Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 27 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Konsolosluktan Dun Aksam Gelen Mail Hakkinda. Onemli!!!

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Standart Konsolosluktan Dun Aksam Gelen Mail Hakkinda. Onemli!!!

Arkadaslar firma ismi kullandigim icin kusura bakilmasin lutfen ama konunun ozu bakimindan onemli oldugu icin deginiyorum. Dun aksam arkadasimin bagli oldugu E.L.T. sirketi kendisini aradi ve konsoloslugun, self ile gidecekler icin ekonomik krizi sebep gostererek isini burada bulma zorunlulugu getirdigi aksi durumdaki butun basvurulari red ile sonuclandiracagini belirten bir mail attiklarini dolayisiyla isni gitmeden bulmasi gerektigini soyledi. Arkadasimin gorusmeye onceden girmis oldugunu belirtmesi uzerine ise DS-2019 formunun uzerinde eger calisacagin yerin adresi degilde sponsorun adresi yazili olursa elciligin bunu otomatikman red olarak degerlendirecegini belirtti. Sirket yetkilisinin yalan soyleyecegini dusunmuyorum ama ozellikle ayni sirketten self ile gidecekler varsa kendilerine boyle bir bildirim yapilip yapilmadigini merak ediyorum. Tabi diger self basvurup islerini Amerika'da bulmayi planlayan arkadaslara da duyurulur. Bilgilerinize.
    Konu tough tarafından (29-04-2009 Saat 07:48 PM ) değiştirilmiştir.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

GlobalVizyon ile self gidiyorum fakat bir iş bulacaklar bana çakma da olsa. Eğer işveren adı yazmıyorsa gelecek Ds'de, işimiz var demektir.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Halen sirketin kendi islerinden birini sectirmesi icin uydurdugu senaryo olarak dusunmek istiyorum. Yoksa bir cok arkadasin cani yanabilir gercekten. Yarin elcilikten kesin bir bilgi edinecegim. Eger boyle bir uygulama oldugunu ogrenen baska bir arkadas ya da sirket temsilcisi varsa lutfen bilgilerini paylassinlar arkadaslar. Tesekkurler.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Ben de self gidiyorum ama işim ayarlanmış durumda ama DS'de yazmıyordu galiba..10 gündür pasaportum elçilikte.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

@Birisi

Arkadasim isin ayarlandigina gore DS belgesinin " Primary Site of Activity " basliginda is adresini yazmistir sponsor firman. Zannetmiyorum onu yazmadan basacaklarini. Isallah en kisa zamanda iyi haberini paylasirsin buradan.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

al bide buradan yak, bide bu cıktı allahtan daha self gidecek kadar tecrubeli degilim...

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Bugün şirketimden mail geldi. Çalıştıkları sponsorun tam da bize göre bir uygulaması var. Sözleşme ona göre düzenlenmiş. Sözleşme maddeleri de sorumluluk kabul etmeyeceğini belirtiyor zaten.

Ayrıca dikkatimi çeken bir nokta var. Dikkat ederseniz ilk maddede katılımcıların %50'sinin işini bulmuş şekilde gitmesi isteniyor diyor. Şirketlere boşuna mı para veriyoruz o zaman biz. Yani biraz cesareti olan herkes self olarak gidebilir demektir bu.

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Kardesim evet zaten daha onceki senelerde hic boyle bir sorun olmamisti. Bu zamana kadar bir cok arkadasim issiz giderek aldilar vizelerini, ama sana yolladiklari mailin basligi dikkatimi cekti Faruk "Job Offer 2008" demisler. Yani acaba bu belge gecen seneye ait olabilir mi? Kriz ciktiktan sonra degistirmis olabilirler. Umarim dogru degildir tabi.

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Yarın gidip sorayım bunu. 2008 olmasından kıllandım şimdi. Gerçi sezon 2008 yılında açıldığı için tarih eski kalmış olabilir. Şirketlerin Independent WAT seçenekleri bu sene çıktı ilk kez. Geçen seneden böyle bir şey yoktu. Son dakika golü yemeyelim de...

