Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sıradışı topluluk "Amişler"

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Standart Sıradışı topluluk "Amişler"

21.yüzyılda 17.yüzyıla bağlı kalan, o dönemin geleneklerini sürdüren ve bu konuda çok katı olan Amişler'den bahsediyorum elbette. ABD'ye gittiğinizde mutlaka ki karşılaşacaksınız. İlk "Amiş" topluluğunu gördüğümde kendimi bir film setinde sanmıştım. Etrafta kameralar aradım ancak gerçeği öğrenmem uzun sürmemişti. Şimdi size Amişler hakkında derlenmiş bilgileri sunacağım ve yine başlayacağız tartışmaya

Kimdir Amişler? (Amish)

Amiş (İngilizce Amish), ABD'nin Pennsylvania ve Ortabatı eyaletleri'nde (ve Kanada'da) yaygın olan bir Protestan mezheptir. 18. ve 19. yüzyılda Almanya, Fransa ve İsviçre'den gelen göçmenler tarafından kurulmuştur. Amişler basit bir yaşama inanırlar, otomobil, telefon, elektrik gibi modern yaşamın kolaylıklarını kullanmaktan sakınırlar. Bu insanlar kendilerini toplumdan dinsel inanışları yüzünden ayırırlar. Örneğin orduya katılmaz, hattâ fermuar, düğme gibi basit teknolojik araçları bile kullanmaktan kaçınırlar. Bu insanlar yıl boyunca aynı tarz sâde elbiseler giydiklerinden "sâde insanlar" olarak adlandırılırlar. Çocukları tek odalı sekiz yıllık okullarda okumaktadır. Bundan başka bir okul eğitimleri yoktur
    Wikipedia

AMİŞLER HAKKINDA BİR HABER ! Hızla çoğalıyorlar...

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden ABD'de elektrik, telefon kullanmadan, otomobile binmeden ve her türlü teknolojiyi reddederek yaşayan aşırı Hristiyan topluluk Amişlerin nüfusu, son 16 yılda 125 binden 230 bine çıktı.

Elizabettown Üniversitesi'nden Amişler uzmanı Donald B. Kraybill'in yaptığı, 1992-2008 verilerini kapsayan araştırmaya göre, 18. yüzyılda baskılar nedeniyle Avrupa'dan Yeni Dünya'ya göçen topluluk, son 16 yılda yüzde 4'lük nüfus artışıyla ülkenin en hızlı büyüyen alt topluluğu oldu.

ORTALAMA 5-6 ÇOCUK

Kraybill, ülkedeki diğer etnik ve dini toplulukların nüfus planlaması yaptığını, Amişlerin ise son 20 yılda “çok çocuk sahibi olma” politikası izlediğini belirterek, toplulukta her ailenin ortalama 5-6 çocuk sahibi olduğunu kaydetti.

Yapılan araştırmaya göre, topluluk içi evlilik yapan Amişlerin nüfusu bu hızla büyümeye devam ederse 2026 yılında 500 bine yaklaşacak. Otomobil yerine atlı arabalarıyla ulaşımı sağlayan, internet, cep telefonu gibi her türlü yeni teknolojiyi reddeden, evlerine elektrik bağlatmayan Amişler, geçimlerini tarımcılık yaparak sağlıyorlar.

ATLI ARABALARLA GEZİYORLAR

Ülkenin pek çok eyaletine yayılmış halde yaşayan Amişlerin en yoğun bulunduğu bölge ise Pensilvanya eyaletindeki Lancester şehri. ABD'nin doğu kısmında bulunan ve şehirlerarası trafik bakımından da yoğun olan Lancester'da anayollarda atlı arabalarıyla gezen Amişler için trafikte de özel düzenlemeler yer alıyor.

Kendi özel kiliselerinde ibadet etmeyi tercih eden Amişlerin en çok önem verdiği şeyler, fazla çocuk sahibi olmak, komşuluk ilişkileri ve akrabalarıyla görüşmek.

ÇOCUKLAR İLKOKULDAN SONRA OKULA GÖNDERİLMİYOR

Almanca'nın farklı bir aksanıyla konuşan ve anadillerini 200 yıla yakın süredir bulundukları Amerika kıtasında da kullanmayı sürdüren topluluk, çocuklarını ilköğretimin ardından okula göndermiyor.

