Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Aktarmada Bavul Transferi Hakkinda (Onemli!)

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Standart Aktarmada Bavul Transferi Hakkinda (Onemli!)

Selam arkadaslar,

Size basimdan gecen olayi anlatmak istiyorum..

Ben ABD`de Utah`dayim..Biletimi orbitz.com dan tek bilet seklinde aldim..Adana-Istanbul arasi THY daha sonra Istanbul`dan JFK ya ordan da SLC ye Da ile ucusum vardi..

Bileti aldiktan sonra hem Dayi hem de THYyi arayip bavul aktarmasini kimin yapacagini sordum..Hem THY hem de Da anlasmalari oldugunu ve bavullarimin Istanbul`da otomatik aktarilacagini soyledi..

Adana havalimaninda check-in yaptirirken gorevli aktarmayi benim yapmam gerektigini soyledi..Yaptigim gorusmeleri anlatinca da iki taraf da size yanlis bilgi vermis ben bu bavullara aktarma girsem bile aktarilmaz ve Istanbul`da kalir dedi..

Yapacak bir sey olmadigini anlayinca kabul ettim ancak iki ucusum arasinda rotar olmazsa bir bucuk saat zaman olacakti..Kadin bunu gorunce bavullarima Priority etiketi yapistirdi ve Istanbul`da hizli davranmami istedi..

Istanbul`da ucaktan iner inmez kostum ve bavul bekledim..Priority etiketinin yardimiyla ilk cikan 3-4 bavul arasindaydi bavullarim..Hemen bir araba bulup dis hatlara kostum ve Da bankosunun kapanmasina 10 dakika kala yetisebildim..Eger 10 dakika daha gecikseydim ucagi kaciracaktim..

Bu konuda sizleri bilgilendirmek istedim..Bilet alirken aktarmalari sizin yapacaginizi dusunerek alin bileti..

Bir de Istanbul`a gidecek arkadaslar yaninizda demir 1 TL bulundurun..Bavul tasima arabalari icin 1 TL bozuk para gerekli..Bende 10 lira tum vardi..Bozduracak bir yer bulamadim orada..Bir gorevli yardim etti sagolsun..Orda bir makina var ona 10 lirayi veriyorsunuz o size 1 tane 5 lira 5 tane de 1 lira veriyor..Ama makina yeni parayi kabul etmiyormus..Eski YTL leri kabul ediyor..Sansima bende de eski YTL vardi..

Bu konunun cogu kisiye yardimci olacagini dusunuyorum..Yonetici arkadaslar sabitlerse iyi olur bence..

Herkese iyi watlar..

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

eyvallah usta bilgilendim bende teşşekür ederim

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Rica ederim

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

bende adana'dan gidiyorum amerikaya yanlız biletimi direk istanbul atatürkten amerikaya aldım adana istanbulu ayrı almayı düşündüm hocam..bilgiler için tşkler

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

teşekkürler Birisi:/
    Konu politeboy tarafından (19-03-2010 Saat 03:41 PM ) değiştirilmiştir.

Acemi Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

tesekkurler bılgı ıcın

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    13

Teşekkürler bilgilendirme için

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    15

bende ise tam tersi oldu. ben izmir-ist-nyc aldım, bavulumu izmirde verdim ve nyc de aldım. ikinci olarak ise nyc-atl-pcb olarak aldım, bavulumu nyc de verdim pcb de aldım. onu düzgün öğrenmenizi tavsiye ediyorum.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

Havayolu şirketi değişmiyorsa aktarmalarda genelde bavul alınmayabiliyor.Ama havayolu şirketi değişince bavulu alıp diğer şirkete siz götürüyorsunuz diye biliyorum.Kız arkadaşım 2010 da ist dönerken newyork-ist arası delta idi,kendide jfk'ye kadar olan yoluda deltadan aldı,farklı kategoride bilet olmasına rağmen biletleri birleştirip bağajı ist almasını sağladılar.Yoksa jfk'de alıp aynı şirkete geri bırakacaktı.Durumunuzu anlatın,sabırla dinliyorla,çekinmeyin sormaktan.Hatta sırf soruları cevaplaması için görevliler bile oluyor.Boşuna valiz taşımayın.

