Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 107 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 'Work and Travel' köleliği

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Standart 'Work and Travel' köleliği

'Work and Travel' köleliği

Work and Travel ile ABD'ye gidenler, en kötü işlerde çalışıp, bir de üstüne para veriyor. Hatta bazıları işsiz ve sokakta kalıyor

Türkiye'den Work and Travel programıyla ABD'ye giden öğrenciler kendilerine iş bulunamayınca sokakta kaldı. Yaşananlar, Work and Travel denen şeyin, insanların emeğini köle gibi sömürmenin bir başka yolu olduğunu gösteriyor.

Türkiye'den Work and Travel (WAT) programıyla ABD'ye giden öğrenciler, kendilerine aracı şirketler tarafından iş bulunmayınca sokakta kaldı. Kriz nedeniyle pek çok yer yeni işçi almadığı için, kendilerine iş bulunacağı vaadiyle ABD'ye gönderilen öğrenciler, istihdam edilecekleri söylenen işyerlerinin kapısından çevriliyor. Yanında para ile gidenler ucuz otellerde konaklarken, çalışıp kazanacağı paraya güvenerek gidenler sokakta yatmak zorunda kalıyor.

İşsizler sokakta, çalışanlar köle
    Olayla ilgili konuşan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Kaya Boztepe; "Türk öğrencilere ABD'de 21'inci yüzyılda köle muamelesi yapılıyor" dedi. İş bulamayanların sokakta kaldığını, iş bulabilenlerin ise öldüresiye çalıştırıldıklarını aktaran Boztepe, durumu şöyle anlattı:

"Olay tam bir dram. Türkiye'deki aracı şirketler iş bulma vaadiyle Türk gençlerini buraya getirip ortada bırakıyorlar. Havaalanında karşılanması gereken öğrenciler karşılanmıyor, sokaklarda yatmak zorunda kalıyorlar. İş bulma vaatleri ise boş çıkıyor. Öğrenciler ellerine tutuşturulan adreslere ulaşınca 'burada iş yok' cevabını alıyorlar. Ben geçtiğimiz hafta Virginia eyaletinde tesadüfen ‘Work and Travel’ programı kapsamında buraya gelen öğrencilerle tanıştım. Durumları içler acısıydı. iş bulmuş olanlar haftanın 7 günü, günde 16 saat asgari ücretin çok daha altında bir ücretle adeta Kunta Kinte gibi çalıştırılıyorlar. Türk öğrencilere ABD'de köle muamelesi yapılıyor. İş bulamayanlar ise sokakta"

Üste para verip köle olmak
    WAT programlarına zaman zaman şöyle bir eleştiri getiriliyor: "Zamanında Afrika'dan gemilere doldurulup getirilen köleler, en azından bindikleri gemiye bilet almak zorunda bırakılmamışlardı."

WAT programları, ajansa göre 1000-5000 dolar arasında değişen fiyatlara sahip. Bu program çerçevesinde ABD'ye gidenler, fazla mesai ücreti almamayı baştan kabul etmiş oluyor. Aracı kurum ile yapılan sözleşmeler, program dahilinde çalışmak için ABD'ye giden insanlar hakkında hiçbir yasal sorumluluk almıyor. Dolayısıyla, işveren ile WAT öğrencisi arasında iş kanunu çerçevesinde bir sıkıntı çıktığında, öğrencinin haklarını yasal olarak savunacak kimse bulunmuyor.

Ayrıca, başka sayısız tehlike var. ABD'ye gidiş ile sosyal güvenlik sistemine dahil olma arasında çoğunlukla bir ay kadar süre bulunuyor. Bu süre içerisinde bir iş kazası geçirilmesi veya herhangi bir nedenle işsiz kalınması durumunda öğrenciyi koruyacak hiçbir sistem bulunmuyor. Taciz edildiği için işten ayrılmak zorunda kalan, veya çalıştığı işte müşteri tarafından hakarete maruz kalıp, cevap verdiği içni işten atılan insanların yaşadıkları sefalet hikayeleri internet forumlarını doldurmuş durumda.

Öte yandan, WAT ile bulunan işler, ABD'de hiçbir beyaz Amerikalının tenezzül etmeyeceği, çoğunlukla yasadışı göçmenlere yaptırılan işler oluyor. Dolayısıyla, dil becerisini geliştirmek için birkaç bin dolar verip ABD'ye giden üniversite mezunu bir genç; kendisini bir balıkhanede, hemen hiçbiri İngilizce konuşmayan Latin Amerikalı veya uzak doğulu kaçak işçinin arasında balık temizlerken bulabiliyor.

