Sayfa 10 Toplam 10 Sayfadan BirinciBirinci ... 678910
Toplam 297 adet sonuctan sayfa basi 271 ile 297 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ABD'de Araba Alım-Satımı (Ana Başlık)

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

hic mi bilgisi olan yok gencler yardima ihtiyacim var acil cevaplarinizi bekliyorum lften

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı Moody Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ehliyet almak için önce size en yakın dmv ye gidiyorsunuz ve ehliyet almak istediğinizi ve hazırlık kitapçığını istediğinizi söylüyorsunuz. Size ücretsiz yaklaşık 30 sayfalık bir kitapçık veriliyor. BU kitapçığa yaklaşık 5-6 saat çalışıyorsunuz. Çalışmalayadabilirsiniz tercih sizin. Daha sonra herhangi bir gün dmv ye tekrar gidip ehliyet almak istediğinizi söylüyorsunuz. sizi elektronik soru bölümüne yönlendiriyorlar. ilk önce ekranda karşınıza 10 basit soru çıkıyor. 10ununuda doğru yapmak zorundasınız. Soruların hepsini doğru cevalparasnız ikinci bölümde zor 25 soru soruyorlar. Bununda en az 20sini doğru yanıtlamak zorundasınız. Bu sınav aşamasını geşerseniz, yanınızda arabada varsa sizi hemen direksiyon sınavına alıyorlar. Direksiyon sınavına aracı sizin götürmeniz gerekiyor. DMV araç temin etmiyor. Direksiyon sınavınıda geçerseniz ehliyetiniz 4 dolar karşılığı 1 hafta içinde adresinize gönderiliyor.
    bu işlemler Türkiye'de de ehliyeti olmayanlar içinde geçerli mi? Benim ehliyetim yok ama ordan alabilir miyim? Bir de orda alınan ehliyet burada da geçerli olur mu?

Forum Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Türkiye'de ehliyetin var mı yok mu ona bakılmaz.Sen orada ehliyete alabilirsin.Ama onun geçerlilik süresi DS'in sonuna kadardır.O yüzden ehliyet almış olsan bile Türkiye'de geçerli olmayabilir.Türkiyede almış olduğun ehliyet orada geçerlidir.Bi sorunla karşılaşmazsın.
    ""Let the game begin""

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    12

Burada baya karışmış heryer. Benim sormak istediğim normal türk ehliyeti ile araba alamıyor muyuz ? Yoksa sadece kullanmaya mı yarıyor ?

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

kardesim araba almayla ehliyetin ne alakasi var? burda araba alirken ehlyet mi soruyorlar? ehliyet yani driver s licence araba kullanmak icin gecerli. Turk ehliyetinizle de 6 aya kadr araba kullanabiliyorsunuz.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    12

Alıntı ozgursum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kardesim araba almayla ehliyetin ne alakasi var? burda araba alirken ehlyet mi soruyorlar? ehliyet yani driver s licence araba kullanmak icin gecerli. Turk ehliyetinizle de 6 aya kadr araba kullanabiliyorsunuz.
    teoride alakası yok tabii ki ama pratikte 6 aya kadar muhabbetini bilmediğim için sorun olur mu acaba demiştim yazılanları okuyunca.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

yok kardesim araba alirken sizden istenen tek sey kimlik , o da dmv ofislerine kaydettirirken sonucta kimin adina olacagini belirlemek icin olan birsey, yasal olarak amerikada olan herkes diledigi seyi alir diledigi seyi satar.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Arkadaşlar tavsiyem araba almamanızdan yana gerçekten zarardan başka bişey olmuyo ayrıca registration icin ehliyet gerekiyo bunuda amerikan ehliyeti olmasını istiyolar veya international driver licence yani türk ehliyetiyle vermiyolardı.o yüzden kesinlikle dmv ye sormadan araba almaya kalkısmayın ben cok arastırdım bütün ofisleri aradım sonunda bi yol cıktı connecticut city ıd card varmis onu cıkarttırdım o sekilde vermislerdi ama tam bi rezaletti yasadıklarım registration ayrı para sigortaya her ay 150 dolar ayrı para zor is yani bide arıza yaparsa tamiri cok pahalı satarım donerken dersen oda cok zor cunku eski arabaları almıyolar aksine ellerinden cıkartmaya calısıyolar zsaten arabalar ucuz olduğu icin.eğer illa alıcam diyosanız en az 3 kişi alın derim