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

Ben istanbuldan roma aktarmalı JFK'YE gideceğim.Fakat indikten sonra 50 dakika içinde diğer uçak kalkıyor ve firmalarda farklı.bu durumda ne yapıcam yeni farkına vardım :S

Üstad
    Tecrübe Puanı
    21

fark etmez bavulun otamatik aktarılacak sen inip diğer uçağına geçeceksin
    ya olduğun gibi görün yada gözüme görünme!!!

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Alıntı orcns Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende ise tam tersi oldu. ben izmir-ist-nyc aldım, bavulumu izmirde verdim ve nyc de aldım. ikinci olarak ise nyc-atl-pcb olarak aldım, bavulumu nyc de verdim pcb de aldım. onu düzgün öğrenmenizi tavsiye ediyorum.
    thy nin yer hizmetleri TGS yani tamamen kendi işlerini yapıyorlar ve izmir-ist-jfk uçuşunun tamamı thy olunca da valizlerin direk geçiyor sana da sadece uçağa gitmek kalıyor. bu çok normal. ama 2 ayrı havayolu olduğunda yapacak birşey yok her ne kadar bileti alırken deseler de aktarılır valizleriniz, aktarılmaz !

Alıntı Birisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam arkadaslar,

Size basimdan gecen olayi anlatmak istiyorum..

Ben ABD`de Utah`dayim..Biletimi orbitz.com dan tek bilet seklinde aldim..Adana-Istanbul arasi THY daha sonra Istanbul`dan JFK ya ordan da SLC ye Da ile ucusum vardi..

Bileti aldiktan sonra hem Dayi hem de THYyi arayip bavul aktarmasini kimin yapacagini sordum..Hem THY hem de Da anlasmalari oldugunu ve bavullarimin Istanbul`da otomatik aktarilacagini soyledi..

Adana havalimaninda check-in yaptirirken gorevli aktarmayi benim yapmam gerektigini soyledi..Yaptigim gorusmeleri anlatinca da iki taraf da size yanlis bilgi vermis ben bu bavullara aktarma girsem bile aktarilmaz ve Istanbul`da kalir dedi..

Yapacak bir sey olmadigini anlayinca kabul ettim ancak iki ucusum arasinda rotar olmazsa bir bucuk saat zaman olacakti..Kadin bunu gorunce bavullarima Priority etiketi yapistirdi ve Istanbul`da hizli davranmami istedi..

Istanbul`da ucaktan iner inmez kostum ve bavul bekledim..Priority etiketinin yardimiyla ilk cikan 3-4 bavul arasindaydi bavullarim..Hemen bir araba bulup dis hatlara kostum ve Da bankosunun kapanmasina 10 dakika kala yetisebildim..Eger 10 dakika daha gecikseydim ucagi kaciracaktim..

Bu konuda sizleri bilgilendirmek istedim..Bilet alirken aktarmalari sizin yapacaginizi dusunerek alin bileti..

Bir de Istanbul`a gidecek arkadaslar yaninizda demir 1 TL bulundurun..Bavul tasima arabalari icin 1 TL bozuk para gerekli..Bende 10 lira tum vardi..Bozduracak bir yer bulamadim orada..Bir gorevli yardim etti sagolsun..Orda bir makina var ona 10 lirayi veriyorsunuz o size 1 tane 5 lira 5 tane de 1 lira veriyor..Ama makina yeni parayi kabul etmiyormus..Eski YTL leri kabul ediyor..Sansima bende de eski YTL vardi..

Bu konunun cogu kisiye yardimci olacagini dusunuyorum..Yonetici arkadaslar sabitlerse iyi olur bence..

Herkese iyi watlar..
    öncelikle teşekkürler bu tecrubeni paylaştığın için,

ytl tedavülden kalkalı o kadar zaman oldu ki neden hala daha taşıyodun ona takıldım ben ama işe yaramış yani bu kadar şans olur.
    2008,2009,2011 wat katılımcısı

2008-NY-Thendara City-Van Aukens Inn-Dish Washer

2009-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

2011-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

Hayalperest Watçı
    Tecrübe Puanı
    0

[QUOTE=matador_36;170683]fark etmez bavulun otamatik aktarılacak sen inip diğer uçağına geçeceksin[/
    O zaman Atatürk havaalanından iki farklı firmadan uçuş kartı alıcam öyle mi?

