Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 129 adet sonuctan sayfa basi 61 ile 90 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Beslenme ile ilgili tüm konular (Ana Başlık)

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı farukyazici Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Belki bunların hiçbirini yargılama ve sorgulama yetkimiz olmadığını aklına getirirsen herşeye saygı gösterebilirsin. Aslında bu saygı falan değil, sadece her işe burnunu sokmamaktır. Yapılanlara "banane" diyebilmektir. Fikirlerin ne olursa olsun belirtmemektir. Genelleme yapmamaktır. Hayatında alkol almamış veya amerikaya gidipte sizin aklınıza gelen hiçbir şeyi yapmamış birileri olabilir.
    Ülkemizde bu sessiz kalmayı başaramayanlar olduğunu bildiğim için her mesajıma uyarı yazdım ama yinede sonuç ortada. Hala benim et yemememe mantıksız diyen, saçma diyenler var. Size saçma geldiğini biliyorum ve ille de mantıklı bulacaksınız demiyorum. Saygıdan kasıt bunu buraya yazmamanızdır.
    bu mesajı okuyup da hâla boş yorumlar yapılmaya devam edilmez umarım. senin benim için değil belki ama bazıları için hassas konular bunlar. espri yapıp üzerinden prim yapılacak şeyler değil. yorumlarımızda yapıcı olucaksak yazalım yoksa boş yere kirlilik yapmaya gerek yok.

arkadaşın da yazmış olduğu üzere bu konuda çok farklı yorumlamalar var. özellikle de üretimin hangi koşullarda gerçekleştiğini bilemediğimiz için olaya kesin yargılarla yaklaşmak mümkün değil. sadece varsayımlardan yola çıkarak herkes kendine göre bir yol çizebilir. benim tercihim mecbur kalmadıkça et tüketmemekten yanaydı.

bunun yanında mc donalds için yorumlarınızı da merak ediyorum??

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Hakkaten yahu ben şu su meselesine taktım. Ben susuz kurur kalırım ne yapacağız?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

knorr un hazir corbalarindan goturucem 30 tane falan.nutella,aslinda pirinc falan goturebilirsem goturup orda kendime pilav yaparim 2-3 gun yerim corbayla 30 dolar cebime kalir.gunde 10 dolar yemege para verceksek 900 dolar yemege eder.olur mu ya boyle bisi.walla kendim yapcam yemegimi.600 dolar karim olur onada bir nokia n95 8gb alirim

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

normal yemek önemli değil bir şekilde halledilirde
    tava yoğurdu ve beyaz peynir bulunurmu oralarda? Birde tekirdağ rakısı bulunuyormu büyük marketlerde falan?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

evt arkadaslar su pahalıydı galiba. onun yerine powerade ve gatorade enerji içeceğini tercih edin daha ucuz. 3 crispy chicken, large coke, large frize vazgecilmezimdi) gerci ben pizzacıda calısıyodum. o yuzden surekli orda yiyodum.) pizzalar cok pahalı deil kampanyalı yerler var. 14'' large pizzalar var yanlıs hatırlamıyosam 6,99 du. ve bununla iki kişi cok rahat doyuya. tek basınıza bitiremezsiniz. onun dısında arkadasların dediği gibi ton balıgı, ve konserveler uygundur. hazır tavuklar var onlarda uygundu. yapmanız gereken mikrodalgada ısıtmak ve afiyetle yemek şimdilik aklıma gelenler bunlar.
    bu arada necro sen neler soyluyosun
    ben o hotDog lardan cok yedim domuzmuydu onlar yoksa ama ben sokaklardan deil 7-eleven da yedim. sormustuk biz domuz deil demişlerdi. bu arada arkadaslar 7-eleven demişken sunu soyleyeyim. 7-eleven da cok guzel kahve yapıyolar ve 1 yada 1,5 dolar gibi bişeydi boyutlara gore. ayrıca bisküvi çeşitleride cok fazladır. aksam evimizin bahcesinde cayımızı yudumlarken o biskuviler cok eslik etmiştir bize. hepinize afiyet olsun.)

