirdim.

4.2 Varsayımlar
    Bu çalışmada,
    - İncelenen her bir mağduriyet konusunun bir (1) öğrenciyi ilgilendirdiği varsayılmıştır.
    Dolayısıyla bu varsayımını da aynen kabul ederek eleştirimi daha açık bir şekilde yazmaya çalışacağım. Öncelikle şunu söylemek istiyorum; muhakkak sen de farkındasındır ki niyetim kimseyi savunmak değil, sadece tezinde eksik gördüğüm bir taraf hakkında uyarmak. Şimdi dönelim konumuza..

Alıntı Fiorex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Senin dediğin şekilde bir savunma ancak ticari kaygısı olan güzide şirketlerimiz tarafından yapılabilir.
    Evet, ben zaten tezinin bir açığı olduğunu gösterebilmek için karşı tarafa geçip eleştiri getiriyorum yani bir nevi şeytanın avukatlığı. Sen de tezinin amaç kısmında belirttiğin gibi; "Ucuz ise uzak dur" yaklaşımının yanlış olduğuna dair bir antitez geliştirmişsin. Dolayısıyla gelecek eleştirilerin ticari kaygı sahibi ve diğer şirketleri karalama yoluna giden bu firmaların gözünden olması doğal.

2.Amaç :
    2. olarak..

Alıntı Fiorex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evrenin bütününe turkishwat üzerinden bakma şansımız yok. Öğrenciler buraya memnun olunca gelip yazmıyorlar genelikle mağdur olduklarında şirketler ile ilgili yazıyorlar. Eğer evrenin bütünü TW'da yer alsaydı senin yazdığın şekilde net bir çalışma yapabilirdim.
    Tabi ki de turkishwat'taki veriler gerçeği birebir yansıtmayacaktır ama istatistikte yöntem bu. Wat'a katılan öğrencilerin tüm evren üzerinden araştırılması mümkün değil ama bu evreni temsil eden bir örneklem seçip üzerinden bir çalışma yürütülebiliriz ki senin yaptığın da zaten bu. Turkishwat sitesini, evreni temsil edebileceğine inandığın örneklemin olarak ele almışsın.

4.2 Varsayımlar
    Bu çalışmada,
    - www.turkishwat.net adlı sitenin Work and Travel programına katılmış/katılan öğrencilere kaynaklık eden en geniş içerikli web sitesi olduğu varsayılmıştır.
    4.3 Kapsam ve Sınırlılıklar
    - Bu çalışma www.turkishwat.net sitesinde, 12 Mart 2006 - 1 Şubat 2010 tarihleri arasında "Mağduriyet" üzerine açılmış/yazılmış konu başlıkları ile sınırlandırılmıştır.
    Ben bu örneklemin gerçekliği en iyi temsil edip etmediğini de sorgulamıyorum ve önceki mesajımda göreceğin üzere ben de bu örneklem üzerinden devam ederek farazi bir örnek veriyorum;

TW'da, programa "Normal fiyat" ile katılan toplam öğrenci sayısı: 1000
    TW'da, programa "Ucuz fiyat" ile katılan toplam öğrenci sayısı: 100

TW'da, "Normal fiyat" ile gidip mağdur olanların oranı: 14/1000 = 0.014
    TW'da, "Ucuz fiyat" ile gidip mağdur olanların oranı: 7/100 = 0.07
    Kısaca bence eksik olan şu:
    Ele aldığın dönemde, bu örneklem içindeki iki kategoriye ait katılımcıların toplam miktarları göz ardı edilmiş. Yani doğru karşılaştırma şu şekilde olmalı; bu kategorilerin kendi içindeki mağduriyet oranlarını tespit edip sonra karşılaştırmak.

Son somut bir örnek ile mesajımı bitiriyorum.

Work and Travel köyünde 1.100 kişi oturuyor. Bu köyde hem nderssen hem Fiorex elma satıyor. Ama nderssen pahalı, Fiorex ise ucuz satıyor.

nderssen, halkı "Fiorex'ten almayın kardeşim, hep çürük çarık elma satıyor." diye uyarırken, Fiorex'e de böylece çamur atıyor. Fiorex ise bunun doğru olmadığını, eğer kimde daha fazla çürük elma varsa asıl o kişinin daha çok çürük elma sattığını iddia ediyor.

Halkın çoğu nderssen'in cazibesine kapılıp ondan satın alıyor, kalan kısmıysa Fiorex'ten. Böylece nderssen 1000 elma satarken, Fiorex 100 elmada kalıyor (her kişi bir elma satın almış).

Fiorex'in sattığı 100 elmanın 7'si çürük çıkmış, nderssen'in ise 1000 elmasından 14'ü.

Fiorex'in iddia ettiği gibi nderssen kendisinden 2 kat daha fazla çürük elma satmış ama nderssen'in sattığı elmaların çok az bir kısmı çürük çıkmış ve müşterilerinin büyük çoğunluğu memnun kalmış ki bu memnuniyet oranı Fiorex’inkinin 5 katı.
    Konu nderssen tarafından (14-11-2010 Saat 04:15 PM ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)