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı BulentBarisPolat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar tavsiyem araba almamanızdan yana gerçekten zarardan başka bişey olmuyo ayrıca registration icin ehliyet gerekiyo bunuda amerikan ehliyeti olmasını istiyolar veya international driver licence yani türk ehliyetiyle vermiyolardı.o yüzden kesinlikle dmv ye sormadan araba almaya kalkısmayın ben cok arastırdım bütün ofisleri aradım sonunda bi yol cıktı connecticut city ıd card varmis onu cıkarttırdım o sekilde vermislerdi ama tam bi rezaletti yasadıklarım registration ayrı para sigortaya her ay 150 dolar ayrı para zor is yani bide arıza yaparsa tamiri cok pahalı satarım donerken dersen oda cok zor cunku eski arabaları almıyolar aksine ellerinden cıkartmaya calısıyolar zsaten arabalar ucuz olduğu icin.eğer illa alıcam diyosanız en az 3 kişi alın derim
    kardeşim yanlış bilgi veriyorsun, ben iki ayrı yılda araba aldım ikisinde de Türk ehliyetim vardı benim dışımda en az 10 kişi biliyorum Amerikan ehliyeti olmadan araba alan. Bu zamana kadar yüzlerce watcı aldı araba Türk ehliyeti varken. Sen zaten 3 aylığına gidiyorsun ve ehliyetinin geçerlilik süresi 6 ay ne diye Amerikan ehliyeti alasın ki ? İkincisi evet sigorta var aylık 40 dolar veriyordum sigortaya. Üçüncüsü ucuz arabayı alan yok demek çok yanlış olur sen nasıl aldıysan başkası da alacaktır. Tek yapmanız gereken 1 hafta evvelden craiglists.com a ilan vermek. Bozulma riski var mı var, sonuçta 1000*1500 dolara araba alıyorsunuz bunlar eski olacak, dolayısıyla arabadan çok anlamıyorsanız elinizde patlayabilir.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Ben yaşadıklarımı anlatıyorum burda insanlara yanlış bilgi verdiğim falanda yok benim bulunduğum eyalettte kabul etmiyolardı.Adamların keyfine karısamıyosun ayrıca türk ehliyeti konusuna gelince polis cevirmesine takıldım türk ehliyetiyle araba kullanamazsın deyip ticket verdi bana dmvye gittiğimde mahkemeye vermen lazım normalde olmuyo dedi ama mahkeme zaten aylarca sürüyo yani sen burda emin konusarak insanları riske atıyosun en iyisi sorup hareket etmeleri cok basit bi olay gibi anlatma araba alma olayını bence cok riski var.ayrıca orda kanun koyucular ne esiyosa ona göre davranıyolar

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

ayrıca bende türk ehliyetiyle aldım ama kolay alınmıyo demek istediğim bu city id cıkartmak zorunda kalmıstım ben bunun icin 2 farklı mail istediler benden ikametgahımın gözüktüğü paycheck vs belgeler istediler sıkıntı yani.

Efsane Watçı cAv - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tecrübe Puanı
    23

Ben yaşadıklarımı anlatıyorum burda insanlara yanlış bilgi verdiğim falanda yok benim bulunduğum eyalettte kabul etmiyolardı.Adamların keyfine karısamıyosun ayrıca türk ehliyeti konusuna gelince polis cevirmesine takıldım türk ehliyetiyle araba kullanamazsın deyip ticket verdi bana dmvye gittiğimde mahkemeye vermen lazım normalde olmuyo dedi ama mahkeme zaten aylarca sürüyo yani sen burda emin konusarak insanları riske atıyosun en iyisi sorup hareket etmeleri cok basit bi olay gibi anlatma araba alma olayını bence cok riski var.ayrıca orda kanun koyucular ne esiyosa ona göre davranıyolar

Eyalet yasalarından kaynaklanacak olacak ki bu durum bir senin başına gelmiş sanırım yoksa ehliyetle registration alakalı şeyler değil kadın bana öylesine sordu ehliyetin var mı diye cıkardım türk ehliyetini gösterdim bunu burada kullanabiliyor musun polis durdurursa sorun cıkar dedi problem olmaz dedim.