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

bende self olarak gidiyorum, gecen hafta vize gorusmem vardi ve vizemi aldim. Ama sirketin gonderdigi mailin dogruluk payi var . bende gorusmeye gitmeden once sirketime ugradim onlar is anlasmami istediler bende gecen senenin is anlasmasi vardi aslinda ben okadar onemsememistim cunku gecen senede self olarak gittim ve konsoloslukta veya baska biryerde kimse bana is belgesini sormadi, danisman arkadas ise bu sene bu konuda konsolostuk cok titiz davraniyor is anlasmasi cok onemli dedi. Sonra konsoloslukta vize mulakatinda 2. sorusu is anlasman varmi seklinde oldu ve benden is anlasmasini alip inceledi ve bilgisayara cesitli notlar dustu. Allahtan gitmeden once tarih uzerinde duzeltme yapmistim yoksa sikinti olacakti. Aslinda is verenimden yenisini isteyebilirdim ama yeterli zaman yoktu. dedigim gibi sormayacaklarini dusundugum icin is verenimden yeni bir is belgesi istememistim. Sonuc olarak bu sene selflerden ozellikle is belgesi istiyorlar. Acikcasi bu durum benim hic hosuma gitmedi eger baska bir iste calismak istersek bi sorun cikar mi bilmiyorum,,,

TW Üstün Hizmet Watçısı
    Tecrübe Puanı
    16

durup durup tuz kavuruoo bunlar yaa, bu konuda mağdur olan arkadaşlara geçmiş olsun...
    and i wonder, if you ever wondered the same. and i still wonder..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Benim belgeler independent olacakmış. Ne yapacaz şimdi?
    İş anlaşması falan yok :s

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Dıger arkadaslardan da duydugumuza gore konsolosluktan gelen haber dogru gıbı gorunuyor. Bugun haber beklıyordum fakat resmı bır cevap gelmedı. Gelirse paylasacagım arkadaslar. Bence yıne de garantıye almak ıcın ısınızı bulmaya calısın arkadaslar. Umarım magdur olan cıkmaz bu krızden.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

ICEP Ankara'daki danışmanım kendilerine böyle bir bilgi gelmediğini söyledi.Ayrıca ICEP'in çalıştığı sponsor CCI ne self gidene ne de normal gidene DS'de hiçbir şekilde işveren adresi yazmıyormuş.Ayrıca konsolosluk sizin self mi gittiğinizi işinizi başkasının mı ayarladığını da bilmiyor..

Bence bu adı geçen şirketin bir uydurması..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Benim şirketim de bize bilgi gelmedi dedi ama doğruluk payı da var. DS'in üstünde işveren adı olması gerekmez ama bir iş sözleşmesi istiyor olabilirler. Yani iş bulduğunuzu kanıtlamanızı isterler. Bu durumda ben şey gibi ortada kalırım :d

Uzman Watçı
    Tecrübe Puanı
    18

Valla henuz resmi agizdan bir cevap alamadigim icin net bir sey diyemeyecegim fakat Mayis 1 den sonraki gorusmelere girenlerden is sozlesmelerini isteyeceklerini aksi takdirde vize vermeyecekleri bize soylenen.Adamlarin derdi self le ya da normal sponsorlarin buldugu islerle gitmen degil, nasil olursa olsun bir is sahibi olarak gitmen. Cok da mantiksiz gelmiyor kulaga ama bekleyip gorecegiz. Umarim arkadaslar magdur olmadan atlatir bu sureci.
    Konu tough tarafından (01-05-2009 Saat 12:23 PM ) değiştirilmiştir.

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Bu konuda bir bilgilendirme yapmak istedim.

Ben de self gidiyorum.Ayrıca bu sene ilk defa gidiyorum.DS belgemde de işveren adresi değil direk sponsorum CCI'ın adresi yazıyordu ve dün vizem elime ulaştı.

Konsolosluğa sadece DS,Pasaport ve Sevis makbuzunu gönderdim..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Alıntı Birisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konuda bir bilgilendirme yapmak istedim.

Ben de self gidiyorum.Ayrıca bu sene ilk defa gidiyorum.DS belgemde de işveren adresi değil direk sponsorum CCI'ın adresi yazıyordu ve dün vizem elime ulaştı.

Konsolosluğa sadece DS,Pasaport ve Sevis makbuzunu gönderdim..
    İşte bu yaa. Aradığım cevap.
    Anladığın kadarıyla DS olmadan görüşmeye gidip sonradan DS'i göndermişsin. Görüşme sırasında ne iş yapacağını sordu mu? Kesin bir cevap mı istiyor yoksa iş bulabileceğine inandırmanı mı bekliyor?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Alıntı faruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşte bu yaa. Aradığım cevap.
    Anladığın kadarıyla DS olmadan görüşmeye gidip sonradan DS'i göndermişsin. Görüşme sırasında ne iş yapacağını sordu mu? Kesin bir cevap mı istiyor yoksa iş bulabileceğine inandırmanı mı bekliyor?
    Ben görüşmeye taaaa 4 şubatta gitmiştim..Ben kız arkadaşımın yanına gidiyorum bu nedenle self gitmekten çok çekiniyordum..Ancak bana danışmanım sürekli "Elçilik sizin hangi programla gittiğinizi veya gideceğinizi kesinlikle bilmiyor" diyip durdu.