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaslar hep soylemısımdır donerken genelde herkes canta sıkıntısı yasadıgından burdan giderken az esya ile bol bol yiyecek goturebılırsınız. mesela hazır corbalar, büyük boy krakerler baska aklınıza gelen kuru yıyeceklerden bol bol alın derim.cunku bizim hemen hemen hergun tukettıgımız ve marketten aldıgımız yiyecekler yok orda maalesef.
    amerika da ise pizzaların cogunda domuz sucugu olan peperoni bulunuyo dikkat edin derim. great value nin 1 dolarlık ekmekleri vardı onlardan alabilirsiniz. zaten great value walmartın kendi markası aynı bizdeki bim magazalarında satılan bim marka urunler gibi. ve great value her urunde en ucuzdur. ben taze fasulyesinden tutunda makarna sosuna kadar herseyi alıyodum.. şimdilik bu kadar..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

bu arada cevrenizde walmart varsa yogurttan suya pirinçten una kadar herşeyi bulabilrisiniz. ayrıca marketlerin hepsinden de ucuzdur walmart.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

arkadaslar yemek konusunu ben su sekilde hallettim: Basta ihop ta calistigim icin calisirken yemek yemek problem olmuyordu.Yani bize yarisini odeyeceksiniz demislerdi ama sonradan vaz gectiler.Evdede microdalga firin vardi.Peynir sosis pizza muz ve kola en cok aldiigmiz urunlerdi.Pizzalarin hemn hemen hepsinde domuz urunleri var bu yusden sadece peynirli olanlarini tercih ederseniz pizzada yemis olursunuz..Ihoplara yolu dusenler ki illa dusecek kesinlille chicken florentine creep siparis etsinler pisman olmazsiniz
    Did u see the lights,as they fell all around u?Did u hear the music,Serenade from the stars?

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Oh oh gitmeye yakın bol bol tavsiyeler geliyo... yalnız ben hala su mevzusuna takığım günlük 2 dolara su alınmaz yani ve poweradele kolayla susuzluk giderilir mi ki yav? Ben en çok mısır gevrekleriyle uğraşıcam sanırım orda çok severim corn flakes ve çeşitlerini

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

ben boğazıma acayip düşkünüm ..düşkünüm derken çok yemek
    yerim anlamında demiyorum...çok ama çok seçiciyim ..amerikada
    yemek gercekten sorun olabilir hamburger pizza bir sure sorna
    bayar sizi ..bizim yemekleri acayip özlersiniz ..evde yemek yapcak
    zamanda bulamııyosaniz sıkıntı çekersiniz... benim gibi konserve,dondurulmuş
    gıdada sevmiyorsanız canınız sıkılabilir ..tabi wll-martta (yada amerikada)
    TRde bulabileceğiniz hemen her şeyi kolaylıkla bulabilirsiniz vaktiniz varsa
    sizde benim gibi kendinize enfes yemekler hazırlarınız ve arkadaşlarınızı
    davet edebilirsiniz

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

bi yerde sebze pahalı denmiş, e su da pahalı sanırım. gerçi musluk suyu içilebiliyodur heralde di mi? mesela sebze yemeği işine girsek yapabilir miyiz acaba? pilav makarna zaten varmış da sulu yemek zor olur heralde. bi de salata olayı nasıl olur acaba, ben salatasız yaşayamam :d

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı varyok Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bi yerde sebze pahalı denmiş, e su da pahalı sanırım. gerçi musluk suyu içilebiliyodur heralde di mi? mesela sebze yemeği işine girsek yapabilir miyiz acaba? pilav makarna zaten varmış da sulu yemek zor olur heralde. bi de salata olayı nasıl olur acaba, ben salatasız yaşayamam :d
    hocam hazır salatalar var ama ne kadar lezzetli olur sen düşün kendim yaparım dersen o ayrı ama o zamanda salata ana yemekten pahallıya gelir bence

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı sincili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam hazır salatalar var ama ne kadar lezzetli olur sen düşün kendim yaparım dersen o ayrı ama o zamanda salata ana yemekten pahallıya gelir bence
    ben işin biraz mali biraz da sağlık yönünden yaklaşıyorum, burda her türlü yemeği yapabiliyorum. salatayı da kendim yapmayı tercih ederim. gerçi iş temposunda yemek yapacak zaman bulabilecek miyim bilmiyorum, bi mantık geliştirmeye çalışıyorum. fast fooda dadanırsam kötü olur, zaten türk kasım var daha da artmasın