Polis cevirmesin de de aynı 4 ayda değişik nedenlerden abartısız 20 kez durduruldum ve 2 uyarı kağıdın dan başka hic birşey almadım.State polislerden biri ehliyetin international mı diye sordu olmamasına rağmen evet dedim, umursamadı.Tüm bunların dışında international olup olmaması da önemli değil ozgursum un gibi 3 ay için ehliyet mi alınacak.Polise gerekli acıklamayı yapabilseydin ticket almazdın diye düşünüyorum.

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

bak kardesim , birincisi yanlis yonlendiriyorsun tekrar soyluyorum. sakin araba almayin soyle yapmayin filan diyemezsin cunku yanlis soyluyorsun. Dunyanin belkide en kolay araba alinip satildigi yerdir Amerika. Ehliyete gelirsek , Amerikada tum eyaletlerde 6 aya kadar Turk ehliyeti gecerlidir. Bunu bil. Bizzat mahkemeye cikmis biri olarak soyluyorum. Her polis ve her gorevli kurallari bilmiyor. Polis beni mahkemeye yolladi mahkeme ozur dileyerek geri gonderdi. Konustugumuz seylerin alti dolu merak etme. Yanlis bilgi verdin duzelttik, hemen atarli konusmaya gerek yok. Tek bir olay yasamissin direk sakin yapmayin , uzak durun diyorsun tabiki duzelticem bunu. Neyse araba konusunu bastan sona okuyan ogrenciler araba alim satiminin nasil oldugunu gayet iyi anlayacaktir.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

ozgursum'un dedigi dogru. BulentBarisPolat senin durumunda bir karisiklik yasanmis.
    Turk makamlarinin International ehliyet diye bastigi, Beynelminel Ehliyet diye de gecen bir uygulama oldugu soyleniyor. Sayfa sayfa oldugu ve cesitli dillerde, surucu belgesi oldugunu anlatan resmi bir belge imis. Ben bundan hic gormedim.
    Amerika'da ise international ehliyetler bircok eyalette 6 aya kadar kullanilabiliyor. Bu tanimlamada aciklamasi yapilan international ehliyet ise uzerinde ingilizce aciklamalarin bulundugu bir ehliyet. Turk ehliyetlerinde isim/name soyisim/lastname vs. yazdigi icin bu tanimlamaya da uyuyor.

Sizi polis cevirdi ok, ehliyet sordu ok, turk ehliyetinizi gosterdiniz begenmedi ticket yazdi. Size "valid ehliyeti yok" diye bir ticket yazar ve mahkemeye sevkedebilir evet, siz polise "bilmiyorsun bu is boyle boyle" diye anlatsaniz da o ticket i yazabilir. Ama mahkemeye gittiginizde, pasaportunuzdaki giris tarihinizi gosterirsiniz ve bu kural waive olur.
    Eger yazdigi ticket'da "court attendance required" yaziyorsa ve mahkemeye gitmezseniz hakkinizda warrant cikar, bu da yakalama emridir. Birdaha polis sizi cevirdiginde alir goturur, warrant'lar polis kayitlarinda siz yakalanana kadar durur. Warrant alip USA'ya 20 sene ugramayip geldiginizde yolda polis sizi rastgele durdurdugunda alip goturebilir, ehliyet ile ilgili bu durumda buyuk ihtimalle bikac saat oyalar birakirlar heyecan yaptiginizla kalirsiniz.

