Sayfa 2 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 129 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Beslenme ile ilgili tüm konular (Ana Başlık)

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Yukarılara ne yazdım, insanlar ne yapıyor :s
    Arkadaşım neden kendine dert edindin ki?
    Konu ilgini çekmediyse yazma lütfen.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

bence sacma bı dıyolog olmus ac olunca bu gunah mı bu sevap mı dıye dusunmeden yerımbu da farklı bı yaklasım

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

açıkçası amerikaya gidiyorsunuz e birçoğunuz geceleride dışarıya çıkacak,birçoğunuz alkolde alacak.sonra diyeceksinizki biz domuz eti yemeyiz.e arkadaşlar o zaman alkolde almayın,kızlara falanda bakmayın

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

Alıntı taltrap Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    açıkçası amerikaya gidiyorsunuz e birçoğunuz geceleride dışarıya çıkacak,birçoğunuz alkolde alacak.sonra diyeceksinizki biz domuz eti yemeyiz.e arkadaşlar o zaman alkolde almayın,kızlara falanda bakmayın

Bu noktada herkes istediğini yapmakta özgürdür.Dini görüşlere saygı göstermek lazım.Bende çok gördüm rakı içip namaz kılan.Saygı göstermekten öteye birşey yapılmaz.

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

tabiki saygıda kusur etmiyorum,yanlış anlaşılmasın.sadece ortadaki tezatlık garibime gidendin dogmadır,bu yüzden rakı içip namaz kılan birine ne kadar saygı gösterebilirsin.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    25

tabiki saygıda kusur etmiyorum,yanlış anlaşılmasın.sadece ortadaki tezatlık garibime gidendin dogmadır,bu yüzden rakı içip namaz kılan birine ne kadar saygı gösterebilirsin.

"lekum dinikum veliye din"

Senin dinin sana, benim dinim bana....

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

kesinlikle

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Belki bunların hiçbirini yargılama ve sorgulama yetkimiz olmadığını aklına getirirsen herşeye saygı gösterebilirsin. Aslında bu saygı falan değil, sadece her işe burnunu sokmamaktır. Yapılanlara "banane" diyebilmektir. Fikirlerin ne olursa olsun belirtmemektir. Genelleme yapmamaktır. Hayatında alkol almamış veya amerikaya gidipte sizin aklınıza gelen hiçbir şeyi yapmamış birileri olabilir.
    Ülkemizde bu sessiz kalmayı başaramayanlar olduğunu bildiğim için her mesajıma uyarı yazdım ama yinede sonuç ortada. Hala benim et yemememe mantıksız diyen, saçma diyenler var. Size saçma geldiğini biliyorum ve ille de mantıklı bulacaksınız demiyorum. Saygıdan kasıt bunu buraya yazmamanızdır.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

bencde bırakalım ısteyen ıstedıgını yapsın ısteyen namaz kılsın,ısteyen bıra ıcsın, ısteyn kızlara baksın. Amerika ozgurluklerın ulkesı, sizde orda ozgur olun ve ıstedgınız yapınıyı tatıller

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

eğer lafın banada geliyor ise açıklama yapma gereği duyarım:şöyleki;genelde bu tip platformlar kullanıcıların postları üzerinden işler,bir başlık açılınca insanlar eğer bir fikirleri varsa bunu belirtmek isterler ki bende öyle yaptım bunu bir işe burnumu sokmak olarak görmedim sadece fikrimi belirttim bazı insanları grupları hedef göstermeden,katılırsın veya katılmazsın buna saygı duyarım burada birlikte fikir paylaşan insanlar olarak.ayrıca bu yapılanlara banane deme pekte matah bir davranış değil bana göre bir hayat felsefesi olarak bakarsan.ha evet burada banane diyebilirdim ki ben deist biriyim.

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

eğer lafın banada geliyor ise açıklama yapma gereği duyarım:şöyleki;genelde bu tip platformlar kullanıcıların postları üzerinden işler,bir başlık açılınca insanlar eğer bir fikirleri varsa bunu belirtmek isterler ki bende öyle yaptım bunu bir işe burnumu sokmak olarak görmedim sadece fikrimi belirttim bazı insanları grupları hedef göstermeden,katılırsın veya katılmazsın buna saygı duyarım burada birlikte fikir paylaşan insanlar olarak.ayrıca bu yapılanlara banane deme pekte matah bir davranış değil bana göre bir hayat felsefesi olarak bakarsan.ha evet burada banane diyebilirdim ki ben deist biriyim.
    sakın yanlıs anlama, ben genel anlamda okuduklarıma gore yazdım ustune alınma herkes fıkrını acıklamakta ozgur ve senın dedıklerınde katılıyorum no problem