Profesyonel Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

[QUOTE=Lightingbolt;170692]
    Alıntı matador_36 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fark etmez bavulun otamatik aktarılacak sen inip diğer uçağına geçeceksin[/
    O zaman Atatürk havaalanından iki farklı firmadan uçuş kartı alıcam öyle mi?
    bütün uçuşların aynı havayolu ise mesela thy ile izmir-ist-ny uçacaksan, izmirde veriyorsun valizlerini. 2 tane de boarding pass alıyorsun orada check-in de ve daha sonrasında bir daha boarding pass almayacaksın istanbulda.
    2008,2009,2011 wat katılımcısı

2008-NY-Thendara City-Van Aukens Inn-Dish Washer

2009-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

2011-VA-Doswell City-Kings Dominion-Ride Host

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

aslinda soyle bir durum farkli havayolu firmalari degil , farkli biletlerde bagajinizi ve check in i tekrarliyorsunuz.. daha onceki gidislerimin hepsinde farkli havayolu firmalari oldu ucuslarimda ama biletimi alirken hem Turkiye icindeki ucusum hem de yurtdisi ucusum ayni bilet uzerindeydi beraber aldim tum ucuslarimi ve bagajimi ilk duraktan verdim amerikada aldim.. benim bilgim de bu yonde ayni bilet uzerinde oldugu surece sknti yok ..

Araştırmacı Watçı
    Tecrübe Puanı
    12

Arkadaşlar benim bildiğim kadarıyla bu bavul aktarması biraz şirketten şirkete değişen bir konu. Ancak genellikle bavul aktarmaları otomatik olarak yapılıyor, genel uygulama bu. Mesela; şimdiye kadar uçtuğum, gördüğüm, duyduğum kadarıyla avrupa içi uçuşların hepsinde otomatik olarak yapıldı bavul aktarması.
    Forumda bir başka yerde ise bir arkadaşımızın şöyle yazdığını hatırlıyorum:
    ABD'ye gelene kadar bavulun otomatik aktarılır(dış hatlar uçuşu olduğun için). ABD'ye geldikten sonra iç hatlar klasmanına girdiğin için bavulunu kendin aktarmak zorundasın. Yani ABD sınırları içinde aktarma yapacaksanız bavulunuzu kendiniz aktarmalısınız.
    Mantıklı da geldi açıkçası. Benim tavsiyem hem bileti alırken bir sorun. Hemde check-in yaparken. Hatta uçuş sırasında hostese de sorun

Site Yöneticisi
    Tecrübe Puanı
    10

Amerika ya ilk girdiğiniz noktada bavulunuzu alıp gümrük kontrolünden geçmek zorundasınız. Bunun iç hat dış hatla alakalı bir durumu yok. Yurtdışından gelen uçuşlarda ülkeler ilk durakta gümrük kontrolü yaparlar. Yasadışı şeylerin kontrolünü kendi ülke sınırlarında dolaşmadan evvel hallediyorlar.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    14

Bende Izmir-Ist-NYC-Cleveland aldım ama hiçbirinde bavulları bağlatmadım , aralarda yeterli vakit vardı bavulumu kendim alıp verdim. Iyiki de öyle yapmışım Cleveland da buluştuğum arkadaşlarımdan bitanesinin bavulu JFK da kalmış 3 gün sonra geldi.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    33

Alıntı LaL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende Izmir-Ist-NYC-Cleveland aldım ama hiçbirinde bavulları bağlatmadım , aralarda yeterli vakit vardı bavulumu kendim alıp verdim. Iyiki de öyle yapmışım Cleveland da buluştuğum arkadaşlarımdan bitanesinin bavulu JFK da kalmış 3 gün sonra geldi.
    Senin söylediğin güzergaha göre zaten bavulunu senin alıp vermen gerekiyor her seferinde.Yani İzmirde verip İstanbulda alman lazım.Sonra İstanbulda verip NYC de alman lazım.Yine orda verip Clevelandda alman lazım.Avrupa aktarmalı giden yolcuların valizleri Avrupa da direk aktarma uçağına aktarılır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)