USA'da araba almak satmak da cok kolay.
    1 senelik j1 vizesi ile gittigimde turk ehliyetimle ilk arabami aldim, 4.ayimda 5 senelik illinois ehliyetimi aldim. Sonra 2.arabami aldim, agustos 2012'de ikisini de sattim dondum turkiyeye. Bircok trafik cezam oldu, el konmasin diye kurslara katildim. Bir kadin arabama carpti sigortasindan $2000 para aldim.

Merak ettiginiz baska sorulariniza elimden geldigimce yardimci olmaya calisirim.
    Herkese iyi forumlar!
    Amerika hakkında bütün bildiklerim bu blogta!
    http://butunbildiklerinianlat.blogspot.com/

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Bu sefer bende araba kiralamayı değil,almayı düşünüyorum.Pick up veyahutta SUV tarzında bir araç MD,D.C,VIRGINIA eyaletleri arasında kullanacağım.Ehliyetim 2 yıllık.Benden kaynaklı herhangi bir sorunla karşılaşmadan aracı alabilir miyim?

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı Username Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu sefer bende araba kiralamayı değil,almayı düşünüyorum.Pick up veyahutta SUV tarzında bir araç MD,D.C,VIRGINIA eyaletleri arasında kullanacağım.Ehliyetim 2 yıllık.Benden kaynaklı herhangi bir sorunla karşılaşmadan aracı alabilir miyim?
    16 yaşından büyük olduğunuz için alabilirsiniz bir sorun yok
    ancak usa ehliyetiniz olmadığı için sigortaya olması gerekenden biraz fazla para alabilirler

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Alıntı afcnd Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    16 yaşından büyük olduğunuz için alabilirsiniz bir sorun yok
    ancak usa ehliyetiniz olmadığı için sigortaya olması gerekenden biraz fazla para alabilirler

Benim araba için bütçem 1500 dolar.Bu bütçe beni 3 ay arıza çıkarmayacak bir arabaya yeter mi?

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı Username Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim araba için bütçem 1500 dolar.Bu bütçe beni 3 ay arıza çıkarmayacak bir arabaya yeter mi?
    arabadan anlıyorsan eger bulursun . Ben 1000 dolara almıştım arabayı staj için ve 1 sene kullandım.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

1500 dolar iyi bir rakam. Sigorta hariç.
    Ben 1800 dolara acura legend almıştım, güzel arabalar.. Benimki 91 modeldi yaklaşık 100.000 km kullandım, ciddi masrafı hiç olmadı diyebilirim.
    toyota, honda, acura gibi japon markaları sorun cıkarmıyor fazla

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    12

Arkadaşlar benimde birkaç soru işaretim var kaç zamandır cevap aradığım benimde ortalama bütçem 1500 fakat merak ettiğim konu satışın nasıl olacağı sigorta vs. gibi döküman ve yapmamız gereken işlemlerin neler olduğu hakkında. Sonuçta parayı verip arabayı almayacağız bunun bir prosedürü vardır mutlaka daha önce bu işlemleri yapmış arkadaştan güncel bilgiler istiyorum 2013 için şimdiden tşkler

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Anladığım kadarıyla bir dealer'dan alırsak hiç belge ile falan uğraşmamıza gerek yok onlar herşeyini hallediyorlar doğru mu ? ekstra bir para vermeden?

Forum Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Alıntı ozncmr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anladığım kadarıyla bir dealer'dan alırsak hiç belge ile falan uğraşmamıza gerek yok onlar herşeyini hallediyorlar doğru mu ? ekstra bir para vermeden?
    Onlar bir cok kismini hallediyorlar ama zaten dealerdan alirken fazlasiyla para oduyorsun. Sahibinden almak daha mantikli ve ucuz olur.
    ""Let the game begin""

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı Amadeus35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Onlar bir cok kismini hallediyorlar ama zaten dealerdan alirken fazlasiyla para oduyorsun. Sahibinden almak daha mantikli ve ucuz olur.
    bende öyle düşünüyorum craiglist'den bakıp alıyım diyorum ama işlemleri çok uzun(yapılması gerekeni birisi özetlese mükemmel olur.) birde adam beni dolandırabilir. Galiba dealerda 3 ay gibi %50'lik bir garantide oluyormuş, eğer arıza çıkarırsa kendinden kaynaklanan gidip diyebilirim bak bu araba böyle oldu diye.