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı SHOPBOY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sakın yanlıs anlama, ben genel anlamda okuduklarıma gore yazdım ustune alınma herkes fıkrını acıklamakta ozgur ve senın dedıklerınde katılıyorum no problem
    pardon shopboy altıntı yapmayı unutmuşum,mesajı faruk un mesajı üzerine yazdım senin mesajına karşılık değildi yani

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

pardon shopboy altıntı yapmayı unutmuşum,mesajı faruk un mesajı üzerine yazdım senin mesajına karşılık değildi yani
    ok taltrap bende sasırdım kotu bır sey yazmadım dıyorum ama )umarım gusel bı wat gecırırsın

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

gereksiz tartışmalar
    never run after a bus or a woman there is always anotherone is coming

BannedUser
    Guest

Bu konuda ilgili fıkıh kitaplarının verdiği bilgiye bakınca, yabancı ülkelerde bulunan Müslümanları zorda bırakacak bir hüküm görmüyoruz. Bulundukları ülkenin kasaplarından et alamayacakları yolunda bir yasak yoktur. Gördüğümüz temel hüküm şudur:

-Ehli kitabın kestiği yenir!.

Ehli kitap'tan da, Allah'ın gönderdiği kitaplardan İncil'e inanmış Hıristiyan ile Tevrat'a inanmış Yahudileri anlıyoruz.

Buna göre, Hıristiyan, yahut da Yahudi kasaptan et alınmaz, alınırsa yenmez, diye bir anlayış söz konusu olmamalıdır.

Zaten, eti satanın değil kesenin inancı mühimdir. Kesen ilahi kitaba inanmış biri ise, yani ehli kitapsa (ki, Hıristiyan ülkelerde akla gelen ehli kitabın kesmiş olacağıdır) kasaptan et de alınır, ehli kitabın hazırladığı yemeği de yenir.

Müslümanlar bulundukları Hıristiyan ülkelerde bu sebeple zor durumda kalmazlar. Çünkü ehli kitap olan Hıristiyan'ın, Yahudi'nin kestiğinin yeneceğinde tereddüt yoktur.. Keserken Allah adını anma konusuna gelince:

Allah'ın adını unutarak söylemeyenin kestiği yenir. İhmalinden değil de, inkârından dolayı Allah adını söylemeyenin kestiği ise yenmez… Zaten böyle inkârcı birinin ehli kitaptan olduğu da söylenemez.

Kasaptaki etleri kimin kestiğini nasıl bileceğiz? Bilgimiz yoksa ne yaparız?. Kaldı ki, umumiyetle bilgimiz de olmaz.. Aksine bilginin bulunmadığı sürece, kestiği yenecek kimse tarafından kesilmiştir diye düşünürüz.. Şüphe ile haramlık sabit olmayacağından, söylentilere bakarak haramdır, yenmez diyemeyiz.. Bu da umumi olarak rahatlatıcı bir hüküm...

Bir başka tereddüt konusu: Kasaplık hayvanı okla, şokla sakinleştirerek kolay kesime hazır hale getirmek mahzurlu değildir. Burada mühim olan, hayvanın ölümü okla, şokla değil de, kesimle gerçekleşmesidir. Okla, ya da şokla hayvan ölür de, kesim ölümden sonra meydana gelirse bu kesim ölmüş hayvanın etini yenir hale getirmez. Çünkü ölüm, kesimle değil, kesim öncesi yapılan ok, ya da şokla gerçekleştirilmiş, canlı değil ölü hayvan kesilmiştir.

Arz ettiğim bu kolaylıklardan sonra konuya takva anlayışı içinde bakanlar da çıkabilir. Onlar daha dikkatli ve titiz olabilirler. Kendilerine göre şüpheli buldukları kasaplardan et almayabilirler, kesenini bilmedikleri eti yemeyebilirler.. Bunlar tenkit değil takdir de edilirler. Ancak, takvaları tamim edilmez, herkesten aynı titizlik istenilmez. Kendinde bu arzuyu duyanlar tercih ederler takvayı…

Aslında yabancı ülkelerde dikkat edilecek en mühim konu, domuz etidir. Ne türlü kesimle kesilirse kesilsin, hangi temizlik maddesiyle temizlenmiş olursa olsun domuz eti hiçbir suretle temizlik kabul etmez, tümüyle pistir, alınmaz, satılmaz, yenilmez. Tek kelimeyle dışkı hükmünde kabul edilir bulunduğu zeminde. Bulaştığı şeyleri de pis eder. Ancak bulaşarak kirlettiği düşünülen şeyler yıkanarak temizlenebilir. Bu konudaki haramlık hükmü kesindir. Şu, ya da bu yeni yorumlarla domuzun haramlığı tartışılır hale bile getirilemez.