Tabii bir de zaten çalışma niyetiyle gitmeyenler var. Onlar genelde rahat oluyor. Aileleri habire Western Union tarzı para transfer yollarıyla para gönderiyor, böylece güzel bir otelde kalıp tatil yapıyorlar. Akıllarına gelirse de birlikte geldikleri arkadaşlarının çalıştığı hamburgerciye uğrayıp bir hamburger sipariş edip hal hatır soruyorlar. Döndükten sonra "hayatımın deneyimi, çok güzel lisan pratiği yaptım" gibi hikayeler anlatanlar da genelde bu gruptan insanlar oluyor.

(soL-Ekonomi)

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

%100 katılıyorum.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

guzel haber
    Wat

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

yüzde yüz doğru olduğu söylenemz ama haklı olduğu kısımlar yok değil... ama benimle birlikte çalışan amerikalılarda en az benim kadar yoruluyor mesela, biraz bardağa boş tarafından bakılmış gibi geldi sanki...
    and i wonder, if you ever wondered the same. and i still wonder..

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Standart o kadar da değil

Yazı da kişinin niyeti baştan belli olduğu için anlatım tarzı da tahmin edilebileceği gibi olmuş. (alıntı yapılan yeri kastediyorum). Objektif bir yazı değil. Hepsine katılmıyorum.
    Tamam sorunlar olabiliyor ama burada tr deki şirketleri denetleyen bir mercii yok ki, adamlar rahatça aptal aptal reklamlarla, öğrenciyi ördek yerine koyan ifadelerle iş yapıyorlar(çoğunluğu). Adam amerika görmediğinizi bildiği için sıkıyor da sıkıyor.
    Benim çalıştığım yerde aynı işi hep beyaz amerikalılarla yapıyorduk. Hatta toplam personel içinde 1-2 tane zenci vardı,yoktu. Bu bulunduğunuz yere bağlı aslında.
    Şimdi zencilere geçmişte, yakın geçmişte yapılan yanlışlar için konuşalım ama bu yazıda oraya atıf yaparak değinmek doğru değil.
    Wat olayında fazla mesai almamayı baştan kabul ederek gitmek gibi bir saçmalık yok. Burada biraz bizimle karıştırılmış durum yani hukuksa herkese hukuk. Çalışan alien olsa da resident da olsa aynı. (tabi kapitalizm de herşeyin bir fiyatı vardır, bunu da biliyoruz)
    Hiç polise rüşveti aklınızda geçirdiniz mi oradayken?
    Herkes özgür iradesi ile gidiyor, herkes uyanık da olmak zorunda. Hafiften analoji yaparsak; takdir edersiniz ki suç işleyen kimse "aa bunun suç olduğunu bilmiyordum deme lüksüne sahip değil".
    Wat ı eleştirelim ama objektif olalım. Kölelik olduğuna asla katılmıyorum. Wat için amerika aşığı olmak zorunda da değiliz.
    Üniversite mezunu genç Nairobi'ye de gitse "dil" i yoksa resepsiyonist olamaz, temizlikçilikten başlar. Kaçımız telefonu açıp, konuşabiliyoruz.
    Fırsat bulduğunda çılgınlık yapmayan, bilge olamaz.

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

evet benim çalıştığım iştede öle güney amerikalı yada uzak doğulu hiç yok. 2 siyahi dışında herkez beyaz. Hatta buraya ilk geldiğimde Amerikalılar benden daha çok çalışıyorlardı. Şimdi benim sorumluluğum arttığı için ben daha çok çalışıyorum. Bunun karşılığında da çalışma saatim arttı 55 saate filan yükseldi ve emir verme yetkim arttı. Geçen elimde telsiz dolaşıyorum. Amerikalının biri gelip tuvalete gidebilir miyim die izin isteyince çok müthiş bi ego tatmini yaşadım Hemen arkasından başka biri gelip Sigara içmeye gidebilir miyim die izin istedi
    I'll be there and then one day I'm gonna say "I was there too".

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

iş bulmuş olanlar haftanın 7 günü, günde 16 saat asgari ücretin çok daha altında bir ücretle adeta Kunta Kinte gibi çalıştırılıyorlar.

kim gunde 16 saat calisiyor cok merak ediyorum. ki min 7$ alsa ayda 3000$ i gecer kazanci. tabi overtime lari saymiyorum bile....

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı manhattan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iş bulmuş olanlar haftanın 7 günü, günde 16 saat asgari ücretin çok daha altında bir ücretle adeta Kunta Kinte gibi çalıştırılıyorlar.

kim gunde 16 saat calisiyor cok merak ediyorum. ki min 7$ alsa ayda 3000$ i gecer kazanci. tabi overtime lari saymiyorum bile....
    ben haftanın en az 3 günü günde 14 saat çalışıyorm
    I'll be there and then one day I'm gonna say "I was there too".