Giyim tarzlarıyla da farklı olan Amiş topluluğunda kadınlar uzun kollu ve uzun etekli elbiseler giyiyor. Elbiselerini önlük ve 17. yüzyıldan kalma şapkaları ile tamamlıyorlar. Erkekler ise çalışırken askılı elbise, günlük yaşamda ise koyu renk takım elbise giyerek şapka takıyorlar. Evlendikten sonra tüm erkekler sakal bırakıyor.

TURİSTİK ÇEKİM MERKEZİ OLDULAR

Amişler, çamaşır ve bulaşıklarını elde yıkıyorlar, akşamları mum ışığında oturmayı tercih ediyorlar, atlı arabanın yanı sıra zaman zaman bisiklet kullanarak ulaşımı sağlıyorlar ve akşama kadar tarlalarında çalışıp günbatımına yakın evlerine çekiliyorlar.

Farklı kültürleri ve yaşam tarzlarıyla insanların ilgisini çeken ve kalabalık olarak yaşadıkları Lancester'ı ülkenin en turistik yerlerinden biri haline getiren Amişleri görmek için her gün onlarca tur otobüsü bölgeye geliyor.

Kurdukları köylerde yaşayan bu aşırı Hristiyan ve içe kapanık topluluğun hayatlarını yerinde gözlemlemek isteyen turistler, atlı arabalarla düzenlenen turlarla köylere gidiyorlar.

Amişleri rahatsız etmemeye de özen gösteren turistler, özel izin dışında fotoğraf ve görüntü çekiminin yasak olduğu köylerde Amişlerin yaşam tarzlarına saygılı davranmaya çalışıyor.
    Radikal

Daha önce bir amiş gören var mı aranızda? Ben çok gördüm ve çok şaşırıyorum onları görünce. 300 yıl öncesine gidiyor insan aniden Yalnız son gördüğüm amişler biraz yenilikçi amiştiler galiba. Çünkü roller coaster a biniyorlardı

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

samanyolu tw de ayna programı göstermişti amişleri orda izlemiştim ben

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Bende gectigimiz yaz Amishleri merak edip Lancaster County e gitmistim,gercekten ilginc insanlar hele o yogun trafigin icinde at arabalari kullanarak seyahat etmeleri kulturlerine bagli olduklarinin gostergesi,yoksa akil isi degil orada at arabasiyla gezmek.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Alıntı ktye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende gectigimiz yaz Amishleri merak edip Lancaster County e gitmistim,gercekten ilginc insanlar hele o yogun trafigin icinde at arabalari kullanarak seyahat etmeleri kulturlerine bagli olduklarinin gostergesi,yoksa akil isi degil orada at arabasiyla gezmek.
    Bravo arkadaşım. Eğer benimde bilgim olsaydı daha önce amişler hakkında inan sırf onları görmek için bende giderdim Lancaster'a. ABD sadece time square den ibaret değildir yani. Farklılıkların üzerine gitmek gerek.

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

benim ohioda amish arkadaşım vardı

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Alıntı tek mesajlık üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim ohioda amish arkadaşım vardı
    Eee vardı da ne oldu? Bu mesaj ne anlam içeriyor anlamadım şimdi.. Benimde budist bir arkadaşım var.. Oldu mu şimdi.? Sadece post atmak için mesaj yazmayalım diyorum şu foruma.. Kimdi bu neydi neyin nesiydi? hayata bakışı nasıldı? nasıl yaşardı? gibi soruların cevapları bu tür konuları anlamlı kılar.. Gerisi hikaye..
    @tek_mesajlık üye..

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

amerika gibi insanların uç noktalarda olmaktan çekinmediği bi yerde bu kadar sadece bir yaşam tarzı benimsemeleri ve bu geleneklerini yıllar boyu koruyabilmeri ilginç bi durum. imkanım olsa yaşadığı yerleri görmeyi çok isterdim...