Öyle ümit ediyorum ki, özellikle Tanzanya, Almanya ve Kanada'dan soran okuyucularım, arz ettiğim bu bilgilerle kendilerini zora sokan söylentilerin etkisinden kurtulacak, aile ve çocuklarının et gibi ihtiyaçlarını bulundukları yerlerde karşılayarak İslami hayatı kolayca yaşayabileceklerdir..

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Standart ABD'de NE Yiyeceğiz? Nasıl beslenmeliyiz?

Arkadaşlar gidenlerden bilhassa yardım istiyorum, orada ne yenir düzenli bir şekilde beslenebiliceğimiz ne yiyecekler var? Misal pizza,mc donalds tarzı ürünler ne kadar orada pahalı mı günlük ne kadara patlar ortalama yemeğimiz
    Mcdonalds menülerinin 2-3 dolar olduğunu duymuştum, dominos pizza vs. ne kadar acep çok severim de

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

McDonald menüleri 5-6-7 civarındadır.
    Dominos'dan arkadaş sayesinde 7 dolara aldığımız pizzanın orijinal fiyatı 26$ idi
    Büyük boy peynirli-mantarlı pizza.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

off hayallerim suya düştü birden başka ne yenebilir tonbalıkları falan ucuz mu acaba

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

kutus 1-1,5 dolara ton balığı var. Tadı da güzeldi ama sürekli olmuyor tabi
    Gerçi benim gibi makarnaya falan katarsan bir şekilde tüketiliyor.
    Ekmek problemi var. Türk milleti ekmeksiz yapamaz İtalyan ekmekleri var bazı marketlerde. Tanesi 1,5-2 dolardı ama aynı bizim taşfırın ekmeği gibiydi.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    20

Fast food:

-Ortalama bir McDonald's ya da Burger King menü fiyatı 4-6$ dır. ama menü almak yerine tanesi 1$ olan double cheeseburgerler her zaman tercihim olmuştur (2 tanesi hemen hemen 1 öğüne eşit olur herhalde)... (hergün patates, kola içip duba gibi olmaktansa hem ucuz hem de daha mantıklı oluyor)

-Pizza biraz lükse kaçıyor Dominos ya da Pizza Hut'da... farukyazici'nın da dediği gibi eğer çalışan bir tanıdığınız olmayıp da (çalışanlara %50 indirim var) normal almaya kalkarsanız doymak için 15-25$ harcamanız lazım. arasıra balki ama sürekli yapılacak bir durum değil bizim için..

-Sokaklarda satılan HotDog ya da bu tip sandwich'lerle doyulabilir, fakat inançlarınızdan dolayı tercih edermisiniz bilmem, şahsen etmiyorum..

Yarı Fast Food:

-Konserve yiyecekler, dondurulmuş pizzalar bu kısma giriyor... 1$'a pizza almak mümkün, çok mu kalitesiz, bence değil... at mikrodalgaya 40sn de yemeğin hazır... Konserve balık öneririm 2$'a besleyici yemek olarak.. Fakat yine farukyazici'nin dediği gibi bu sefer de ekmek biraz sorun oluyor, yani balığa 2$ verip yanında yediğimiz ekmeğe 2-3$ vermek bize pek uymaz sanırım ama keyif sizin...

Kendi yemeğinizi hazırlama:

-Az çok eli iş tutabilen arkadaşlar çok daha ucuz fiyatlara doyabilirler... Mesela en sık yaptığım yemekler Makarna, Pilav, Çorba, Patates kızartması gibi şeylerdi... Çok sağlıklı olmadıklarını kabul etsem de her gün hamburger yemek yerine üstüne karabiber döküp kendi yaptığım pilavı yemeyi tercih ederim
    Konu necro tarafından (05-04-2008 Saat 06:05 PM ) değiştirilmiştir.
    Betrayer... in truth, it was I who was betrayed. Still, I am hunted. Still, I am hated. Now, my blind eyes see what others cannot...