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

asgari ucretin 1500 doalr oldugunu niye yazmamışlar ki.
    EY NECEFTEKI ALTIN KUBBENIN SAHİBİ.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı fubar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben haftanın en az 3 günü günde 14 saat çalışıyorm
    yok o anlamda demedim. Sen ne guzel bulmussun sanslisin. Ama yazida 16 saat ccalisiyorlar insan bu kadar calistirilir mi, kole falan denilmis.. Millet daha fazla calismak icin can atiyor keske gunde 15 saatlik is olsa da deli gibi para kazansak diyor.

Bilmeyen haberi okuyunca: "bak 16 saat min maasla kotu islerde calisiyorlar falan, bizim turkleri resmen kole yapmislar. " vb. yorumlar yapmalarina neden oluyor...

Saati 7$ a gunde 16 saat ayni isi teklif etsen hepsi gozukapali gelir.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Çalışmadan, yorulmadan para kazanılan bir program değilki bu. Rüya kurarak gitmemek gerek bence. Dayanıklı insanların yapabileceği bir iş wat.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

kimse pembe hayaller kurarak gitmesdin diye bir dip not dusmeli bence programn altina..
    daha abd ye ayak basmdan millet ne hayaller kuruo
    S-pectacular

**Newyork-boston-massachusetts-philedelphia-atlantic city-new jersey-washington**

--------------------------------------------
    did you start to feel it!!! by@S-pectacular

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Bizim hoca gormus bu haberleri bolumun grubunda yazmis 2-3 defa. Okuldaki ogrencileri sogutuyor programdan Bence work & travel in adi da ``work before travel `` veya `` work till death before travel `` olarak degistirilmeli ki ogrenciler pembe ruyalarle gitmesin...

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

wat o kadar kotu ha

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    17

Wat o kadar kotu degil de kotu gostermeyi cok seviyorlar. Son zamanlarda gazetelerde ve televizyonda bir suru haber cikti wat ile ilgili, hepsi yeteri kadar arastirmadan haber yapmak icin yapilmis haberlerdi. Giden 10k ogrenciden 500 tanesi kotu deneyim yasiyorsa bu bence basarisizlik degildir. Sirket yetkilisi vs degilim ama yapilan bu haberler ogrencilerin programa katilimini etkiler gibi geliyor bana. Bu program olmasa kac tane ogrenci Abd ile tanisma firsati yakalar bilemiyorum...

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

aynen, cogu kimsenin hayati boyunca belki gidemeyecegi , birdaha eline gecmiyecek firsatlari sunan bir program..ama kimse kkiymetini bilmiyor..acikcasi bu kotu haberlerden sonra bu programin onune bir engel konulursa hic sasirmam..sonra dan kiymete biner program
    S-pectacular

**Newyork-boston-massachusetts-philedelphia-atlantic city-new jersey-washington**

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

insanlar boyle hep kotulemeyi seviyorlar

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı DEXTRO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    insanlar boyle hep kotulemeyi seviyorlar
    yurkish style
    biz farkliyiz ya ondan iste
    S-pectacular

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

wat'ta bi numara yok. Adamlar verip gazı yolluyorlar bizi oraya bizde vay be amerika diyip şapşal şapşal bakıyoruz sağa sola Deniz'e gidiyorduk vay be amerika diyorduk. Geçen gün çeşmedeydim şöyle bi etrafıma baktımda çeşme için hiçbir zaman vay be süper yer filan demedim ama amerikada gördüğüm deniz kenarındaki bütün tatil kasabalarından daha güzel bi yer olduğunu farkettim çeşmenin. America-türkiye farkı bu adamlar iyi pazarlıyor kendilerini o kadar.

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

bu formda okumustum yazanını hatırlamıyorum alıntı yapamıcam yanı,diyordukı floridanın çesmeden tek farkı floridanın amerıkada olması demıstı
    Peki.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

Alıntı azuhazu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu formda okumustum yazanını hatırlamıyorum alıntı yapamıcam yanı,diyordukı floridanın çesmeden tek farkı floridanın amerıkada olması demıstı
    aynen katiliyorum.

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı ksk_caner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    wat'ta bi numara yok. Adamlar verip gazı yolluyorlar bizi oraya bizde vay be amerika diyip şapşal şapşal bakıyoruz sağa sola D.eniz'e gidiyorduk vay be amerika diyorduk. Geçen gün çeşmedeydim şöyle bi etrafıma baktımda çeşme için hiçbir zaman vay be süper yer filan demedim ama amerikada gördüğüm deniz kenarındaki bütün tatil kasabalarından daha güzel bi yer olduğunu farkettim çeşmenin. America-türkiye farkı bu adamlar iyi pazarlıyor kendilerini o kadar.
    Karsiyakali kardesim ciddi olamassin bence watda bi numara yok diyerek..
    biz KARŞIYAKAlıyız!!