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

adamlar utanmasalar hazır yiyecekleri kiloyla alacaklar marketten sebzeyi meyveyi taneyle alıolar o yusden cok fazla ragbet gormedıgı için taze ve güze meyve sebze bulamıyosun adamlar zaten meyveyide fastfood yapmıs hazır dılımlı satıolar marketlerde mc donaldsta bile vardı hazır meyve arada yerdim ben hasret gidermek adına )

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

ben işin biraz mali biraz da sağlık yönünden yaklaşıyorum, burda her türlü yemeği yapabiliyorum. salatayı da kendim yapmayı tercih ederim. gerçi iş temposunda yemek yapacak zaman bulabilecek miyim bilmiyorum, bi mantık geliştirmeye çalışıyorum. fast fooda dadanırsam kötü olur, zaten türk kasım var daha da artmasın
    yok o konuda sıkıntı yasamassın turk kası konusunda yanı ben gıderken 92 kıloydum yaklasık 3 bucuk ay boyunca fastfood yedım mc donaldsta calısıtım sen dusun ıste oyle bır calısıtıolardı kı 3 kılo vererek dondum ha tabı bunyeylede alakalı olabılır bılemem ıckı ıctım cok fazla ona ragmen kılo almadım verdım adamların yemegı bos gıbı sankı nasıl desem hanı bole dondurulmus ya sankı kalorısını falan kaybetmıs gıbı yanı ıcınde besın degerı kalmamısta ole bı goruntu yıyomussun gıbı yemeklerınde oyle bır ızlenım bıraktı bende ekmeklerıde aynı sekılde sıkıyosun bırakıyosun ekmegı bole sunger gıbı degsık bır hal alıyooo garipppp

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

valla yazın ben de çok yiyorum çok içiyorum burda, ama spor yapıyorum düzenli. yine de kaslarım durduğu yerde bakalım orda çeşitli aktivitelerle de enerji yakmaya çalışıcaz.
    meyve çok önemli değil de sebzelere bi deneme yaparım ben :d konserve deniyo, bunlar pişirilip de mi konservelenmişler? burdaki gibi yok mudur konserve bezelye mesela, onu pişiririz.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı yozmen1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    berber konusunda ise karar size kalmış. berber hizmeti abdde hem pahalı hem de kötü. yani ucuz olanları kötü. mesela wal-mart ın berberi 12$ a kesiyordu. ama gerçekten de berbattı. bizim yaptığımız şeyi tavsiye edebilirim. gitmeden önce türkiye den bir saç traş makinası alın. birbirinizin saçını 15 dakkada çok güzel kesebilirsiniz. hatta istanbuldaysanız, doğubank a gidin. felix marka şarjlı traş makinası 35ytl ye satılıyor. gerçekten süper bir alet. kendim kullandığım için rahatlıkla söyleyebilirim. 4 cm ye kadar kesebiliyor. yani makasa ihtiyacınız olmaz.
    traş makinası götürsek bile orada pirizler farklı bildiğim kadarıyla ve ne yapmamız gerekir?tlfn şarz aleti de gerekecektir

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

traş makinan çalışır orda bitane dönüştürücü alcaksın forumda ararsan detaylı bilgi war,nasıl ordan getirdğin elektronikler için burdan alıysan ordada satılıor onları alıcaksın

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

parama kıyarım dersen yersin salata,yoksa bikaç kişi bulup ortak yemek yapcaksın,4 domates 15$ salatlık 2$ tanesi meyve-sebze pahalı amerikada,sulu yemek derken tawuk alıp sosla yapıoduk biz yapılablir çokda pahalı diil yani

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

sulu yemek derken işte bezelye patlıcan kabak falan orda ne sebzesi bulursam onun yemeğini yapmayı düşÃ¼nüyorum. biz zaten vizeyi atlatırsak bi evde 4-5 kişi olcaz giderler de ortak olcak doğal olarak. zaten manavlık gibi bişey yapıcam, sebze meyve de elimin altında olacak. bakalım kader kısmet meselesi bunlar. keseye uygun, mümkün olan en sağlıklı şekilde beslenmeye bakıcaz
    helecan küpü

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Fast foodtan şaşmayacagız anlaşılan amerikada hem 2 3 kilo alsak ne olcak yiyin yiyebildiinizz kadar

