Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Work & Travel

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart Work & Travel

Beyler şimdi "arama" da "arama" dediniz Sağolun Florida hakkında bi takım bilgimiz oldu.Lakin aklıma şu soru geldi.şimdi programın adı work & Travel baktım bi çok arkadaşda gayet güzel çalışmış sonra peşi sıra gezmişde.ne güzel darısı başımıza.şimdi iki sorum var ;

1)Work & Travel ya mesala ben şirketle anlaşıyorum diyorum ki hoca ben Haziranda gider - eylül başı gibi gelirim dedik anlaştık velhasıl peşi sıra şöyle mi oluyor.biz orda eylüle kadar çalışıoruz.hayır öyle olursa ne zaman geziyoruz sıkıntı bu tamm çatır çatır work varda Travel'ı ne ara.Oda şöyle oluyor galiba doğrumuyum bilmiyorum ama şirketle anlaştıktan sonra haziran-ağustos gibi anlaşıyoruz ve eylül ayının başındada biz oldugu gibi geziyoruz olay böyle midir ? yoksa şirketle anlaşmanız bittiği gün vize çalışma ve konnaklama belgenizin iznide bitiyor mu ?

Diğer sorular sonra.saat 05:05 hak verirsinizki beynim durdu.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Merhaba,

Tam olarak şu şekilde,

Sözleşmende yazan resmi çalışma süren örneğin 30 Ağustosta bitiyorsa, bu tarihten sonra Amerikada yasal olarak çalışamazsın. Yani artık gezme zamanına geçmiş bulunuyorsun.

Pasaportuna amerikan vizesi basıldığı zaman, vize üzerinde başlangın ve bitiş tarihi göreceksin. İşte bu tarihler genelde senin iş sözleşmene göre yada okullarının açılış kapanış tarihlerine göre uygun bir şekilde belirleniyor.
    Örneğin 30 Ağustosta çalışma iznin bitiyorsa, vizenin bitiş tarihide örnek veriyorum: 10 eylül olur.. İşte vizenin bitiş tarihi sonrası yani 10 eylül sonrasında tam 25 gün gezme süren bulunuyor.

Benim çalışma sürem 7 eylülde bitmişti. Pasaportumda vize sürem 11 eylülde bitti.
    Sonrasında Amerikada 2 hafta kadar kaldım ve 28 eylülde türkiyeye dönüş yaptım.

Not: Eğer konaklama yerini şirketin ayarladıysa şirketle çalışma süren bitince otomatikmen konaklama sözleşmende bitiyor. Benim çalışma iznim bittikten 3 gün sonra evden çıkmak zorunda kaldım. tabi bu şirkete ve konaklama türüne göre dğişir.
    Konu aalpinistt tarafından (24-01-2010 Saat 09:51 AM ) değiştirilmiştir.

Site Yöneticisi break - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    10

ABD kesin ayrılış tarihim ne olmalı?

DS bitiş tarihinden 28 gün sonrasıdır. O tarihe kadar gezini bitirip uçağına binmen lazım.
    # Holiday in America: 2008 , 2009 , 2010 ...

# Internship in Israel: 2011 ...

# MSc. and I. Europe Trip: 2012 ...

# Retired Worker & Traveler: 2013 ...

# Maldive Island: 2016

# II. Europe Trip: 2017

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Bu arada istedigin kadar da gezebilirsin.Mesela diyelim ki isvereninle anlastin agustos ortasinda isten ciktin.Ds program bitis tarihinin sonuna kadar gezebilirsin daha dogrusu ulkede kalabilirsin.Yani demek istedigim su tarihlerde geziceksin su tarihlerde calisacaksin diye bir zorunluluk yok.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Öncelikle cevap yazanlara teşekkür ederim.Sağolun.

Alıntı aalpinistt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Benim çalışma sürem 7 eylülde bitmişti. Pasaportumda vize sürem 11 eylülde bitti.
    Sonrasında Amerikada 2 hafta kadar kaldım ve 28 eylülde türkiyeye dönüş yaptım.
    Bu yaptığın illegal bi iş değil mi ? Yani ne biliyim ABD polisi yakalasa içeri atma hakkı yok mu ? hani mesala benim aklımda şöyle bişey var Florida'ya çalışmaya gitsem ordan Bahamalar falan yaparım diye düşündüm.Travel vakti.Farz-ı Muhal şöyle bişey var.30 ağustosda çalışma izni biter.benim vize 15 eylüle kadar diyelim ben de onu 1-2 gün aştım ve tekrar ABD'ye girişim gecikti o zaman sıkıntı olur mu ?
    ordanda tekrar memlekete gelirim.diye düşündüm olur mu bu acaba ?