Uçuşa Hazır Watçı
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı S-pectacuLar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynen, cogu kimsenin hayati boyunca belki gidemeyecegi , birdaha eline gecmiyecek firsatlari sunan bir program..ama kimse kkiymetini bilmiyor..acikcasi bu kotu haberlerden sonra bu programin onune bir engel konulursa hic sasirmam..sonra dan kiymete biner program
    kesinlikle katililiyorum..Watda bi numara yok diye dusunen arkadaslara bir kez daha dusunmelerini oneririm..Kendi ulkenle karsilastirma yapmak bana pek dogru gelmio
    @Spectacular
    dedigin gibi aynen katiliyorum sana,bence de bu programin kiymetini bilinmiyor...
    biz KARŞIYAKAlıyız!!

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

amerikayi kotuleyen bu gibi haberlerin karşısındayiz ...ameriakya dil uzatmayin amerikanın suçun ne bee sizi dolandıdran şirket türk şirketi gidin onu dava edin amaerikaya dil uzatmayin lütfen

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

wat a bukadar dar bakmayin arkadaslar ltfn...dusnsenize en onemlisi siz vizyon sahibi oluyorsunuz..
    S-pectacular

Siteden Uzaklaştırıldı
    Tecrübe Puanı
    0

wat bir hayat mucadelesi...
    insanin kendi sinirlarini zorlamasi...
    hickimsei tanimadigi koskoca bir kitada hayattin zorluklarina karsi verdigi en gercek mucadele...
    wat bir hayat felsefesi bugun yoldan bir adami cevirin parani ben karsilayacam wat ile git amerikaya deyin gidip gitmeme konusunda cekinir belkide korkar o kadar uzakta yapamam der bir insanin wat ile amerikay gitme karari vermesi bile kendi acisindan bir cesaret ornegidir...
    wat i cesme ile floridayi kiyaslarak ve cesmeyi daha gusel bularak bu kadar basite indirgememek lazim universite okumus adamlar olarak en azindan bunu yapmayalim...
    cunku wat sadece gordukleriniz degil kendi uzerinizde yaptiginiz goremedginiz sonradan farkedebilecegniz hayat deneyimidr vizyondurrr...
    wat ne kadar zor olursa olsn imkani olan bir insanin mutlaka yapmasi gereken bisey...

bence...!

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı DEXTRO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynen katiliyorum.

senmı demıstın bu cumleyı...bu formda bıryerde okumustum ama tam hatırlamıyorum yada baska bı yerde okumustum...
    Peki.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Alıntı azuhazu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çeşme daha güzel kralı gelsin 7/24 tartışırım ama işte dediğim gibi oradayken vay be işte amerika diyorsun

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

Alıntı ksk_caner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çeşme daha güzel kralı gelsin 7/24 tartışırım ama işte dediğim gibi oradayken vay be işte amerika diyorsun

ben göztepeliyim
    Peki.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

Süper geniş bi açıdan bakıyorum bu programa merak etmeyin siz. Aynı şeyi sizdende bekliyorum üniversite okumuş insanlar olarak. Bi kere; Ben america'da konuştuğum ingilizceden fazla ingilizceyi bu sene bodrumda çalıştığım kuyumcuda müşterilerle konuştum. Hemde amerikadakinden çok daha iyi bi ortamda, çok daha ucuza mal ederek. Yani İngilizce geliştirmek için amerikalara gitmeye gerek yok, çok çok öyle parada yapamazsınız onun içinde gitmeye gerek yok. O iğrenç yemeklerine katlanmak zorundada kalırsınız. Üstüne tatlı niyetine 2.sınıf insan muamelesi görürsünüz (Valizinizi taşımaya yardımcı olmaya gelen biri türk olduğunuzu öğrenince valizi bırakıp kaçabilir mesela). Heee ne olur hayat tecrübesi olur, amerikaya gittim dersiniz o kadar. Ben yapacak daha iyi bi işi olmayanlar ve yazı boşboş geçirenlere tavsiye ediyorum programı. Varsa egede, akdenizde çalışma imkanınız gidin orda çalışın görün o zaman hayat tecrübesi nasıl olurmuş, ingilizce nasıl gelişirmiş.
    Konu ksk_caner tarafından (04-09-2009 Saat 04:38 AM ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)