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

walla benım oda arkadasımın canı dolma cekmişti oda türktü zati illa yapacam dedi gittik o porselen gibi duran biberlerden aldık mecburen zaten tencerede ufaktı bı tencereye 3 tane dıger tencereye ıkı tane sıgdırabılmıtık sanıyorum pek lezzetli olmamıştı ama işte idare ettik oarada süper oluyo tabi...!

diyarbakırlı bir arkadaşmız vardı oda yemesine düşkündü oda etli metli seyler yapıodu söemesi ayıp hiçbişey bulamazsak domatesle biberi tavada kızartıoduk abi o bile çok hoşumuza gidiodu amerikadaki o yoklukta...!!!

yokluktan kasıt parasal anlamda degıl malzemeyı kastedıyorum paran olsada yemek konusunda rezıllık cekıosun orda malesef tabı yakınlarda turk restoranı bulursanız o ayrı bızım oaralarda yoktu malesef!!!

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Dun aksam trader joe's denen bir dukkanda gezinirken baklava gordum.bir kutunun icine degisik baklava sekillerinden koymuslar.gorunce oyle bir sevinmistim iki paket baklava aldim kendime, 10 dolar bayildim hersey ewe gelip baklavayi tatmama kadar guzeldi.ne igrenc birseymis oyle ...
    Peki.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

en ıyısı mc donalds herhalde

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

En iyisi ev arkadaşım paşa paşa evde yemeğini yapcaksın, vitaminini, proteinini, kalsiyumunu bilumum alınması gerekn vitamin ve minerallerin hepsini alcaksın yoksa ABD den 5-6 kg zayıflarsınız..
    "ALL GOOD THING TO THOSE WHO WAIT"

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

bunu amerikalilarin beslenmesi konusuna yazacaktim ama konu nedense kilitlenmis.Amerikalinin kahvaltida yedigi yemek, yumurta haslamasi,birkac tane uzum ve bir cesit ekmek.bizzat gordum.turkiyeye gore yenen yemeklerin sirasi ve ogunu farketmiyor onlar icin
    Peki.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    15

HELAL OLAYINDA DIKKATLI OLAN ARKADASLAR ICIN PAYLASIYORUM
    genelde yiyeceklerin ambalajlarinin ustunde U D K gibi sembollerini gorunce helal diye alma meyilindeydik gecen sene fakat bu sembolu tasiyan her urun helal degilmis bende bir yazi buldum paylasayim dedim.

Kosher Damgalı Ürünler Helâl mi?

Kosher, Musevi dinine mensup toplumun gıda maddelerinde aradığı yenebilirlik iznini belirtir. Dini kurumun denetim ve izni ile verilir.

İslamda helâl ve haram kavramları hayatın bütün safhalarını içine alır. Kosher ise sadece gıda ile sınırlıdır. Gıda bağlamında, helâle benzer manası olabilir, fakat tıpatıp helâl kabul edilemez. Mesela, eti helâl ve helal kesim etin, şarapla muamele edilmesi Kosher şartına uygun olduğu halde, böyle bir et ürünü haramdır. Dolayısı ile Kosher damgalı bir ürün alkol ihtiva edebilir. Gelatin, gliserin ve diğer hayvani katkı maddelerinin kökeni ne olursa olsun, Kosher damgalı ürünlerde kullanılabilir. Etlerin kesimi hahamların nezaretinde de olsa kesim esnasında Allah'ın ismi anılmamaktadır. Bunlar ve daha birçok farklılıklar Kosher ürünlerini en azından şÃ¼pheli hale getirmektedir.

Bu sebeple, ecnebi ülkelerde bulunmak durumunda olan müslümanlar Kosher damgalı ürünleri de dikkatli bir seçime tabi tutmalıdır.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.

Bu görüşÃ¼müzü destekleyen, Amerika’da çalışmalarını sürdüren Müslim Consumer Group’tan Syed Rasheeduddin Ahmed kardeşimizin bir araştırma belgesini aşağıda sunuyoruz:

Kosher Jelatin Helal Değil!

Kosher jelatin Helal değildir. Kraft’s Jell-O Gelatin’de kullanılan jelatin domuz ve sığır kemik ve derilerinden yapılmakta ancak paketi üzerinde Kosher K sembolü bulunmaktadır. Bazı liberal Kosher organizasyonları bunu Kosher olarak kabul ediyor. Çünkü, domuzdan yapılmış jelatini, aslını kaybetmiş jelatin olarak düşÃ¼nüyorlar. Bu bize göre yenmez bir üründür.