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

geçen sene ziyadesiyle derslerde görmüştük bu tarikatı bu sene de abd'de bu insanları görünce hiç şaşırmadım. Ancak benim ilginç bulduğum nokta şurada: Bu topluluk her türlü (hemen hemen) teknolojiyi reddediyor ve mütevazi bir hayat yaşıyorlar fakat ben ABD'de eğlence parkında çalışırken bu grubu sık sık görürdüm ve teknolojiyi bu denli reddeden bu grup roller coaster'larda deli gibi eğleniyorlardı. Aralarındaki bu büyük çelişki beni şaşırttı açıkcası.
    Bir zamanlar da Shakerlar adında başka bir tarikat varmış ABD'de. Ancak bu insanların inancına göre bekaret çok kutsal sayıldığı ve cinsel ilişki yasak olduğu için bir süre sonra nesilleri tükenmiş

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı YETO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçen sene ziyadesiyle derslerde görmüştük bu tarikatı bu sene de abd'de bu insanları görünce hiç şaşırmadım. Ancak benim ilginç bulduğum nokta şurada: Bu topluluk her türlü (hemen hemen) teknolojiyi reddediyor ve mütevazi bir hayat yaşıyorlar fakat ben ABD'de eğlence parkında çalışırken bu grubu sık sık görürdüm ve teknolojiyi bu denli reddeden bu grup roller coaster'larda deli gibi eğleniyorlardı. Aralarındaki bu büyük çelişki beni şaşırttı açıkcası.
    Bir zamanlar da Shakerlar adında başka bir tarikat varmış ABD'de. Ancak bu insanların inancına göre bekaret çok kutsal sayıldığı ve cinsel ilişki yasak olduğu için bir süre sonra nesilleri tükenmiş
    YETO ne komiksin ya Iyiymis nesil tukenme olayi. Keske bende gorebilseydim Amisleri. Bence eglence parkinda eglenmeleride cok problem degil ya okadar yaptiklarindan sonra.
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

bende gördüm 2 amiş...sanırım karı kocalardı,greyhounda la22 saatlik yolculugumun ortasındaydı sanırım harsinborgda bindiler otobüse,ellerin bisküvi kutuları ne bi telefon ne bi teknolojik alet hiç bişey yoktu cidden,ama bir whoper yiyişi vardı ki adamın sanki kıtlıktan cıkmış gibiydi saçlarınıda bıçakla kesmiş gibiydi tencereyi koymuş kesmiş cidden öyle idi,şapkasını çıkarınca belli olduyandan geçen arabalara öyle bakıyordu ki cok entresan gelmişti
    Wat

Tecrübe Puanı
    10

Konu break tarafından (01-02-2010 Saat 05:02 PM ) değiştirilmiştir.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Bir mall"e gitmistik arkadasimla cleveland ta.. gorunce hemen sormaya basladim bunlar nasil insanlar neler yapiyorlar felan diye.. arkadasim anlatmaya basladi.. iste amishler teknolojiye karsilardir araba kullanmazlar telefon vs kullanmazlar sakallarini kesmezler bekaret cok onemli vs derken ben foto cekmelerinden rahatsiz olduklarini bildigim icin gizliden cektim ve tam arkadasim kendi kiyafetlerini kendileri dikerler derken bunlar adidas a girdiler 3 cift.. ve 2 cift de nike a girdi ee neden oraya gidiyorlar dedim bilmiyorum dedi.. arkalarindan gittim ben bir baktim ki adidastan tshirt ayakkabi vs aliyorlar sonra arkadasima dondum ee dedim bu neyin nesi ee demek arada buralardan alisveris yapabiliyorlarmis.. cocuklarini sevmek istedim gercekten bebekler cok guzel oluyor.. sonra arkadasim tepki cekebilirsin yaklasma deyince yanasmadim bir sure onlari izledim gizlice sonra ayrildik oradan gercekten saf ve herseyden arinmis insanlar gibi gorunyorlardi..
    PLANÖRLE AMERİKAYA UÇMAK....

BU KADAR ÇILGINCA İŞTE BU WAT..!!!!

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Bu sene elimden gelirse amişlerin arasında kısa da olsa bir yaşam sürmeyi planlıyorum. Çünkü cidden yaşam tarzları ilgimi çekiyor. Huzuru bulurum belki bu şekilde

Forum Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Gerçekten çok ilginçlermiş.Böyle bir topluluk olduğunu bilmiyordum.Çok eskilerin küçük ev dizisindeki karakterlere benziyorlar TRT de tekrarını izlemiştim bi araYaralı paylaşım için teşekkürler.
    ""Let the game begin""

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

gidip görülesi!