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Eğer domuz eti yemem islami koşullara baglı et yiyeceğim derseniz. Yahudi kasaplarını tercih edin.
    Mc donalds ve bıurgerlerde yamulmuyorsam 79 cente hanburgerler var. onlardan 2-3 tane bi tane de kola alın tamamdır.
    Burgerde ac gozluluk yapıp Go King menu buyutme olayınna cok girmeyin yoksa (abartıyormuyum neyim) patatesi ayrı bi tepsi de tasımanız gerekebnilir.
    Kola desen 1,7 lt ile karsınızdakini gormenizi engelleyebilir.
    yeterince kola içeceksiniz zaten, su pahalı oldugundan POwarade cola gibi şeyleriçiyordum ben.
    öyleki 2 lt kola 69 cent idi. (vanilyalı coca colayı deneyin) uzerinde wild cherry yazan seylere bulasmayın. boyle bi cimen tadı var hepsinde

ucuzluklar var her markette takip edin.

hazır pizza alabilirsiniz. peperoni yazan seylerde domus olur. peynir mantarı tercih edin ve domuzla alakalı olan birşey varsa almayın.

tavuk ve hindi bol bol yiyebilirsiniz cok ucuz oluyor evde yapmak için.
    Newyorkta subway'de meksikalıların yaptıgı ince olan parcası 2 dolar olan pizzaları mutlaka yiyin.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Öneriler için teşekkürler herkese...Makarna içine ton balığı iyi fikirmiş aslında
    ucuz da hem ve anladığım kadarıyla günlük 10 dolara karın doyurulabiliyor.
    Bir de şu su mevzusu nasıl hallediliyor hakikatten,su ne kadar? Pahalı denmiş de cola ve powerade ile de devamlı susuzluk giderilir mi yav?

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

beyler çok saolun...
    only GoD CaN JuDgE me!!!!!

"FiRsT YoU GoT ThE MoNeY
    TheN YoU GoT ThE PoWeR
    WheN YoU GoT ThE PoWeR
    YoU HaVe ThE WoRLd
    YoU HaVe ThE WoMeN...

LaNeT OlSuN İçiİmdeKi İnsAn SeVgİsine

nerede o eski saf temiz bir beklenti olmdan olan sevdalar aşklar,,,,ya mecnun olmuş küpeli ya leyla kaşar

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

160 gramlik ton baligi walmartta 50 cent ti ben hep onu aliyodum

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Arkadaşlar Ben Mc Donald's Da çalışacağım Ve Biz çalışanlara Yuzde 50 Ve Colalar Da Bedava Sanırım.. Acaba Ordan Yuzde 50 Ucuz Die Yemek Yemek Karlı Olur Mu Veya Bi Arkadaşımın Dediği Gibi Menu Almak Yerine Tek Tek Mi Alsak Colalar Bedava Oldugu Için?bu Arada Fiyatlar Konusunda Herkes Farklı Fiyat Vermiş Tam Fiyatları Bilen Yok Mu Aramızda?

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı prestor89 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya Bırakın Ne Yiyosanız Yıyın Dana Etını Yedınız Helal Kesımı Kaldı Ac Kalın O Zaman Abartmayın Artık
    bak dostum sna yiyelim mi yemeyelim mi diye soran olmadı ki sen böyle bi yorum yapmıssın..öyle yahudi hesabi "üzümünü ye bağını sorma "hesabıyla olmaz bu işler hassas konular..bilgin varsa konuş yoksa sus..bu kadar basit

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı prestor89 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya Bırakın Ne Yiyosanız Yıyın Dana Etını Yedınız Helal Kesımı Kaldı Ac Kalın O Zaman Abartmayın Artık

bak dostum sna yiyelim mi yemeyelim mi diye soran olmadı ki sen böyle bi yorum yapmıssın..öyle yahudi hesabi "üzümünü ye bağını sorma "hesabıyla olmaz bu işler hassas konular..bilgin varsa konuş...

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Alıntı freedom_1796 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bak dostum sna yiyelim mi yemeyelim mi diye soran olmadı ki sen böyle bi yorum yapmıssın..öyle yahudi hesabi "üzümünü ye bağını sorma "hesabıyla olmaz bu işler hassas konular..bilgin varsa konuş yoksa sus..bu kadar basit
    arkadaşıma katılıyorum cani yürekten

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Gereksiz Tartışmalar

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

"farukyazici" kardeşim, verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)