Farklı iki tür daha jelatin vardır. Bir tanesi Danone yoğurtlarda olduğu gibi bütün yoğurtlarda kullanılıyor ve diğerleri ise Çin’de Kosher usulüne uygun olmayan tarzda kesilmiş sığırlardan elde edilmiştir. Bu kosher jelatinler Florida’da bulunan Rabbi tarafından K sembolü ile sertifikalanıyor. Kosher kesilmiş sığırdan elde edilen bir başka jelatin daha var, fakat herbir sığır üzerine Allah’ın veya Got’un ismi söylenmiyor, sadece ilk ve son kesilen sığırlara söyleniyor. Kosher jelatinin bu tipi Ortodoks Birliği tarafından OU kosher sembolü ile Entenmann ürünlerinin sertifikalanmasında kullanılıyor.

Balık jelatini hariç, ABD ve Kanada’da üretilmiş gıda ürünlerinin tümünde kullanılan jelatin Helal değildir.

Jelatin hayvani bir yağ değildir. Bilakis hayvanın deri ve kemiklerinde bulunan proteinlerden elde edilmiş bir proteindir. İki çeşit jelatin vardır. A Tipi jelatin domuzun kemik ve derilerinden çıkartılmış domuz kollageninden yapılır. B Tipi jelatin ise sığır deri ve kemiklerinden yapılır. A Tipi jelatin asit ile muamele edilmiş kollagenden elde edilir. B Tipi jelatin ise alkali ile muamele görmüş kollagenden elde edilir.

Balık jelatini daha düşÃ¼k jel gücüne sahiptir. Bu sebeple ilaç kapsulü olarak kullanılamaz. Fakat kuvvetli jel gücü gerektirmeyen gıda ürünlerinde kullanılabilir.

İlgili ayette geçen temiz yiyecekler sözcüğü çok önemlidir. Eğer Kitap ehli gayrimüslimlerin yiyecekleri temiz değilse, Müslümanlar için de Helal olamazlar.

Daha önce de belirttiğim gibi, etin dışındaki Kosher sertifikalı gıdalar Helal gıdaların İslami fıkıh şartları ile karşılaştırılmalıdır. Mesela, Grey Poupon’s Dijon Mustard paketin üzerinde OU ile Kosher sertifikalanmış, fakat Helal değil, çünkü şarap içermektedir. Böylece etin dışındaki Helal şartları sağlamayan bütün kosher sertifikalanmış gıdalar Helal değildir.

En’am suresi (6), ayetler 118, 119, 121

118 O halde O’nun ayetlerine inanıyorsanız, üzerine Allah’ın ismi anılanlardan yiyin.

119 Size ne oluyor ki üzerine Allah adı anılan şeylerden yemiyorsunuz? Halbuki kendisine çaresiz kalıp muhtaç olduğunuz şeylerin dışında size haram kıldığı şeyleri, size ayrı ayrı açıklamıştır. Muhakkak ki birçoğu ilmin dışında kendi arzularıya saptırırlar. Rabbin kendisi, haddi aşanları çok iyi bilir.

121 Üzerine Allah’ın ismi anılmayan şeylerden yemeyin. Çünkü o muhakkak Allah’a itaatsizliktir. Hakikaten şeytanlar sizinle mücadele etmeleri için kendi dostlarına fısıdarlar. Eğer onlara itaat ederseniz, elbette siz de eş tanıyanlardan olursunuz .

SONUÇ:

Maide suresinin içeriğini okuduğumuzda ehl-i kitabın yemeklerinin bizim üzerimize helal kılındığını öğreniyoruz. En’am suresine göre ise eti helal bir hayvanın yenilebilmesi için dahi boğazlanırken Allah adının zikredilmesi gereği öngörülmektedir

Üstad
    Tecrübe Puanı
    17

O zaman full haram et yemiş olacağız bu yaz

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Az once marketteydim,sicak yemeklerin satildigi bolumde yaprak sarmasi dolma vardi.Goruntusunden bile mide bulandiran bir durumda.Ve onu da diger bazi yemekler gibi Greek diye tanitmislar.
    Peki.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

@azuhazu, hocam sen internship mi yapıyorsun?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)