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı Wrallin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu yaptığın illegal bi iş değil mi ? Yani ne biliyim ABD polisi yakalasa içeri atma hakkı yok mu ? hani mesala benim aklımda şöyle bişey var Florida'ya çalışmaya gitsem ordan Bahamalar falan yaparım diye düşündüm.Travel vakti.Farz-ı Muhal şöyle bişey var.30 ağustosda çalışma izni biter.benim vize 15 eylüle kadar diyelim ben de onu 1-2 gün aştım ve tekrar ABD'ye girişim gecikti o zaman sıkıntı olur mu ?
    ds 2019 formun gelecek senin bu senin calisma belgen ki bu belgede yazan son calisma gune kadar calisabilirsin yasal olarak. bu tarihin bitiminden sonra 28 gun daha trvel icin kalma hakkin var. zaten vize bitis tarihi ds 2019 da belirtilen yasal calisma surenle ayni olur. bu tarihten sonra 28 gun daha istersen amerikada gezebilirsin. ayrica istersen ds 2019 daki sureden once de birakabilirsin isini isverenden izin alarak.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Bu yaptığın illegal bi iş değil mi ? Yani ne biliyim ABD polisi yakalasa içeri atma hakkı yok mu ? hani mesala benim aklımda şöyle bişey var Florida'ya çalışmaya gitsem ordan Bahamalar falan yaparım diye düşÃ¼ndüm.Travel vakti.Farz-ı Muhal şöyle bişey var.30 ağustosda çalışma izni biter.benim vize 15 eylüle kadar diyelim ben de onu 1-2 gün aştım ve tekrar ABD'ye girişim gecikti o zaman sıkıntı olur mu ?
    ordanda tekrar memlekete gelirim.diye düşÃ¼ndüm olur mu bu acaba ?
    Öncelikle gercekci ve mantıklı düsünmeye calısın arkadaslar. Wat sonucta hayal kurdurur, bir seyler düsünür istersiniz ama hayallerde abartmayın ki sonucunda memnun olabilesiniz. Ben de ilk gidisimde FL dan key west ordan da bi gemiyle tur caktım mu ver elini karayipler falan filan ucuyodum. Ama sonradan ise para ve zaman boyutu da girince dogru dürüst gezemeden geri geldim. DS/vize bitis tarihinden sonra Abd sınırları dısına cıkarsan ülkeye geri giremezsin, cok nettir bu, DS2019 un da olsa almazlar iceri. Ama vize süresi dahilinde giris cıkıs yapabilirsin, bunun icinde garanti olması bakımından vizendeki multiple entry kısmına bakmanda yarar var. Toplam gezi tarihine gelirsek vizen bittikten sonra 28 gün gezebilirsin o kadar. Ülkeden cıkısta belki " vizen bitmis sen niye hala burdasın derlerse ki " bana görevli security öyle demisti, DS i gösterirsin olur biter. Diyecegim su ki calısma ve tatil kısmını iyi planla. Uzun süren geziler genelde maaliyeti yüksek olr, tüm paranı ona harcamadan en verimli sekilde gezmeye calıs. En ideal gezi 10 olmadı max 15 gündür, ve de sadece dogu veya sadece batı eyaletleri seklindedir. Ama 6 veya 7k$ + yaparsan dogu, batı, bahamalar hatta kanada bile git derim. Bir daha wat veya abd görememe ihtimaline karsı gezebildigin kadar gezmen tavsiye edilir eger ii para yaparsan. Yani planlarını; 1. kazanacagın parayı degerlendirme istegine(alısveris/gezi vs), 2. zamanına, 3. gezmek görmek istedigin yerlere göre yap derim. Kolay gelsin...
    Konu yakuza tarafından (24-01-2010 Saat 06:22 PM ) değiştirilmiştir.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Vize tarihinin bitiminden sonra yada ds bitiş tarihinden sonra diyelim ki genelde aynı yada yakın tarihler oluyor, benim bildiğim 25 günlük gezme hakkın var..bu senin yani J1 vizesi alan bir wat öğrencisinin yasal hakkıdır...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)