Forum Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

bende öyle düşünüyorum craiglist'den bakıp alıyım diyorum ama işlemleri çok uzun(yapılması gerekeni birisi özetlese mükemmel olur.) birde adam beni dolandırabilir. Galiba dealerda 3 ay gibi %50'lik bir garantide oluyormuş, eğer arıza çıkarırsa kendinden kaynaklanan gidip diyebilirim bak bu araba böyle oldu diye.
    Bütün olayın özeti bu başlıkta 16-17. sayfada var.Bu konuyu iyice okursan çok daha iyi bi fikrin olur araba alımıyla ilgili. Şimdi dolandırma olayı o kadar kolay değil amerikada. Ama araba almanın en sıkıntılı kısmı arabanın mekanik durumunda.Tamir ve tamirci olayı amerikada çok zor ve pahalı.Bizdeki gibi sanayiye gideyim de İsmet ustaya bi baktırayım olayı yok. Ya kendin anlayacaksın ya da bir tamirci bulup parasını bayılıp ona baktıracaksın.Ben araba alırken arabanın aküsünde problem olduğunu söylemişti sahibi.Ben arabadan iyi anlayan bi arkadaşımla gittim, o baktı tamam dedi aldık.Ufak tefek sorunlar çıktı akü hep bitti vs. ben şarj ediyordum aküyü. O sayede motorla ilgili baya bilgim oldu.Ufak tefek tamir işlerini öğrendim.Hala işe yarar. Dealerdan alırsan açıkçası 3-4 ay için o kadar para vermeye gerek yok. Craigden bak beğenirsen al.Vites kutusunda problemi yoksa diğer şeyler halledilir.Sırf %50 garanti vs. var diye dealera o kadar para verme.
    ""Let the game begin""

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Kisaca anlatayim,

Craigslistten bi araba buldugunda text yada arayarak irtibata gecersin. Gidersin gorursun arabayi surersin. Begenirsen gider bi mekanige 50$ verir detayli inspection yaptirirsin. Eger sorun yoksa satici title dedigimiz kagidi imzalar sende imzalarsin ve sana verir. Sende parayi ona verirsin. Daha sonra sen bu title ile Ilgili eyaletin Departmen of Motor Vehicle kurumuna gidersin yeni title cikartirsin ve plaka alirsin. Daha sonra bi insurance company e gidip insurance yaptirmak zorundasin. Islemlerin hepsi bu kadar. Dealerdan ayni arabayi almak istesen en az 1.5k daha fazla odemen gerekebilir

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı watkenaydu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kisaca anlatayim,

Craigslistten bi araba buldugunda text yada arayarak irtibata gecersin. Gidersin gorursun arabayi surersin. Begenirsen gider bi mekanige 50$ verir detayli inspection yaptirirsin. Eger sorun yoksa satici title dedigimiz kagidi imzalar sende imzalarsin ve sana verir. Sende parayi ona verirsin. Daha sonra sen bu title ile Ilgili eyaletin Departmen of Motor Vehicle kurumuna gidersin yeni title cikartirsin ve plaka alirsin. Daha sonra bi insurance company e gidip insurance yaptirmak zorundasin. Islemlerin hepsi bu kadar. Dealerdan ayni arabayi almak istesen en az 1.5k daha fazla odemen gerekebilir
    O gittiğim yerlerde herhangi bir ücret ödeyecek miyim peki ? bu arada çok sağol gayet net ve açık anlattın

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

O gittiğim yerlerde herhangi bir ücret ödeyecek miyim peki ? bu arada çok sağol gayet net ve açık anlattın
    Evet malesef odeyeceksin. Title(ruhsat) parasi ve plaka parasi odeyeceksin. Illinois icin ikisi asagi yukari 200$ tutuyor fakat diger eyaletleri hic bilmiyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)