Gerçekten de hiçbir şekilde self lafı v.s. geçmedi elçilikte..Sadece Utah'da nerde çalışacaksın sorusu geldi ve K-Mart diye cevapladım.Neden burayı seçtin diye sordu ona da daha önce bir arkadaşım K-Mart'da çalıştı ve çok övdü dedim.

Hepsi bu..Ve dediğim gibi DS üzerinde işverenle ilgili en ufak bir bilgi yok..Tüm bilgiler benim ve sponsorumun hakkında..

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Benim şirketim de bize bilgi gelmedi dedi ama doğruluk payı da var. DS'in üstünde işveren adı olması gerekmez ama bir iş sözleşmesi istiyor olabilirler. Yani iş bulduğunuzu kanıtlamanızı isterler. Bu durumda ben şey gibi ortada kalırım :d
    yok abi iş sözleşmesi gerekmiyor...benm ds üzerinde sponsor firmanın adresi var(ciee)...e.l.t den herşeyi beklerim.geçmiş mesajlarıma bakarsanız arkadaşımın başına neler geldiğini öğrenirsiniz... yaa en ufak bi örnek geçenlerde oldu iş sözleşmen yoksa ds getirtemeyiz dediler...yaaa tamam da fuarlara katılmadan işverenle sözleşme imzalamadan alan adamlar nasıl aldılar vizeleri_?

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Şimdi işsiz olduğumu mu söylemem daha mantıklı yoksa kafadan bir iş uydurup onu mu söylesem?

İş sözleşmesini gönder vizeni basalım diyerek yeşil kağıt verirlerse kötü olur.
    İşsiz gidiyorum fakat 2 senelik NY tecrübem var, kolayca iş bulurum diyerek "doğru söyleyen her zaman kazanır" felsefesini mi güdeyim?

Wat Profesörü
    Tecrübe Puanı
    16

Şimdi işsiz olduğumu mu söylemem daha mantıklı yoksa kafadan bir iş uydurup onu mu söylesem?

İş sözleşmesini gönder vizeni basalım diyerek yeşil kağıt verirlerse kötü olur.
    İşsiz gidiyorum fakat 2 senelik NY tecrübem var, kolayca iş bulurum diyerek "doğru söyleyen her zaman kazanır" felsefesini mi güdeyim?
    Bence doğru söyle..Yalan/sahte evrak konusunda çok titiz adamlar..Ömür boyu ABD'ye ayak basamayabilirsin..

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Yalan söyleyeceksem zaten farkedilmeyek yalan söylerim. Yani anlamaları mümkün olmaz.
    Ben ehliyetimi falan toplayıp gideyim. Güzel de bir konuşma metni hazırlayayım. Vermezlerse kendileri bilir.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

faruk o zaman biletini bana verde ben bi ny turi yapim be..hem bosa gitmemis olur biletin hallolur ins ne diyelim..
    if you`re good at something , never do it for free.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

[QUOTE=faruk;69254]Yalan söyleyeceksem zaten farkedilmeyek yalan söylerim. Yani anlamaları mümkün olmaz.
    Ben ehliyetimi falan toplayıp gideyim. Güzel de bir konuşma metni hazırlayayım. Vermezlerse kendileri bilir.[/QUOT
    dogru soleyeni 9 koyden kovarlar abi ayrica kac dakika konusabilceksin ki orda.. adam pat microfonu bi kapatiyo ortada kaliyosun ole. benim basima geldi de ondan diyorum.. hayirlisi kardes tekrardan

Efsane Watçı
    Tecrübe Puanı
    19

Sen turist vizeni alacaktın, o yüzden pat diye red verdi. Şansımızı deniycez artık. Olmuyorsa olmuyodur.

Deneyimli Watçı
    Tecrübe Puanı
    17

abi anlamadigim faruk sen 2 sene ayni yerde(muzcumuydu manav miydi) calistin. ordaki isveren sana is sozlesmesi yollayamiyo mu? mesela benim gecen sene ki isverene burdan sozlesmeyi gonderdik doldurup yolladi bize. yani senin bole bi sansin yok mu abi?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)