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

Bende bi filmde görmüştüm filmin adı aklıma gelmiyor

umarım onlardan biriyle tanışma fırsatı bulurum

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

ben elinde cep telefonu olanı da gördüm sanırım amişlikten çıkmış o

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

bilmiyodum hiç görmedim de zaten.. ama tanışmak, konuşmak isterdim çok bulunduğum yerde kesinlikle yoktu olmaları da baya ilginç olurdu sanırım enteresanmış ama güzel seçim..değişik insanlar

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    15

oregonda ara ara karsilasiyordum fakat benim anlamadigim sey amisler teknolojiye karsi olmalarina ragmen cep telefonu ve araba kullananlarini gordum

Tecrübe Puanı
    10

Alıntı ThunderStorm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    oregonda ara ara karsilasiyordum fakat benim anlamadigim sey amisler teknolojiye karsi olmalarina ragmen cep telefonu ve araba kullananlarini gordum
    Onlarda sosyetik amişler galiba.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

abi ben metroda bir kere gordum new yorkta, filmlerden cıkmış gibiydi cok enteresandı ya herif ve kadın, şaşınlık, hayranlık, merak , korku hepsi bir araya geldi onlardan ve benden baska kimse yoktu vagonda ...

BannedUser
    Guest

Bende Chicago da Amtrak aktarması yaparken görmüştüm. Eskiyi yaşamalarından çok aileye cok önem veriyorlar. Topluluk olarak hareket ediyorlar heryere galiba 10*15 kişi varlardı. Herhalde zorda kaldıklarından Amtrak kullanıyorlardı

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Amişlerin Merhameti diye bir film var. İzleyerek Amişleri daha iyi anlayabileceğimizi düşünüyorum. Boş vakti olan değerlendirsin

Amish Grace (TV 2010) - IMDb

Amish Grace – Amişlerin Merhameti İzle

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Wyoming'de var mıdır acaba?

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Toplam Nüfuslarının 249.000 olduğu bilgisi var wikipedia'da. Tabi birde bununla ilgili bir popülasyon haritası mevcut

Ayrıca bu linkten biraz daha detaylı bir haritaya ulaşabilirsiniz

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Amish Grace – Amişlerin Merhameti İzle

Bence bu filmin izlenilmesi gerekiyor. Senaryosu her ne kadar sığ olsa da, bir konu ancak bu kadar güzel ele alınabilirdi bana göre. Dünya görüşü ne olursa olsun her insana katabileceği mükemmel değerleri içeriyor.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

Derste hoca amish'lerle ilgili bahsetmişti.Çocuklar ergenlik dönemine kadar teknolojiden uzak sadece aileleriyle vakit geçiriyolarmış.Erginliğe girdiklerinde bir seçim yapmaları gerekiyomuş.Modern hayata mı gidecekler yoksa kendi kültürlerinde mi yaşayacaklar.Bu seçim hakkı 1 kere veriliyormuş.Eğer bir amish modern hayatı seçiyosa ilerde vazgeçip dönebiliyomuş ama kendi kabile yaşantısını seçerse sonra modern hayata geçemiyormuş..Roller coaster a binmeleri bundan mütevellit herhaldeSeçim zamanı herşey serbest..

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Amişlerde fotoğraf çekilmesi, kamera ile kayıt yapılması kiliseleri tarafından yasaklanmış. Bu yüzden amişlerle ilgili film çekmek isteyen bir cok yapımcı hüsrana uğramış. Bugun Dailymail'de bununla ilgili bir haber verildi. Paylaşıyorum

'The Amish' film captures vivid, intimate images of a famously shy and reclusive American religious culture | Mail Online

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

1. sayfada arkadaşın paylaştığı resimlerden Amişleri musevi kültürüne sahip,onlara benzeyen insanlar gibi gördüm

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Ben Ohio'ya gidiyorum. Umarım karşılaşırım Amişlerle. Gerçekten çok ilgimi çekiyor yaşantıları. Orda göremezsem Lanchester'a kadar gitmeyi kafaya koydum.

"Some people feel the rain. Others just get wet"

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)